NIEUWE ySt Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. No. 77. Woensdag 26 September 1917. 46e jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG: KENNISGEVINGEN. BINNENLAND^ SCHETSEN UIT DE RECHTSZAAL Amersfoortsche Courant. ABONNEHENTSPRIJg: Per 8 maanden 1. Franco per post door het geheele Rijk 1.15. Afzonderlgke Nummers 5 Cent. ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrpdag. Uitgever O. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraot 77. Telephoonn. 09. ADVEB1GNTIÜN: Van 16 regels 0.90 j iedere reg9l meer 15 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De Burgemeester der Gemeente Amersfoort maakt bekend, dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heelt goedgevonden, in afwijking van het ter zake bepaalde in zijne beschikking dd. 3 April jl. No. '286000 R, Afdeehng Handel, sub. 28, alsnog te bepalen dat voor BOTER, VERPAKT IN BLIK, boven den voor gemeld artikel vastgestelden maximum prijs, respectievelijk iu rekening mag worden gebracht voor hoeveelheden: kleiner dan 100 gram f 0.30. van meer dan 100 gram tot 1 K.Q. „0.10. 1K.G. 2 „0.60. 2 ii i ii 1.25. 6 10 2.10. I, 10 ii 2.80. Amersfoort 25 September 1917. De Burgemeester voornoemd VAN RANDWIJCK. De Burgemeester der Gemeente Amersfoort maakt bekend, dat, de Minister van Landbouw; Nijverheid en Handel Gezien artikel 8 der Disti ibutiewet 1916 en artikel 1 sub B van de wet van 1 September 1917 Staatsblad No. 578; Heeft goedgevonden te bepalen Het is aan looiers verboden uit bunne looierij of opslagplaats leder af te leveren of van daar te ver voeren of te doen vervoeren. Van bet verbod sub 1 gesteld kan ontheffing worden verleend door hei Rijks Distributiekantoor voor buiden en Leder. De ontheffing sub 2 zal niet worden verleond dan nadat de betrokken looier ten genoege van het Rijks Distributiekantoor voor Huiden en Leder zal hebben aangetoond dat door eene aflevering als door bem gewenscht de uitvoering zijner verplichtingen, voortvloeiende uit de distributieregeling van Huiden en Leder niet in gevaar wordt gebracht. 1. 3. 4. Het verbod sub 1 is niet van toe passing op de aflevering en bet daarmede verband houdende ver voer van Leder bestemd voor: a. Lederdoeleinden b het Centraal Ledermagazijn van het Rijks Distributiekantoor voor Huiden en Leder te's Gravenbage. 5. Het Rijks Distributiekantoor voor Huiden en Leder is bevoegd aan looiers, die uitsluitend of overleder, of tuigleder, of zeemleder, of tech nische ledersoorten afleveren, bij eene algemeene machtiging onthef fing te verleeneu van bet verbod sub 1 gesteld. Amersfoort 25 September 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. De Koüingin-Moeder is voor nemens Maandag 1 October het zomer verblijf te Soestdijk te verlaten om naar Den Haag terug te keereri. Nog f 200.000.000 noodiakelyk. Spoedig zal een wetsontwerp ver schijnen waarbij de distributie van levensmiddelen wordt uitgebreid. De 80 millioen gulden toegestaan voor de distributie in 1917, zijn on toereikend gebleken. De Minister van Binnenl. Zaken heeft destijds in de Tweede Kamer verklaard, dat do Regeering bet bedrag van 80 millioen gulden zou beschou wen als een grens, waar binnen zij voor bet loopende jaar moest blijven en dat die grens alleen bij zeer bij zondere omstandigheden zou worden overschreden. In dat geval zou een aanvullings-begrooting worden inge diend. Dit nu zal geschieden, aangezien de Regoering in de nijpende omstan digheden van het oogenblik aanleiding vindt gedurende het laatste kwartaal van 1917 de distributie uit te breiden. Anderzijds zijn ook de onkosten hooger en dan vermoed werd. gebleke In veibaud hiermee zal voor 1918 een zeer aanzienlijk bedrag worden aangevraagd. Eerstens toch is de kostpiijs van verschillende producten veel hooger dan verleden jaar. Vervolgens zal Minister Posthuma gevolg geven aan toezeggingen om ook schoenen, wol, sajet, kleeren enz. beschikbaar te stellen. En eindelijk zullen nog andere levensmiddelen en huishoudelijke artikelen tegen goed koops prijzen worden gedistribueerd. De iTnlegr.c kan dan ook verzekeren, dat binnenkort een bedrag zal worden aangevraagd, dat niet ver van de twee honderd millioen gulden zal blijken. Snikerdiatributie. Uit New-York wordt aan den »Matin« gemeld, dat de administratie der levens middelen te Washington mededeelt, dat een internationaal comité voor de suikerzaken is ingesteld, beslaande uit vijf leden, dat belast is met de ver deeling der aanwezige voorraden suiker over de geheele wereld. Koleu uit Engeland? De onderhandelingen roet de En- gelsche regeering omtrent de levering vau 180.000 A '200.000 ton kolen per maand naderen baar einde en elk oogenblik kan een gunstige beslissing worden verwacht. Thans kan echter nog geen enkel importeur met beslistheid zeggen, tegen welken prijs de kolen hier kunnen worden geleverd. Momenteel doen de kolen in Engeland over 't algemeen, met eenige differentie voor de soorten, achttien shilling per ton f.o.b. De Regeeringsassurantie voor het casco enkele maanden geledeo 3 pCt. bedragende, is sedert op 5 pCt. ge bracht. Verkrijgt onze Regeering veiligheids- toezeggingen van de Duitsche regee ring, waarover thans besprekingen gehouden worden dan zou de assurantie-premie belangrijk kunnen worden verlaagd en dit onze natie, doch vooral onze industrie, ten goede komen. Komt in die premie geen verandering, dan zal de prijs voor de Engelsche kolen f75 a f80 per ton bedragen, wat tegenover den ge- eisebten Duitschen prijs toch een gunstig figuur slaat. Zoodra de overeenkomst is tot stand gekomen, zal door de Regeering een 20-tal vrachtvaarders worden gerequi- reerd voor de geregelde kolenvaart, opdat per week 40 a 50 000 ton Engelsche kolen zal kunnen worden aangevoerd. Spoorwegverkeer ten deele stopgezet. Zooals wij vernamen, is besloten met ingang van beden, het goederen vervoer per spoor telkens des Woens dags geheel stil te zetten. De goederendienst is dus des Woens dags dezelfde als des Zondags. De Donderdag zou bij deze nieuwe rege ling overeenkomen met den Maandag, de Vrijdag met den Dinsdag. Het verkeer te water zat meer dan tot nog toe de spoorwegen van goede renvervoer moeten ontlasten, hetgeen echter ook daar wel op moeilijkheden zal stuiten, gezien de belemmeringen in de vaart van motor- od stoom- booten. Mocht ook deze maatregel nog niet voldoende zijn, dan zal overgegaan worden tot nog ingrijpender beper king van het goederenvervoer op de spoorwegen en bovendien tot verdere inkrimping van het personenvervoer. De kolen»oorziening is tbans zeer gering: wat nog aankomt is gruis en een geringe hoeveelheid Hollandsche kolen, docb daarmee kan het huidige verkeer niet worden onderhouden, nu de treinen bovendien zeer lang en zwaar zijn. Er staat ons dus waarschijnlijk een nadere beperking van de spoorweg- dienstregeling te wachten. »N. v. d. D Door de maatschappijen wordt overwogen om den gebeelen sneltrein- dienst te laten vorvallen en te ver vangen door locaaldiensten, zoodat men van Amsterdam naar Rotterdam slechts zal kunnen reizen in locaal- treinen, loopende tusschen Amster damHaarlem, HaarlemLeiden, LeidenDen Haag 'en Den Haag Rotterdam, vica-versa. Door de beperkte snelheid zou dan een aanzienlijke besparing van kolen worden verkregen. »Ned.i De grieven der boeren. Men schrijft aan bet Handelsblad: In een zeker deel der pers wordt het voorgesteld alsof alle zandboeren in Nederland tegen den Minister in oppositie zijn. Toch is dit geenszins het geval. De groote landbouworgani saties in Overijssel b.v., met meer dan 6000 leden, hebben in vergaderingen, waarbij verschillende grieven tegen de Regeeringsmaatregelen werden bespro ken, den eiscb, om zelfverbouwde rogge voor eigen consumptie te be houden, laten vallen, omdat men terecht ging inzien, dat men de Regeering niet al te veel moeielijk- beden in den weg moet leggen èn dat bet niet aangaat zelf brood van uitstekende kwaliteit te eten en de overige bevolking te rantsoeneeren met een hoofd voedsel van heel wat gei in- ger deugdelijkheid en minder goeden smaak. Voor bet genomen besluit, dat getuigt van een gezond gemeenschaps leven, verdienen deze boeren dan ook een woord van hulde, want toen deze besluiten genomen werden, was van een betere regeling der graanprijzen nog geen sprake. De Üverijsselscbe landbouwers meenden juist met te meer klem op een billijke verbooging dier prijzen te kunnen aandringen, als genoemde eisch niet werd gehand haafd. En 't is nu gebleken, dat zij in dit opzicht een goeden kijk op deze kwestie bebben gehad. Alleen zouden we het toch wenschelijk hebben door MaItee Cobbeau. „Verbleekte Film." 4) Het offer. Toen was te ziek geworden, en zus Marie, de weduwe Diephuis, kwam baar oppassen. Manus was schuw, bang voor den busdokter, die wist wat voor kerel hij was. 't Gebeurde dat dokter juist kwam bezoeken toen Manns aan 't eten was. En dokter, die den jenever- stank in zijn neus kreeg, had hem gezegd, »hoe 't een schande was hoe hij zijn geld aan den drank verkwistte inplaats van alles te bestedeD voor de zieke.» Manus was vuurrood geworden van woede, maar tegen dokter durfde hij niet opveteren. Maar toen de arts weg was, had ie het receptje in tien stukken gescheurd. En niemand waagde 't om er iets van te verklappen. Zus Marie had gezegd tegen dokter dat zij 't bij ongeluk had weggegooid en kreeg een ongemakkelijken uitbrander. Ze hoorde lijdzaam het standje aan en haalde de medicijnen. Aal werd erger. De buikvliesont- iteking nam een wending, die den toestand hopeloos maakte. Een paar dagen later was zij dood. Manus ging haar begraven. Met een paar vrienden. Ze waren zoo «onder den invloed», dat de heele buurt er schande van sprak. Zus Marie bleef in 't huis. Met haar half kreupel, stompzinnig dochtertje. Dat den heelen dag maar voor zich uit zat te staren, knikkebollend en met een grijns op het bleeke, bolle gezicht. Het groote ongeluk was nu gebeurd de weduwe Diephuis was uit het depótje gezet. Zij stond op straat met een paar voddige stukjes meubel en met het ongelukkige semi-idiootje. Toen ge beurde 't dat Manus, iu meer dan kennelijken staat 's nachts thuis ko mend, z'n enkel verstuikt had. Hij was machteloos en niemand van de buren woü hem helpen. Toen verzorgde zus Marie z'n voet. Zwartelde de pijnlijke plek. Was heel gehoorzaam, heel onder danig en gedwee. Als ie drank wilde hebben, dan vloog zij naar een kroeg. Schoot van de enkele guldens die ze nog uit de misère gered had voor. Zette alles voor hem neer. Ging een kennis, dien hij bij zich wou hebben, ergens opwachten. En zat als er niemand op te scharrelen was met Maar Marie altijd sidderend dat hem kaart of domino te spelen. Marie ie haar op straat zou zetten voordat had geen sterveling om haar te steunen, ze iets gevonden had om voor zich en Getroostte zich het meedrinken vanhet idiootje te zorgen wist hem aan jenever. Alles maar om zwager Manus te kijken op een manier, die hem over in zijn humeur te breDgen. En op een keer, toen zij zijn voet weer verzorgd had en nieuwen voor raad drank gehaald, zei ze: «Zeg, Manus, zal ik voorloopig nu maar bij je blijven om voor alles hier te zorgen Ze hebben mij naai- en verstelwerk beloofd. Als je dan weer beter bent, breng ik kostgeld in. Yin je 't goed?» Hij zat te suffen met lodderige oogen. Nauwelijks de smerige speelkaarten, die hij tusschen z'n vingers hield, kunnend onderscheiden. Marie liet hem altijd winnen. Yleide den dronkaard. Ver zekerde, dat ze nog nooit iemand gezien had, die zoo echt fijn spelen kon. «Mijn Karei,» zei Marie dan, »was bekend als een eerste kaartspeler. Dat kun je overal navragen. Maar jij wint 't van hem, hoor I Dan keek Manus haar onderzoekend aan, wantrouwend, en vooral als de tnigde. »Voor mijn part,» zei Manus, «als je maar weet, dat 'k van dood vreters niks hebben mot. Dus zoodra ik «Natuurlijk. Ik zou zelf niet anders willen. En En Manus «Wat nou weer?» »Dan mag Pietje toch ook bij me big ven?» «Ben je nou heelemaalEn z'n vuist werd gebald. En z'n oogen schoten vuur. Maar schoonzuster beduidde, dat ze dan maar dadelijk zou weggaan. Naar het Armhuis, of bedelen des noods Ongelukkig halfidioot Pietje kon niet zonder moeder, hé? En hij nu driekwart machteloos berustte. Maar tusschen oome Manus en bet stompzinnige kind was een felle, al meer ontkiemende haat. Pietje was er eens bij geweest, dat Manus tante- zaliger een venijnigen stomp tegen de jenever begon te «werken», werd hij borst had gegeven. En in de fletsche, 't in dubbele mate. i ziellooze, uitgebluschte oogen van het dertienjarige meisje was toen gekomen een flikkering van woede, waar moeder die er ook was van schrok. Het kind had haar tanden laten zien, schoppend met de kromme voeten. Zij had een paar rouwe kreten uitgestooten. En Marie had haar snel uit de kamer meegenomen, doodsbang dat Manus er iets van merken zou. Als moeder met zich bedrinkenden oom zat kaart te spelen, dan kon Pietje hem van uit haar hoekje zitten be gluren, nu èn dan (net als op 't oogen blik toen nu gestorven tante Aaltje zoo'n geniepigeu stomp kreeg) de tan den toonend. En de vuisten ballend, als een beest, dat zich gereed maakt zich op den vijand te storten. Eén keer had Manus er iets van gemerkt. «Wat scheelt dat kreng van jou toch?« zei hij. Zij werd doodsbleek en 't hart bonsde haar in 't lichaam. «Och, let er niet op,« zei ze, met heesche stem, «zij is heelemaal van de wijs immers. Over een poosje kan ik haar in een gesticht krijgen. Die stumpert I» Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 1