HIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. Nu. 43. Woensdag 30 Mei 1917. 46e jaargang De Firma A. IJS WEN S TEIN VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. DE OORLOG. Plaatselijk Nieuws. BINNENLAND. Ingezonden. W M «ül'Wf. Aange^ièh "ons gebleken is dat er onder oneen naam *eër ondeugdelijke Naaimachines verkocht word.eü, zoo beriohtèn wij da'fc op al onze Naai machines nevenstaand handelsmerk moet voor komen. Men late zich onder welk voorwendsel ooËJ-geen nagemaakte •I/é\venstein> machine aan praten» Voor AmcMoort en Omstreken eenigste Agentf^U.KOMMER, Krommestraat 24, Amersfoort. UTKECI1T, CHOORSTRAAT 14. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1. Franco per post door het geheele Rijk 1.16. Afzonderlijke Nummers 5 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vriidag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 77. Telephoonn. 69. I AD VERTENTIËN: Van 16 regels f 0.90; iedere reg9l meer 15 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Bedrijvigheid op het westelijk front. Er heersebt op het Engelscbe front in Frankrijk vrij groote levendigheid doch het betreft geen groote aanvallen, slechts plaatselijke ondernemingen, afgezien dan van bet hevige geschut vuur, dat in enkele sectoren van Yperen af lot St. Quentin toe, voortduurt. Zoo deden de Engelschen geslaagde over vallen bij Wytschaete, Armentières on Vermelles, waar een 30-tal Duitschers gevangen werd genomen. Ten oosten van Loos deden de Duitschers een aanval, die volgens Haig werd afge slagen, doch den aanvallers niettemin 18 Engelsche gevangenen en 3 ma chinegeweren als buit opleverde. Evenveel Duitschers namen de Engel schen echter gevangen ten N.W. van St. Quentin. Aan weerszijden van de Scarpe was de gevechtsactie het levendigst. Herhaalde Engelsche aan vallen aan de Senséebeek, ten zuiden van de Scarpe, werden volgens bet Duitscbe hoofdkwartier afgeslagen, doch de Engelschen berichten, dat zij bij Fontaine-lez-Croisilles aan de Sensée gelegen terrein gewonnen hebben. Op het Fransche front bleef het bedrijvig aan den Cbemin des Dames. Zaterdag berichtte het Duitsche hoofd kwartier, dat in een schitterenden stormloop Franscbe stellingen ver- meesterd waren aan de steenen brug ten zuiden van Pargny, waarbij 14 Fransche officieren en 530 man in Duitsche handen vielen. Vijfmaal achtereen, zegt het Duitsche hoofd kwartier, hebben de Franschen ge tracht de verloren stellingen te her overen, doch al die pogingen zijn op niets uitgeloopen. In westelijk Champagne blijft de strijd been en weer golven in het bergterrein ten zuiden van Moron- villiers. Franscben en Duitschers vallen om beurten aan. De eersten beweren hun stellingen aan weerskanten van den Cornilletberg te hebben uitgebreid en daarbij 120 Duitschers, onder wie 2 officieren, gevangen genomen te hebben. Volgens de Duitschers echter zijn hier viermaal herbaalde Fransche stormloopen mislukt. Dezelfde tegen spraak heerscht aangaande den strijd om de andere bergtoppen. Volgens den Duitschen staf hebben de Duitschers zich, door een forscben stormaanval, meester gemaakt van verscheidene Fransche linies bij d«n Pöbl- en Keilberg; waarbij hun 250 Franschen en eenige machinegeweren in handen vielen. Daarentegen houden de Fran schen vol, dat de Duitschers over het algemeen vergeefs hebben aangevallen op den Mont Tèton, den Mont Casque en den Mont Blond, dat zij op eerst genoemden berg wel in de Fransche linie doorgedrongen, doch er later weer uitgeworpen zijn. In de luebt is bet warm toegegaan. Duizenden kilo's ontplofbare stollen zijn van weerskanten op -stations, spoorwegen, fabrieken en andere puuten van militair belang achter de fronten geworpen. De Duitschers ver tellen, dat hun bombardement van een Eugelsch kamp bij Atrecht grooie branden beeft doen ontstaan en dat verder een ballooloods bij Epinal en een munitiebergplaats bij Pontavert zijn getroffen. Een Duitscbe vlieger viel bij Vésoul een trein met troepen aan, die door zijn bommen in twee stukken werd gescheurd. Het eerste deel van den trein zocht schutting in een tunnel, doch het tweede gedeelte bleef staan en werd door den vlieger met macbinegeweervuur bestookt. Hoewel de soldaten in den trein hun geweren in de lucht afschoten, slaagde de vlieger er in te ontkomen. De Franschen geven 9 Duitscbe vlieg tuigen op als door hen geveld; de Engelschen 25. De Duitschers bebben niet minder dan 27 Engelsche en Fransche toestellen geteld, die omlaag geschoten zijn, alsmede 2 kabelballons. Luitenant Voss scboot zijn 30sten te genstander in de lucht neer. met Minister Posthuma en wij kunnen wel vast verzekeren, dat op dit aam beeld gehamerd zal worden. De veevoedernood. Ook de voorzitter van het »Ned. Laodb. Comité", de heer mr. J. T. Linthorst Homan, ziet de toekomst donker in, wat betreft bet beschik bare veevoeder. In het »L. Weekbl. wees hij op 't groote tekort aan vee voeder en aan menschenvoedsel: «Het binnenkomen van graan en veevoeder is van zooveel wisselvallige elementen afhankelijk, aldus de beer Homan, dat de houder van alle soorten groot en klein vee goed doet, zich erop voor te bereiden, dat de komende voorraden by lange na niet voldoende zullen zijn om den aanwezigen vee stapel te voeden. Trouwens, door den Minister van Landbouw is er her haalde malen, laatstelijk in de Eerste Kamer der Staten-Generaal de nadruk op gelegd, dat er te veel vee is voor het beschikbare voeder en ook thans is de maatregel van het op ruime schaal afslachten van varkens voor een goed deel het gevolg van den bestaanden voedernood." Uitvoeren of afslachten dus, ol beide! Nu beginnen. In den herfst is bet te laat. Reeds vele malen zegt de V e e- handel werd door ons in verband met den voedernood, aangedrongen op uitvoer van vee. Door Minister Posthuma is dit ook reeds erkend en hij stelde in uitzicht, dat de in krimping van den veestapel tot 3/4 van zijn huidige grootte noodzakelijk zal zijn. Laat men dan thans daartoe over gaan. Daarmede bereikt men, dat de nu geëxporteerde dieren het hooi voor den aanstaanden herfst en winter niet opeten en tevens wordt dan een massale uitvoer met z'n vele nadeelige gevelgen vermeden. j. Het Dag. Bestuur van den Ned. Bond zal weldra een audiëntie hebben De heer H. B. de Beaufort, pluimveeteelt-consulent alhier, meldt Het is voor alle pluimveehouders van groot belang te weten, dat de prijs waarvoor de hoenders verkocht kunnen worden, in geen geval lager behoeft te zjjn dan f 1.40 per K.G. levend gewicht. Zij, die dienaangaande inlichtingen wenschen, kunnen zich wenden tot de Federatieve Voeder- en Pluimveehan- del der V. P. N. te Amersfoort. Deze instelling geeft wel inlichtingen, doch koopt geen hoenders. Het vooruitzicht bestaat, dat ook in de toekomst deze prijs zal kunnen worden gehandhaafd, en met nadruk wordt er op gewezen, dat verkoop van hoenders slechts mag geschieden in dien gebrek aan voeder daartoe dwingt. Vrees voor prijsdaling zou wellicht aanleiding geven tot onnoodige ver- koopen en dat zou in de gegeven omstandigheden zeer zijn te betreuren. Onze stadgenoote mej. A.Idzinga slaagde te Utrecht voor het examen van onderwijzeres. De heer P. J. de Broyn, commies vrachtgoederenbureau N. C. S. alhier, is overgeplaatst naar Zwolle. Op de Dinsdag j.l. gehouden kaasmarkt waren aangevoerd 13 wa gens, wegende 3400 kilo, welke ving van de hand gingen tegen f 62.a f 66.per 50 kilo. Voetbal. Ondanks de voor voetbal zoo zeer ongunstige temperatuur is er op Zondag op Birkhoven gespeeld met een animo en volharding alsof wij in het midden vaD het seizoen waren. Het Apeldoornsche A. G. O. V. V. speelde eerst met wind mee en toonde direct een vlug en tactisch spel. De Wageningers namen het wat anders op en speelden minder vlug doch wat forscher. Keurig brak plots de centervoor aan A. G. O. V. V. door en ging met een goed vaartje op 't vijandelijk doel af waar zijn schot den keeper te machtig bleek. Rust ging in met 10 voor de Apeldoorners. Als weer begonnen is profiteert Wageningen van den wind en is sterker, maar doelpunten blijveD uit tengevolge van slecht schieten. Bij een iLands" in 't strafschopgebied kreeg A. G. O. V. V. een penalty tegenkeurig en onhoudbaar wordt de bal ingezet. Geenszins ontmoedigd pakt nu Apeldoorn aan en weet eenige doorbraken te forceeren waaruit bij een voorzet van links de bal in 't Wageningsche doel wordt gekopt. Dan krijgen wij verder geen wijziging meer in den stand en heeft A.G.O.V.V. verdiend gewonnen. Haar spel stond gisteren wel booger dan dat van Wageningen. Handel en Nijverheid. Gisteravond vergaderde de vereeni- ging «Handel en Nijverheid* in «de Arend« onder voorzitterschap van den heer Krook. Het doel van de bijeen komst was de winkeliers uitspraak te laten doen over 8 of 9 uur sluiting. Een referendum was reeds gehouden, doch dit bad geen resultaat opgeleverd. De heer Van Hemmen wilde om 9 uur sluiten en stelde een motie in dien geest voor. Deze werd echter door den heer Holland totaal afgekeurd en niet verder besproken. Ook bracht deze balde aan bet bestuur van Handel en Nijverheid, dat ze leden en nietleden heeft opgeroepen. Uitvoerig betoogde bij de noodzakelijkheid van de 8 uur sluiting. Het is van de winkelier on verstandig terug te gaan naar de slavernij. In den R»ad beb ik dan ook voor de 8 uur sluiting geijverd, ook met bet oog op de bedienden. Uw eigen rust, uw eigen menschwaardigbeid staat op het spel. Ook helpt de vrouw zeer dikwijls in de zaak mede, en ook voor baar en baar huishouden is 8 uur sluiting noodig. De heer Valkenburg was tegen 8 uur sluiting, want bij ondervond er veel nadeel van in zijn zaak, vooral op den 2d«n Pinksterdag. De melk huizen en café's moger. langer open blijven en ziju dan concurreuten. Een ander was weer legen hel venten na 8 uur. De heer Hofland raadde aan de belangen te formuleeren en de klachten te brengen, waar ze hooreo. Hij waar schuwde: Ga toch niet terug, want je wordt de slaaf van bet publiek. Nu werd in stemming gebracht: sluiten te 8 of te 9 uur. De uitslag was 55 voor 9 uur sluiting, 76 voor 8 uur sluitiug en 1 blanco. Deze uitslag zal aan den Raad wordeh bekend gemaakt. Nadat de voorzitter de aanwezigen nog had opgewekt lid van «Handel en Nijveibeid* te worden, sloot hij de vergadering. Voor den inhoud dezer wbriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatstwordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven. Een woordje aan de slagers. 't Is toch zoo jammer, dat nog altijd een groot deel der slagers hun eigen gemak en voordeel voorbijzien, door op de oude, wreede wijze te blijven slachten, in plaats van 't schietmasker te gebruiken. Ieder toch, die zich van dit hulpmiddel bedient, getuigt, dat het uitmuntend voldoet. Toen er eenigen tijd geleden, door den oorlog, gebrek san kogels voor bet schietmasker kwam, verklaarden vele slagers wanhopig te zijn, omdat ze onmogelijk weer op de vroegere moorddadige manier zouden kunnen slachten. Ze waren dan ook wat blijde, dat in dien kogelnood heel gauw werd voorzien. Ocb, 't is toch ook zulk een eenvoudig en practisch instrumentje, dat schietmasker. Hot wordt 't slacht dier tegen 't voorhoofd gezet, men tikt even met een hamertje tegen de plaats waar de kogel zit en het dier valt bewusteloos neer, waarna de halssnede kan worden verricht. De slager is in staat, dit werk te doen, enkel met de hulp van één zijner huisgenooten, terwijl bij, om 't slacht dier te binden, zeker meer dan twee sterke mannen noodig heeft. Eene groote besparing, vindt ge niet? Er is echter aan het slachten met 't schietmasker een nog belangt ijker voordeel verbonden. Bij de oude slachtwijze sterft het dier onder gren- zelooze angsten enontzettendesmarten. Denkt ge, dat dit zonder invloed blijft op de vleeschconsumptie? Geen sprake van. Zulke hevige prikkelingen moeten het vleesch bederven voor de voeding. Daarom geeft de heer Kruijt, veearts te Delft, in zijne brochure den raad, de kalmte van 't slachtdier te bewaren: le. door het, tot bet tijdstip van slachten rust, voedsel en drinken, te verschatten. (Let wel, de wreede ge woonte, om 't dier vóór het slachten een etmaal te laten vasten, is das ondoelmatig.) 2e. door 't vervoer naar de slacht plaats zoo bedaard mogelijk te doen zijn. 3e. door 't schietmasker aan te leg gen, zonder angst of schrik bij bet dier op te wekken. Over de uitbloeding maakt de heer Kruijt zich volstrekt niet ongerust. Zij laat niets te wenschen over, als de halssnede dadelijk geschiedt na 't intreden der bewusteloosheid. Ditzelfde bebben ook de heer Van Esveld, in leven leeraar aan de Veeartsenijschool te Utrecht en de beer Guiting, vee arts te Leiden, getuigd, terwijl direc teuren van abattoirs zich bij deze meening aansluiten. Waar zich dus geen enkel nadeel bij het gebruik van het schietmasker voordoet, maar daarentegen groote voordeelen worden aangewezen, ik vraag U in gemoede, is 't dan niet onverantwoordelijk, in de oude sleur door te gaan? Vour 't kleine vee als -varkens, schapen enz. bestaat een penpistool. waarvan we binnenkort een verbeterd systeem zijn te wachten. Met eenig beleid echter kan men, volgens deskundigen, ook daarbij het schietmasker zeer goed toepassen. Slagers, zoo ge nog slacht zonder voorafgaande bedwelming, breekt met die gewoonte. Zij is onnoemlijk wreed, moeitevol eu kostbaar en werkt na-- deelig op de geschiktheid van het vleesch als voedsel. Schaft u nog vandaag bet hulpmiddel aan, dat elke ruwheid uitsluit en gedenkt vóór en tijdens uw slachten de voor schriften van den heer Kruijt. De 2de Secretaris der Vereenigiug »af- deeliog Gooi- en Eemland" van de sNed. Vereeniging tot Bescherming van dieren." Jhr. J. A. SANDBERG. Amersfoort, deD 29/5 '17

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 1