NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. ||j| No. 36. Zaterdag 5 Mei 1317. 46e jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG Plaatselijk Nieuws. SCHETSEN UIT DE RECHTSZAAL "Mn Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1. Franco per post door het geheele Kijk 1.15. Afzonderlijke Nummert 5 Cent. Ingezonden stukken ia te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever 6. J. SLOTHOUWER Bureau: Langr.traat 17. Telephoonn. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.90; iedere reg9l meer 15 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Aan den Raad der Gemeente is het volgende adres verzonden: «Geven met verschuldigden eerbied te kennen, ondergeteekendeo, J. H. H. Schoof en C. Wijoen, respectieve lijk voorzitter en secretaris van den Nederlandschen Rond van Werklieden in Openbare Diensten en Bedrijven, afdeeling Amersfoort, goedgekeurd bij Kon. Besluit van 12 Januari 1915 No. 29; dat zij Uwen Raad beleefd maar dringend verzoeken wel te willen be sluiten a. de ioonen van de werklieden in dienst der gemeente Amersfoort belangrijk te verhoogen en b. B. en W. uit te noodigen wei zoo goed te willen zijn, over de eventueel bij Uwen Raad in te dienen loon-voorstellen, overleg te plegen met de vertegenwoor digers van de organisaties der gemeente-werklieden. Voor een nadere motiveering van dit verzoek zijn zij zoo vrij te ver wijzen naar bijgaande memorie van toelichting.* Aan die memorie ontleenen wij Wanneer adressanten zich opnieuw tot Uwen Raad wenden met het ver zoek de Ioonen van de werklieden en allen welke daarmede zijn gelijk te stellen, te verhoogen, dan ontleenen zij de vrijmoedigheid daaitoe aan de omstandigheid, dat de gevolgen van de oorlogs crisis, door haar langen duur steeds grooter nood in de ge zinnen der werklieden te voorschijn roept, door de schrikbarende stijging van de piijzen der eerste levensbe- noodigdbeden. Niettegenstaande de Nederlandsche Regeering, door middel van de «Distri- butieweU, ook door ons gewaardeerde pogingen aanwendt om een aantal eerste levensbeooodigdheden beneden den marktprijs voor de bevolking be schikbaar te stelien, blijkt toch meer en meer, dat van een goedkooper woiden der levensmiddelen geen sprake is, integendeel. Wel is waar heeft Uw Raad ge- poogt een deel van de gevolgen minder scherp te doen gevoelen door bet geven van een geringe verhooging der Ioonen en een duurtebijslag, maar deze maatregelen, boezeer die ook door de werklieden worden gewaar deerd, zijn toch onvoldoende gebleken om de gezinnen voor ondervoeding te behoeden. Adressanten volstaan bier met de mededeeling dat het verboudingscijfer van de 29 bekende verbruiksartikeleo, voor den aanvang van den oorlog op 114 gesteld, is gestegen tot 186; dat de prijzen van wollen en garens, klee ding en schoeisel met 80,90 en 100 'It zijn omboog gegaandat de woning- huren door de buiseigenaren adres- sauten laten bier in bet midden of deze verbooging gemotiveerd is voortdurend worden opgedreven en de belastingen niet onbelangrijk zijn ge stegen. Dat deze prijsstijging vooral de arbeidersklasse treft, meenen adres santen te kunnen bewijzen door bier te laten volgen hetgeen door den beer Voorzitter van de Kamer van Koop handel te Amsterdam is gezegd: »Dat de koopkracht der arbeiders bevolking is achteruit gegaan, valt af te leiden uit bet feit, dat de verkoop van de goedkoope artikelen, waarnaar uit den aard der zaak van die zijde de vraag zich richt, een vermindering onderging, zoodat de verhoogde omzetcijfers veeleer uit den verkoop van de duurdere waren voortgesproten zijD.t Adressanten meenen hiermede vol doende te hebben aangetoond, dat maatregelen van verder strekkenden aard dan nu gelden, moeten worden doorgevoerd. Zij zullen verder tiachten aannemelijk te maken, dat loonsver- booging en geen duurtebijslag wen- scbelijk is. Het staat nu zeker wel vast, dat na afloop van den oorlog de duurte der levensbenoodigdbeden zal blijven aan houden. De groote vernietiging van scheepsruimte, waardoor alle onder linge concurrentie zal worden opge heven, zal hooger vrachtprijzen ten gevolge bebbendoordat alle voor raden in geheel Europa eu daarbuiten zijn uitgeput, zal een groote vraag naar levensbenoodigdbeden blijven be staan en deze tendeuz zal nog be langrijk worden versterkt doordat zoo goed als alle fabrieken zijn omgebouwd in fabrieken voor de oorlogsindustrie de woDingburen zullen ni.t waer op het voor-oorlogscbe peil worden terug gebracht en de boogere belastingen zullen de eerste jaren zeker niet wor den verminderd. In zijn belangwekkende redevoe ringen voor de vereeniging «Handel en Nijverheid», in begin 1917, zeide de tegenwoordige Minister Tan Finan ciën, de beer Treub: «Men zal directe belastingen moe ten beffen, die op bet ruilverkeer bun invloed zullen doen gelden. Een gevolg daarvan zal ook zijn een verbooging van loon, ook reeds daarom, omdat de levensmiddelen in prijs zullen stijgen. In verband met de geheele Gnancieele liquidatie en andere gevolgen van deze oor logstoestand zal men hoogstwaar schijnlijk kiijgen een verscherpten strijd tusschen arbeiders en weik- gevers. De eersten zullen om hun levensstandaard op peil te bouden meer loon moeten verdienen; de werkgevers zullen de uitgaven druk keo.c De Burgemeester van Rotterdam, Mr. Zimmerman, deelde als zijn mee ning mede: «Normale tijden, normale prijzen, boe vaak booren wij die niet noe men als het einde van allerlei moei lijkheden en maatregelen, als bet zeker komende, waarin alles weer 19)4 bebben gekend! Mij echter bekruipt wel eens de gedachte, dal bet goed ware, die zegswijze voor goed vaarwel te zeggen en liever te spreken van de voor-oorlogscbe, de vroegere, de oudere tijden en prijzen. Normaal is wat, naar menscbelijken maatstaf, lang duurt en regelmatig voorkomt, en zoo waren de vroe gere toestanden normaal, omdat wij met bet politiek en economisch systeem, waaruit zij voortvloeien, vertrouwd waren geraakt." Waar deze gezaghebbende mannen als bun besliste meening bebben te kennen gegeven, dat ook na den oorlog de duurte zal blijveo, daar meenen adressanten zich volkomen vrij tot Uweo Raad te mogen wenden om, iriplaats van den duurietoeslag een belangrijke loonsverbooging toe te staan. Daarbij komt nog dat de pensioens grondslag waarnaar de pensioenen aau de werklieden en buuneo weduwen en weezeo worden toegekend^ wordt berekend naar bet over de 5 laatste jaren genoten loon. Hoe langer de toeslag blijft bestendigd, boe lager het pensioen dat aan de betrokkenen zal worden uitgekeerd. Wat tenslotte den kindertoeslag betreft: Eeu loonregeling gebaseerd op de grootte van bet gezin, beteekent in den regel niet een boog loon voor menschen met veel kinderen, veeleer beteekent dat een laag inkomen voor ongebuwden of menschen zonder kin deren. Op den duur zal de uitwerking geen andere kunnen zijn, dan een loondrukking voor de arbeiders zonder kinderen of een werkeloosheid voor werklieden met veel kinderen. Hoe eerder het element van den kindertoeslag uit de loonregeling wordt verwijderd hoe beter bet naar de meening van adressanten zal zijn. Wat sub b van bet adres betreft, adressanten vertrouwen dat Uw Raad geen bezwaar zat maken om het ver- zal zijn zooals wij bet vóór Augustus zoek aan B. en W. te nebten, om, evenals dat in 1913 door de toen malige Raadscommissie, waarvan de EdelAchtbare Heer Burgemeester voor zitter was, werd gedaan, overleg met de vertegenwoordigers der organisaties te plegen. Dat de toen verkregen resultaten niet bebben geleid tol het beoogde doel, is slechts te danken aan de abnormale tijden. Bovendien beeft het toen gegeven voorbeeld in tal van plaatsen navolging gevonden. De gemeentebesturen tra den herhaaldelijk in overleg rnet de vertegenwoordigers der organisaties over de vaststelling der arbeidsvoor waarden. Amsterdam maakte daarvoor reeds een speciale regeling. Adressanten zijn er van overtuigd, dat het College van B. en W. ook gaarne bereid zal worden gevonden om opnieuw tot overleg over te gaan, en dit te meer wanneer Uwe Raad den wenscb daartoe zou willen te kennen geven. Woensdagavond sprak Dr. H. Aldershoff uit Utrecht in «Amicitiat over epidemische nekkramp, de ge varen der besmetting, benevens de wijze, waarop deze kan worden voor komen. Hiertoe was hij uitgenoodigd door de Gezondheidscommissie alhier. Spreker bracht deze zijn dank over dit onderwerp een populaire voordracht te mogen houden. In Amersfoort is door deze ziekte een toestand van spanning ontslaan, wal teer natuuilijk is, hoewei de angst erg overdreven is en men met gerustheid de zaak kan aanzien. De ziekte maakt op ons een overwel digenden indruk en beeft dikwijls een doodelijken afloop. Vastgesteld kan echter worden, dat de lijder minder pijn beeft dan bij schijnt te hebben. Dikwijls wordt gevraagd is nekkramp een nieuwe ziekte. Neen, reeds in de 7de eeuw wordt er gewag van gemaakt, doch bet goede inzicht dateert van de laatste 10 jaar door de ontdekking van de bacterie. In 1805 kwam ze in Europa door MaIteb Coebbau. 2) 't Paradijs. Zag Daniël heel scherp voor zich wat gebeuren zou: Triomf van Koen Hesseling, den door alle moeders als gevaarlijk gebrandmerkte en door alle meisjes verafgode prima- walzer. Daniël had nooit behoorlijk kunnen leeren dansen. Op school was hij er door de jongens al tusschen genomen. En op de uitvoering van «Door oefening grooter» waarvan hij werkend lid was geworden bij wijze van «mop» verklaarden de jongedames steeds dat 't balboekje al vol was wanneer Daniël om een dansje kwam soebatten. En wanneer hij zich dan omdraaide hoorde hij de lacbgilletjes, voelend dat die hem, den onhandigen, den droomerige golden. Marietje de Wijze, had op 'n avond op een generale repetitie-onder-onsje, aan Daniël een walsje toegestaan. Van walsen had hij heelemaal geen verstand. Telkens trapte hij Riek op de teenen en hij merkte ook wel heel goed dat zij moeite had 't niet uit te gieren van jool, maar zij hield zich in. Wees hem zelfs hoe hij zijn voeten moest zetten, j Nam een portie ijs van Daniël aan. j Kwam met haar geparfumeerde blonde i haren dicht bij zijn gezicht, dat het bloed hem naar de wangen gutste, en in den gang, toen hij haar hielp d'r 1 manteltje aan te trekken had Riek toegelaten dat Daniël haar een zoen I gaf. Hij voelde zich toen zoo gelukkig, zoo los van alle verdriet over het hem bij anderen achterstellen en de spot- I ternij van de meisjes als nooit het i geval was geweest. Hij bad 'n af- i spraakje gemaakt met Kiek voor 'n Zondagmiddag. En zij waren naar een buitentuin gegaan. Zij had er de na drukkelijke voorwaarde aan verbonden dat haar broer Cornelia haar zou ko men halen. Anders kreeg zij met pa en moe »de grootste herrie»Die waren, moest Daniël weten, zoo vree- selijk streng Riekje was nog nooit alleen met een vreemd jongmensch ergens heen geweestPa en moe moesten het altijd precies weten waar Rika heenging. En slechts door te vertellen, dat zij met broer Cornelia ging wandelen was het goedgekeurd. Straks zou broer haai dan komen af halen. Daniël bracht een zalig nurtje door in den buitentuin. Wist ten slotte zooveel moed bijeen te rapen dat hij Riek vertelde hoeveel hij van haar hield en zij gedoogde dat ie zijn hand even zachtjes op de hare legde. Toen verscheen broer. Een poosje later ver wijderde Rika zich even van welk alleenzijn broer Cornelia gebruik maakte om de galant van zijn zusje een confidentie te doen Hij had bij 't spel verloren Wist geen raad. Of Daniël hem aan zestig pop kon helpen. Maar de duiten moesten er 1 morgen zijn. Voor vier nur. Over een maand zou Daniël het geld integraal terug hebben en Cornelia beloofde hem zijn veelvermogende bemiddeling bij pa en moe inzake het engagement. »Laat dat zaakje nu aan mij over, Kerel!" zei hij, »ik weet, dat Riekje lijdeD mag. Ik zal wel zorgen, dat moe voor het plan gewonnen wordt. En dan zegt pa vanzelf ja Compromis?" j Daniël stak hem, in opwinding van j matelooze dankbaarheid de hand toe. »Kees!" riep hij uit, «als je dat voor mij kant klaarspelen «Positief!" verzekerde de ander. En Daniël beloofde. Zusje kwam terug aan de tafel in buiten-tnin. En galant merkte er niets van, dat broer en zuster een knipoogje van verstandhouding wisselden. Daniël ging den volgenden ochtend vijftig gulden van z'n spaarbankboekje halen. En hij wist van eene tante, die hem in zijn soliden levenswandel blin delings vertrouwde, de rest te krijgen. Den volgenden middag klokslag drie uur schelde hij Cornelis, volgens af spraak op. »Ik heb de krant ontvangen» tele foneerde hij, de code-woorden gebrui kend, die zij den vorigen dag, waren overeengekomen, »kom je mij om vijf unr even halen?» Best» zei Cornelis, »ik heb goed nieuws voor je!» Daniël wilde verder vragen maar de ander was al weg. Op het kantoor waren ze verbaasd over Daniels houding. Hij zat te neu riën. Toen-ie een inkvlek op z'n boek maakte, trok hij er zich niets van aan. Hij wipte op z'n kantoorkruk heen en weer als een lustig spring-in-'t-veld. «Wat scheelt jou?" vroeg een col lega eindelijk, «heb je de honderd duizend getrokken? Geefje een rondje?» Maar Daniël was immuun geworden tegen spotternijtrok er zich geen steek van aan. Antwoordde niet. Voelde zich slechts gelukkig, dank baar, verblijd, vergenoegd, zooals in zijn leven van droomerigen knaap met traag denkvermogen nooit was voor gekomen. Op een middag gebeurde 't een week of wat later dat de eenige op 't kantoor, die hem nooit plaagde, de stroef-ernstige Hermans met z'n eerlijke, streng-koele oogen, Daniël tot diens grenzelooze verbazing stond op te wachten na kantoortijd. «Ik moet je even spreken,» zei Hermans. Zij liepen samen voort. En het duurde een poosje voordat de ander te voorschijn kwam met wat hem op 't hart lag. I »Jij bent zoo'n beetje aan het vrijen met die dochter van De Wijs, nit de Scheepstraat» zei Hermans, volgers zijn gewoonte dadelijk »met de deur in huis vallend», »'t gaat mij natuur lijk geen steek, geen zier aan. Maar ik acht mij toch verplicht, Holstein, je even te vragen: wéét jij wat dat

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 1