■IE UWE 00 Nieuws- en Advertentieblad voor do Provincie Utrecht, |j|| No. 66. Zaterdag 18 Augustus 1917. 46e jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG] DE OORLOG. BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. SCHETSEN UIT DE RECHTSZAAL 1'r-1-1 Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1. Franco per post door het geheele Rijk f 1.15. Afzonderlijke Nummers 5 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 77. Telephoonn. 69. ADVERT ENTIËN: Van 16 regels 0.90; iedere reg9l meer 15 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De Belgische havens. In het te Maastricht verschijnende Belgische blad «Nouvellesv schrijft Teugels de Vos: »Er zal weldra van de belangrijkste Belgische havens niets meer overblijven. Teneinde de Duitschers uit Ostende en Zeebrugge te verdrijven, moet het in 1914 be gonnen weik der vernietiging daar volbracht worden. De veiligheid van de Engclscho kusten vergt dezen droeven arbeid. Brugge, de reparatie haven voor de duikbooten, blijft het aanvalsdoel der Engelsche vliegers; Gent heeft eveneens herhaalde malen blootgestaan aan luchtaanvallen. Hot lot van Antwerpen blijft onrustbarend. Het geldt als de concurrent van Ham burg en daarom zullen de Duitschers het zooveel mogelijk schade toebren gen. In welken toestand zullen de binnenhavens van Gent en Brugge zich na de ontruiming door de Duit schers bevinden Men siddert bij deze gedachte I Bij den dood van onze landslieden door de bommen der Entente-vliegers hebben wij ons neergelegd, omdat dit behoort tot de onvermijdelijke oorlogs- noodzaak. Maar het vooruitzicht op nieuwe verwoestingen in België ten gevolge van de aanslaande militaire operaties, doet ons de toekomst vari België zeer donker inzien. Laten wij onszelven niets wijs ma ken niet alleen onze vijanden en de neutralen zullen ons na den ooi log concurrentie aan doen ook onze borid- genooten zullen hieraan meedoen. In alle landen worden gioote voorberei dingen gemaakt voor den komenden economischen oorlog, en België om geven door mededingers, zou, geheel in beslag genomen door den weder opbouw zijner ruïnes, het slachtofler worden van zijn offervaardigheid jegens zijn vrienden Men schuwt het, aan een dergelijke ongerechtigheid te gelooven! België heeft recbt op vol komen en spoedige schadevergoeding, opdat het niet ten onderga in don economischer) wereldsti ijd, de eenige bron van zijn toekomsligen opbloei!" Vrcdeeverlaiigen in Beieren. Op Beierscbe krijgsgevangenen zijn brieven gevonden, die een treurig beeld geven van den toestand in Duitschland. Een dezer brieven luidt aldus: «Onze grootste vijand is de hongersnood. Wat moet het arme Duitschland al niet dragen I De inen- schen lij Jen honger en hebben kolen noch brandstoffen. Zou de Almachtige God niet eindelijk medelijden met ons kiijgen en een einde maken aan die vreeselijke ramp?" Een andere brief behelst o.a. het volgende: «Indien eenig land in naam van God de hand mocht uitstrekken tot den vrede, zou Duitschland zeer zeker niet weigeren concessies te doen." 8 Januari 1918 vrede? Een Bijbelvast lezer van de «Deutsche Nat.Ztg.s heeft in Daniel 12:11 en 1'2 en in Openbaringen 13:5twee wonder wel met elkaar overeenkomende voor spellingen gevondan, waaruit blijken zou, wanneer de oorlog eindigen zal. In Daniel 12 wordt-gesproken van een groot oorlogsleed, dat over de wereld zal komen en 1290 dagen duren zal. Gerekend van den moord te Serajewo af, zou de oorlog dus 8 Januari 1918 moeten eindigen, gerekend van het eerste bloedvergieten op 2 Augustus 1914 af zou de vrede den 12 Febtuari 1918 moeten gesloten worden. In den genoemden tekst uit de Openbaringen wordt gesproken van een groot zee monster met tien koninklijke hoeden en een naam van Godslastering op zijn hoofden. (De «National Ztg.« meent Engeland, dat voor Reuter's agentschap spreekt, hier met het zeemonster te mogen vergelijken I) welk monster berenvoeten had, (hier vindt de «Nat. Ztg.n overeenkomst met Rusland) Twee-en-veertig maanden lang bracht dit monster onheil over de wereld. Moeilijkheden der N. O. T. Naar aanleiding van de loopende geruchten, volgens welke alle betrek kingen tusschen de N. O T. en de Engelsche regeering zouden zijn af gebroken, vernemen wij van welinge lichte zijde het volgende Het gerucht is niet geheel juist. Er zijn op het oogenblik moeielijkheden, die voornamelijk voortvloeien uit het feit, dat de N. O. T. haar taak tegen over handel en nijverheid bier te lande niet behoorlijk kan vervullen. Ongeveer 70 Nederlandsche schepen, waarvan ongeveer 40 beladen met levensmiddelen, grondstoffen enz. wor den in verschillende havens opge houden, niettegenstaande de N. O. T. zich strikt aan haar overeenkomsten heeft gehouden. Bovendien zijtl er nog andere moeielijkheden in den laatsten tijd ontstaan. Aangezien ons land in groote eco nomische ellende zou komen, indien hier niet weer ten spoedigste geregelde aanvoeren kunnen plaats hebben, zijn van de zijde der N. O. T. ernstige pogingen in het werk gesteld om er zich van te vergewissen, ofdeN. O.T. haar laak tegenover den Ned. handel zal kunnen blijven vervullen. Er beslaat reden om aan te nemen, dal de Britsche regeering de moeie lijkheden beseft en tot eeri bevredigende regeling zal medewerken. Azotla. Het «nieuwe ktoosa begint zoo langzamerhand de nachtmerrie te worden van ieder die wat met het water te maken heeft, en dat zijn er velen in ons vochtig landje, van de visschers en schippers af, tot de huis moeder op het platte laud toe, die een emtneilje slootwater rnoet scheppen, om daarin haaraardappeleuengroenten te wasscbeu. Het vorige jaar waren er streken, vooral in do provincie Noord- en Zuid Holland en Utrecht, waar het Ameri- kaansche watervarentje decimeters dik op de watervlakte lag gespreid en liet het zich in het voorjaar van 1917 aan zien, dat de buitengewoon strenge winter, dien we achter den rug hebben, alle azollaplantjes had gedood. Dit blijkt jammer genoeg niet het geval geweest te zijn. Overal duiken uit de diepte de nieuwe plantjes weer op. Uit de in bet najaar gezonken sporen ontwikkelt zich thans weer de voorkiem, die straks het aanzijn geeft aan tallooze nieuwe kroos planten. En, wanneer er geen paal en perk aan wordt gesteld, staan westraks weer voor hetzelfde geval als in 1915 en 1916. Nog is het tijd, maar er is haast bij! Alleen bij een eendrachtig ingrijpeu van alle belanghebbenden is er kans, bet kwaad in zijn begin te stuiten. De Nederlandsche Heidemaatschappij richtte in 1916 het verzoek tot ver schillende gemeente-en polderbesturen om hun invloed aan te wenden, ten einde tot een doeltreffende bestrijding van het kwaad te komen. Aan dit verzoek werd in verschillende streken gaarne voldaan, en mede tengevolge van dit ingrijpen weid hier en daar, met name in Aalsmeer, Dordrecht en Gorkum een verordening in bet leven geroepen, om den str ijd met het kleine watervarentje aan te binden. Doch zulke op zich zelf staande gevallen zijn niet voldoende. Alleen wanneer ieder een in het geweer wordt geroepen, is er kans op succes. Algemeen moet het plantje woi den verwijderd, anders helpt het niets. En niet alleen moet over de gebeele linie aangepakt worden, maar 't moet ook spoedig gebeuren. Want rusteloos gaat de gioei door en daar, waar zich nu nog slechts enkele exem plaren verloonon, zullen over een maand de slooten wemelen van azolla- planten. Hier ligt voor gemeenten, voor polder- en waterschapsbesturen, ook voor gezondheidscommissies, een ruim arbeidsveld. Aan het werk dus, voor het weer te laat is, en moge in den nazomer van dit jaar een zoo grondige opruiming onder deze Amerikaanscbe indringers worden gehouden, dat we voor goed van deze plaag dor wateren worden verlost. Warmwatervoorziening. Het bestuur van de Commissie voor de Centrale Keuken en de warm watervoorziening maakt bekend dat vanaf heden bij de navolgende win keliers warm water verkrijgbaar is tegen 3 cent per emmer en 1 cent per ketel 1. De Graaf, Hellestraat 79. 2. J. v. Winterswijk, Koestraat 34. 3. W. te Kloese, L. Beekstraat 23. 4. Wed. A. Prins, Bisschopsweg 47. 5. N. Kok, Soesterweg 195. 6. R. v. d. Linden, KI. Spui 64. 7. Merkeny, Bolderstraat 13. 8. H. Verhoef, Teutstraat 16. 9. W. Waterkooi t, Eemslraat 3. 10. Wed. G. Meyer Koningstraat 137. 11. H. Dijkhuis, Soesterweg 47. 12. G. A. Machielse, St. Janskerkhof 41. 13. v. Egdom, Scherbiaistraat 6. 14. P. v. Veenscboten.Leusilervveg 122. De Voorzitter, J. W. JOR1SSEN. De Secretaris, H. W. v. MECHELEN. De Burgemeester der Gemeente Amersfoort maakt bekend, dat de distributieregeling van IJzor en Staal voor belanghebbenden ter inzage ligt aan het Levetïsmiddelenbureau, Val- kestraat (laatste loket). Petroleum. Aan hen, die wegens totaal gebrek aan petroleum zich direct tot de Tou- wijzingscomnnssie voor petroleum in Den Haag gewend hebben, met het verzoek, hun op de een of arideie wijze aan petroleum te helpen is door genoemde commissie geantwoord, dat door MaItre Corbeau. Duur „leergeld". 3) «Z Zou" bracht hij er eindelijk uit, «Zou ik 't niet in twee twee helften m mogen aan zuiveren?" 't Dwarrelde in zijn hoofd. Hij wist eigenlijk zelf niet wat-ie zei. «Als ik vermoed had" zei directeur, na een lange pauze, »dat wij met u dergelijke beslommeringen zouden hebben, ik zou er mij wel voor gewacht hebben, u voor te dragen aan den Raad van Commissarissen. Maar enfin, nu is 't ten slotte uw schuld, dat ik een mal figuur moet slaan, daar ik natuurlijk vermoed had dat u alles behoorlijk in orde hadt De pendule knarstikte. Directeur scheurde een blaadje papier van bloc note. Krabbelde er haastiglijk iets op. Smeet 't voor Pieter neer. «Gaat U naar dit adres. En u kunt zeggen, dat ik u Verstaat u mij goed? Heb vergund u daar aan te melden. Wanneer u daar komt, precies drie uur van middag, geen seconde later I dan zal de meneer van dit adres tijding van mij hebben ontvangen. Ik wenscb er nog bij te voegen, dat wat ik voor U doe, iets heel buitenge woods is. U moogt mij daar wel zeer dankbaar voor wezen. En ik doe 't eerlijk gezegd niet voor u. Dat verdient u niet, maar terwille van mijn figuur tegenover Commissarissen Pieter boog heel diep. Stamelde woorden van innigen dank. Nam het papiertje met adres in zijn bevende hand. Maakte dat bij klokslag drie uur bij den «redder» was. Die hem zeer stuursch en norsch ontving. Ja, hij had bericht gekregen. Er lag al een strook papier klaar. Pieter, d.w.z. de onderneming, waar hij zou worden aangesteld, kon de vijfhonderd gulden krijgen. Onder die en die voorwaarden. Mits Pieter binnen vier-en-twintig uur zorgde voor een borg. En alvast honderd gulden «af betaling» stortte. Dan kon de zaak toch nog in orde komen. Meneer de redder deed 't enkel en alleen wijl z'n boezemvriend, de directeur, Pieter bad aanbevolen. Toen is Stevens gegaan naar den winkel van Klaartje d'r moeder. De j oude vrouw deed haar dutje. Er waren geen klanten. Hij zat baar te vertellen, uit te leggen, te verduidelijken. Alles kón in orde komen En hij haalde bet strookje papier voor den dag. En zij zette daar baar naam op, met (zooals de «redder» op een ander stukje papier had voorge- j schreven) met «voor aval» erboven. I En zij haalde uit een ijzeren kistje geld voor den dag. Pieter had zelf veertig gulden overgespaard. Zij legde er zestig bij. De rekening, waar 't voor bestemd was, zou eerst over zes weken gepresenteerd worden. Dan kon Pieter van zijn salaris, gevoegd bij watKlaartje nog van baar spaarbankboekje kon losmaken in dien tijd als 't moest, in elk geval die zestig gulden worden aangezuiverd. In het stille, muffe winkeltje terwijl Moeder lag te snurken in bet kamertje erachter gaven zij elkaar een zoen. W au trouwen kwam niet op in bet gemoed van de naïeve menscbjes. En Pieter Stevens haastte zich, met de honderd gulden en bet «voor aval» geteekende accept naar de «redder». Noch was de zaak er door I Broêr Gerrit heb ik zien terechtstaan wegens vrij ernstige mishandeling. Op zekeren ochtend was Pieter Ste vens al vrij gauw na zijn definitieve «aanstelling» gekomen voor eeD ge sloten deur toen hij zich aan bet «cen traal kantoor» wilde vervoegen. De Directie was met de noorderzon vertrokken. Hij en Klaartje hadden al 't een en ander uitgezocht met het oog op bun rijpende trouwplannen. Toen kwam de debiele. En de «redder» begon met ziju accept van vijfhonderd gulden te «werken». Was eerlijk-loyaal genoeg om te erkennen dat hij al honderd ontvangen had. Maar de restl Klaartje bad voor-aval geteekend. De «redder" dreigde met faillissements aanvrage. En om de schande voor de familie te keeren, betaalde broer Gerrit. Maar toen hij op een Maandagmid dag Pieter Stevens ontmoette werd 't hem «rood vóór de oogen". Toonden de borrels, van tien tot twee uur op eersten werkdag verschalkt, bun in vloed. Had hij den kerel, die zijn zuster bad overgehaald 't teekeneu voor-aval en nog geld te leenen op- den-koop-toe, beetgepakt, getrapt, geslagen, gestompt, 't Was een wonder, dat de zaak niet nog erger verloop bad genomen. Het O. M. den ondergond ietwat kennend, was tamelijk clement. Maar een korte vrijheidsstraf werd toch tegen broêr Gerrit gevorderd. In het stil-muffe winkeltje zit Klaartje nn suffig voor zich uit te staren. Zij is heelemaal grijs gewor den, ziet er haaBt even oud als moeder. Zij beeft wanneer broêr Ger- rit's tred in de straat weerklinkt. Zij draagt de spotternijen over de «praebt- vrijage", die zij met «dien oplichter" heeft gehad, met gelatenheid. Alleen zij is wantrouwend ge worden. Ongelooflijk wantrouwend. Zoodat ze geen simpel guldon-zilver bonnetje inwisselt, zonder 't betast, bevoeld, bekeken te hebben, dat de menschen er kriegel door worden. Maar zal men toegeven Zij heeft leergeld betaald!

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 1