NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. Nu. 67. Woensdag 22 Augustus 1817. 46e jaargang VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG: BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. KENNISGEVING. Ingezonden. I, Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per S maanden 1. Franco per post door het geheele Rijk 1.16. Afzonderlijke Nummert 5 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever O. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 77. Telephoonu. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.90; iedere reg9l meer 15 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsrnimte. H. M. de Koningin verliet Maan dagmorgen II uur het paleis te Soest- dijk om met den trein van 11 uur 17 min. van de halte Soestdijk naar Scheveningen te gaan. H. M. de Ko ningin-Moeder deed de Koningin uit geleide tot de halte Soestdijk. Prinses Juliana blijft nog enkele dagen te Soestdijk. In de residentie teruggekeerd begaf H. M. Zich per Hof-auto naar het buitenverblijf De Ruigenhoek te Sche veningen. Duitsche steenkool. Omtrent de onderhandelingen met Duitschland betredende den aanvoer van kolen verneemt het Haagscbe Correspondentiebureau van welinge lichte zijde dat Duitschland de levering van een zekere hoeveel beid kolen beeft toegezegd, onder bijvoeging, dat indien Nederland meer wenscht te ontvangen daartoe Nedeilandsche arbeiders naar Duitschland zouden moeten worden gezonden om deze kolen uit de mijnen te halen. In dat geval zou aangezien een mijnarbeider gemiddeld 20 ton steenkool per maand kan produceeren het toegezegde quantum voor eiken arbeider, die naar Duitschland gezon den wordt, met 20 ton per maand vermeerderd worden. Kolen uit Duitschland. De Rijkskolendistributie vestigt er de aandacht op dat ook thans aan de industrie nog geen toewijzingen van kolen kunnen worden gedaan, aan gezien de met Duitschland loopende onderhandelingen io zake de voort gezette levering van de noodige steenkolen nog niet tot eenig definitief resultaat hebben geleid. Handel met Noord-Amerika. De commissie, door den Minisler van Landbouw benoemd tot regeling van den handel tusschen de Vereenigde Staten en ons land is Zaterdag scheep gegaan naar Amerika. Zooals men weet bestaat de com missie uit de heeren Joost v. Vollen hoven, J. B. v. d. Houven van Oordt en A. G. A. v. Eelde. Behalve den heer J. G. Heldring heeft de commissie zich nog als secre taris toegevoegd den heer J. E. v. d. Wielen te 's Graveubage. Duitsche vliegtuigen geland. Over de twee Duitsche vliegmachi nes, welke te Bserta en Blijham zijn neergekomen, deelt de »N. Gr. Ct." bet volgende mede: Zaterdagmiddag omstreeks half één hebben wij boven onze stad twee' vliegmachines waargenomen, die, ko mende uit het Westen, na eenigen tijd koers hebben gezet naar 't Oosten. Om balf twee verschenen deze machi nes reeds boven Winschoten, waar men al vrij spoedig tot de optdekking kwam, dat men hier met Duitsche vliegmachines te doen bad. De machi nes schenen beide defect te zijn, want weldra vernam men, dat de een op het land van den landbouwer Reinders in Beerta was geland, bet andere tus schen den weg BlijhamOude Pekela en Bronsveen. Een redacteur van de rrWmschoter Cour." toog aanstonds naar Beerta. Toen hij daar aankwam, stond de machine, een groote tweedekker, ge merkt S. S. W. W. 1055/16, midden op 't land vrijwel onbeschadigd. Alleen was van een der propellers een stuk afgeschoten. De bemanning van het luchtvaartuig een jonge Duitsche officier en een soldaat stonden er nevens en deden zich te goed aan brood en melk, dat onze gedienstige militairen voor ben hadden laten aan rukken. Zooals gezegd, was het een zeer groote machine, voorzien van twee machinegeweren, waaraan het te zien was, dat ze llrnk dienst hadden ge daan. Er lag in bet vliegtuig een groote hoeveelheid leege hulzen. De vliegers deelden mede, dat ze dien morgen te Gent waren opgestegen om aan een raid tegen Engeland deel te nemen. Ze hadden kaarten van de Oostkust van Engeland in de machine gespeld en droegen bij zich kaarten van bet Belgisch en Nederlaodsche kustgebied: Ze wilden naar Duitschland vliegen zeker omdat ze de Belgische kust niet bereiken konden en verklaarden langs onze kust gevlogen te zijn, en onze neutraliteit niet hebben willen schenden. Bij de grens werden ze echter beschoten, wat geschiedde door het detachement bij Tuntjesbut. De schroef werd getroffen, er vloog een s;uk af en beschadigde bet bovendek. Toen moesten ze landen. Men deelde mede, dat de landbouwer Hagenus, die bet vliegtuig dalen zag en naar buiten kwam door de inzit tenden met een machinegeweer be dreigd werd. Hij riep onmiddellijk «Holland!", waarop bet vliegtuig pogingen deed om weer op te stijgen. De wachtmeester der marechausees van Finsterwolde, die met een deta chement juist in de buurt was, bad echter de vliegtuigen ook opgemerkt en was juist bijtijds om het opstijgen te verhinderen. Hij dreigde te schieten, waarop de machinegeweren de boogie in gingen en het vliegtuig landde. De officier sprong er toen dadeljjk uit en ook de beide anderen kwamen te voorschijn. Ook de heer Verkaik, inspecteur van politie te Winschoten, was een der eersten die op bet terrein aan wezig was. De vliegers werden ge fouilleerd, doch er werden geen wapens op hen gevonden. Het vliegtuig werd onder militaire bewaking gesteld en de drie vliegers meegenomen naar de marecbausee-kazerne te Finsterwolde. Inmiddels werd naar Soesterberg getelegrafeerd om militaire deskundi gen voor het demonleeren van bet vliegtuig, dat zoo goed als geheel onbeschadigd is gebleven. Zoolang zal een militaire wacht de machine be waken. Het vliegtuig, dat onder Blijham neerkwam, was genummerd 1059. De lauding geschiedde op het land van den heer Muntinga. Deze machine was eveneens een Duitsche eo ook met een officier, een onderofficier en een soldaat bemand. D» bemanning stak dadelijk na de landing de machine in brand, zoodat er niets dan wat ijzer overbleef. Eenige knallen werden gehoord en 't was gedaan. De inzittenden werden door de rijkspolitie van Oude Pekela geïnter neerd. Onmiddellijk nadat de vliegtuigen gesignaleerd waren, vertrok de kapi tein-commandant van het te Win schoten verblijf houdende detachement per auto met eenige militairen naar de landingsplaats in Bljjbam. Heele drommen nieuwsgierigen van Winschoten en uit de omgering be zochten de plaatsen der landing. Faillissementen In Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co 's Bureau voor den Han del zijn over de kfgeloopen week, eindigende 18 Aug., in Nederland uitgesproken 18 faillissementen tegen 15 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 18 Aug. 1917 572 faillissementen tegenover 704 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Op Koninginnedag zal wederom een zwemwedstrijd in do Beek plaats hebben, uitgeschreven door de Amersf. Zwem- en Poloclub. Door de recherche werd alhier een rijwiel in beslag genomen, dat te Ulrecbt was ontvreemd. Voor de aan de Middelb. Han- delsdagscbool bestaande vacature voor onderwijzer in de Natuurwetenschap pen heeft het bestuur voorgedragen Mej. E. M. G. van Berkel te Utrecht. Tot tijdelijk onderwijzeres aan school B. zijn benoemd de dames A. B. C. Glaser en J. G. van Maanen. In den loop van dit jaar deden zich bij bet garnizoen alhier 25 ge vallen van nekkramp voor, waarvan 7 met doodelijken aüoop. Voor het toelatingsexamen tot de Handelsavondschool met 3-jarigen cursus hebben zich 45 candidaten aangemeld. De Commissie voor do Centrale Keuken en Warmwatervoorziening maakt bekend dat de te verstrekken hoeveelheid warmwater nader is be paald op: 7 Liter (kleine emmer) voor 3 cent. 2 al cent. In de Zaterdagavond gehouden openbare vergadering uitgeschreven door de bakkersgezellen, waar een hoofdbestuurder sprak, werd een afdee- ling opgericht van de Alg. Ned. Bak- kersgezellenbond, aanvankelijk met 35 leden. Amersfoort maakt hekend, dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, Gezien z\jne beschikkingen van 4, 5 en 7 Juli 1917, Directie van den Landbouw, Litt. A. 6e Afdeeling B en 21 Juli 1917, Directie van den Landbouw, No. 20275,6e Afdeeling B; Heeft goedgevonden te bepalen dat in de laatstgenoemde beschikking vastgestelde maximum kleinhandel- prijzen ook zullen gelden voor de z.g. fijne aardappelen. Amersfoort 21 Augustus 1917. (loco) Burgemeester voornoemd, N. VELS HEYN. De Burgemeester der Gemeente Ons lichaam en onze gezondheid. Behandeling van kleine verwondingen. Het kan zeer zeker zijn nut bebben hier nog eens op te nemen eenige wenken betreffende de behandeling van kleine verwondingen, waaraan nog niet genoeg en toch ook voldoende zorg moet besteed worden. 1. Men rake een wond alleen met zuiver, ongebruikt verbandgaas aan en niet met een tong, vinger, doek, enz. Wascb een wond niet uit. 2. Een weinig bloedverlies schaadt niet. 3. Wasch de handen zoo goed mogelijk, voordat ge iemand verbindt. 4. Veeg in de wond gekomen vuil, zooals zand enz. met een ongebruikt stukje vei bandgaas weg. 5. Doe eenige druppels jodium-tiric- tuur op een watje en bestrijk daar mede den naasten omtrek der wond, liefst zonder deze aan te raken. 6. Neem een stukje verbandgaas, overeenkomende met de grootte van de wond. 7. Leg het gaas met de zijde, die ge niet aangeraakt bebt, op de wond. 8. Bevestig het stukje gaas met kleefpleisler. 9. Verwijder om en op het verband aanwezig zijnd bloed met een stukje watten. Matig eten en flink werken, dat is je ware! Niet onaardig is wat R. in het Vad. schrijft Mijn vader placht te zeggen »Eters worden geboren, vreters worden ge maakt". Ik denk daar dikwijls aan als ik in restaurants en hotels mannen van mijn leeftijd (wjen bet aan te zien is dat ze niet veel anders doen dan eten) porties zie verwerken, waar van ik ril. Dat jonge menschen, in den groei, meer eten noodig hebben dan menschen op rijperen leeftijd is geloof ik, uitgemaakt. Maar wat mij betreft, ik eet 's morgens twee vinger dikke sneetjes wit brood met boter en een kop thee. om 12 uur't zelfde met een kop koffie een enkelen keer een ei, 's middags één matig bordje vleesch, groenten en aardappelen en wat rijst, voorts water. Ik ook, drink een borrel, soms een glas bier, en ik doe dat al jaren. Ik heb geen enkele kwaal (wat ik hier afklop) en ben om den dood geen stilzittend man, zeer aciief zelfs, altijd in de weer, weer of niet, en kan heel wat verzetten. Met deze voeding heb ik den laat ster» zwaren winter bij strenge vorst, zonder vuur, eiken dag staan werken op mijn werkplaats. Ik geloof dat mijn vader gelijk had. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelij K Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatst, wordt de kopy niet aan der*, inzender teruggegeven. Geachte Redactie, Beleefd verzoek ik U opname van onderstaande in Uw blad, waarvoor bij voorbaat mijn beleefden dank. Nu door de waardevolle, tienduizen den bezoekers trekkende film «Mogen wij zwijgen 1" overal in den lande ook de aandacht is gevestigd op den zoo noodigen arbeid der REIN LEVEN BEWEGING, is ons juist in deze we ken door brieven, gesprekken, en uit latingen in de pers (de Nieuwe Am sterdammer No. 135) opnieuw gebleken welk een fundamenteele misvatting er nog bij velen bestaat omtrent het standpunt der R.L.B. Dit noopt ons U te verzoeken, deze enkele woorden ter opheffing van bedoelde misvatting in het eerstvolgend nummer van Uw orgaan onder de oogen van Uwe lezers te brengen. Wie nadeie bijzonderheden wil weten kan deze vinden in de «Toelichting der Beginselverklaring" der R. L. B. welke onder de 11tel «Ideaal en Praktijk" (f 0.10) versche nen is bij den brochureuhandel der Rein Leven Beweging, (Joh. Heller Haverstraat 20 te Utrecht). De Rein Leven Beweging heeft al jarenlang verkondigd, dat er zonder zinnelijkheid geen leven mogelijk is en juist omdat bet haar om het schoone leven te doen is, wil zij de zinnelijkheid rein houden, want reine zinnelijkheid leidt immers enkel tot een bloesemend leven. Onze Beweging vindt juist dat er aan het geslachtsleven te kort wordt gedaan, omdat men er ontijdig en voortijdig de bloesemknop en het vruchtbeginsel aan ontneemt Tegen die rgerlijke vernieling en vernieti ging van het leven is haar arbeid en strijd gericht. Alleen beheerschte zinne lijkheid kan niet slechts schoon leven, maar leven in het algemeeu voor ondergang behoeden. Men moet ons noodig de conse quentie van «uitroéing der menscb- heid" in de schoenen schuiven. Die daarmede anderen meent te kunnen misleiden misleidt slechts zichzelf. Want bij schijnt dan niet te weten, wat de Rein Leven Beweging helaas maar al te goed weet, dat door de onbeheerschte zinuelijkheid, die uit roéing al een heel eind op weg is. Men behoeft maar een weinig op de hoogte te zijn van de geslachtsziekten en baar gevolgen om te begrijpen wat we bier bedoelen. Om over abor tieve en preventieve praktijken maar te zwijgen. Namens de Centrale Commissie der R. L. B. G. ROOSINK. Arnhem, Beaulieustr. 6.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 1