NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor do Provincie Utrecht. WONINGGIDS No. 8. Zaterdag 27 Januari 1917. 46e jaargang '^rÊiï»hr>p- TEBSCHMM WOENSDAG ER ZATERDAG! BELANGRIJK BERICHT. Ingezonden. DE OORLOG. SCHETSEN HIT DE RECHTSZAAL Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1. Franco per post door het geheele Rijk f 1.15. Afzonderlijke Nummers 5 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever O. J. SLOTHOUWER Bureau: Laugeetraat 77. Telephoonn. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.90; iedere reg9l meer 15 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsrnimte. In het belang onzer abonné's, maar ook in dat van hen, die zich metterwoon te Amersfoort willen vestigen en die wij dns later onder onze abonné's hopen te mogen tellen hebben wij besloten aan ons blad eene te verbinden. Wij meenen daarbij te mogen rekenen op den steun van hen die perceelen wensehen te huren of verburen, te koopen of te verkoopen. Onze condities voor opname dier perceelen onder deze rnbriek zullen zeer zeker niet afschrikken, daar deze hoogst billijk zijn gesteld. De opname geschiedt n.l. tegen betaling van 50 cents per perceel en blijft deze geplaatst tot verkoop of verhuring is tot stand gekomen. Bovendien wordt ook bij koop of verkoop, buur of verhuring mede werking verleend door het Amersfoortscb Woningbureau, Scbimmelpenninck- straat 25, lid van den Nederlandschen Bond van Makelaars van Vaste Goederen, etc. waardoor verbinding wordt verkregen met het geheele land door de algemeene Bondsgids. Bij koop of verkoop door bemiddeling van het Woningbureau wordt de(n) lastgever(geefster) 4 1°/» in rekening gebracht van den koopprijs. Bij buur of verhuur wordt 1% van de huurprijs over ééu jaar in rekening gebracht. Komt de verkoop of verhuring niet door bemiddeling van bet Woning bureau tot stand of wordt de opgave ingetrokken dan betaalt de lastgever (geefster) slechts de gemaakte onkosten of '/i% van de huurprijs over één jaar. DE REDACTIE. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelyk. Van ingezonden stukhengeplaatst of niet geplaatst, wordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven. Aan het *olk van Nederland! Wat gevende grondwetsvoorstellen Cort van der Linden aan de natie? Geen verandering van het artikel over de tioonopvolging (en het be slaande artikel maakt bij een toch mogelijk overlijden van Koningin en Prinses ons land bijna onher roepelijk tot het tooneei van een oorlog). geen openbaarheid van de buiten- laudscbe politiek, dus handhaving van het oude beginsel, dat een volk, dat goed en bloed voor een oorlog over moet hebben, niet behoeft te weten waarom en waarvoor die oorlog ge voerd wordt, een regeling van bet kiesrecht zoo danig, dat het kiesrecht ook zal komen aan baliekluivers, dronkaards en sou teneurs, zoodat ons land dus mede geregeerd zal worden door de meest laagstaarideo, geen kiesrecht aan de vrouw, zoodat dus elke vrouw zal worden achter gesteld bij de allerminsten onder de mannen, een zoodanige regeling van evenredig kiesrecht, dat elke kiezer, ook in ver band met de invoering van stemplicht, als bet ware gedwoogen zal worden zich te verklaren voor een politieke partij en ons land geregeerd zal wor den door eenige partijleiders, met een macht, waarop Lodewgk XIV jaloerscb had kunnen zijn. Wat geven de voorstellen CortvaD der Linden aan de natie? Ze drukken de openbare school, die ons land als ééa en ondeelbaar volk bij elkaar hield, in een boek, en als gevolg van de nieuwe scbool- regehng zal bovendien bijna nood zakelijk moeten komen een invoeren van de tariefwet. Wat geven de voorstellen Cort van der Linden aan de kamerleden? Het systeem evenredige vertegen woordiging, door deze voorstellen ge huldigd, maakt de positie van kamerlid ODgeveer tot een vaste betrekking. het salaris der kamerleden wordt verhoogd, de kamerleden krijgen pensioen en aan dat pensioen zal zelfs terugwer kende kracht worden verleend. De voorstellen ter herziening van de grondwet, hoe voordeelig ze ook moge wezen voor de kamerleden, zijn eeo ramp voor de natie en moeten worden bestreden door ieder die zich voelt, of tegenstander van oorlog, of voorstander van eeo openbare buitenlandscbe politiek, of tegenstander van baliekluivers kiesrecht, of voorstander van vrouwenkies recht, of tegenstander van partijoverheer- scbing, of tegenstander van stemplicht, of voorstander van de openbare school, of tegenstander van tariefwetten. Het moment van bestrijding is nu gekomen, gewerkt moet er worden, opdat de Eerste Kamer zie, dat het Nederlandscbe volk deze voorstellen niet wil, opdat de Eerste Kamer zie, dat het volk boopt en verwacht, dat j onze senaat niét haar sanctie zal ver- leenen aan een dusdanig grondwets voorstel. Gewerkt moet worden, opdat bij mogelijke aanneming door de Eerste Kamer een Dieuwe Tweede Kamer klaar is, om de voorstellen te ver werpen. Laat ieder helpen, tegenstanders van oorlog, voorstanders van een open bare buitenlandsche politiek, tegen standers van bahekluiverskiesrecht, voorstanders van vrouwenkiesrecht, tegenstanders van partijoverheerscbing, tegenstanders van strmplecht, voor standers van de openbare school, tegen standers van tariefwet, helpt allen mee, geeft uw adres op aan onderge- teekende, opdat ge zoo spoedig mogelijk in de actie kunt worden betrokken. Hebt ge geen werkkracht te geven steunt linantieel; zend uw bijdrage groot ot klein. Zoo spoedig mogelijk zal alles worden verantwoord. Spoedig zal deze actie begonnen worden met een groote protestmeeting te Amsterdam. Verschillende voor aanstaande personen van Nederland hebben reeds toezegging gedaan daar het woord te zullen voeren. Werkkracht is noodig, sympathie is noodig, laat ieder die helpen wil of sympathie voelt zich opgeven, we moeten niet met honderden maar met duizenden staan en laat ieder die finantieel steunen kan niet aarzelen en zijn bijdrage zenden. Wie eerst nog nader wenscht te worden ingelicht vrage een exemplaar aan van nummer 4 van »'t Hoefjes, dat 26 Januari is verschenen. (Ad ministratie Marnixstraat 344, Amster dam). Laten we samen werken velen en velen, opdat deze wet, die geen goed heeft en veel kwaad nooit in bet staatsblad kome. NINE M1NNEMA, »De Kluyses, Hilversum. De troon der Hohenzolierns in gevaar. Het Züricher blad Volksrecht is in het bezit van een strooibiljet, dat op ruime schaal in Duitschland en vooral in Beieren moet zijn verspreid. De schrijver van het pamflet, die zich Heinrich Suger noemt, is van meening, dat Duitschland slechts aan de vernietiging ontkomen kan door onttroning der Hohenzolierns. Hij vergelijkt den toestand in het huidige Duitschland met dien van Frankrijk in 4814 en 1815 en vraagt of de keizer Duitschland wil redden door troonsafstand, gelijk Napoleon Frank rijk redde. Hij beweert, dat de over winning voor Duitschland onmogelijk is en dat de meening in het land veld wint, dat alleen een verandering van dynastie de vredesvoorwaarden kan verzachten. De schrijver beweert dat de vervanging van de Hohen zolierns door het Beiersche Huis Wittelsbach een waarborg voor den vrede in Europa zou wezen en ook ondanks de nederlaag uitzicht zou openen op een grooter Duitschland. Hij ontwerpt een programma van Groot-Duitscbers tegenover dat der Pangermanen en wenscbt daarin de aansluiting der Duitschers uit Oosten rijk, welke staat duidelijk zijn einde nadert. Hij meent, (lat de vervanging van Hohenzoilern door Wittelsbach de aansluiting der Oostenrijksche Duitschers bij bet Duitscherijk zou vergemakkelijken en terzelfdertjjd het vestigen van goede betrekkingen zou mogelijk maken met Engeland en Frankiijk, die nimmer zullen toe stemmen in een onderhandeling met den keizer of den kroonprins. Verhouding tussehen Beijereu en Pruisen. Het «Journal des Débats" publiceert een merkwaardig gesprek, dat een zijner correspondenten in Zwitserland met een industrieel uit Beieren ge had heeft: nlndien wij een dezer dagen met de Pruisen handgemeen raken, zal bet niet zijn voor politieke redenen, maar om een kwestie van de maag. Want na ons op het slagveld te hebben laten doodbloeden, zijn ze nu bezig ons land leeg te eten." In deze bewoordingen heeft een Beijersch industrieel tegenover mij zijn door MaItke Coibiatj. Avontuur. Een „mop". 2) Ik wil den vent bewijzen, dat hij heeft zitten opsnijden. Ik sluip stiekum straks z'n kamer binnen. Hij heeft heb ik gezien zoo'n klein taschje hij zich, waar iwel iets van waarde in zal schui len. Ik kaap dat ding in de ganwig- heid weg, neem 't morgen heel vroeg voordat die meneer Cijfers nog bij de hand is, in mijn valies mee naar het station en als hij dan arriveert Natuurlijk in doodsschrik over zijn taschje dan overhandig ik den uitge slapen pienteren meneer het verloren schaap Dan zul je eens een gezicht zien Of't Is ook goed mo gelijk, natuurlijk, dat hij hier blijft zoeken Wij nemen den patroon van de gelegenheid hier in 't geheim Dat moet, voor alle ,eventualiteiten, toch gebeuren, snap je.... Als de vent wakker werd, terwijl ik aan 't zoeken ben, zou ik een bijzonder lam figuur slaan Nou amice, wat zeg je ervan Is 't niet een leuke mop Ik wed, dat de ouwe heer er per slot van rekening zelf nog pret in heeft Jan Snel zat na te denken. Hij kende collega Van Dijk maar zeer oppervlakkig. Maar de man represen teerde een zeer nette firma. Hij had een niet ongunstigen indruk op onde ren collega gemaakt. Eigenlijk vond meneer Snel 't wel wat familiaar van het sjonge broekje" in het vak om hem zoo ineens te betrekken in een soort van carnevals-grapje. En ook als hij er goed over nadacht vond hij zelfs iets bedenkelijks in de "mop» Maar jongere collega had alvast een paar versche grogjes laten komen en den hotelhouder geïnviteerd van de party te wezen. Tjonge, heeren, zei patroon, op z'n horloge kijkend, 't wordt heusch kinderbedtijd. Maar tegenover meneer Snel een van zijn oudere en beste meest soliede klanten, durfde hij niet weigeren. Zachtjes praatten zij over 't geval. En patroon begon met de liphoeken omlaag te trekken, de wenkbrauwen fronzend en 't hoofd heen en weer wiegend Tjonge, zouen de heeren dat nu wel doen Die meneer Cijfers leek hem 'nogal driftig nogal opstuivend van aard. Meneer Snel antwoordde niet veel, maar jonge collega wist, met ver bijsterende radheid van tong, alle scrupules weg te praten. Op uw verantwoording dan meneer Snel, zei patroon eindelijk, nadat Van Dijk hem verklaard had den oud ontvanger op een fijne flesch in het hotel te zullen inviteeren, met meneer Snel en patroon er hij, binnen een week. Dan zou immers gesteld dat oud-ontvanger nijdig over de grap zal wezen, alles worden afgeklonken, hè?. Nou, top dan maar, riep patroon uit, zei 't tegen z'n zin. Ik ga naar m'n mandje, zei hotelhouder, morgen is 't weer vroeg dag. In de gang der eerste verdieping gekomen, hield Snel zijn jongeren collega eensklaps staande. Zeg, fluisterde hij, we moesten 't toch maar niet doen. Zoo onder een grapje kun je wel een mop verzinnen, maar per slot van rekening Wij zijn toch geen kwajongens meer Kerel, klets niet, zei Van Dijk, je zult zien, de oude Cijfers viodt 't per slot van rekening nog het leukst van ons allen, 't Is toch maar een uit Weg was jongere collega. Meneer Snel wachtte. In de hotelgang schenen de getemperde gaslichtjes. Hier en daar stonden een paar laarzen voor een deur. De groote vraag was natuur lijk of oud-ontvanger zijn kamerdeur zou afgesloten hebben met den sleutel. Natuurlijk doet-ie dat, had meneer Snel nog gezegd. En die volkomen zekerheid omtrent den voorzorgsmaatregel, door voor- zichtigen man te treffen, had hem eigenlijk Van Dijks mop doen berus ten. Er kwam toch niks van terecht... Dat zoo'n jongen dat niet begreep. Hij hoorde iets schuifelen over de mat in de hotelgang. Een donkere figuur schoot langs de deuren. Meneer Snel ging z'n kamer binnen. Sloot z'n dear af. Een onbehagelijk gevoel kwam in hem op. Eenige oogenhlikken gingen voorbij. Toen werd er schier onhoorbaar tegen z'n deur getikt. Als met vleugel spitsen. Ben je daar, Snel, fluisterde iemand. Daar stond Van Dijk. Met't taschje van meneer Cijfers in de hand. 't Is in orde, hoor, zei hij, en in het halfduister zag hij Snel zijn oogen vonken. Was de deur niet van binnen gesloten vroeg hij, in groote -ver bazing. Glimlachend knikte jongere collega van neen Toen was hij weg Ja, riep hotelhouder den volgen den ochtend, terwijl meneer Snel in de ontbijtkamer in groote, hevige twistpartij met den oud-ontvknger was, uit, ja, ik heb de heeren wel gewaar schuwd Ik wasch m'n handen in onschuld. Maar die meneer Van Dijk zal wel dadelijk telefoneeren. Of wil ik even den piccolo naar het station sturen? Hij staat er met nw taschje te wachten, meneer de ontvanger. De vent, zei meneer Cijfers, be vend nog van woede, heeft mij hier mijn eigendom terug te brengen. En als hij er niet binnen tien minuten is, dan zullen we verder zien. Wordt nertolj/d).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 1