NIEUW E IÉ?* Nieuws- en Advertentieblad ||r voor de Provincie Utrecht. |g| No. 68. Zaterdag 25 Augustus 1917. 46e jaargang- VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG! VERZEKERIN6S-HONOPOLARIA BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1. Franco per poat door het geheele Rijk 1.15. Afzonderlijke Nummers 5 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vriidag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langeetraat 13. Telephoonn. 69. ADVERTENTI&N: Van 16 regels 0.90; iedere reg9l meer 15 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. gedicht door D. van Noort; geknipt uit «De Verzekeringsbodes. De Nederlandsche Staatsmachine Heeft gebrek aan vet en smeer. Trots vernuft en vindingrijkheid, Stijgt de nood al meer en meer. De blanke onderdeelen roesten, En de staatsman, machinist, Heeft zich in den olievoorraad, Blijkbaar deer-e-lijk vergist. Hoe nu aan dat smeer te komen, Waar men zoo'n gebrek aan heeft, 't Moet een knappe kerel wezen, Die daarop een antwoord geeft. Toch, de olie moet er komen. Anders loopt het boeltje spaak, Zonder smeer loopt geen machine, Dat 's een uitgemaakte zaak. Bukvet, raap- en boterolie, Komen niet voldoende aan, Lijn-, patent-, olijvenolie Hebben lang reeds afgedaan. Het is zoeken in den blinde En het resultaat is veeg, Want de bodemlooze smeerspot, Is en blijft aanhoudend leeg. Hooge porto's en belasting, Oorlogswinst- en zegelwet, Brachten heel wat goede olie, Maar, er blijft gebrek aan vet. Wonderolie'?... Ja, die is er Maar men durft er niet goed aan, Wijl de oude Staatsmachine, Ook niet al te snel mag gaan. Om een eind' te kunnen maken, Aan bet dreigende gevaar, Kwamen de geleerde beeren, Sedert weken bij elkaar. 't Piepen van de droge deelen, Sneed ben dan door merg en been, Heer geeft uitkomst, lieer geef olie, Waar, o hemel, moet dat heen?... Een der knapste machinisten, Met een zeer geleerden kop, Sprak lot zijn bedrukte vi inden, »Neen, ik geef den moed niet op.« Uren ging bij zitten peinzen, Bracht alzoo zjjn dagen zoek, Tot-ie plotseling riep; «gevonden* «In Van Dale's woordenboek!. Zie, op bladzij duizendachttien, (Wie bad zoo'n succes verwacht?) Las bij 't woordje: «monop-olie. Daaraan bad-ie nooit gedacbt. Groote goden, monop-olie, Daarvan is de voorraad groot, Kan ik daar beslag op leggen, Nu, dan zijn wij uit den nood. Aan zijn zeer verbaasde vrienden Toonde hij bet kost'bre goed. «Aan U,< sprak bij, zie onderzoeken, Hoe ik dat gebruiken moet Reeds is men daarmee begonnen, En, wat de uitslag wezen zal, Daarvan weet de buitenwereld, Tot op beden niemendal. zEr was eens,. zegt Grimm, in een [sprookje, zEen man, die op zekeren dag, zZoo dom was om 't-hoenijeteslachten, zDat eitjes van goud voor bem lag.t Zoo'n dwaasheid wil men nu herbalen, Men boude bet dus voor gezegd, 't Is Treub, die bet hoentje wil slachten Dat eitjes van goud voor bem legt. Telegrammen aan den paus. De Nederl. Anti-Oorlogsraad heeft in zijn buitengewone ledenvergadering besloten volgend telegram aan den paus te zenden: zDe Nederl. Anti-Oorlogsraad met innige dankbaarheid vervuld jegens uw edele poging om aan de mensch- heid den vrede terug te biengen,ge voelt zich gedrongen Uwe Heiligheid met deze gevoelens in kennis te stellen. De Raad veroorlooft zich eerbiedig u de verzekering te geven van zijn vurige boop, dat uw streven, dat niet beïnvloed is door eenige voorkeur voor de belangen van een der oor logvoerende partijen, doch uitsluitend beoogt rechtvaardigheid en juiste be hartiging van de gemeenschappelijke belangen van alle volken, zeer spoedig tot bet beoogde doel moge leiden. Een vrede, die tot stand zou komen op de grondslagen, door u gesteld en door alle vrienden van een duurzamen vrede bjj voortduring bepleit, zal het bewijs zijn, dat een nieuwe geest over de volkeren is vaardig geworden en dat in de toekomst niet meer in de macht van het geweld, maar in die van het recht de waarborgen voor veiligheid en vreedzame ontwikkeling der volkeren zullen worden gezocht». Kolen uit Duitschland. Naar aanleiding van bet bericht inzake bet zenden van Nederl. arbei ders (mijnwerkers) naar Duitschland, wordt er van officieele zijde de aan dacht op gevestigd, dat van de in Nederland aanwezige geschoolde mijn werkers er geen gemist kan worden, wil men de kolenproductie der Lim- burgsche mijnen op peil houden. Wij vragen ons evenwel af of de 1500 tbans onder de wapenen zijnde mijnwerkers niet uit ons leger.gemist kunnen worden, om betzij in onze eigen mijnen bet/ij in die in Duitsch land de kolenproductie te helpen ver- boogen. Bruinkolenontginning. Onder de vele berichten in de pers over den kolennood, die de gezinnen gedurende de a.s. wintermaanden be dreigt,zullen gunstiger berichten zeker welkom zijn. Hier en daar doken reeds berichten op omtrent bruinkoolontginningen in Zuid-Limburg. De directie der Maat schappij Bergerode.,gelegen te Sittard deelt hierover tbans bet volgende mede Het concessieveld «Energie* der maatschappij Bergerode., gelegen tusscben Sittard en Heerlen, bij bet dorp Brunsura, zal op groote schaal worden ontgonnen. Dit veld bevat volgens globale rekening 6 millioen ton, dus zeshonderdduizend spoorwa gens van tienduizend K.G. bruinkolen. Om dit voor den a.s. winter zoo kostbare materiaal aan deu schoot der aarde te onttrekken, is men begonnen een groote installatie te maken. Exca- vateurs (bovengrond baggermachines, locomotieven voor het vervoer zijn aangeschaft, klein spoor wordt gelegd om de verschillende bruinkoolgroepen van de kool te brengen naar een groot, hooggelegen verladingsstijger, waar onder de spoorwagens beladen zullen worden. Voor rekening van de bruinkoolmijn wordt door de directie der staatsmijnen een spoorwegverbinding gelegd van de steiger naar het spoorwegemplacement der nieuwe staatsmijn «Hendrik.. Indien door onvoorziene omstandig heden geen vertragingeo ontstaan bij bet bouwen der ontgiuningsinstallatie of den aansluitingsspoorweg Daar de mijn «Hendrik*, zal men einde Sep tember reeds in vele huisgezinnen deze voor huisbrand zoo bijzonder geschikte brandstof kunnen stoken. De Telegraaf van Woensdag avond beeft een zeer sensationeel artikel met vette opschriftenCon- sentengeknoei, Hoe Kijks-Commissies van Toezicht werkon, Corruptie bij de Pluimveevereeniging. Het artikel bevat zeer krasse be- scbuldigingeD tegen de alhier ge vestigde Rijks-Commissie van Toezicbtj op de Pluimveevereeniging en de Eiervereeniging, in het bijzonder de heeren Beaufort, Van Asperen Ver- venne en de lioofd-inspecteur Smits. Het blad had reeds den voorzitter dezer Commissie, mr. Pat(jn, gewaar schuwd voor de fraude die zou zijn gepleegd, doch nu deze niet wilde luisteren, meent het de onverkwikke lijke geschiedenis in détails te moeten vermelden, opdat althans bij den nieuwen grooten export van pluim vee, knoeierij wordt onmogelijk go- maakt. Deze publicatie werd verhaast door een ernstig voorval, bet ontslag van den beer Lankamp, die op 26 Juli 1916 tot adjuoct-secr. der Comm. van Toezicht benoemd was. Deze zou al spoedig Da zijn optreden bemerkt hebben, dat er op allerlei wijze ge knoeid en bevoorrecht werd. Hij weDsebte daaraan niet mee te doen en zoo werd samenwerking onmogelijk. Den 7en Juli j.l. moet bij ten kantore bij keel en armen gegrepen zijn eu bereofd van ziju tasch, die men door snuffelde om te zien of er compro- mitteerende stukken in waren. Dit incident eindigde niet met een onder zoek naar de vermeende knoeierijen doch met ontslag van den adj.-secr. Deze beeft een adres gezonden aan den min. van Landbouw enz. met verzoek, zijn zaak te onderzoeken. De groote grief van de Tel. is, dat de beer De Beaufort tegelijkertijd secretaris van de Rijks-Commissie van Toezicht en voorzitter van de Pluim veevereeniging is, waarop hij in zijn eerste functie toezicht moet houden. De beer Van Asperen VerveDne is secretaris van de Eiervereeniging en de Pluimveevereeniging en beide beeren zijn in dienst van de V. P. N., »een coöperatieve vereeniging aan vankelijk bedoeld ter bevordering van de pluimveeteelt doch ontaard in een gewone handelsvennootschap, die alle vruchten plukt van bet feit dat de in bun dienst zijude beeren Beaufort en Van Asperen de manDen vao de consenten zijn." In plaats dus, dat bet controleeiend college, de Rijks-Commissie, onaf hankelijk staat van het college dat gecontroleerd moet worden, de Pluim veevereeniging, is de leider der Pluim veevereeniging tevens een der invloed rijkste ledeu van de Rijks-Commissie. De voorz., de beer Patjjn, bemoeit zich met den dagelijkschen gang van zaken weinig of niet. Alles gaat door de handeo van de heeren B. en v. A. Zij adviseeren den minister omtrent den uitvoer, zij beslissen over bet verleenen van consenten. De Pluim veevereeniging, d. i. de combinatie B.-v. A. en eenige vriendjes moet de besluiten van den minister op pluim- veegebied uitvoeren. De Rijkscomm. in Amersfoort, vertegenwoordigd door den heer B., moet daarop controle uitoefenen. De beeren zijn uitvoerders en controleurs tegelijkertijd. Zij advi- seeren over den uitvoer, weten dus lang vooruit den datum, waarop de grenzen voor allerlei soort pluimvee opengaanzij hebben bun kringetje een zeer eng kringetje vrienden in de Pluimveevereen. en V. P. N. en er behoort dus niet veel fantasie toe om tot de conclusie te komen, dat alleen zij die dicht bij het vuur zitten, zich warmen endeandere.dat is de groote meerderheid der expor teurs, in de kou blijft staan." Het blad geeft dan een aantal staaltjes van vermeende bevoorrech ting. Het beschuldigt den hoofd inspecteur Smits openlijk van cor ruptie en daagt hem uit naar aan leiding van die beschuldiging een vervolging in te stellen. De raadsman der exporteurs, ror. Sligerberg, lid van Gedep. Staten van Noord-Holland, heeft reeds den eisch gesteld dat Smits onmiddellijk zal worden geschorst en de uitvoer niet eerder toegestaan zal woiden aleer een grondige reorgani satie ter band genomen is. Het programma van de draverijen te Birkhoven bij Amersfoort, te hou den op Zondag 26 Aug. a.s., luidt als volgt: I. (2 uur). Duncan-prijs. Prijzen- dravei ij 4a klasse. Afstaod 1700 Meter. Belasting: Voor eiken gewonnen len prijs 15 Meter. Paarden van 4 jaar en ouder, bovendien 10 Meter. Ont heffing: voor het nimmer winnen van een len prijs 25 Meter; voor het nim mer winnen, noch van een len, nocb van een 2en prijs 35 Meter; paarden, die niets gewonnen hebben 50 Meter. II. (21/, uur). Dorotbéa-prijs. Prijzen- draverij 3e en 4e klasse. Afstand 2000 Meter. Belasting: Voor iedere gewonnen f 400,15 Meter. Ontheffing: Paarden die geen len prijs gewonnen hebben, 25 Meter. III. (3Vi uur). Dalila-prijs. Heat draverij-handicap, open voor alle paar den. Afstand 1600 Meter. IV. Draverij Korte baao. Handicap open voor alle paarden. Maximum afstand 800 Meter, aangespannen in series ter beoordeeling van bet Comité. BetrekkingenrechterW. Teengs baan-commissai'issenN. de Jager penningmeester J. Bacb; handicapper en starter: P. Olytijdopnemer: [Anton J. van Wijk. Het programma van het op Zondag 9 September op Birkhoven te houdeD Concours Hippique door de Vereen, tot bevordering der Paar densport te Zeist luidt als volgt: 1. Eenspannen van Landbouwers, prijzen f50, f25 en f 10; eereprijs zilveren med. vau H. M. de Koningin voor de merrie, welke bet meest ge schikt is voor het fokken van het legerpaard. 2. Eenspannen van handelaren prijzen f50. f25, f 10. 3. Eenspannen van particulieren prijzen 2 vergald zilv 2 zilv. en 2 bronzen med.; eereprijs gr. zilv. med. van H. M. de Koningin-Moeder. 4. Springconcours voor officieren en heerrijders; prijzen f150, f 100, 160, 140 en f25; eereprijs zilv. med. van den Comm. der Koningin te Utrecht. 5. Tweespannen, pr. f 100, f 50, f25. Spec, prijs zilv. med. 6. Rijpaarden (bestgaande rjjpaard pr. verg. zilv. med., zilv. med., bron zen med.; eereprijs gr. bronzen med. van Z. K. H. Prins Hendrik. 7. Springconcours voor militairen beDeden den rang van officier, pr. f25, f 15, f 10, f 5 en f2 50. Dr. H. J. Reynders heeft eervol ontslag gevraagd als lid der Commis sie van Toezicht op bet Middelbaar Onderwijs. De voordracht voor onderwijzer aan de openbare lagere school E. (vacature J. Benninga) bestaat uit de heeren A. Verweer te Harderwijk, R. Slagter te Deventer, E. van Alpben te Rbeden. De voordracht voor onderwijzer aan de openbare lagere school C. (vacature W. C. Luberti) bestaat uit de beeren A. A. Verbuig, hoofd der school te Leusden, A. W. Boeckhoist te Eibergen eD W. Koers te Win terswijk. De amanuensis E. A. Struycken- kamp en de concierge K. van Dijk huizen der H. B. S. alhier zijn bij de overgang dier school aan het Rijk door de regeering in bunne functie bevestigd. In de eerstvolgende raadsver gadering zal door Burgemeester en Wethouders worden voorgesteld den landbouwer G. van de Klashorst te beboeten *oor f 50.om reden hij, in strijd met de voorwaarden, in een van de gemeente gehuurd weiland paarden heeft laten weiden. Burgemeester en Wethouders stellen den gemeenteraad voor van het Burger Weeshuis aan te koopen een perceel bouwland groot 2 H.A. 77 c.A., gelegen tusschen de aan de gemeente bebooretide gronden tus schen de Eem en den Soesterweg voor f21500.en van den heer T. van Anrooij te Utrecht een drietal buizen aan de Eemstraat voor f 4000.—. De plaatselijke wasscborijen heb ben in eene door den Wethouder Veis Heyn bijgewoonde vergadering, iu verband met de kolenscbaarste tot concentratie besloten.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 1