NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad ^fÊT fst voor de Provincie Utree lit. |fflj No. 61. Woensdag 1 Augustus 1917. 46e jaargang Id gezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. DE OORLOG. BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1. Franco per post door het geheele Rijk 1.15. Afzonderlijke Nummers 5 Cent. Uitgever O. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 77. Telephoonu. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.90; iedere reg9l meer 15 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Een beroep van den „Nederlandache Anti-Oorlog Raad op Engelsche pacifisten. Het Bestuur van den aNederland- sehe Anli-Oorlog-Raad» heeft de bij zondere aandacht van de nUnion of Democratie Controli en van den Brit- schen «National Peace Councils ge vraagd voor de door den Duitschen Rijksdag aangenomen vredesresolutie. Het Bestuur van den Raad wijst erop. hoe de rede van den nieuwen Rijkskanselier door de zinsnede over de noodzakelijke beveiliging der gren zen de mogelijkheid van annexaties als Duitsch oorlogsdoel laat voortbe staan en boe in de rede evenmin sprake is van een internationale rechts organisatie als een der groote middelen tot de duurzame verzoening der vol keren. Het bestuur zou het echter betreuren, indien de ongunstige in druk, dien de rede van den Rijks kanselier vrij algemeen heeft opgewekt, tevens zou treilen de motie van don Duitschen Rijksdag, waarin ondubbel-1 zinnig ieder streven naar rechtstreek- sche of verkapte annexatie wordt ver oordeeld en uitdrukkelijk de krachtige medewerking van den Rijksdag bij het scheppen eener internationale rechts organisatie wordt toegezegd. Het Bo- stuur van den »Nederlandsche Anti- Oorlog Raadt verzoekt derhalve de Engelsche vredesorganisaties te bevor deren. dat de Engelsche volksvertegen woordiging een tegemoetkomende houding zal aannemen. Al zijn helaas eenige vraagstukken, vooral naiionaliteitenvragen, die beslist eeo oplossing vereiscben in de vredes resolutie vao den Rijksdag niet voor zien, zoo mag de hoop gekoesterd worden, dat bij goeden wil van beide zijden ook hier een bevredigende regeling zal gevonden worden, indien men eenmaal tot besprekingen over vredesmogelijkheid zal zijn samenge komen. Voor een dergelijke samen komst nu schijnt de door de meerder heid van den Rijksdag gegeven drie ledige grondslag aannemelijk: geen gedwongen gebiedsafstand noch poli tieke, economische of finantieele over- heersching van andere volkengeen economische oorlog na den oorlog; internationale rechtsorganisatie ter voorkoming van toekomstige oorlogen. Het Bestuur van den N. A. O. R. eindigt zijn beroep op de Engelsche pacifisten met het uitspreken van de verwachting, dat na een tegemoet komende houding der Engelsche volks vertegenwoordiging de Duitsche meer derheidspartij haar vvensch Daar vrede op bovenstaande grondslag zal welen door te zetten tegen iedereu tegenstand van welke zijde in Duitschland ook, en dat aldus het Duitsche volk zal toonen ioderdaad zijn lot zelf in handen te hebben genomen. Soc. Vredesconferentie. Een belangrijk oordeel. De bijzondere correspondent van het »Handelsbl.« meldt uit Stockholm, 25 Juli: Tijdens de onderhandelingen, die de afgevaardigden van de minderheid der Duitsche sociaal-democraten te Stock holm hebben gevoerd met de afge vaardigden van de Oostenrijksche sociaal democraten en met de ver tegenwoordigers van den Petersburg- schen Raad van Arbeiders en Soldaten, is door den bekenden Oostenrïjkschen partijleider Victor Adler ook het nieuwe Russische oflensief ter sprake gebracht. Daarbij zetde de grijze woordvoerder van de Oostemijksche sociaal-demo craten o.a., dat dit nieuwe offensief voor hem een harden slag was geweest, omdat bij de verwachting had ge koesterd, dat de oorlog, althans aan het Oostelijke front, geieidelijkjesweg zou zijn verloupen. Wanneer nu even wel bet noodlot wilde, dat de strijd daar opnieuw ontbrandde, zou dit de besprekingen over den vrede slechts bemoeilijken. De vertegenwoordiger van de Duit sche meerderheid, de Rijksdagafge vaardigde Mülter, voegde daaraan nog toe, dat het nieuwe Russische offensiet de toestand zoo had verzwaard, dat bij er een zwaar hoofd in had. Wel iswaar wilde hij dit nieuwe offensief niet den Russischen afgevaardigden van den Raad van Arbeiders en Sol dalen verwijten, doch bet viel nu eenmaal niet te ontkennen, dat de complicaties er zeer door waren toe genomen. Op deze beide meeningen ant woordde, io naam van de Russische vertegenwoordigers, de Rus Rosanof woordelijk het volgende: Voordat de oorlog vanzelf zal kun nen eindigen, is het eisch van drin gende noodzakelijkheid, dat do ver schillende oorlogvoerende regeeringen den door ons voorgestelden demo- cratischen vrede hebben aangenomen. Vóór dien tijd kan van een verioopen van den oorlog aan eenig front, in het Westen, Zuiden, of Oosten, ook niet maar één oogenblik sprake zijn.» •Ongetwijfeld is bet volkomen juist, dat door bet opnieuw beginnen van min of meor groote offensieven op eenigerlei front, de ondernomen po gingen den vrede te bevorderen, ver traging kunnen ondergaan. De schuld hiervoor kan men echter nimmer den Russen in de schoenen schuiven. Die schuld berust uitsluitend en alleen bij die regeeringen, welke zich niet hebben gehaast, op den grondslag van het door de Russen aanbevolen vredes- denkbeeld, daarmede in beginsel mode te gaan. Wie op dezen grondslag weigerde? oorloopigeonder handelingen met den vijand te beginnen, staat alleen in dit opzicht schuldig! Maar ik stel het anderzijds op prijs openlijk mede te deelen, dat het nieuwe Rus sische offensief, niettegenstaande deze schijnbare tegenstrijdigheid, aan onze goede bedoelingen en aan onze innige overtuiging, geen tittel of jota ver anderd heeft.» Aardappelen. De Minister van Landbouw heeft, met intrekking van een vroegere be schikking bepaald: Artikel 1, De aflevering en het daarmede verband houdend vervoer van alle aardappelen is verboden. Artikel 2. Het verbod, in het voor gaande artikel gesteld, is niet van toepassing op de aflevering en het daarmede verband houdend vervoer van a. die soorten aardappelen, welke uitsluitend ais vroege aardappelen in den handel komen b. Eigenheimers of Borgers c de aardappelen, gedekt door een vervoerbewijs, afgegeven door de Rijks commissie van Toezicht op de Aard- appelvereeniging. Uit Washington wordt gemeld: Volgens een bericht van de United Press heeft de Raad van Uitvoer aan de Nederl. schepen de vergunning geweigerd lading in te nemen, voor gevende, dat de granen en levens middelen voor Nederland slechts be stemd zijn om producten te vervangen, die aan Duitschland verkocht worden. Tekori aan scheepsrniinte. Uit Batavia wordt aan 't »Hbl.« geseind: De economische toestand laat zich zeer ernstig aanzien en door het tekort aan scheepsruimte wordt Indië met een economische ramp bedreigd. Krachtige ingrijpende maatregelen van de Regeering zijn een gebiedende eisch. Als bewijs van de opstopping der goederenvoorraden kan worden ver meld, dat van den suikeroogst 1916/17 27» mdlioen ton aanwezig zijn, van koffie l'/i mill, picol, thee 40 mill. K.G., tabak 900.000 pakket), rubber, copra en olie 2 mill. ton. Wegens kolenschaarsehte zal de dienst op de lijnen der H.1J.S.M. weder om worden ingekrompen. Zooveel mogelijk zal worden getracht de reizi gerstreinen hierin niet te betrekken, maar bet te vinden door het geheel of gedeeltelijk opheffen van goederen treinen. De Burgemeester der Gemeente Amersfoort maakt op verzoek van den Regeetingseominissaris voor de Rijks- eraaninzameliog in de Provincie Utrecht bekend, dat de firma A. BAST ZONEN te Amersfoort voor de maanden Augustus, Septem ber en October 1917 wordt uitge sloten als grossier in bloem wegens handelingen in strijd met de beschik king van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel van 14 Maart j.I. betreffende aflevering van tarwebloem Be Burgemeester heeft heden onze gemeente met verlof verlaten. Aan de Handelsschool alhier zijn benoemd tot leeraar in hetFransch: de heer B. Hylkema, alhier; in het Duitsch de heer T. Hommes, te Hil versum in de Staatswetenschappen de heer J. II. Hölscher, te Utrecht; in het Boekhouden de heer H. Wan- nittgen, alhier, en in de Wiskunde de beer Th. B. Bloten, te Hilversum. Van de 4e groep voor 't eind examen H. B. S. zijn geslaagd W. van Acbterbergh J.Wzn., C. A. Kruis, Th. J. Lap, D. de Roo van Alder- werelt eu D. M. Smit, allen van de H. B. S. alhier. De heer H. J. H. Geraeds leeraar aan de muziekschool van Toonkunst, alhier, is benoemd tot organist aan de O. L. V. kerk aan de Biltstraat te Utrecht. In een der batakken van het kampement op de Vlasakkers heeft zich een geval van roodvonk voor gedaan. De daarin gelegerde militairen wor den streng geïsoleerd. De politie heeft wederom de hand gelegd op een rijwieldief en bem ter beschikking der justitie naar Utrecht opgezonden. Tegen een aantal Belgen is wegens houtdiefstal uit het bosch van Birk- hoven proces-verbaal opgemaakt. De uitslag der j.I. Zondagmiddag op »Biikhoven» gehouden harddrave rijen is als volgt I. Openingsprijs prijzendraverij 4e klasse. Niet opgekomen Dobrina W„ 1650 M.; Chriorrihilde, 1650 M Eh- la-Loi, 1650 M.; Doorlooper, 1715 M Emilie Carmen, 1715 M.; Duncan 1730 M., en Dorothea, 1745 M. Ie Colorado, eig. stal 8., rijder C. F. Ockborst, 1730 M, in 2.44'/.; 2e Frederika B., eig. J. C. Bennink, rijder J. G. de Boer, 1715 M.. in 2.467»; 3e Dolly Wilkes, eig. Boelstra, rijder P. J. de Boer, 1650 M., in 2.48'/s. Niet geplaatst Gekko, 1665 M. II. Zeister-prijs. Draverij 3e en 4e klasse. Niet opgekomen: Fini, 2000 M., Doorlooper 2015 M., Emilie Carmen, 2015 M., Frederika B, 2015 M., Die nares, 2030 M., Dorothea, 2045 M., en Darling 2060 M 1. Dumas, eig. N. Schermerhorn, rijder J. Witteveen, 2045 M., in 3.177»; 2. Colorado, eig. stal B., tijder F. F. Ockhorst, 2030 M., tn 3 18*/«; 3. Dolly Wi|lkes. eig. Boelstra, rijder J. G. de Boer, 1950 M., eveneens in 3.1875. Niet geplaatst Elias 2000 M., Gekko, 1965 M en Dalila, 2060 M. III. Birkhoven-prijs, draverij le kl. Niet opgekomen: Chriemhilde,2400 M., Duncan, 2424 M Ella Ross, 2480 M., Diomedes, 2480 M., en Ciampi, 2600 M. 1. Emily Carmen, eig. J. A. Schmidt, rijder J. G. de Boer, 2420 M., in 3.59; 2. Darling, eig. Jac. Lammens, rijder C. F. Ockhorst, 2500 M„ in 4.03*/»; 3. Dumas, eig. N. Schermerhorn, rijder J. Witteveen, 2505 Mi', in 4,047». Niet geplaatst: Cecilia W.,2440 M., en Dalila, 2500 M. IV. Amateurs-course (voor leden der Heerrijdersclub). Niet opgekomen Eh-la-Loi, 2000 M., Diomedes, 2070 M.; Dienares, 2030 M.; Dalila en Auto, 2100 M. 1. Frederika B., eig. J. C. Bennink, rijder eig. 2060 M., in 3.277s; 2. Ciampi, eig. Stal Lausier, rijder heer B. van den Bergh, 2130 M., in 3.28V5; 3. Betty Brook, eig. Stal Verdegaal, rijder hr. Van Gugten, 2060 M. in 3.2975. Niet geplaatst: Elias, 2040 M. Het weder werkte niet mee. Te twee uur bij den aanvang begon het te regenen en gedurende den geheelen dunt der wedstrijden viel de regen in stroomen neer. Menigpen heeft dan ook van zijn voorgenomen bezoek afgezien. Ter gelegenheid van den ver jaardag van II. M. de Koningin-Moeder j zal Donderdagavond een concert ge- j geven worden op het terras van Amtcitia door bet muziekkorps depot IX. Aan het Belgisch Athenaeum is na afgelegd examen het einddiploma in de Oudere Humaniora (Gymnasium) toegekend aan R. L. L. D. Caluwaert (Mecbelen). Ook is deze afdeeling van het Athenaeum met succes gevolgd (prijs van uitnemendheid) door R. Bleien (Ixelles). Deze heeft het examen niet afge legd, daar hij geen Nederlandsche Hoogeschoolzal bezoeken en dit examen voor de Belgische Universiteit niet wordt gevraagd. De 17-jarige Bielen is reeds op weg naar den Yser. Naar aanleiding van de adressen dor Besturen van de Afd. Amersfoort van de S. D. A. P., van de Amerst'. Bestuurdersbond, de Soc. Democrat. Vrouwenclub en de Vereen, tot op richting eener Arbeiders Coöperatie de Dageraad» stellen Burgemeester en Wethouders den Geoieenteraad vóór een bedrag van ƒ7000 bo- scbikbaar te stellen voor de verstrek king van brandstoffen tegen vermin derden prijs, aan ingezetenen wier inkomen minder dan f2000.bedraagt en vragen zij tevens machtiging om maatregelen te treffen ten einde aan kraamvrouwen gedurende 3 maanden na de bevalling en aan kinderen beneden 7 jaar V4 L. melk per dag tegen 10 cent per L. beschikbaar te kunnen stellen. Ter Maandag j.I. alhier gehou den kaasmarkt was de aauvoer 34 wagens met 8775 kilo. Pi ijzen f 48. a f 53.per 50 kilo. Gestempelde f50.— a f 56.50 per kilo. Handel matig. Biggen zijn geen geld waard Een buitenman, die van de markt te Nijmegen kwam, bemerkte bij zijn thuiskomst, dat hij een mand met bic- gen meer op zijn wagen had, dan bij zijn vertrek. Bij onderzoek bleek, dat iemand, die zijn biggen niet bad kun nen verkoopen, ze bij hem op den wagen bad gezet om er maar van af te zijn. »Ned.» Uit Barneveld schrijft men aan 't Hdbld. De eikeboomeD, staande langs de oprijlaan van bet voormalig jachtslot •Cotelet» alhier, waarvan tbaus nog alleen de boerderij is overgebleven, zijn aan e6n houthandelaar verkocht. Ook deze prachtige eiken vallen dus den brandstoflennood ten ollor.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 1