HEME Nieuws- en Advertentieblad TÉT voor do Provincie Utrecht, |B Woensdag 19 December 1917. 46e jaargang VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG: Gemeenteraad. Plaatselijk Nieuws. Na. 101. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden 1. Franco per post door bet g-eheele Rijk 1.15. Afzonderlijke Nummers 5 Cent. Ingezonden 9tukkenin te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langeatrnat 77. Telepboonn. 69. AD VERTENTIËN: Van 16 regels 0.90; iedere reg9l meer 15 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsrnimte. De agenda van de vergadering onzer vroede vaderen op Dinsdagavond be vatte niet minder dan 27 ponten, voorafgegaan door de stemmingen, noodig voor de periodieke aftredingen in de verschillende raadscommissies. De bijeenkomst duurde juist 3 uren. Afwezig waren de heeren Jorissen en Stadig. De notulen der vorige vergadering werden ongewijzigd vastgesteld. Ingekomen zijn de volgende stukken Afschrift van het besluit van Ge deputeerde Staten van Utrecht dd. 26 November 1917, 3e Afdeeling No. 3345/2483, tot goedkeuring van het Raadsbesluit dd. 30 October 19i7 strekkende om vootzoover de gemeente zulks aangaat in rechten op te komen tegen eene door F. J. Wilienborg tegen de gemeente ingestelde rechts vordering voor de Arrondissements- Rechlbank te Utrecht, wegens in be slagneming en onteigening van eene hoeveelheid in den winkel en in de slachtplaats aanwezig vaikensvleescb. Voor kennisgeving aangenomen. Afschrift van het besluit van Ge deputeerde Staten van Utrecht dd. 26 November 1917, 3e Afdeeling No. 3366/2481. tot goedkeuring van het Raadsbesluit dd. 5 October 1917 strekkende tot aankoop van enkele perceelen aan de Barchman Wuytiers- laan ten behoeve der stichting van de Rijks Hoogere Burgerschool. Voor kennisgeving aangenomen. Brief van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 3 December 1917, 3e Afdeeling No. 3520/2549, houdende ingevolge art. 167 der Gemeentewet het ontvangst bericht der Verorde ning op het venten van melk. Voor kennisgeving aangegeven. Brief van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd 3 December 1917, 3e Afdeeling No.3512/2548, houdende ingevolge art. 167 der Gemeentewet bet ontvangst bericht der Verordening tot wijziging der Verordening be treffende de straatpoliiie. Voor kennis geving aangenomen. Afschrift van het besluit van Ge deputeerde Staten van Utrecht dd. 10 December 1917, 3e Afdeeling No 3596/2585 tot goedkeuring van het eerste gedeelte van het kohier straatbelasting, dieost 1917. Voor kennisgeving aangenomen. Afschriften van de besluiten van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 10 December 1917, 3e Afdeeling No. 3568/2585, tot goedkeuring van bet kohier schoolgeld voor het gymnasium, dienstjaar 1917/1918; het 1stegedeelte van bet primitief kohier rioolbelasting dienst 1917: het 4e gedeelte van het kohier bondenbelasting dienst 1917; het 4e gedeelte van het primitief kohier inkomsteobelasting dienst 1917. Voor kennisgeving aangenomen. Adres dd. 27 November 1917 van het Bestuur der Afdeeling Amersfoort der S. D. A. P. houdende verzoek maatregelen te willen nemen, opdat de goedkoope brandstollen voor inge- De cijfers san het begin der regels genoemd slssn op die der agenda in ons vorig nummer Vermeld. zetenen met minder dan f2000. inkomen, onmiddellijk beschikbaar wor den gesteld. Naar B. en W. om advies. Adres ingekomen 10 December 1917 van bet Bestuur der geiteniokvereeni- giog Amersfoort, houdende verzoek aan die vereeniging voor 1918 een subsidie te verleenen van f100. Naar B. en W. om advies. Adres dd. 10 December 1917 van bet Bestuur der Afdeeling Amersfoort e.o. van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers, houdende verzoek zoo spoedig de gelegenheid daartoe gunstig is, bet ambuiantisme der Hoofden af te schaffen. Naar B. en W. om advies. Adres dd. 12 December 1917, van de hoofden der openbare lagere scholen in de gemeente, houdende verzoek hun minimumsalaris met minstens f200. te verhoogen. Naar B. en W. om advies. Schrijven dd. 17 December 1917 van de Afdeeling Amersfoort van den Bond van Werklieden in Openbare diensten en bedrijven, houdende eene dank betuiging voor de herziening der loonen van de gemeentewerklieden. Brief dd. 14 December 1917, Afd. I No. 3579 van Burgemeester en Wet houders, houdende mededeeling dat zij in verband met de afwijzende beschik king van Heeren Gedeputeerde Staten op het verzoek van den onderwijzer Van Mechelen om tevens de functie van Secretaris der Centrale Keuken te mogen uitoefenen, aan dezen eervol ontslag uit laatstgenoemde betrekking hebbeu verleend. Voor kennisgeving aaogenomen. Adres dd. 18 December 1917 van den heer A J. de Wilde, houdende verzoek zjjn salaris als Inspecteur in algemeenen dienst te herzien. Naar B. en W. om advies. Van de ingekomen stukken werd ampel besproken 't adres van Switsner, vischbandelaar op de Appelmarkt, die zich benadeeld acht in zijn nering door de visc.btent vlak tegenover zich, weshalve hij verzoekt deze teut te verplaatsen of zelf met vischverkoop i van gemeentewege te worden belast. I De stemmingen brachten weinig verandering in de samenstelling der verschillende commissies van bijstand. De heeren Houbaer en Oosterveen wensebteu dat enkele aftredenden plaats maakten voor anderen. Dit geschieddde in de commissie voor de Plantsoenen en in die voor den Reini gingsdienst, waar de heer Van der Wal resp. de beeren Van Weideren Rengers en Oosterveen verving. 2. In plaats van Mr. Verhoef werd de heer J. C. A. Havega lid van de Commissie van Toezicht op het L. O. 3. Voor school B. werd Mej. Hen driks als onderwijzeres in de nuttige handwerken, terwijl Mevr. Van Her- wijnen—Van der Stadt als zoodanig werd benoemd aan de O. L. School G. Hierop volgde een geheime zitting, welke den wachtenden rookers 2 siga ren kostte, en dat in dezen duren tijd. 5. Na heropening volgde de benoeming van een ambtenaar ten kantore van den Gemeente-ontvanger. Staakten eerst de stemmen 88, bij tweede vrije stemming verkreeg de heer Hak- voort 9 en de -heer Scbuttevaer 8 stemmen, zoodat de eerste is benoemd. 6. Aan de Openb. L. School B. werd tot onderwijzer benoemd de beer J. Bijl. 7. Ziekteverlof aan Mej. S. G. G. ven Kalken, werd z. h st. toegestaan. 8. De Franscbe cursus gaf weer wat aanleiding tot discussies. De heer Nijnatten vroeg waarvoor een Hoofd als leider aangesteld Bovendien vond spr. dat de bezoldiging niet was in verhouding met die lijst Herbalings- onderwijs in zwang en verhouding daarmee te hoog. De wethouder van onderwijs wees er op. dat in dezen geheel in over eenstemming met de wet op 't L, O. eti de adviezen der autoriteiten was gehandeld. Echter beloofije Mr.Verhoef met de opmerkingen des heeren Nij natten rekening te zullen houden bij eventueele reorganisaties. 10. De verordening regelende de jaarwedde van de onderwijzers bij het openbaar L. O. werd z, b. st. aange nomen. 11. Bij die, regelende de jaarwedden van gemeente-ambtenaren en werk lieden meende de heer Nijnatten, dat uniformiteit ontbrak. De heer Leinweber nam het trots zijn kiespijn tengevolge der slechte kolen en 't op den tocht staan tengevolge van de open vensters nog eens op voor de nachtwakers, waarbij de heer Nijnatten hem steunde. Het voorstel Leinweber, in herstem ming, werd aangenomen met 11 tegen 6 stemmen. Punt 12 vond de heer Leinweber niet voldoende toegelicht, waarop de voorzitte? hem meedeelde, dat in deze materie Leeuwarden en Utrecht waren gevolgd, waar de practijk geen be zwaren bleek te hebben tegen de regeling. De heer Nyuatten wou watscbipperen en niet door zoo'n minuutje te laat komen aan een fabrieksbel herinnerd te worden. Ook de heer Hofland achtte de redactie niet juist en vond de regeling wat schriel. Gevolg der discussies was dat de zaak werd aangehouden en de beeren Leiu weber, Nynatten en Hofland werden uilgenoodigd als adviseurs mede te willen werken tot een betere regeling dezer materie. Punt 13 passeerde zonder discussie den hamer. Bij punt 14 luchtte de heer Hofland zijn sympathie voor de Openbare Leeszaal. De Voorzittersympathiseerde ook met deze inrichting, doch meende dat het onderwijs van grooter be lang was en misschien de H. B. S. als inrichting van onderwijs wel te gebruiken was; men kon dan op andere wijze de Openbare Leeszaal wellicht ter wille zijn. '15. In zake 't verzoek van E. van Vollenhoven was de heer De Kempe- naer van meening, dat B. en W. een weinig inconsequent waren in hunne toelichting. Tuinzicht is toch beter dan buurzicht. De heer Nijnatten en de Voorzitter wezen er spr. op, dat 't stratenplan op die wijze geheel in de war zou worden gebracht, bovendien hoopte de Voorz. dat vooral de bouwonder nemers op 't nemen van dit besluit zouden acht geven. Punt 16 paseerde weer ongehinderd den hamer. 17. De beer Kroes achtte, dat, waar de heer Van Harpen op alle punten in 't ongelijk is gesteld, spoedig door tasten noodig, ook met 't oog op toekomstige gevallen in dezen zin. Punten 18 en 19 der agenda werden zonder discussie en h. st. aangenomen. 20. De verordening tot beperking van 't herbergbezoek door jeugdige personen werd wegens afwezigheid des heeren Stadig aangehouden. 21. Voor de Zeister Sportvereeniging brak do heer Nieuwendijk een ians, terwijl hij de halve kosten wilde ver goeden, terwijl de heer Leinweber meende, dat men in dezen geen recht had op vergoeding, 't Voorstel Nijnat ten vond geen steun. De voorstellen 22 tot en met 27 werden zonder discussie of h. st. aan genomen, waarna de vergadering werd gesloten. Extra-koffle in de Kerstweek. In de week van 24 tot en met 31 Dec. a.s. wordt voor de bevolking een extra-rantsoen koffie beschikbaar ge steld van 0.05 K.G. Dit rantsoen zal kunnen worden verkregen tegen afgifte van den laatsten bon der kaart, zijnde no. 26. Opdat de détaillisten aan de vraag zullen kunnen voldoen, wordt bepaald, dat zij bon no. 8 reeds van 18 Decem ber af bij hun tusschenhandelaar (brander) tegen koffie zullen kunnen inwisselen. De braudstoffenprijzen. Gelijk reeds werd gemeld, blijven de eerste 10 brandstoffeneenheden betzelfde kosten als in de afgeloopen maanden. Die prijs is belangrijk be neden den kostenden prijs. Daarentegen worden de boeveelheden, die boven liet minimum van 10 H.L. worden verstrekt, berekend naar den kostenden prijs. Het is niet mogelijk op te geven, hoe boog precies die prijs zal worden. Immers, de prijzen die door de brand- stoffencomrnissie aan de afnemers in rekening worden gebracht, loopen plaatselijk uiteen, in verband met het verschil in transportkosten van de mijn naar den afnemer. In bet algemeen kan slechts mede gedeeld worden, hoeveel de prijzen ongeveer hooger zullen worden, dat is dan circa f 3.50 per H.L. anthraciet f2.70 per H.L. kacbelkolen en f3 50 per 100 K.G gietcokes. Aangezien de prijs byv. van anthra ciet nu ongeveer f2.50 bedraagt, zal die dus voortaan ongeveer f6 zijn. Deze regeling is uniform gemaakt. Zij geldt dus voor alle klassen en groepen gelijkelijk. Extra verboogingen worden niet geheven. Voor vroeger geleverde hoeveelheden zal niet worden nagevorderd. Alleen zullen voor de groepen B, C en D, (magazijnen, kan toren, openbare gebouwen, gebouwen voor publieke vermakelijkheden e.d.) de nieuwe prgzen van 1 December af in rekening worden gebracht, omdat men daarbij te doen heeft met grootere bestellingen, die ten deele nog in levering zijn. Voor gascokes blijft be staan de regeling van 5 December 1.1. Intusscben is het onjuist, gelijk tegen die regeling is aangevoerd, dat daar door de in de Memorie van Toelichting op het 170 millioen ontwerp geopperde vooruitzichten worden weggenomen. Of het mogelijk zal zijn een zoodanigen toeslag op cokes te geven, dat daar door de prijs van voor den oorlog be naderd wordt hangt af van het toestaan der daarvoor noodige credieten. Door de thaos ingevoerde regeling, zoo min als door die van 5 December, kon daaromtrent worden beslist. Er blijkt ook eenige twijfel te bestaan omtrent den prijs, die zal gelden voor dediie eenbeden, welke thans beschikbaar worden gesteld voor hen die op meer dan 10 resp. 12 H.L. aanspraak kunnen maken. Deze drie eenheden komen niet in mindering der 10 resp. 12 H.L., maar zijn als bet ware een voorschot op de meerdere hoeveelheid, waarop men recht beeft. Hetspreekt dus vanzelf, dat daarvoor de verhoogde prijs geldt. Door de Centrale Keuken zal Donderdag in plaats van boerekool hutspot worden gegeven. Toonkunst. De uitvoering van ode Elias van Mendelssohngisteravond in Amicitia is, zooals te verwactiten was, een groot succes geweest. Het koor kweet zich uitstekend van zijn laak en bleek dooi den bekwamen heer Petri goed voor bereid te zijn. Ook de keuze der solisten was een gelukkige. Mej. Dhont heeft een mooie stem en droeg goed voor. Mej. Pie Helm, hoewel nog jong bleek een kracht te zijn, die veel belooft. Louis van Tulder beschikt over een prachtig tenorgeluid, terwijl de bas-zauger Caro, bier een goede bekende, zijn oude roem glansrijk wist te handhaven. Hel Utrechtsch orkest was, hoewel soms te sterk voor de zaal en bet koor, zeer goed. Het Amersf. Mannenkoor verleende zijn gewaardeerde medewerking. Alles bij elkaar is deze uitvoering een bron van genot geweest, waarvoorToonkunst grooten dank toekomt. Naar wij vernemen zal de heer Drion, lid van de Tweede Kamer, Vrijdag 28 Dec., des avonds half acht, in Amicitia spreken over: De viij- liberalen en de toekomst. De adjunct-ingenieur der tractie H. S. M., D. B. Streefkerk, wordt met 1 Jan. overgeplaatst naar bet hoofd bureau der II. S. M. te Amsterdam. Op de kaasmarkt van j.l. Maan dag werden aangevoerd 7 wagens be vattende 1100 K.G. kaas. Besteed werd van f60.tot f61.per 50 K.G. Er ging niet veel om. Voetbal. Gepasseerde Zondag heeft H. V. C. haar derde nederlaag gebracht; dit maal moest zij in S. M. L. met 2—0 haar meerdere eikenuen. Welnu dr-n Arnhemmers kwarn de overwinning

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 1