NIEUWE yit Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. |gj[ SCHITSEH DIT DB RECHTSZAAL No. 98. Zaterdag 8 December 1917. 46e jaargang VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG] BINNENLAND. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1. Franco per post door het geheele Rijk 1.15. Afzonderlijke Nummers 5 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrjjdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 17. Telephoonn. 40. 40VERTENTIËN: Van 16 regels f 0.90; iedere regel meer 15 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Ome West verkeopen? Er loopen sinds eenigen tijd allerlei geruchten over een voorgenomen af stand van ons West-Indië aan Amerika. In de laatste dagen hebben die geruchten een stelligeD vorm aan genomen. De beer Joost Van Vollenhoven, juist met de »Tromp« uit Amerika terug gekeerd zou een aanbod van president Wilson hebben meegebracht. Twee milliard! Vijf milliard! Onze gebeele Staatsschuld, de crisis- schuld inbegrepen eo nog wat daar boven De »Nieuwe Ct.f is in staat deze geruchten beslist tegen te spreken. De beer Van Vollenhoveo heeft zelfs geen boodschap om de Regeering over bet denkbeeld van een afstand of verkoop van onze West te polsen meegebracht. Van de zjjde van onze Regeering wordt daaraan in bet geheel niet ge dacht, en dat men ook te Washington het denkbeeld niet als actueel be schouwt, blijkt voldoende uit het feit dat de staats-secretaris voor buiten- landsche zaken Lansing niet later dan in Juni van dit jaar, naar aanleiding van een openbare lezing van prof. Stepberd *an de Columbia University, in ondubbelzinnige termen beeft ver klaard dat bij de regeering van de Unie nooit het denkbeeld heeft voor gezeten om het bezit van de bedoelde koloniën'te verwerven. Er is dus thans geen enkele reden om zich over deze aangelegenheid, hetzij uit materieel oogpunt te ver beugen, hetzij uit nationaal oogpunt te verontrusten. Het spoorwegvervoer van goederen Voor bet geval dat de vorst de binnenscheepvaart geheel oi gedeel telijk mocht onmogelijk maken, zal het noodig zijn de thans vastgestelde I beperkende bepalingen op bet spoor wegvervoer van goederen nog belang rijk uit te breiden en te wgzigen, teneinde alsdan bet vervoer van de meest noodzakelijke levensbehoeften nog te kunnen bewerkstelligen. Met de spoorwegmaatschappijen is in verband hiermede een wijziging overwogen, waarmede door baar is ingestemd, eo waarbij zij voor het bedoelde geval zouden worden ge machtigd vracht-, ijl-, bestel- en alle andere goederen voorloopig niet meer ten binnenlandsch vervoer aan te nemen, mot uitzondering van levensmiddelen voor mensch en dier, steenkolen, cokes, briketten, turf en bruinkolen, zeep, en verpakkingsartikelen van boven genoemde artikelen, alsmede bestel- goederen niet zwaarder dan 50 KG. per colloeen en ander met tijdelijke schorsing van alle biermede strjjdiga bepalingen op bet spoorwegvervoer, terwijl, uitsluitend voor de hierboven genoemde artikelen, naar gelang dit door de vórst geëischt wordt, het verbod tot het aannemen van vracht-, ijl- en bestelgoederen boven 50 KG. tusschen stations, welke onderling com municatie te water bezitten, geleide lijk zou wordeo opgeheven. Voorts zou bet staangeld voor wagens te bepalen zijn op f 1 per uur en de tijd voor het lossen en laden van wagens van 7 uur v.m. tot 9 uur n.m. Het ligt in de bedoeling, de be paling, op welk tijdstip de verschil lende bovengenoemde maatregelen zullen moeten ingaan en weder zullen moeten worden opgeheven hetgeen, afhankelijk van de weersgesteldheid, de eerstvolgende maanden eiken dag en dan-.met den meesten spoed noo dig zal kunnen zijn over te laten aan het Bureau Vervoer van de Af- deeling Crisiszaken van bet Departe ment van Landbouw, Nijverheid en Handel, in overleg met de spoorweg maatschappijen, welk Bureau tevens op de gebruikelijke wijze ontheffingen van deze maatregelen zal hebbeD te verleenen. Eene regeling in den hierboven aangegeven zin is op het oogenblik tusschen de Departementen van Land bouw, Nijverheid en Handel en van Waterstaat in overweging. Belanghebbenden zullen dus in hun eigen belaDg bij bet vervoeren van goederen reeds thans hebben rekening te houden met de mogelijkheid, dat deze regeling in werking zal tredeQ. Kon. Nat. Steuncomité. Deels met volle instemming van den Minister van Landbouw, deels op zijn bepaalden wensch, beeft bet Koninklijk Nationaal Steuncomité in den laatsten tijd zijn werkkring aldus uitgebreid, dat nog zeer belangrijke uitgaven te wachten zijn. waardoor het te voor zien is. dat op den dienst van 191? nog f3.500.000 boven bet gevoteerde bedrag van f 4.250.000 noodig zal zijn. Een wetsontwerp is ingediend tot toekenning van genoemd bedrag van f 3.500.000, waardoor de betrekkelijke post voor 1917 wordt gebracht op f5 500.000. Het bedrag, thans door particulieren geschonken, is gestegen tot f4.900.000. Zeer krachtig worden op tal van plaatsen Centrale Keukens gesteund, zoowel door belangrijke bijdragen in de oprichtingkosten als in de niet te vermijden nadeelige saldi der exploi tatie-uitgaven. Nog dagelijks komen bij bet Kon. Nat. Steuncomité aan vragen in van gemeenten, die den wensch te kennen geven tot de op richting van zulk eeu Keuken over te gaan. Een tweede onderwerp, dat bet Kon. Nat. Steuncomité binnen zijn werk kring beeft getrokken, is bet steunen van den bouw van woningen voor den kleinen middenstand. Het comité ver leent een subsidie van 25 pCt. in de bouwkosten, onder de uitdrukkelijke voorwaarde, dat de buur in de eerste 10 jaren niet verhoogd wordt boven het bedrag, in overleg met die instel ling vastgesteld. Bij deze huurbepaling wordt de rekeniDg zoo zuinig mogelijk opgemaakt, zoodat er vao eenige winst der bouwondernemers in de eerste 10 jaren geen sprake kan zijD. Tot beden werden onderhandelingen gevoerd over of zijn subsidies verleend tot een ge zamenlijk bedrag van pl.m. f900 000. In bet bijzonder zullen deze sub sidies ten goede komen aan woning bouwverenigingen, opgericht voor ambtenaren. Terwijl de Minister, zooals hij in de Kamerzitting van 27 Juni 1917 mede deelde, de hulp van het Steuncomité ook beeft ingeroepen vonr de ver strekking van sajet, schoeisel en klom pen, is ook de voorziening in de behoefte aan kieeding in overweging. Onderhandelingen met Engeland en Amerika. Men meldt ons uit Den Haag Volgens een bij de N. O. T. ont vangen telegram van baar secretaris, den beer Valstar, tbans met de beeren Snouck Hurgronje en Broekeraa. te Londen Vertoevende, zullen de onder handelingen met de Engelsche en Amerikaansche afgevaardigden aldaar tbans worden geopend, Dadat te Parijs de noodige inlichtingen zijn verstrekt. Een gunstige oplossing der scheep vaart regeling mag worden tegemoet gezien, terwijl de voorziening van ons land met levensmiddelen wordt be sproken aan de band van gegevens, aan bedoelde commissie door do N. O. T. te verstrekken. H.bl In Duitschland! Een los-werkman, wonende te Delft, beeft aan de Delftscbe Ct. verslag ge daan van zijn verblijf in Duitschland, dat geen pleiziertochtje is geweest: Donderdag 20 September vertrok bij van daar met 8 andere losse arbeiders. Zij badden toezegging, dat zij te werk gesteld zouden worden in Dusseldorf of Dortmund, dat zij Hol- landscben kost zouden krijgen en een loon van f 18 per week. In Elten werd bun een papier voorgelegd om te toekenen, waarvan de hen begelei dende (Rotterdamscbe) werver zeide, dat bet een verklaring was dat zij goed waren aangekomen. In waarheid echter was 't een contract om bij Krupp in Esson te gaan werken. In Essen aangekomen, konden zij geen slaapgelegenheid vinden en raoesien met 26 personen in een klein lokaal op matrassen op den grond slapeD. De voeding was slecht, ze bestond uit eeu pap van water met koolbladen, aardappelen en meel. Zij hadden na 2 dagen verbljjf in Essen genoeg van Duitschland en vertrokken per trein. In Kleef werden z\j aan gehouden, omdat zij geen pas baddeu voor bet land uit te gaan. Na ver blijf van eeu nacht op bet politie bureau werden zij onder gewapend geleide naar de gevangenis overge bracht, werden in een cel opgesloten en bleven daar tot 20 October. Toen werden zij teruggebracht naar Essen en daar werd hun gezegd, dat z|j eerst 14 dagen moesten arbeiden voor zij terug konden naar Holland. Het eten daar was tamelijk goed. Zij verdien den er met metaalzagen 14 mark per dag, later met lichter werk 7'/, mark. Bij het lichtere werk kregen zij ook per week een pond brood minder. Na veel moeite waren zij er in ge slaagd, passen te krijgen om het land te verlaten en Zondag keerden zij terug. In Emmerik verbood de stations chef hun, iD de wachtkamer te wacht ten en daar moesten zij des nachts van l'/t tot 4'/i uur met 25 Hollan ders in de buitenlucht doorbrengen. De werkman beeft zicb te Delft onder geneeskundige behandeling moeten stellen. Valkenheide. 't Opvoedingsgesticht der Herv. Kerk voor Jongens te Maarsbergen, ont ving van een onbekende f500. (Ned.) door MaItbe Coebiaü. 3 Vertrouweling. De ander zou weldra meer van hem hooren. Alles zou prachtig terecht komen." Niemand had in den [vroeg-nacht iets gezien van het geval. Toen Ferdinand thnis kwam en de envelop openscheurde, zag hij het bundeltje bankpapierde spaarcentjes van krom- beenige Manus. Zat hij wel een unr lang er over te piekereD, hoe hij dit zaakje nu op de «secuurste manier" zou uit- uitwerken" 't Was een vreemd zaakje dat voor de Rechtbank diende. In de bank der beklaagden stond een vaal, onaanzienlijk kereltje, een soort gedrochtje eigenlijk. Hij was kort geleden op klaarlichten dag een café binnengegaan. Had er een van de kellners te spreken gevraagd. En toen die man momenteel niet in de zaal aanwezig te voorschijn kwam, hem in de borst gegrepen. Geschreeuwd, ge bruld, dat hij «z'n geld moest terug hebben Toen de ander verklaarde van niet te weten, hem op gruwelijke wijze uitgescholden voor dief, roover, op lichter, afzetter, schurk, een mes ge grepen en hem een wond toegebracht, gelukkig niet ernstig. Het razende kereltje was overmand eindelijk. En Manus, de neef van den gérant nit «Les Saisons" stond nu terecht wegens mishandeling en grove be- leediging. De groote vraag bleef: was deze beklaagde al of niet toerekenbaar? De verdediger van Manns had enkele vragen gedaan en opmerkingen ge maakt, die de rechters blijkbaar deden weifelen. Als eerste getuige charge stond nu Ferdinand, die van de koolzwarte oogen en de zalvende koolstem, vóór de tafel der edelachtbaren. Of hem al of niet gelden door be klaagde Manus ooit waren toever trouwd? werd hem voor de zoo- veelste maal gevraagd. «Denk aan den eed, door u afge legd, getuige I" vermaande de presi dent, den getuige met scherpen blik als-vasthoudend. Maar Ferdinand glimlachte heel- ruitig. Haalde gelijk hij voor den rechter commissaris had gedaan de schouders op. «Absoluut niet, edelachtbare!" ant woordde hij. Maar op dat moment kwam op schudding in de zaal. Een veldwachter had Manus snel gegrepen. Want de beklaagde het schuim op de lippen had op getuige Ferdinand willen aanstormen, met gebalde vuisten. *SchavuitlDief!"bruldehetkereltje, en de tranen stroomden hem uit de bloed beloopen wanhoopsoogen. «Je ziet 't nu toch zelf I" zei een van de rechters tot den president, die bleef twijfelen om den toereken baarheid van dezen beklaagde «is die man krankzinnig of niet?" Het advies der deskundigen was vrij weifelend. Na lang beraad sprak de Rechtbank zich uit in den zin van het gelasten van nader onderzoek naar de geestvermogens van beklaagde. «Gek zei de president na de zitting met den college nog over het geval napratend" 't is mogelijk. Maar dan misschien gemaakt I 't Is niet de eerste maal, waarde collega, dat we een getuige moeten laten glippen, die tienmaal meer dan de man op het bankje straf verdient. Ben je dat met mij eens of niet?" En de Edelachtbare collega misten den moed om tegen 's voorzitters op vatting van dit geval te oppeneeren 't Geheim. Tot groote, grenzenlooze verbazing van de buren kwam nu en dan in de stille, schamele straat een zwierig- modieuse heer met een opgepronkt meisje. Schelde aan op nummero achttien, waar het nijvere vrouwtje woonde. Wie was hij hadden de buren elkaar telkens gevraagd. Er was ge gist. Zeker een lid had een gezegd van de «commissie," die het vrouwtje helpt in haar nooddruft. En een ander had het vermoeden uitgesproken, dat men hier te doen had met een «be schermer", zoo'n deftigen meneer, die haar misschien «van vroeger" ge kend had Want jong was hij niet bepaald. Wie van zulke dingen verstand hadden, wisten te verzekeren, dat hij z'n baard en haren verfde. Maar hij zag er altijd keurig, echt- gesoigneerd uit. Rookte cigaretten. Droeg vele ringen aan de vingers. En het meisje had steeds snoezige toiletjes aan. Wie was hij toch?.... Wanneer het vrouwtje, dat daar vele uren per dag zat te ploeteren; aan de snorrende naaimachine, of piekend in mooie stoffen die het magazijn haar toevertrouwde ter be werking, als zij wist dat hij op komst was, dan maakte ze haar kamertje mooi. Zette bloemen in de vaasjes op de schoorsteen. Trok haar Zondagsche jurk aan. Stofte ijverig eu gestaag, dat het kamertje er proper-keurigjei uitzag. En er was maar een, in staat om het geheim te doorvorschen. Dat was een ook al bedaagd vrouwtje, dat haar gekend had van d'r zeer-vroege jeugd af. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 1