KENNISGEVINGEN. PLAATSELIJKE WONINGGIDS. BOEKENTAFEL. Woensdag 29 September wordt door de Provinciale Commissie tot bevordering der geitenfokkerij alhier eene keuriog gehouden van witte ongehoornde geiten en lammeren. Woensdagmiddag werd de brand weer gealarmeerd voor een schoor steenbrand in de Kleine Haag bij den bakker L. J. J. v d. Sluyse. Met een slang van den politie-slangenwagen op de waterleiding was men het vuur spoedig meester. Brandschade is er weinig en wordt bovendien door ver zekering gedekt. De waterschade, ook bij de aangrenzende perceelen is echter aanzienlijk. Bij het j.l. Donderdagmiddag hoven onze gemeente woedende nood weer, zijn door stukken ijs ter grootte van duiveneieren tallooze ruiten ver nield en is aan ooft en landbouw producten enorme schade toegebracht. Jl. Donderdag was bet 25 jaar geleden dat mej. Van Lessen tot hoofd der meisjesschool alhier werd benoemd. Kalm haar weg gaand, heeft z\j den naam harer school steeds hoog weten te houden en het immer groote aantal leerlingen, die baar in liefde en dankbaarheid zullen herdonken, aan haar verplicht. De geruchten dat er verandering zou komen in de leveringstijd vau gas, zijn geheel bezijden de waarheid. Bij de directie der gasfabriek is althans niets daarvan bekend. Hier ter stede hebben zich eeiiige gevallen van diphteritis voorgedaan. Vrijdagmiddag 12 uur werd in do zaal van den R. K. Volksboud alhier een groole protestvergadering gehou den ter bespreking van de regeling der distributie en de prijzen der granen. Aanwezig waren een groot aantal landbouwers uit de omliggende ge meenten. De heer van den Hengel uit Achterveld opende de vergadering. Het is niet de bedoeling, aldus de inleider, den boe! in de war te schoppen, maar wel om aan te toouen, waarom de boeren ontevreden zijn en te trachten verbetering te verkrijgen. Hij toonde met cijfers aan, hoeveel de boereo met den graanbouw moeten bijleggen. De regeeringsmaatregelen zijn onbe- giijpeiijk. In den Haag zijn personen aan de distributie, die van zaken geen verstand hebben. De miuister is zoon van een grasboer, die heeft geen verstand van graanbouw. Na deze inleiding gaf hij het woord aan pastoor Roes uit Wensel. Deze zeide o.a. dat het een benarde tijd was, vooral voordezandstreken.Hierom zijn in Noord Brabant verschillende k ingen gevormd om te protesteeren tegen de maatregelen der regeering. Drukkende maatregelen moeten ge nomen worden, omdat Amerika niet aanvoert. Wij moeten mede zorgen, dat er in de steden kan gegeten worden De maatregelen omtrent de zandboeren zijn verscarikkelijk. De geestelijke advi seurs van de boeren zijo te Boxtel samen gekomen, doch al bun werken beeft niets gebaat. Daarom moeten we op hetzelfde aanbeeld blijven ba- meren. Wil de regeering veel graan hebben dan is er maar ééo middel, ril. hooge pi ijzen Nu gaat de graanbouw achter uit. 't Is waar, verleden jaar is door ver schillende Noord Brabaritscbe boeren i ogge achtergehouden. Dit beeltnatuur- lijk veel kwaad bloed gezet in den Haag. We willen geen verzet, doch alles doen om verbetering van toe standen te verkrijgen, niet zwijgen en mopperen, maar voor den dag komen, en laten booren, boe we er over denken. De eene Regeeringscommissaris werkt niet gelijk de andere, evenzoo handelen de burgemeesters verschillend. Evenals iD N. Brabant moeten we bier ook flink voor den dag komen. In sommige opzichten is het bier erger cian in Duitscbland, daar magn.l.het vo k een gedeelte van den oogst houden. Ook moeien we eenigszins in bet ge vlei komen, door te willen verbouwen voor de algemeens voeding in Neder land. Hoe bet in den Haag gaat weet ik niet, zei spreker verder, doch de zand boeren moeten het kunnen. Hij spoort de aanwezige boeren aan, den grond goed te bewerken en geen hoekje ongebruikt te laten liggen. Ook boe het vee moet worden be handeld, wordt medegedeeld. In 'l kortde maatregeleo zijn stuitend voor de zandboeren; alle wettige maatregelen om hierin ver andering te brengen moeten genomen worden; het graan mag alleen ge bruikt worden voor voedsel. Na deze rede, die met de grootste aandacht werd aangehoord, werd een commissie benoemd om een request samen te stellen. De commissie be staat uit de heoren Visser, v. d. Hengel, v. Daatselaar, Knottebelt, Hilhorst en Kok. De Ned. Boerenbond zal ook protes teeren. In het request zal vooral de klem worden gelegd op den nood toestand voor de boereo. Hierna werd de vergadering ge sloten. Het Zwemfeest gisteravond gehouden door de Amersfoortsche Zwem- en Poloclub „Neptunus" ia uitstekend geslaagd en mocht rich in bij zonder groote belangstelling verbeugen. Uitslag: 40 M. Vrijesiag (officiëele tijd binnen 3 minuten). No. I. W. Achterbergt 2 min seo. 2 H. van Haselen 2 min. 5/s sec. 3. H. Wolfswinkel 2 min 9% sec. H. 40 M. Snel zwemmen voor jongens be neden 16 jaar. No. 1 H. v. Haselen in 33'/s seo. 2. J. Houbaer 33u/6 sec. III. 40 M. ftugzwemmen, voor jongens be neden 16 jaar. No. I H. v. Haselen 2 J. Houbaer. IV. Afstands-Dniken. No. 1 J. de Koning 41 H. 2 J. Hoogeboom 38.79 M. V. 40 M. snelzwemmen voor avondabonne's boven 16 jaar. No. 1. J. Spiekerman. No. 2. H. Wolfswinkel. No. 3. G. v. d. Werff. VI. 40 M. rngzwemmen voor avondabonne's boven 16 jaar. No. 1. H. v. d. Laan. No. 2. 3. Heunks. VII. Schoonspringen. J. Staal. VIII. Hinderniszwemmen. No. 1. J. Spieker man, 43J/s sec. No. 2. T. H. Bey, 49 sec. No. 3. J. K. Smit, 57 sec. IX. Water-Polo. U. Z. C. II—A. Z. en P. C. H 3-0. Agenda voor de openbare ver gadering van den Raad der Gemeente Amersfoort op Dinsdag 28 Augustus 1917 des namiddags 7 uur. 1 Ingekomen slukken en mede- deelingen. 2. Benoeming van een onderwijzer aan de openbare lagere school C (vacature W. C. Lubeiti). 3. Benoeming van een onderwijzer aan de openbare lagere school E (vacature J. Benninga). 4. BenoemiDg van personeel aan de Burgeravondschool. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot bet verleenen van verlof als onderwijzer aan school G aan den beer G. A. van Mochelen ge durende den tijd dat bij werkzaam zal zijn als secretaris van de Com missie voor de Centrale Keuken. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van ontslag aan den Heer Dr. H. J. Reijnders als lid der Commissie van Toezicht op bet Middelbaar Onderwijs. 7. Advies van Burgemeester en Wethouders op bet verzoek van den Heer J, van Harpen om eene com missie te benoemen tot onderzoek van een geschil over de uitvoering van best-0k no. 18 dienstjaar 1916 inzake verbetering Arnhemscheweg. 8. Advies van Burgemeester en Wethouders op bet adres van G. v. d. Klashorst houdende verzoek kwijt schelding of vermindering van een bem opgelegde boete wegens over treding van een huurcontract. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van een crediet voor het maken van een opslagplaats aan de Eem ten dienste van Gemeentewerken. 40. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van een perceel bouwland aan de Eemstraat van bet Bestuur van het Burger Wees buis. 11. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van een drietal perceelen aan de Eemstraat van den Heer T. van Anrooij. 12. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van het raadsbesluit van 31 Juli 1.1. inzake de beschikbaarstelling van melk tegen verminderden prijs. 13. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tol vaststelling van een regeling van bet gasverbruik in den aanstaanden winter. 14. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om ben ie machtigen een gedeelte van de straatverlichting te elecirificeeren. 15. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om bij Hare Majesteit de Koningin in beroep te gaan van het besluit van Gedeputeerde Staten tot niet goedkeuring van het raadsbesluit van 29 Juni 1917 tot bet aangaan eener lijdelijke geldleening van ten hoogste f500.0U0.voor de uit voering van het plan tot verbetering van de binnenstad. 16. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van het raadsbesluit van 31 Juli 1917 tot bet aangaan eener kasgeldleeoing. 17. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aanvulling van het raadsbesluit van 26 Juni 1917 inzake het nemen van maatregelen tegen eventueelen binder van viscbbakkerijen. 18. Vaststelling rekening van het Burgerlijk Armbestuur dienst 1916. Gasrantsoeneering. De gasrantsoeneering zal vermoede lijk niet vroeger kunnen worden be handeld, dan in de Raadsvergadering van 4 September a.s. Daarom wordt bieronder medege deeld, hoe die rantsoeneering ver moedelijk, zal zjjn, opdat het publiek van af den 1 September a.s. rekening zal kunnen bouden, met de boeveel heid, welke over de volle maand ten hoogste mag worden verbruikt. Intus- schen wordt er de aaudacbt op ge vestigd, dat dit de maximum hoeveel heden zijn, die kunnen worden toe gestaan. Zoodra deze worden overschreden, zullen weder andere maatregelen moe ten worden genomen. Het rantsoen zal vermoedelijk be dragen Aantal personen op een dienst leiding of wonend in één perceel. 1 en 2 personen 3 en 4 5, 6, 7 en 8 9 en meer Gasprijs Gasprijs Gasprijs 10 cents 15 cents 25 cents per M3 per MJ per M3 voor: voor: voor: 0-28 M3 28-41 M3 41-66 M3 0-31 31-44 44-69 0-34 34-47 47-72 0-37 37-50 50-75 Overschrijding van de eerste grens mag alleen geschieden wanneer in de allernoodzakelijkste levensbehoeften nog niet is voorzien. Overschrijding van de tweede grens is alleen toegestaan voor gecombineerde woning en bedrijf of wanneer ernstige ziekte of iets dergelijks dit noodzakelijk maakt. Om het derde maximnm te mogen overschrijden is een schriftelijke vergunning van Burgemeester en Wethouders noodig. Bij aanwezigheid van electriciteit worden alle oijfers van verbruik met 5 verminderd. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De Burgemeester, N. VELS HEYN, l.-b. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Amersfoort maken bekend, dat in de week van 27 Augustus tot en met 2 September zal worden verkrijgbaar gesteld op bons No. 31 rijst varkens vleesch zeep Hondenbrood voor zoover voorradig Kaarsen a 50 cent per 300 gram, schemerlichten a 50 cent per doos plus 10 cent per glaasje, voor licht- looze gezinnen op een bewijs dat aan de gasfabriek kan worden afgehaald, bovendien op een geneeskundige ver klaring in boogst noodzakelijke ge vallen. Laatstgenoemde verklaring moet op het levensmiddelenbureau worden afgestempeld en ingevuld. Amersfoort, 21 Augustus 1917. B. en W. voornoemd: (loco) Burgemeester N. VELS HEYN. De Secretaris A. R. VEENSTRA. De Burgemeester der Gemeente Amersfoort maakt bekend, dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft goedgevonden Onder intrekking van zijne beschik king van 2 Maart 1917 No. 18564 Afdeelmg Handel; I. ingevolge artikel 6 1ste lid der Distributiewet 1916 te bepalen dat zal zijn verboden a. het gebruiken van runderkoppen- vleesch en runderharten als grond- stoflen voor de bereiding van andere levensmiddelen b. bet inzouten of op eenige andere wijze verduurzamen der sub a ge noemde artikelen; II. ingevolge artikel 8 1ste lid der Distributiewet 1916 te bepalen, dat zal zijn verboden het verkoopen of te koop aanbieden, het afleveren en bet daarmede verband houdende vervoeren van levensmiddelen, bereid in strijd met bet sub 1 bepaalde; III ingevolge artikel 8, 3de lid der Distributiewet 1916 vast te stollen a.voorrunderkoppenvleeseheen max. klein handel prijs van 20 ets. per K.G. b. voor rundoi barten een max.klem- bandelprijs van 15 ets. per K.G. Amersfoort 23 Augustus 1917. (loco) Burgemeester voornoemd N. VELS-HEYN. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 24 Aug. 1917. Tarwe f 0.Rogge f 0.Boekweit f 0. appelen f4.00 a f 12.Peren f5.k f 13.Klei- Aardapp, fO.OO a f 0.zandaardapp. f 4.00 a f 4.50 Hoendereieren f 9 50 a f 9.80 p. 100 st. Bruine eieren (9.80 a f 10.10 per 100 st. Boter f2 00 a f 2 60 per kilo. Eendeneieren f 00.00 f 00.00 Zoetem. kaas f 0.af 0.per 00 kilo Kippen f 0.75 a f 1.25 Kuikens f0,00 a f 0.00 Piep kuikens f0.40 a fl.00 Ganzen 10. a f0.Eenden f0 00 a fO.OO p. st. Jonge f0.60 a fl.10. Bazen fO.OO a (0.00 Wilde konijnen (0 00 a f 0.00 Tamme 0.00 a f0 00 Duiven f 0.50 a f 0.60 paar Magere varkens f8.— af 12. Varkens r. expori f 0.a 0.Zeugen f 60.a f 80.— Biggen f2 00 a (10Schrammen f 0.afO.Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 000.— a I 000—. Kalfkoeien f 000.— a f 000.—. Kalf- »aarzen f00.a f00.Os f000.a f000. Pinkstieren f Oa f 000. Kalveren f 8.f 10.— Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe heet. Rogge. heet. Boekweit. 150 heet. Appelen. 200 heet. Peren. 60 heet. Zandaardappe- len, heet. Zandaardappelen, 50.000 stuks Hoen dereieren. 0000 stuks Eendeneieren 100 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee 20 magere varkens. Varkens voor exportslagerij 60 biggen, 6 zeugen, 9 kalveren. Op de centrale eierveiling dei V. P. N. werden aangevoerd: Exporteieren 72 400 stuks. Prijzen f9.30-f9.05. Eend-eieren f8 50f0.00. Gemeentelijke Arbeidsbeurs evens Districtsbeurs voor Intercomm. Arbeids- bemiddeling. Achter Davidshof No. 2. Telephoon Int. No. 374. Geopend: alle werkdagen van 8*^121/* en van 67*/j uur; Zaterdags van 8'/i127J imr. Aanvragen van Werkgevers op 23 Ang. Ie. Volwassenen. 1 badmeester. 12 meubelmakers. 1 letterzetter. 1 smeden. 1 metselaars. 2e. Leerlingen en Jongens. 4 loopjongens. Aanbiedingen van Werkzoekenden op 23 Aug. Ie. Volwassenen. 1 behangers. 2 pakhuisknechts. 2 boekbinders. 1 pianist. 1 boekdrukkers. 5 schoenmakers. 2 breisters. 5 sjouwers. 26 grondwerkers. 5 smeden. 1 huisknechts. 2 slagers. 2 kantoorbedienden 1 steendrukkers. (mann.) 2 stopsters. 3 id. (vrouw.) 5 straatmakers. 1 kelners. 2 tuinlieden. 1 kuiper. 1 verstelnaaisters. 2 letterzetters. 2 werkvrouwen. 2 loodgieters. 3 winkelbedienden. I houtgraveurs. 3 veldarbeider. 1 koffermaker. 2 voerman. 1 metselaars. 61 losse arbeiders. 2e. Leerlingen en Jongens. 2 klerk (mann.) 1 winkeljuffronw. 2 letterzetters. Voor aanvragen van werkkrachten door pa troons woonachtig buiten de Gemeente raadplege men de opgave op de stads-aanplakplaatsen. Alle aanvragen en aanbiedingen te richten tot de ArbeidsDeurs, Achter Davidshof No. 2. Tel. Int. 374. Opname van perceelen onder deze rubriek geschiedt tegen betaling ran ƒ0.50, terwijl voor de bemiddeling van het Amersfoortsch Woningbureau, Schimmelpenninckstraat 25, lid van den bond van Makelaars in Vaste Goederen enz. bij koop, verkoop, huur of verbuur '/i I 1% betaald wordt. Te Koop: Winkelbuis Langestraat. id. Varkensmarkt. Villa Utrechtscheweg. Dubbele Villa Oldeubarneveldlaan. id. Koningiunelaan. Bouwterrein Berkenweg. id. Anna Paulownalaan. Te koop centrum N.-Brabaut. 220 Heet. Bouw- en Weiland. Geheel met mooie resultaten ontgonnen. Pacbtopbrengst ƒ9000.Koopprijs ƒ800.per H.A. Hyp. 100 mille. Te Huur: Gevraagd gemeubileerde Villa voor de zomermaanden. 1 perceelen b 250. 2 a w ƒ300. 1 ii f 350.—. 1 - ƒ400.—. 1 a n f 500.—. 1 Etage of Bovenhuis al of niet gem. 1 Winkelbuis Langestraat of Utrecht- schestraat. Appartementen Gevraa.gd 1 zit- met 2 slaapkamers op goeden stand. De politieke Vraagstukken van dm wereldoorlog door R. Kjellén. Uitgave W. Ver- sluys' Uitgevers Maatschappij Amsterdam.. Een boek zooals we hier voor ons hebben liggen is werkelijk iets buiten gewoons. We hebben al heel wat oorlogplectuur onder de oogen gebad, genietbare en ongenietbare, van allerlei slag van schrijvers eo schrijvers; bij die rdlen vergeleken is en blijft dit werkelijk een unicum. Het is echter geen szins mijne bedoeling om hiermede te beweren, dat dit boek aan de spits van. alle oorlogslectuur zal staan. Da.arvoor is het te moeilijk met alles w at voorheen ter perse werd gelegd te vergelijken. Zooals al dadelijk uit den titel blijkt hebben we hier niet met een verhaal te doen; zij die dus de voot keur geven aan oorlogsvertel- lingen of romans zullen allicht in dit boek weinig van bun gading vinden. Voor ben echter, die, ook al is bet sle'chts zoo nu en dan, bet ver- bandelende boven bet verhalende stellen, geeft dit boek iets geheel aparts, en zal het blijken wat we noemen: een unicum le zijn. Het is geschreven door een Zweedscben Hoogleeraar te Upsala, die tevens lid van den Zweedscben Rijksdag is. Een «neutrale dus. Dit mag al dadelijk voor ons eenige waarborgen voor den inhoud bieden. Was dit boek geschre ven door een uit de oorlogvoerende landen, dan zou men een eenzijdig oordeel krijgen, wat van een neutrale al minder te verwachten is, en ons bleek bij dezen schrijver in geenen deele bet geval te zijn. Over de oorzaak van den oorlog wil dit boek handelen, of liever over de politieke vraagstukken die voor den oorlog bestonden, die nu zijn, en die ook in de toekomst blijven zullen. Sommige van die zijn oplos baar, andere onoplosbaar. Een reeks van voortdurende wrijvingen tusschen de groote mogendheden, hebben tot de ramp van den wereldoorlog ge leid. De schrijver stelt zich nu ten doel draad voor draad den verwarden kluwen van oorzaken uit elkaar te halen, waaruit de groote oorlog ont stond. De schrijver vangt dit hoek aan met een artikel over den oorlog en de staatswetenschap. De oorlog is enkel een voortzetting van de politiek met andere middelen, of, een echt politiek werkmiddel, een voortzetting van het politiek verkeer, een door zetten daarvan met andere middelen. De waarheid van deze diagnose blijkt het duidelijkst, sinds wij geleerd heb ben, de politieke kaart als een weer geving van den inweüdigen maebts- toestand der staten op een gegeven tijdstip te beschouwen. Deze toestand duurt niet steeds voortde ontwik keling gaat door, terwijl de kaart stil staat; de eene mogendheid groeit tot zij geen voldoende ruimte meer binnen de oude grenzen der kaart heeft, de andere mogendheid kan de haar ge geven ruimte niet langer beslaan. De kaart is dan geworden als een klee- dingstuk, waar men uitgegroeid is of dat te ruim werd en aan de afzonder lijke staatslichamen niet meer past; zij is een valscbe spiegel geworden, waarin zich de staten in andere ver houdingen dan hun werkelijke afspie gelen. Op deze gedachtengang wordt dan voortgebouwd, en de uitspraken van groote staatsmannen uit alle oorlog voerend elan den hieraan getoetst. Vervolgeus worden de aardrijkskundig- politieke en de volkenkundige-poiitieke vraagstukken belicht waarna met de maatschappelijke en kuituur-vraag stukken in politiek verband wordt besloten. Zoo op 't oog zou het mijn lezer kunnen voorkomen, dat dit eene zoo ingewikkelde studie was, die mis schien moeiljjW te volgen zou zijn. Maar ik kan hem daaromtrent gerust stellen. Het geheel is klaar en duidelijk uitgewerkt, en een vijftal kaarten die men in den tekst afgedrukt ziet, geven een juist beeld van bet betoogde en dragen dan ook niet weinig bij tot een juist begrip der zaken. We geven dit boekje dat slechts 50 cents kost oDzen lezers gaarne in handeD, over tuigd als we zijn, dat de iezing bun tot klaarder inzicht in de wereld toestand van heden brengen zal. RECLAME. Overtollig urinezuur. Urinezuur, weinig bekend in de dagen van eenvoudige, natuurlijke leefwijze in de buiten lucht, is een vergift binnen het menschelijk lichaam gevormd door overworking, het gebruik van vleesch, zorgen, laat naar boa gaan en ge brek aan rus£. Als gij u gedrukt en moedeloos gevoelt, zwak, zenuwachtig en vermoeid, gii last hebt van hoofd pijn en aanvallen van duizeligheid, is het waar schijnlijk/ dat zich te veel urinezuur in het gestel ophoopt. De nieren dienen al het overtollige urinezuur uit het bloed te filtreerefi. Ruglijn en abnormale waterloozing zijn het eerste protest van zwakke nieren,en bij verzwakte nieren beeft urinezuur spoedig de overhand. Dan bestaat gevaar voor niergruié, rheumatiek, spit, ischias, waterzucht of verharding der aderen. Fosters Rugpijn Nieren Pillen versterken zwakke nieren, maar bij minder zware voeding, en meer frissche lucht, lichaamsoefening en slaap werkt het"'geneesmiddel spoediger. Vrij drinken van water li: ook behulpzaam. Foster's Pilipn werken rechtstreeks op de nieren en helpen deze om de vergiftige afval stoffen behoorlijk uit'hot lichaam te verwijderen. Dit geneesmiddel regelt de urrae-organen en is van groote waarde bij niergruis, -steen, water zucht, rheumatiek, rugpijn, spit en alle urine- zuurkwalen. Wacht u voor namaak onder gelijkluidende namen. De echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen dragen de handteekening van James Foster op de verpakking en zijn te Amersfoort verkrijgb. bij A. van oe Weg, Langestr. 23. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel i 1.75 p. doos of 10.p. zes doezen. 32

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 2