NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad ijÊg voor de Provincie Utreclit. No. 56. Zaterdag 14 Juli 1817. 46e jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. VERGELDING. DE OORLOG. SCHETSEN UIT DE RECHTSZAAL 'U-'X* ''!if Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1. Franco per post door het geheele Rijk 1.15. Afzonderlijke Nummers 5 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langeetraat 17. Telephoonn. <19. ADVER1 ENTIËN: Van 16 regels 0.90; iedere reg9l meer 15 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Door de omstandigheid, dat de ver volging der Nemesis weieens wat laat kwam en zich over eenige menschen geslachten uitstrekte, waren er reeds in de oudheid mannen, die aan de macht der godin niet geloofden en die slechts vertrouwden op kracht, succes, brutaliteit, op de macht van het voldongen feit en op de lafheid hunner medemenscheo. Tyrannen, zoo als men ze noemde, was de macbl voor hen de hoogste deugd. »Weinigkomt het er op aan, zoo zei Athene in haar bloeitijd, of de landgenooten onrecht lijden, als Athene maar het sterkst is.» Het openlijk en bij monde zijner beste staatslieden uitspreken »an deze machtspolitiek, heelt bet niet een uiterst modernen klank? Is het niet de leuze van elke mogendheid, die zijn grondgebied tracht te vergrooten? Er ligt in de verheerlijking van het brutaal geweld een geweldige misre kening verscholende geheele ge schiedenis is daarom dit waar te maken. Slechts de gerechtigheid verhoogt een volk, zei reeds de oude spreuken dichter, en een monarch kan nóg zoo'n goed legeraanroerder zijn, bij kan nóg zoo goed in zijn persoon de eerzucht, de trots en het verlangen van zijn volk belichamen, van den dag af, dat hij niet langer eerbied heeft voor de oveiwonnenen, de zwakken en ver drukten, van het oogenblik af, dat hij vergeet, dal beginselen van eer en gerechtigheid ook iets in do wereld te zeggen hebben, van dat oogenblik af is zijn ondergang besloten. Niet langer zal het succes zijn ondernemingen be- kionen en na de ure der overwinning zal de ure der vergelding zekerlijk komen I Napoleon heeft na zijn on rechtvaardiger! en harteloozen veld tocht tegen Rusland terdege onder vonden, dat de zedelijke wereldorde geen hersenschim is, maar de grootste, de machtigste wet kelijkheidBorodino, wiens eeuwfeest de Russen niet lang geleden hebben gevierd, is zijn Nemesis goweest. Van dien dag af is zijn geluk ster gedaald, om in Waterloo geheel ten onder te gaan. Wat voor de geschiedenis der wereld op gaat, is ook waar voor het leven van ieder onzer. De menscb is een wereld in het kldiu en de wereldge schiedenis is, in groote trekkon be schouwd, weinig anders dan de ontwik kelingsgeschiedenis van ieder mensch in het bijzonder. Neem b.v. iemand zonder moreele beginselen, bedriegelijk, kwaadsprekend, afgunstig, maar die in zijn uiterlijke gedragingen nog den schijn van godsdienst en zedelijkheid heeft bewaard. Gelooft ge, dat zoo iemand bet lang kan volhouden zijn omgeving te bedriegen Wel neen, dat is onmogelijk. Hij kan nog zoo veel ter kerkegaan,eer> honingzoete taal voeren, een uitgestreken gezicht zetten, eens valt bij toch door de mand. Al is de leugen oog zoo snel, de waarheid achterhaalt haar wel. De zedelijke wereldorde bestaat, ziedaar het onloochenbare feit. Evenals de natuurwetten straft zij haar mis kenning en schending met leed en ellende en hoeveel tijd er ook moge verloopen tusschen de slechte hande ling en de straf, toch blijft de stelling overeind: Wie kwaad doet, kwaad ontmoet. Alle kwaad straft zichzelf! Maar, zal men allicht beweren, wjj willen weliswaar graag en grif toe geven, dat do zedelijke wereldorde inderdaad bestaat en dal alle schen ding dier orde zichzelf straft. Dit neemt ecbter niet weg, dat wij herhaaldelijk zien, hoe die straf neer komt op do hoofden van onschuldigen, althans niet op die van de bedrijveis vati het kwaad. De zonden der vaderen worden bezocht aan de kinderen en kindskinderen maar zjjn die nu ook schuldigen te noemen, al stammen zij van schuldigen af? Dan weer wordt ongeluk gebracht over de hoofden van wezens, die aan het bedreven kwaad part noch deel hadden. Een onrecht vaardige en lichtzinnig uitgesproken staking heeft baar terugslag bij de verst verwijderde volken en veroor zaakt daar armoede, ellende en mis daad, ja, zelfs zien we zoodoende de sombere stelling bewaarheid, dat kwaad steeds kwaad baart tot in het oneindige toe. Dat alles is waar, maar doet aan het bestaan der zedelijke wereldorde niets toe of af. Al die feiten bewijzen slechts, dat de wet der zedelijke wereld orde, evenwijdig loopt met een andere wel, die van den samenhang. Als een lid lijdt, lijden alle andere leden mede. Die wet van den samenhang, ook wel de wet van de sympathie of van de solidariteit geheeten, baheerscht vol ken zoowel als enkelen. Het familie leven is wel het typische voorbeeld van samenhang tusschen de leden des gezins, en ook een volk is een geheel, bestaande uit het complex, uit de massa der nforeele eigenschappen der burgers, van het genie en de weten schap zijner leden zoowel als van buo ondeugden en onkunde. Niettegenstaande er nog steeds groote verschillen bestaan in kleur, ras en taal, staat onze tijd iu het teekeri der internationaliteit en kan hetgeen bij onze tegenvoeters geschiedt, ons niet langer, zooals vroeger on verschillig laten, daar het kwaad ergens op deze aarde bedreven, zijn weerklank vindt daar, waar men bet niet zoeken zou. Beter nog dan ooit tevoren zijn wij in staat don weg, door bet kwade op aarde afgelegd, te bepalen en na te speuren. Statistieken en oeconomiscbe beschouwingen zijn bepaaldelijk gewijd aan de naspeuring der oorzaken van sociale rampen. Welnu, mocht dan soms de nawijzing van de vergelding, die het kwade on- «eibiddelijk volgt, niet te leveren zijn, moeten wij dan aan de wet der ver gelding zelve twijfelen? Gesteld al eens, dat de straf steeds terstond op het misdrijf volgde, wat zou dan daar van het gevolg zijn? Dat deugd en plichtsbetrachting, van in hooge mate willekeurig, een absolute noodzakelijk heid zouden worden, wilde men leven. Dat het te eenenmale onmogelijk zou wordeD, van belangeloosheid en zelf opoffering te spreken, daar ieder er het grootste beiang bij zou hebben, braaf en deugdzaam te zijn. Wat zou deugd beteekenen, als op ondeugd onmiddelijk de zwaarste straf was gesteld? Het zou dan moeilijk zijn tusschen deugd om zichzelve en schijn deugd om de straf te ontloopen, ook j maar eenigermate te onderscheiden j Neen, bet is goed, zooals het is. Het is goed, dat ondeugd en boosheid een tijdlang den schijn van een triomf hebben: het is goed, dat het kwaad niet onmiddelijk gestraft wordt, noch het goede onmiddelijk naar verdienste beloond alleen op deze voorwaarde kunnen goen en kwaad naast en tegen over elkaar bestaan. Besluiten wij dus met de stelling, dat er is een zedelijke wereldorde, evengoed als er een stoffelijke wereld orde bestaat. Schending dier wereld orde wordt stellig en, zeker gestraft, 't zij vroeg, 't zij laat. Wanneer we onsgoecl van de waarheid dezer stelling hebben doordrongen, dan zullen wij ook de onvermijdelijke gevolgtrekking aanvaarden, dat w\j in ons persoonlijk leven die zedelijke wereldorde hebben te gehoorzamen evengoed als we dit reeds de stoffelijke wereldorde doen. Er is een ruime laak, die ons wacht: laten we ze met moed ter harid Schema van vredesvoorwaarden van de „Union of Democratie control" De in het begin van den oorlog in Engeland opgerichte nUniou of Demo cratic Control* heeft onlangs een ver klaring bekend gemaakt, waatin zij een schema van vredesvoorwaarden heeft ontworpen. In de eerste plaats wordt hierin het recht voor België bepleit op bijzondere ondersteuning van de zijde van Duitsch- latid, als gevolg van de omstandigheden, waaronder België tot den oorlog werd gedwongen. Ten aanzien van schade loosstelling, zegt de verklaring, dat men geen schadevergoeding moet vragen, als vergoeding voor de on kosten iri den oorlog gemaakt, maar er zou door alle oorlogvoereude vol keren een gemeenschappelijk Fonds gevormd moeten worden, om die ge deelten van de wereld, die van den oorlog het meest geleden hebben, be hulpzaam te zijn in den wederopbouw. De «Daily News» van 2 Juli geeft voorts hel volgende verkorte overzicht van deze vredesvoorwaarden. België: volledig herstel van zijn souvereine onafhankelijkheid en iute- griteit en volkomen economisch herstel. Frankrijk: ontruiming van de be zette provinciën. Servië, Monieuegro en Roemenie: ontruiming en herstel van buu onaf hankelijkheid. Elzas-Lotharingenbeslissing der bevolkitig omtrent haar eigen lol: dezelfde regel ook toe te passen op Trenlino of andere iiredente gebieden. Polen vrij en onafhaukelijk. Oostenrijk-Hongarijezelfbestuur voor de nationaliteiten, waaruit dit Rijk is samengesteld. Turkije: iuternationaliseering van Constantinopel en de Dardanelleri, internationale controle ovor het Turk- sclie Rijk. Duitscho Kolonie'sgeen annexaties op grond van het veroveringrecht, het geen echter nog niet insluil den terug keer tot den status quo. Neutraliseer mg van tropisch Afrika onder internatio nale waarborgen. Wat verdere waarborgen betreft het recht van economische expansie voor Duitscbland en Oostenrijk. Om dit te verzekeren, zouden de volkeren moeten overeenkomen in hun kolonie s en gebieden, waarin zy invloed heb ben, voor elkander gelijke handels mogelijkheden te openen, n.l. in te voeren de politiek van do open deur. door MaÏtke Coebeau. 3) „Wanbof." De Bruin, in razende wanhoop, trachtte nog aan te honden. Maar de klerk wetend wat er gebeuren kon als patroon, na tegenslag, in znlk een stemming was, duwde hem zachtjes, maar tevens met energiek volhouden, de gangdeur, het trapje afTotdat de schreiende man weer op straat stond Den Rechter-commissaris had de ver dachte pogen te verduidelijken, waarop zijn vvermoedenv steunde, dat hij het bedrag, uit de brief voor Dordt, die hij met Kees had moeten zenden naar 't postkantoor om te doen aan- teekenen, ontvreemd "eerlijk zou kunnen teruggeven." De rechter-commissaris had De Brain laten uitpraten. En deze koesterde reeds eenige hoop, dat men iets gevoelen zou voor de «verzachtende omstandighe den.' Toen Z.E.A. plotseling uitbarstte: >En denk je nu in ernst, verdachte riep rechter-commissaris vergramd uit, «en denk je nu werkelijk den rechter met zulke bakerpraatjes te kunnen sassen en om den tuin te leiden!?' De Bruin had er nog iets willen bijvoegen. Maar de minachtende woede, sprekend uit de oogen des rechters, deden de verdachte de woorden in de keel steken. En denkend aan zijn eerste ontmoeting mst aannemer, toen deze in «goede bui« verkeerde, boog hij het hoofd. Beseffend, dat er voor hem, verdachte geen hoop meer restte In den val. Scherp zwaard. In den vroegen ochtend zaten ze met hun beiden te wachten. Hij had wat er nog in z'n portemonnaie was, op tafèl uitgespreid. Twee dubbeltjes, zes centen eu een halfje. Daar moesten zij zien de dag mee door te wurmen. Gisteren had ze het naaiwerk naar het magazijn gebracht. Maar wanneer zij 't waagde om v<5<5r overmorgen «ant woord» te gaan halen, dan werd ze afgesnauwd; had zij kans, dat de juf frouw van de afdeeling, waar zij voor werkte, haar gedaan gaf. Eén keer was 't gebeurd toen zij geen cent en geen stuk brood meer in huis'hadden dat de juffrouw haar zei: «Dien last kun nen we hier niet hebben. Het goed moet eerst gecontróleerd worden; dat weet je nu eenmaal. Ik wil 't voor dit keer door de vingers zien, maar de eerstvolgende maal is 't nit. Onthoud dat nu asjeblieft.» Zij zaten elkaar met de hleeke, hangerige, afgematte gezichten aan te kijken. Straks zou Jantje beneden komen. De jongen moet om negen uur op school zijn. Ze had van den vorigen dag nog een paar oudbakken boter hammen bewaard. Ze moest zien een klein pakje margarine te krijgen. Mis schien zou de bakker op den hoek nog een broodje poffen? «Om me te laten schandaliseeren waar al de menschen bij zijn!» riep juffrouw de Groot uit, «neen, dan liever krimp lijden, hoor. Probeer jij 't Doris begon zijn papieren boord om te doen. Er was van vroeger altijd iets meneerigs in hem over. Waar Ka, zijn vrouw, lak aan had. Ze hadden haar indertijd genoeg gewaarschuwd. Trou wen met zoo'n pennelikker was het zelfde als op stroo willen sterven. Ze had haar zjn doorgezet. Vond'tinder- tijd wel leuk een man te hebben, die zeven dagen van de week een hoed droeg en een halfhemdje met strikdas. De collega's van Doris noemden haar mevrouw, stel je voor Haar zuster Lena had er zich op een Zondagavond, toen zij in het café zaten halfdood om geërgerd. Daar was me waarachtig zoo'n vent van Doris z'n kant langs het tafeltje gekomen, waar zij advocaatjes zaten te smullen. Had heel diep gesalueerd. En gezegd, met zoo'n geaffecteerd keelstemmetje: »Hé, mevrouw De Groot, U hier Mag ik U even mijn vriend Lang voorstel len? Lang, mevrouw de Groot, de echtgenoot van mijn collega, je weet wel Nieuwe strijkages. »U permitteert?» vroeg collega, en ging bij de dames zitten. En toen had Ka haar zus Lena wel moeten voor stellen als mevrouw Bonger. En de juffrouw uit het sigarenwinkeltje, wier man bode was bij een begrafenisfonds, als mevrouw Zwart. De juffrouwen waren er vuurrood van. Zij begonnen van den weeromstuit, toen maar met elkaar te mevrouwen." Zulke dingen vond Ka wel «echt'. Maar de firma bij welke Doris de Groot in betrekking was, had hare betalingen gestaakt. De curator had de menschen met een' sohijntje aan den dijk moeten zetten.» 't Was een schrikkelijke »déblftcle«,'i waar Doris en Kaatje nog bovendien' 'hun spaarduiten een vierhonderd; gulden bij inboette. Van de heela l som was ten slotte een paar gulden terechtgekomen. Doris had dag aan dag gesolliciteerd. Iets verdiend met adressen schrijven. Een maand boek-j houder gespeeld bij een slager, rnsarj de baas kon 't goedkooper gedaauj krijgen ran een neefdie «Gemobiliseerd» j was. Ka naaide voor een magazijn. En zij leden met hun Jantje honger. Zus Lena sprong wel eens bii en verzuimde bij zoo'n gelegenheid nooit om te zin-, spelen op de groote waarheid, die schuilt in het "hoogmoed komt voor den val». Dat is 't eind van het liedje! als een mensch zooveel houdt van j mooie titel». Zij, Lena, had zich nooit mevrouw laten noemen. Maar nu kon ze tenminste haar zuster helpen, he 1 Zij zaten dan dienochtend te wachten. Waarop wisten zij zelf niet. Er werd gescheld. »De post l« zei Ka. (Wordt vervolgd), jj

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 1