NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. No. 57. Woensdag 18 Juli 1917. 46e jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. DE OORLOG. BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. KENNISGEVINGEN. Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per S maanden f 1. Franco per post door het geheele Rijk 1.15. Afzonderlijke Nummers 5 Cent. ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 77. Teiephoonn. 69. ADVEBTENTIËN: Van 1— 6 regels 0.90; iedere regel meer 15 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Bisuiarck over Elzas-Lotharingen. Nu de kwestie «Elzas-Lotharingen Franscb of l)uitsch?« w9derocn een zoo actueele is gewoiden, is het interessant zich te herinneren, wat Bismarck indertijd alzoo over dit land gezegd beeft. Tegen Jules Favre die, in 't kasteel van Ferrières in September 1870 zoo hoog opgaf van de liefde der Elzas- Lothanngers voor Frankrjjk zeide Bismarck»Ik weet wel dat ze niets van ons moeten hebben, maar ze zullen zich er wel naar schikken». In den loop van een discussie over de annexatie, zeide Bismarck: »Er bestaat een middel dat de geheele sympathie van die bevolkingen heeft, dat is om bun land te vormen tot een neutralen staat zooals België en Zwit serland De voornaamste reden die ons van deze combinatie doet afzien is dat de neutraliteit alleen houdbaar is als de bevolking besloten is baar zelf te bandhaven, als 't geval zich voordoet met de wapens in de hand. Maar 't is te vreezeu dat de sterke Fransche elemonten, die nog lang in die landen zullen blijven, ben zullen doen besluiten om zich, als een nieuwe oorlog uitbrak, aan de zijde van Frankrijk te scharen Er was dus maar één ding te doen, het land te onderwerpen aan de Duitscbe over- beersching en er ons op onze beurt van te bedienen als een bolwerk van Duitscbland tegen Frankrijk.» De rijkskanselier erkende eerlijk wat de tegenwoordige Duitsche staats lieden thans verborgen de anti pathie der Elzassers tegen Doitscb- laiid. «Maar wij beschikken» zeide hij «over talrijke middelen om die te overwinnen. Wij, Duitschers, hebben over 't algemeen de gewoonte om te regeeren met meer bonhomie, dikwijls met een beetje onhandigheid, maar bij slot van rekening zijn we toch welwillender en menschelijker dan de Fransche staatslieden. Dat is een superioriteit van 't Duitscbe régime, die niet nalaten zal zich te openbaren en 't Duitsche hart der Elzassers te verleiden.» Maar twee jaar later, eeD antwoord gevende aan Windthorst, die de streng heid van 't Duitsche régime in den Elzas critiseerde, zeide Bismarck »Wij hebben noodwendig in den Elzas tal rijke sympathieën te bestrijden voor een verleden van twee eeuwen, dat aan de bewoners menige glorie en mettige voordeelen heeft gegeven. Wij hebben op penibele wijze de in waar heid Fransche sympathieën te over winnen van het land en vóór alles te maken, dat die niet de materieele veiligheid van Duitscbland compro- mitteerén.» Verder zeide hij: »Wij zijn besloten om zoo weinig mogelijk kwaad te doeü aau de Elzassers, maar ik verheel mij niet dat in veel opzichten dit weinig altijd nog veel zal zijn, want eene bevolking ontrukken aan een lang verleden heeft altijd dergelijke ge volgen.» Duitschland's grootste staatsman, Bismarck, etkeride alzoo dat het »lang verleden» der Elzassers Franscb en niet Duitsch was, en dat Duitschland, door den Elzas te reorganiseeren, het aan dat Fransche verleden ontrukt. Beter advocaat voor zijn Fransche verleden dan Bismarck beeft de Elzas nooit gehad. De Duitsche kanseliercrisis. De «Daily Chronicle» schrijft: De nieuwe kanselier van bet Duitscbe rijk was nog maar een week geleden een betrekkelijk obscure bureaucraat. Zoo danig is de man, dien de Duitsche keizer, alleen maar door de kracbt van de keizerlijke vuist en zonder ook maar eenigszins de vertegenwoordigers des volks te raadplegen, uit de duister nis heeft gebaald en verheven tot den hoogsten uitvoerenden overheidsper soon in bet rijk, die bet middelpunt is, waarin de geheele keizerlijke kraam wortelt. De geheele wereld denkt daarbjj aan den kalief uit de Duizend-en-één- Nacht als die zijn grootvizier benoemde. En dat gebeurt in de twintigste eeuw ten opzichte van een natie van 65 millioen zielen, die er Daar streeft de beschaafde wereld haar heerschappij en haar cultuur op te dringen. Edison heeft weer een ontdekking gedaan. Men meldt uit Washington, dat Eiiison, de groote uitvinder, bezig is een fabriek te bouwen, die door booge muien omringd zal worden. In die fabriek zullen duizend arbeiders te werk worden gesteld die zich moeten verplichten-gedurende tien maanden in de fabriek te wonen en geenerlei gemeenschap met de buitenwereld te onderhouden. Het gaat hier om een nieuwe geheime uitvinding, die, naar men zegt, het krachtigste strijdmiddel zal blijken, dat tot dusver uitgevon den werd. H. M. de Koningin-Moeder op 2 Augus tus voor enkele dagen ten Paleize Soestdijk verwacht. »U. D.a Toen Zaterdagnacht het onweer en de stortregen losbarstten, liet H. M. de Koningin een groep padvinders van den Culzutroep, die dicht bij Haar landhuis in de duinen te Scheveningen kampeerde, aanzeggen, dat zij hun nachtverblijf aanbood. De padvinders, ten getale van ongeveer 40, hebben daarop op een zolder van het land- buis, waar matrassen en dekens waren gebracht, heerlijk overnacht, nadat hun thee en koekjes waren aangeboden en nadat H. M. de Koningin ben in eigen persoon welkom had gebeeten. 's Ochtends even na zessen kwam 't Prinsesje de padvinders verrassen en werden zij op thee en beschuit onthaald. »Vad.» In de veronderstelling dat op 1 Augustus wanneer het drie jaar geleden zal zijn dat de oorlog is be gonnen, velen hier te lande zich gedroogen zullen gevoelen nogmaals gezamelijk te getuigen tegen den oorlog en voor bet spoedig tot stand komen van een rechtvaardigen en duurzamen vrede, heeft het Bestuur van den iNederlandsche Anti-Oorlog Raad» besloteD op Dinsdag 31 Juli een groote Nationale Bijeenkomst te doen plaats bebbeo. De vergadering zal gehouden worden des namiddags te 2 uur te Scheveningen. De namen der sprekers die niet alleen in het algemeen tegen den oorlog zullen getuigen, maar tevens de voorwaarden van een duurzamen vrede zullen behandelen, zullen nog nader worden bekend gemaakt. Reeds hebben tal van Plaatselijke Groepen van den »Nederlandsche Anti- Oorlog Raad» en van vereenigingeD welke bij den ïNederlandsche Anti- Oorlog Raad» zijn aangesloten bun voornemen te* kennen gegeven een aantal afgevaardigden naar deze Bijeen komst te zenden. De Koninklijke familie wordt ter gelegenheid van den verjaardag van Onze lezers zullen het ditmaal zonder raadsveislag moeten stellen. De perstribune, in vergelijking met die in andere plaatsen toch al niet veel bijzonders, werd gisterenavond grootendeels door ambtenaren ter gemeentesecretarie ingenomen, zoodat er voor onzen verslaggever geen plaatsje overbleef. Wij hebben ter bevoegder plaatse tegen dezen onboudbaren toestand geprotesteerd en spreken hierbij den wensch uit dat daaraan ten spoedigste een einde moge komen. De bijzondere kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente besloot dat den eersten Zondag in Augustus de nood der tijden zal worden behandeld in gebed en prediking. Woningen voor geïnterneerden. Het Belgische gouvernement heeft f 100.000 beschikbaar gesteld voor uit breiding der gelegenheid tot huis vesting der gezinnen van geïnterneer den. De helft dezer som is bestemd voor Amersfoort, de andere helft voor Harderwijk. 16000 Engelsche en Duitsche krijgsgevangenen. Naar wij vernemen, zullen door de Nederl. Regeering 16 militaire en burgerartsen binnenkort naar Engeland en Duitschland worden uitgezonden, teneinde de krijgsgevangenen, die in bet kamp te Soesterberg worden op genomen, aan een geneeskundig onder zoek te onderwerpen. In totaal zullen 16.000 krijgsgevangenen, t.w. 8000 uit Engeland en 8000 uit Duitscbland, bierbeen komen. De artsen zullen vermoedelijk 2 tot 6 maanden buitenslands vertoeven. De alg. secretaris van den Bond van Ned. Post-, Telegr. en Telef. peisoneel beeft zich gewend tot den directeur van het kantoor alhier met beleefd verzoek in de dienstregeling en de uitvoering daarvan volgende wijzigingen aan te brengen Het uitvoeren van de pakketpost- bestelhng en van bet transport van het kantoor naar den trein en om gekeerd, per paard en wagen; verbetering van den vrijen avond in dezen zin, dat op den dag waarop deze wordt vetleend, niet meer dan 8 uur dienst wordt verricht, niet later dan 7 uur gereed is en de indeehng van den dienst zoodanig is, dat men minder vermoeid en afgemat dan thans, den vrijen avond kan genieten; verbetering van de nachtrust, door uitbreiding daarvan tot 10 uur per nacht herziening van het tijdstip waai op verschillende diensten eindigen; vervroeging van het aauvangsuur dor bestelling op Zondag. In dit schrijven werd tevens onder steund het verzoek, door hel hulp personeel ingediend, om het loon te zien gebracht op f 2 50 per dag en fl.75 voor den Zondag. Ook werd een onderhoud verzocht voor een commissie uit hel personeel en den heer Waterberg, ter bespre king v»n bovengenoemde verzoeken. In bet antwoord, van den directeur ontvangen, verklaart deze zich bereid deze commissie en den heer Water berg te ontvangen. Betreffende loons- verbooging voor bet hulppersoneel is een voorstel aan de superieuren te verwachten. De kortelings ingevoerde nieuwe dienstregeling blijken, ook volgens den directeur fouten aan te kleven. Hoewel de alg. secretaris van den Bond werkzaam was in dit verzoek om verbetering der dienstregeling, bestond tot dusver nog geen afdeeling te Amersfoort. Deze afdeeling is Zondag opgericht in een bijeenkomst in de Keizerskroon na inleiding van don beer Waterberg. Staande de vergadering traden 23 leden toe. In het bestuur zijn gekozen de heeren J. C. Rector, voorzitter; J. Andriessen, secretaris; W. Boshuizen, penningmeester H. B. de Jager en H. Buiselaar. «Amersf Dagbl.» Door de typographische studie kring «Amersfoort» is een adres ge richt aan het gemeentebestuur met verzoek baar tweemaal per week ge durende twee uur een verlicht en verwarmd lokaal te verstrekken, haar eene jaarlijkscbe subsidie te verleenen van f200.en eene bijdrage in eens van f 100.voor oprichtingskosten. Door den Dijkgraaf en de Hoog heemraden van aden Bunschoter Veen- en Veldendijk is aan H. M. de Koningin eervol ontslag als zoodanig verzocht naar aanleiding van de hou ding door Gedeputeerde Staten der Provincie aangenomen bij bet rapport over de oorzaak der doorbraken in Januari 1916. Donderdagavond wordt door mejuffrouw M. Branderhout (alt) en den heer Anton Tierie (piano) in de Internationale School voor Wijsbegeerte een muziekavond gegeven. Voor het te Utrecht afgeuomeD M.U.L.O.cxamen diploma A slaagden van bier de jongedames C. C. J. Bakker, C. A. de Haan, A. Hendriks, S. Dumont en H. Cb. Glaser. Door twee stadgenooten is een nieuw braudbaar veel warepte.gevend product samengesteld waarvoor be reids octrooi is aangevraagd. Daar de grondstoffen ruimschoots aanwezig zijn, kan deze uitvinding, zoo zij in de practijk voldoet, in den komenden winter van enorme waarde zijn. Aan den heet' J. Stamperius, Schoolopziener in het arrondissement Amersfoort, is door den Minister van Binnenlandsche Zaken een verlenging van verlof toegestaan tot 15 Septem ber a.s. De dienst wordt tot dit tijdstip waargenomen door den Schoolopziener in liet arrondissement Utrecht I, Buijs Ballotstraat 37 to Utrecbt. De heer A. J. van Beek alhier, verwierf het diploma van den 3-jarigen cursus aan de Kunstnijverheidschool »Quellinus» te Amsterdam in de afd. decoratief schilderen. Ds Hooykaas, Remonstrantsch predikant alhier, heeft een beroep ontvangen naar Arnhem. De heer C. J. Vei boef alhier, behaalde het diploma voor weiktuig- kunde aan de Middefbare Technische School te Dordrecht. Mejuffrouw H. H. van Veen, administratrice van Volkshuisvesting II, is benoemd bij den gemeentelijken woningdienst te 's Gravenhago. Naar wij vernemen zal op Donder dag 2 Augustus door mej. Tilly Koenen en de heer Louis Robert in de Sint Joriskerk een kerkcoricert gegeven worden. Twee huzaren die zich schuldig hebben gemaakt aan diefstal van rijwielen uit de Cavaleriekazeme zijn in arrest gesteld. De Burgemeester der Gemeente Amersfoort maakt bekend, dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel. Gezien zijne beschikking van 5 April 1917, Staatscouiant No. 81: Heeft goedgevonden, te bepalen, dat de daarin genoemde maximumprijzen voor tarwewater-en tarwemelkbrood niet van toepassing zijn op kleinbrood, waaronder wordt begrepen luxe- en krentenbrood., voor zoover dit verkrijgbaar wordt gesteld uilsluitend van een gewicht van 50 gram per stuk. Amersfoort 16 Juli 1917. De Burgemeester voornoemd VAN RANDWIJK. De Burgemeester der Gemeente Amersfoort maakt bekend, dat met ingang van 14 Juli 1917 de maximum prijs van karnemelk voor deze ge meente is bepaald op 6 cent per Liter. Amersfoort 17 Juli 1917. De Burgemeester voornoemd VAN RANDWIJCK. De smokkelaarsgestichten Te Veenhuizen wordt thans het tweede gesticht ingericht om veroor- doelde smokkelaars hun straf te laten ondergaan. In het eerste gesticht be vinden zich thans reeds 1200 smokke laars. Nabij Maastricht is er ook zoo iets, een oud kasteel, 't Moet er nogal genoeglijk zijn 1 >N. v. d. D.«

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 1