Gemeenteraad. Plaatselijk Nieuws. Steenkolen. In verbaod met het bericht, dat Duitschland bereid is in den ver volge maandelijks 320.000 k 350 000 ton steenkool aan ons land te levereo, indien Nederland zelf voor het ver voer naar hier zorg wil dragen, wordt er de aandacht op gevestigd, dat deze opzichzelf zeer te waardeeren bereid verklaring van Duitscbland in den oogenblikkelijkcn moeielijken toestand geen wijziging brengt: immers zoo lang het scheepvaartverkeer op den Rijn gestremd blijft, is een eenigs- zins omvangrijke aanvoer van kolen uit Duitschland uitgesloten. Men beeft zich er mitsdien op voor te bereiden, dat zoowel door de stremming van het scheepvaartverkeer in het bijzonder als door de vermindering der toch reeds zeer geringe voorraden in het algemeen de kolenvoorziening nog ge durende langen lijd zeer moeilijk zal blijven. (iVad.") In den laatsten tijd is bet ver voer van steenkolen van de Limburg- sche mijnen zoodanig toegenomen, dat nu per dag van 7 tot 9000 ton steen kolen worden vervoerd, waarvoor on geveer 750 wageas noodig zijn. Jaarbeurs te Utrecht. Ter voorlichting van de Nederland- sche industrie en handel zal aan de Eerste Nederlandsche Jaarbeurs, welke van 26 Februari10 Maart te Utrecht gehouden wordt, worden deelgenomen door een aantal regeeringsdeparte- menten en ollicieele corporaties en vereenigingen. Een gedeelte dezer deelnemers zal als afzonderlijke groep op het Vredenburg hunne monster kamers hebben, n.l de afdeeling Han del van het Departement van Land bouw, Nijverheid en Handel, de Artillerie-inrichtingen van het Depar tement van Oorlog, de Maatschappij van Nijverheid, de Vereeniging iNe- derlandsch Fabrikaat*, de Vereeniging voor Tentoonstellingsbelangen, de monsterkamer van de Commissie voor den Zuid-Afrikaanscbeu Handel, de Vereeniging van Directeuren van Electriciteitsbedrijven in Nederland, de Nederlandsche Kamer van Koophandel te Brussel en het Nederlandsche Koop mansgilde te Dusseldorf. Ook een tweetal Gemeentebesturen Utrecht en Dordrecht nemen aan de Jaar beurs deel met een afdeeling grond bedrijf. Op het Janskerkhof, waar de groepen Voedings- en Genotmiddelen en Che mische producten zijn geplaatst, zal een afzonderlijke groep monslet kamers de afdeeling iKolonien* vormen, waar aan wordt deelgenomen door het Departement van Koloniën, bet Han delsmuseum van het Koloniaal In stituut te Haarlem, het Rijksnijver- heidslaboratorium te Delft en het Bureau van Handelsinlichtingen, Di recteur O. Kamerling Onnes. Alle ter Jaarbeurs beschikbare monsterkamers en istands* zijn op beide terreinen nagenoeg bezet. Aantal deelnemers bedraagt thans 659. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van derGraaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week. eindigende 3 Febr., in Nederland uitgesproken 6 faillissementen tegen 18 faillisse menten in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 3 Febr. 1917 63 faillissementen tegeno»er 82 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. De Koninklijke Vereeniging: »Het Nederlandsche Lied*. (Bescherm vrouwe H. M. de Koningin-Moeder) heeft aan hare leden weer een bun del Liederen van Groot-Nederland verzameld door F. R. Coers frzn. gezonden en wel: Kerstliederen, Zesde Reeks, bestaande uit: Den slaep van 't Kindeken Jesu; De goede Maer; Den Engel en de Herders; Herder- keos-Lied; Herderkens Zang; Herders Offerand; 't Stalleken van Bethleem. De leden ontvingen dus drie bun dels Kerstliederen nl. Vierde, Vijfde en Zesde Reeks. Ter gisterenmiddag door den burge meester gepresideerde openbare raads vergadering ontbrak alleen den heer O'ereem Na goedkeuring van de notulen der vorige vergadering volgde, bi) monde van den secretaris, mede deeling der ingekomen stukken. Brief van den Minister ran Binnen landscbe Zaken, dd. 5 Februari 1917, No. 944 Afd. 0, waarbij deze mede deelt in de tijdelijke benoeming van H. Mooijen Jr. tot leeraar aan de burgeravondschool te zullen berusten. (Voor kennisgeving aangenomen.) Besluit van Gedeputeerde Skaten van Utrecht dd. 29 Januari 1917 3e afd. No. 41/246, waarbij wordt ver daagd de beslissing op bet Raadsbe sluit van 20 December 1916 tot aan koop van twee perceelen aan de Langestraat. (Voor kennisgeving aan genomen Alsvorens dd. 29 Januari 1917 le afd. No. 56, waarbij wordt verdaagd de beslissing op het Raadsbesluit van 20 December 1916 tot aankoop van eenige perceelen aan de Westsingel van G. van Kalleveen. (Voor kennis geving aangenomen.) Alsvoren dd. 29 Januari 1917 le Afd. No. 56, waarbij wordt verdaagd de beslissing op het raadsbesluit vao 20 December 1916 tot aankoop van eenige perceelen aan de Hellestraat en Molenstraat van A. Ebskamp. (Voor kennisgeving aangenomen.) Alsvoren dd. 29 Januari 1917 3e Afd. No. 86/235, waarbij wordt ver daagd de beslissing op bet raads besluit van 29 December 1916, ver koop van een perceel bouwterrein aan den Leusderweg. (Voor kennisgeving aangenomen.) Alsvoren dd. 29 Januari 1917, 3e Afd. No. 87/243, waarbij wordt goed gekeurd het raadsbesluit van 20 December tot verkoop van een per ceel bouwterrein aan J. Vos. (Voor kennisgeving aangenomen.) Alsvoren dd. 29 Januari 1917 3e afd. No. 3846/244, waarbij wordt goedgekeurd het Raadsbesluit dd. 20 December tot verkoop van een per ceel bouwterrein aan de Laan 1914 aan G. van Hoogevest q.q. (Voor kennisgeving aangenomen.) Adres van G. Schimmel e. a., inge komen 1 Februaii 1917, waarbij wordt verzocht aan den Liendertschen weg verbeteringen aan te brengen. (Om advies naar B. en W.) Adres van de Plaatselijke Commis sie uit de Arbeidersbeweging voor de Levensmiddelenvoorzieniog dd. 6 Fe bruari 1917, waarbij wordt ver zocht bet daarheen te leiden, dat te Amersfoort regeeringsaardappelen zullen worden beschikbaar gesteld tegeo 5'/» cent per K.G. en regeerings- rijst legen 10 een', per 'It K G. Adres van de Commissie van Ver bruikers dd. 8 Februari 1917, waarin instemming wordt betuigd met het bovengenoemde adres van de Plaatse lijke Commissie uit de Arbeidersbe weging voor de Levensmiddelenvoor zieniog. Adres van de Sociaal Democratische Vrouwenclub, dd. 8. Februari 1917, waarin instemming wordt betuigd met bet bovengenoemde adres van de Plaatselijke Commissie uit de Arbei dersbeweging voor de Levensmiddelen voorziening. Over de strekking dezer adressen en overde door den voorzitter voorgestelde wijze van afdoening voerde de heer Holland bet woord op eene wijze dat do voorzitter zich genoodzaakt zag hem te kennen te gpven dat hij eeu derge lijke wijze van debatteeren niet kon toestaan. E9n vooistel van Burgemeester en Wethouders om, naar aanleiding van bet advies van den advocaat voor de Gemeente Jbr. Mr. W. M. de Brauw, van hel vonnis der rechtbank in ztke bet proces met de Utrechtsche Water leidingmaatschappij in booger beroep le gaan werd zonder discussie of hoofdelijke stemming aangenomen. De voorstellen van Burgemeester en Wethouders in verband met de be zuiniging van het gebruik van gas en electriciteit maakten de tongen los. De heer Nieuwendijk betoogde dat alweer de middenstanders daardoor het meest werden getroffen. Konden som mige zaken het licht in de étalage best missen, voor andere, bijv. luxezaken, was het een behoefte. Ook met de getrollen maatregel voor de scholen was bij het niet eens. Waarom geen acht of veertien dagen vacantie gegeven, nu de jeugd zich met ijsvermaak kan bezighouden, en die tijd op latere vacanties ingekort. Zooals het nu gaat loopt bet leerplan in de war. De heer Kroes was het niet met den heer Nieuwendijk eens wat de ver lichting beirof en vertelde gehoord te hebben dat bij den districtsschool opziener bezwaar bestond tegen sluiting der scholen. Werd nu toch daartoe overgegaan dan zou de rijkssubsidie wel eens in gevaar kunnen komen. De heer Oo9terveen meende dat de winke liers zich wel in den maatregel zouden schikken en constateerde dat luxezaken tusschen 6 en 8 uur toch weinig of niet werden bezocht. De beer Stadig wensebte een lans te breken voor enkele groote inrichtingen die niet bij machte waren om hun verlichting tot 40 M' te beperken en dus een groot aantal M* tegen duren prijs zouden moeten betalen. Ook wensebte hij B. en W. geen machtiging te verleenen orn zoo noodig buiten den Raad om de tarieven te wijzigen. De Wethouders van gemeente-be drijven en Onderwijs weerlegden de geopperde bezwaron. Wethouder Veis Heyn wees er met nadruk op dat het bier ging om groote dingen. Had Amersfoort voor den 28e dezer niet de vastgestelde 35 pCt. gas bezuinigd, dan krijgen we van het rijksbureau geen kolen meer. Wat de groote in richtingen betreft door den heer Stadig bedoeld, deze hebben zijn volkomen sympathie van enkelen is bij zelfs bestuurslid. Toch mag bij als Wet houder tegenover hen niet anders bandelen. Deed hij anders bet zou op een verkapte snbsidie gelijken. In stemming gebracht wordt de iVerordening tot wijziging der Veror dening houdende bet verbod van bet gebruik van gas uit de Gemeentelijke gasfabriek en van electriciteit door middel van het Gemeentelijk kabelnet op bepaalde plaatsen en bepaalde tijd stippen,! luidende: Art. 1. Art. 1 sub 3 wordt gelezen: ivoor reclame-doeleinden en ter verlichting van étalages.* Art. 2. Art. 4 wordt gelezen iDe bepaling van art. 1 sub 1 is niet van toepassing op apotheken.* Art. 3. Deze verordening treedt in werking op den dag na dien waarop zij is afgekondigd. Z. d. en z. b. st. vastgesteld. Voorts werd beslotin: I. met ingang van den dag, waarop de meteropnemiog over Januari 1917 is geschied, den pdjs van het gas uit de Gemeentelijke gasfabriek te be palen als volgt: a. voor liebt-, kook- en muntgas voor de eerste 40 M', verbruikt tus schen twee opeenvolgende meterop nemingen, 8 cent per M' en »oor eiken M3 meer 14 cent; bij een verbruik van meer dan 4000 M' per jaar, 10 cent per M' vooreen hoeveelheid van ten hoogste 65 pet. van bet verbruik in de correspon- deerende maand van het vorige jaar; voor eiken M3 meer 25 cent; b. voor krachtgas 8 c^nt per M3. II. met ingang van den dag, waarop de meteropneming over Januari 1917 is geschied, den prijs van de elec- triche energie, geleverd door bet Ge meentelijke bedrijf, te bepalen als volgt: a. voor verlichting voor de eerste 25 K. W. U., verbruikt tusschen twee opeenvolgende meteropnemingen, 25 cent per K. W. U., voor eiken K. W. U. meer 50 cent; b. overeenkomstig de bepaliDgen van art. 7 sub B van de voorwaarden van stroomlevering: 1. in den bezetten tijd, voor de eerste 25 K. W. U., verbruikt tusschen twee opeenvolgende meteropnemingen, 25 cent per K W. U. en voor eiken K. W. U. meer 50 cent; 2. in den vrijen tijd 7.5 cent; c. overeenkomstig de bepalingen sub C van genoemd artikel 25 cent per K. W. U. Het voorstel om Burgemeester en Wethouders te machtigen in overleg met de Commissie van Bijstand voor de Bedrijven de tarieven genoemd onder I en II te wijzigen voorzoover de bijzondere tijdsomstandigheden dit zullen vereischen, onder bepaling dat van zoodanige wijziging aan den Raad mededeeling moet worden gedaan, werd met 10 tegen 9 stemmen ver worpen. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders om de tijd waarop in vereeriigingslokalen en sociëteiten geen gas of electriciteit meer raag worden gebruikt, een uur te vervroegen werd z. h. st. aangenomen. Wethouder Veis Heyn wensebte naar aanleiding van eenige veront rustende geruchten mede te deelen, dat deze week aan de gasfabriek nog zijn ontvangen 15 wagons kolen, waardoor de totale voorraad thans 1080 ton bedraagt. Bij eene doorge voerde besparing van 35°/# is er, zelfs al worden deze maand geen kolen meer aangevoerd, voor 54 dagen ge noeg. Olie voor de waterstofgasfabri- cage is er 82586 Liter, voldoende voor 90 dagen. De cokesvoorraad bedroeg Viijdag- ochtend 1500 H.L zoodal 3700 ge zinnen ieder aan 'It H.L. geholpen kur.nen worden. Van de toegezegde 400 ton gietcokes is 100 ton onder weg, terwijl met grond mag worden aangenomen, dat ook de rest succes sievelijk zal worden aangevoerd. Daar voor de toegestane f 7000 echter geen voldoende voorraad zal kunnen worden aangekocht, stelt hij namens B. en W. voor het hun verleende crediet tot f 10 000 te verhoogen. De Raad hechtte zwijgend zijne goed keuring aan dit voorstel. Voorts bracht de heer Veis Heyn namens bet college van het Dag. Bestuur der gemeente een woord van opiechte dank aan allen, particulieren en bandelaren voor de groote mede werking, ondervonden bij de bespa ring van gas en brandstollen. De heer v, Nijnatten deelde mede, dat hij geboord had, dat een poging was gedaan tot frauduleuse uitvoer uit onze gemeente, van een paar wagens kolen en wenscht van den voorzitter te vernemen wat daarvan aan was. Nadat de voorzitter hem had geantwoord daaromtrent nog niets te kunnen mededeelen, daar de zaak in onderzoek was en de verzekering had gegeven niet te zullen nalaten van de hem gegeven bevoegdheid gebruik te maken, sloot hij klokslag 4 uur de vergadering. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Amersfoort maken bekeud, dat gedurende de week van 11 toten met 17 Februari op bon No. 3 uit het bonboekje de volgende arti kelen verkrijgbaar zijn Groene erwten. Rgst. Havermout. Gezouten spek. Zachte zeep. Aardappelen. Bon No 3 van gort wordt in bovengenoemde week geldig verklaard voor brandstoffen in dien zin, dat op de bons met een of twee roode stre pen 'It H.L. brandstof (60 briketten of 75 turven) op de bons met 3 en 4 roode strepen 1 H.L. brandstof of (120 briketten of 150 turven) ver krijgbaar is. Amersfoort, 9 Februari 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, VAN RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. Aan houders van Cokeskaarten wordt bekend gemaakt, dat voorloopig H.L. goedkoope cokes op hun kaart kan worden verkregen. De Directeur van bet Levensmiddelenbureau. Onder voorzitting van den heer Visser, Directeur van het Rijksopvoe dingsgesticht, vergaderde gisteravond de afdeeling Amersfoort van het Roode Kruis in hotel Reicnman. De voorzitter heette alle dames en heeren welkom en herinnerde aan de erkenning van het comité, twee be stuursleden en 3 helpers. De ge schiedenis is de geschiedenis van kleine dingen, financieel is de toe stand van ons comité niet rooskleurig. Mevrouw v. d. Bergb heeft de kas welen te stijven door een goed ge slaagde uitroeiing. De nu gelezen notulen van 13 Jan. 1916 werden onveranderd goedge keurd. De secretaris bracht nu bet 6e jaarveislag uit. Waaraan we ont- leenen, dat de transport colonne bjj den watervloed van Jan. 1916 de eerste hulp verleende en steeds ijverig door ging met den nood te lenigen, o.a. door het verschaffen van dekens en kleedingstukken. Besloten is voort aan geen oefeningen op Zon- en feest dagen te houden. Dr. Jorissen nam ontslag na zijn benoeming tot Wet houder en werd opgevolgd door dr. Aghina. Juffrouw Krudop zag zich verplicht ontslag te nemen wegens ziekte in de familie. De belangstelling van het publiek is niet zeer groot, het aantal leden bedraagt 621. Laten we velen opwekken lid te worden. De voorzitter dankt den Secretaris voor zijn levendig verslag. Uit de verantwoording van den penningmeester bleek, dat er een oadeelig saldo is van fl,37' Dan is er nog een schuld van ODgeveer f500 voor geleverde goederen, van een onbekenden gever is f200.ont vangen, waarvoor de voorzitter na tuurlijk niets dan lof had. Namens de Commissie van nazien bracht de heer Van Wezel Errens het financieel verslag uit en zeide, dat alles zeer keurig in orde was. Bestuursverkiezing: Gekozen dr Aghina, dr. Hagen en zuster De Voys. Mevrouw, v. d. Bergh en de beer Blok werden in bet bestuur herkozen. Daar niemand iets roede te deelen of te vlagen bad, sloot de voorzitter de vergadering. 3e Abonnements-Concert georgani seerd door het Concertbureau Hans Augustin Amsterdam. Het derde Abonnpments-concert van het Concertbureau Hans Augustin Donderdag 22 Februari in de Ctmceit- zaal Amicitia te Amersfoort zal een Piano-Avond zijn van den genialen pianist Josef Pembaur, die in de laat ste jaren ook in ors land zulk een ongeëvenaard succes bad. De groote kunstenaar zal zijn beroemde Balladen- en Legenden-Programma ten gehoore brengen, bestaande uit de vier Balla den op. 10 van Brahms, de Balladen op.23 g kl.t.. op.38 f gr.t., op.47 as gr.t. en op.52 f kl.t. van Chopin, en de beide groote Legenden van Liszt, iDie Vogelpredigt des heiligen Fran- ziskus von Assist" en «Der heilige Franz von Paula über die Wogen scbreitend." Vooral de vertolking der beide laatste werken is een evenement, te meer Pembaur de grootste Liszt- speler van onzen tijd genoemd wordt. Ter gelegenheid van de in ge bruikneming var de nieuwe rijbaan, die gebouwd is bij een complex nieuwe stallen, allen bestemd voor de rijschool, zal beden Zaterdagavond om 6 uur een ruiterfeest plaats hebben voor de alhier in garnizoen zijnde cavallerie- afdeelingen. Tevens wordt de gedenk steen onthuld voor den oud-directeur der Rijschool. Dit gedenkteeken bestaat uit een witmarmeren plaat met inscriptie in gouden letters. Men verwacht dat de opperbevelhebber van land- en zee macht, de generaal-majoors inspecteurs der bereden wapens bij de feestelijk heden zullen tegenwoordig zijn. Ook zijn uitgenoodigd de oud-directeuren en oud-leerlingen der rijschool. Het programma bevat caroussel- rijden voor onderofficieren, gymnastiek- en zitopfeningen voor miliciens sinds 5 November 1916 onder de wapenen, rijden a la flèche door onderofficieren, oltigeeren door onderofficieren en korporaals, springnummer voor offi cieren en een slotnummer. Donderdagavond bad een groote repetitie plaats, waarbij vele officieren met hunne dames, onderofficieren en minderen tegenwoordig waren. Amersf Dagbl. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 2 tot 8 Februari 1917. Geboren: Tbeodorus Johannes Maria, z. van Johannes Timmerman en Cor nelia Louisa Maria Vredenbregt. Everdina, d. van Albertus van Hal en Everdina van Schaik. Tierne, z. van Everardus Broekman en Johanna La blans. Franciscus, z. van Willem van Plateringen en Hesselina de Vries. Hinke Elisabeth, d. van Arie van Diggele en Rigje van der Werf. Elmont Floriand Thérése. z. van Arthur Berger en Marie Maria Motty. Adrians, d. van Gerardus Mande- maker en Elisabeth Hoeié. Renée Florentine Berthe, d van Louis Alfred van Mander en Jeanne Blom. Teuntje Willemijntje, d. van Abraham Muller en Johanna Gerarda Pothoven. OndertrouwdJan Priem en Hen- drijntje Vastenburg. Getrouwd: Petrus Hendricus Fran ciscus van der Straten en Aleida Bernarda Sophia Hendriks. Wou ter Abraham Koekebakker en Joanna Julia Scheirs. Elizard Berth de Vries en Hermina Gerardina van Eijs. Andries de Vries en HendrikaWijnands. Dirk van Vonno en Johanna Pau lina Kruis. Johannes Hubertus Cornelis de Wit en Reinera Anna van den Hoven. Overleden: Johannes Simons, 3 d. Albert Abbink, 19 j.. ong. Joban Frederik Kuis, 1 j. Pieter Spruit, 79 j., wedn. van Ida Goer- truida van derLippe. Maria Jacoba Appel, 6 j. Martje Elscbot, 60 j., oug. Bastiana Hendrika Pul, 36 j., echtg. van Steven Hartogsveld. Franciscus Kiepe, 68 j., echtg. van Maria Catharina Hoffbauer. Een als levenloos aangegeven kind. Maria Anna Vogel, 88 j., wed. van

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 2