■IE UWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. S Woensdag 21 Februari 1917. 46e jaargang VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG: BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. NoP 15. m Aangezien ons gebleken iff dat er onder onzen naain zeer ondeugdelijke Naaimachines verkocht worden, .''zoo berièhten wij dai op al onze Naai machines nevenstaand handelsmerk moet voor komen. 'Men late zich onder welk voorwendsel ook geern nagemaakte ^"ijewenstein' machine aan praten. V.oor Amersfoort en Omstreken eenigste Agent W. KOMMER, Krommestraat 24, Amersfoort. De Firtóa.iuLEWENSïEIN UTRECHT, C11 OOR STRAAT 14. Amersfoortsche ABONNEMENTSPRIJS: Per S maanden 1. Franco per post door het geheele Rijk 1.15. Afzonderlijke Nummers 5 Cent. Ingezonden stnkkenin te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Laugestraat 17. Telepboonm. 69. ADVER1ENTIËN: Van 16 regels 0.90 j iedere reg9l meer 15 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Een gevaar voor de toekomst. Prof. M. W. F-. Treub wijst in De Haagsche Post o.a. op één gevaar voor onzo toekomst: De betrekkelijke voorkeur, welke na den ooi log de vroegere neutralen zullen hebben bij de vroegere oorlog voerenden in vergelijking met de vijanden waarmede pas vrede gesloten is, zal, naar te «er wachten is, er onder meer toe leiden, dat ook Nederland zal worden overstroomd met handels huizen. d:e bun werkelijke nationaliteit achter een Nederlandsch omhulsel zullen tt achten te verbergen. Vooral van de zijde der Duit.-chers, die zicb steeds zeer energiek hebben betoond ook in bun opti eden in het buitenland is dn te vei wachten. Daar tegen in te gaan door het vestigen van vreemde bandelaars en vreemde handelshuizen hier te bemoeilijken, zoo geheel in- druiscben tegen aloude tradiliën. Maar het vrij toelaten van vreemde koop lieden, ook als zij zich achter Neder- landsche firma-namen verbei gen, brengt het gevaar met zich dat Enge- laud en Frankrijk in onze industrie en onzen handel bedekte Duitsche bedrijven zullen zien ook al zijn zij bona fide Nederlandscb. Dit gevaar mag niet als hersenschimmig worden weggepraat; men moet het onder de oogen durven zien even goed als andere moeilijkheden. Het te keeren zal eener- zijds zaak zijn vaD de belanghebbenden zei ven, anderzijds van den wetgever. Wat moet men doen om dit gevaar te bestrijden? Pi of. Treub geeft daarop volgend antwoord »De belanghebbenden zullen goed doen, voor zoover hun zaak in den vorm ectier vennootschap wordt ge dreven, hun statuten er op na te zien of zij legen vreemde invasie voldoende zijn beveiligd eti zoo neen, waarborgen daartegen alsnog tijdig op te nemen. De wetgever zal Diet langer mogen dralen met het instellen van een han delsregister, waarin alle handelaars en industriëlen zullen moeten worden ingeschreven en waaruit tevens de werkelijke eigenaars van vennoot schappen onder firma of van zoo genaamde firma's blijken, met ver melding van hun nationaliteit. Dit was al lang ter bestrijding van onge- wenschte concurrentie om geen sterker woord te gebruiken, noodig geweest, het is thans een dringende eisch des beeft in «Het Gas» een merkwaardige statistische vergelijking gegeven van het gasverbruik in de hoofdstad, in 1915 en 1910, over de verschillende uren verdeeld. Daaruit blijkt welk een aanzienlijke lichthespartng de invoe ring van zoniet tijd gegeven heeft. In het laatste jaar beeft de Amsterdam- sche ba' gei ij ongeveer f 175.000 min der uitgegeven voor gas, en rekent men dat de winstderving der fabtiek dientengevolge (37.500) door belastin gen aangevuld had moeten worden, dan blijft nog f 137.000 dat niet nut teloos aan kunstlicht uitgegeven is. Rantsocncering van de Industrie in kolenverbruik en gebruik van electrischcn stroom. Da Burgemeester der Gemeente Amersfoort maakt bekend, dat door hem bet volgende schrijven is ont vangen van den Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel. In aansluiting aan mijne circulaire van 2 Februari, 1917, No. 5738, afd. Handel, betreffende de rantsoeneeriog van brandstollen voor gas en electrici leitsbedrijven, heb ik de eer U te berichten, dat doör voortduring der moetelijkbeden voor de koleovoorzie- ning, verdere maatregelen, waardoor het verbruik van alle overige industrieën in evenredige mate wordt beperkt, niet langer kunnen worden uitgesteld. Ik zie mij derhalve genoodzaakt te bepalen dat, met ingang van 15 Febr. a.s., aan alle induslrieele bedrijven in Nederland slechts is toegestaan een verbruik van brandstoffen ovei een komend met 75 pet. van de verbruikte hoeveelheid in een overeenkomstig tijdvak van de maand November 1916. Deze rantsoeneering geldt ook voorde levering van elecirischen stroom, al mocht daarvan thans nog door den Directeur der Rijks-Kolendistributie ontheffing zijn verleend. Het bovenstaande houdt geenszins in. dat thans door alle industrieën kan worden gerekend op beschikbaar stelling van hoeveelheden brandstoffen, overeenkomend met hef voorgeschre ven maximum, doch het vergroot de mogelijkheid, dat bij de toewijzingen in Maart aan aanvragen uit alle takken van bedrijf althans perccntagegewijs zal kunnen worden voldaan. In ver band met de belangen, voor welke verschillende industrieën werkzaam tijds. Bij den aandrang in deze richting zijn, zal het wenschelijk kunnen blij onlangs door bet handels economisch |.en) aan bepaalde bedryven geheele weekblad. In en Uitvoer geoefend, sluit gedeeltelijke ontheffing te tierleenen ik mij zonder eeriig voorbehoud aan. van ]lei voorgeschreven maximum- Hier is periculum in mora". verbruik, hetgeen ter beoordeeling van - Onderstaand artikel komt voor,den Directeur Jer Rijks Kolendislri in «De toekomstige vrede, officieel »ut,e kan geschieden. Waar behalve orgaan van den Nederl. ant.-oorlogs-. «oor fabrieken van levensmiddelen voor raad Zomertijd gasbesparing? Dr. L. J. Terneden, directeur van volksvoeding en van legerbehoeften uit den aard der zaak slechts bij hooge uitzondering ontheffing zal worden verleend, is bet overbodig daartoe gen der gasfabrieken te Amsterdamstrekkende aanvragen in te dienen, wanneer niet tegelijkertijd afdoend kan worden aangetoond, dat door de rantsoeneeriog van het bedrijf van aanvrager groote landsbelangen wor den geschaad. Ter bevordering van een geregeld verloop kunnen bedoelde aanvragen uitsluitend schriftelijk wor den gericht tot de kolendistributie en slechts op uitnoodiging persoonlijk worden toegelicht. Er zij in bet bijzonder op gewezen, dat een op bet oogenblik nog gunstige voorraad van een bepaald bedrijf geen vrijheid geeft tot overschrijding van het gestelde roaximumverbruik mocht oversein ijdtng toch plaats hebben, dan zal dit voor bet bedrijf in kwestie van zeai nadeeligen invloed zijn op verdere toewijzingen door de Rijks Kolendistri butie. Ik vestig met nadruk de aandacht op de noodzakelijkheid om bij de be perking der productie, welke deze rantsoeneering met zich brengen zal, te streven naar eene oplossmg, die voor de in de betreffende bedrijven werkzaam zijnde arbeiders bijzondere fioantieele nadeelen of ongerief voor komt: inzonderheid zal er naar moeten wordenjgestreefd om door inkrimping van den arbeidstijd stopzetting van het bedrijf zooveel mogelijk te voor komen. Ik heb de eer U te verzoeken den inhoud dezer circulaire op de in Uwe gt meente gebruikelijke wijze ter kennis van het publiek te brengen. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, POSTHUMA. 16 Febr. 1917. De Burgemeester der Gemeente Amersfoort, VAN RANDWIJCK. Kamer van Koophandel en Fabrieken. Onder voorzitting van den heer J. Ger. Kleber vergaderde deze Kamer gisteravond ten Raadhuize. De notuleD van 18 Januari werden na lezing goed gekeurd. Ingekomen zijn, behalve de gewone periodieken, jaarverslagen, enz. 1. Een verzoek van hei Bureau voor Statistieken orn in 't verslag op te nemen de namen der leden, het aantal kiezers, enz. 2. Eeu verzoek van den Gemeente raad om inzending van het jaarverslag voor 1 Maart. 3. Benoeming van afgevaardigden naar de Kamer vari Koophandel te Utrecht. Benoemd worden de heeren Kleber. Meursing en Herm. P. van Haselen. 4. Ingekomen een adres van de Kamer te Woerden aan den Minister van Waterstaat in zake het heffen van staangeld voor ongeloste wagens bij de Spoorwegen. Woerden wil geen staangeld als lossen onmogelijk is. De beer Meursing wil dit adres steunen. De heer Van Vollenhoven acht dit onnoodig-nu de vaart weldra niet meer gestremd zal zijn. De heer Van Haselen is ook niet voor steun. Besloten werd voor keonisgeving aan te nemen. 5. Een missive van de Kamer te Eindhoven over het Post-, Cheque- en Giroverkear. Eindhoven wil hieraan ook verbinden de invoering van een postcrodietbureau, opdat aan ieder willekeurig postkantoor gelden kunnen worden geïnd of gestort. De voorzitter wil wachton tot het Postcheque- en Giroveikeer zal geregeld zijn. De heer Meursing vindt het een uitstekend idee, vooral om de mogelijkheid te openen, dat gelden kunnen worden gestort. Dit is voor den handel een groot gemak. Besloten te steunen. 6. Dan is nog ingekomen een be richt van oprichting van de Kamer te Hillegom. Hierna sloot de voorzitter de ver gadering. Amersfoort's Mannenkoor heeft in korten lijd een groote populariteit verkregen, zooals bier zelden gezien is. De groote zaal van «Amicitian was bij de uitvoering van gisteravond dan ook zoo vol, dat velen zich met een staanplaatsje moesten vergenoegen en zich dit ongerief zonder mopperen getroostten. Het koor onder leiding van den heer Hazendonk mag er dan ook zijn. De uitvoering liet weinig of niets te wenscben over. Na elk num mer een hartelijk applaus. Ook de solisten en het dameskoor voldeden zeer. Deze avond is voor zeer velen dan ook een avond van groot genot geweesl. Door een groot aantal niet-leden werd de tentoonstelling van Kunst beschouwingen Zaterdag en Zondag bezocht. Voor de kas een uitkomst Het gebatikt zijden kussen viel ten deel aan kaart No. 105. De oud-leerlingen der Middelbare Handelsdagschool W. F. van Buuren, W. van Es, N. de Haan, Mattbea Hoogewoud, H. F. Koster en J. L. A. Riem Vis, zijn geslaagd voor hel practijkexamen boekhouden der «Ver- eeniging van Leeraren in de Handels wetenschappen» te Amsterdam. Het j-Dagelijksch Bestuur der Nederlandsche Centrale Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose heeft bericht aan alle vereenigingen, die kunnen deelnemen aan de Emmabloem collecte, dat dit jaar het bloempje, behalve den 21 April, ook den 20 en 22 April zal worden aangeboden. Het meende tot deze afwijking te moeten overgaan wegens het samen vallen van den officieelen datum roet den Zaterdag en óok om in dezen moeilijken tijd een zoo groot mogelijke opbrengst der collecte voor de ver eenigingen te verzekeren. Broodrantsoen. Naar de »N. R. Ct.» verneemt, zal bij de eerstvolgende uitdeoling van broodkaarten het broodrantsoen terug gebracht worden tot 250 gram per man pir dag (thans bedraagt bet 400 gr.). Op de jl. Maandag alhier ge houden kaasmarkt werden aangevoerd 8 wagens wegende 2075 KG. Prijzen f50 a f54 per 50 KG. Handel matig. Merkwaardige voorspelling. In het «Journal des Debats» ver telt eeu Fransch journalist, die aan bet front is, van een merkwaardige ontdekking, die hij gedaan heeft. Hij beeft ril. een zeer oud, in varkensleer gebonden boekske in handen gekregen roet voorspellingen. De oorspronkelijke auteur van het werkje heet Thomas Jozeph Moult. De beroemde Nostra damus heeft de profetieën herzien. Ze loopen van 1560 en eindigen met bet jaar 2023. Voor het jaar 1917 vond de Franscbe journalist aange- teekend: Groote politieke debatten naar aanleiding van een vrede. De reeds begonnen onderhandelingen zul len afbreken,maar desniettegenstaande zullen deze onderhandelingen weder worden aangeknoopt eo deze vrede zal tot stand komen. Laten we hopen Permanente zomertijd. De Fransche Kamer nam jl. Zater dag het wetsvoorstel op den zomeriijd aan. Het voorstel bepaalt, dat teder jaar, gedurende bet tijdvak van den eersten Zondag in April tot den eersten Zondag in October, de klok een uur za! worden vooruitgezet. Zoolang de oorlog duurt kan wijziging van deze bepaling bij besluit worden ingevoerd. liet testament vau een haas I Onder De Bilt was een haas in een bijt, verzeild geraakt. Bewusteloos weid bet dier door den inspecteur van politie opgehaald en medegenomen naar bet bureau, waar de levensgeesten weder werden opgewekt. Daar de jaebt op hazen gesloten is, moest het dier weder worden losgelaten,maar alvorens biertoe over te gaan, werd zijn testa ment gemaakt. Na zijn dood komt het stoffelijk overschot aan den redder, den Biltschen inspecteur van politie. En met dit testament aan den hals, in een koperen busje, loopt nu ons haasje rond, tot een kogel een einde maakt aan zijn leven. «Hbl.c BURGERLIJKE STANDEN. Leusden. Van 9-16 Februari 1917. Geborerr. Lubberta, d. van Barend Wallet en Roelofje van Ravenhorst. Overleden: Maria Bunt, 79 j., wed. van Willem van Leyenhorst. Stoutenburg. Van 9—16 Februari 1917. Geboren: Albertus Gerbardus Hein- ricb, z. van Arnoldus Joseph Thann- hauser en Margaretba Adriana Vrees wijk. Overleden: Hendrijnlje Veldhuizen, 59 j., eebtgenoote van Arie de Sain. Lambertus Voskuijlen, 74 jweduw naar van Teunisje Dijkman.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 1