Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. KENNISGEVING. BOEKENTAFEL. PLAATSELIJKE WONINGGIDS. Voor de toezending daarvan kan gebruik gemaakt worden van omslagen met gedrukt adres, kosteloos aan de kantoren der Posterijen verkrijgbaar. Afgifte der boekjes tot voornoemd doel aan die kantoren geschiedt tegen bewijs van ontvangst. Naar we vernemen, kan de eerste aanbesteding van 't blok woningen, ongeveer 50 stuks voor de Gemeente, nog dit jaar tegemoet worden gezien. Het menu van de Centrale Keuken voor de volgende week is: Maandag groentesoep (bon 45). Dinsdag Savoye kool. Woensdag erwtensoep (erwtenbon). Donderdag Boerekool. Vrijdag gort en karnemelk (gort bon). Zaterdag hutspot. De eerste 4 dagen van deze week was bet gemiddeld aantal bestelde porties 1165. Ook voor de rijstebrij is de liefhebberij thans zeer gestegen, er zijn n.l. 786 porties besteld, on geveer het dubbele van de eerste keer. De godsdienstoefening in de Remonstrantscbe Kerk zal Zondag ochtend worden geleid door Dr. R Miedema uit Schoonhoven. Bij bet reserve personeel van de landmacht zijn benoemd tot res. Ie luit. bij bun corps de res. 2e luit. Th. A. v. Bentham, F. J. Beernink en W. van Haselen, van bet 5e regt inf. G. J. van Dam, van het reg. jagers, J. C. v. d. Bosch, A. A. Weenink, IJ. J. H. de Kempenaer, van bet 16e reg. inf., J. Frima, van bet 12e reg. tnf. De oud-leerlingen der Middel bare Handelsschool alhier J. B. C. van Dijk, W. Tj. van Dijk, C. C. H. van Doorn, J. van Eys en W. Huyskamp zijn geslaagd voor bet op 20 en 21 dezer gehouden practijk-examen boek houden, enz. der aVereeniging van Leeraren" te Utrecht. In de Woensdagmiddag gehouden raadsvergadering werd, bij de behan deling der begrootiug besloten bet aanvangsalaris voor onderwijzers vast te stellen op f 750.met 4 jaarlijk scbe verboogingen van f100.en 6 tweejaarlijkscbe van f 100. De salarissen der concierges der scholen werden verhoogd met f 100.- AangeDomen werd het voorstel om Gedep. Staten te verzoeken de sala rissen van burgemeester en secretaris te verhoogen tot resp. f 6000.en f5000.en een presentiegeld voor de raadsleden vast te stellen van f3.- De post hoofdelijke omslag werd verhoogd tot f319.000. De N.V. Provinciale Utrechtsche Electiiciteitsmaatschappij heeft be sloten tot overname der kabel van de N.V. Hollandscbe Electriciteitsmaat- scbappij, voor zoover deze ligt binnen de grenzen der provincie Utrecht. V. P. N. Onder voorzitting van den heer Krook vergaderde Donderdagavond de afdeeling Amersfoort in »De Kroon». Aan de orde begrooting. Deze werd vastgesteld op f 1180 in inkomsten en uitgaven. Het ledental ging met 200 terug en is thans 800. De heeren Van Scbaik, G. J. Ruitenberg en Coïnga werden benoemd in de com missie tot nazien der rekening en verantwoording. De heeren v. d. Knoop en Van Schaiit werden gekozen tot afgevaardigden naar de najaarsver gadering. De heeren Indewey, Hartman en v. d. Knoop werden in het bestuur herkozen. De voorzitter behoudt zich het recht voor tusschentijds te be danken, na hetgeen er gepasseerd is. Belegging van kapitaal. Hierover werd uitvoerig gesproken. De heer Douma meende, dat het kapitaal groo- ter was en wilde opheldering. Hierop zeide de voorzitter, dat in Mei alle bezittingen aan de stichting zijn over gegaan. De besprekingen waren dik wijls zeer heftig en verward. Gezegd werd, dat de boeken niet in orde waren, dat niet-leden meestemden en meer dergelijke verwijten, doch tot een oplossing kwam men niet, waarom de voorzitter de vergadering sloot. Door het Haagsch Tooneel Ensemble werd gisteravond in Amicitia opgevoerd: »Mogen wjj zwijgen", dat reeds in de bioscoop te zien is ge weest. Er was weinig publiek. De dames en heeren kweten zich uit stekend van bun taak, het spel was prachtig. Voor de zonden der ouders moeten de kinderen boeten. Dit is een natuurwet, waaraan de onwe. tende niet denkt. Een jeugdige mis stap verwoestte twee levens. Onwe tendheid is poesie, doch gevaarlijk Zwijgen is dan ook misdaad. Dit is dan ook de strekking van het stuk welke blijkens het applaus door allen begrepen werd. Door de politie is aangehouden een wagen waarop stinkend vieesch werd vervoerd. Na door den heer Van Haselen voor de consumptie te zijn afgekeurd is het onder politietoezicht vernietigd. Tegen de vervoerders is procesverbaal opgemaakt. Een logementhouder werd bekeurd wegens overtreding der drankwet, ter wijl tevens een vat bier en 32 fles- scben met verschillende dranken in beslag werden genomen. Procesverbaal is opgemaakt tegen zekeren H. wegens verduistering van een rijwiel. Voetbal. Morgen de tweede derby; H. V. C en Quick zullen elkaar ditmaal op Birkhoven ontmoeten en wij twijfelen niet of de Rustoorders zullen zich weder van de overwinning verzekeren te meer daar Quick opnieuw met de noodige invallers zal moeten uitkomen Het Quickbestuur deelde ons mede dat abusievelijk op de reclamobiljetlen vermeld is een jongensrang a 5 ets Die rang bestaat op het Quickveld niet om de eenvoudige reden dat er geen plaats voor is. Voor de U. P. V. B. 1ste klasse speelt H. V. C. 2 te Zeist tegen de Zeistenaren. De dief van f 75.000 gearresteerd Donderdagavond is, naar men aan de »Avp.« meldt, op den Rijswijkschen weg gearresteerd een oude bekende van de justitie en de politie, verdachl^ van den onlangs gemelden diefstal in de Balistraat te 's Gravenhage, waar hij eeu bedrag van ongeveer f75.000 aan papierea van waarde had buit gemaakt. De arrestatie geschiedde niet dan na hevig verzet. Men had intus' scben een goede vangst gedaande aangehoudene bad de tasch met effecten bij zich. De kookkist. In de lofzang op het nut van kook- kisten wordt een wanklank gehoord Het is een lid der Amsterdamsche gezondheidscommissie geweest, die er den nadiuk op legde, dat bet bijv. voor melk zeer nadeelig is, lang op een temperatuur van 50 a 60 gr. te worden gehouden. Zooals men weet, eischt een goede melkbebandeling, dat ze vlug aan den kook wordt gebracht, in een frisch omgespoelde kan gegoten en dan koel weggezet wordt. Dat is noodig om de noodlottige warmtegraad van om streeks 50 gr. te voorkomen. Bij die warmte immers gedijen de bacteriën bet best. Hieruit volgt logisch, dat men bijv. de zuigflesch van een baby niet in een hooikist mag wegzetten, teneinde ze op een gasloos uur bijv. te geven Ook met ongaar vieesch moet men voorzichtig zijn. Als de ikookerover is geweest» mag men het vleescb wel in de kookkist wegzetten, om na te garen, doch eerder niet, en het moet een goed afsluitende kookkist zijn, anders daalt de temperatuur te vlug tot den bacteriënkweekwarmte. Om op de zuigOeschhooikist terug te komen. Dergelijke kistjes zijn in den handel en wekken daardoor den mis leidenden indruk, dat ze bij het gebruik er van geen nadeelen oplevert. Wij zijn tegenwoordig immers zoo verwend, dat we onmiddellijk vertrouwen in een artikel hebben, wanneer een te goeder naam en faam bekend staande firma ze aanbeveelt. Hier zij men echter gewaarschuwd I Wil men op een gasloos uur een flescbje verwarmen, dan dient daar voor een pannetje kokend water te zijn weggezet in de kookkist. Wil men 's nachts een flescb warm maken wat volgens de eischen der moderne baby-verzorging verboden is dan is hetpractisch het patent-nachtlichtje in een komfoor te plaatsen, waarop een keteltje water heet is gehouden Men vereenigt daarbij de behoefte aan licht en warmte. Reis-ziekten. Reizen, meer in het bizonder, bet zitten in treinen kan verschillende ziekten veroorzaken. Een Franscb ge neesheer heeft dit onlangs nauwkeu rig onderzocht en de resultaten van zjjn proeven in een brochure mee gedeeld. »Wil een meusch gezond blijven», schrijft bij, »dan most hij zich nooit vlugger voortbewegen, dan met »beenenvlugbeid«. Was een snel lere beweging beter, dan had de natuur hem wel vstoombeenen» mee gegeven. Moet men echter reizen, ga dan liever per boot, dan met een bonzenden trein, want dit laatste ver voermiddel beeft vele zenuwziekten op zijn geweten. Bovendien verkort het den levensduur». Hij geeft dan verder een statistiek waaruit blijkt, dat treinconducteurs voor 40 pCt. min of meer zenuw patiënten zijn. Vrouwenkiesrecht in den staat New-York. De Vereeniging voor VrouwenkieS' recht ontving gisteren telegrafisch be richt, dat aan de vrouwen in den staat New-York den 6den November met groote meerderheid het stemrecht is verleend. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort maken bekend, dat in de week van 3 tot en met 9 December 1917 zal worden verkrijgbaar gesteld op bon Nft 45: Groene erwten 2 ons per persoon Gort 1b» b Bak- en braadvet 1 Rijst 1 Varkensvleesch 2 Aardappelen 4 K.G. Dit wil dus zeggen, dat zij, die in bet bezit zijn van een bonboekje voor meerdere personen,zooveel maal boven staande hoeveelheden kunnen bekomen als bun boekje aangeeft, de getalsterkte van het gezin staat met een groot cijfer op elke bon vermeld, uitgenomen op de bons van varkensvleesch. De bons voor aardappelen zijn welk cijfer hierop ook is vermeld slechts geldig voor 4 K.G. per bon Vervolgens is goedkoope melk ver krijgbaar (voor hen, die daarvoor in de termen vallen) op bon No. 19 tot en met No. 25. Alleen op een geneeskundige ver klaring: Kaarsen a 50 cent per pak van 300 gram en schemerlichten a 50 cent per doos. Amersfoort, 29 November 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, De Secretaris, VAN RANDWIJCK. A. R. VEENSTRA. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 23 Nov. tot en met 29 Nov. 1917 Geboren: Eugène Pierre, z. van Edmond Pierre Pasteels en Josephine Goethuijs. Evelina Johanna Elisa beth, d. v. Joannes Henricus Jansen en Theresia Vanheukelom. Elfrieda Alma Johanna Elisabeth, d. van Dirk Bender en Klara Bercher. Pbilo- mène Elisabet, d. van Petrus Gum marus Van-Hostauyen en Carolina Maria Vissers. Aalbert, d. van Teunis Acbterkamp en Gijsherta van Meeteren. Antooia en Wijnanda, dochters van Willem van Zuilen en Maria Hendrika Pijpers. Wijmpje, d. van Jan Vredehng en Dirkje Vah- stal. Hendrika, d. van Steven Haverlach en Hendrijntje van de Loos- drecht. Edouard Eugène, z. van Josepbus Josephina Theodorus Quist- houdt en Clotilde Huijnen. Mar- tinus Joseph, z. van Wilhelmus Johannes Gerritsen en Gerdina Woerd- man. Hendrika, d. van Gerrit HageDbeuk en Jannigje Harskamp. Adriana, d. van Frank Schuurman en Willemina Gerth. Johannes Willem, van Gerardus van de Brug en Simonida Lablans. Wilhelmina Philippina, d. van Simon Dijkstra en Louisa Philippina Wilhelmina Ver schuur. Catrina Margaretha, d. van Pieter Johannes Coenraad Hamel en Guurtje Spaans. Ondertrouwd: Geene. Gehuwd: Antonius Pasker en Eve- rarda de Bruin. Antonius Marie Hemkamp en Theodora Geertruida van Manen. Gerarduj Martinus Joannes Hubertus van den Boom en Elisabeth Willemina van der Linden. Aart Schuijer en Elsina Fontijn. Henri Bastiaan Koevoets en Ireoa Coleta Coeckelbergb. Johannes Cas per Theodorus Scholten en Catriua Haiia Hazelaar. Klaas de Groot en Eva Maria de Groot. Arie Louis Koenen en Aaltje PyI. Overleden: Ai\jda Maria Balvers, 78 jr., ongehuwd. Willem Smit 69 jr., weduwnaar van Johanna Nau mano, eerder van Agatha Beurs. Elisabeth Vermeer, 60 jr., eebtgen. van Jan Cornells Brinkmans. Hendrika van Otterlo, 68 jr., weduwe van Erris Gaasenbeek. Anna Witgensteiner, 77 jr., weduwe van Maurits Pbilippus Roos. Albertus Jonker, 43 jr. ongehuwd. Leasden. Van 23—30 November 191.7. Geboren: Stephanus Antonius, z, van Jan van den Berg en Wilhelmina Kerkhof. Ondertrouwd Geene. GehuwdGeene. OverledenStephanus Antonius van den Berg, 2 dagen. Woudenberg. Geboren: Antonia Maria, d. van Jan Vlastuin en Hendrika Koudijs. Odina, d. van Johan van Bruggen en Odina van Egdom. „De Kleyne Luyden" door Dr. A. Kuyper. Uitgave J. H Kok. Kampen. Deze openingsrede ter Deputaten vergadering van 23 November, Vrijdag dus, lag reeds Maandagmorgen om 8 uur op mijn schrijftafel. Dat spreekt al dadelijk voor den energieken uit gever, die bet anti-revolutionaire volk van Nederland, dat steeds na elke Deputaten vergadering verlangend uit zag naar bet gesproken woord van den grijzen voortrekker, bet woord dat de mannen het bart onder den riem stak, het woord dat begeesterde het woord dat vaak de strijdleuze voor een komenden stembusstrijd is geweest, niet lang wilde laten wachten Het spreekt van zelf, dat »de radicale omgeving, waarmee de nieuwe Kies wet de Anti-revolutionaire partij in het fundament zelf van haar bestaan bedreigen komt," en in hooge mate bedenkelijk is, het onderwerp van des voorzitters spreken en waarschuwen moest uitmaken. Het is onze plicht niet, hier op deze plaats in den breede over wat Dr. Kuyper in deze brochure en op de Deputaten verga dering heeft gezegd te spreken. We volstaan derhalve met de aankondi ging van deze in druk verschenen rede, die echter onze aanbeveling niet noodig heeft, want die, de uitgever weet dat zelf ook wel, reeds verkocht was, nog voor de eerste letter ervan was gezet. De Deputaten-rede, is voor den warmvoelend Anti-Revolutionair geestelijk brood. We vestigen nog de aandacht op bet keurige portret van den tachtig jarige, dat tegenover het titelblad een plaats heeft gevonden. De laatste acht vati den krui ser „Frauenleb" door Walter Stolzmaon. Uitgave W. ten Ha«9 Amsterdam. Walter Stalzmann is eene der acht geïnterneerden uit bet Interneering- kamp Wierickerschans, die afkomstig zijn van den nu verzonken kruiser Frauenleb. De zeer vele brieven die hij ontving om inlichtingen te geven betreffende de laatste levensuren van de familieleden, die hun dood in de golven vonden, beeft hem, de Luite nant ter Zee, de oudste in rang doen besluiten de geschiedenis van dezen kruiser en zijn bemanning te verhalen vanaf het oogenblik dat hij aan boord kwam in October 1915, tot op de stonde, waarop deze kruiser, en zijn bewoners zijn droevig lot onderging. Dit boek is - dus eensdeels een ant woord aan hen die belangstellend informeerden naar het lot van hun geliefden en aan den anderen kant een poging om de geschiedenis van kruiser en bemanning aan de ver getelheid te onttrekken. In het eerste geval heeft de schiijver met zijn boek een te waardeeren werk verricht, door een monument aan de nagedachtenis van zijne dappere collega's te wjjden, en aan den anderen kant heeft bij ons een verhaal geboden, waardoor het ons mogelijk gemaakt wordt een juist beeld te krijgen, van de ver schrikkingen, die dit kleine deeltje van den grooten Europeeschen strijd te aanschouwen gaf. Ik heb dit boekje met zeer veel 3enoegen gelezen, voorzoover men althans van genoegen spreken kan, ten opzichten van een oorlogsgeschie denis. De Firma ten Have, die bezig is zoo zoetjes aan een oorlogs biblio theek uit te geven, mag dit boekje als een van de beste achten, die van zijn drukpers kwameD. Het verdient onze aanbeveling. „Hoe Uncle Sam zijn huis bouwde" door Dr. E. Daniels. Uitgave W. P. van Stockum Zoon, den Haag. Met dit boekje wordt ons geboden een schets van de Buitenlandsche politiek der Vereenigde Staten van Noord-Amerika. Het handelt niet al leen over de tegenwoordige politieke verhoudingen en toestanden, doch geeft ons in een drietal tijdperken een vrij compleet overzicht. Allereerst wordt dan gehandeld over de buiten landsche politiek der Vereenigde Staten tot 1873, vervolgens over die van 1857 tot omstreeks 1900, en ten slotte over die politiek in het tijdperk 1900 tot op heden. Voor wie belang stelt in wat Amerika's politiek bedoe len en streven is geweest, mag deze brochure tot een betrouwbare gids dienen. Opname van perceelen onder deze rubriek geschiedt tegen betaling van ƒ0.50, terwijl voor de bemiddeling van het Amersfoortsch Woningbureau, Schimmelpenninckstraat 25, lid van den bond van Makelaars in Vaste Goederen enz. bij koop, verkoop, huur of verhuur Vi 1% betaald wordt. Te Koop: Winkelhuis Langestraat. id. Varkensmarkt. Villa Utrechtscheweg. Dubbele Villa Oldenbarneveldlaan. id. Koninginnelaan. Bouwterrein Berkenweg. id. Anna Paulownalaan. Te koop centrum IM.-Brabant. 220 Heet. Bouw- en Weiland. Geheel met mooie resultaten ontgonnen. Pachtopbrengst ƒ9000.Koopprijs ƒ800.per H.A. Hyp. 100 mille. Te liuur: Gevraagd gemeubileerde Villa voor de zomermaanden. 1 perceelen 250. 2 ƒ300.—. 1 f ƒ350.— 1 «r h f 400.—. 1 ƒ500.—. 1 Etage of Bovenhuis al of niet gem. 1 Winkelhuis Langestraat of Utrecht- schestraat. Appartementen Gevraagd 1 zit- met 2 slaapkamers op goeden stand. Gemeentelijke Arbeidsbeurs tevens Districtsbeurs voor Intercomm. Arbeids bemiddeling. Achter Davidshof No. 2. Telephoon Int. No. 374. Geopend: alle werkdagen van 8l/>12l/j van 23 uur; Zaterdags van 81/,12'/j uur. Aanvragen van Werkgevers op 29 Nov. 1917. Ie. Volwassenen. 1 beeldhouwer. 1 behanger-stoff. 1 metselaar. 1 politoerder. 1 schoenmaker. 1 slager. Aanbiedingen van Werkzoekenden op 29 Nov. Ie. Volwassenen. 1 bankwerker. 1 behanger-stoffeer der. 1 boekbinders. 2 boekdrukker. 2 breister. 1 broodbakker. 1 fabrieksarbeidster. 32 grondwerkers. 4 kantoorbedienden (mann 1 id. (vrouw.) 2 kelner. 4 kleermakers. 1 kookster. 1 kruideniersbed. 3 letterzetter. 3 loodgieter. 3 loopknecht. 1 koffermaker. 1 mach. houtbew. 2 metselaar. 1 meubelmaker. 4 opperlieden. 1 rijwielhersteller. 11 schilder (decoratie enz.) 4 schoenmakers. 1 sigarenmaker. 3 smid. 1 stoffeerder. 1 stoker-machinist. 2 stopstors. 2 straatmakers. 2 stucadoors. 3 timmerman. 5 werkvrouwen. 1 voeger. 2 voerlieden. 54 losse werklieden. 2e. Leerlingen en Jongens. 2 timmerlieden. 7 losse arbeiders. Voor aanvragen van werkkrachten door pa troons woonachtig buiten de Gemeente raadplege men de opgave op de stads-aanplakplaatsen. Alle aanvragen en aanbiedingen te richten tot de Arheidsbeurs, Achter Davidshof No. 2. Tel. Int. 374. M AKKTBER 1UHT. AMERSFOORT, 30 Nov. 1917 Tarwe f0Rogge f 0.Boekweit f0. appelen 17.00 af!3.— Peren f5.a f 10.Klei- Aardapp. f0 00 a f 0.zandaardapp. fO.OO a f 0.00 Hoendereinren 16 00 a f 18.00 p. 100 et. Bruine eieren f 00 00 a f 00.00 per 100 st. Boter f 2.75 i i 3.40 per kilo. Eendeneieren f 00 00 a f 00.00. Zoetem. kaas f 0.a f 0.per 00 kilo. Kippen fl.50 a f280 Kuikens fO.OO a fO.OO Piep- kuikens f 0.70 a f 1.30 Ganzen fO. a f 0.Eenden fO.OO a fO.OO p. st. Jonge fO.OO a f0.00. Hazea f 1.50 a f2.20 Wilde konijnen I 0.60 i f 0.80 Tamme 11.00 a (2.50 Duiven f 0.70 a f 0.90 paai Magere varkens f30 a f50.-. Varkens t. exprr? f 0.a f 0 Zeugen f 00.a f 00 - Biggen f8 00 a f 18Schrammen f0.afOVette koeien f 000.a i 00Q.-Guste koeien f 000.— I 000— Kalfkoeien f 000.— a f 000.—Kalt- *aarzen f 00.a f 00.Os f 000.a f 000. Pinkvtieren f Oa f 0.00 Kalveren f9.i f 12.— Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe heet. Rogge. heet. Boekweit. 200 heet. Appelen. 50 heet. Peren. heet. Zand aard appe len, heet. Kleiaardap;.elen, 1000 stuks Hoen- deieieren. 0000 stuks Eendeneieren 120 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee 40 magere varkeus Varkens voor exportslagery 60 biggen, zeugen, 12 kolveren.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 2