NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad TjÈT voor de Provincie Utrecht. ||p No. 1. Woensdag 2 Januari JM7. 47e jaargang VEBSGHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG! HET DEMOCRATISCH VERBOND. DE OORLOG. SCHETSEN UIT DE RECHTSZAAL I I V Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden 1.j Franco per post door het geheele Bijk f 1.15. Afzonderlijke Nummers 5 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever O. J. Bureau: Langestraat 77. SLOTHOUWER Telephoonn. 89. I AD VERTENTIËN: Van 16 regels 0.90; iedere regel meer 15 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Zooals algemeen bekend zal zijn, werd in Februari 1917 een actie op touw gezet tegen de toenmaals nog aanhangige grondwetsherziening. Helaas mocht deze, door de om standigheden te laat begonnen be weginggeen practisch resultaat boeken bij de stembus van Juni 1917. Toch was de uitkomst verrassend, vooral voor de partijen die voortdurend hadden rondverteld, dat die A.T.A.G.- beweging niets te beduiden had. Ver rassend, omdat zij aantoonde, dat, indien er toen reeds een Evenredige Vertegenwoordiging geweest was, et- vele zetels aan die nieuwe groep ge komen zouden zijn. Bemoedigend was het tevens voor hen, die reeds bij den aanvang der actie gemeend hadden, dat er iets blijvends moest groeien uit die uit alle deelen des lands by elkaar gekomen verzameling van mannen en vrouwen, die geen genoegen meer namen met de wijze, waarop èn Regeeriog èn Parlement meenden het land te moeten besturen. Naast de bestaande partijen wilde men iets nieuws hebban, iets dat veel kracht kon ontwikkelen, omdat bet vele leden kon tellen. Wat men met de A. T. A. G. slechts ten deele be reikt had wilde men nu beter, vol lediger tot stand zien te brengen nl. de organisatie van de zg. kleurlooze middenstof. Thans is er "een begin. Jammer dat er weer verdeeldheid heorscht. Ten eerste is er de Alge meens Staatspartij, die reeds in Oct. 1913 wA-d opgericht met het doel 's lands regeering te brengen buiten de sfeer van enge, bekrompen partij zucht, waardoor de belangen en niet bet minst de Economische van het Nederlandscbe volk maar al te zeer in het gedrang waren gekomen. Ten tweede werd er onmiddelijk na afloop der verkiezingen in medio 1917 be gonnen met de reorganisatie van de N. T. A. G. die dan ten slotte in October II. als Het Democratisch Ver- bond baar entrée in de maatschappij deed. Ten derde werd een groep econo misch kracbtigeo met als geeste lijken raadgever den minister Treub achter de schermen, in alle stilte bij elkaar gebracht en verscheen in Nov. II. een oproep aan eensdenkenden, waarna op 15 Dec. d.a.v. de constitueerende vergadering van den Economischen Bond plaats bad. Drie groepen dus die, zij 't dan op verschillende manieren, nieuw bloed in de vergaderzalen der Tweede Kamer willen brengen, die allen zich richten tegen wat meD zoo kernachtig en juist noemt: de laat- zitten-wat-zit politiek der tegenwoor dige kamerfracties. Het Democratisch Verbond, stoelen de op de oude A. F. A. G. heeft als logisch gevolg daarvan als grond gedachte genomen het aansturen op een nieuwe Grondwetsherziening, waarbij wordt verbeterd wat nu pas verkeerd is veranderd en daarbij worden herzien al die"artikelen, welke onopzettelijk onveranderd zijn gelaten. Door een beginselverklaring, wil zij niet ongelezen door bet meeren- deel van het publiek ter zijde worden gelegd, beknopt moet zijn, beeft men zich bepaald tot het stellen van den eiscb dat de grondwetsherziening zoo spoedig mogelijk moet plaats hebben. Van zelf spreekt, dat men zich zeer goed bewust is, dat en de eerste periode van vier jaren, die na de verkiezingen van 1918 een aan vang neemt, de kans op een grond wetsherziening met allen aankleve van dien, niat groot, te roemen is De oprichters van Het Democratisch Verbond hebben dan ook op het werk program de tot standbrengin^wan een nieuwe kieswet gebracht. Deze kieswet zal, mits het beginsel van Evenredige Vertegenwoordiging gehandhaafd blijft, geheel in overeen stemming met de Grondwet kunnen worden gemaakt, zonder dat, bet thans in de Additioneels artikelen van de Grondwet voorgescbreveu slechte stel sel behoeft te worden aanvaard. Aan onze politieke verwording, waarvan het thans aangenomen kiesstelsel een der ongezondste uitingen is, moet volgens de menscheo van het D. V. zoo spoedig mogelijk een einde komen. In een volgend artikel hopen wij de programspunten van de oude A. T A. G. herboren in het Democratisch Verbond nader te bespreken. i. g. J F. BAERVELDT. Het Carnegie Endowment for Intertoational Peace. De «Nederlandscbe Anti-Oorlog Raad* ontving dezer dagen een na drukkelijk verzoet; var, bet «Carnegie Eadowmentc' te New York om be kendheid te willen geven aan de ver klaring, welke met algemeens stemmen is aangenomen in de Bestuursverga dering van het Endowment op 1 November 1917, waar aanwezig waren de Heeren Elihu Root, Nicholas Murray Buttler, Henry S. Pritchett, A. J. Mon tague, Austen G. Fox, en James Brown Scott. Deze verklaring begint met te her inneren aan de resolutie, welke op 19 April met algemeens stemmen is aan genomen in de jaarvergadering van de «Trustees» van het Endowment, en welke luidt als volgt «De Jaarvergadering enz. geeft als baar meening te kennen dat bet meest praktische middel om een duur- zamen internationalen vrede te be vorderen is, den oorlog voort te zetten tegen de Keizerlijke Duitsche Regee riog, totdat de demokratie een defini tieve overwinning zal hebben behaald volgens de politieke beginselen, welke zijn aangegeven door deü President van de Veieenigde Staten». Gezien de gebeurtenissen der laatste maanden en de wijdvertakte intriges van de Duitsche tegeering om de volkeren van de wereld die den vrede willen te bedriegen en te misleiden, verklaart het Bestuur van bet Endow ment eenstemmig bovoustaande uit spraak van 19 April te bevestigen en belooft bet met alle wettige middelen alles te zullen steunen dat er toe zal bijdragen om een spoedige, volledige en definitieve overwinning voor de wapenen der Geallieerden te ver krijgen. De weg naar een duurzamen inter nationalen vrede, welken de volkeren van de wereld die de vrijheid lief hebben zoo gaarne zooden betredeu, wordt' nu nog afgesloten doordat Duitscbland blindelings vertrouwt op de onverwinnelijkheid van de Duitsche militaire macht en op de kracht hier van als een werktuig van internatio nale politiek. Dit vertrouwen moet gebroken wordeD, voordat eenige stappen ge daan kunnen worden om internatio nalen vrede te verkrijgen. Dit ver trouwen kan alleen door een nederlaag gebroken worden. Het Bestuur van bet «Carnegie Endowment» doet een beroep op allen die den vrede willen, om op alle mogelijke wijzen mede te helpen aari een krachtige voortzetting van den oorlog, waarvan bet doel uitsluitend is vrede en niet verovering. Nieuw werk voor de vliegers. In eene beschrijving der jongste gevechten zegt de bekende oorlogs correspondent Philip Gibbs in de «Daily Chronicle»: «Deze soort gevechten, waarbij van beide zijden bommen geworpen worden van achter de modderige oevers, waar de troepen beiderzijds dekking hebben gevonden, werd een weinig afgewisseld door de daden van een onzer vliegers die op een vijftien meter boogte boven den grond aan net gevecht kwam deel nemen en de Duitschers die zicb in een loopgraaf bevonden welke zij on3 pas ODtnomen hadden met zijn machine geweer en met bommen bestookte, telkens terugkeerend als hij zijne munitie weer bad aangevuld. Gisteren had hij de vlugheid van een vogel maar bet hart van een adelaar die op boit uitgaat. Of, om het meuschelijker uit te drukken, hij was als een artist die «Jongejant», en als de vijand dacht dat by weggevlogen was omdat zijne draagvlakken doorboord war«n of zijne machine op andere wijze beschadigd was, dan keerde hij weer in een nieuwe machiue terug. Gisteren gebruikte hij in den loop der gevechten vier vliegmachines en verdreef mei behulp van zijne ma chinegeweren en bommen, steeds laag vliegend de Beiersche mfanterie uit de loopgravenlinie die zij bij den eersten aanval genomen hadden, tot ten slotte de duisternis hem drong om terug te keeren.» Jerusalem's „Kisteukolonie". De «Manchester Guardian» zegt: «Iedereen weet welk vreemd men gelmoes van rassen er in en om Jerusalem woont immigranten u:t Rusland, Roemenië. Oostenrijk, Neder land, Duitscbland, Perzië, Koerdistan. Bokhara, Marocco en alle deelen van den Levant. Maar er is bovendien ook nog een merkwaardige stam die zeker deel van de stad bewoont. Dit zijn de Yeme- nieten van de »Kistenkolonie«, een afschuwelijk vuile wijk. Deze lieden wonen in krotten welke van oude pakkisten zijn gemaakt. De gezondheidstoestand is er ellendig en meer dan 70 procent van de kinderen sterven er vóór zij drie jaar oud zijn. Deze afgrijselijke armoede schijnt het gevolg te zijn van het feit, dat de bewoners der kolonie zich niet met landbouw willen bezig houden. De wedergeboorte van Jerusalem en de organisatie der daar wonende door MaItbe Corbeau. 8 Juffer Minn. De gewoonte om, als patroon, met ongedekten hoofde, hoedje in hand, door het lokaal te loopen, was hem een gruwel. En als een van de jongelui, met wie hij indertijd een paar klassen van de H. B. S. had doorgebracht (toen er nog, voor den plotselingen dood van den vader, plannen van «gaan stu- deeren» voor Karei bestonden) hem verrasten in zakelijk gesprek met een van de kellners; dus in zijn functie van patroon, dan werden meneer Ka- rel's wangen bloedrood van schaamte. Dat alles had juffrouw Mina best gemerkt. Langzaam ontkiemde een onoverwinnelijke antipathie tegen jon gen patroon, die het bedrijf minachtte, waar zij haar besten levenstijd in onverdroten ijver aan had gegeven, in haar gemoed. Maar er was meer. 't Was gebeurd, dat meneer Karei een order had gegeven, waarvan hij wist, dat die lijnrecht indruischte tegen instructie van juffer Mina. Wan neer ze dan eensklaps hoorde van het geval, moest zij zich laten welgevallen, dat de kellner die echt geDoot van haar afbrokkelend gezag haar met stralend leedvermaak aankeek en zei Tja, de patroon wil 't zoo, hè? En dan lachte zoo'n kerel allergenoe- gelijkst. Eenmaal geschiedde het, dat juffrouw Mina meneer Karei aansprak er over Ze kon 't niet langer verkroppen... «Dat is toch zeker een vergissing» barstte zij uit. »U hebt toch niet En rad-opgewonden pratend zette zij 't geval uiteen Meneer Karei luisterde nauwelijks naar buffet-juf. Met ijskouden blik keek hij even op en vergenoegde zióh met tusschen een paar trekjes aan z'n onafscheide lijke cigarette, op te helderenJa juist. Anton heeft mij goed begrepen. Verder geen syllabe. Juffrouw Mina verdween even uit het buffet, want de tranen van woede en teleurstelling sprongen haar in de oogen. Toen kwam de reeds ietwat-be- daagde nieuwe vriend van meneer Karei, die naar z'n meerderjarigheid begon te gaan. 't Was een ,viveur» een »noceur» van in de veertig. Hij dronk zeer sterk en zat uren-lang in het café. Juffrouw Mina had gemerkt dat meneer Karei hem eens geld geleend had o, met een diepe buiging en een allerhoffe- lijksten glimlach had hij den klant, die naar leeftijd z'n vader kon zijn, een «papiertje» in de hand gedrukt. Uren-achtereen zaten ze samen te «hoornen», de jonge »propriétaire» en de nieuwe vriend. Deze was ge pensioneerd ambtenaar en had een «authentiek praedikaat» voor zijn naam. In den kring van zijn tijd- en stand- genooten was hij gaandeweg minder «gewild», minder «reQU» geworden. Maar de jeugdige onervaren, zich zoo gaarne »pose« van deftige voornaam heid gevende «propriétaire» vond 't heerlijk op famiïiaren voet met hem om te gaan. Dat alles merkte juffer Mina tot in fijne bijzonderheden. Haar antipathie tegen jongen patroon ver mengde zich met trouwe toewijding aan de belangen van de Boding's; van de zaak. Zij haatte den «nieuwen vriend», met grenzeloozen afkeer. Ze was gedwongen uren-lang aan te hoo- ren de schore moppen, waarmee hij meneer Karei amuseerde, aan te zien, hoe hij jongen patroon verlokte om vele borrels te drinken. Ze zag, juf frouw Mina, dat er vermoeide trekken kwamen op Karel's gelaat; dat het kinderlijke, jongensachtige heelemaal verdween. Met weemoed dacht ze aan het mooie knaapje, zooals zij Karei indertijd gekend had. Ze haatte den al-bedaagden «vivenr» met al-feller wordende hartstocht. Wanneer de «noceur» met «authen tiek praedikaat» (de «baron» werd hij door het personeel genoemd, dat hem ondanks z'n schrielheid met fooien als vijand van juffer Mina op z'n wenken vliegend bediende steeds) als de baron» laat in den namiddag vrijwel »de hoogte» had dan gebeurde't wel, dat hij zoo onder 't zich tot ver trek gereed-maken, iets tegen haar zei, dat eigenlijk een »eind buiten de grenzen» viel. Jnffer Mina vuur rood van woede en walging had zich tot nu er toe bepaald om hem met smalend-minachtend zwijgen te negeeren. Eindelijk kon zij toch al overprikkeld door het al-meer afbrok kelen vaD haar gezag 't niet meer verkroppen. «Och meneer, toe,» zei ze op een middag, »gaat u nu liever naar huis, hè? De »baronlachte luidkeels, maar hij zag juffer Mina kwaadaardig aan. En de spanning werd heviger. De uit barsting moest komen. Op een middag had de »baron» meer dan gewoonlijk de «hoogte». Stond hij bij het buffet te praten met glinsterende oogjes... Trachtte hij, zich nauwelijks bewust van wat hij deed, juffer Mina in den arm te knijpen. Toen barstte 't uit. Schreeuwde zij het inderdaad grove scheldwoord door de zaal dat 't aller aandaoht trok. Haar opgepropt- verdriet, haar afkeer, haar teleurstel ling, haar gewonde trots beheerschten haar geheel. De controle van zelfbe dwang was verlamd De «baron» schrok er van, werd tikje-ontnuchterd. Klemde met ver toon van edelmans-verontwaardiging zijn rotting in de hand. Daar verscheen meneer Karei in de zaal. De »baronnaar hem toe. Geen stap zon hij, van dit oogeublik af, hier meer Z6tten. »Dat mensch

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 1