NIEUWE ySfr Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. So. 85 Woensdag 24 October 1917. 46e jaargang VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG: Het Ouderlijk Huis. BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maagden 1. Franco per post door het geheele Rijk 1.15. A fzonder lij k e Nummers 5 Cent. ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. Bureau: Langestraat 17. SLOTHOUWER Tefephooon. 69. AOVEK1 ENTlENf Van 16 regels 0.90; iedere reg9l meer 15 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Het is een voorrecht, dat slechts aan weinige gelukkigen te beurt valt. om, wanneer men reeds over de middaghoogte des levens heenstapte, wanneer men al vader of moeder van volwassen kinderen is, zich nog eens misschien na tientallen jaren teiug te bevindeD in zijn eigen ouderlijk huis Daar de kamer; terug te zien, waar men zijn kinderjaren heeft doorgebracnt. de hoekjes en plekjes weder te betreden, waar men als kind heeft gespeeld. De tegen woordige bewoners hebben 't huis heel wal moderner ingericht, dan in onze kindsheid, hier en daar ver beteringen aangebracht, die een voor- nameren, eleganter indeuk maken, maar die ons toen hinderen, omdat ze *ooi ons het huis bederven. En mat zijn geestesoog ziet de bede vaartganger die eenvoudige sterke meubelen uit zijn kindei jaren weder: de gemakkelijke stoel zijner moeder in het hoekje aan het venster, de leunstoel, waarin zijn vader van het dagwerk uitrustte, die welbekende zetels, aan welke hjj zoo vaak ver trouwelijk zich vastklemde, die lompe sofa, op welke bij zich tegen moeders boist vlijde. En voor het oor zijner ziele ruischen die vriendelijke stemmen zijner ouders, de vrome, de goede, die lang in den schoot der aarde rusten en klinken weer de schelle stemmen zijner broeders en zusters, thans als hij, oudeis van vele kinderen en verspreid naar verschilleode steden of gewesten, misschien wel naar die gewesten, van waar men niet weder keert. En de man, wiens schedel mooi aan het grijzen is, de vrouw, wie reeds overal de égards, aan een be jaarde dame verschuldigd, geboden worden, zij voelen bij zulk een be zoek aan de woning hunner kinds heid, zich weder kmdallerlei aan doeningen verdnngen zich in buo borst: liefelijke en droeve herinne ringen, weemoed en dankbaarheid. Wij verliezen ze veel te veel en te schielijk in deu maalstroom des levens, in den woeligen snijd om het bestaan, die zoete herinneringen aan onze kindsheidzij zijn in den regel veel te sterk verbleekt, die lafereelen uit een lang verleden, die tach be stemd wareD om een vriendelijk licht te werpen op onzen levensweg, die dienen moesten om ons te ver kwikken onder ons werken. Maar zulk een bezoek na vele, vele jaren in bet ouderlijk huis doet op eens de helderheid der kleuren, de scherpte der omtrekken terngkeeren en het ts daar op die dierbare plek, door de schimmen ouzer geliefde dooden bevolkt, dat bet ons weder helder wordt wat wij nooit hadden moeten vergeten hoeveel wy aan onze ouders verplicht zijn, hoe voor wat wij nu tot stand gebracht beb ben 6D nog brengen in buisgezin en wijder kring, in maatschappij en staat, hoe voor dat alles de bede eeuer moeder en de lessen van een vader bel vaste fundament gelegd hebben. Dat dankbaar te erkennen, als men op gaat ter bedevaart naar de plek, waar zijn wieg stond, dat doet het harte goed, dat stort nieuwe geest kracht in onzen geest. Weinigen hel is niet anders, zoo zijn nu eenmaal de omstaudig- heden kunnen die bedevaart doen in wei kelijkheido, mochten velen baar dikwerf doen in gedachten Voor ons ouderen, is het in den geest vei toeven in de woonplaats later af te geven chèques en giro biljetten worden met de handteeke- nirigen op de aanviaagbiljetten ver geleken en mot ten daarmede over eenstemmen. 2. Stortingen geschieden bij inge vulde en onderteekende formulieren, welke, zoodra de dienst zal zijn ge opend. bij de kantoren der posterijen k cent verkrijgbaar zijn. Voor stor ting wordt betaald, onverschillig boe groot het bedrag is, een recht van 3 cent als de stoi ting geschiedt op eene rekening ter zelfder postkantore. onzer kindei jaren, is het weer door- een recht van 5 cent als de storting leven van den lijd onzer kindsheid zoo goed. Als het licht onzer levens geschiedenis schijnt door die welbe kende verliekkeu en over die maar al te vaak vergeten jaren, krijgt onze jeugd, die z-iover achter ons ligt, een booge beleekenis voor ons. Wij voelen dan beter de liefde, die ons toen omscheen, wij veistaan dan beter de lessen, de leiding van ons gansche levenslot j wij welen nu met vaster zekerheid, dal het alles »ons inoest medewerken ten goede"wij voelen ons geringer, minder met ous- zelveri, minder ingenomen met ons eigen werk dan zoo eveo eo juist daardoor worden wij er onweder- staanbaar toe gedreven om aan de beelden van liet verleden kracht te ontleenen voor het heden en de toe komst. Wie met ernst en ootmoed meer malen uit de woelingeu van het diukke leven zich losscheurt, om met den scberperen blik en bet groolere hart des mans de jaren zijner jeugd te bei denken, hem zal de zegen, daaraan verbonden, niet ontgaan en hij zal daardoor des te meer een zegen kunnen zijn voor een volgend geslacht. De voorwaarden waarop men rekeninghouder wordt van den postchèque en girodienst, en de tarieven. Bij Kon. besluit van den lsten Oc tober 1917 (Staatsblad No. 594), zijo bovenbedoelde voorwaarden en tarie ven vastgesteld. In hoofdzaak is bet volgende bepaald. 1. Men vult in, onderteekent en verzendt aan het postkantoor een aanviaagforinulier in dubbel, gratis ten postkantore verkrijgbaar; na ont vangst van bet bericht, dat de reke ning wordt geopend, stort men zoo veel als men wil, doch ten minste 50 gulden, welk bedrag als waarborg som op de rekening blijft staan zoo lang als die niet is opgeheven. Men 1 kan zooveel rekeningen op het post- I kantoor ter plaatse, of ookopandeie postkantoren, nemen als men wenscht. Vennootschappen, Vereenigingen, Zedelijke lichamen en degenen, die eene postrekening verlangen onder een bandels- of firmanaam, alsmede gehuwde vrouwen, zullen bij hunne aanvraag om opening van eene post rekening enkele foi maliteiten hebben te vervullen. NB. De bandteekeningen op alle j geschiedt op eene tekening van een ander postkantoor. Het recht woidt door opplakking van een frankeer zegel op de stortingsformulieren vol daan. De bedragen van postwissels de postwissels zullen, e-enals thans, ten huize der geadresseerden woiden be steld van geïnde quitantién of van verrekenzendingen, door de post aan een rekeninghouder uit te betalen, kunnen desgewenscht als eene storting kosteloos op diens tekening worden bijgeboekt. 3. Voor elke overschrijving (giro; van de eene postrekening op eene aodere, bij hetzelfde postkantoor, is verschuldigd 3 cent, onafhankelijk van het bedrag; als er twee postkantoren bij betrokken zijn, 5 cent voor elke f 200 of gedeelte van f 200. 4. Voor elke uitbetaling in geld (chèques) is verschuldigd 5 cent per f 100 of gedeelte van f 100. 5. Op elke postrekeniug wordt per kalender-halfjaar ten minste f 1 voor rechten (kosten) afgeschreven. 6 Bij de postkantoren is, te zijnet- tijd, voor rekeninghouders, tegen ge ringen prijs verkrijgbaar eeD lijst van rekeninghouders in het geheele land. 7. Chèques luiden aan toonder en bedragen ton hoogste f5000, be taalbaar hij bel door den rekening houder in de cbèque op te geven postkantoor. 8. De afgifte van een cbèque wordt aan den directeur van bet post kantoor, waar de rekeuing berust, medegedeeld bij een advies, dat een afscheorbare strook van de cbèque is. De verzending van dit advies kan ongefrankeerd geschieden. 9. Voor chèques en girobiljetten, die vrij van zegel zijn, moet worden gebruik gemaakt vau formulieren, die in boekjes van 100 stuks tegen betaling van fl.per boekje bij de kantoren der posterijen kannen wor den aangevraagd. 10. Chèques zijn gedurende 10 dagen na bare dagteekening betaai baar, mits het advies mtijds ont vangen zij. 11. Voor rekeningen ten publieken dienste behoeft een waarborgsom niet gestort te wordende rechten daarop wegens af- en overschrijving ver schuldigd, zijn gelijk gesteld aan de op die rekeningen verschuldigde rente. 12. Rekeninghouders ontvaDgen kosteloos bericht van de boekingen wegens tegoed- en afschrijvingen, met vermelding van het berekende saldo-tegoed. 13. De stukken betredende den dienst worden gedurende vijf jaar bewaard. 14. De ambtenaren met de uil voering van den dienst belast, zijn gehouden tot stipte geheimhouding van de zaken, welke door buune ambtsvervulling te hunner kennis komen. 15. Rekeningen kunnen worden opgeheven op verzoek van rekening houders, alsmede ambtshalve in bij zondere gevallen. Volledigheidshalve wordt bierbij nog vermeld, dat ingevolge de wet, over de saldo's der rekeningen courant, tot een maximum van f 10.000, aan het einde van elk kalenderjaar, als mede bij het afloopen dier rekenin gen, wordt tegoed gedaan eene rente van 17» per jaar, berekend over ronde sommen vau f 100 of veel vouden daarvan, die een volle kalendermaand hebben uitgestaan. Het «Amersf. Dagblads wil weten dat in eene vergadering van raadsleden besloten is bij de a.s. be handeling der gemeentebegrooting bet voorstel te doen om de jaarwedde van den burgemeester van f4000.te biengen op 16000.en die van den gemeentesecretaris van f3500.op f5000.-. Aan het telefoonnet is onder No. 247 aangesloten Y. O. de Jong, Varkensmarkt 175. De heer J. Peper, directeur der Middelbare Haudelsdagscbool is be noemd tot lid der examencommissie voor handelswetenschappen. Aan de op Maandag 22 October albier gehouden kaasmarkt weiden 3t wagens aangevoerd met circa 10425 kilo. Prijzen f50 a f54 per 50 kilo. Handel matig. Zondagavogd alweer een ^speci- aliteitenvoorstelling in «Amtcitia» onder directie vau Deliebarre en Ka- rini. Alles voldeed uitstekend, in 't bijzonder «Mensch of hond?» De hondjes deden alsof het menscben waren, zitten lezen, telefoneeren, enz. 't Was een wonder om te zien en het publiek, dat niet zeer talrijk was, was opgetogen. Bij een volgend bezoek zal de zaal wel stampvol zijn. Hedenavond vergaderen de be sturen van «Handel en Nijverbeidit en ide Hanzen gezamenlijk ter bespreking der voorgestelde verbooging vau den gas- en electriciteitsprijs. Maandagavond is het 100-jarig bestaan der St. Franciscus Xaverius- kerk plechtig gevierd. De pastoor der parochie, de Zeer Eerw. beer J. L. M. Hoorueman, hield de feestpredicatie, waarin bij bet ontstaan en de geschie denis van bet kerkgebouw schetste en de daaraan verbonden geweest zijnde geestelijken herdacht. Tegen twee ijzerhandelaars alhier die oud ijzer boven den door de re giering vastgestelden prijs hebben verkocht werd door het O. M. aan de Arroqdissementsrechtbank te Utrecht f250.— boete subs. 50dagen hechtenis geëischt. Op eene den 29e dezer te houden Nutslezing voor de leden der plaatse lijke afdeeling met hunne buisge- nooten zal mej. Annie Salomons spreken over «Dichters en bun ge dichten" (boe zij ze schrijven en hoe wij ze lezen moeten). De Vereeniging Ambachtsschool voor Amersfoort en omstreken ver gadert hedenavond ter vaststelling der begrooting; Verkiezing van Bestuurs leden. (Aftredend de heeren G. J. Buys, F. Wesseling, H. J. Wolter, P. van Veen, G. H. Kolft") 2 vacatures; en benoeming der Commissie voor nazien der rekening en verantwoor ding 1917. In de openbare vergadering van den Bond van Post-, Telegr - en Telef.- personeel sprak de beer Waterberg uit Amsterdam over: «De actie voor ver betering van den toesiand van het personeel en de plannen der regeeripg.a liet loon van de poslbestellers is, aldus spreker, veel te laag. Dit komt omdat er geen organisatie is, die goed is. Er is versnippering en deze houdt alles tegen. Overeenstemming moet er zijn. Nu is een Staatscommissie benoemd, welke met voorstellen zal komen Een krachtige aciie is nu noodig, dat die verhooging niet gebaseerd wordt op normale tijden, die volgens minister Treub de eerste 20 jaren toch niet aanbreken. Besloten werd met kracht bot be oogde doel te bereiken. Het Dieuwe Belgische dorp aan den Soesterweg, waai van wij onlangs meldden dat het Marie José-dorp ge noemd zou worden, heeft nog geen naam gekregen. 15 November a.s. zal aan de Militaire Hoefsmidscbool albier, eeD cursus ter opleiding tot mobilisatie- hoefsmid een aanvang nemen. Morgenavond houdt de Nat. Boud van Handels- en Kamooi bedienden «Mercunusa in «De Arenda een open bare vergadering. De heeren H. C. Snel, van Amster dam, bondsbestuurslid en R. Wiukel, van Den Haag, bondsvoorzitter, zullen spreken over de woordbreuk Polak Frutal Works. Naar wij vernemen zullen de thee-concerten in het Berghotel, ten bate van de Belgische krijgsgevange nen, Zondag 4 Nov. a.s. wederom een aanvang Demen. De vereeniging «Amersfoortsche industrie- en Huisboudschook ver gadert op Maandag 29 October a*s. des namiddags te vier uren in bet Schoolgebouw, ter behandeling van de begrooting 1918; de benoeming eenar Commissie tot bet nazien der rekening en verantwoording over 1917; ter verkiezing van vier Bestuursleden, we gens periodieke aftreding vau mevrouw M. J. Heyligers-Reinbardt, mevrouw M. Schimmelpeoninck van der Oye- Dumoneaau (vertrokken uit de ge meente), mevrouw J. F. O. H. Tromp van Holst-Haitogh Heys en professor F, Kenninck.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 1