NIEUW Nieuws- en Advertentieblad Nj£ voor de Provincie Utrecht. SJ No. 13. Woensdag 14 Februari 1317. 46e jaargang VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG: DE OORLOG. BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. A Aangezien ona gebleken is dat er onder onzen naam zeer ondeugdelijke Naaimachines verkocht worden, zoo berichten wij dat op al onze Naai machines nevenstaand handelsmerk moet voor komen. Men late zich onder welk voorwendsel ook geen nagemaakte Lewenstein' machine aan praten. Voor Amersfoort en Omstreken eenigate Agent W. KOMMER, Kroflmestraat 24, Amersfoort. De Firma A. LliWENSTEIN UTRECHT, CII OOR STRAAT 14. Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per S maanden 1. Franco per poit door het gebeele Rijk 1.15. Afxonderlijke Nummers 5 Cent. Ingezonden stnkkenin te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrpdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 17. Telephoonn. 69. ADVERT ENT1ËN: Van 16 regels 0.90; iedere reg9l meer 15 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Roosevelt over het pacifisme. De oud-president der Vereenigde Staten Theodore Roosevelt schrijft in het Februari-nummer van de «Metro politan Magazine» een artikel over den «Bond tot het afdwingen van den vrede», waaraan wij het volgende ontleenen «Duitschiand heeft pas kortelings opnieuw een ontzettend misdrijf tegen de moreelo wet begaan, die voor de naties behoorde te gelden, zelfs als zij met elkander oorlog voeren. Het heeft duizenden burger non-combat- tanteri, mannen en vrouwen uit Frank rijk, en tienduizenden uit België weg gevoerd en het kondigt aan dat het nog honderdduizenden zal wegvoeren. Deze gedeporteerde burgers moeten in Duitschiand als staatsslaven ploe teren om Duitschiand de overwinning op hunne landgeuooten te helpen be halen. Sedert het einde der godsdienst oorlogen uit de zeventiende eeuw is zulk een gruweldaad niet voorgekomen. Duitschland's daad is een infamileit. En iedere natie, of groep menschen of individueel menscb, die niet zoo krachtig mogelijk daartegen protesteert of die door zijn gedrag de aandacht van die daad afleidt, handelt in het belang van deD boosdoener en maakt zichzelf dus medeplichtig. De agitatie voor den «Bond tot het afdwingen van den vrede» is op dit oogenblik een daad tegen de internationale mo raliteit, tegen onze eigen nationale eer en in het belang van internationale barbaarschheid. Ik bestrijd de voorstellen van dien Bond omdat de agitatie voor de aan vaarding onder de bestaande omstan digheden, op dit oogenblik en met het oog op de wijze waarop de meeste leiders dier beweging vroeger opge treden zijn, of nutteloos of boosaardig is. Op dit oogenblik kan de beweging, met het oog op ons volkomen onvoor bereid zijn voor oorlog en ons niet- nakomen der belofte die wij gedaan hebben, kan uit die beweging niets goeds voortkomenzij zou, zoo onze regeeiing haar volgde, zeer groot kwaad kunnen doen; en zoo zij, wat hel waarschijnlijkst is, op niets uit draait, kan zij ons slechts belachelijk maken. Velen, waarschijnlijk de meesten, der leiders van de huidige beweging treden slechts in de voetstappen van (of zijn zeiven) de beroeps-pacifisten, die de gebeele vredesbeweging in het laatste kwart eeuw zoo veel kwaad hebben gedaan. Vroeger hebben zij de landsverdedigingsplannen tegen gewerkt, of de ontwapening der Amerikaansche natie en van de andere vrije naties ter wereld bepleit welke ontwapening alle vrije volkeren aan de genade van elk militair des potisme of bai barismezou overleveren. Zij hebben geijverd voor alles-om- vattende arbitrage verdragen, die ook alle vraagstukken van nationale eer en levensbelangen zouden om vatten. Zij hebben ook geijverd voor de weigering om het leven onzer mannen en de eer onzer vrouwen in vreemde landen te beschermen. Zjj hebben geijverd voor de dwaze en boosaardige vredes-commissie-tracta- ten, die onze regeering ook inderdaad in de laatste jaren aanvaard heeft; verdragen, die de natie in een ernstige crisis zeker zou breken; die het on t- eerend zou zijn te breken en nog onteerender, en bovendien noodlottig, om in eenige ernstige crisis na te komen. Die tiactaten zijn voor nu en voor de toekomst waardeloos. Zelfs op dit oogenblik komt de regeering ze niet na. Duitschiand beeft de Haagsche conventie als vodjes behandeld, en de Vereenigde Staten, die ze mede underteekend hebben, zijn medeplich tig omdat hunne regeering Diet ge protesteerd heeft. De meeste leiders van den «Bond. tot het afdwingen van den vrede" hebben ook persoonlijk niet geprote steerd en ook daarom verdienen zij geen vertrouwen als zij over de toe komst spreken. Zij komen bunoe be loften niet na. Alleen daarom reeds mooten bunoe voorstellen van de band worden gewezeD. De voorstellen van dien Bond zjjn Diet steeds de zelfden, maar zij komen er steeds op neer, dat de naties alle geschillen door scheidsrechterlijke uitspraak zullen beslechten en zich allen ver binden om de decreten van bet arbitrage-bof met kracht vaD wapenen te doeo eerbiedigen. Voor bet oogenblik beteekent dit dat de Vereenigde Staten bijv. de vraag, of zij Aziktiscbe immigranten zullen toelaten of Mexico door de een of andere Europeesche Staat in bezit genomen en geordend zal worden, of wij de inbezitneming van Mag- dalena Baj door de Japanners moeten goedkeuren, of de Monroe-leer moet afgeschaft worden, enz. moeten laten beslissen door een hof van arbitiage, waarin Chineesche of Turksche rechters den doorslag zouden kunnen geven. Het is ook mogelijk, dat de uitspraak van zulk een hof Siam in bet gelijk zou stelleu tegenuver Frankrijk, of Perzië tegenover Rusland en wij zouden in dit geval, tenzij wij ons woord wildeD breken, onze gebeele militaire en economische kracht moeten gebruiken in een langen, bloedigen oorlog voor eea zaak die ons volk Diet aangaat en waarvan het niets weet. De «Bond" nu zou bf dit van ons eiscben óf zijne beweging beteekent in bel geheel niets. Laat zijne leiders ons eens precies zeggen waartoe wij ons volgens bun plan in zulke ge vallen zouden moeten verbindenen laat ben, vóór zij dat doen en zoo zij ware patriotten zijn, er eerst op staan, dat wij de beloften die wij reeds gedaan hebben, nakomen eo dat wij de volle militaire kracht ontwikkelen, die wij noodig hebben om dat te doen. Die lieden kunnen thans het bewijs leveren, dat zij oprecht zijn. De waarde van eene belofte ligt alleen in het gereed zijn om ze na te komen. Zijn zij dus bereid om nu, op dit oogen blik te bandelen zooals zij ons aan bevelen? Zoo niet, dan blijkt hunne gretigheid om beloften af te leggen voor een ver-verwijderde toekomst niets anders te zijn dan een bijzonder laffe en hatelijke huichelarij. Er waren in dit I tnd mannen die voor de Haagsche Conventies op kwamen en eisebten dat wij onze plicht zouden doen jegens België; die opkwamen voor de Amertka's oude idealen en voor de nakoming van den internationalen plicht jegens de nienschbeid. Maar geen der be- roeps-pacifi-iten bevond zich onder ben Deze Amerikaansche pacifisten heb ben hun woord gebroken en België en zijne bondgenooten in de steek gelaten. Zij handelden verkeerd. Maar nog vetkeerder handelen de Engelscbe pacifisten die hen steunen. Ook in Engeland hebbBn vele pacifistische schrijvers een geslacht lang er naar gestreefd om hun geboorteland mach teloos te maken om zich te verdedigen. En tbans moeten millioenen andere Engeiscben met bun lichaam betalen voor de dwaasheid der lieden. Op het oogenblik preeken zij bunne leerstel lingen niet, omdat zij de meening des volks vreezen En daarom.ofschoon de Amerikaansche pacifisten op slaaf- sche manier Duitschiand gediend heb ben tegen België, prijzen en onder steunen die Engelscbe pacifisten ben en juichen plannen als die v$n den «Bond tot bet afdwingen van den vrede» toe, welke er op berekend zijn om ons volk thans er van te weerhouden, bannen plicht te doen jegens zichzelf en anderen. Duitschiand heeft zoovele verschrik kelijke daden gedaan omdat bet ge loofde zijne vijanden scbrik aan te jagen en de neutrale landen te weer houden van de indiening van protes ten. En het heeft gelijk gehad waar bet de machtigste neutrale mogend heid betreft de Vereenigde Staten. Krachtige steun gevraagd. In een zitting der Uitvoerende Com missie van het Koninklijk Nationaal Steuncomité 1914 is o.a. besloten met bet oog op de tegenwoordige abnor male omstandigheden, een krachtige opwekking te doen uitgaan tot plaat selijke steuncomités, om bun volle aandaebt te wijden aan de nopden, die thans voor leniging aangewezen zijn. Daar de geldmiddelen van het K.N.S C. vooral met bet oog op de buitengewone voorzieningen,dienoodig zijn, dringend versterking behoeven, zal andermaal een krachtig beroep op den weldadigheidszin van bet Nederl. volk gedaan worden om opnieuw bet Comité door ruime bijdragen iu staat te stellen z(jn taak voort te zetten. Hare Majesteit de Koningin heeft opDieuw in deze een Vorstelijk voor beeld gegeven, door, zooals reeds door ons gemeld, weder een belangrijke bijdrage (namelgk f50.000) ter be schikking van bat K N.S.C. testellen. Jaarbeurs. Naar het Secretariaat van de Jaar beurs ons meldt, zal de officieele ope ning van de Eerste Nederlandsohe Jaarbeurs plaats bobbon in den na middag van den 24sten Februari'17. De Raad van Beheer van de Eerste Nederlandscbe Jaarbeurs beeft besloten de Beurs na sluiting ook gedurende eenige dagen voor particu lieren tegen betaling ter bezichtiging te stellen. Aanleiding tot dit besluit gaf de groote belangstelling, welke er bij het publiek blijkt te bestaan om kennis te nemen van de inrichting der Jaarbeurs; niet alleen kwamen talrijke verzoeken van particulieren bij het Secretariaat binnen om de Beurs te kunnen bezichtigen, maar ook werd van de zijde van vereenigingen, ban dels- en ambachtsscholen de wenscb te kennen gegeven met leerlingen dier instituten de Jaarbeurs te willen be zoeken. Om aan deze algemeene belang stelling tegemoet te komen, nam de Raad van Beheer bovengenoemd be sluit. Zomertgd. Het Hoofdbestuur der Maatschappij van Nijverheid heeft bet volgende adres verzonden aan den Minister van Binnetilandscbe Zaken: «Het Hoofdbestuur der Maatschappij van Nijverheid heeft de eer ter kennis van Uwe Excellentie te brengen, dat bet in de departementen der Maat schappij een enquête heeft gehouden over de ervaring in den kring van Nijverheid en Handel met den zomer tijd opgedaan. «Uit die enquête bleek, dat vrij wel algemeen de ervaring gunstig is geweest en dat nagenoeg eenstemmig de wenscb wordt uitgesproken dat de maatregel zal worden herhaald, bij voorkeur over een tijdvak van langeren duur. «Het Hoofdbestuur vindt daarin aanleiding Uwe Excellentie te ver zoeken te willen bevorderen, dal ook voor 191/ en volgende jaren, indien althans bij normale omstandigheden geen bezwaren van internationalen aard blijken, de regeling van "den zomertijd wordt doorgevoerd, -waarbij bet er de aandacht van Uwe Excel lentie op vestigt, dat bet verzetten van de klok de minste stoornis in bet bedrijf geeft wanneer dit geschiedt in den nacht van een Zaterdag op een Zondag." Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp om art. 79 der Mi litie wet aan te vullen met een nieuw lid, luidende: «In geval van oorlog, oorlogsgevaar of andere buitengewone omstandighe den kan bij de militie te land ieder in werkelijken dienst zijnde ingelijfde, die voor de opleiding tot officier, on derofficier of korporaal geschikt wordt geacht, tot het volgen van deze op leiding worden verplicht. Een teeltregeling. Naar het Hbl. verneemt, zal eerst daags in de Staats Ct. een besluit wor den genomen waai bij de Minister, in gevolge de bem bij de Uistributiewet verleende bevoegdheid, de teelt van bepaalde gewassen, die niet voor de volksvoeding noodig zijn, aanzienlijk beperkt. Zaterdagavond werd de nieuw gebouwde manége der Rijschool met een ruiterfeest geopend. Onder de aanwezige autoriteiten werden opge merkt generaal C. J Snijders, opper bevelhebber van land- en zeemacht, generaal-majoor W. H. Piepers, in specteur der cavallerie, genetaal-maj F. L. G. T. Aberson, inspecteur der bereden artillerie, de commissaris der koningin in de provincie Utrecht en de burgemeester. Een groot aantal opper-, hoofd- en subalterne officieren woonden bet feest bij. Rechts van den ingang is een wit marmeren gedenksteen aangebracht, waarop in gulden letters do namen der 16 achtereenvolgende commandanten der inrichting. Alle nummers liepen vlot van stapel en verwierven luide bijvalsbetuigingen. Aan bet slot de gebruikelijke apotheose. Het feest werd met een gczamenlijkeu maaltijd in maison De Haas besloteo. Reeds zijn eenige personen, die na verboden lijd gas brandden tot geldboeten of hechtenis veroordeeld. Hedenavond vergaderen de schoenmakerpatroous ter bespreking van de verbooging der pi ijzen voor verschillende repaiaties. Ook bezuiniging? Zondagnamiddag omstreeks 5 uur, terwijl het nog helder dag wa«, waren alle electriscbe lampen in het kamp op de Vlasakkers in volle glorie. De Vereeniging voor Cnristelijk Nationaal Scboolondeiwijs houdt Vrijdagavond bare algemeene jaai- vergadering ter behandeling der ver slagen van secretai is en penningmeester en bet verkiezen van 3 bestuursleden. Militairen met verlof kunneD op vertoon van hun verlofpas aan het politiebureau een broodkaai t bekomen. Door de Plaatselijke commissie uit de arbeidersbeweging is gisteren bet volgende schrijven verzonden Den heer directeur van het Levensmiddelonbureau te Amers foort. WelEd. Zeer Gel. Heer! Wij hebben langen tijd gezwegen, allen eerst bedenkende, dat 't distii- butievraagstuk een nieuw vraag stuk is, en bovendieu beseflende, dat «Ie cr it lek makkelijk, maar de kunst

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 1