BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. KENNISGEVINGEN. PLAATSELIJKE WONINGGIDS. De Elzas-Lotharingen kwestie en het recht. Men spreekt dikwijls naar aanlei ding van Elzas-Lotharingen over de rechten van Frankrijk in tegenstelling met die, welke Duitschland beweert te hebben op de twee provincies. Men drukt zich ten onrechte aldus uit Frankrijk heeft den trouw, waarmede Elzas-Lotharingen zich zijner herinnert niet te bewijzen, en Duitschland beeft evenmin het bewijs te leveren dat de bewoners van het Rijkstand afstand doen van de Fransche nationaliteit. De Entente heeft verklaard dat zij de Centrale rijken wil dwingen om aan de zwakke en verdrukte volken het recht toe te kennen om over hun lot te beschikken. Wat wil deze juridisch onaanvechtbare formule zeggen in het concrete geval der Elzas Lotharingers Zij beteekent dat de bewoners van bet land, besloten tusschen de Vogezen en den Rijn het recht hebben, even als de Polen, de Tsjechen, de Yougo- slaven, de Serviërs, de Roemeniërs en de virredente» Italianen, om de wijze te kennen te geven, waarop zij hun bestemmingen wenschen te zien ge regeld. Hiervan uitgaande is het idee, dat zich natuurlijkerwijze voor den geest opdoet om dit principe van do nationaliteiten in toepassing te brengen, om de bevolkingen op directe wijze te raadplegen en een plebisciet te organiseeren. Deze oplossing zou rationeel zijn indien de Elzas-Lotharingers zich goed schiks onderworpen hadden aan de annexatie eu als bet verdrag van Frankfoi t haar zwijgeDdenonverschillig hadden gelaten. Maar tegen die an nexatie hebben 1500000 menschen plechtig geprotesteerd door naar de volksvergadering gedeputeerden af te vaardigen, die unaniem den wil van hun kiezers geproclameerd hebben om Fransch te blijven. Men kan zeggen, dat dit in appèl bevestigd is omdat het Rijksland, na gemachtigd te zijn om afgevaardigden naar den Rijksdag te zenden, er voor 15 zetels 15 pro- testetrenden heeft heen gezonden. De zaak is dus reeds berecht. Er zijn geen termen om tot een nieuw, trouwens practisch onmogelijk, plebisciet over te gaan. Men heeft slechts deu wil te eerbiedigen der Elzas-LothariDgers, die zich vrijelijk en plechtig heeft uitgespioken op hetzelfde uur dat de gewelddadige en willekeurige daad van Duitschland de kwestie Elzas-Lotha ringen heeft gesteld. Frankrijk blijft getrouw aan de moderne idee van de volks-souvereiniteit, die in 1870 zoo prachtig is uitgedrukt door Fustel de Coulanges: »Een volk kan slechts worden geregeerd door instellingen, die het vrijelijk aanvaardt, en het moet ook slechts deel uitmaken van een staat door zijn wil en zijn vrije toestemming. De nieuwe Staatsleening Het resultaat van de inschrijving op de nieuwe Staatsleening, groot 500 millioen, is weinig bevredigend. Uit 's-Gravenbage alleen werd b.v. maar voor 61/2 millioen ingeschreven. Suiker. De resultaten der jongste bieten campagne zijn nog niet bekend, doch staat nu reeds vast dat voorloopig aan de"jnvoering eeoer suikerrantsoenee- ring niet wordt gedacht, schrijft bet *Hbld.( Geconstateerd kon worden, dat over het algemeen, dank zij het onverbid delijk toepassen van art. 19 der Distri- butiewet (opsporing der strafbare fei ten door de ambtenaren en de dienaren der politie), de overtredingen tot een gering aantal bepeikt blijven. Daaraan is het te danken, dat, zeker in de eerstvolgende maanden, van suiker- rantsoeneeringen geen sprake zal zijn. Smokkelen geeft niet altijd voordeel 1 Tot beden hebben gedurende de oorlogsjaren alleen in Limburg 500 personenj het leven verloren in ver band en met bet smokkelen 1 Het sAlgem. Politieblad* bevat de namen van ruim 30 000 personen, die in 1917 voor verschillende delicten veroordeeld zijn geworden en zich aan de tenuitvoerlegging der straf hebben onttrokken. De boeten aan die personen opge legd kunnen veilig op één millioen gulden worden geschat. 't Kan schikken! Naar we vernemen, heeft zich hier te lande voor een waarde van ongeveer 14 millioen gulden opge hoopt aan gedroogde aardappelen en diverse groenten. In de raadsvergadering van 28 Augustus j.l, werd de heer H. Moo- jen Jr. voor het tijdvak van 1 Oct. 31 Dec. 1917 benoemd tot tijdelijk leeraar in het lijuteekenen aan de Burgeravondschool. Daar deze heer de volledige bevoegd heid om onderwijs in lijnteekenen te geven, mist, werd hij tgdelijk aan gesteld. De tijdelijke waarneming der lessen zal n.l. een einde moeten nemen, wanneer aan de Ambachtsschool een leeraar zal worden benoemd, die tevens de bevoegdheid bezit om aan de Bur geravondschool bedoeld onderwijs te geven. Aangezien tot dusverre in de be trekkelijke vacature aan de Ambachts school nog niet definitief is voorzien, is het noodzakelijk, de aanstelling van den heer Moojen met drie maanden te verleogen. Aldus stellen B en W. voor. B. en W. stellen voor, den beer Jac. Greve op diens verzoek eervol ontslag te verleenen als leeraar aan de voormalige Gem. H. B. S„ gerekend ingegaan te zijn op 1 Sept. 1.1. De Vereeniging Dorcas" ont ving in het afgeloopen jaar aan jaar- lijksche bijdragen vitje giften en con tributie der werkende leden de som van f 747 19>. Gedurende 1917 zijn door haar 36 kraamvrouwen bedeeld en heeft zij den dringenden nood van enkelen trachten te lenigen. Op 20 December bad de uitdeeling plaats. In het ge heel werden aan 207 buisgezinnen gegeven: 235 mannen-, vrouwen-, en kinderhemden, 92 lakens, 17 dekens, 65 paar kousen en sokken en 46 baaien en audere kleedingstukken. De belangen der Vereeniging worden bij hare gewone jaarlijksche inzame ling, die in de eerste maanden zal plaats hebben, op nieuw beleefd aan bevolen. De Christelijke Jongelings-Ver- eeniging, die voor dat doel f90.had gecollecteerd, heeft op Oudejaarsavond een kleine 300 militaireu op chocolade, speculaas en sigaren onthaald. De plaatselijke slagers hebben den prijs van bet rundvleescb met 15 en dien van het kalfsvleesch met 25 cept per 5 ons verhoogd. De openbare school aan de Puntenburgerlaan heeft Donderdag ochtend de localen moeten sluiten wegens gebrek aan brandstof. Des middags was hierin echter reeds voorzien, zoodat de extra-vacantie van de schooljeugd zich alleeD tot de och tendlessen bepaalde. Voor bet tijdvak van 1 Januari tot 31 Augustus 1918 is aan de Rijks H. B. S. tot leeraar benoemd de heer T. P. de Jongh. De arrondissements-schoolopzie- ner, de heer J. Stamperius, zal m het vervolg, buiten verhindering, ovei zaken het lager onderwijs betreflende te spreken zijo op bet Raadhuis alhier eiken Woensdag tusschen 2 uur en halfvier. Rijks-Postspaarbank. De Directeur der Rijks Postspaar bank brengt ter algemeene kennis, dat alle spaarbankboekjes, uitgegeven in de maand Jan. en waarop de rente over het afgeloopen jaar nog niet werd bijgeschreven, zoo spoedig mogelijk ter verificatie en rente bijschrijving bij hem worden ingewacht. Voor de toezending daarvan kan gebruik gemaakt worden van omslagen met gedrukt adres, kosteloos aan de kantoren der Posterijen verkrijgbaar. Afgifte der boekjes tot voornoemd doel aan die kantoren geschiedt tegen bewijs van ontvangst. Strenge winter overal. In heel Frankrijk heerscht strenge koude, ook in het Zuiden. Te Troyes daalde de thermometer 14 graden beneden het vriespunt, te Remiremont 21 en zelfs te Marseille vroor het 8 gr. Daar en te Toulon ligt de sneeuw voeten hoog. Alle verkeer is in het Zuiden gestremd, waardoor dezebuiten- gewone koude den omvang krijgt van een ramp. Reeds is een aantal men schen doodgevroren. In de Italiaaosche Riviera heerscht eveneens een voor die streken onge kende koude. Te Savona dat aan de spoorlijn Genua—Ventimigüa ligt, is veel sneeuw gevallen, die het verkeer aanzienlijk belemmert. In de Apenijen sneeuwt bet tot diep in de dalen en zijn alle wateren bevroren. Ook in Spanje heerscht een vreese- lijke koude eu woeden hevige sneeuw stormen. In noordelijk Spanje ligt de sneeuw ettelijke meters hoog, zoodat het spoorwegverkeer in die streken geheel gestaakt is. De telegrafische verbindingen zijn op verschillende plaatsen verbroken. In de nabijheid van Sevilla ontspoorde de expresstreio, ten gevolge van lawines. Tot zelfs uit Algiers komen berichten van ijs en sneeuw en in de Vereenigde Stateu is bet thans zoo koud als in 11 jaar niet is voorgekomen. In New York is de thermometer tot 25 graden onder bet vriespunt gedaald en in de Noordelijke Staten zelfs tot 36 graden onder het vriespunt. Ten gevolge van storingen in het spoorwegbedrijf en bet toevriezen der rivieren heeft New York nog slechts voor 2 dagen kolen. Driekoningen op Tessel. Hoewel het oude gebruik vermin dert, komt het tochnogwelvoor.dat op Driekoningendag op Tessel enkele lieden of jongens rondgaan met den rommelpot; daarbij wordt dan onder staand zonderling liedje gezongeu: Schipper baal je zeil in top Gooi wat in mijn rommelpot, Dan zullen we vroolijk wezen, Dan zullen we vroolijk zijn, Alle lieve meisjes in de rij. Raad eens wat die meisjes doen? Gaan ze 's morgens vroeg opstaan, Gaan ze voor den spiegel staan, Kijken ze hier, kijken ze daar, Kijken ze in 't rondomme. Moeder staat mijn kapje net Wantmijnvrijerzal vanavond komen, Komt hij dan vanavond niet Slaapt hij in m'n armen niet, Dan komt Jan Janssen Dan komt Jan Fransen, Die zal op den roropot spelen, En de gek zal leeren dansen. Hier een stoel en daar een stoel, lederen stoel een kussen. Meisje til je kinnebak op En leg er een panne|toek tusschen. Hsbl. Kalenderhervorming. In de Hongaarscbe Academie van Wetenschappen beeft professor Mahler voorgeslagen, het jaar inplaats van 365 dagen, in bet vervolg slechts 364 dagen, dus precies 52 weken te laten tellen. In plaats van zooals nu een schrikkeldag om de 4 jaar, zou dan ingevoerd worden een schrikkelweek in elk door 7 deelbaarjaar. en 2 scbrikkejweken in elk door 28 deel baar jaar, dus: enkelvoudige en dub bele scluikkeljaren. Wat betreft bet Paaschfeest, dat in den Christelijker) kalender gewijd is aan de herdenking der opstanding, zou allereerst de juiste datum van Christus' dood moeten worden vastgesteld. Professor Mahler beweert dat volgens de door hem ingestelde onderzoekingen de sterfdag van Christus valt op Vrijdag den 3den April van het jaar 33. Daarna kan de gedenkdag van den dood en die van de opstanding nauwkeurig vast gesteld worden, zonder zooals tot dus ver zich te houden aan een willekeu rige bepaling door berekening der maanphasen. Natuurlijk kan alleen de kerk bier beslissen. De wetenschap kan alleen adviseeren. Landstormman Beethoven. Te Weenen is in het Garnizoen- lazaretb de landstorm-infanterist Karl Julius Maria van Beethoven gestorven, een achterneef van Ludwig, en ge boren in J870. Hij leefde jarenlang als gelegen heidschr ij ver onder de ellen digste levensomstandigheden te Parijs, later in Londen, waar hij in 1915 uitweek en zich in Weenen vestigde. Kurk uit paddestoelen. De kurkenaanvoer uit Spanje, Por tugal en Algerië wordt hoe langer, hoe minder, zoodat we thans ook de kurkennood kennen. Intusschen daagt er reeds redding op in den vorm van allerlei surro gaten. Men begon proeven te nemen met vliermerg en zonnebloempitten. De resultaten waren wel goed, maar de vraag hoe aan voldoende materiaal te komen, deden velen met andere proef nemingen doorgaan. Een buigzaam, elastisch en poreus kurksurrogaat leveren volgens Dr. Freund gedroogde paddestoelen. Alle paddestoelen, ook giftige en boom zwammen kunnen gebruikt worden. Na het drogen worden ze met een cementachtige stof vermengd en onder hoogen hydraulischen druk geperst De Burgemeester en Wethouders der Gemeente Amersfoort maken be kend dat in de week van 7 tot en met 12 Januari 1918 wordt verstrekt: Maandag: Vermicellisoep. Dinsdag: Stamppot van Snijboonen. Woensdag: Erwtensoep. Donderdag: Stamppot Zuurkool. Vrijdag; Bruine boonesoep met vleescb Zaterdag: Hutspot. Ingenomen wordt voor Woensdag bon 50 voor groene erwten, voor Vrijdag bon 50 voor bruine boonen. Amersfoort, 3 Januari 1918. De Burgemeester voornoemd De loco Burgemeester J. W. JORISSEN. De Burgemeester van Amersfoort maakt bekend, dat het blijkt, dal sommige landbouwers niet tot het scheuren van grasland overgaan,omdat zij vreezen, dat hetgeen zij op dat land zullen teleu, in het geheel door de Regeering in bezit zal worden ge nomen. In dit verband zij opgemerkt, dat uit den aard der zaak voor de ge wassen, geteeld op gescheurd grasland, geen uitzondering op de algemeen te stellen regeling kan worden gemaakt. Aan de andere zijde zullen echter in geenen deele de op grasland ge teelde gewassen bij die van het bouw land ten achter worden gesteld. Buitengewone omstandigheden voor behouden, zullen voederbieten, kool rapen en paardepeen in ruime hoeveel heden aan de verbouwers worden gelaten, terwijl, indien het mogelijk is haver, gerst en andere veevoeders aan de vei bouwers voor veevoeder te laten, ook zij, die deze gewassen op gescheurd grasland hebben geteeld, daarvan zullen kunnen profiteered. Den landbouwers in de veehouderij- streken wordt derhalve nogmaals drin gend aangeraden, om tot het scheuren van grasland over te gaan. Zooals reeds eerder werdt mede gedeeld, zal worden tegengegaan, dat in de bouwstreken meei veevoeder wordt verbouwd dan voor eigen be hoefte noodig is. terwijl betgeen nog te veel mocht worden verbouwd, voor de zandstreken zal worden bestemd. In de veehouderijen zal men der halve voor de voeding van ziju vee op eigen verbouw zijn aangewezen. Amersfoort, 2 Januari 1918. De Burgemeester voornoemd VAN RANDWIJCK. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. van 28 Dec. 1917, t.m. 3 Jan. 1918. GeborenGerritje, d. van Jacobus Gouw en Helena Descans. Henrica Eugenie, d. van Cornells Schothorst en Catbarioa Maria van Kessel Johanna Jacoba, d. van Coenraad Lode- wijk den Herder en Johanna Kok. Gerardus Hermanus, z. van Johannes Wijnands en Maartje Johanna van 't Hoenderdaal. Antonia Catharina, d. van Cornells van 't Wel en Tiijntje van Mondfrans. Geertruida Catha rina Maria, d. van Hermanus Cornells Jacobus Korndewal en Alberta Wil- helmina Maas. Joanna Melanie Marie Susanna, d. van Jean Alphons Gons en Melanie Rosalie Jacobs. Meijer, z. van Henoch Bluhm en Anna Cato Schreu- deis. Johan Hendrikus, z. van Johannes Hendrikus Plieger en Anna Elisabeth van 't Geijn. Anton Joannes, z. van Johannes Franciskus Baptist Weber en Maria Elisabeth Vonk. Johanna Willemina Pieter- nella, d. van Frederik Wilhelm van der Wilde en Jacoba van Achterbergh. Aleida, d. van Aart Melis van Donkelaar en Geuitje van Drie. Wytske, d. van Cornelis Wilhelmus van der Vorst en Elisabeth Maria de Jonge. Ondertrouwd: Jan Meinten en Hen- drikje Tiggelaven. Cornelis de Groot en Hendrika Francisca Wakelkamp. Hermanus Reems en Johanna Maiia Hofland. Gehuwd: Julles Rodts en Paulina Vermeulen. Hendrik Jan Dijkslag en Gerritje de Bree. Steven Har- togsveld en Hendrika Johanna Wolf. Overleden: Jan Berg 55 jr., onge huwd. Elbarta van Duist, 78 jr., weduwe van Petrus Bliekendaal. Jan Willem Radersma, 40 jr., ecbtg. van Arendina Petronella Johanna Schrevelius. Maria van Duinkerken, 40 jr., echtg. van Melchior Zijtveld. Antje de Wit, 67 jr., weduwe van Hendricus Boerssen. Lambartus Johannes Huurdeman, 83 jr weduw naar van Wilhelmina Hilhorst. Peternella van Ouwerkerk, 75 jr., ecbtgen. van Gerardus Diederiks. Boukje Maria Rijnders, 78jr, weduwe van Dirk Hubers. Gerrit van de Kraats, 66 jr echtgen. van Elisabeth van Beekhoven. Johanna Helena Bartelemina van der Miessen, 58 jr., echtgen. van Jacobus Antonius Go- vers. Hendrik Leendeit' Schram, 70 jr., echtgen. van Margaretba Frij- link. Antje Wilhelmina ter Beek, 66 jr., weduwe van Sicco Jacobus van Duinen. Hermanus van Eist, 62 jr., weduwnaar van Baremlina Johanna van Achterbergh. MAKKl BhhlCHT. AMERSFOORT, 4 Januari 1918 Tarwe f 0 Rogge f Boekweil t 0.— appelen f7.00 a fi0.— i'eren f 0.afO.Klei- A^rdapp. fO.OO a f 0.zandaardapp. fO.'OO a f 0.00 Hoendereifivn f16 00 i f 18.00 p. 100 st. Bruine eieren f00 00 a l 00.00 per 100 st. Boter f3 30 a f 3.50 per kilo. Eendeneieren f 00 00 a f 00.00. Zoetem. kaas f 0.a f 0.per 00 kilo. Kippen f 1.25 a i 2 00 Kuikens fO.UOa i 0 00 Piep kuikens f 0.80 a f 1.50 Ganzen t 0. a f0.Eenden f0 00 a I 0 00 p. st. Jonge f0 00 a fO.OO. Hazen f2.00 a f4.00 Wilde konijnen f 0 80 a f 1.00 Tamme M.00 a 13.00 Duiven f0.70a f0.9ü paai Magere varkens f 00.— a f-. Varitens expor* f 0.a 10 Zeugen f 00.a f 00.— Biggen fUOOO a (00 Schrammen f0.a f 0.— Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 00O.— a 000—. Ka'fkoeien f 000.a f 000.KaJf- *aarzen f 00.— h f00.—Os f000.— a f000.— Pinkstieren f Oa f 0.00 Kalveren f 10.A f 12.— Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe heet. Rogge. heet. Boekweit. 30 heet. Appelen. 00 heet. Peren. heet. Zandaardappe- len, heet. Kleiaardappelen,* 1500 stuks Hoen dereieren. 0000 stuks Eendeneieren 50 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee magere varkens. Varkens voor exportslagerij biggen, zeugen, 9 kalveren. Gemeentelijke Arbeidsbeurs tevens Districtsbeurs voor Intercomm. Arbeids bemiddeling. Achter Davidshof No. 2. Telephoon Int. No. 374. Geopend: alle werkdagen van Sljt12Vx e* van 23 uur; Zaterdags van S'/j12'/i uur. Aanvragen van Werkgevers op 3 Jan. 1918. Ie. Volwassenen. 6 bankwerker. 2. mach. houtbew. 2 mach. breisters. 2 machinist. 8 broodbakkers. 1 modelmaker. 1 dagmeid. 2 suikerbakkers. 2 electriciens. 3 waschvrouw. 1 letterzetter. 8 ijzerdraaiers. Aanbiedingen van Werkzoekenden op 3 Jan. Ie. Volwassenen. 1 2 banketbakker. 2 mach. houtbew. 1 behanger. 24 metselaar. 2 broodbakkers. 1 meubelmaker. 1 hulp i. d. huishou- 23 opperlieden. ding. 24 schilder (huis). 35 grondwerkers. 3 schoenmakers. 4 kantoorbedienden 2 sigarenmaker. (mann 1 smid. 1 kappersbedienden 1 slager. (niann.) 1 steenhouwer. 1 kinderjuffrouw. 10 straatmakers. 1 kleermakers. 13 stucadoors. 1 kruideniersbed. 1 teekenaar (bouwk.) 1 letterzetter. 1 timmerman. 1 loodgieter. 1 werkvrouw. 1 loopknecht. 1 winkeljuffrouw. 88 losse arbeiders. 8 ijzerdraaiers. 2e. Leerlingen en Jongens. 1 electricien. 2 timmerlieden. 1 loopjongen. Voor aanvragen van werkkrachten door pa troons woonachtig buiten de Gemeente raadplege men de opgave op de stads-aanplakplaatsen.- Alle aanvragen en aanbiedingen te richten tot de Arbeidsbeurs, Achter Davidshof No. 2. Tel. Int, 374. Opname van perceelen onder deze rubriek geschiedt tegen betaling van ƒ0.50, terwijl voor de bemiddeling van het Amersfoortsch Woningbureau, Schimmelpenninckstraat 25, lid van den bond van Makelaars in Vaste Goederen enz. bij koop, verkoop, huur of verhuur k l°/o betaald wordt. Te Koop Winkelhuis Langestraat. id. Varkensmarkt. Villa Utrechtscheweg. Dubbele Villa Oldenbarneveldlaan. id. Koninginnelaan. Bouwterrein Berkenweg. id. Anna Paulownalaan. Te koop centrum N.-Brabant. 220 Heet. Bouw- en Weiland. Geheel met mooie resultaten ontgonnen. Pachtopbrengst ƒ9000.Koopprijs ƒ800.per H.A. Hyp. 100 mille. Te Huur: Gevraagd gemeubileerde Villa voor de zomermaanden. 1 perceelen it ƒ250. 2 ƒ300.—. 1 a a f 350. 1 i ƒ400.—. 1 ii f 500. 1 Etage of Bovenhuis al of niet gem. 1 "Winkelhuis Langestraat of Utrecht- schestraat. Appartementen Gevraagd 1 zit- met 2 slaapkamers op goeden stand.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 2