„PFAFF" machine H. NEFKIMS, THEE Keuenmarkt 5, AMERSFOORT. DE LANDBOUWBANK TE UTRECHT E. Brandsma Gemengd Nieuws. „DE BIJENKORF" Advertentiën. Boterfabrieken „Nijkerk en Putten". ROOMBOTER, flaifilïts versch verkrtiibaar Vertegenwoord iger de Heer H. E. TAN SWEDEN, Spui, aldaar. de Heer J. POTHOVEN Azn., aldaar. Behangers en Stoffeerders. Bierbottelarijen. Boekhandelaren. Boterhandel. Brandstoffen. Cuisiniers. Dames- en Heeren- Kleermakers. Delicatessenhandel. Drukkerijen. Heerenkleeding- Magazijnen Haarden en Kachels. Koloniale Waren. Loodgieters. manufacturen. Bijwielhandelaren. Schoenmagazijnen. Verfwaren enz. Voederartikelen. Zadelmakers. moeilijk ise. Doch waar tiu herhaal delijk bleek, dat hel Levensmiddelen- bureau in 't geheel geen profijt trekt èn van de opgedane ervaring, èn van de van vele zijden geleverde cntiek, daar achten wij, als vertegenwoor digers van de modern georganiseerde arbeiders, het onzen plicht, te spre ken. En het zal niet alleen een woord van critiek, maar\ ook van ernstige waarschuwing moeten zijn. Want werkelijk, zóó gaat 't niet langer 1 Dat de minister u onvoldoende boeveelheden levensmiddelen zendt, wij zullen de laatsten zijn, er U een verwijt van te maken. Maar wèl mee- nen wij te mogen vragen, dat de regeling plaatselijk in orde zij. Wat er te distribueeren valt, worde rechtvaardigen ordelijk gedistribueerd. Mochten de ambtenaren, die ter Uwer beschikking staan, niet bij machte zijn, die taak te verrichten, U vrage B. en W. om meerdere, of andere administratieve krachten. Mochten de handelaren tusschenpersonen U niet de noodige medewerking verleenen en overtredingen plegen wees U zonder pardon en vraag hun uitslui ting van de distribueering van regee- ringsar tikelen. Maar hoe dan ook: de distributie is er voor de bevolking en niet om gekeerd Er zijn vele en ernstige klachten. Wij noemen slechts enkele. Urenlang kunnen vrouwen en kin deren staan wachten in feilen wind en koude en dan kunnen ze zonder brandstof naar bun koude woningen terugkeeren. Want de voorraad van den handelaar is wel niet op, maar wat bij nog heeft is volgens zijn bewering voor z'n klanten! Dik wijls krijgt alleen hij wat, die den bruiaalsten mond en de sterkste elle- boogen heeft. Kinderen en vrouwen worden weggedrongen. En de vrindjes en begunstigers van den handelaar zijn er beter aan toe, dan de andere, meestal ai mere, geduldige wachtenden. Wan', die klanten of vrindjes weten wel langs een anderen weg dan de gewone bet pakhuis van den hokke- baas te bereiken, of wel, ze le veren een dag te voren hun bon in en zijn verzekerd van hun portie. Het is zelfs voorgekomen, dal handelaren op het gestelde uur, waarop de afle vering zou beginnen, bun deur open den en tot de wachtende schare riepen UitverkochtI» Zeker is 't U ook niet bekend, dat er een handelaar was, die toen bij een dertigtal menscben geholpen had, riep: »Wie zijn er uog van 't Elisabethdorpl Die gaan voor Gaan Belgen legenwooidig vóór Hollanders, volgens de Distributiewet? Wordt er éérlijk gedistribueerd? De vele klachten, die wij te hooren kregen, deden ons vermoeden, dat er vaak schandelijk slecht gemeten wordt, wat de brandstollen betreft. De hokke- bazen hebben nooit in een reuk van heiligheid gestaan en het is ons thans méér dan ooit duidelijk geworden, waarom! U kunt verbetering brengen door volledige controledoor levering onder toezicht van een gemeente ambtenaar; door levering per ge wicht inplaats van per inhoudsmaat en door ter beschikking stellen b.v van automatische wegers en storters door keuring, tevens, van de te leveren brandstof. Want 't is méér dan eens voorgekomen, dat zéér arme merischen eerst geld moesten betalen voor hun kwantum steenkolen; be nevens buri bon afgeven en daarna achter in 't pakhuis wat gruis, zand stof en aanveegsel ontvingen, een mengsel, hetwelk vroeger nog geen dubbeltje per zak opbracht. Mogen wij er bier ook Diet op wijzen, dat een buisgezin van vijf personen niet méér brandstof noodig heeft, dan een gezin van vier leden Brandstof is toch geen menschen- voedsel7 Waarom niet per gezin 'h mud gegeven b.v., indien niet meer voorradig is? Nu was de regeling al zeer onbillijk. Wij hebben ettelijke personen hun oordeel er over ge vraagd en niemand die een dergelijk ver- schil-niaken wilde verdedigen. Om ten opzichte der brandstolïenvoor- ziening te besluitenook de gemeente kan distribueeren. Men geve de ge legenheid, bij een brandstolïenhande- laar te bestellen of rechtstreeks sari de gemeente te ontvangen. Eerst genoemde zal er door gedwongen worden, de strikste eerlijkheid te be trachten. wil bij niet z'n afnemers verliezen. Wat dn afhandeling van zaken aan het bureau iri de Valke^traat betreft 'i bijzonder 't verstiekken van kaar ten, wij schromen niet 't uit te spre ken, dat hier volslagen gebrek aau organisatie is. Wij herinneren U aan de treurige tooneelen o.a. bij het af stempelen der broodkaarten voor de cokesvtrsirekking Hebben Uwe amb tenaren hieruit dan nog niets geleerd? Wij moeten wel tot deze vraag komen, nu wij zelf Zaterdag l.l. gr tuigen er van waren, dat om over twaalven nog een lange rij menschen in den tuiD van het bureau stonden een groep menscben in de Valkestraat, allen wachtend op bun cokeskaart. Voor 1700 menschen stelde men de gele genheid open op één morgen, van 9-121 Het lust ons niet, in te gaan op alle klachten die ons als commissie bereikten. Wij zwijgen er van, dat soms op bonnetjes van 1 H.L. slechts de helft werd verstrekt;datregeerings artikelen wel geannonceerd staan in de plaatselijke bladen als verkrijgbaar, maar daarom toch bij drie, vier, en meer achtereenvolgens bezochte krui deniers niet te krijgen waren; dat vele vrouwen de allernoodzakelijkste brandslof Diet krijgen, of veel te laat, doordat zij geen u>eri en uren van hun buisgezin weg kunnen blijven; enz. enz Wij achten ons verplicht, U dit alles te schrijven. Niet, omdat wij U persoonlijk verantwoordelijk willen stellen voor alle tekoitkomingen bij de distributie; verre van dat. Ook niet, omdat wjj zouden meenen, dat een dergelijke nieuwe en veelom vattende taak van de overheid dadelijk geheel naar behooren zou kunnen worden geregeld. Maar alleen omdat wij uiting willen geven aan de klachten die wij hoorden van zoovelen, die ons hunne belangen toevertrouwden, en omdat wij stellig overtuigd zijn, dat in vele opzichten aan deze klachten zou kunnen worden tegemoet ge komen, wenden wij ons hierbij tot U. Tevens besioien wij tot publicatie »an dit schiijven, ten eerste opdai rechtrnaiige klagers zullen weten, dat hunne klachten worden overge bracht, maar vooral ook, opdat de betrokken auloriteiten zullen ervaren, dat de modern georganiseerde arbei dersbeweging waakzaam is voor hare belangen en eischt, dat wat gedaan moet worden om bare klasse voor verdere inzinking te behoeden, ook zoo goed mogelijk geschiede. Niets zal ons aangenamer zijn, dan te er- vaien, dat slechts de vaste wil daar toe genoemde autoriteiten beheerscbt en tot doeltreffende maatregelen zal leideu. Amersfoort, 12 Febr. 1917. De Plaatselijke Commissie uit de Arbeidersbeweging voor de L.evens- middelenvoorziening J. MEB1US (S. D. A. P.) J. W. POLDER (Am. Best. B.) W.C LUBERT1 (Coöperatie) Secretaris dei Commissie. Onder voorzitterschap van den heer L. J Krook vergadeide Maandag avond de sigarenwinkeliersvereeniging afdeeling Amersfoort en omstreken in »de Zwaan». De voorzitter heette de aanwezigen welkom, wenscbte ze veel geluk in bet nieuwe jaar en spoorde aan de jaarbeurs te Utrecht te be zoeken. Hierna werden de notulen van 24 November l.l. gelezen en vastgesteld Aan de orde was het voorstel hd te woiden van de Inkoopcoöpetatie met aandeelen van f 10.Na uitvoerige bespreking werd hiertoe besloten en de commissie van Inkoop gekozen, n.l de heeren Vierdag Jr., Klaassen en Vink te Amersfoort. Stolberg te Harder wijk en Hulshof te Baarn. Al deze heeren namen hun benoeming aan. Verder werd nog besproken een fondsvorming voor uiikeering bij over lijden. Dit onderwerp zal later op de Algemeene Vergadeiing behandeld worden. De heer Klaassen uitte de oude klacht, dat er grossiers zijn, die siga retten en tabak aau winkeltjes vpr koopen tegen inkoopsprijs en alzoo een oneerlijke concurrentie scheppen waarvan de winkelier de dupe woidt. Allen vonden hel zeer gewenscht, dat jongens beneden 16 jaar niet in de sigarenwinkels mochten komen. Hierna sloot de voorzitter de ver- gadeiing. Onder voorzitting van den heer L. J. Krook vergaderde »Handel en Nijverheid» gisteravond in »de Arend» De vergadering was niet overtalrijk, wat te bejammeren was. want de lezing van den heer Bongenaar over boek houden en bet nut er van voor den tiandeldrijvenden middenstand was een bezoek overwaard. Dat boekhouden ook voor den kleinen winkelier noodzake lijk is, begint meer en meer door te dringen en bet opkomende geslacht zal in dezen ons dan ook ver vooruit zijn. Hierna werd het plan Krook be sproken, n.l. het vormen van een kapitaal door de middenstanders door een wekelijksche storting van een kwartje gedurende 10 jaar. Wanneer velen hieraan deelnemen wordt een zeer groot kapitaal gevormd, dat dan moet dienen om de middenstanders in bun zwareD strijd op de been te houden. Veel vragen werden gedaan en door den voorzitter beantwoord. Gaarne zou hij zien dat Amersfoort bet initiatief nam. De heer H. S. Valkenburg, boek houder aan W. H. Meursing's machi nale fabriekeD van brood en gebak zal den 19en dezer als zoodanig zijn 25-jarig jubileum vieren. Ter kaasmarkt alhier werden Maandag jl. aangevoerd 8 wagens, wegende 1925 K G. Prijzen hepen van f50 tot f53 per 50 KG. Handel matig. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Hari- delsinformatiebuieau vari VanderGraat Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 10 Febr., in Nederland uitgesproken 21 faillissementen tegen 20 faillisse menten in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot eD met 10 Febr. 1917 84 faillissementen tegenover 102 over hetzelfde tijdperk van bet vorige jaar. De ooievaar! Reeds vóór enkele dagen kwam bij de behuizing van de wed. Mulder te Kleiriemrer (Groningen) een ooievaar terug. Het dier baadt zich dagelijks in een bijt, die open gehouden wordt. Kanker en opereeren. Uit Halle verneemt de Berl. Lokal Anzeiger: Ter gelegenheid van de plechtige herdenking van keizer Wil- belms verjaardag aan de universiteit deelde professor Veit mede, dat vol gens de laatste wetenschappelijke statistieken, die over 5 jaren loopen. de belfi der aan kanker geoperoerde patiënten als genezen mag worden beschouwd. Dit is een vooruitgang van beteekenis in de kankerbestrijding. Zijn wjj er nog niet? In Friesland rekent men weer op vorst. In een 30-tal plaatsen in de provincie althans zijn voor deze week hardrijderijen of ijsfeesten aangekon digd. N. Ct. MAGAZIJN CHOORSTRAAT 15—17 B1LTSTRAAT 50—56 tTTBECHT. LiapekapzIJd» gebloemd eo effen. «■perseden geheel klaar, ampekralea glas en bont. ENORME KEUZE EN 60EDKOOP. Verzending boven f 10.franco. Onder Rijks-Contróle. in nette verpakking bijM. R. N. OOSTERVEEN, Lange straat 46 en in het liliaal Arnhemschestraat. DE DIRECTIE. Wanneer gij de verschillende naaimachines aan een STRENG en NAUWKEURIG onderzoek onderwerpt, wat betreft GE- RUISCHLOOSHEID, UITHOUDINGS VERMOGEN en SIERLIJKHEID, dan twijfelen wij niet of de zal Uw keus zijn. Verleent eredieten onder borgstelling en*. Verschaft kapitalen onder 1". hyp. verband. Neemt gelden in depót. Opent rekening courant met rentevergoeding. Agenten voor Amersfoort en Omstreken Voor Lensden en Omstreken DE DIRECTIE. Duizenden drinken ze dagelijks. P. A. v. d. Veer, Aldegondestr. 90. F. W. v. d. Wilde, Stoovestraat 12. G. J. Slot houwer, Langestraat 77 E. Elzenaar, Kerkstraat 10. Van der Logt, Kruiskamp 28. De Jager Zoon, Langestraat 6062. B. Ruitenberg Hz., Utrechtschestraat 21. „Het Kaashuis", Langestraat 89. G.J. Slothouwer, Langestraat 77. „De Adelaar", J. van Zuiden, Laoysitraat 44. Haarsma Schaars. Langestraat 45. Hoogeweg 14. Telef. 410. Telef. 378. Van Gent A Co., Pieter Pijperstraat 7. J. van Gendereu, Arnhemschestraat 35. Aanleg van Gas- en Waterleiding. Firma J. Kool, Utr.straat 33. B. G. T. ülolle, Magazijn >de Faamu, Langestraat 79. H. Nefkens, Varkensmarkt 5. Firma W. van Beek, Kerkstr. 4. J. Grootendorst, Hof 38. Alphons Snoeren Pz., Langestraat 10. Firma J. Hoogland, Krommestraat 40. C. Spelt Gz., Heiligenbergweg. Firma Gebrs. Van Eeden, Arnhem»che»tra»t 6,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 2