NIEUWE *Èt Nieuws- en Advertentieblad 'Jjjf voor de Provincie Utrecht, Nu. 71. Woensdag 5 September 1817. 46e jaargang VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG! Gemeenteraad. Plaatselijk Nieuws. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS; Per 3 maanden 1. Franco per post door het geheele Rijk 1.15. Afzonderlijke Nummers 5 Cent. ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER BureauLangeatraat 77. Telephoonn. 69. AD VERTENTIËN: Van 16 regels 0.90; iedere reg9l meer 15 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. In de gisterenavond gehouden open bare vergadering van den Gemeente raad werden de onlangs herkozen raadsleden de heeren A. Eysink, J. Hofland, H. Koning, F. M. Houbaer, A. M. Tromp van Holst en Mr. L. Stadig geïnstalleerd en legden in ban den van den Voorzitter Mr. Graaf van Randwijck de bij de Wet voorge- scbieven eeden of beloften af. Ingekomen zijn de navolgende stuk ken: Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 27 Augustus 1917, 3e afd. No. 2373/1834, houdende goedkeuring van bet Raadsbesluit dd, 26 Juni j.l. sttekkeude tot aankoop van het Be stuur der Nederlandscb Hervormde Gemeente te Amersfoort van het per ceel grond, genaamd het Lieve Vrouwe Ketkbofd. Voor kennisgeving aange nomen. Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht, dd. 27 Augustus 1917, 3e afd. No. 2454/1828, houdende ongegiond verklaring van bet door A. van Neei bos te Amersfoort ingestelde beroep tegen bet Raadsbesluit dd. 1 Juni 1917, waarbij afwjjzend werd beschikt op zijn aan den Raad ingediend bezwaar schrift tegen zijn aanslag in de plaatse lijke inkomstenbelasting over het jaar 1916. Voor kennisgeving aangenomen. Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 27 Augustus 1917, 3e afd. No. 2283/1842, waarbij wordt verdaagd bet Raadsbesluit dd. 31 Juli 1917, tot bet aangaan eener geldleeuing ter voorziening in de tijdelijke behoefte aan kasgeld, groot ten hoogste f500 000.—. Voor kennisgeving aan genomen. Rekening en verantwoording van den proeftuin van de Tuinbouwvereeuiging j>Amersfoort«, over hetdienstjaar 1916. Voor kennisgeving aangenomen. Brief van Gedeputeerde Staten van Utrecht, dd. 20 Augustus 1917, 3e afd. No. 2369/1772, houdende toezending van een uiltreksel uit het Koninklijk Besluit van 2 Augustus 1917, No. 9, waarbij wordt goedgekeurd de ver ordening tot wijziging van de ver ordening tot heffing van schoolgeld voor bet genot van Openbaar Lager Onderwijs aan de scholen E. F en G en van het herbalingsonderwijs, vast gesteld in de Raadsvergadering dd. 27 Maart 1917. Voor kenuisgeving aan genomen. Brief van den Minister van Binnen- landscbe Zaken dd. 20 Augustus 1917, No. 11127, afd. A. V., houdende toe zending van het Koninklijk Besluit, dd. 7 Augustus 1917, No. 88, waarbij aan deze gemeente een voorschot uit 's Rijks kas wordt verleend van ten hoogste f50.000,— teneinde de ge meente in staat te stellen over te gaan tot den aankoop van gronden en perceelen in het belang der volks huisvesting. Voor kennisgeviog aan genomen. Verzoek dd. 27 Augustus 1917, van bet Departement Amersfoort der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, om eene subsidie van f 1000,ten behoeve van de Nuts-fröbelscbool Naar B. en W. om adviês. Verzoek, dd. 30 Augustus 1917, van de afdeeling Amersfoort der sociaal democratische arbeiderspartij en van den Amersfoortscben bestuurdersbond om te willen benoemen een commissie uit de arbeidersbeweging voor de distributie van schoeisel, klompen en sajet. Naar B. eu W. om advies. Brief van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 27 Augustus 1917, 3e afd. No. 3281/1803, houdende bericht van ontvangst van de bij Raadsbesluit dd. 31 Juli 1917 vastgestelde verordening tot wijziging van de verordening op de winkelsluiting. Voor kennisgeving aangenomen. De periodiek aftredende wethouders J. W. Jorissen en Mr. H. T. A. Ver boef zagen evenals de heer A. Eysink nieuwbenoemd raadslid door het ver trouwen hunner medeleden bun man daat opnieuw bevestigd... Bij loting werden de afdeelingen als volgt samengesteld: le afdeeling Overeem, Nteuwendijk, De Kempeuaer, Stadig, Rant, VaD Kalken, Koning en v. d. Wal, voorzitter wethouder Joris sen, plaatsverv. voorzitter wethouder Eysink. 2e afdeeling: Houbaer, Lein- weber, Tromp v. Holst, Kroes, Ooster veen, Nijnatten en Hofland, voorzitter wetb. Veis Heyn, plaatsverv. voorzitter wetb. Verboelï. Aan den heer B. Hylkema werd op diens verzoek eervol ontslag ver leend als onderwijzer aan school B, terwijl aan de onderwijzers T Bever- loo en J. W. Radersroa ziekteverlof werd toegestaan. De schoolgeldregeling voor de scho len B en D werd vastgesteld als volgt (deze regeling moet wegens gebrek aan plaatsruimte tot bet volgend nummer blijven liggen). Aan Burgemeester en Wethouders werd een crediet verleend van f26000 ter uitbreiding der openbare school H, noodig geworden door de splitsing van eenige klassen. Besloten werd in te trekken het raadsbesluit van 17 Juli 1917, voor- zooveel betreft de daarin vervatte tegeling van den prijs voor het gas en met ingang van den dag, waarop de meieropneming over Augustus 1917 is geschied, den prjjs van het gas uit de Gemeentelijke gasfabriek en de hoeveelheid die mag worden gebruikt te bepalen en te regelen als volgt: le. de prijzen en hoeveelheden be dragen Voor licht-, kook- en muntgas. Aantal personen op een dienst leiding of wonend in één perceel. Gasprijs 10 cents per M3 voor: Gasprijs 15 cents per M3 voer: Gasprijs 25 cents per M3 voor 1 en 2 personen 3 en 4 5, 6, 7 en 8 9 en meer 0-28 M3 0-31 0-34 0-37 28-41 M3 31-44 34-47 37-50 41-66 M3 44-69 47-72 50-75 De boeve.elbeden zijn bedoeld als bet verbruik tusschen twee opeen volgende meteropnemingen. Voor gas voor verwarming van een vertrek per kachel 30 M*. tegen 15 cent. 2e. bij aanwezigheid van eloctrischen stroom, geleverd door middel van het Gemeentelijk electrisch bedrijf, worden de toegestane hoeveelheden licht-, kook- en muntgas met 5 M'. ver minderd. 3e. de eerste hoeveelheid wordt als vorm aangenomen voor huiselijk gebruik, bij toepassing van de grootst mogelijke zuinigheid en mag dan ook alleen worden overschreden, wan neer in de allernoodzakelijkste levens- beboetten nog niet is voorzien. Overschrijding van de tweede grens is alleen toegestaan voor gecom bineerde woning en bedrijf of wan neer ernstige ziekte of iets dergelijks zulks beslist noodzakelijk maakt. Over schrijding van bet maximum kan slechts op schriftelijk ingediend ver zoek door Burgemeester en Wet houders worden toegestaan en alleen ten behoeve van bedrijven. 4. De rechtmatigheid eener over schrijding van de eerste en tweede grenzen, wordt beoordeeld door Burge meester en Wethouders. In verband daarmede zijn zij bevoegd de onder I genoemde hoeveelheden voor elk ver bruiker afzonderlijk in een bepaalde maand te verlagen en bij herhaalde overschrijding den toevoer van gas af te snijden. Voor grootverbruikers, waaronder worden verstaan zij, die meer dan 4000 M' gas per jaar gebruiken, als mede voor industrie eu kraebtgas, wordt bij een verbruik van 75 pCt. van bet verbruik in de overeenkom stige maand in 1916, de prijs van het gas, met ingang van den dag, waarop de meteropneming over Augustus 1917 is geschied, 12 V» cent per M'. en daarboven 25 cent per M*. Voorts werdeo Burgemeester en Wet houders gemachtigd, wanneer de door het Rijkskolenbureau toegestane hoe veelheden kolen of de stijging van de prijzen der grondstoflen daartoe nood zaken, of bij aldien de hierboven ge noemde boeveelheden te groot blijken te zijn, de toegestane hoeveelheden en de daarvoor verschuldigde prijzen te wijzigen, mits te voren de Com missie van bijstand voor de Bedrijven daar over zal zijn gehoord. Eenige vragen van den heer Nieu- wendtjk omtrent de wijze van con trole, en wederopname werden door wethouder Veis Heyn beantwoord even als een protest van Mr. Stadig tegen de onder 4 door Burgemeester en Wethouders gevraagde machtiging waarmede hij zich kon vereeüigen. Het verbod om op het verbreede gedeelte der Langestraat nabij de Varkensmarkt met motorrijtuigen niet harder te mogen rijden dan met een snelheid van 10 K M. per uur werd ingetrokken. Op voorstel van de commissie van wetgeving werd een verbod vastgesteld om in den handel unsters en z.g. familieschalen te gebruiken. De heer Nieuwendijk uitte zijn vrees dat de aanschaffing van geijkt weegmateriaal voor de kleine scharrelaars te kostbaar zouden zijn, doch de voorzitter achtte zulks geen bezwaar en aan het knoeien met het gewicht moest een einde komen. Op de reclames van C. J. van Beek, W. Priem en G. Dijkman inzake bun aanslag in het vergunningsrecht werd conform het advies van den herscbatter beschikt. Voorstellen van Burgemeesters en Wethouders tot wijziging van de veror deningen tot heffing en invordering van de rioolbelasting en tot heffing van de straatbelasting gingen zonder discussie onder den hamer door. De rekening der Kamer van Koophandel en Fabrieken over 1916 werd z. b. st. goedgekeurd. Tot leden der commissie, belast met het onderzoek van een geschil voor de uitvoering van bestek No. 18 dienst jaar 1916 inzake verbetering van den Arnhemscheweg werden gekozen de bseren Kroes, Hofland en Stadig. Afschrijving van inkomstenbelasting wegens vei trek of overlijden, dienst 1917, werd verleend overeenkomstig bet voorstel van Burgemeester en Wet houders. Ten slotte werden vastgesteld het 3e primitief kohier der honden belasting, dienst 1917 en de 3e supple- toire kohieren der schoolgelden voor de scholen B en D dienst 1916'17. In verband met de steeds toenemende werkeloosheid werden op voorstel van den wethouder van openbare werken Burgemeester en Wethouders gemach tigd te doen aanvangen met bet grond werk voor de verharding van het 2e gedeelte van den Ouden Artillerieweg, welke weg ongeveer dnzelfde breedte zal verkrijgen als Laan 1914. en bun daarvoor een crediet verleend van f41.000—. Voorts werd op verzoek van den voorzitter aan Burgemeester en Wet houders een crediet verleend van f 1000.tot het uitoefenen van meer der toezicht in de aan de Gemeente beboorende bosschen, teneinde het stelen van hout tegen te gaan. De heer Hofland drong bij de heerschende brandstoffennood op milde behandeling der sprokkelaars aan, daar hem van vernieling der bosscben nog niets was ter oore gekomen. Hij ontving van de voorzitter de verzekering dat zulks wel degelijk had plaats gehad en mooie boomeu waren geschooden, terwijl al waren de tijden ernstig daarom het zedelijk peil der menschen niet mocht dalen. Ten slotte maakte de wethouder Veis Heyn als voorzitter der brand- stoffencomraissie, naar aanleiding der opmerking van den heer De Kempenaer in de vorige raadszitting, melding van door hem ontvangen inlichtingen uit Nijmegen, waaruit bleek dat in deze gemeente de distributie op dezelfde wijze plaats had als bier en berichten over groote voorraden aan particu lieren verstrekt derhalve onwaar waren. Hierna sloot de voorzitter de verga dering. De Burgemeester der Gemeente Amersfoort maakt bekend, dat de distributieregeling voor thee en koffie voor belanghebbenden ter inzage ligt en wel aan loket No. 10 van het Levensmiddelenbureau. In eene Maandagavond gehoudeo vergadering van de Amersf. Bakkers Patroons vereeniging is besloten voort aan één dag per week (Woensdag) niet te bakken, te beginnen met vol gende week Woensdag. Centrale keuken. Met de voorbereiding van de centrale keuken vlot het goed. Er zijn reeds aangekocht twee stoom-kooktroggen, I scbilmachine, 1 knol-snijmachine, 80 transportketels, enz., alles naar de Amsterdamsche modellen. In bewerking is thans de indeeling van de stad voor de distributie, welke van een zeker aantal plaatsen in alle wijken zal geschieden, en bet bon- systeem. Een zeer gunstig gelegen plaats voor de centrale keuken heeft men reeds op het oog; mededeeling daar van zal spoedig geschieden. Warmwatervoorziening. In de week van 26 Aug. tot 1 Sept. is door de met den verkoop belaste winkeliers 93,930 L. warm water verstrekt; de omzet is zeer verschillend, het minimum was 78 L., het maximum 3850 L. bij een winkelier. In de eerste week was het maximum 2048 L., zoodat er vooruitgang is. Van enkele winkeliers, bij welke de vei koop zeer gering was, zal de waterstokerij wor den geschorst, terwijl andere voor eigen rekening de zaak zullen voort zetten. Bij het tweede ad missieexamen voor het Gymnasium zijn alsnog toe gelaten tot klasse 1: Johanna B. van Doornik (Bussum), Marie A. Hofman <(Bussum) en Cor nelia van der Weif (de Bilt). Vrijdag 7 September wordt door de Amersfoorlsche muziekvereeniging Directeur den Heer A. L. Maas (onder leiding van den Heer A. v. d. Branden) het zevende (volks) gemeente concert gegeven in de muziektent van de sociëteit »Amicitia«. Aanvang half acht. Programma. Marsch. Klein maar Dapper (Marche militaire) G. K. G. v. Aaken. Ouverture. La Couronne d'OrG. Kahnt. Wals. Amour et Printemps par. G. Wittmann. F&ntaisie. Faust mosaique sur l'opéra de Gounod Jos. Kessels. Yolks(-scliool)liederen ter bevordering van de volka- tang uit „kun je nog zingen, zing dan mee!" No. 19.Wilthedennntredon Valerius. No. 20. Houw en Trouw Dr. J. P. Heye. No. 21. Kroningslied J. A. Scholte. Ouverture. Mona LisaFrédéric Sali. Wals. Baiser d'Adieu H. Holztriiger. Potpourie Berlin Wackelt C. Morena. Marich. Uarohe des Fam ines par. Frans Lehar. Gisterenmiddag stortte, door het breken eener sport van den ladder waarop bij bezig was, een schilder op den Leusderweg omlaag en kwam daarbij zoo ongelukkig op een ijzeren hek neer, dat hij in levensgevaarlijken toestand naar het St Elisabeths gast huis moest worden overgebracht, waar hij des avonds nog overleed. Door de politie is proces-ver baal opgemaakt tegen een persooD ter zake van diefstal van zeildoek ten nadeele van zijn patroon. Aangehouden werd een minderjarige, in een café zoogenaamd als dienst bode werkzaam. Ze is naar haar ouders te Doesburg teruggebracht.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 1