NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. No. 89. Woensdag 16 Mei 1917. 46e jaargang W «ff H De Firma A/LEWENSTEIN UTRECHT, CHOORSTRAAT 14. lERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. KENNISGEVING. Aangezien ons gebleken is dat er onder onzen naam zeel1 ondeugdelijke Naaimaohines verkocht worden, zoo berichten wij dat op al onze'Naai- machines mevenstaand handelsmerk mo^if voor- komen. Men late zich onder welk yjoorwendsel ook geen nagemaakte I^wenstein' jahchine aan praten. Voor Amersfoort en Omstreken eenigste Agent W. KOMMEfr, Kronmestraat 24, Anerafoort Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per S maanden f 1. Franco per post door bet gebeele Egt 1.15. Afzonderlijke Nummers 5 Cent. Ingezonden strikken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Yrndag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 77. Telephoonn. 99. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.90; iedere regel meer 15 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Onze schepen uit Engeland in gevaar. Het Duitsche gezantschap in Den Haag deelt mede: »De keizerlijke marine-autoriteiten hebben bepaalden grond om aan te nemeD, dat den 15den Mei dus heden verscheidene Engelscbe schepen met rood witte beschildering pogingen zullen aanwenden om, zich aansluitende bij de uitvarende Neder), schepen, aanvallen op Duitscbe onder zeebooten uit te voeren. Het is te hopeo, dat daardoor de Nederlandsche schepen niet in ge vaar worden gebracht." De »N. Ct.« herinnert er aan. dat ons Departement van Buitenl. Zaken 26 April mededeelde dat een aantal Nedeil. schepen met veevoeder, kunst- meststoflen en graan geladen, die toen nog io Eogelscbe baveos lagen, op 1 Mei de terugreis zouden aanvaar den onder volledige waarborgen van de Duitsche regeering voor een veilige vaart, voor zoover betreft gevaar van de zijde van duikbooten. Deze schepen zouden de nationale vlag moeten voeren, terwijl op romp en brugconstructies verticale roode en witte strepen van 3 meter breedte moesten worden aangebracht. Uit Engeland was bericbt ontvangen, dat de schepen daar in staat werden gesteld zich van genoemde ken- teekenen te voorzien, terwijl ook verder alle medewerking zou worden verleend om bet vertrek der schepen op den bepaalden datum mogelijk te maken. Den 2den Mei zijn ingevolge deze regeliog 15 der in Engeland sinds 1 Februari of vroeger liggende schepen veilig bier te lande teruggekeerd. Nog een 6-tal Nederl. scbepen, in hoofdzaak geladen met kunstmest stoffen werd in Engeland achter gehouden, omdat de ladingen nog niet waren vrijgelaten. Op deze schepen slaat nn blijkbaar bovenstaande bekendmaking van bet Duitscbe gezaDtscbap, die met ver schrikkelijke duidelijkheid aanwijst dat de (reeds vertrokken?) schepen er niet op mogen hopen door de bun van Duitscbe zijde gegeven waarborgen tegen het gevaar van duikboot-ver nieling beveiligd te zijo. Het »Hbl.« zegt ervan: Of de inlichtingen der Duitsche marine juist zijn, kunnen wij natuurlijk niet beoordeelen. Maar wij meenen toch te moeten opmerken, dat het gevaar voor de Nederl. schepen alléén komen kan vaD de zijde der Duitsche marine. "Wanneer Nederl. schepen, beschil derd in kieureD door de Duitsche regeeriug aangegeven, aan de Duitsche marinevaartuigen verdacht voorkomen, laten die ze dan onderzoeken. En mochten ze vreezen voor duikboot- vallen zouden de Duitscbe onder zeeërs dan speciaal 15 Mei bun nieuws gierigheid naar zulke gevaarlijke dtDgen niet kunnen bedwingen? De »Tel.f spreekt van »een bedrei ging onzer schepen» en .verontschul diging bij voorbaat.. .Deze waarschu wing. zegt bet blad .vertoont bijzonder veel overeenkomst met de betrekkelijke verzekering van veiligheid die tot de torpedeering van de graan schepen leidde.» Broodkaarten. De Directie van bet Levensmiddelen bureau maakt bekend, dat met bet oog op den Hemelvaartsdag op de broodkaart voor de 14de week Woens dag na 12 uur brood kan worden verstrekt. Amersfoort, 14 Mei 1917. De Directie voornoemd Dr. H. W. DE BOER. K. KAAN Jz. De Directie van het Levensmiddelen bureau maakt bekend, dat de distri butieregeling van buiden en Ieder voor looistoffen en voor inlandsche eiken schors hier ter inzage liggen voor belanghebbenden op bet Levensmidde lenbureau Valkestraat No. 12 (laatste loket). De Directie voornoemd: Dr. H. W. DE BOER. K. KAAN Jz. Burgemeester en Wethouders hebben wegens onregelmatigheid bij de distributie van aardappelen drie ambtenaren en vier werklieden onder wie een Belg, uit bun betrekking aan het Levensmiddelenbureau ontslagen. Donderdag, Hemelvaartsdag, zal ds. Donner in de Gereformeerde Kerk (Zuidsingel) 's ochtends om 10 uur voorgaan, terwijl in de Chr. Gerefor meerde Gemeente eveneens 's ochtends om 10 uur ds. Beekamp als voorganger bij de godsdienstoefening zal optreden. In-hotel Reichmann sprak mevr. MullerLulofs uit Utrecht Zaterdag middag over doel en streven van een tehuis voor schoolgaande kinderen. De belangstelling was groot. Aanwezig ook twee wethouders, waaronder die van onderwijs. De voorzitter wees op de verwildering der jeugd, en noemde de oorzaak verwaarloosde opvoeding. Na een inleiding kwam spreekster tot de vragen: lo. waaraan hebben de kinder tehuizen hun ontstaan te danken of te wijten? 2°. Hoe werken ze? 3'. Welke bezwaren worden er tegen aan gevoerd? Een moeielijk vraagstuk is de be roepsarbeid van de gehuwde vrouw Met te zeggen de vrouw behoort aan buis is de quaestie niet opgelost. De burgerlijke vrouw, die economisch on afhankelijk wenscht te zijnvan baar man begroet deD arbeid als een geeste lijke bevrijdiog. Da vrouw van den arbeider heeft geen ander doel dan met haar werk het tekort aan te vullen en dat is noodig, als men weet, dat 35 pCt. der mannen een te laag loon bebbeD. Hierbij komen nog vele andere oorzaken, dronkenschap enz. Een onderzoek beeft dan ook aangetoond dat 60 pCt. der gehuwde vrouwen noodgedrongen naar de fabriek gaan. In al die gevallen moet de moeder baar gezin verlaten om bet Ie onder houden. De gevolgen zijn afstomping naar lichaam en ziel, verwildering van de aan zich zelf gelaten jeugd, toe neming van de criminaliteit, welke tijdens dezen oorlog toeneemt. Om dezen misstand nu zooveel mogelijk te beperken, vervangt het kindertehuis het buisgezin. Dit is een middel, geen doel. Bij aanneming onderscheidt men abnormale, normale en zwakke kin deren. De eerste kuoneo niet worden aan genomen, daar ze te gevaarljjk voor de anderen zouden zijn. Ze bebooren tehuis iu een andere inrichting, zooals b.v. freule Boddaert er een geopend beeft. De anderen worden na medisch onderzoek opgenomen. Ook wordt toe gezien, dat de instelling uit gemak zucht of luiheid niet misbruikt wordt. De meeste inrichtingen zijn neutraal. Er wordt tegen aangevoerd, dat ze bet gezin ontwrichten en dat de luxe het kiDd zal verwennen. Deze vrees is ongegrond, de arbeidersvrouw beeft toch reeds zorg genoeg en een beetje tegemoetkoming zal baar geen kwaad doen. De kindei en worden in vrijheid bezig gehouden en hebben de aan genaamste herinneringen voor heel bun volgend leven. De voorzitter dankte de spreekster voor haar schoone rede. Van de gelegenheid tot bet stellen van vragen werd ruim gebruik ge maakt, doch bet ging meestal buiten de zaak in quaestie om, n.l. een Tehuis voor schoolgaande kinderen. Besloten werd een dergelijk Tehuis hier te Amersfoort te stichten, waartoe aller medewerking werd ingeroepen. De noodzakelijkheid wordt hier gevoeld. De Katholieken hebben een stichting ook reeds in voorbereiding. Met een woord van dank aan allen sloot de voorzitter de druk bezochte vergadering. Onder voorzitterschap van den Burgemeester vergaderde Maandag de Commissie voor de Sportdemonstratie ten Stadbuize. Kapitein De Winter deed mededeeling van de correspon dentie met den voorzitter van den Bond van het Middengewést. Op werkdagen demonstreeren zal niet gaan. Het Nederlandsch Gymnastiekverbond kan ons helpeD, docb alleen op Zondag. Hiertegen verhieven zich stemmen waarom besloten werd de dagen te bepalen op 24 en 25 Juli, en wel 24 Juli op »Birkhoven« en 25 Juli op bet terrein bij de Gasthuisfaan. Het terrein sBiikbovent wordt in tweeën verdeeld. Het eene ingericht voor vrije spelen enz. en bet andere voor voltigeeren, Zweedsche gymnastiek door militairen. Op het terrein bij de beek zal worden gezwommen, geroeid, wedioopen ge houden enz. Ter spiake kwam de voorkeur voor de avonduren. Besloten werd de mid daguren te behouden. Door de groote kosten kon de demonstratie niet worden, wat men er zich eerst van bad voorgesteld. De commissie zal nog onderzoeken wat kaD gedaan worden bd wat van de verschillende voorstellen en plannen kon terecbt komen. Amersf. Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose. Gisterenmiddag werden we in de gelegenheid gesteld een kijkje te nemeo in bet Gebouw van deze ver- eeniging, hiertoe uitgenoodigd door de presidente, Gravin Van Randwijck en den secretaris den heer J. D. Reiman. Het gebouw ligt in de stad en buiten de stad, aan den Utrechtschen weg, achter Nederberg. Alles ziet er vriendelijk uit. De iigballen bieden plaats aan 14 per sonen, Yoorloopig dagpatiënten. Versterkend voedsel wordt hun verstrekt tegen een geringe vergoe ding. Heden en morgen wordt ieder uitgenoodigd dit liefdewerk eens te gaan bezichtigen. A.s. week komen de eerste patiënten. Zijn wij wel ingelicht, dan zal het nieuwe gymnasiumgebouw ver rijzen op den boek van den thans verhard wordenden, ouden Utrecht schen weg tegenover Lisiduna (jon gensgesticht van het Leger des Heds). Het terrein voor de nieuwe H. B. S schijnt eveneens niet ver vandaan gezocht te moeten worden. 'n Mooiere en gezondere ligging is wel niet denkbaar voor de beide onderwijsinstellingen, welker huisves ting thans zooveel te wenschen over laat. Uit oud-Amersfoortsch oogpunt zal deze terreinkeuze misschien niet ge roemd worden. De strek naar den bergi tocb, welke de oude stad als woonstad steeds meer ontvolkte, zal er door toenemen. De leeraren zullen successievelijk »boogerop« trekken, en de ongehuwden onder hen bij voor keur niet meer in de oude stad hun kamers zoeken. En voor ouders en voogden van gymnasiasten en H. B. S.'ieren zullen stadsdeelen zooals Schimraelpenninck- en Viandenkwar-* tier wei veel van bun aantrekkings kracht verliezen. sAmersf. Dagbi.t Ter kaasmarkt werd Maandag 14 Mei 1917 aangevoerd 21 wagens wegende 5100 K.G. Prijzen f57.tot f62.per 50 K.G. Gestempelde f62. tot f64.Handel vlug. De Burgemeester van Amersfoort maakt bekend, dat door hem onder dagteekeniug 8 Mei 1917 is ontvangen een circulaire van de Broodcommissie No. 234/2514 betreffende veevoeder. Uit bovengenoemde circulaire blijkt, dat voor zoover dat noodzakelijk is, aan de landbouwers nog voor 4 maan den veevoeder zal kunnen worden gelaten, te rekenen vanaf 1 dezer. Op mijn voorstel zal aan de land bouwers voor de maanden Mei, Juni, Juli en Augustus ten hoogste kunnen worden gelaten Voor dekhengsten per stuk 350 KG. haver. Voor merries met veulens per stuk 100 KG. baver. Voor zware landbouwpaarden per stuk 300 KG, baver. Voor lichtere landbouwpaarden per stuk 240 KG. haver. Voor veulens per stuk 120 KG. haver. Voorts kan worden gelaten Voor dekstieren of werkossen per stuk 240 KG. haver, gerst of mais. Voor ander hoornvee ouder dan: 2 maanden per stuk 120 KG baver, gerst of mais. Voor varkens per stuk 280 KG. haver, gerst of mais. Voor schapen per stuk 10 KG. haver, gerst of mais. Voor pluimvee per stuk 6 KG. haver, gerst of mais. Verder vestig ik er nog Uw aan dacht op. dat bet thans nog voor radige van vroeger gelaten hoeveel heden veevoeder ook zal moeten wor den ingeleverd, voorzoover er geen aanleiding bestaat deze hoeveelheid voor de komende vier maanden te lateri behouden, al daD niet aangevuld met graan, dat nog overigens bij U aanwezig is ter aflevering. Mocht blijken dar er grootere voor raden mais bij U aanwezig zijn of door U zijn aangevraagd, dan U vol gens den vorenstaanden veevoeder tabel zouden kunnen worden gelaten voor de komende vier maanden, dan zal levering hiervan aan de Brood commissie in de Prov. Utrecht be- hooren te geschieden tegen f 12.50 de 100 KG. Namens den Burgemeester van Amersfoort, De Directeur v. h. Levensmiddelen bureau, Dr. H. W. DE BOER. Amersfoort, 14 Mei 1917. BURGERLIJKE STANDEN. Leusden. Van 4—11 Mei 1917. Géboren: Cornelia Emma, d. van Nicolaas van Doorn en Wilhelmina Maria Koch.Geertruida Margaretha, d. van Dirk Johannes Smits en Ever- dir.a van Haselen. Johanna Geurtje, d. van Evert van den Hengel en Gertrudes Scboonderbeek. OndertrouwdHendrikus van Leijen- horst en Geurtje van de Munt. Stoutenburg. Van 411 Mei 1917. Getrouwd: Gerardus Schouten en Heeltje Smit.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 1