NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor do Provincie Utrecht. Een nieuwe Prijsvraag No. 24. Zaterdag 24 Maart 1917. 46e jaargang VERSCHIJNT WOENSDAG IR ZATERDAG: Voor onze dames Het riieuwe Modeblad 100 iraaie pjjjzau ~WI Slager-Trap naaimachine. DE OORLOG. BINNENLAND. SCHETSEN UIT DE RECHTSZAAL Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1. Franco per poat door het geheele Rijk 1.15. Afzonderlgke Nummers 5 Cent. ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 77. Telephoonu. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.90; iedere reg9l meer 15 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. In de maand April a.s. gaat het bij onze dames zoo gewilde modetijdschrift wederom evenals het vorig jaar een belangrijke prijsvraag uitschrijven waaraan zullen zijn verbonden en als hoofdprijs een prachtige Naar deze prijzen zullen alle ge- abonneerden op Het Nieuwe Modeblad kunnen mededingen, daar de prijs vraag zoodanig zal zijn, dat iedereen daaraan kan meedoen. Wie onzer lezeressen das nog niet op Het Nieuwe Modeblad geabonneerd mocht zijn, verzuime niet zich THANS als abonné voor dit bij uitstek prae- (ische en zeer goodkoope Modetijd schrift op te geven aan het bureau van ons blad, alwaar het tegen slechts 85 CENTS PER DRIE MAANDEN franco per post 95 cents, verkrijgbaar is gesteld. I Aan de eerste duizend nieuwe abonné's wordt een aardige verrassing uitgereikt. Proefnummers op aanvraag gratis DE UITGEVERS. Het Amerikaansehe Congres tegen Z April bijeengeroepen. Wilson heelt tegen 2 Aprii het Amerikaansehe Congres, dat anders eeist half April bijeen zou komen, bijeengeroepen in buitengewone ver gadering, ten einde te beslissen over maatregelen in verband met den oorlogstoestand, die feitelijk tusscben de Vereenigde Staten en Duitschland bestaat. Volgens Reuier beeft het Congres dan een toespraak van den president te wachten, waarin deze zal wijzen op de rookelooze schending van het volkenrecht en de geboden der mensche lijkheid door de Duitschers, en uit een zal zetten, dat door dat optreden de oorlog in werkelijkheid door Duitsch land reeds begonnen is. Reuter weet verder te vertellen, dat het Amerikaansehe kabinet, hetwelk volkomen eensgezind is op 't oogen- blik, bezig is alle hulpbronnen des lands te mobiliseeren. De marine heeft voorloopig de zwaarste taak. Ze be wapent koopvaarders en laat duik bootjagers bouwen. De leger plaunen zijn nog niet in zoo vergevorderden staat van voorbereiding de mogelijk heid van een deelnemen aan den oorlog met troepen acht men echter niet uitgesloten. Men verneemt, dat een nationale garde zal worden ge vormd en dat een half millioen vrij willigers zullen worden geworven, die de kern van een te vormen leger van 3 millioen man moeten worden. Een belangrijke steun voor de entente zal natuurlijk gelegen zijn in de fiuancieele hulp van Amerika. De heer Harding, een bekend financier, leider van den Amerikaanschen Reserve Board, geeft als zijn meening te kennen, dat hij gelooft, dat het Con gres al dadelijk het crodiet der Ameti- kaansche regeering ter beschikking der eotente zal stellen, des noods tot een bedrag van 1 milliard dollar. De tsaar gevaugen. Het voorloopig bewiud in Rusland onder invloed der linkerpartijen. Het nieuwe Russische bewind voelt zich gebonden door de uiterste linker zijde en ziet zich- verplicht concessies te doen aan de socialistische partijen. Het weer aldaukeri van grootvorst Nicolaas, den populairen opperbe velhebber en de verklaring dat geea Romanof meer aan bet hoofd van het leger zal mogen staan, is een voor beeld dier concessies. Eti een tweede bewijs voor den invloed dier uiterste linkerzijde levert vandaag het bericht, dat de gewezen tsaar en zijn gemalin als gevangenen zullen worden be schouwd en naar Tsarskoje Selo zullen worden overgebracht, terwijl generaal Alexc-jef, die ad interim het bevel schijnt te voeren, den last ontvangt van de voorloopige regeer ing om den afgevaaidigden Boeslikof, Wersjinin, Griboenin en Kalinin troepen ter be schikking te stellen om de gevangenen te bewaken. De »Gaulois" heeft wel gelijk, als ze in verband met de om- wenteliug in Rusland herinnert aan de groote Fransche revolutie: 1789 hadden we gisteren, zegt het blad; wie weet of we morgen niet iD het teekeu van 1793 staau. Volgeus de Duitsche pers ageert de socialistische partij ook buiten het voorloopig bewind met kracht. Het bekende manifest, onderteekend door de arbeiders-afgevaardigden, bevat o.a. den oproep tot de proletariërs aller landen om de wapens neer te leggen, daar de oorlog toch geen andere dan kapitalistische belangen dient. Het eisebt de onteigening van alle particulier bezit en verdeeling van alle kroon eigendommen onder de boeren. Toch moeten zelfs Duitsche bladen erkennen, dat de rust in Peters burg grootendeels hersteld is en de stad haar gewone aanzien herneemt alleen blijven de luxe winkels voor loopig gesloten en onder bewaking. Alleen de voedselvoorziening der hoofd stad schijnt nog niet geregeld; nog steeds hebben oploopen voor de bakkerijen plaats, en zijn vleescb of suiker niet te krijgen. De soldaat alleen heeft wat hij noodig heeft, óók sterke drank! Petersburgs straten kennen den dronken landsverdediger weer. »üe Frankf. Ztg.'' vertelt, dat het nieuwe bewind aan het gouvernement Jekaterinoslaf gelast had, 17.000.000 poed graan te levereD. Het beele gouvernement, dat een der koren schuren van het Russische rijk is was echter niet in staat meer dan 2 millioen poed op te brengeD. In dit gouvernement, dat groote industrie districten omvat, zou de revolution- naire gisting nog niet bezworen zijn. Via Stockholm verneemt men te Beriyn, dat de voorloopige regeering onherroepelijk besloten beeft de alge meens verkiezingen tot na het sluiten van den vrede uit te stellen. »De Tempse echter beweert, dat deze ver kiezingen binnen twee maanden zullen plaats hebben. Dit Fransche blad spreekt ook van de hoop, die ge koesterd wordt, dat de dan gekozen wetgevende vergadering de republiek zal afkondigen. Omtrent Finland vernemen we nog, dat er een manifest verschenen is van de voorloopige regeering, waarin de oude Grondwet van het groot hertogdom Finland weer geregeld in werking wordt gesteld. In het manifest wordt beloold, dat de Landdag van Finland weer zal worden bijeengeroepen en dat zijn bevoegdheden zullen worden uitge breid. Tevens zal een algemeene amnestie worden afgekondigd. »De Neue Freie Pressen blijft er zich mee vleien, dat de vrede door de revolutie nader wordt gebracht. De weerstands kracht van Rusland wordt door de revolutie niet versterkt, zegt het blad. De arbeiders, die in de straten oproer maken, werken niet in de munitiefabrieken en proclamaties aan het volk en opwekkingen tot algemeen vertrouwen verschaffen geen brood. In ieder geval treedt een pauze in, in de oorlogswerkzaamheden op een tijd, dat alle andere landen hun krachtentothet aller uiterste inspannen. Maar de Russische crisis is niet de eenige, zegt de schrijver van het artikel, prof. flötz. In Italië, in Frank rijk en ook in Engeland ontwikkelt zich een sterke crisis. Dit alles kan thaus, nu de Russische bondgenoot voor offensieve plannen voor dezen zomer uitvalt, tot veranderingen leiden, die nog verrassender zijn dan de voor vallen, die zich op bet oogenblik in Rusland afspelen. Een Germaansche droom. »De Matin" herinnert aan een brochure, in 1901 te Beriyn uitge geven door Franz Von Edelsheim, kapitein van het 2e regiment garde- uhlanen, waarin een plan wordt uit gewerkt voor de invasie van Amerika door Duitsche legers. Baron Von Edelsheim verklaarde, dat de com- mercieele expansie van de Vereenigde Staten Duitschland begon te irriteeren, en dat er alleen een einde aan die situatie kon komen door de wapenen. Edelsheim overwoog, dat transporten van expeditionaire corpsen en bezet ting van belangrijke punten gemakke lijk konden worden uitgevoerd. Dit zou ten gevolge hebben, dat de Ameri kanen gedwongen werden zich te onderwerpen, daar, als de Duitschers eenige Amerikaansehe havens in den Atlantiscben Oceaan in bezit zouden hebben, zij alle centra konden dood drukken, waar de slagaderen van het Amerikaansehe leven kloppen. Wij moeten alle publieke gebouwen, banken en handelshuizen vernielen" raadde Von Edelsheim verder aan »wij moeten alle toevoeren voor de burgerbevolking afsluiten, alles ge vangennemen wat in onzen weg komt, en iedereen verpletteren door boeten en straffen." De kunslmestcommissie deelt mede, dat een aanvang zal worden gemaakt met de derde distributie der bestelde superphosphaat. ten 'behoeve van de bemesting voor den oogst 1916/17 en wul tot een hoeveelheid van 10 pCt. van iedere door haar goedgekeurde aanvrage. Voor de vacature-prof. Van Hamel in Amsterdam zijn de volgende candidaten voor het lidmaatschap der Tweedo Kamer opgegeven: prof. mr. J. A. v. Hamel (Unie Lib.), Jos. door MaItbe Corbbau. goeding te krijgen. Zorgde, dat de stui- paar jaar geleden had kennis hem vers leesgeld geregeld werden afgedaan, j geadviseerd, hypotheek op zijn huisje Maar Betje, z'n dochter, had geen te nemen, 't Lag in een buurt waar lust in het bedrijf. Ze was suffig, ver-bitter weinig vertier was. Toen hij bij Robert en Macaire".1 geetachtig, onverschillig. Ze las nooit'den notaris kwam, trok die een be- „Proteetor". 1) Hij had er urenlang over zitten en liggen piekeren, peinzen of bij 't wagen zou. 't Was voor hem een durf. De meneer met de zilverwitte haren, het zwarte snorretje, 't gouden lorgnet, decoratie j in knoopsgat, piekfijn gekleed, 's win- j ters met een echte pels aanmeneer, die altijd glaasje witte port dronk en 1 dan zulke kleine, deftige teugjes uit z'n glas nipte was om den drom mel niet de eerste de beste. Hermans had als hij na 't sluiten van z'n ouder wetsche winkeltje in papier, enveloppen, prentkaarten, behangsel papier en zoomeer, avond aan avond in het vertrekje achter z'n winkel zitten cijferen altijd weer dezelfde berekening-makend en altijd weer tot hetzelfde resultaat komend. De lees bibliotheek ging niet meer. Toen z'n vrouw nog leefde, hield die er de hand aan; wist van menig slordig klantje, dat deel van roman wegmaakte ver een roman. Viel zoodra zij in het krantje begon te kijken in slaap. Deugde alleen voor het klaarmaken van het dagelijksche schamele potje eten. Was weinig spraakzaam. Geen vrijer had ooit naar haar gunsten ge dongen. Van vader's zaken had Betje niet het flauwste begrip. Wanneer zij minder geld dan anders kreeg om 't huishoudentje gaande te houden, dan berustte zij zonder pruttelen. Kocht geen of minder vleeschgaf margarine inplaats van boter. En wanneer ze «de vaten« gewasschen had, zat Betje te soezen over de kous, waaraan ze breide, totdat vader opmerkte: Meid, 't wordt kinderbedtijd. Dan rolde Betje haar kous netjes op, legde ze in het mandje, stak een kaars op, zei: Nou, genacht, vader, wel te rustenEn slofte naar boven. Dan zat de oude Hermans weer te cijferen en te cijferen... Maar altijd kwam weer dat ellendig resultaatzoo en zooveel achteruit gekrabbeld. Hij wist geen raad. Een denkelijk gezicht. «Tjonge, Hermans," zei Notaris, dat «zal een toer zijn. Die pandjes daar bij jou in de huurt gaan niet omhoog. Integendeel. Zie 't te verkoopen en ergens anders iets te beginnen. Elke maand, dat je wacht, wordt de kans slechter. Vergeet dat niet Maar Hermans, het magere man netje, met het smalle geelachtige ge zicht en de fletsche oogen, was be sluiteloos. Hij kon niet tot een decisie komen, 't Duurde een paar jaar voor dat hij weer naar notaris stapte. En toen was de kans bijna nihil om hy- potheekje van eenige beteekenis te krijgen op het vervallen pandje in kwijnende buurt. Zonder borgstelling in geen geval. Een van z'n oudste vrienden liet zich na eindeloos praten, bedenken, terugkrabbelen en weer overhalen, er voor vinden om voor vijftien honderd gulden hypotheek borg te zijn. Voor het moment was het aller ergste afgewend. Hermans kreeg vleugje van energie. Nu zou hij aanpakkenZe zouën eens zien, dat de fut er bij hem nog niet uit wasHij sloot met colpor teur een advertentie-contractje in een van de plaatselijke volksbladen. Colporteur bezwoer hem, dat elke gulden daarvoor besteed honderdvou dig terugkeerde Meneer Hermans liet het geveltje van z'n huis wat opknappen. Schafte zich nieuwe boe ken aan. Zond circulaires in de buurt rond. Maar 't baatte niet. Er kwam wel eens een juffertje, nienw klantje of een H. B. S.er uit de buurt, die amoureuse, eurotisch getinte boekjes wilden hebben. Meneer Hermans had zijn collectie steeds rein gehouden van alle smetten. Het hypotheek-sommetje versmolt als sneeuw voor de zon. De zaken timmerden al meer achteruit. Toen was Hermans op de gedachte gekomen, den deftigen meneer van de decoratie en" de glaasjes-port in den arm te nemen. In den allerlaatsten tijd was 't wel voorgekomen, dat hij in het netste café-restaurant van buurtje binnenliep, als de zorgen hem al te zwaar be gonnen te drukken. Het gebeurde dan wel, dat het Hermans was, alsof zijn hart werd dichtgeknepen. Het win keltje werd hem te benauwd. Hij riep Betje, zei dat ie zeer noodzakelijk «voor zaken" een uurtje weg moest. En dat ging best. 's Middags, zoo tusscben 3 en 6 uur, kwam er haast nooit iemand in het winkeltje. En mocht het gebeuren, dan kon Betje zich wel redden. In het alleruiterste geval moest ze dau eens vragen terug te komen als Pa er was. En steeds moest zij verzekeren, dat Pa «elk oogen blik thuis kon komen." Suffig-Betje knikte van dat het best was. Ging met haar breikous of verstelgoed ach ter de toonbank zitten. De poes sprong in de etalage en lag daar te knip- oogen als wakend, over het stoffige, muffige goedje. Dan ging Hermans naar het café-restaurant. Dronk zijn klare met suiker. Voelde allengs het pak met zorgen, hem drukkend, wat lichter worden Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 1