Plaatselijk Nieuws. RAADSSTUKKEN. Gemengd Nieuws. geacht, dat de prjjs der rogge op 125.per H. L. was gesteld. Dit zou zeer zeker ook op den ver bouw van deze graansoort in de naaste toekomst van groot belaog zijn geweest, vooral nu men de vergoeding voor 't ontscheuren van land voor de rogge- cultuur te laag acht. Toch moet, en kao er ook, 't volgend jaar heel wal meer broodkoren op onze zandgronden worden verbouwd. En nu de Regeering een eenigszins redelijken prijs voor dit product heeft vastgesteld, toonen zich de zandboeren in 't Oosten des lands dan ook niet langer ongenegen, bun aantal rogge- akkers te vermeerderen. Zij mogen dan ook aan hun collega's in 't Zuiden des lands ten voorbeeld worden gesteld 1 Ten slotte wenschen we er nog op te wijzen, dat een betere voorziening met petroleum voor het platteland ten zeerste noodzakelijk is. De raelkerij en heel wat andere werkzaamheden kunnen niet op den vereiscbten tijd verricht worden, wanneer de grondstof voor een behoorlijke vei lichting hier petroleum ontbreekt. En de molkerij kan niet geregeld worden naar de opkomst en oudergaüg dei' zon I Grondwetsherziening. De Tweede Kamer heeft de voor stellen tot grondwetsherziening in tweede lezing aangenomen; de kies recht-paragraaf met 71 stemmen voor en 2 (die van de heeren Van Idsinga en Bicbon van Yselraonde) tegen, de onderwijs-paragraaf met algemeene stemmen, en de additioneele artikelen met algemeene stemmen, behalve die van den heer Van Idsinga. Aardappelen. De Minister van Landbouw heeft aan de gemeentebesturen bij circulaire medegedeeld, dat het in het voornemen ligt, de distributie van aardappelen van den oogst 1917 op 9 October a.s. te doen aanvangen en wel met een gelijktijdige distributie van geelvleezige zand- en veenaardappelen en een be perkte hoeveelheid kleiaardappelen. De Minister heeft bepaald dat het ver boden is aan verbruikers aardappelen af te leveren bij grootere hoeveelheden dan voor direct verbruik vereiscbte is. Uit dein verband met de aardappel- voorriening door den Minister van Landbouw enz. aan de gemeentebe sturen gezonden circulaire ontleenen wij, dat het verbod van vervoer niet van toepassing is: a. op het vervoer van aardappelen van bet veld naar de opslagplaats van den verbouwer, mits bet vervoer plaats vindt langs den kortst mogelijken weg en met tusschen zonsondergang en 2 uur na zonsopgang. b. op bet vervoer van partijen, die op den datum dezer beschikking reeds in schip of wagon geladen waren. c. op bet vervoer hetwelk geschiedt ter uitvoering vau eene opdracht tot aflevering door de Aardappelvereeni- gmg of een harer vertegenwoordigers als omschreven in artikel 3 en ge dekt door c-en schriftelijke vei gunning tot vervoer, afgegeven door de R. C T. Door de gemeentebestuien kan aan hen bekende aardappelcnharidelaren ontheffing worden verleend van bet verbod van vervoer en van aflevering van aardappelen voor zoover dat ver voer zal geschieden binnen de grenzen der gemeente en zoowel bet vervoer als de aflevering rechtstreeks verband houden mei de geoorloofde voorziening van verbruikers in hunne behoefte aan aardappelen. Onder eene geoorloofde voorziening wordt in bet voorgaande lid verstaan eene voorziening in overeenstemming met deze regeling en in de gemeente ter zake van kracht zijnde distributie bepalingen. Het verbod van vervoer van aard appelen is niet van toepassing op vervoer binnen de grenzen eener gomeente van eeDe hoeveelheid van ten hoogste 10 K.G. De Rijksmiddelen. De opbrengst der Rijksmiddelen blijft guustig. Er is buiten de ver leden jaar abnormale Successiebelasting in Aug. een accres geweest van 3 millioen gulden boven verleden jaar. Over twee derde deel van het jaar is er nu een accres van ruim 21 millioen gulden bij het reeds goede jaar 1916 vergeleken. Het tekort op den gewonen dienst van 1917 becijferd is, door de over schrijding der raming van acht maan den, met bijna 27 millioen gulden reeds nagenoeg ingehaald. Amerika en de neutrale schepen. Het bericht dat Amsrika krachtens een verouderd zeerecht-artikel beslag zou leggen op de neutrale schepen in de Amerikaansche havens, voor een groot deel Nederlandsche, wordt gelukkig tegengesproken. Blijkens een t. legram uit Washing ton erkent Amerika daartoe niet he- voegd te zijn. Die erkeuning, deelt het persbureau V. D. mede, was te verwachten. Tegen schending van de desbetreffende bepalingen zou weinig zijn te doen, doch van de Regeering te Washingtlion wordt door do Neder landsche scheepvaart een terzijde stelling der bestaande internationale verdragen niet verwacht. Wat de kust vaart betreft, liet daarover medege deelde is een bericht op zichzelf. Of neutrale schepen bereid zijn voor Amerikaanscbe rekening in kustvaart te charteren is hier onbekend. Even min staat vast dat de Nederlandsche schepen daartoe bereid zijo. Dit is wel zeker, krachtens de bestaande tractaten kunnen neutrale, en dit zijn dus ook onze schepen, noch tot bet een, noch tot bet ander worden ge dwongen. Gouden feest Nederl. Gymnastiek-Verbond. Eenige dagen geleden bad in bet American Hotel te Amsterdam een vergadering plaats vaD de diverse commissies, samengesteld tot de vie ring van bet gouden feest van bet N. G. V. en op welke vergadering be sprekingen plaats badden omtrent dit jubileum. Het voorloopige programma werd aan een nadere bespreking onder worpen, waarna eenige mededeelingen werden gedaan door de afgevaardig den van de financieele commissie, waaruit o.a. bleek, dat de groote uit voering waarschijnlijk in bet Stadion zal plaats vinden. Medegedeeld werd, dat de N. G. V. tijdens de feesten waarschijnlijk de beschikking zal kunnen krijgen over honderd 16 manstenten met dekens. Ook omtrent de werkzaamheden van andere commissies werden eenige mededeelingen verschaft. Als boofdleidster en hoofdleider werden benoemd mevrouw Kuhleman- Colthof en de boer J. H. A. G. Scbmitt. De bezwaren van bet gewest Fries land omtrent den datum werden in overweging genomen. Na verdere besprekingen wordt de vergadering gesloten. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co 's Bureau voor den Han del zijn over de afgeloopen week, eindigende 22 Sept., in Nederland uilgesproken 18 faillissementen tegen 18 faillissementen in dezelfde week van bet vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 22 Sept. 1917 658 faiilissementon tegenover 784 over betzelfde tijdperk vao bet vorige jaar. Met de electriciteit oozèr straat verlichting is eindelijk een aanvang gemaakt. De Utrecbtscbostraat heeft de primeur gehad. Daar branden sedert Maandagavond 2 Philips Half- watt Argalampen van 200 kaarsen. De bedoeling is om de lampen op ongeveer 200 Meter afstand van elkander te hangen. Er zal nu ge leidelijk met het aanbrengen dier lampen worden voortgegaan, daar er voor 100 lantaarns materieel aan wezig is. Zondagavond geeft het Intieme Tooneel onder leiding van Frits Bouw meester een voorstelling in aAmicitia». Het Nutsbestuur heeft besloten een der lokalen »an de Fröbelschool gedurende den a.s. winter kosteloos beschikbaar te stellen voor beo die rustig willen studeeren. Belanghebben den moeten bun verzoek schriftelijk indienen. De tieorittenboekjes bij de Cen traal Spoor blijven gehandhaafd tegen dezelfde prijzen, waartegen ze gedu rende den afgeloopen zomer verkrijg baar waren. De heeren H. van Keulen en W. Bunmk alhier zijn annuomers ge worden van den bouw eener fabriek voor de N. V. Verwer's bliklabriek voor f68.000. Zy waren op één na laagste tasdjryversi BW. In het kantoor der firma Groeve Co. is Zaterdagnacht ingebroken. De buit is slechts gering geweest maar de aangerichtescbadenogalaanzienlijk. Er moet den laatsten tijd in de omgeving onzer stad op schrik barende wijze worden gestolen. Hout- dielstallen worden geregeld gepleegd, terwijl men ook de landbouwproduc ten niet met rust laat. Ook fruit wordt ontvreemd. Zoo is uit den proef tuin o.a. een groote hoeveelheid appels en peren verdwenen. Het Departement Amersfoort der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen zal de Jaarlijksche Algemeene Verga dering bonden op Vrijdag 28 Sep tember a.s. 's avonds te acht uur in de Fröbelschool aan de Beekestein- scbelaan. De agenda luidtIngekomen stukken. Verslag v. d. Commissie be last met bet nazien van rekening en verantwoording van den Penning meester. Bestuursverkiezing wegens periodieke aftreding. Vervulling vaca ture Ziekoufonds. Eveutueele mede deelingen. De Directeur van het Levens- middelenboreau maakt bekend, dat deze week op bon Nu. 35 varkens- vleesch kan worden verstrekt. Mej. T. »an de Stadt, 1ste onderwijzeres aan de Nuts-Fröbel- school alhier, is benoemd tot directrice eener dergelijke inrichting te Wage- Dingen. Ook in de R-K. kerken zullen voorloopig geen avondgodsdienstoefe ningen plaats hebben. Tot Kantonrechtei-plaatsvervan ger in het kantonneroent Amersfoort is herbenoemd Mr. J. K. H. de Beaufort. Aan het jaarverslag over 1916 der Vereeniging tot Opvoeding van Halfverweesde, Verwaarloosde of Ver laten Kinderen in bet Huisgezin, ont leenen wjj omtrentdeafdeeling »Ameis- foort» het navolgende: Het aantal leden daalde van 148 op 141 eD in verband daarmede het bedtag der contributies van f391.50 tot f383.50 Door wijlen mevrouw Jhr. C. A. Rutgers van Rozenburg te Baarn werd een legaat vermaakt van f 500. Wat de samenstelling van bet Bestuur betroft: nieuw gekozen wer.leu in 1910, mevrouw A.Moi renVVagevoort te Amersfoort en den hoer G. C. Spongier te Soest, terwijl mevrouw M. E. Reijnders—Calkoen,die periodiek moest aftreden, werd herkozen. Een gevoelig verlies was bet bedanken van den heer Ed. van Vollenboven, die zich vele jaren met hart en ziel aan bet werk der Vereeniging gaf. Het bestuur brengt hem een woord van warmen dank. Niet goed te spreken is het Bestuur over bet feit, dat de Rpgeering her haaldelijk eenmaal betaalde subsidies voor een gedeelte terugvorderde en geen lekening hield met de steeds booger wordende verplegingsonkoslen. Twee pupillen moesten naar het Kinderhuis m observatie worden ge zonden, daar hun karaktereigenschap pen bet twijfelachtig maakten of ge zinsverpleging wel geschikt voor ben was Een pupil werd naar Schagen verplaatst en kwam onder direct toe zicht vao de Afdeeling Alkmaar. Met bet vinden van betrekkingen voor de pupillen was het Bestuur niet onvoorspoedig. Het brengt voorts zijn dank aan de Heeren R. Hagedoorn, Mink Scholen Mej. van Walree voor bun vele malen kosteloos verleende medische hulp en adviezen. Het totaal aantal kinderen bedroeg op bet eind van het afgeloopen jaar 21 nl. 11 jongens en 10 meisjes. Voor eigen rekening bad Amersfoort er 8, terwjjl de Afdeeling op kosten van het Hoofdbestuur verpleegde 7 en voor de Afdeelingen Assen,'s-Graven- hage, Groningen en Zeist onderschei denlijk 3, 1, 1 en 4. De ontvangsten bedroegen, met in begrip van bet legaat groot f500. f5026.42 de uilgaven f4838.18. De R-K drankbestrijding bad Zondag veel volk naar het meetings- terrein getrokken, ook van buiten de stad. Aanwezig waren nl. ook de vereentgingeti van Utrectit, Baarn, Hoogland, Zeist, Blancuui en Laren. De beer Van 't Wel opende de bijeenkomst en gaf daarna het woord aan den beer Kamerbeek van Haarlem, die sptak over: Beginselen der R.-K. drankbestrydingc. De tweede spreker was de heer Hoogman, kapelaan te Hilversum, over het onderwerp: »Heeft de drankbe strijding haar doel bereikt?! Hoewel de successen schitterend zijn is dit nog lang niet het geval. Nog 200 dronkaards gaan jaarlijks naar bet gekkenhuis. Na een bespreking van de gevolgen van bet drinken, komt hij geleidelijk tot de gevolgen van den oorlog. Zuinigheid is het wachtwoord en toch werd in ons land in 1916 nog 100 millioen aan drank verknoeid. De drankduivel is dus nog niet over wonnen, waarom de stiijd nog moot gestreden. De bestrijders moeten vooral uit den middenstand komen, er zijn er nog veel te weinig. Distributiebode. In uwe vergadering van 28 Aug 1917 worden door uw medelid de heer Nieuwendijk eenige opmerkingou gemaakt omtrent de uitgave van een Disiribuiiebode, in bet bijzonder over de opneming van advertenties daarin len nadeele dus van de plaatselijke bladen. Wij zijn tot deze uitgave overge gaan nadat d-- Consumenieo-Connnis- sie er ons op gewezen had. dat bet van bet grootste belang was, dat ieder ingezetene ontving de olficieele publi caties van bet Levensmiddeleubureau zij had er zich van vergewist, dat ook de Brandstoflencommissie een spoedige verschijning van zulk een blad op prijs stelde. Daar bet nu uitgesloten is, dat alle ingezetenen zijn geabonneerd op een plaatselijk blad, vonden wij vrijheid om been te stappen over bezwaren ontleend aan concurrentie met de bestaande bladenhet is een algemeen belang dat allen kennisnemen van bedoelde publicaties en de Directie van het Levensmiddelenbureau Lu eft er bij baar moeilijke taak aanspraak op dat ieder de voorschriften kent en niet alleen geacht kan worden ze te kennen. Ambtswoning bij sehool F. De heer H. J. Veldhoen, hoofd der openbare lagere school F beeft zich lot ons gewend met bet verzoek hem vrij stelling te verieenen van de verplich ting toi bet bewonen der ambtswoning, behoorende bij genoemde school en hem in de plaats daarvan in bet genot te stellen van de vergoeding, bedoeld in artikel 2, laatste alinea, der ver ordening tot regeling vao do bezoldi ging van het onderwijzend personeel. Hij vraagt dit, daar het met het oog op den gezondheidstoestand zijner echtgenoote dringend noodzakelijk is, dat bij naar eene andere woning kan uitzien. Debetiekkelijke geneeskundige verklaring ligt voor U ter inzage. Wij zijn van oordeel, dat er geene bezwaren bestaan legen inwilliging van het verzoek vari den heer Veldhoen, waarom wij de eer hebben U voor te stellen dienovereenkomstig te besluiten, zulks met ingang van 1 November a.s. Wat do bestemming van de voor noemde ambtswoning aangaat, zullen wij U te zijner tijd een voorstel aan bieden. W erk verschaffing. Onder wederaanbieding van bet in Uwe vergadering van den 28 Aug. j I. in onze handen gestelde adres van den Nedeilaridschen Bond voor wei k- veiscbafling d.d. 3 Augustus j.l., hou dende verzoek orn over te gaan tot de vorming van eene commissie tot instelling van een onderzoek welke bijzondere werken vanwege de ver schillende takken van gemeente-dienst in tijden van werkloosheid zouden kunnen worden uitgevoerd, hebben wij de eer Uwe vergadering voor te stellen aan bedoelden bond te berich ten, dat er geen reden is voor inwilli ging van bet verzoek, op grond, dat in deze gemeente reeds op voldoende Wijze in die richting wordt gewerkt. Toetreding der gemeente als dona teur der Nationale Vereeniging tot steun aan miliciens te Amsterdam. Blijkens zijn hierbij overgelegd schrij ven, verzoekt bet Bestuur van de Af deeling Ameisfoort van. de Nationale VereeDigtng tot steun aan miliciens deze gemeente toe te tieden als dona teur van die vereeniging door een som van f200ineens te storten. De Vereeniging stelt zich ten doel, zooveel mogelijk te voorkomen, dat dienstplichtigen, tengevolge van de vervulling hunner verplichtingen als zoodanig, hunne betrekking verliezen eu voorts hulp te verieenen aan ben, die, mede door bun gedrag, steun ver- di non doch ten gevolge van de ver vulling hunner dienstplichten hunne bron (winning verloren en na bun ver blijf od Ier de wapenen in behoeftige omstandigheden verkeeren. Zij wil, zoo eenigszmmogelijk, verval tot armoede voorkomen. Wij zijn vao oordeel dat bet streven van bedoelde Vereeniging allo mede werking verdient, weshalve wij de eer hebben Uwe Vergadering voor te stel len het verzoek in te willigen. Eervol ontslag onderwijzeres in de nuttige handwerken. Blijkens baar hierbij overgelegdscbrij- veu verzoekt mej. E. M. van Hamers- veld met ingang van 1 November a s. eervol ontslag uit baar betrekking van onderwijzeresin de nuttige handwerken aan de Openbare Lagere School G. Waar tegen inwilliging van het ver zoek geen bezwaren bestaan, hebben wij do eer Uwe vergadaiing voor te stellen bel geviaagd ontslag met ingang van genoemden datum eervol le verieenen. Winkelsluiting. Bij adressen d.d. 31 Mei en 5 Juli j.l. heeft het Bestuur der Sigarenwinke- liersveioenigitv te Amersfoort zich tot U gewend mei bet vi-r/o. k liet sluitingsuur vonr sigarenwinkeliers to willen verlerigou of dan vei koop van sigaren en sigaretten in hotels, koffie huizen en dergelijke inrichtingen te willen vei bieden. Als reden voor zijn verzoek voert bet genoemde Bestuur aan, dat in koffiehuizen en dergelijke inrichtingen na 8 uur sigaren en sigaretten worden verkocht, waardoor aan de sigaren winkeliers veel schade wordt berok kend. In verband hiermede wijzen wij op artikel 6 der Verordening op de Winkel sluiting, houdende het verbod om op de uren, waarop bet verboden is, een winkel voor bet publiek geopend te hebban, in ean koffiehuis of dergelijke inrichting, waren, waar van redelijker wijze kan worden vei moed, dat deze niet voor gebruik ter plaatse zyn be stemd, te verkoopen en uit een zoo danige inrichting waren mede te nempn, welke aldaar op de uren, hiervoor bedoeld, zijn gekocht. Het wil ons voorkomen, dat eerst getracht moet worden door een scherpe contrölo op de naleving van de ge noemde verbodsbepaling zoo moge lijk in samenwerking mot de belang hebbenden hunne bezwaren uit den weg te ruimen. Eerst bij mislukking daarvan zou een verbod van verkoop in café's e.d. in overweging kunnen genoimn worden. Het vaststellen van een ander slui tingsuur voor een bepaalde categorie van winkels lijkt ons in elk geval ongewenscht. Wij hebben daarom de eer U te adviseeren voorloopig afwijzend op de bovenbedoelde verzoekschriften te be schikken. In de richting van de grens wandelden nabij Venlo twee Duitscbe dames en een jongen, die 4flesschen cognac met zich voerden. Alle drie ruoesien mee naar bet politie-bnreau en daar bleek de eene 7 hemden en de andere in plaats van een onderrok, 10 mater linneo te dragen! Dieren en vliegmachines. Vogels schenken meer de aandacht aan vliegmachines en worden daar meer verschrikt dan de dieren op aarde Duiven behandelen de vlieg machines als een havik; in groote bochten zwermen ze om den vlieger tieen. Putrijzen volgen onrustig en met gestrekte balzen iedere beweging van het vliegtuig. Kraaien vliegen luid schreeuwend om de machine been. Wilde oenden schijnen door vliegmachines zeer ver schrikt te worden ze snateren onop houdelijk en begint het schieten, dan zijn ze banger dan eenige andere vogel. Reeën beschouweu zoo'n vreemde luchtvogel eerst met groote verwonde ring. Kunnen ze bet diDg niet thuis brengen, dan nekken ze zich er ook niets meer van aan. Hazen zijn zeer bedaard; ze nemen niet de minste notitie, noch van het motorgeronk, noch van het geweergeknetter. Hazen zijn ook heelemaal met de bange dieren, waarvoor men ze tot dusver gehouden schijnt te hebben. Zielsver genoegd ziet men ze om de rookende en donderende kanonnen huppelen. Iemand die ibang als een baas" is, mag zich dan ook zeer moedig noemen,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 2