BIJVOEGSEL VAN ZATERDAG 7 APRIL 1917. BEHOORENDE BIJ DE Plaatselijk Nieuws. BINNENLAND. DE OORLOG. KENNISGEVING. PLAATSELIJKE WONINGGIDS. NIEUWE AMERSFOORTSeHE COURANT Centraliseering van den uitvoer. Het Hbid. veroeeml, dat er een algemeeue export «ereeniging zal wor den gevormd die in deri trant »an wat de landbouw expoi wereemging op beperkt terrein reeds doet. de regeling van den geheelen uitvoer in handen zou nemen en die dan ook, evenals genoemde centrale, den steun zou hebben van do Regeertng. Tiouwens ligt het aanvankelijk allbans in het voornemen, om door deze reusachtige trust eenerzijds behooiltjke uitvoer- prijzen te doen vaststellen en ander zijds de netto winst aan de schatkisi te doen afdragen. Stelligen vorm beeft dit deel van het plan echter nog niet aangenomen. Ministerieels crisis op til? Wij lezen in »De Tijd": Zijn wij wel ingelicht, dan zullen wij spoedig een Ministerieels crisis beleven. «Toen de heer Treub het Kabinet weer binnenstapte, wist de Minister van Landbouw, dat zijn lijd gekomen was. De heer Posthuma beeft blijkbaar eerst den loop van zaken eens willen afwachten en het jongste levens middelen-debat in de Tweede Kamer heeft hem in de meening kunnen brengen, dat de Kamer zijn heengaan niet wenschte. Maar... er komt binnenkort wat anders. Overwogen wordt een zeer sterk doorgevoerde concentratie op het ge bied van levensmiddelen-voorziening, waarbij oien desnoods niet zal terug schrikken voor onteigening op groote schaal. Eedang heeft te Utrecht een ver gadering plaats van landbouwdes kundigen waar de zaak ter sprake ge bracht wordt. Men spreekt reeds van een voor ste), om alle granen en voederge wassen te ODteigenen en op te vorderen Minister Posthuma is echter vier kant tegen dit voorstel gestemd. Blijft hij onwillig dan ligt een motie reeds zoo noed sP klaar en krijgt hij hel vei zoek om heen te uaan Als een dergelijke motie tvo'dt aangenomen. Want het Parlement is al eemgs- zins gewaarschuwd -oor de Staats socialistische neigingen van 'Jen hee< Treub." Geen Duitsche kinderen meer? De Raad der gemeente Egmond aan Zee besloot den Minister van Binnenl. Zaken te verzoeken om hei verblijf der buitenland^che kinderen in die gemeente te verkorten en het komen van anderen te willen ver hinderen. »Tel.» Voedselverbouw. De Commissie inzake voedselver bouw, benoemd door het Bestuur der Nederlandsche Heidemaatschappij vestigt er de aandacht op, dal haar gebleken is, dat op verschillende plaat sen wat te ver wordt gegaan met het verbouwen van allerlei gewassen. Zoo worden kleine stadstuintjes tusscben hooge muren of schuttingen, zelfs onder hoornen omgespit en beplant met aardappelen, boonen enz. Het behoeft geen betoog, dat op zulke plaatsen de grond te veel is bescha digd of doorworteld om eenig succes te kunnen verwachten. Elders worden andere, geheel ongeschikte terreinen voor het beoogde doel gebezigd. Hoewel toegejuicht moet worden, dat allerwege pogingen worden ge daan om een mogelijken voedsetnood te beperken, is het jammer voor de thans zoo kostbare en schaarsche meststoffen, zaaizaden en pootaard- appelen, dat deze niet nuttiger ge bruikt worden. Ook ziet meo bloemperkjes met allerlei bladgroenten beplanten. Daai- van echter brengt ons land zooveel j meer voort dan het zelf kan gebrui- ken, dan dn geheel ovet bodig geacht moet worden. Bovendien wordt door dezen maatregel onnoodig schade toe gebracht aan tal vao bloemisten en kweekers. Aan hen, die iets op het gebied van voedselverbouw willen doen, wordt ernstig aangeraden advies in te winnen bij deskundigen of zicb in verbioding te stellen met de tbans op vele plaat sen iogestelde commissies. Arbeidsvoorwaarden 1 De vereentging van voorzitters en secretarissen van Kamers vao Arbeid heeft aan den Minister van Landbouw een adres gericht, met verzoek maat regelen te nemen, opdat na den oorlog een wettelijke regeling van de bindendverklaring der collectieve arbeidsovereenkomst en op de bij- leggingvan belangengeschillen omtrent arbeidsvoorwaarden lot stand geko men zij. Om conflicten te voorkomen acht adressant noodig: lo. een goede regeling van het collectief arbeidscontract ook ten aan zien van hen, die aan het aangaan daarvan geon deel hebben genomen, en 2o. een goede regeling voor de bijlegging van belangengeschillen tus scben patroons en arbeiders. »Hbl.« Te Heerenveen is de petroleum- nood zóó nijpend, dat gezinnen om 8 uur 's avonds naar bed gaan, ande ren zitten des avonds bij een theelichtje Toch iets goeds t De vruebtboomen dragen een rijke bloeibelofte. Vooral de pereo zijn zwaar met vruchtknop beladen. De boomen zijn door het konde weer achterlijk, wat de kans op be schadiging door nachtvorst vermin- dert. De oorlogsresolutie. Het Araerikaansche Huis van Afgevaardigden nam de oorlogs resolutie met 373 tegen 50 stemmen aan. President Wilson teekende haar en ook de proclamatie van den staat van oorlog met Duitschland. Het eerste oorlogskrediet. De Senaat stond een eerste oor logskrediet toe van 100 millioen doll., dat door Wilson naar believen kan worden gebruikt. De Burgemeester en Wethouders der Gemeente Amersfoort maken be kend, dat in de week van 8 tot 14 April 1917 verkrijgbaar zal worden gesteld op bons No. 11 van het bon boekje: ryst, havermout, groene erwten, bak- en braadvet (voor zoover voor radig), zeep, aardappelen, ttorl. gezouten varkensvleesch op bon No. 11 vao gezouten spek en wel 1 gestreept bonboekje 400 gram. '2 800 3 1200 4 1600 op bon No. 11 voor bruine boonen wordt verstrekt brandstof: n.l. H L. anthraciet of 75 turven of 60 bri ketten. Amersfoort, 5 April 1917. Burgemeester en Wethouders voor noemd: De Burgemeester, VAN RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. Bij hot Burg. armbestuur alhier is een bedrag van f100 ingekomen van iemand, die vi oeger ondersteuning ontving, doch zich elders gevestigd heeft en sinds in beter doen is geraakt. Donderdag 12 April zal mr. H. W. M. Werker uit Utrecht in de Arend een lezing houden over jDemocratie in redelijke banen.x Wij vernemen dat de heer V. R. Jacobs, Directeur van het Handels- instituut *De Gidst te Hilversum, binnen korten tijd hier ter plaatse kostelooze cursussen in Stenografie zal orgaoiseeren. Daar de Stenografie beden ten dage een eisch des tijds geworden is, betwijfelen wij niet, of bet voornemen van den heer Jacobs zal ingang vinden bij het publiek, temeer daar zijn systeem zoo een voudig is, dat er hoegenaamd geen moeilijkheden in voorkomen, waardoor het in slechts een paar maanden te leeren is. Wij hopen onze lezers spoedig nadere gegevens omtrent dit toe te juichen pian te kunnen mededeelen. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeehng van het Han delsinformatiebureau van Van dei Graaf Co 's Bureau voor dsn Han del ziju over (ie afgeloopen week, eindigende 31 Maart, in Nederland uitgesproken 13 faillissementen tegen 21 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 31 Maart 1917 209 faillissementen tegenover 258 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Verbeterd exemplaar. De Burgemeester der Gemeeote Amersfoort maakt bekend, dat door hem bet volgend schrijven is ontvangen van den Minister van Landbouw, Nij verheid en Handel. In verband met den algemeenen toestand van de volksvoeding hier te lande en de noodzakelijkheid, die op het oogenblik bestaat om zooveel mo gelijk zuinigheid te betrachten en een voud in de voeding it> alle klingen der bevolking ingang te doen vinden, acht ik bet noodig maatregeleD te oemen ten opzichte van de verstrek king van voedingsmiddelen in hotel restaurants en koffiehuizen. Naar mijne meening is het wen- schelijk, dat bij die verstrekking over eenkomstig de navolgende voorschriften wordt gehandeld. Vooreen middagmaaltijd, welke ver strekt kan worden tot des namiddags 3 uur zal de bezoeker twee gangen kunnen verkrijgen en wel, naar keuze le. een kop bouillon (of soep) of een eierscbotel en 2e een vischschotel of een vleescbschotel. Voor een avondmaaltijd, welke ver strekt kan worden tusscben 3 en 9 uur des namiddags zal de bezoeker 3 gangen kunnen verkrijgen en wel. Daar keuze, le een soep en een voorgerecht of een soep en een nagerecht, 2e een vischschotel, 3e een vleeschschotel. Onder vleesch wordt ook verstaan wild en gevogelte. Fruit en kaas worden niet als gangen aangemerkt. Na 9 uur des avonds mogen in hotels, restaurants en koffiehuizen geen warme spijzen verstrekt worden. Het is mijne bedoeling, dat artikelen, met de distributie waarvan de Regee ring bemoeienis heeft, dus ook brood en steenkolen, niet zullen worden ver- strektjaan hotels, restaurants en koffie huizen, die vanaf Maandag 2 April e.k. met mijne bovenvermelde wenschen geen rekening houden. Ik veroorloof mij Uwe medewerking in te roepen, opdat inrichtingen, als bovenbedoeld, die zicb niet overeenkomstig mijn wenschen gedragen, van de distributie van bedoelde artikeleu eo wel levens middelen, waschmiddelen en brand stoffen, worden uitgesloten. Amersfoort 4 April 1917. De Butgemeesler voornoemd: VAN RANDWIJCK. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 30 Maart tot en met 5 April. Geboren: Louise, d. van Arend Jan Albert Willem Veldkamp en Jacoha Louisa Sennee Theuois Antonius, z. van Adrianus Rosendaal en Bergetia Bone. Teunis, z. van Wilhelmus Galjee en Wilhelmina Lablans. Reinlje, d. van Aart Kuis en Anneije van Ommen. Wilhelmus en Abratu, 2 zoons van Willem Kerkhof en Richirda Kuijer. Johanna Petro- nella, d. van Dirk Jan Schrijver en Jannetje de Vrije. Lambertus Jo hannes, z. van Wilhelmus Johannes Fijnenberg en Gerritje van Hamers- veld. Jan Bart, z. van Rudolf le Poole en Emilie Geertruida Fauie. Georgette Mane Marthe, d. van Geor ges Ghislain Joiret en Dénise Marie Joséphine Vandekerkhove. Gernt Hendrik Jan, z. van Johan Valentijn Hendrik Leonhard Scholten en Jacoba Christina Remmelink. Lubbertus, z. van Gerrit Wallert en Elisabeth Snijders. Hendrikus Johannes, z van Johannes Walraven en Antonia Maria Brouwer. Hendrika Maria, d. van Jan van Ouwerkerk en Hen drika de Jeger. Hendrik, z. van Dirk Juffer en Hilligje Green. Jo hannes Karei, z. van Martinus Vleesch Dubois en Sophia Rozina Faasen. Frederik, z. van Hendrik Pol en Cor nelia BereDdse. Franciscus, z. tan Thomas Gouw en Cornelia Hamers. Margaretba, d. tan Joseph Quint en Marg&tba Vonhof. Ondertrouwd: Roelof Fontein en Naaije Mertz Roelof Schuiten en Cornelia Petronella Boensma. Arjan Hofstra en Hendrika Aletta Eteidina Scbmitz. Johannes Hendrikus Vial en Barta van Koelen. Peter Jansen en Aaltje Doornekamp. Johannes Majoor en Jacoba Johanna Bos. Aart Tiggelaven en Reintje Kommer. GetrouwdAdolf Berendse en Wille- mioa Witteveen. Melle Huizioga en Jacoba Lambrechts. OverledenAdriana Gijsbertha Kort beek, 2 mnd. Wilhelm van der Heijden, 1 j. Annetje Staal, Trnnd. Maria Fontijri, 5 jr. Albertus Bosch, 75 jechtgen van Hendrika Geertruida Oversteegen. AnnaCoi- nelia Koeslag, 3 mnd. Jacoba Boe mer, 79 jr., ongeh. Chrisliao van der Heijden, 2 j. Opname van perceelen onder deze rnbriek geschiedt tegen betaling van ƒ0.50, terwijl voor de bemiddeling van het Amersfoortsch Woningbureau, Schimmelpenninckstraat 25, lid van den bond van Makelaars in Va9te Goederen enz. bij koop, verkoop, huur of verhuur Vj l°/o betaald wordt. Te Koop: Winkelhuis Langestraat. id. Yarkensmarkt. Villa Utrechtscheweg. Dubbele Villa Oldenbarneveldlaan. id. Koninginnelaan. Bouwterrein Berkenweg. id. Anna Paulownalaan. Te koop centrum N.-Brabant. 220 Heet. Bouw- en Weiland. Geheel met mooie resultaten ontgonnen. Pachtopbrengst ƒ9000.Koopprijs ƒ800.per H.A. Hyp. 100 mille. Te Huur: Gevraagd gemeubileerde Villa voor de zomermaanden. 1 perceelen 250. 2 ƒ300. X n n f 350. 1 a tt f 400.—. 1 u n ƒ500. 1 Etage of Bovenhuis al of niet gem. 1 Winkelhuis Langestraat of Utrecht- schestraat. Appartementen Gevraagd 1 zit- met 2 slaapkamers op goeden stand. Gemeentelijke Arbeidsbeurs torens Districtsbeurs roor Intercomm. Arbeids bemiddeling. Achter Davidsliof No. 9. Telephoon Int. No. 374. Geopend: alle werkdagen ran 8*/a12Vj e« ran 67'/j iir; Zaterdags ran 8'/j12'/a uur. Aanvragen ran Werkgevers op 5 April, le. Volwassenen. 1 kantoorbedienden 2 schilder (huis). (mann.) 1 schilder (rijtuig). 1 kelner 2 timmerman 1 kleermaker. 1 winkelbedienden 1 lompensorteerder 1 reldarbeider 2e. Leerlingen en Jongens. 1 schilder (huis). 1 timmerman. Aanbiedingen ran Werkzoekenden op 5 April, le. Volwassenen. 1 bankwerkers. 2 breisters. 1 chauffeur. 1 chocoladewerker. 1 fotograaf (mann.) 28 grondwerker. 4 kantoorbed. mann. 2 id. (rrouw.) 1 kelners 4 kleermakers. 1 kuiper. 1 lettersetter. 1 linnennaaister 2 koffermaker. 1 metselaar. 1 meubelmaker. 1 monteur 7 schoenmaker 6 sigarenmaker. 3 sjouwer. 3 smid. 1 slager. 1 stoker. 2 stopsters. 1 stukadoor. 4 timmerman 1 verstelnaaistor. 2 veldarbeider. 3 voerlieden. 96 losse arbeiders 2e. Leerlingen en Jongens. 1 kappersbedienden 1 schoenmaker. (mann.) 3 losse arbeiders. Voor aanvragen van werkkrachten door pa troons woonachtig buiten de Gemeente raadplege men de opgave op de stads-aanplakplaatsen. Alle aanvragen en aanbiedingen te richten tot de ArbeidsDenrs, Achter Davidshof No. t. TeL Int. 374. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 4 April 1917. Tarwe f 0.Rogge f 0.Boekweit f 0.— appelen 10.00 a f00.— Beren f a f Klei- Aardapp. f0 00 a f 0.zandaardapp. f 0.00 a f 0.00 4oendereiercn f 8 50 f 8.80 p. 100 st. Bruine eieren f8 80 a i 9.00 per 100 st Boter f190 a I 2 25 per kilo. Eendeneieren f 00.00 a f 00.00 Zoeteui. kaas f 0.a f 0.per 00 kilo Kippen f 1.50 a f 3 00 Kuikens f 0,00 a f 0 00 Piep kuikens fl.00 a 12.25 Ganzen i O. a f0..Eenden f0 00 a f 0.00 p. st. Jonge fO.OO a fO.OO. Hazen f 0.00 a f 0.00 Wilde konynen f 0.70 a f 0.80 Tamme M.50 k f2 50 Duiven f0.60af0.90 paar Magere varkens f .-Af Varkens t. export 0.a 10 Zeugen f 00.A i 000.— Bicgen f 00.k f 00 Schrammen f 0.a f 0.Vette koeien f 000.a f 000,Guste koeien f 000.— 000— Kalfkoeien f000.— k f 000.—Kalf- aarzen f00.— a f00.—Os fOOO a f000.— Pinkstieren f Oa f 000. Kalveren f 8. - A f 10. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe heet. Rogge. heet. Boekweit. heet. Appelen. heet. Peren. 0 heet. Zandaardappe- len, heet. Zandaardappelen, 180c00 stuks iïoen- dereieren. 0000 stuks Eendeneieren 150 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee 0 magere varkens Varkens voor exportslagery 50 biggen, zeugen, 26 kalveren. Op de centrale eierveiling det V. P. N. werden aangevoerd: Exporteieren 181765 stuks. Prijzen f8 50-f9.00. Eend-eieten f8 50f8.90. Slacblgevogelte. Middenprijs. Slacbtkippen 10.98f 1.09 per K.G. Jonge Hanen f 0.00t 0.00 per K.G. Oude Hanen 10.76I 0 85 per K.G. Konijnen f 0 U0 per K G. Rcgeeringseieren. Dinsdag. Aange voerd 204000 stuks. Prijzen 17.10 (7 50 per 100 Vrijdag. Aangevoerd 250000 stuks. Prijzen 17.00 t 7.30 per 100, RECLAME. Overtollig urinezuur. Urinezuur, weinig bekend in de dagen van eenvoudige, natuurlijke leefwijze in de buiten lucht, is een vergift binnen het menschelijk lichaam gevormd door overwerking, het gebruik van vleesch, zorgen, laat naar bea gaan en ge brek aan rust. Als gij u gedrukt en moedeloos gevoelt, zwak, zenuwachtig en vermoeid, gij last hebt van hoofd pijn en aanvallen van duizeligheid, is het waar schijnlijk, dat zich t« veel urinezuur in het gestel ophoopt. Do nieren dienen al het overtollige urinezuur uit het bloed te filtreeren. Rugpijn en abnormale waterloozing zijn het eerste protest van zwakke nieren, en bij verzwakte nieren heeft urinezuur spoedig de overhand. Dan bestaat gevaar voor niergruis, rheumatiek, spit, ischias, waterzucht of verharding der aderen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen versterken zwakke nieren, maar bij minder zware voeding, en meer frissche lucht, lichaamsoefening en slaap werkt het geneesmiddel spoediger. Vrij drinken van water ïa'ook behulpzaam. Foster's Pillen werken rechtstreeks op de nieren en helpen doze om de vergiftige afval stoffen behoorlijk uit het lichaam te verwijderen. Dit geneesmiddel regelt de urine-jjrganen en is van groote waarde Dij niergruis, steen, water zucht, rheumatiek, rugpijn, spit cn allo urine- zuurkwalen. S Wacht u voor namaak onder gelijkluidende namen. De echte Foster's Rugpiio Nieren Pillen dragen de handteekening van James Foster op de verpakking en zijn ie Amersfoort v> rknjgb. bij A van de Weg, Langebtr. 23. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel a ƒ1.76 p. doos of 10.— p. zes doezen. 32

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 5