MIE UW E *!Êfr Nieuws- en Advertentieblad NlT voor de Provincie Utrecht, |3| No. 96. Zaterdag i Deceember 1917. 46e jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN SATERDAG! BESCHAVING. DE OORLOG. BINNENLAND. SCHETSEN DIT DE RECHTSZAAL Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1. Franco per post door het geheele Rijk 1.15. Afzonderlijke Nnmmers 5 Cent. Ingezonden stokken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrpdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 17. Telephoonn. 69. ADVERT ENTIËN: Van 16 regels 0.90; iedere reg9l meer 15 Cent. Groots letters en vignetten naar plaatsruimte. Babyloniërs en Assunërs, Ohal- deeuwen en Indiërs, E^ypienmen en Perzen, Mexicanen en Peruanen, zij toonen in bun bouwwerken, iri de ge- wiochlen van hun kunst en van hun nijverheid, een voortgaande ontwikke ling, een toenemende bekwaamheid om hun denkbeelden in tastbare vormen te brengen. Maar die volken zijn verdwenen en met hen ook die andere beschaving, die geestelijke vrucht van hun werkzaamheid. Een van beide; of zij hebben een hoogte punt bereikt, dat niet kon worden overschreden en van hetwelk zij tot onbeduidendheid zijn weggezonken, gelijk een grijsaard, die tot kindscli- beid vervalt en bij wien men ook weemoedig vraagt: Wat is er in hem overgebleven van dien nobelen geest, die eenmaal van bem zulk een krachtige persoonlijkheid maakte, of wel, is er een plotselinge catastrophe ge komen, de vijandelijke inval van een onweerstaanbaren drom barbaren, die hun volksbestaan vernietigde, hun kunstschatten aan de vlammen over leverde, hun steden tot puinhopen maakte, hun naam uitwiscbte uit de rij der levenden. De geschiedenis geeft ook hier het antwoord. Elke beschaving beeft een tijdelijk bestaan en wordt door een nieuwe gevolgd, die ook weer tijd be hoeft om zich te vormen. Maar bet is niet tevergeefs, dat zij haar wortels schiet op het graf harer voorgangster Deze laat aan gene iets na; het nieuwe geslacht is wel onbewust en zijns ondanks genoodzaakt dat over te nemen. Hetgeen geweest is en ge storven schijnt, leeft inderdaad voort in sluimerenden toestand soms, maar toch dringt het oude bloed in de jonge aderen en werkt daarmede tot een krachtiger groei. De groote volksverhuizing, om een bekend voorbeeld aan te halen, ver nietigde schijnbaar al betgeen de Romeinsche beschaviDg had voort gebracht maar de geest der stervende plantte 'zich over in het lichaam van zijn ovetwiunaar. Zoo stapelt in de tropische natuur een nieuwe vegetatie zich boven de vermolmde en ter aarde gestorte massa eener vroegere en out leent daaraan de kracht om nog for- scher vormen te voorschijn te brengen De natiën volgen elkander op eu hebben haar onbeholpen jeugd, haar vurig jongelirigstijdperk, haar kloeken mannelijken leeftijd; maar bij elke volgende reikt het hoogste punt hooger dan door een vroegere is be reikt, omdat er stof aanwezig was, die het leven der beschaving kon voeden. Welk peil van beschaving door onze maatschappij in haar tegenwoordige samenstelling kan worden bereikt, niemand, die bet weetmaar de besten onzer stellen bet zeer boog, op grooten afstand van bet punt, waar zij thans en hun tijdgenooten zich met hen bevinden. Is dat een overschatting van krachten? Willen en kunnen zijn niet altijd ééndoch waar de daden uit wijzen, dat het streven met het willen oveieenstemt, daar past het niet te wanhopeB. En wat bij alle wisselingen, als een lokkende ster, den weg wjjst en ons moed geeft om voort te arbeiden met onbezweken trouw, dat is het bewust zijn, dat wjj iels kunnen doen om het geluk der menscbheid te bevorderen. Elke beschavingstrap moet een schrede zijn in die richting. Het aaDtal van hen vermeerderen, die het leven be schouwen als een kostelijke gave, waarvan zij gaarne gebruik maken om weer anderen het leven te doen lief hebben en benuttigen, dat is de arbeid der eeuwen, het groote werk, dat door geen beroeringen van welken aard ook wordt afgebroken. Dit is de eigenschap bij uitnemend heid van de menschelijke natuur, dat zij iu dien arbeid zich volkomen thuis- gevoelt. Wie er iets van verricht, voelt, dat hij hooger stijgt, beter wordt, aan eigen geluk heeft gewerkt. Het geldt voor de individoen, het geldt voor alle menschengroepen en ook voor de natiën. Daar is haar be stemming, nergens anders. Zoolang zij de beschaving bevorderen, leven zij krachtig. Verliest eenjvolk dat uit het oog, dao is zijn rol uitgespeeld en moet bet zijn plaats aan een ander afstaan. De stryd op de fronten. Op het westelijk front heerscbt bijna overal levendig geschutvuurin Vlaan deren, bij Karaerijk, tusschen Somme en Oise, ten noorden van de Aisne, in Champagne, in Argonne, aan de Maas en in den Boven-Elzas. In Vlaanderen sloegen de Belgen een aanval op hun stellingen bij Ascbboop na vinnig ge vecht af. Bij Hollebeke deden de Engelschen insgelijks. Zij maakten hier en bij patrouillegevecbten zuidelijk van de Scarpe eenige gevangenen. Voor Kamerijk hebben zij, naar zij melden, bij een geslaagde plaatselijke onder neming hun linie eenigszins naar voren gebracht ten westen van het Bourlon- bosch. De Duitschers spreken van een onder zware verliezen mislukten En gelschen aanval daar. Verder vinden wij in de stafberichten meldiDg ge maakt van Duitsche overvallen in Champagne en op de beide Maasoevers en van een Franschen overval in Ar gonne, die een tiental gevangenen opleverde. Engelsche vliegtuigen wier pen weer bommen op de stations van de spoorlijnen achter het Duitsche front in België en Noord Frankrijk. In Italië duurt de toestand van even wicht voort. Langs het geheele front geschutvuur, pogingen der Centralen aan de beneden-Piave om de rivier over te steken, werden door het Italiaansche geschut verijdeld. In Macedonië de gewone gëscbut- en patrouille-actie, terwijl de Italianen Oostenrijksche aanvallen afsloegen in Albanië, aan de samenvloeing van de Vojusa en de Susica. De Engelschen deelen omtrent de gebeurtenissen in Palpstir.a niets mede, doch de Turken spreken van afge slagen Engelsche aanvallen en van geslaagde eigen aanvallen, die den indruk wekken, of de vorderingen der Engelschen voorloopig gestuit zijn. Zelfs gewagen de Turken van gevech ten op den zuidelijken oever der Wadi Audja; de Engelschen moeten daar dus iets naar het zuiden terugge trokken of gedreven zijn. Bij een Turkschen aanval in het centrum werden 40 gevangenen gemaakt en eenige machinegeweren en andere buit vermeesterd. Natuurlijk geven de Turken den Engelschen de schuld voor de verwoesting van de moskee, waarin zich bet graf van den profeet Samuel zou bevinden. Volgens een bericht van de »Naw- York Herald* uit Hdvre, dwingen de Duitschers nu jongens van 12 en 13 jaar om gedurende het bombardement in de loopgraven in Vlaanderen te werken. Het beet, dat de ongelukkige kinderen slechts des Zondags gedu rende eenige uren hun arbeid mogen verlaten. Verscheidenen werden reeds gedood en anderen gewond, gedurende de jongste gevechten. Verhooging Abonnementsprijzen. In een buitengewone vergadering van leden der drie vereenigingen van courant-uitgevers, »De Nederlandsche Dagbladpers», ïDe Nederl. Periodieke Perst en den »Bond van Courantiers», Dinsdag j.l. te Amsterdam gehouden, is eenparig uitgesproken, dat tenge volge van de nieuwe belangrijke stijging van de prijzen der verschillende be- drijfsbenoodigdbeden, met ingang van 1 Januari a.s. een algemeene verhooging der abonnementsprijzen van de cou ranten gerechtvaardigd en noodzake lijk is. Het Leeningsontwerp aangenomen. De Tweede Kamer beeft het leenings- wetsontwerp zonder hoofdelijke stem ming aangenomen, na verwerping met 49 tegen 7 stemmen van het amende ment-Ter Laan (Rotterdam), om aan houders van 5% obligatiën. die aan conversie deelnemen, geen bonus van 'It toe te kennen. Grondwetsherziening. Naar wij kunnen berichten, heeft H. M. de Koningin de gisteren door de Eerste Kamer goedgekeurde grond wetsherziening reeds bekrachtigd. Vastgesteld is, dat op Woensdag 12 December e.k. de plechtige afkondiging zal plaats hebben in de rechtszaal van den Hoogen Raad en|in de rechtszalen van alle gerechtshoven en rechtbanken in ons land. Teveus zal op genoemden dag van de puien van alle raadhuizen in alle gemeenten een publicatie wor den afgelezen, een en ander geschie dende des middags te 12 uur. iHandelsbl.» Ned. Hoogoven-, Staal- en Wals werk. In de Donderdag te 's-Gravenbage gehouden vergadering der N. V. tot expl. van een Ned. hoogoven-, staal- en walswerk bleek voor rond 17 mil- lioen gulden op het aandcelenkapitaai te zijn geteekend en werd eeu bedrag van 7% millioen aan aandeelen be schikbaar gehouden voor deelneming van den Staat, zoodat het kapitaal van 24'/, millioen als volteekend kan worden beschouwd. Onder leiding van den directeur, den heer J. Wenckebach zullen de bedrijfsplannen in afwachting van nor male tijden, worden ontworpen. Rijks-Postspaarbank. De Directeur der Rijks Postspaar bank brengt ter algemeene kennis, dat alle spaarbankboekjes, uitgegeven in de maand Dec. en waarop de rente over bet afgeloopen jaar nog niet werd bijgeschreven, zoo spoedig mogelijk ter verificatie en rente- bijschrijving bij hem worden ingewacht. door MaItkb Cobbkau. 2 Vertrouweling. De ander zon weldra meer van hem hooren." Alle» zou prachtig terecht komen. Niemand had in den vroeg- nacht iets gezien van het geval. Toen Ferdinand thuis kwam en de enveloppe openscheurde, zag hij het bundeltje bankpapier: de spaarcentjes van krombeenige Manns. Zat hij wel een uur lang erover te piekeren, hoe zij dit zaakje nu op de «secuurste manier" zon «uitwerken"... 't Was een vreemd zaakje dat voor de rechtbank diende. In de bank der beklaagden stond een vaal, onaanzienlijk kereltje, een soort gedrochtje eigenlijk. Hij was kort geleden op klaarlichten dag een café binnengegaan. Had een van de kellners te spreken gevraagd. En toen die man momenteel niet in de zaal aanwezig te voorschijn kwam, hem in de borst gegrepen. Geschreeuwd, gebruld, dat hij «z'n geld moest terug hebben I Toen de ander verklaarde van niets te weten, hem op gruwelijke wijze uitgescholden voor dief, roover, oplichter, afzetter, schurk, een mes gegrepen en hem een wond toege bracht, gelukkig niet ernstig. Het razende kereltje was overmand ein delijk. En Manus, de neef van den gérant uit «Les Saisons" stond nu terecht wegens mishandeling en grove beleediging. De groote vraag bleef: was deze beklaagde al of niet toerekenbaar? De verdediger van Manus had enkele vragen gedaan en opmerkingen ge maakt, die de rechters blijkbaar deden weifelen. Als eerste getuige A charge stond nu Ferdinand, die van de koolzwarte oogen en de zalvende keelstem, vóór de tafel der edelachtbaren. Of hem al of niet gelden door be klaagde Manns ooit waren toever trouwd? werd hem voor de zoo- veelste maal gevraagd. «Denk aan den eed, door u afgelegd, getuige met scherpen blik als-vast houdend. Maar Ferdinand glimlachte heel- rustig. Haalde gelijk hij dat voor den rechter-commissaris had gedaan de schouders op. Absoluut niet, edelachtbarel" ant woordde hij. Maar op dat moment kwam er op schudding in de zaal. Een veldwachter had Manus snel gegrepen. Want de beklaagde het schuim op de lippen had op. .getuige Fer dinand willen aanstormen, met ge balde vuisten. «Schavuit I Dief I" brulde hetkereltje, en de tranen stroomden hem uit de bloed beloopen wanheopsoogen. «Je ziet 't nu toch zelf!" zei een van de rechters tot den president, die bleef twijfelen aan den toerekenbaar heid van dezen beklaagde, „is die man 'krankzinnig of niet?" Het advies der deskundigen was vrij weifelend. Na lang beraad sprak de rechtbank zich nit in den zin van het gelasten van nader onderzoek naar de geestvermogens van beklaagde. Gek zei de president na de zitting met den collega nog over 't geval napratend «'t is mogelijk. Maar dan misschien gemaakt I 't Is niet de eerste maal, waarde collega, dat wij een getuige moeten laten glippen, die tienmaal meer dan de man op het bankje straf verdient. Ben je dat met mij eens of niet?" En de edelachtbare collega miste den moed om tegen 's voorzitters op vatting van dit geval te opponneeren... „Stadstelegram." «Scheelt u iets?" had de bejaarde dame aan Anna gevraagd, toen zij haar plotseling, terwijl het bleeke blonde vrouwtje gezellig-babbelend haar alle stalen liet zien, dat mevrouw echt-pleizier had in het ijverig-opge- wekte verkoopstertje in magazijn zoo bleek zag worden: «Maar gaat u toch zitten I" zei de dame, ontsteld door de vale kleur van Anna's gelaat. «U is bepaald onge steld I" En 't wis zoo. De tranen Sprongen winkeljuffrouw in de oogen. Maar de oude dame ging een glas water vragen. En de eigenares van 't magazijn kwam haastig aanloopen. Had dadelijk gezegd: «Juffrouw Wachters onge steld Zoo ineens De patrones was uit der humeur. Hield zich in voor oude dame. Maakte eicusesj voor haar juffrouw. Stelde dadelijk eene andere in haar plaats. Anna mocht naar binnen gaan, naar de kamer, waar de winkeljuf frouwen beurt om beurt konden gaan koffiedrinken. En daar kwam patrones haar op zoeken. Wat dat nu beduidde? Op 't allerdrukste uur! En of ze daar meer last van had Tja, 't was erg vervelend, erg treurig, maar zulke dingen konden in de zaak toch heusch niet gebeuren. Mevrouw van 't magazijn had gezonde menschen noodig. Wanneer ze geweten had, dat Anna iets scheelde, dan zou"ze liever.... Op dringende aanbeveling van die predikantsvrouw had zij Anna op proef in dienst genomen. Op proef, dat moest ze niet vergeten. En als ze tegen het werk niet bestand was, dan zou 't inderdaad beter zijn om maar dadelijk ermede te eindigeneen rus tiger milieu te zoeken (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 1