NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad ^jɧ£ voor do Provincie Utrecht. |n No. 103. Zaterdag 29 December 1917. 46e jaargang VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG] DE OORLOG. BINNENLAND. SCHETSEN UIT DE RECHTSZAAL Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1. Franco per post door het geheele Rijk 1.15. Afzonderlijke Nummers 5 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever O. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 77. Telephoonn. 69. I ADVERT ENTIËN: Van 16 regels 0.90; iedere regel meer 15 Cent. Groote letters 6d vignetten naar plaatsruimte. De vredesonderhandelingen. In het antwoord der Centralen op de Russische voorstellen wordt nog gezegd over punt 6 van het Russische programma van beginselen (luidende: In koloniale vraagstukken wordt, met inachtneming der onder lo. tot 40. aangegeveo beginselen, een beslissing genomen Bij 6o. Vao de vier verbonden mogendheden bezit slechts Duitsch- land koloniën. Door de Duitsche dele gatie wordt hierover, in volkomen overeenstemming met de Russische voorstellen, verklaard De teruggave van de tijdens den oorlog gewelddadig io bezit genomeo koloniale gebieden is een wezenlijk bestanddeel der Duitsche eischen, waarvan onder geen voorwaarde kao worden afgezien. Eveneens is de Russische eisch tot spoedige ont ruiming van zulke, door deu vijand bezette gebieden, met de Duitsche plannen in overeenstemming. Bij den aard van het Duitsche koloniale bezit schijnen de vroeger besproken door de delegatie voorgestelde beginselen voor het oogenblik niet, uitvoerbaar. De omstandigheid dat de inboor lingen van de Duitsche kolonies, on danks de groote moeilijkheden en de geringe vooruitzichten van den strijd tegen den zeer talrijken en over- machtigen tegenstander, wien steeds onbeperkt versterkingen van over zee ten dienste stonden, toch in nood en dood trouw aan hunne Duitsche vrienden bleven, is een bewijs van bunne aanhankelijkheid en bun be sluit onder aile omstandigheden bij Duitscbland te blijven, een bewijs dat aan ernst en gewicht iedere mogelijke wilsuiting bij stemming verre over treft. De door de Russische delegatie in aansluiting aan de zooeveu besproken zes punten voorgestelde grondslagen voor het economisch verkeer vinden de onbeperkte instemming der dele gaties van de verbonden mogendheden, die steeds voor het verbod van iedere economische gewelddaad zijn opge treden en die in het herstel van geregelde, met aller belangen rekening houdende economische betrekkingen een der belangrijkste voorwaarden voor de mogelijkheid en het uitbreiden van vriendschappelijke betrekkingen tusschen de oorlogvoerende machten zien, Aansluitend bij deze verklaringzeide graaf Czernin verder: «Op grond der zooeven ontwikkelde beginselen zijn wij bereid met al onze tegenstanders in onderhandeling te treden. Om echter niet onnoodig tijd te verliezen zijn de bondgenooten be reid dadelijk over te gaan tot beraad slaging over de speciale punten, waar van de bearbeiding, zoowel voor de Russische regeering als voor de bond genooten iD allen gevalle noodig zal schijnen.» In antwoord hierop verklaarde de leider der Russische delegatie, met voldoening te kunnen constateeren dat betantwoord der delegaties van Duitsch- land, Oostenrijk-Hongarije, Bulgarije en Turkije de beginselen van den algemeenen democratiscben vredezon- der annexaties heeft aanvaard. Zij er kent de enorme beteekenis van dezeQ stap op den weg naar den algemeenen vrede; zij moet er echter op wijzen, dat het antwoord een wezenlijke be perking bevat van punt 30. Met be vrediging constateerde de Russische delegatie in bet antwoord der vier- bonds-mogendheden op punt 5o. de erkenning van bet beginsel «zonder schadeloosstelling», al wordteen voor behoud gemaakt betreffende de schade loosstelling van bet onderhoud van krijgsgevangenen. Voorts verklaarde d9 Russische delegatie er vooral gewicht aan te hechten, dat burgerpersonen, die door oorlogsdaden hebben geleden, uit een internationaal fonds worden schadeloos gesteld. Do Russische delegatie erkent, dat de ontruiming der door den tegen stander bezette Duitsche kolonies in overeenstemming is met de door haar ontwikkelde beginselen. Zij stelt voor, dat de quaestie of het beginsel der vrije wilsuiting vac de bevolking op de koloniën toepasselijk zal zijn, wordt onderworpen aan een bijzondere com missie. Voorts verklaarde de leider der Russische delegatie, dat deze, ondanks de hieraangegeven verschillen van mee ning, overtuigd is, dat de in het ant woord der vierbondsmogendheden op genomen openlijke verklaring dat deze geen agi essieve plannen hebben,feitelijk de mogelijkheid biedt, om dadelijk tot onderhandelingen overeen algemeenen vrede onder de oorlogvoerende staten over te gaan. Met bet oog hierop, stelt de Rus sische delegatie voor, de besprekingen gedurende tien dageo te onderbreken, beginnend hedenavond en eindigend in den avond van 4 Januari 1918, opdat de volken, wier regeeringen zich nog niet bij de onderhandelingen hebben aaugesloten, de mogelijkheid zullen hebben, met de thans vast gestelde beginselen voor zulk een vrede bekend te worden. Na afloop van dezen termijn zullen de onder handelingen ooder alle omstandig heden worden voortgezet. De voorzitter, graaf Czernin, ver zocht daarop aan de Russische dele gatie dit antwoord schriftelijk te overhandigen, en stelde voor over enkele speciale punten dadelijk de onderhandelingen voort te zetten, die in elk geval tusschen de Rus sische regeering en de regeeringen der verbonden mogendheden moeten worden geregeld. De leider der Russische delegatie sloot zich bij dit voorstel van den voorzitter aan, en sprak zjjn bereid willigheid uit, dadelijk over te gaan tot bespreking van de verschillende punten, die ook voor het geval van algemeene vredesonderhandelingen onderwerpen van bijzondere bespre kingen tusschen Rusland en de vier bondgenooten zullen vormen. Op voorstel van den minister Kühl- raann werd eenstemmig besloten, tot vermijding van ieder tijdverlies en het belang der te vervullen taak inziende, dat deze besprekingen reeds morgen- voormiddag zullen worden begonnen. Soestdijk. De Koningin-Moeder beeft het voor nemen een klein gedeelte van haar domein te Soestdijk te verkoopen. Daartoe behoort o.a. het bekeodo Pekingbosch, grenzende aan de kom van Baarn. Waar te Baarn reeds lang de behoefte werd gevoeld aan bouw terrein, zoowel voor villa's als voor arbeiderswoningen, wordt nu de mogelijkheid geopend, dat de ge meente binnenkort een groot villa park r(jker kan worden. Handelsbl. De mail voor IndiB. De heer De Klerck, directeur van het postkantoor te Amsterdam, deelde het Hbl. mode, dat de mail voorlodië iedereo Dinsdag in gereedheid wordt gebracht. Aiie stukken, tot en met Maandagnacht ontvangen, worden in zoo'u zending opgenomen en vertrek ken dan met het eerstvolgend convooi naar Engeland. Dit convooi komt en vertrekt niet op gezette tijdensoms bestaat er eens per week gelegenheid om post stukken naar en via Engeland te ver zenden dan weer is de tusschenruimte veel grooter. Zoo is bijvoorbeeld tus schen 28 November en 14 December geen convooi aangekomen en kon dus ook geen mail worden verzonden. Is er, wat soms voorkomt geen ruimte voor de postzakken dan blijven deze achter tot de volgende schepen vertrekkeD. Het grootste oponthoud wordt in Engeland veroorzaakt, omdat daar de zendingen gecensureerd moeten wor den. Onder de huidige omstandigheden duurt het ongeveer 3 maanden voor een brief van Nederland naar ludië en omgekeerd zijn bestemming heeft bereikt. België's dankbaarheid. Men schrijft ons van Belgische zijde. Naar wij vernemen, is er voor Nederland een beweging in voor bereiding, welke een beroep zal doen op wetenscbappelijkeen philantr opiscbe kringen. Verschillende professoren aan de Nederlandsche Universiteiten zullen aangezocht worden om deel te nemen in een «Wereldcomité tot heropbouw der Leuvenscbe Alma Mater". Daarbij ligt bet in de bedoeling der Universi teit, aan een aantal bekende philan- tropen in Nederland het doctorschap honoris causa aaa te bieden, als dank voor hetgeen Nederland voor België deed. Onder hen worden genoemd Z.Exc. Minister Loudon,'sGravenhage; tnr. Stuart, Amsterdam; mr Van Tuyl van Serooskerke, 's Giavenhage; mr. A. Kellenaars, Leiden, mr. jlir. Th. Ruys de Beerenbrouck, Maastricht, en mr. notaris Brands, Amsterdam. Verder zullen aan de meest be kende Nederlandsche comités voor Belgen eere-medailles en diploma's worden uitgereikt, terwijl gedurende dezen winter in Nederland lezingen ten gunste der Universiteit zullen worden gehouden. Amerikaanse!» onrecht tegenover Nederlanders. Men meldt uit de Zuid-Limburgscbe gemeente Mechelen-Witiem Een echtpaar alhier, waarvan twee zonen zich in Amerika bevinden, ontving gisteien van dezen bericht, dat beiden aldaar in militairen dienst werdeu gesteld. Zij zijn in een kamp met 25.000 man ter voorbereiding en zouden, na geoefend te zijn, naar Frankrijk moeten vertrekken. door MaItre Corbbau. 2 Juffer Mina. Al» 't stil was in café-zaal, dan zat juffrouw Mina te peinzen op haar Btoeltje achter buffet. Niets wat in de zaal gebeurde, ontging haar. Een leverancier die probeerde wat meer op te kalken dan afspraak was hij werd door juffrouw Mina onmiddellijk op de vingers getikt. Een kellner die er "trucs" op na hield, doorzag zij in een ommezien. Ze waren bang voor haar, en trachtten haar bij patroon te ondermijnen. Maar meneer Roding •was pientere zakenman en doorzag 't gedoe. Toch voelde juffrouw Mina dat zij niet te ver mocht gaan. Als ze tegen bet onbeperkt gezag van "propriétaire" zou durven opveteren dan wist ze zou hij er desnoods niet tegen opzien haar weg te stnren. Dat wilde zij niet. Jnflrouw Mina bad in zich de onweerstaanbare behoefte om te regelen, de zaken te leiden, te be stieren. Zij begreep, dat 't er op zekeren dag toch van komen moest. Karei, de oudste zoon, was nog een knaap. De naar anciënniteit eerste kellner, met tikje "obers-bevoegdheid" belast, had heelemaai geen prestige onder het personeel; stak altijd in zorgen, leende van de kellners, bad niets in te brengen. Op zekeren middag kwam de dochter met spierwit gelaat van boven, uit de particuliere woning van «propriétaire", buffet-ruimte binnenstuiven O, juffrouw Mina.... Gauw, Gauw.... dan Fa is zoo Zij begreep. Vloog naar boven, 't Was al gebeurd. Meneer Roding had ruzie gekregen met een familielid zich driftig gemaaktPlotseling stortte bij neer. Ze rukten z'n kleeren los, trachten hem iets te laten drinken, 't Baatte niet zijn doodziek hart was verlamd. Mevrouw Roding lag in een armstoel te jammeren. De zoon stond verwezen ontdaan, bij het lijk van zijn vader. Reeds op dat moment nam jnffronw Mina de leidsels in handen. Gaf orders dat »'t beneden» in café zaal niet dadelijk zon worden bemerkt, wat er was voorgevallen. Zij beheerschte alles. Liet telefoneeren, nam beschikkingen. De weduwe liet alles aan haar over. 't Personeel bemerkte, hoe juffrouw gezegd. «Meneer Karei komt van heden Mina blindelings wer.d gehoorzaamd, af de zaken hier zelf inrichten. Onderwierp zich aan baar leiding.] In 'tbeg;in beeft mijn neef natuurlijk Zij was de spil, de motor -geworden, nog wat tijd noodig om zich van alles waar alles in de zaak om draaide. Dat had zoo een jaar of drie ge duurd. Haar gezag was onbetwist, onbestreden. Op bepaalden tijd ging zij met de weduwe afrekenen en men contróleerde haar zelfs geen oogen blik. Zooals jnffer Mina 't deed, was 't steeds volmaakt in orde. Toen kwam er eensklaps eenige verandering. Op zekeren dag zette de oudste zoon die negentien was geworden zich op het plekje in de zaal, waar de vader steeds vertoefd had, wanneer hij niet in zijn kantoortje zat. Een oom van hem, toeziende voogd en die voor de moeder eigenlijk de voogdij rechteD waarnam, was op een ochtend in de zaal gekomen met neef. Hij was een stunrschenstugge zakenman, die niet van «veel praatjes" hield. «Juffrouw Mina" had hij tegen de op de hoogte te stellen, maar ik ver trouw, dat u meneer daarbij behulp zaam znlt zijn. 't Is u in elk opzicht toevertrouwd. Mijn schoonzuster en ik hopen dat meneer Karei over n en verdere personeel steeds tevreden zal knnnen zjjD." Oom voogd zag juffrouw Mina, dit alles op luid-autoritairen toon zeggend, niet eens aan. Hij merkte niet, dat zij vuurrood was geworden, dat haar lippen beefden en haar oogen vuur schoten. De schok was te groot «Best, meneer," wist ze er, met van opwinding en woede heesch geluid nit te brengen. En z66 hevig beefde ze, dat de kwast, die zij juist aan 't gereed maken was, voor de helft over 't buffet spatte. Langzaam herkreeg zij haar kalmte. En 't liet zich aanzien, dat baar tot nu toe onbeperkt gezag eigenlijk ongedeerd zou blijven. Zeer jeugdige patroon zat in zijn «propriétaire's tot nu toe alles leidende besturende j hoekje rustig cigaretje te rooken, kranten te lezeD en plaatjes en tijd schriften te bekijken. Dan kwam er een of andere kennis hem ophalen; gingen de jongelui de straat op. Juffrouw Mina glimlachte stotterig. Een enkele maal vroeg meneer Karei, of alles in orde was. Hoe bedoelt u, vroeg juffrouw Mina, kwasi naïef. Vroeger had zij hem altijd getutoyeerd en bij z'n voornaam ge noemd. En het «meneer Karei" van nn kwam emit op een toontje, waar van zij niet besefte dat 't jongen patroon telkens griefde. Juffrouw Mina onderschatte zijn opmerkings ontvankelijkheid. Maar er gebeurden toch van die schijnbaar-nietige dingen, die juffer Mina soms in zonderlinge stemmiog brachten. Meneer Karei had niet het opvliegend-driftige van zijn vader, maar wel het verlangen om z'n gezag onbetwist geëerbiedigd te zien. En meneer Karei trachtte vooral pose aan te nemen van zekere apatisch- deftige voornaamheid. Opstuiven, grove woorden gebruikendat vond hij er gerlijk-stuitend, burgerlijk. Eigenlijk had de taak van café-exploitaDt hem altijd afkeer ingeboezemd. Wordt vervolyd.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 1