NIEUWE ?«s#sa, Nieuws- en Advertentieblad voor do Provincie Utrecht. No. 65. Woensdag 15 Augustus 1917. 46e jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG; DE OORLOG BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1. Franco per post door het geheele Rijk 1.15. Afzonderlijke Nummers 5 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER BureauLangeetraat 77. Telephoonn. ADVERT ENTIËN: Van 16 regels 0.90; iedere regel meer 15 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Na drie jaren. Id de «Daily Cbiooicle» geeft G. H. Perris een overzicht van den stand van zaken tusschen de oorlogvoerenden op dit oogenblik. «Het mo6t voor bet Duitsche volk een sombere terugblik zijn bij het einde van het derde en bet begiti van het vierde oorlogsjaar. Rij matige schalling bedroegen de verliezen van de Duitsche legers in de laatste twaalf maanden aan gevange nen 165 000 man en 3.500 officieren, met 948 kanonnen en duizenden kleinere stukken, alleen aan het Fran- sche en Engelsche front. Doch dit is slechts een deel, en niet het ern stigste, van de rekening. Het aantal dooden en ernstig gewonden is ver scheidene malen zoo groot als dat der gevangenen. En wat heeft het te boeken tegen over deze verliezen en tegenover de provocaties, die Amerika ten oorlog dreven? Het jrar heeft de laatste groote offensieve pogingen van de Keizerlijke legers gezien en zij die zich herinneren welk overheerschend deel van hurine strategie het oflensief uitmaakt, weten hoeveel dat beteekent. Een jaar geleden was hun groot tegen Verdun gericht avontuur halfweegs gevorderd. Op 11 Juli begonnen de wilde aanvallen die ben tot aan fort Souville brachten, de voorlaatste top voor de kleine stad aan de Maas. De tien maanden strijdens bij Verdun hebben Duitschland 500.000 van zijne beste mannen gekost. Het voornaamste doel van het veldtochtplan, dat aan den Kroonprins was toevertrouwd, de plannen voor een geallieerd oflensief in het Noorden vast te stellen. Ook in dit opzicht dus mislukking. Het Franscb-Engelsche oflensief aan de Somme begon in Juli en werd, met tusschenpoozen, het geheele najaar door voortgezet. In een officieel stuk van de band van generaal von Below, getiteld «Lessen getrokken uit den slag bij de Somme,zegt de schrijver over de eerste verplettering van de Duitsche linie: «Onze verliezen waren zoo zwaar, dat er letterlijk geeue troepen meer aanwezig waren om de voorgenomen tegenaanvallen uit te voeren. Gedu rende de volgende dagen en weken verloren wij steeds meer grond in deze zone. Onder deze buitengewone ongunstige omstandigheden waren wij gedwongen, de versterkingen aan te tasten, die het tweede legercorps van alle zijden ontving. De enorme superioriteit van den vijand wat den vliegdieDSt, de artille- iie, de munitie en zijne getalsterkte betreft was oorzaak, dat wij slechts uiteist geleidelijk, dag aan dag, de gevaarlijkste gapingen in bet Duitsche verdedigingsfront konden aanvullen. Door noodzaak gedwongen moesten wij de tactische lijnen met de ver- sterkingslroepen vei breken, om aan het gevaar van eeri doorbraak der linie te ontkomen. Pas na weken was het ons mogelijk verdedigingstroepen van alle wapenen bijeen te brengen, zoodat wij ons tegenover den overmachtigeo vijand konden staande houden.a Na deze openlijke bekentenis en Duitsche generaals doen geene beken tenissen alleen om het pleizier dat het ze doet valt er niet meer te twijfelen aan deri reden voor den grooten terug- tochun Maart 1917. Bij het begin van Novembor hadden de Duitschers aan de Somme 75.300 gevangenen, 130 zware kanonnen, 175 veldstukken, vele honderden machinegeweren en loop graafmortieren en een ontzettend aantal dooden en gewonden verloren. Niet alleen was het hun niet gelukt, de plannen der Geallieerden in den war te sturen, maar hunne eigen krachten en de hoop waren bij Verdun verpletterd Laat ons tegenover Gene raal von Below's bekentenis omtrent de angstwekkende minderheid der Duitschers, de erkenning stellen, dat hunne moed en buone vindingrijkheid niet gebroken waren. Voor ons Westerlingen en het geheele Westen was toen nog niet in hot Kamp der Geallieerden werd de onmiskenbare scherpzinnigheid var. Hindenburg's plan wel wat bedorven door de blufferige bewering dat de Duitsche terugtocht in verband stond met een of ander geheimzinnig offen sief plan, die er voor het gebruik in Duitschland aan toegevoegd was. De terugtocht verschoof inderdaad den kwaden dag doordien hij de Geallieer den dwong om alles wat voor bet voorjaarsoffensief in gereedheid was gebracht, van tien lot dertig mijlen ver door een afschuwelijk vernield terrein voort te slepen. En bovendien heeft bij bij bet publiek aan onze zijde verwachtingen gewekt, die niet werden verwezenlijkt. Maar deze onaangenaamheden waren nieis, vergeleken bij de teleurstelling van het Duitsche leger en volk. De Geallieerden werden één maand op gehouden in plaats van drie. Op 9 April begon het Engelsche offensief, waarbij de Vimy-hoogten en 13.00U gevangenen in onze banden vielen. Een week later volgden de Franschen aan de Aisne en in Champagne. Tegen het eind van Mei badden onze bond- genooten de geheele linie der Aisne- hoogten en de toppen van de Moron- villiersbeuvelen veroverd, 32.000 ge vangenen gemaakt en 24 verscbe Duitsche divisies in den strijd betrokken. Tegelijkertijd drongen de Engelscben de «Hindenburglinie" in het noordelijk deel binnen en op 7 Juni begonnen zij de schitterende operatie welke de verovering van de Messines- Wijtschaete hoogtenreeks tengevolge bad. Niet het geringste resultaat van deze rustelooze activiteit was, dat bet tweede en essentiele doel van Hinden burg's plan dat nl. van de «elas- tiscbe linie'' die een verderen terug tocht bij stukjes en beetjes moest mogelijk maken, telkens wanneer de opmatsch der geallieerden te krachtig mocht worden. Die «elasticiteit" is niet bereikt, anders zou de Kroonprins, die als belooniDg voor zijne tragische onhandigheden bevorderd is tot opper bevelhebber der tegenover deFranscben staande troepen, niet een hondeid- duizend man hebben behoeven weg te gooien om zijne observatieposten op de Aisne- en Cbampagnehoogten terug te krijgen. In dit jaar van slachtingen heeft Duitschland de laatste schroeven van zijne conscriptie-machine aangezet, en nu is het leger achteruitgaande wat getalsterkte betreft. Het ziel dat de Westelijke Geallieerden nog even vastberaden zijn als ooit eD dat de laatste groote Mogendheid ter wereld juist begint in het veld te treden. Als de toestand een jaar geleden, zooals Generaal von Below zegt, «bijzonder ongunstig" was, hoe moet die dan vandaag worden genoemd?" Luchtaanval op Engeland. Een eskader van twiotig Duitsche vliegtuigen beeft Zondagmiddag om kwart over vijf een luchtaanval gedaan op de Engelsche zuidoostkust. Bij Felixstowe kwam het boven Engelscb gebied. Het volgde de kust tot Clacton, waar het eskader zich splitste. Het eene gedeelte begaf zich naar Margate, waar bommen werden geworpen. Het andere gedeelte vloog over de kust en wierp bommen in de streek van Southend. Volgens de officieele Engelsche bo- richten werd te Southend groote schade aangericht. Niet minder dan veertig bommen werden op de stad geworpen. Er werden acht mannen, Degen vrouwen en zes kinderen gedood en ongeveer vijftig menschen gekwetst. Ook te Rocbelord zijn twee mannen gekwetst. Er werden vier bommen op Margate geworpen. Een onbewoond buis werd vernield. In deze plaats zijn geen slachtoffers gemaakt. Vredesonderhandeling. ROME, 14 Aug. (Reuter.) De Paus heeft aan de regeeringen van alle oorlogvoerende landen vredesvoor stellen gedaan. Het heet, dat de Paus voorstelt het herstel van Bel gië^ Servië, Roemenie, en eenevrede- lievëhde oplossing van de vraag stukken betreffende Elzas-Lotharin- gen, Trente, Triest en Polen. in het belang van een goede brood voorziening en voor den uiizaai 1918 dezer gewassen, tot een maximum op te voeren, dat den producent voedings- granen in voldoende mate worden gelaten. Mocht de Minister hiertoe niet kunnen besluiten, dan spreekt bet hoofdbestuur het onomwonden uit, dat ernstige stagnatie bij de te ontvangen grauen staat te wachten en eeD ernstig keerpunt kan ontstaan in den goeden wil der landbouwende bevolking. Ned. Landb. Weekbl. Het nieuwe brood. De heer H. M. Hendrix, bakker te IJselmonde, schrijft o.a.: De kleur van het brood is er niet op verbeterd, dat geef ik den beoordeelaars dadelijk toe. maar smaak en bakaard kunnen niet beter. Ook krijgt men een flink stuk mits het niet te vol gerezen in deri oven wordt gebracht en zooveel moge lijk a!s beschoten brood wordt gefa briceerd. Bloem met maïsmeel vermengd geeft brood van zeer dor gehalte, omdat het vet ten eonenmale ODtbreekt, wat van bloem met rogge vermengd niet ge zegd kan worden. Brood gebakken van tarwe met roggebloem vermengd zal langer verscb blijven dan met mais gemengd. De stichting «Valkenbeide» ont ving van H. M. (Ie Koningin-Moeder f 100. «Ned.t Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co 's Bureau voor den Han del zijn over de afgeloopen week, eindigende 11 Aug., in Nederland uitgesproken 14 faillissementen legen 22 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 11 Aug. 1917 554 faillissementen tegenover 689 over hetzelfde tijdperk van bet vorige jaar. Granen voor de boeren. In verband met de te lateD grauen aan de landbouwers heeft het hoofd bestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouw aan den Minister van Landbouw een scbryven gezonden, waarin wordt uitgesproken dat, zal den producent geen tarwe, rogge of peul vruchten voor eigen voeding worden gelaten, de medewerking der land- houwers tot nakoming der Regeerings- maatregelen niet die zal zijn welke absoluut noodig is voor een goede broodvoorziening, en het overtuigd is, dat de uitzaai van tarwe, rogge en peulvruchten in den aanstaanden herfst en bet aanstaande vooijaar daardoor sterk zal afnemen. Het hoofdbestuur geeft daarom den Minister in ernstige overweging zoo danige maatregelen te willen treffen Sedert j I. Maandag heeft, het overgroote deel onzer stadgenooten de hoofdmaaltijd van den dag eenige uren vervroegd. Of daardoor nu op bet gas verbruik wordt bezuinigd, staat te bezien. Het eenige wat er door is verkregen, is dat de kleinindustrie daardoor is ontriefd en dat zieken en jonge kinderen hun medicijn en'voedsel niet behoorlijk op tijd kunoen krijgen. Het Gemeentebestuur was wel zoo goed om te beloven dat ter voorziening in kokend water voor de thee en koffie brandstof tegen verlaagden prijs aan water- en vuurneringen zou worden uitgereikt. Wij hebben tot beden echter nog geen dergelijke nering kunnen ontdekken. Burgemeester eu Wethouders schre ven, wij zouden haast zeggen ter hunner verontschuldiging, omtrent den ge troffen maatregel aan den Raad Het Rijkskolenbureau heeft mede gedeeld, dat in deze Gemeente ge durende de maaod Juli, een besparing in het verbruik van gas most wordeD gevonden van 26.700 M\, op strafle dat anders geen kolen voor September zullen worden geleverd. Deze mede deeling, die geheel onverwacht werd ontvangen, en welke naar onze op vatting ook niet strookt met den inhoud van de met genoemd bureau gevoerde mondelinge en schriftelijke onderhan delingen, heeft ons genoodzaakt, on verwijld in te grijpen. Wij behoeven wel niet le zeggen, dat wij noode tot dezen maatregel ziju overgegaan, omdat ook door ons levendig worden gevoeld de bezwaren, die daaraan uiteraard voor velen zijn verbondon. Waar e ven wel duidelijk was gebleken, dat elke poging om alsnog te worden vrijgesteld van bet inhalen van bet te veel verbruikte, zou mislukken, kwam het ons plicht voor, thans in te grijpen, nm zelfs de kans niet te looperi, dat door een verzuim van thans in het komende seizoen noggrooter moeieiijk- heden zouden moeten worden over wonnen, als nu wellicht reeds het geval zal zijn. Gisteren mocht Ds. Meiners den dag herdenken waarop bij 25 jaren geleden te Usselo bevestigd werd als predikant bij de Ned. Herv. Gemeente. Zondagochtend heeft bij in de ochlond-godsdienstoefening in een tot in de uilerste hoekjes gevulde kerk dit jubileum herdacht. Namens de gemeenteleden werd hem door een commissie als blijken vau hulde een fraaien armstoel en eene welgevulde portefeuille aangeboden. Als veld prediker werd Ds. Meiners in het jongste nummer van da plaatselijke Kerkbode door den gepensioneerden generaai- majoor Weber gehuldigd. Mevrouw C M. Herweijurv. d. Stadt slaagde te 's Gravenhage vour de acte Fratisch L. O.; de beer A. Eisenberger behaalde do acta voor boekhouden M. O. Het concours hippique op Bak hoven is van 31 Augustus uitgesteld tot 9 September. De bureaux van de Eier- en Pluiinveevereeniging en van de Rijks commissie van Toezicht worden in de volgende maand naar 's Gravenhage verplaatst. De villa aan de Regentesse- laan, waarin ze tol nu waren geves tigd, wordt dan in baar geheel voor de V. P. N. bestemd. Aan het plaatselijk telefoonnet is onder No. 183 aangesloten de heer W. H. E Vrijdag, Huize «Randen broek». Tegen een groentenvrouw die peulvruchten bij het getal in piaats van per KG. verkocht is door da politie proces verbaal opgemaakt, ook een bakker werd, wegens overtreding der verordening tot afschaffing van den nachtarbeid in bakkerijen, be keuring aangezegd. De heer J. van Apeldoorn, sedert 1908 lid van den Kerkeraad der Ned. Herv. gemeente gaat onze stad ver laten, orn zich te Middelburg te ves tigen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 1