NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor do Provincie Utrecht. No. 63. Woensdag 8 Augustus 1317. 46e jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG] DE OORLOG. BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden 1. Franco per post door het geheele Rijk 1 1.15. Afzonderlijke Nummers 5 Cent. ingezonden stnkkenin te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER BureauLangeetraat 77. Telephoonn. 69. ADVER1ENTIËN: Van 16 regels 0.90; iedere reg9l meer 15 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Duitsche wreedheden ter xee. De Engelscbe admiraliteit maakt bekend, wat reeds niet-officieel in de bladen was bericbt, dat namelijk het Engelscbe stoomschip Belgian Princet den 31sten Juli door een Duitsche duik boot in den grond is geboord. De be manning verliet in 2 booten bet schip, maar kreeg bevel van den Duilscben commandant om op het dek van de duikboot aan te treden. Onder leiding van den commandant werdeir daarop de booten met bijlen stukgehakt en de bemanning van de «Belgian Princes de reddingsgordels afgenomen. De gezagvoerder werd naar beneden gebracht en nadat bet luik was ge sloten dook de duikboot zonder waar schuwing onder, terwijl 43 menschen op bet dek stonden. Het was de ge heele bemanning van de «Belgian Princes. Op 3 na zijn allen verdronken De 3 overlevenden hadden het zoo weten aan te leggen, dat zij hun reddingsgordels hielden, zonder dat de vijand het bemerkte. Zij werden op gepikt, nadat zij 11 uur in het water hadden doorgebracht. De bijzonder heden van deze gruweldaad worden gestaafd door een beëedigde verklaring, door ieder 3 overlevenden afzonderlijk afgelegd. 16.000 Engelscbe en Duitsche krijgsgevangenen in ons land. De beer Van Doorn heeft, betref fende de interneering van krijgsge vangenen, de volgende vragen bij de Tweede Kamer ingezonden: Is het waar, dat in ons jand 16.000 krijgsgevangenen zullen worden ge in terneerd Zoo ja, welke maatregelen zijn dan getroffen voor de voorziening in de behoeften van voeding en verwarming dier geïnterneerden 7 Het antwoord van den heer Cort v. d. Linden, Minister van Binnenl. Zaken, luidt: Inderdaad zullen ongeveer 16.000 Engelscbe en Duitsche krijgsgevange nen ten onzent worden ondergebracht. Maatregelen, om deze over bet gansche Tand verspreid, van huisves ting, enz. te voorzien, zijn in voor bereiding. De Duitsche en Engelscbe regee ringen bebben zicb bereid verklaard om aan de Nederl. regeering, naar gelang van de gebleken behoefte, betzij bet noodige te leveren voor den bouw en bet onderhoud der interneeringskampen dier krijgsgevan genen, zoomede voor de geneeskundige verplegiüg, verwarming, voeding en kleeding der geïnterneerden, hetzij op geenerlei wijze den uitvoer van een en ander te belemmeren. Steenkolen uit Duitschland. Met ingang van Donderdag a.s. zullen gedeeltelijk de opgeheven kolen treinen voor aanvoer van Duitsche steeukolen van de grens naar de ver schillende Nederl. stations weer gaan loopen. Steenkolen van de grens. Men scbiijft aan bet »N. v. d. D.c van de oostelijke grens: Indien de grensbewoners maar de gelegenheid werd gelaten, zouden dezen voldoende brandstoffen voor den komen den winter kunnen opdoen. In de Duitsche grensplaatsen liggen groote voorraden steenkolen opgesta peld, welke ongehinderd naar de Hol- iaiidscbe grenzen kunnen worden ver voerd. De prijs is de helft minder dan men in Holland betaalt. Jammer, dat de invoer dezer steenkolen frauduleus zou moeten geschieden, daar van Hol- latfdsche zijde geen steenkolen worden toegelaten. Landweerlichtiugen 19071913. De dienstplichtigen der landweer- lichtingen 1907 tot en met 1913, met onbepaald (klein) verlof en die dit jaar oog niet bij de reserve-landweer bataljons onder de wapenen werden geroepen, zullen in September, zooveel mogelijk voor één dag, heen en terug reis inbegrepen, onder de wapenen moeten komen, Ier inspectie. De verlofgangers, die op deo datum van opkomst met toestemming van den Minister van Oorlog zich in bet buitenland ophouden, dan weldebui- tenlandsche zeevaart of visscberjj uit oefent, zijn van opkomst vrijgesteld. N. v. d. Spoedige vrede? De «Visscberij-Ct.t betoogt, dat waar onze visschersscbepen voortdu rend in den grond worden geschoten, er mets andeis op zit, dan de visscherij te beëindigen. Hel blad doet de volgende belang rijke mededeelingen met betrekking tot een spoedig te verwachten vrede: Wie weet boe spoedig de vrede er is? Alle3 wijst er op. Juist beden lazeo we een schrijven van een groot fabri kant uit Duitschland, iemand van zoo hoog aanzien, dat de Duitsche keizer bem persoonlijk bezocht, waatin werd gemeld, dat de vrede spoedig kan worden verwacht. De vorige week verklaarde een ander, zéér invloedrijke Duitscher (we mogen dien nietnader aanduiden),dat Duitsch land geen winter-oorlogscampagne be ginnen wil, want dat het land die niet doorkomt. Eerste Nederiandsche Jaarbeurs. Na beoordeeling en advies van prof. dr. W. Vogelsang, boogleeraar in de kunstgeschiedenis aan de universiteit te Utrecht, werd aan den heer Cor nells Begeer te Utrecht opgedragen een plaquette te vervaardigen naar zijn ontwerp. Deze plaquette wordt den leden der Baad van Beheer der Eerste Nederlandscbe Jaarbeurs aangeboden door de deeluemers in 1916, als blijk van buide en waardeering. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co 's Bureau voor den Han del zijn over de afgeloopen week, eindigende 4 Aug., in Nederland uitgesproken 18 faillissementen tegen 11 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 4 Aug. 1917 540 faillissementen tegenover 667 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. De broodkaart van de 23e week loopt van 6 tot en met 14 Augustus. Voor bet examen hoofdacte slaagden de navolgende stadgenooten te Amsterdam mej. W. C. M. Peet en te Zwolle de heeren C. B. van Nes, M. J. van Oostende, G. Prins, K. J. Rong en G. Velds, en te Leeuwarden de beer A. v. d. Meer. Het broodrantsoen weer verminderd. Naar «Het Vo!k« uit Den Haag ver neemt, is besloten, wegens bet nage noeg geheel uitblijven van ladingen tarwe en meel, over eenige dagen bet broodrantsoen ten tweede male te verminderen. Werd de eerste maal bet rantsoen van 2800 gram, dat eerst in een week verstrekt werd, over negen dagen verdeeld, tbans zal bet over elf dagen verdeeld worden, zoodat elke broodkaart elf dagen zal moeten strek ken. Het dageljjkscb broodrantsoen wordt daarmee van 811 op 254 gram teruggebracht. Maandagavond werd ten stad- buize door wethouder Jorissen ge ïnstalleerd de commissie voor de Cen trale Keuken, de Warmwatervoor ziening en eventueels andere maat regelen, welke dezen winter wegens de buitengewone tijdsomstandigheden noodig zullen zijn. De commissie is aldus samengesteld Dag. Bestuur: Voorzitter Wethou der Jorissen, secr. de heer Van Meche- len, leden mej. Peperzak, dr. De Boer en dr. Koppejan; algemeens leden de dames Ten Boscb, v. Nus, v. Wijn gaarden, v. d. Brink, Witteveen, Hol lander en de beeren Scbulte Nordholt, Van Zwol, Kraan, Oosterveen, Hulst, mr. Van Schaardenburg, v. Nijnatten, Polder en Rekké. Dr. De Boer gaf een overzicht van de korte geschiedenis der vorige Cen trale Keuken en de redenen van mislukking. Aan alle leden werd ter bestudee ring een vragenlijst ter band gesteld, welke in de volgende vergadering behandeld zal worden ter vaststelling van de basis voor de werkzaamheden. Intnsscben zal bet Dagelijkscb Be stuur de Centrale Keuken te Wormer, Amsterdam en Dordrecht bezoeken en zijn bevindingen de volgende keer meedeelen. «Amersf. Ct De zeven waterschappen in de gemeente Hoogland hebben elk af zonderlijk het verzoek lot H. M. de Koningin gericht om niet aan te nemen bet ontslag, ingediend door bet bestuur van bel Hoogheemraadschap de Bun- scboter Veen- en Veldendijk. Rijks-Postspaarbank. De Directeur der Rijks Postspaar bank brengt ter algemeene kennis, dat alle spaarbankboekjes, uitgegeven in de maand Aug. en waarop de rente over het afgeloopen jaar nog niet werd bijgeschreven, zoo spoedig mogelijk ter verificatie en rente bijschrijving bij bem worden ingewacht. Voor de toezending daarvan kan gebruik gemaakt worden van omslagen met gedrukt adres, kosteloos aan de kantoren der Posterijen verkrijgbaar. Afgifte der boekjes tot vootnoemd doel aan die kantoren geschiedt tegen bewijs van ontvangst. Te Barneveld is Zondagmiddag de bliksem op tal vao plaatsen in geslagen. Zoo trof bet hemelvuur het buis van L. v. d. Bielerd, wiens vrouw aan den arm geraakt werd, terwijl de bliksem eveneens is ingeslagen in de keuken van den heer J. J. de Heus. Hevige stortregens zetten tevens beel wat woningen onder water. Op som mige plaatsen dreef bet als een woeste stroom vóór in en achter weer uit. Hbl. Te Achterveld, bjj Barneveld, is de bliksem geslagen in de woning van den melkrijder A. van Laar. Spiegels en scbildeiijen werden totaal verbrijzeld, en muren er. zolderingen werden doorboord, terwijl het bebaog van den muur werd gerukt. De be woners werden tegen den grond ge slingerd, maar bleveD ongedeerd. Brooddeeg met vaartwater gemengd. Men schrijft ons uit bet Gooi, dat in een plaatsje dicht bij Hilversum voor de bereiding van 't deeg vaartwater gebruikt werd. De bakker vond daar geen kwaad in«Wel, meneer,zei bij tot onzen zegsman, «zijo er bij ons dan meer zieken dan bij u? En 't brood smaakt er best om Smakelijk eten, dachten we, maar de bezorgers der volksgezondheid mogen hier wel eens hun aandacht aan wijden. N. v. d. D. Vlug en goedkoop koken. In dezen tijd van gas- en braod- stoflen besparing wordt meer dan anders er over gedacht, hoe wij zoo snel mogelijk kunnen koken, zooder veel gas te verbruiken. Een Nederlander beeft thans een instrument uitgevonden waarvan de N. V. «Emissie- en Administratie Banko (Keizersgracht 467 Amsterdam) bet patent beelt en dat zeker in dezen tijd van veel nut kan zijn, als bet binnenkort in den handel wordt ge bracht. Het systeem, waar op de vin ding berust, is DOgal eenvoudig. Bij een ketel wordt een groot oppervlak verwarmd, zoodat eerst langzamerhand het water gaat koken. Het nieuwe toestel, een kan of een veldflesch echter is hol van binnen; bet water bevindt zich dan tusschen den dubbelen buitenwand van de kan of de veld flesch. Daardoor wordt bet water over een grooter oppervlak verwarmd en bereikt eer bet kookpunt dan in een gewonen ketel. Bij een demonstratie zagen wij, dat één liter water, die zicb in een kegel vormige veldflescb bevond, binnen drie minuten kookte. Onder de veldflescb brandde eenvoudig wat papier. Wie builen is en wat oude kranten mee neemt, kan dus al gauw kokend water in zijn veldflescb bebben. Ook bet water in de kan, die even eons een dubbelen wand beeft en hol van binnen is, en op een gas- of petroleumcomfoor geplaatst kan wor den, was eer kokend dan water in een ketel, dank zij de andere wijze van verhitting, waarbij de vlam in de kegelvormige, bolle ruimte omhoog trekt. De uitvinding verdient ongetwijfeld belangstelling. N. v. d. D. Houtspeculatie Als een bewijs, welke abnormale hooge prijzen nog steeds voor brand hout worden besteed^, kan dienen, dat een partij boomen, staande op de hofstede «De groote Veenv, te Bar neveld, door een houlkooper bij in schrijving gekocht zijn voor f 4500, of juist f 1000 boven den reeds hoog gestelden taxatieprijs, tbaus weer met f 1200 winst aan een ander is over gedaan. Nieuwe brandstof! In verband met een bericbt uit Nijmegen, dat daar een fabriek wordt opgericht voor bet fabriceeren van briketten van vlasafval, deelt men uit Terneuzen aan de «Tel.« mede, dat onder Axel reeds een dusdanige stoom- brikettenfabriek in werking is onder directie van den heer R. Scburinga, te Amsterdam. Deze briketten moeten uitstekend voldoen en staan bijna gelijk met antbraciet, wat betreft bitte en uit houdingsvermogen. Warmtebesparing in den winter. Men zendt aan het Hbl. eenige op merkingen over maatregelen tot wei ing van de winterkoude uit onze woningen. Zoo geeft men den raad om zijn glazen te beplakken met parafine-papier, dat inderdaad een zeer slechte geleider der warmte is en bovendien goed licht doorlaat. Men neme daartoe vellen kastpapier, meer of minder dik, legt die plat tegen het glas en besmeert bet dan met een breede vlakke kwast met beete gesmolten parafine. Men Iaat zooveel glas onbedekt als meD strikt noodig heeft om, voor het raam zittend, op de handen te kunnen zien, op schrijf- of naaiwerk. Men kan desnoods een tweede laag papier over de eersteleggen en para- fineeren desnoods een derde. Het warmtebehoud zal aldus zeer veel grooter zijn dan met dubbel glas. Hel vette papier laat zich goed aan drukken en glad maken met een wat m strijkijzer. Men kan bet papier ook op latten spijkeren of in plaats van papier ge olied doek nemen of linnenpapier met olie of vet doortrokken. Wel zal men veel licht verliezen, doch bet mindere licbt moet maar opwegen tegen do warmte-winst. Men kan makkelijk een proef nemen in een klein vertrek, bad-, provisie- of slaapkamer. Het papier kan men nu reeds aan brengen, bet sluit n.l. ook veel warmte af bij felle zon.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 1