HIEUW E *yÈfr Nieuws- en Advertentieblad ^tjT voor de Provincie Utrecht. H Een ww Prijsvraag No. 23. Woensdag 21 Maart 1317. 46e jaargang w&&&g<sia©wsnr«. De FirnhikA.. LESSENS TEIN ÏBRSCHURT WOENSDAG BR ZATERDAG: Voor onze dames Het nieuwe Modeblad BW 100 iraaie prijzen "WH Singer-Trapnaaimachine. KENNISGEVINGEN. DE OORLOG. BINNENLAND. Aangezien ons jjglüeken is dat er onder onzen naam zeer ondetigdel^lce^Naaimachines verkocht worden, zoo Ijeriphten wijtdat op ai onze Naai machines ndrenshkand handelsmerk moet voor komen. Mefl late jjmh ojraer welk voorwendsel ook geen nfeemaakte^'f^wenstein' machine aan praten. Vodf Amersfoort, en Omstreken eenigste Agent W. KOMMER, Kromnie6traat 24, Amersfoort. UTRECHT, BORSTRAAT 14. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden f 1. Franco per po*t door het geheele Rijk 1.15. Afzonderlijke Nummers 5 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 17. Telephoonn. tl. AOVERTENTIËN: Van 16 regels 0.90; iedere regel meer 15 Cent. Groots letters en vignetten naar plaatsruimte. In de maand April a.s. gaat het bij onze dames zoo gewilde modetijdschrift wederom evenals het vorig jaar een belangrijke prijsvraag uitschrijven waaraan zullen zijn verbonden en als hoofdprijs een prachtige Naar deze prijzen zullen alle ge- abonneerden op Het Nieuwe Modeblad kunnen mededingen, daar de prijs vraag zoodanig zal zijD, dat iedereen daaraan kan meedoen. Wie onzer lezeressen dus nog niet op Het Nieuwe Modeblad geabonneerd mocht zijn, verzuime niet zich THANS als abonné voor dit bij uitstek prae- tische en zeer goedkoope Modetijd schrift op te geven aan het bureau van ons blad, alwaar het tegen slechts 85 CENTS PER DRIE MAANDEN franco per post 96 cents, verkrijgbaar is gesteld. Aan de eerste duizend nieuwe abonué's wordt een aardige verrassing uitgereikt. Proefnummer* op aanvraag gratis DE UITGEVERS. Maximumprijs turfbriketten. (baggerturf.) De Burgemeester der Gemeente Amersfoort maakt bekend: dat de maximumprijs van baggerturf of turf briketten is gesteld op fiiO per iOO stuks en dat er geene aanleiding be staat om deze te verhoogen. Amersfoort 17 Maart 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. Goedkoope cokes. Tot nader order zal geen goed koope cokes op de cokeskaarten ver krijgbaar zijn. Amersfoort '19 Maart 1917. De Directeur van het Levensmiddelenbureau. De Burgemeester der Gemeente Amersfoort maakt bekend, dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel. Gelet op artikel 6 der Distributie- wet 1916 Hoeft goedgevonden te bepalen dat met ingaDg van 15 Maart 1917 verboden is, behoudens zyne bijzondere toestemming, le. tarwe en rogge te verwet ken als voedermiddel voor dieren 2e. tarwe en rogge onverwerkt of verwerkt, ongemengd of gemengd met andeie stoflen, als voedermiddel voor dieren te gebruiken. Amersfoort, 19 Maart 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWYCK. De Burgemeester der Gemeente Amersfoort maakt bekend, dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, Gezien de Distributieregeling voor brood, bloem, meel Jen rogge, vast gesteld bij zijne beschikking van 27 December 1916, Nederlaudsche Staats courant No. 303, beeft goedgevonden te bepalen dat daaraan het volgende wordt toe gevoegd Art. 17. (4) Een fabrikant, die overeenkomstig het bepaalde in het voorgaande lid, zijne tarwe zelf maalt, is verplicht zich te gedragen naar de voorschriften, die door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel of namens hem in dat verband zullen worden gesteld. Art. 30. De Minister van Landbouw Nijverheid en Handel houdt zich de bevoegdheid voor, om in stede van tarwebloem en taiwemeel te doen leveren Regeeriugsbloem en Regee- ringsmeel van te bepalen samenstel ling. Bijaldien de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel van deze bevoegdheid gebtuik maakt, gelden de vorenstaande bepalingen, voorzoover van toepassing op tarwebloem en tarwemeel voor Regeer ingsbloem en Regeeringsmeel. Amersfoort 20 Maart 1917 De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. De revolutie in Rusland. Sneller en steviger dan men waar schijnlijk in Rusland zelf en in ^de EnteDte landen had durven bopen, heeft de nieuwe Russische reeeering zich gegrondvest. In de hoofdstad is de cbaos, die er een paar dagen beerschte, in een nieuwe orde her schapen. Het leven herneemt zijn normaal aanzien: banken, fabrieken en winkels zijn geopend, post en telegraaf werken, alsof er geen vuiltje aan de lucht is geweest. Eu de na tionale militie verricht haar politie diensten en bewaart de orde alsof ze nooit anders deed. Als de nieuwe regeering niet kort, krachtig en met duidelijk omlijnd plan was opgetreden, en als niet alle lagen der bevolking de zucht naar een ander regeeringssysteem en een breken met bet oude als een zuur- deesem had doorgewerkt, ware dit snelle, oübloedige verloop dezer re volutie natuurlijk niet mogelijk ge weest. Uit het manifest der nieuwe re geering kent men haar democra- tiscben koers. Met voortvarendheid stevent ze die richting uit. Haar be velen zijn krachtig en glashelder ge steld: tal van benoemingen zijn ge daan, al watreactionnairen mouarchis tisch was en allen, op wie de schuld voor de desorganisatie des lands terug valt, zijn gevangen gezet en zullen voor een rechtbank gebracht worden, die in openbare zitting zal rechtspreken. In zeer goede aarde moet de ver vanging van de politie, die zich vroeger van tallooze corrupte elementen be diende, door de nationale militie, later door een korps, dat aan de stedelijke besturen onderworpen is, gevallen zjjn. Daaruaast brengen de afgekondigde algemeene amnestie voor politieke en godsdienstige vergrijpen, de vrijheid van drukpers, van vergadeting en van staking, al welke politieke vrijheden zich ook tot het leger zullen uitstrekken, bet lang geknechte Russische volk in een soort paradijs. Hoezeer in alle lagen der Russische bevolking de behoefte aan een anderen staat van- zaken werd gevoeld, blijkt wel uit feiten als dezo De adel kiest voor het grootste deel de zijde van het tolk. Adellijke geuootschapperi namen in bun bijeenkomsten scherpe besluiten aan tegen hen, die de oorzaak van deze crisis zijo. Aan de geestelijkheid in het bcele land is door de priesters der hoofdstad een proclamatie uitgevaardigd, waarin de heele orthodoxe geestelijkheid wordt aangemaand, zicb aan de nieuwe re geering te onderwerpen en aldus het hare bjj te dragen tot de bevrijding des lands en de overwinning in den oorlog. Van grooter belang nog is hel manifest, door den raad van arbei ders-afgevaardigden tot het volk ge richt, waarin de democratie wordt opgeroepen, haar steun te verleenen aan de nieuwe regeering, in haar strijd tegen het oude regime en bij haar taak, de beloofde hervormingen tn te voeren. Hiermede is de vrees voor een te ver doorhollen der omwenteling, voor een splitsing in de voorloopige re geering, die naast Miljoekof, den man, die van een Russisch Constantiuopel droomt, een Ketenski omvat, die een paar dagen geleden nog een philipptca tegen den oorlog hield voorloopig op zij geschoven. Onder de eerste maat- legelen van Kerenski, die de porte feuille voor justitie voert, is het in vrijbeid stellen van alle socialistische afgevaardigden uit de vorige Doema's, die door vorige regeeringen, om hen kwijt te zijn, maar naar Siberië zijh getransporteerd. Zeppelinaanval op Engeland. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft een eskader, bestaande uit 3 zeppelins een aanval op Londen en de zuidoostelijke graafschappen gedaan. Volgens Wolft' duurde de aanval op de hoofdstad een half uur en had hij succes, hoewel de Engelsche afweerdienst duebtig aan den arbeid was. Vijftig, zestig zoeklichten richtten zicb op de luchtschepen en van alle kanten werden braudgranaten afge schoten. De Eogelscbe vliegers stegen op, zonder echter de zeppelins te naderen. De Tbeems en Londen waren, hoewel alle lichten gedoofd waren, duidelijk te herkennen. Op den terugtocht had het eskader een hevigen storm te doorstaan, dien het echter gelukkig doorstond. Reuter is zeer lakoniek over dezen zeppelin-aanval en zegt slechts, dat er 3 zeppelins aan deelnamen, waarvan men er een te halfelf, de andere een uur later waarnam. Door den dikken mist was het onmogelijk de lucht schepen waar 'a nemen. De zeppelins wierpen 12 bommen uit, die in 't open veld gesprongen zijn. Fransche vliegeraanval op Frankfort. Als wraakneming voor het plat branden van Bapaume, dat de Óuit- schers voor ze het aan de Engelschen lieten, geheel hebben vernield, heeft een Fransche vlieger bommen op Frankfort a.d. Main geworpen. Geheimhouding opgelegd. In Duitschland is men zóó bevreesd dat personen, die met een pas over de grens komen, vooral Ne.derlanders, zich iets omtrent den toestand zouden laten ontvallen, dat ze geen toe stemming kunnen verkrijgen naar ons land te gaan dan na ondertèekening van een verklaring, dat zij niets zullen vertellen. Hbl. Tweede Nederlandscbe Jaarbeurs. Van de 670 deelnemers aan de Eerste Nederlandscbe Jaarbeurs heb ben in de afgeloopen week 455 fabri kanten zich voorloopig bereid ver klaard tot deelneming aan de Tweede Nederlandscbe Jaarbeurs, welke in het voorjaar 1918 te Utrecht zal worden gehouden! Dezo 455 industrieëlen hebben ingeschreven voor 588 mon sterkamers en 160 M. tafelvlakte. De deelneming aan de Eerste Jaarbeurs bedroeg 432 monsterkamers en 384 M. tafelvlakte. Ook hebben zich nu reeds een aantal nieuwe firma's voor deelneming opgegeven. Door do deelnemers aan de Eerste Nederlandsche Jaarbeurs is voorts tot eeD belangrijk bedrag deelgenomen in bet Waarborgfonds van de oVereeni- ging tot het houden van Jaarbeurzen in Nederland." Veevoeder en kunstmest. Men weet, dat door Engeland toe stemming was gegeven aan de daar tot nu toe vastgehouden schepen met kunstmest en veevoeder om te ver trekken. Men make zich van dit op zichzelf vreugdevolle feit geen illusie, althans een niet te groote illusie. Nu de toe stemming is verkregen om uit Engeland te vertrekken, moet nog weder met Duitschland worden overlegd, hoe de veilige doorvaart van Engeland naar Nederland kan plaats hebben en daar voor is noodig, dat alle hierbij in aanmerking komende duikbooten wor den gewaarschuwd. Om een absolute veiligheid te krij gen, is ongeveer 6 weken noodig en het vrijlaten van de schepen in En geland krijgt dus eerst beteekenis over ongeveer 6 weken, d.w z.alseen deel van het veevoeder niet meer noodig is, qmdat de koeien de weide ingaan. Het vasthouden van deze schepen, die in Engeland kwamen om hun papieren te toonen en die mochten aannemen, dat ze daarna weder kon den vertrekken, zal ongetwijfeld zijn invloed op den komenden oogst uit oefenen. Zorg voor den volgenden winter. De Minister van Landbouw brengt ter kennis, dat zijn aandacht wordt gevestigd op het feit, dat volgens een globale schatting de lengte van de wegen in Nederland meer dan 30.006 K.M. bedraagt en dat vele dezer wegen zeer breede bermen of zijkanten heb ben, welke slechts voor een klein deel noodig zijn voor het publiek verkeer. Op vele wegbermen zouden dus met succes allerlei voedingsgewassen kunnen worden verbouwd. In verband biermede worden de betrokken auto riteiten hierbij uitgenoodigd een onder zoek ter zake in te stellen en waar dat mogelijk is te bevorderen, dat deze bermen aan de productie van voedings middelen dienstbaar worden gemaakt. Een belastingbiljet! Pas is het jaar begonnen zegt de heer J. v.d. Kooy Jr., uit Rotterdam, in de Nederlander of daar komt ter invulling bet formulier voor de personeele belasting. Opgepast! Ver geet niets, want altijd trekt ge aan het kortste eind. Vergeet ge in te vullen het aantal minderjarige kin dereu, dan betaalt ge te veel en als ge iets belastingplichtigs verzuimt kunt ge boete beloopen. Men beantwoordt als goed burger, het toenemend aantal vragen en denkt er gelukkig nog iniijds om, als bet formulier niet wordt afgehaald, het te gaan bezorgen. Acht dagen rust en ter invulling is u bezorgd het formulier voor de Gemeeutelijke Inkomstenbelasting. Om deze belasting zoo nauwkeurig en eerlijk mogelijk vast te stellen, is ook daarvan zoo laDgzamerband het aantal in te vullen vragen aardig ver meerderd en hebt ge heusch heel wat werk te verrichten, om alles zoo juist mogelijk te beantwoorden. Ook dat komt wel klaar, maar het kost u tijd en moeite. Straks laat het Rijk u een biljet ter invulling van uw vermogen, en nog later ter invulling van uw aanslag in de verdedigingsbelasting bezorgen. Zoekt alles goed op, neemt er den noodigen tijd maar voor. Rijk en ge meente moeten het hunne hebben. Daar gaat niets af! Maar waar toch wel wat af kan, dat is van het vele werk, dat meu u met dat alles geelt! Of ik aan een vier- of vijftal be lastingen een zeker bedrag moet op brengen, of eenzelfde bedrag aan één belasting, scheelt mij niets in het betalen, is voor het Rijks inkomen geen verschil, maar voor de belas tingbetalende burgers bespaart het heel wat werk. En hoeveel werk zou het aan het

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 1