NIEUW E Nieuws- en Advertentieblad >jr voor de Provincie Utrecht. |g| No. 2 Zaterdag 5 Januari JfHTr 47e jaargang VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG] Minister Trenl) over Mooopoliseeriig. DE OORLOG. I 9 10 Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1. Franco per post door het geheele Rijk 1.15. Afzonderlijke Nummers 5 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlgk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever GJ. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 77. Telephoonn. 60. ADVERT EN TI ËN: Van 16 regels f 0.90; iedere regel meer 16 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Onlangs heeft Minister Treub in de constitueerende vergadering van den Economiscben Bond de openingsrede gehouden. De Heer Treub beeft men reeds genoemd den vader van deze nieuw- opgerichte Staatspartij, en uit zijn eigen mededeelingen kon men op maken, dat hjj degene geweest is, die den «Oproep aan eensdenkenden», waarin het standpunt van den Bond werd uiteengezet, heeft opgesteld, althans dat bij aan die opstelling, zoo als hij het zelf noemde »medescbu!(i« heeft gehad. Het standpunt van den Bond is derhalve het standpunt van den Heer Treob. Dit standpunt nu is nader uiteen gezet, behalve in de beginselverklaring en lirt programma der partij, in de operiingsiede. In het bijzonder is hetgeen in die rede staat omtrent de beginselen van den Bond, te beschouwen als identiek mei de meening van den Heer Treub. Daarom komt hel ons, meer speciaal in verband met de plannen van den Minister van Financiën Treub tot monopoliseering van het Verzekeiings- bedrijf. van practisch belang voor, na te gaan, wat de Heer Treub zeide van het standpunt, dat de Economische Bond inneemt ten opzichte van mono poliseering in het algemeen. Wij laten dit gedeelte uit de ope ningsrede bier volgen in den ofliciëelen tekst. Het luidt: «Doch boe staat de economische Bond tegenover het streven naar monopoliseering, het streven om zoo veel mogelijk bedrijven te brengen in banden van den Staat, dat door de Sociaal-Democraten in de laatste jaren, onderden invloed van den oorlog, zoo buitengemeen sterk naar voren is gedrongen? De Bond. erkent, dat er bedrijven zijn, die door hun innerlijk monopolistisch karakter het best van Overheidswege worden geëxploiteerd, en dat er overigens geen algemeene regel le stellen is omtrent, welke be drijven particuliere bedrijven moeteü blijven en welke Overheidsbedrijven zullen moeteo worden. Ook hier be palen iD de eerste plaats de omstan digheden, waar op een gegeven oogen- blik de grens moet worden getrokken. Maar do Economische Bond stelt zich vierkant tegen het streven van de S.D.A.P. om geleidelijk het particulier bedrijf over de geheele lijn door het Overheidsbedrijf te doen vervangen. De tijd van het individualisme is voorbij. De toekomst staat in bet teeken van organisatie. Maar die socia lisatie en die organisatie moeten op getrokken worden op den grondslag van vrijheid binnen de grenzen die door de wet gesteld worden, opdat de vrijheid niet ontaardt in ongebonden- beid en daarmede tevens in belem mering voor aaderen, om ook van hun vrijheid gebruik te maken. >De oorlog is bezig alles omver te werpen. Zoo hij voor Europa niet brengt het begin van het einde, en bet zou kleinmoedig zijn om dit to verwachten, dan moet uit de ruïnes een schooner en doelmatiger maatschappelijk gebouw worden op getrokken, dan staan wij aan den ochtend van een schooneren dag, die nu nog grootendeels iD morgennevelen is, gehuld. Maar opdat op dien dag het zonnelicht vrij zal kunnen door breken, moet een ding vaststaan, n.l. dat de grootst mogelijke ontplooiing van de hoogste aller opbouwende maatschappelijke krachten gewaar borgd zij, d.w.z. de persoonlijke denk en werkkracht. De innerlijke voldoe ning over hetgeen men door eigen denken en eigen werken kan tot stand brengen, behoort tot de grootste ge nietingen en tot de hoogste goederen, die wij kennen. Daaiom ruim baan blijve ei voor bet particulier initiatief, alleen gebonden door de grenzen, die het algemeen moet stellen«. Misschien is deze verklaring niet in ieder opzicht even duidelijk en laat zij ruimte voor verschillende viageri. Maar toch lezen wij daarin twee din gen, die ons vrij klaar lijken lo. dat de Bond erkent, dat er bedrijven zijn, die door hun innerlijk monopolistisch karakter bet best van Overheidswege worden geëxploiteerd. 2o. dat er ruim baan blijve voor het particulier initiatief, alleen gebon den door de grenzen, die het algemeen belang moet stellen. Behoort zoo vragen wij het verzekerings- en in het bijzonder het Levensverzekeringsbedrijf tot die be drijven, waarvan kan worden gezegd, dat zij door hun innerlijk monopolis tisch karakter het best van Overheids wege worden geëxploiteerd? Als antwoord op deze vraag ver- meeneu wij te mogen verwijzen naar allen, die in het binnen- en buitenland met kennis van zaken bun oordeel daaromtrent hebben uitgesproken, en van wie niemand op de gedachte is gekomen, aan het levensverzekerings bedrijf een innerlijk monopolistisch karakter toe te kenneD, terwijl zij eenstemmig zijn in hun oordeel, dat juist het karakter van de levensver zekering dit bedrijf bij uitstek onge schikt maakt voor de exploitatie van Overheidswege. In de tweede plaats vragen wij Eischt bet algemeen belang het stellen van grenzen aan het particulier initiatief ten aanzien vanhetlevensverzekerings- bediijf? Volgens de reeds bij vroegere gele genheden door minister Treub uitge sproken meening. bestaat het algemeen belang in dezen uitsluitend in bet aan den Staat brengen van de winsten, uit dit bedrijf voortvloeiende. Na al betgeen omtrent de uit dezen hoofde te verwachten winsten reeds is gebleken en dat naar mag worden verwacht, aanstonds door bet rapport der ministeriëele Commissie zal worden bevestigd laat bet zich aanzien, dat ook de heer Treub weldra tot de overtuiging zal zijn gekomen, dat het algemeen belang allerminst eischt, dat aan het particulier initiatief ten op zichte der levensverzekering grenzen zullen worden gesteld, veel minder dat het van overheidswege geheel zal worden verboden, doch dat het alge meen belang integendeel wordt gebaat door een vrije, onbelemmerde ont wikkeling van de particuliere levens- verzekeringsbediijven, welker eenige beperking behoort te bestaan in da grenzen, door een deugdelijk en verstan dig ingericht Staatstoezicht te trekken. De mislukkiug der vredesonderhandelingen. De maximalistische regeering heeft den centralen mogendheden voorge steld, de vredesonderhaodelingen te Stockholm voort te zetten, en deelt tegelijkertijd roede, dat zij weigert, het voorstel van Oostenrijk en Duilsch- land aan te nemen, zooals dat tot uitdrukking komt in de eerste twee artikelen, die betrekking hebben op de bezette streken. De mijnen van EIras.Lotharingen ouder het Duitsche regime. «Als de Duitschers over den bloeien- den toestand van Elzas-Lotbaringen spreken, beroepen zij zich vooral op de productie der mijnen. Maar, dit van naderbij beschouwend, zien wij dat deze tak van productie aldaar, evenals andere, ernstig benadeeld vvoidt door de concurrentie en de ijverzucht der Duitschers», alzoo schrijft de Zwitsersche ingenieur Karl Hüggl in de Duitsche revue «Wissen und Leben.» «Het is juist, dat de uitvinding van procédé Thomas, in 1876, in staat heeft gesteld, de erts-mjjnen in Lot haringen te exploiteeren op een wijze, waarop men te voren niet bad durven hopen. Het is dank zij deze nieuwe metbode, dat de ijzerproductie in Duitschland is kunnen toenemen van 12 raillioen ton in 1895 tot 27,6 millioen ton in 19072/3 gedeelte van deze laatste hoeveelheid komt uit Elzas-Lotharingen. Dit laod heeft zijne productie zien toenemen van 684.000 ton in 1872 lot 17.700.000 ton in 1911. Toch hangt eene nuttige exploitatie van deze mijnen hoofdzakelijk af van de mogelijkheid om alle fabrieken, die zij noodig hebben, in dezelfde streek te vereenigen en die van kolen te voorzien op de meest economische wijze. In Lotharingen zou de ont wikkeling meer normaal zijn geweest, en ook sneller, als voor deze indu strie steenkool verschaft had kunnen worden door goedkoope transporten: daarom bleef zij niet in gebreke de canalisatie van den Moesel te eischen. Toch is de uitvoering van deze kanaal- aanleg buitengesloten door al de Duitsche autoriteiten en speciaal door den Rijksdag iD 1912. De tegenwer king, die de aanvragen der indu- strieelen, zoowel als de eischen der vertegenwoordigers van het gean nexeerde land in den Rijksdag en den landdag ondervonden, kwarn van den Pruissischen fiscus der spoorwegen en van de vertegenwoordigers der ijzer industrie in de Rijnlanden. De Prui®- sische spoorwegen vreesden, dat de transporten langs het kanaal hun een deel van bun ontvangsten zou doen verliezen. De industrieelen van den Rgn en van WestlaleD vreesden, dat het centrum van do ijzerindustrie- productie zich zou verplaatsen naar Lotharingen. Het belang der gean nexeerde landen moest bet afleggen tegenover de eischen der belaogen van den Pruissischen staat en van zekere groote industrieelen daarvan. In 1914 ontdekte men in de om streken vari Mühlhausen belangrijke beddingen potascbvan 1905 tot 1918 gaf de staat concessiee uit voor eene oppervlakte van 200 vierkante kilometer. Deze ontdekking schiep een ge vaarlijke concurrentie voor de potasch- mijnen van Strassfurth, die, tot op dien tijd, het monopolie hadden der potasch-productie. Daarom haastte de Rijksdag zich, om de exploitatie dier mijnen in den Elzas tegen te werken, door een wet te maken, die de productie van de nieuwe mijnen beperkte en die het transport-tarief vaststelde door als basis te nemen de stad Strassfurlb, zelfs voor de pro ductie der mijnen in den Elzas, wat neerkomt hierop, dat bijv. een boer van den Boven-Rijn, die potasch wilde ontvangen voor een veld vlak in de buurt van die mijnen, verplicht was om denzelfden prijs te betalen alsof die potasch hem was gezonden uit Strassfurth. Niets karakteriseert beter de zelf zuchtige politiek, die Duitschland volgde tot groot nadeel van Elzas- Lotharingen. Onderzeesche vrachtbooten. Een medewerker aan de «Daily Chronicle* geeft de volgende beschrij ving van de nieuwe «lichters», die evenals onderzeeërs kunnen duiken en meer andere wonderlijke dingen ver richten. Hij zegt o.a «Onzichtbaarheid is het kenmerk van den onderzeeër en men stelt zich thans voor, ook de goederentransport- schepen onzichtbaar te maken. De prooi en de jager zullen zich dan in gelijke omstandigheden bevinden. Maar de duikvrachtboot die aan de admi raliteit is aangeboden, zou noch be- manoing, noch brandstof, noch motoreD meevoeren, de geheele inwendige ruimte, afgezien van de lucht- en waterreservoirs, zou voor het vervoer van goederen gebruikt worden. Het schip zal gesleept worden door een sleepboot, die ongetwijfeld be wapend en in ieder opzicht voor dezen bijzonderen dienst ingericht zou zijn. De bijzonderheden moeten aan de ver beelding van den intelligenten lezer moeten worden overgelaten. Wel kan medegedeeld worden dat het vaartuig, als het gesleept wordt, bijna gelijk ligt met bet oppervlak van het water en dat bet duiken en weder rijzen kan door middel van dezelfde inrichting, die dit den onderzeeërs mogelijk maakt. Deze inrichting wordt evenwel van de sleepboot af bediend. Laat ods nu aannemen dat zulk een vrachtschip door het Kanaal, over de Noordzee of zelfs over den AtlantischeD Oceaan wordt gesleept en dat de sleep boot door een Duitschen onderzeeër wordt aangevallen. Een onderzeeër tracht altijd bet hart, d.w.z.de machinekamer, van een schip met een torpedo te treffen. In het veronderstelde geval nu zou hij slechts de sleepboot en niet de vracht- booten zien, die even onder de golven zouden drijven. De sleepboot zou den sleeptros vieren en de vrachtboot zou wegzinken. Zij beeft echter boeien aan boord, die een poos later niet den sleeptros boven zouden komen drijven om ben die bet aangaat de plaats aan te wijzen waar het vaartuig ligt.j Tegelijkertijd zou de sleepboot draad- looze seinen met alle noodige inlich tingen kunnen zenden aan den pa- trouilledienst en op zichzelf bovendien den onderzeeër aanvallen. Door een scherpzinnig bedaebt automatisch toe stel zou de duikvrachtboot tot op een vastgestelde diepte, of zelfs op niet al te diepe plaatsen tot den bodem der zee kunnen zinken. Lezers, die weten, hoe een auto matische lift werkt, zullen zich ge makkelijk kunnen voorstellen, boe dit toestel, docb verbeterd en aangepast aan bet beoogde doel, voor dit doel gebruikt kan worden. Maar wie moet op den knop druk ken om deze zee-lift, met zijn kost baren last, tarwe bijv., weder te laten stijgen? Hoe dit geschiedt mag ver teld worden; maar bet geschiedt. Na een zeker aantal uren komen de aan het uiteinde van den sleeptros vastgemaakte boeien bovendrijven. Ook de vrachtboot zelf komt auto matisch weder naar de oppervlakte. De sleepboot pakt de tros weer op en vervolgt de reis. Ie ondergedompelden toestand zou de «lichter", als men de boot zoo noemen mag, geen gevaar uitmaken voor de scheepvaart want hij zou zoo diep liggen dat bij alleen gevaarlijk zou zijn voor duikbooten die er bij een botsing niet gunstig aan toe zouden zijn en de admiraliteit zou altijd precies weteD waar hij ligt. Het oogenblik waarop de boeien aan de oppervlakte komen kan met volkomen nauwkeurigheid worden vastgesteld en bet scbip zelf zou niet vóór bet verwachte oogenblik aan de opper vlakte komen of zelfs beneden kunnen blijven liggen tot op het oogenblik waarop men het wilde. De sleepbooten zijn reeds beschik baar. Alleen de vrachtbooten zelf moeten nog gebouwd worden en daar deze naar het standaard-systeem te construeeren zijn, zou men er in enkele maanden honderden van kunnen gereed maken. Het is bij dit stelsel vao niet ge ringe beteekenis, dat vrachtruimte en beweegkracht van elkander kunnen wordeü gescheiden, zoodat bij de lossing van de eerste, de twee niet ongebruikt behoeft te blijven liggen. Bij het huidige systeem verslindt de machine massa's geld terwijl dat schip in de haven ligt. Bij de nieuwe metbode is de machine los gemaakt van de laadruimte en zou dus terwijl zijn vorige vracht gelost wordt, nieuwe voorraden kunnen aaD.sleepen. De nieuwe gesleepte vrachtboot is niet alleen een middel om de duik boot in sommige opzichten ongevaarlijk te maken, maar ook om de scheepsma chine nuttiger effect te laten bereiken."

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 1