Plaatselijk Nieuws. KENNISGEVINGEN. PLAATSELIJKE WONINGGIDS. Zal onze Regeeriog dit leidelijk aanzien Met welk recht zouden we ons dan kunnen verzetten, als Duitscbland van de tien duizenden Nederlanders die binnen zijn gebied wonen eveneens tot verplichten krijgsdienst dwong? Oan zouden Nederlanders tegen Nederlanders moeten vechten in een strijd tusscben anderen met welken wij niets uitstaande hebben. »Limb. Koerier*. De Directeur van het Levensmid delenbureau maakt bekend dat ge durende het tijdvak van 1 tot en met 15 Januari 1918 door de winkeliers mag worden verstrekt: Op bon No. 11 eener thee en koQiekaart ons thee. Op bon No. 12 eener thee en koffiekaart 1 ons koffie. Gedurende het tijdvak van 16 tot en met 31 Januari 1918. Op bon No. 13 eener thee en Koffiekaart oos thee. Op bon No. 14 eener thee en koffiekaart 1 ons koffie. De Centrale Keuken zal 31 December en 1 Januari niet leveren. Het menu voor de overige dagen der volgende week is: Woensdag bruineboonensoep. Donderdag savoyekool stamppot. Vrijdag gort en karnemelk. Zaterdag hutspot. Burgemeester en Weihouders van Amersfoort, overtuigd vao de belangstelling van velen bij de wis seling des jaars zullen bet toch op prijs stellen, als men in deze tijden zich onthoudt daarvan blijk te geven. Dr. H. J. Toxopeüs is beroepen naar de Evang. Luth. gemeente te Zaandam. In eene Donderdagavond ge houden vergadering van de Commissie voor de Centrale Keuken werd be sloten B. en W. te adviseeren tot progressieve regeling van den portie- prijs. Zulks werd algemeen noodig geacht in verband met het aanzienlijk tekort en bet niet-bereiken van die genen, die in de eerste plaats van de C. K. behoorden te profiteeren. De commissie adviseert den prijs der por tie te stellen op 8 cent voor inkomens tot f800 (belastbaar), op 13 cent voor inkomens van f800f2400, en op 20 cent voor inkomens boven f2400 (belastbaar). Deze laatste prijs blijft nog beneden den exloitatieprijs, welke 22'/, cent bedraagt. Eveneens zal aan B. en W. ver zocht worden te overwegen of de mogelijkheid bestaat rekening te hou den met de grootte der gezinnen, dierwijze dat de ptijs lager wordt naar gelang het aantal porties. De voorzitter huldigde de verdien sten van den afgetreden secretaris bedrijfsleider de heer Van Mecbelen, die opgevolgd is door de heer Valewink. Ook aan de leden der commissie bracht de voorzitter dank, daar er kans is dat deze vergadering de laatste was in verband met mogelijke plannen om de C. K. tot een gemeentebedrijf te maken. Voorts werd nog gesproken over de warmwatervoorziening, waarvoor getracht zal worden een toeslag op den kolenprijs te geven, en over de belangen van dekruideniersengroente- handelaars. Door het Bestuur van de Afd. Amersfoort der Ver. van Leeraren aan R. H. B. was Maandagavond een vergadering belegd in den foyer van lAmicitia". Veel ouders en verzorgers van leer lingen der H.B. S. hadden aan den oproep gehoor gegeven en waren ter vergadering. Het doel ervan was de ouders te wijzen op het gevaar, dat het onderwijs aan de H.B. S. loopt; dit moet achteruit gaan, doordat de Gemeente de school aan het Rijk heeft overgedaan zonder zich te bekommeren om de belangen der leeraren. Hier door wordt ontevredenheid gewekt, terwijl het moeielijk of onmogelijk is bevoegde of bekwame leerkrachten te verkrijgen. Dr. E. Kruisinga opende de vergadering. Het deed bem ge noegen, dat zoovelen aan de oproeping hadden gehoor gegeven, ook veel ouders van buiten hadden schriftelijk hun sympathie met het doel betuigd. Het is anders een ongewone uit- noodiging, die we u gezonden hebben, aldus spreker. Het gaat uit van het hoofdbestuur. In den regel lateD de ouders de regeling aan de school over. Doch dit is te wijten aan een ongewenen toestand. Met het bebeer van het onderwijs gaat het niet goed. De organisatie deugt niet. Wenschelijk is dan ook een afzonderlijk ministerie van onderwijs. Hiertoe hebben de senaten der universiteiten en leeraars vereenigingen een gezamenlijk adres verzonden aan de Kamer. Minister Cort van der Linden beeft er zich maar met een Jantje van Leiden afgemaakt. Gaan we de jaar verslagen na dan zien we elk jaar uitbreiding van de Rijks H. B. S. Er is een uiterlijke bloei, het aantal leer lingen neemt toe, als ook bet aantal scholen. Voor de gebouwen wordt goed ge zorgd, getuige b.v. Gouda. Ook Amers ioort zal krijgen een groot goed in gericht gebouw op den Berg, met een prachtigen inventaris, sportterrein, enz Voor den bloei is het uiterlijke wel van belang, maar voor den inner lijken bloei zijn noodig bekwame en ijverige leeraren. Bekwaamheid is een eerste eisch. Thorbecke (1863) heeft gezorgd, dat de leeraren be kwaam waren voor hun taak en beeft een reeks acten voorgeschreven als mate van kennis. Er is echter van de wet afgeweken, omdat de eischen te zwaar waren. Borgesius heeft in 1901 een Staatscommissie benoemd om die bevoegdheden te bepalen, welke door Heemskerk in 1913 in een wetsontwerp zijn overgenomen. Cort van der Linden beeft het wets ontwerp niet ingetrokken, maar ge handhaafd. De bekwaamheid, zooals Thorbecke die wilde, is noodzakelijk. De hemel beware ons voor vrijheid van onderwijs zooals in Engeland. De toestand is daar slecht. Om een goed leeraar te kunnen zijn is ook noodig gezondheid van lichaam en geest. Hiervoor is ook noodig een rustig maatschappelijk bestaan. Deze beeft ontbroken. De maatschappelijke positie is sedert 1901 sterk achter uitgegaan. En toch heeft het mini sterie de begrooiing voor verhooging geschrapt. De gevolgen zijn ontevreden heid bij de leeraren. De gemoeds stemming is niet bevorderlijk voor hun werk. IJver en opgewektheid moeten er onder lijden. Een gevolg is de moeielijkheid om goede leeraren te behouden, want deze solliciteeren naar gemeente scholen, omdat deze een betere salari- eering hebben. Minister Cort benoemt nu maar onbevoegden. Ook bier te Amersfoort zal eeo onbevoegde komen. Het Bestuur tracht nu de ouders met deze toesianden op de hoogte te brengen om gezamenlijk te streven naar verbetering. De beer Kerkkamp bracht nu enkele zaken naar voren meer speciaal op Amersfoort betrekking hebbende. Amersfoort heeft een eerescbuld tegen over haar leeraren. In Sept. heeft de Gemeente de school aan het Rijk overgedragen, maar daarbij totaal de belangen van zijn ambtenaren uit het oog verloren. De salarissen van alle ambtenaren zijn verhoogd, ook die van het Gymnasium. De gemeente heeft zijn leeraren overgedaan aari de slechtst denkbare werkgever. Wat had de Gemeente kunnen doen Ze had als voorwaarde kunnen stellen, dat de salarissen op peil werden ge bracht. Wilde het Rijk dit niet doen dan rustte op de Gemeente de moreele verplichting om zelf die kosten te dragen. De toestand is onhoudbaar geworden. Het Rijk moet de salarissen herzien. Voor de gemeente zouden die kosten slechts f4135 geweest zijn, welke gemakkelijk te vinden waren, want de overdracht geeft voordeel. Die f 4000 was wel te vinden geweest als men wilde. Wil het gemeentebestuur die smaad op zich laten rusten, het publiek be hoeft er niet mee tevreden te zijn. We zullen dit zeer op prijs stellen. De R: H. B. scholen zullen worden de slechtste inrichtingen van onder wijs. Herziening van salarissen is dringend noodig. We hopen, dat de ouders ons zullen helpen. Hierna sprak de nieuwe directeur dr. de Rij. die verklaarde met het gesprokene geheel accoord te gaan. Er dreigen gevaren. De staat zorgt niet voor zijn dienaren. Met 1 Jaouari zal hier de le onbevoegde leeraar werkzaam komen. Dergelijke aan stellingen zullen door meerdere ge volgd worden. En de slechte gevolgen kunnen niet uitblijven. We willen nu het publiek in actie zetten en hierom heeft het hoofdbestuur ge tracht een adres van de ouders van schoolgaande kinderen aan de 2e Kamer en de Regeering te zenden. De heer Kruisinga las de beide adreseen voor, welke door alle aan wezige ouders onderteekend werden. In ValkhofT's boekhandel kunnen de afwezigen nog teekeoen gedurende twee dagen. We verwachten, dat velen dit zullen doen. Daar de tijd van vergaderen lang zamerhand verstreken was, kon het debat niet tot zijn recht komen. Namens het departement Amers foort van de Maatschappij van Nijver heid sprak gisteravond in hötel Raichmann Prof. Volmer over: »Re- clame." Wat is reclame? Reclame is de aandacht vestigen op een bepaalde zaak, de belangstelling wekken met een doel. Spreker bepaalde zich tot handelsreclames. Reclame is noodig en zeer oud. Thans worden duizenden aan reclame besteed. Wie reclame maakt moet de massa kennen, moet een menscben kenner zijn. De indruk der reclame moet diep zijn, herhaling is noodig en daarvoor plaatsing van denzelfden tekst, dan wordt de aan dacht op hetzelfde punt gevestigd. De reclame moet goed uitkomen en tot aandacht dwingen, b.v. een schelle kleur met breede rand net als een schilderij. Dan moet de reclame iets zijn om op te reageeren, doch mag niet ver velend zijn, en ze moet het publiek in goede stemming brengen. De kleur bij de reclame is ook van veel belaug. Dan moet ze de behoefte opwekken of versterken. In 't kort niets men- schelijks is de reclame vreemd. De reclame verhoogt de moreeliteit van den handel, ze noemen eigen schappen van het product en werkt zoo opvoedend. De reclame moet waar zijn. Is ze dit niet dan treft ze geen doel. Reclame bereidt den weg en maakt het den reiziger gemakkelijk. Bij het maken van reclame moet gewerkt naar een vast plan, iedere cent ervoor moet productief gemaakt worden. Waar moet ze staan? Proeven zijn genomen in Amerika en deze hebben aangetoond, dat de rechterbovenhoek van een krant de meeste aandacht trekt. Spreker behandelde nog prijs courant, uitstalling, prijzen der artike len enz. enz. en gaf hierbij menige praktische wenk. Door de Vereeniging tot Be vordering der Gezondheid in de Gra fische Vakkeo" zal op Nieuwjaarsdag in verschillende plaatsen van ons land, en zoo ook in deze gemeente, een bloemendag worden georganiseerd, waarvan de geheele opbrengst strekt tot verpleging van aan tuberculose lijdende typografen. Om eenig denk beeld te geven van den nuttigen arbeid door deze vereeniging verricht, volge hier enkele gegevens uit het laatste jaarverslag. Zoo werden aan verple- gings- eu ondersteuningskosten in het afgeloopen jaar uitgegeven in totaal f4427.10'/,, waarvan 24 patiënten in de verschillende sanatoria werden ver pleegd, tevens werden nog aan verschil lende patiënten bij de buisverpleging versterkende middelen verstrekt. Deze vereeniging heeft hare vertakkingen over alle voorname plaatsen van Neder land, zoodat overal vandaan haie patiënten genezing in de herstellings oorden zoeken. Door de groote uit gaven die aan de verpleging van tuberculoselijders vei bonden zijn en de Vereeniging uit den aard der zaak slechts geringe inkomsten toevloeien, heeft zij voortdurend met te kort aan middelen te kampen, in weerwil dat alle arbeid en geneeskundige controle geheel belangloos geschiedt. Om hierin te voorzien wordt eens per jaar een beroep gedaan op den weldadigheids zin van het publiek, in den vorm van bet te koop aanbieden van een speldje (ditmaal vlaggetje), waarvoor bereids bij de gemeentelijke autoriteiten ver gunning gevraagd en verkregen is. Door het koopen van een vlaggetje doet elk een goed werk. In het typo- grafenvak is de tuberculose nog altijd de gevreesde ziekte, die vele jonge menschen ten grave sleept. Velen zijn er echter behouden kunnen worden, dank zij den steun, welke hen door de hierboven geschetste vereeniging verstrekt werd. De Burgemeester van Amersfoort gelezen circulaire No. 3323 afdeeling Crisiszaken Bureau Nijverheid d.d. 20 December 1917, maakt bekend dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel beeft goed gevonden te bepalendat het daarin sub. 1 ge stelde verbod van verkoop en af levering van glauberzout dat door de ontvangers der accgnsen namens be langhebbende besteld wordt en dat gebruikt wordt voor het denatureeren van zout hetwelk bestemd is om m6t vribon van zoutaccijns in fabrieken en trafieken te worden aangewend. Amersfoort, 24 December 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort maken bekend, dat in de week van 31 tot en met 5 Januari 1918 zal worden verkrijgbaar gesteld op bon No. 49: Bruine boonen 1 ons per persoon. Gort 1 d Bak- en braadvet 1 a Varkensvleesch 2 Zeep 1 i Aardappelen 5 K G. Vervolgens is goedkoope melk ver krijgbaar (voor hen, die daarvoor in de teimen vallen) op bon No. 16 tot en met No. 22. Amersfoort, 24 December 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, De Secretaris, VAN RANDWIJCK. A. R. VEENSTRA. De Burgemeester van Amersfoort gelezen circulaire No. 880 B. afdee ling Crisiszaken (Bureau Volksvoeding) dd. 22 December maakt bekend dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft goedgevonden te bepalen, dat met ingang van beden 1. geen melk zal mogen worden gebezigd bij de bereiding van produc ten der bak kei y en der banketbak kerij (koek, beschuit, banket e.d. met inbegrip van brood). 2. geen rnelkbestanddeelen of melk producten zullen mogen worden ge bezigd bij de bereiding van brood. Amersfoort, 27 December 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. De Burgemeester van Amersfoort gelezen circulaire No. 4940 Afdeeling Crisiszaken dd. 24 December 1917 maakt bekend dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft vastgesteld Gewijzigde maximumprijzen voor- Leder, en deelt mede dat de boven genoemde prijslijst ter inzage ligt aan het Levensmiddenbureau en wel aan loket No. 10. Amersfoort, 28 December 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. De Burgemeester van Amersfoort gelezen circulaiie No. 2742 afdeeling Crisiszaken bureau Nijverheid dd. 24 December 1917 maakt bekend dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft bepaald dat bon No. 6 der Rijkspetroleumdistributiekaart gel dig zal zijn van 31 December 1917 af tot en met 15 Januari 1918 voor een hoeveelheid van 2 liter. Amersfoort, 28 December 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. De Burgemeester van Amersfoort gelezen circulaire No. 2743-2 afdee ling Crisiszaken bureau Volksvoeding dd. 27 December 1917 maakt bekend dat de Minister van Landbouw, Nij verheid en Handel beeft goedgevonden onder intrekking van zijne beschik king van 22 November 1917 No. 906. afdeeling Crisiszaken, bui eau Volks voeding vast te stellen voor zachte zeep een maximum-inkoopprijs, door de gemeenten te besteden, voor de periode van 4 tot 31 December 1917, van f53.50 per 100 KG. Amersfoort, 28 December 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 24 tot en met 27 Dec. 1917. Geboren: Johanna Theodora, d. van Jacobus Henricus v. den Hoeven en Gezina Jacoba v. d. Berg. Fran- gois Marcel Joseph, z. van Laurent Joseph Castermans en Maria Elisabeth Moens. Dirk Engelke, z. van Jo hannes Penters en Alida Gesina Hem men. Everardus Johannes Fran- ciskus, z. van Everardus Johannes Elbertse en Francica Cuypers. Jan Willem Cornelis, z. van Daniel v Schooneveld en Hendrika Maigaretha v. d. Put. Maria Louise, d. van Emil Johannes Mooy eu Maria Alwina Stom. Anna, d. van Johannes v. der Wal en Alyda Peters. Elisa beth, d. van Albertus Vivié en Elisa beth Maas. Ondertrouwd: Dirk Hofland en Elisabeth Kuil. Philippus Johannes Voogdt en Jacoba Hendrika v. Kolf schoten. Diik Cornelis Wisman en Antonetta Maria Gertruda Fransen. Petrus Lucas Mulder en Maria Meyer. Evert Jan Neervoort en Johanna Theodora Hol Gehuwd: Arnold Hyman en Anna Sophia de Pool. Otto Methorst en Jannetje v. Ginkel. Teunis Buiten buis en Elisabeth Hogeveen. Dirk v. Schaik en Jeannette Trijntje Jo hanna v. Schaik. Evert Jan Neer voort en Johanna Theodora Hol. Overleden: Frederic de Raes, 14 m. Adriana Keizer, 84 j., wed. van Steven Hartogsveld. Geei trui v. der Koogb, 72 j., wed. van Anne Marinus Grondbout. Leusden. Van 2129 December 1917. Overleden: Martinus van Maaren, oud 7 jaar. Gemeentelijke Arbeidsbeurs torens Districtsbeurs voor Intercoram. Arbeids- bemiddeling. Achter Davidsliof No. 2. Telephoon Int. No. 374. Geopend: alle werkdagen Tan 8l/i12*/a es ran 23 uur; Zaterdags van 8'/i12'/j uur. Aanvragen van Werkgevers op 27 Dec. 1917. le. Volwassenen. t banketbakker. 2 bankwerker. 1 dagmeid. 1 dienstbode. S electriciens. 1 letterzetter. 1 loopknecht. 1 mach. houtbew. 1 machinist. 1 waschrrouw. 2e. Leerlingen en Jongens. 1 kleermaker. Aanbiedingen van Werkzoekenden op 27 Dec. le. Volwassenen. 1 banketbakker. 1 hulp i. d. huishou ding. 24 grondwerkers. 3 kantoorbedienden (mann 1 kinderjuffrouw. 3 kleermakers. 1 klerk (mann.) 2 kruideniers bedienden. 2 letterzetter. 2 loodgieter. 1 loopknecht. 1 koffermaker. 67 losse arbeiders. 3 mach. houtbew. 21 metselaar. 10 opperlieden. 13 schilder (huis). 3 schoenmakers. 1 smid. 2 slager. 9 straatmakers. 12 stucadoors. 4 timmerman. 1 tuinlieden. 2 werkvrouw. 1 voeger. 1 voerlieden. 2e. Leerlingen en Jongens. 1 loopjongen. 2 timmerlieden. Voor aanvragen van werkkrachten door pa troons woonachtig buiten de Gemeente raadplege men de opgave op de stads-aanplakplaatsen. Alle aanvragen en aanbiedingen te richten tot de Arbeidsbeurs, Achter Davidshof No. 2. Tel. Int. 374. UARK'l BERICHT. AMERSFOORT, 28 December 1917. Tarwe f0Rogge f0.Boekweit /0. appelen f7,00 af 12.—Peren f0.a f0.Klei- Aardapp. f0.00 a f 0.zandaardapp. fO.OÖ a f 0.00 Hoendereierpn f16 00 k f 18.00 p. 100 st. Bruine eieren f 00 00 a f 00.00 per 100 st. Boter f 3 25 a f 3 50 per kilo. Eendeneieren f 00 00 A f 00.00. Zoelein. kaas f 0.k i U.per 00 kilo. Hippen f 1.25 a f 2 00 Kuikens f 0,00 a J 0 00 Piep kuikens f 0 00 a f 0.00 Ganzen rO.a f 0.Eenden f0 90 a f 1 30 p. st. Jonge fO.OO a f0.00. Hazen f2.00 a f3.50 Wilde konijnen i 0,80 a f 1.00 Tamme f 1.00 a f3.00 Duiven f0.70a f0 9ü paai Magere varkens f00. a fVaritens expert f 0.a f 0 Zeugen f 00.h f 00.— Biggen f 00 00 a f00 Schrammen f 0.a f 0.— Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f ÜOO. t l 000Kalfkoeien f 000.a f 000.Kalf- vaarzen f 00.a f00.Os f000.a f000. Pinkstieren f a f 0.00 Kalveren f 10.— A f 13.— Aangevoerd waren ongeveer heet Tarwe heet Rogge. heet. Boekweit 40 heet Appelen. 00 heet. Peren. heet. Zandaardappe- len, heet. Kleiaardappelen, 1000 stuks Hoen dereieren. 0000 stuks Eendeneieren 50 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuk» Vee magere varkens. Varkens voor exportslagery biggen, zeugen, 7 kalveren. Opname van perceelen onder deze rubriek geschiedt tegen betaling van ƒ0.50, terwijl voor de bemiddeling van het Amersfoortsch Woningbureau, Schimmelpenninckstraat 25, lid van den bond van Makelaars in Vaste Goederen enz. bij koop, verkoop, huur of verhuur k l°/o betaald wordt. Te Koop: Winkelhuis Langestraat. id. Varkensmarkt. Villa Utrechtscheweg. Dubbele Villa Oldenbarneveldlaan. id. Koningianelaan. Bouwterrein Berkenweg. id. Anna Paulownalaan. Te koop centrum N.-Brabant. 220 Heet. Bouw- en Weiland. Geheel met mooie resultaten ontgonnen. Pachtopbrengst ƒ9000.Koopprijs ƒ800.per H.A. Hyp. 100 mille. Te Huur: Gevraagd gemeubileerde Villa voor de zomermaanden. 1 perceelen k ƒ250. 2 ƒ300.—. 1 ƒ850.—. 1 ƒ400.—. 1 ƒ500.—. 1 Etage of Bovenhuis al of niet gem. 1 Winkelhuis Langestraat of Utrecht- schestraat. Appartementen Gevraagd 1 zit- met 2 slaapkamers op goeden stand.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 2