HIEUW E 'Ét Nieuws- en Advertentieblad N§£ voor do Provincie Utrecht. ||f| No. 83. Woensdag 17 October 1317. 46e jaargang VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG! VERMAAK. DE OORLOG. BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden 1. Franco per po«t door het geheel® Rijk 1.15. Afzonderlijke Nummers 5 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 77. Telephoonn. 69. AD V ERÏ ENTIËN: Van 16 regels 0.90; iedere regel meer 15 Cent. Groote letters eD vignetten naar plaatsruimte. »Zeg mij met wien gij omgaat en ik zal u zeggen, wie gij zijt" is een bekende spieuk. In navolging daarvan zou men mogen schrijven»Zeg mij waarmede gij u vermaakt en ik zal zeggen, wie gij zijt." Vermaak, wel verre van een woord to zijn, dat bij menschen van een ernstige levensopvatting in discrediet behoort te zijn, verdient in 't boek onzes levens onophoudelijk voor te komen, liet komt er maar op aan. in welken zin het opgevat wordt. Taalkundig beeft het. zelfs een zeer scboone beteekenis: Zich vermaken of wel overmaken.zicbzelven herscheppen, dat is aan lichaam en geest nieuwe friscbheid schenken, de verloren kracbten herstellen, den levensmoed weder opwekken. Helaas! de oorspronkelijke be teekenis vari dat woord is bij velen ontzettend verwezen en zelfs geheel onkenbaar geworden. Hoevelen zoeken hun vermaak niet in mulle lokalen,! waar in een atmosfeer van alcohol, dikke rookwolken hangen. Anderen vinden hun grootste vei maak te midden der bossenden, kletsenden, schreeuwenden en tierenden, die moeite doen hun kelen te bederven en gaan zich te buiten tot zij in een toestand geraken, waarin geen dier zich zal brengen. Anderen slijten hun vrijen tijd in gezelschappen, waar niets dan onbeduidende, zoutelooze praatjes ge houden worden, afgewisseld mei kwaad spreken en laster van de afwezigen. En vraagt men aan derdenHoe ver maak t ge u gewoonlijk, of waarmede? Drie tegen één, dat men het u niet zal weten te zeggen en dat ge tot de conclusie komt, dat zij zich in het geheel niet vermaken, dat zij zich vervelen; het leven criant vervelend vinden na een jeugd, waarin zij van zoogenaamde vermaken volop genoten hebbeD, zoodat alles hun nu niet meer der moeite waard toeschijnt. Nog meer te beklagen is bij, die ongepaste vermaken najaagt, omdat bij uit levenszatheid zich anders niet meer vermaken kao. Zoo ook zijn allen te beklagen, die zich niet kunnen vermaken mei een voudige, nederige middelen, voor wie de vroolijke huiselijke kring geen bron vaD heerlijk opfrisschend vermaak meer biedt; die in opgewekte geestige gesprekken, in schoone muziek, iu een prettig uitstapje geen vermakende, herscheppende, louterende kracht voor bet gemoed meer vinden. Het gaai bun als den fijnproevers, die zich te buiten gingen en geen eenvoudige spijzen meer weten te apprecieeren, maar alleon voor sterk-prikkelende, uitbeemsche specerijen nog gevoelig op de tong zyu. Het zenuwachtig jagen naar genot, dat onzen tijd kenmerkt, is geen gunstig teeken. ïPanem et circenses" brood en spelen werd de leus en de eiscb van het Romeinsche volk in den keizerstadbet beeft er veel van of die leus, gemoderniseerd, herleeft. De verkorte werktijden brengen de zucht Daar meer vermaak en bet wei ken voor vbroodt zal velen moeilijk vallen, wanneer de tijd weer daar is dat onder steuning niet meer zoo ge makkelijk wordt verleend, en staats- en gemeente-kassen slechts uitkeering zullen geven aan werkelijk beboef- tigen. Laten dies voorgangers in bun wooid en ook door hun voorbeeldde groote massa er op wijzen, dat vol doening slechts te vinden is in bet wei ken voor het bestaan, dat bet zich vermaken in de tweede plaats moet komen en dat men moet trachten naar eenvoudige, reine, edele ver strooiing, naar vermaken, die niet verlagen of bedwelmen, maar ver heden, die den geest niet afstompen, of overprikkelen, maar hem ver- frisscben. De ware onafhankelijkheid van Elzae-Lot baringen. De «Standaard* kwam dezer dagen terug op de kwestie Elzas-Lotharingen eene kwestie die van al grooter en grooter gewicht zal worden, naar mate wij dichter bet uur van den viede naderen en leverde kritiek op de politiek van assimilatie, door Frank rijk in Elzas-Lotharingen vóór de annexatie toegepast. Hier hebben we een argument.dat Duilschland lief is, en dat dikwijls naar voien is gebracht bij de door Duilschland gedane pogingen om zijn annexatie der twee Franscbe provin cies te rechtvaardigen. Maar dit argu ment is nooit door Elzas-Lotharingen zelf tot hunne gemaakt, nooit hebben zij ernstig verzekerd, dat Frankrijk gebruik beeft gemaakt vau een of ander procédé van pressie of assimi latie om de Elzassische en Lotharing- sche bevolking aan zich te binden. De waarheid is geheel anders: de gehechtheid van Elzas-LotharingeD berust juist, voor een gioot deel, op het feit, dat Frankrijk altijd de taal en de zeden van het land geëei biedigd beeft, dat het altijd de moreele onaf hankelijkheid der Elzas-Lotharingers als heilig beschouwd heeft, dat het ten slotto geen bevolkingen aan zich behoefde te assimileeren, die zich vrij willig gaven aan, wat zij achten het moederland te zijn. Lotharingeu, waarvan een geheele fraciie het gebied van Metz Fransch was sedert 1552 is geheel hereenigd geworden met Frankrijk, welks taal het altijd gesprokeu had, in 1766. Wat den Elzas betreft, feitelijk onafhankelijk sedert het midden van den vormloozen chaos van het heilige Romeinsch Germaanscbe keizerijk, bij is bijna in zijn geheel wederom Franscb geworden in 1648, door de verdragen van Westfalen. Hij is het geheel geworden in 1798, door de inlijving, vrijwillig toegestaan, van de republiek van Mulbauseu. Den 14en Juli 1790 zwoeren de bondgenooten van den RijD, die Elzas en Lotharingen vertegenwoordigden, om verbonden te blijven met alle Franschen door de onverbrekelijke banden van broederschap. Sedert dien zijn de gevoelens der provincies niet veranderd. Het is tegen eigen wil in. dat Elzas en Lotharingen in 1871 aan Duilschland zijn afgestaan. Bij de verkiezingen van 8 Februari 1871 hebben zij opdracht gegeven aan de 86 afgevaardigden, die zij benoemden in den tijd, toen de Pruisen hun grondgebied bezet hail- den om te protesteereD tegen elk annexatie-plan van Duitschland en om bun eeuwige gehechtheid aan Frank rijk te betuigen De Elzas-Lotbaringers hebben deze verbintenis trouw gehouden. Hoewel ongeveer 400 000 van ben, van 1871 tot 1914, er den voorkeur aan hebben gegeven, bun geboorteland te verlaten, liever dan de brutaliseering door den veroveraar te ondergaanhoewel Daitscbland de vestiging van een overeenkomstig aantal in de band geweikt heeft, gesteund door een tal rijk bezettings-leger, heeftElzas-Lotha- ringen niet opgehouden te protesteeren tegen de annexatie, hetzij te Berlijn, bij monde van de afgevaardigden, die het naar den Rijksdag zond, betzij door een oppositie, die zich heeft ken baar gemaakt onder weigering om den overweldiger te willen kennen. Naar mate de tijd voorbijging, is zij sterker geworden. Nog kort vóór den oorlog waren de regeerders van Duitschland eenstemmig in bun erkenning van de mislukking van de germanisatie der geannexeerde provincies. Een van ben, resumeerde in 1913 hun gedachten door de woorden: »Wij kampeeren op vijandelijken grond". Naar verluidt is bij de regeering in overweging een wetsontwerp regelende den burgerlijken dienst plicht. Tweede Nederlandsebe Jaarbeurs. Door deri Raad vau Beheer van de «Vereeniging tot het houden van Jaarbeurzen in Nederland* is een open prijsvraag uitgeschreven voor het ontwerpen van eeD reclameplaat voorde van 25 Februari9Maart 1918 te Utrecht te houden Tweede Neder landsebe Jaarbeurs. De Jury bestaat uit de heeren dr. G. W. vau Heukelom, c.i., W. H. de Buisonjé en Chr. Lebeau. Door den Raad van Beheer is, iu verband met de vele aanvragen om verlenging van den termijn van in schrijving voor de Tweede Nederland sebe Jaarbeurs, besloten alsnog tot 25 October a.s. de gelegenheid open te stellen om tegen de oude tarieven in te schrijven. Het aantal deelnemers aan de Tweede Nederlandsche Jaarbeurs be droeg op 12 October jl. 829op dien datum was ingeschreven voor 812 monsterkamers, 418 Meter tafelvlakte en 140 M« open ruimte. (Aantal deelnemers aan de Eerste Nederlandsche Jaarbeurs was 690, met 441 monstei kamers, 393 Meter lafelvlakte en 174 M* open ruimte. Uitoefening der geneeskunst. De Geneeskundige Staatscommissie i.z. het onderzoek naar de wensche- lijkheid van de uitbreiding der be voegdheid tot uitoefening der genees kunst is door de Regeering gemachtigd in voorkomende gevallen de verpleging van patiënten, haar door nietwettelijk toegelaten beoefenaren der genees kunst toegewezen, ter behandeling onder haar contróle te brengen ten iaste van hel Rijk. De commissie heeft thans de niet- wettelijke bevoegden en ook de door hen behandelde patiënten opgeroepen om voor haar to verschijnen, voor zoover zij de door hen toegepaste geneoswijzeo en de resultaten daarvan wenschen beoordeeld te zien. De treinen worden niet verwarmd! Naar wij vernemen heeft de Re geering thans aan de spoorwegdirec ties de vereischte toestemming ver leend, om gedurende den winter de treinen niet te verwarmen. Verbouw van gewassen op contract. De Minister van Landbouw, gezien de aanbiedingen om in 1918 land bouwgewassen op contract te ver bouwen of om bouwland te verburen, waarschuwt belanghebbenden nadruk kelijk tegen het aangaan van desbe treffende contracten, aangezien bij de ook het volgende jaar te verwachten schaarscbte aan voedsel voor menscb en dier, de Rogeering met de gesloten contracten geen rekening zal kunnen houden en geen ander vervoer van deze gewassen zal toestaan, dan van bet land naar de opslagplaats van de betreffende boerderij, waar ze door de Regeering in bezit genomen zullen worden. De Export Centrale. Maandag bad in Den Haag de op richtingsvergadering plaats der Export- Centrale. Op voorstel van de Regeering werden vervolgens benoemd tot leden der directie de heerenC. v. Lennep, secretaris van deu Nederl. Tuinbouw- raad, 's Gravenhage; Joh. G. Heijl, BloemendaalK. F. Huysinga, oud directeur van bierbrouweryen, 's Gra venhage A. Den Arend, directeur van het RyksCentraalAdmioistratiekantoor voor Levensmiddelen, 's Gravenhage; J. L. La Gro, 's Gravenhage, laatst genoemde met de speciale bedoeling dat bij in de directie zal vertegen woordigen de financieele aangelegen heden. Medegedeeld werd, dat deze vijf personen niet in den handel zijn en ten overvloede verklaard hebben, voor zoover noodig, zich geheel daaruit te zullen terugtrekken. Op voorstel der Regeering werd vervolgens benoemd tot voorzitter van den Raad vau Commissarissen eo van de Gedelegeerde Commissie de beer S. De Graaff, oud directeur van bmnenl. bestuur in Ned.-Indiè. De Minister verklaarde het wen- schelyk te achten naast bet hoofd kantoor io Den Haag, bijkantoren op te richten te Amsterdam en Rotterdam en vermoedelijk ook in het Noorden en in het uiterste Zuiden. Duitscbe steenkolen. Vandaag wordt de aankomst der eerste wagonladiogen Duitscbe steen kolen in Nederland verwacht. Zondag is op de spoorlijn Hil versumBaarn bet verminkte lijk gevonden van een militair G. H.. uit Katwijk, die van zijn garnizoensplaats op weg was naar zijn ouderlijke woning te Lcenen op de Velowe. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co 's Bureau voor den Han del zijn over de afgeloopen week, eindigende 43 Oct., in Nedeiland uitgesproken 13 faillissementen tegen 24 faillissementen in dezelfdo week van het vorige jaar. Van 4 Januari tot en met 13 Oct. 1917 711 faillissementen tegenover 845 over hetzelfde tijdperk vau het vorige jaar. Uitgaande van den Bijzonderen Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente alhier, zullen hier ter slede in ver- baod met het 4e Eeuwfeest der kerk hervorming de volgende sameukomsten gehouden worden Iu de week vóór den Hervormings dag, vergadering van allen, die eenig geestelijk werk verrichten in onze ge meente. Hiertoe zullen een honderdtal personen worden uitgenoodigd. Op den Hervormingsdag, Woensdag 31 October, 's namiddags 3 uur, in de Sint Joriskerk, eene Godsdienst oefening voor kinderen van 614 jaar. Een spreker van elders is uitgenoodigd; Op den Hervormingsdag, 's avonds half acht, in de Siot-Joriskerk, eene Godsdienstoefening, waarin de kerk hervorming zal worden herdacht en als sprekers zullen optreden ds. Pance- bakker en ds. Deu Hollander. In deze Godsdienstoefening zal ge bruik gemaakt worden van den liede ren-bundel, daartoe door de Synode uitgegeven. De Commissie van uitvoering be staat uit ds. Pannebakker, Voorzitter van den Keikeraad, ds. Den Hollander, Scriba en de beereo Ouderlingen M. van Heioma en W. Kleber. »Amersf. Kerkbode.* Van bet met levensgevaar tot staan brengen van een bollend spau paarden op 25 Juni dezes jaars is aao den laDdstormplichtige A. van Veen van bet le cavalerie-recruten depot alhier de bronzen eerepenDing voor meuschlieveod hulpbetoon met loffe lijk getuigschrift toegekend. Door B. en W. zijn aan de Centrale Keuken benoemd tot op- ziebteres mej. G. Bakker te Utrecht, tot admioistratice mej. Hoogewoud, tot bode H. van Keken, tot stoker- buipkok H. J. van Kampen tot werk- viouwen mej. v. d. Geld, Van Minuen, Vlastuin en De Wilde.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 1