MIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. g|| No. 7. Woensdag 23 Januari 1318. 47e jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG' DE OORLOG. BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1. Franco per post door het geheele Rijk 1.15. Afzonderlijke Nummers 5 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever GJ. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 77. Telephoonn. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regelB 0.90; iedere regel meer 15 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Groote vreugde in Zwitserland over het vredesprogramina van President Wilson. Van den secretaris van den «Neder- landsche Anti-Oorlog Raad«. Mr. de Jong van Beek en Donk, die nog steeds in Zwitserland verblijft, werd tele grafisch bericht ontvangen, dat men in verschillende kringen in Zwitserland de rede van Piesident Wilson op 8 Januari als een bijzonder gelukkigen stap op don weg naar den vrede be schouwt. Volgens aldaar heerschende opvattingen beteekent de rede van President Wilson klaarblijkelijk, dat de Geallieerden zich niet langer stellen op het standpunt, door Clemenceau en vroeger ook door Lloyd George ingenomen, n.l.,datgeen vrede mogelijk zou zijn zonder overwinning voor de Entente. Het programma van President Wilson wordt beschouwd als een be wijs, dat de Geallieerden afzien van iedere inmenging in de binnenlandscbe Duitsche politiek, terwijl ook de econo mische oorlog, na den oorlog en alle andere extreme eischen, zooals deze door de Northoliffpers worden ver kondigd, worden verworpen. Het bericht uit Zwitserland wijst er nadiukkelijk op, hoe Wilson bij het besproken van de wenschen van Frankrijk en van de grenswijzigingen van Italië woorden gekozen heeft, die aangeven dat men bier niet te doen heeft met onvoorwaardelijke eischen maar slechts met wenschen der Entente, weoschen waarbij de mogelijkheid van een overeenkomst door een compromis geenzins uitgesloten is. Ook beeft President Wilson te ken- nen gegeven, dat ten aanzien van de teruggave der Duitsche koloniën geen sprake mag zijn van een eenzijdige toepassing van het zelfbestemmings- recht der volkeren, maar is nadrukkelijk het algemeen beginsel uitgesproken, dat bij alle koloniale kwesties de be langen der betrokken bevolkingen even veel gewicht in de schaal moeten leggen, als de rechtmatige eischen van de regeering over wier heerschappij met betrekking tot deze koloniën moet worden beslist. Voorts is men in Zwitserland sterk onder den indruk van het feit dat de algemeene beginselen in de rede van President Wilson neergelegd volkomen overeenstemming vertooneu met de programma's der verschillende vredes organisaties tijdens den oorlog opge steld en met name het Minimum- Programma der «Centrale Organisatie voor een Duurzamen Vrede#. In Zwitserland acht men het daarom wenschelijk, in neutrale landen op groote schaal te manifesteeren om het bovenstaande duidelijk in het licht te stellen. Vanuit Zwitserland heeft men vredesvereenigingen in andere landen opgewekt zich in bovenstaande zin uit te spreken, terwijl in Zwitserland zelf voorbereidende maatregelen zijn ge- trofien om in het einde van deze week openbare vergaderingen te houden te Bern, Genève en Zurich. Aldaar zal dan een motie worden aangenomen vaststellende, dat, terwijl de algemeene verklaring der Centrale Mogendheden op 25 December te Brest-Litofsk al tegemoetkomend was, Wilson's rede nu den weg tot den vrede opent, zoo dat thans bij alle oorlogvoerenden word t aangedrongen, algemeene vredes onderhandelingen te beginnen op den grondslag van Wilson's programma. Herkeuring van afgekeurden. Bij het afdeelingsonderzoek der Tweede Kamer, van het wetsontwerp tol nadere uitbreiding van den land storm, sprak men er vrij algemeen zijn voldoening over uit, dat de Re- geeiing bedacht is op maatregelen om de aflossing der onder de wa penen slaande lichtingen en jaar klassen geregeld te doen plaats vinden. De belanghebbenden zullen de in lij ving, indien zij bij nadere keuring worden geschikt bevonden, als een groote hardheid gevoelen, doch andere leden merkten op, dat de keuiiDgs- eischen steeds te boog zijn geweest. Verscheidene leden weDschteo een nakeuring te beperken tot de personen, die hun 25e levensjaar nog niet hebben volbracht. Tweede Nederlandsche Jaarbeurs. Naar het zich laat aanzien zal de Tweede Nederlandsche Jaarbeurs, die een grootsch beeld zal geven van onze Nederlandsche Industrie, een druk bezoek ten deel vallen. Uit alle deelen van ons land worden de toegangsbewijzen aangevraagd. Zelfs uit verafgelegen kleine plaatsen komen bij het Secretariaat de verzoeken om kaarten binnen. Met den bouw op het Vredenburg is ook begonnen, zoodat thaosopalle vier de terreinen aan den opbouw van de monsterkamers en «stands" wordt gewerkt. Alle terreinen zullen voorzien wor den van de noodige restaurants. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co 's Bureaux voor den Han del zijn over de afgeloopen week, eindigende 19 Januari, in Nederland uitgesproken 15 faillissementen tegen 18 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 12 Jao. 1918 40 faillissementen tegenover 41 over hetzelfde tijdperk van bet vorige jaar. Een ernstig beroep op de vrijwillige medewerking van alle water verbruikers. Reeds enkele malen werd in de verschillende couranten een adver tentie opgenomen waarin werd aan gedrongen op zuinigheid in het ver bruik van water uit de gemeente waterleiding. Men heeft in het algemeen hieraan echter niet de noodige aandacht ge schonken. Als met zoovele andere dingen schijnt het, dat eerst dwang tot beperking het publiek wakker schrikt. Nu is bet ongelukkig vrijwel onmo gelijk om, evenals dit bij gas en elec- tiiciteit is geschied, het waterverbruik op de een of andere wijze te rantsoe neeren, daar het grootste aantal waterverbruikers geen nieter heeften bet water betaalt volgens een abonne mentstarief. Er blijft dus ten slotte niets anders over dan een beroep te doen op de vrijwillige medewerking. Zooals velen wel bekend zal zijn, wordt het pompstation der gemeente waterleiding gedreven door Diesel motoren, welke olie noodig hebben voor het oppompen van bet water. Wanneer er dus geen olie meer is, moeten de pompen der waterleiding stilstaan en kan het water niet uit den grond naar den watertoren worden opgepompt, m. a. w. de watervoor ziening van Amersfoort zal dan moeten worden gestaakt. Dit zou nu inderdaad nog ernstiger gevolgen hebben dan het stopzetten van den toevoer van gas of electriciteit. Nu is de aanvoer van olie uit het buitenland reeds gedurende verschei dene maanden geheel opgehouden. Dank zij de groote bergruimte in de tank op de gasfabriek was het voordien mogelijk een hoeveelheid olie op te slaan, welke voldoende was voor ver scheidene maanden. De internationale toestand blijft echter zoo ernstig, dat zelfs een der gelijke voorraad nog gevaar voor het bedrijf oplevert. Zelfs de Toewijzings- Commissie voor Gasolie kan thans niet met zekerheid zeggen of er begin Mei nog olie in Nederland aanwezig zal zijn. Bij een waterverbruik als op bet oogenblik plaats beeft, zal nu de watervoorziening van Amersfoort in derdaad begin Mei moeten worden stopgezet. Zooals van zelf spreekt wordt op alle mogelijke wijzen getracht dit te vermijden, al zou dit ook gepaard moeten gaan met groote uitgaven, bijv. door electricificatie van het be drijf. Waar dit in deze tijden bij gebrek aan materiaal vrijwel onmogelijk is, blijft er niet veel anders over dan door minder waterverbruik het fatale tijdstip te verschuiven, totdat op de een of andere wijze hulp wordt ver schaft, Men kan toch aannemen, dat de oorlog, of beter gezegd, de moeilijk heden in den aanvoer van grondstoffen niet eeuwig zullen duren Dat vermindering van het water verbruik te Amersfoort wel degelijk mogelijk is, blijkt uiteen vergelijking van dit verbruik per aansluiting met enkele andere gemeenteo. Voor zoo ver mogelijk werden van gemeente wege reeds maatregelen genomen het waterverbruik bijv. van de Reiniging, tot de kleinst mogelijke afmetingen te beperken. Na het bovenstaande hoopt onder- getetkende, dat ook alle eigenaars van bedrijven en zaken er bet hunne toe zullen bijdragen om tot het be oogde doel te geraken. Niet echter in de laatste plaats moet een beroep worden gedaan op de zuinigheid in de particuliere woningen. Het is on gelooflijk hoeveel water wordt ver morst door het lekken van water- leidingkraoen, bet doorloopen van closets, enz. Zoo laten velen bij vorst 'snachts.de kranen loopen om be vriezen der binnenleidingen te voor komen, hoewel dit streng verboden is. Indien nu ieder in hot vervolg er voor zorgt,' dat de lekkende kranen, closets, enz. zoo spoedig mogelijk worden gerepareerd en geen droppel leidingwater onnoodig wordt verhi uikt, zal, naar ik vertrouw, een zoodanige verminderingvanbet verbruik optreden dat de olievoorraad zóólang toereikend zal zijn, totdat op de een of andere wijze raad zal zijn geschaft. Zooals het met zulke zaken zoo dikwijls gaat, laat ieder de bezuiniging liefst aan zijn buurman over. Laat dit nu eens niet het geval blijkeD te zijn en iedereen zich doordrongen voelen van de noodzakelijkheid om zelf van nu af aan geen droppel water te vermorsen of door zijn personeel te laten vermorsen. Iedereen kan zelf het best beoor- deelen, welke maatregelen hij daartoe heeft te nemen. In vele gevallen wordt leidingwater gebruikt, waarin eveD góed pompwater dienst kan doen, bijv. voor het schrobben, wasschen, enz. Elke maand, elke week, ja elke dag. die gewonnen kan worden beteekent in deze tijden een groote winst, want bet behoeft niet gezegd te worden, dat behalve hetgeen van gemeente wege wordt gedaan om te trachten in de brandstofvoorziening van bet pomp station te voorzien ook van Rijkswege door bet zeüden van ambtenaren naar bet buitenland alle pogingen om nieuwen aanvoer te verkrijgen in bet weik worden gesteld. Het is dus de dure plicht der in woners vao Amersfoort om ook hunner zijds er toe bij te dragen door ver mindering van het waterverbruik te bereiken, dat met den aanwezigen voorraad olie zoo lang mogelijk kan worden rondgekomen De Directeur der Gemeente-bedrijven, A. C. K o p p e j a n. Belangstellenden in Voedsel- en Brandstofbesparing ten algemeene nutte worden uitgenoodigd ter alge meene vergadering in «Amicitia" op Dooderdag 31 Januari te acht uur precies waarbij als spreker de heer Arie Willemse uit deu Haag zal op- tredeu. De toegang is kosteloos en boven dien wordt den bezoek(st)ers gratis een toepasselijke prentbriefkaart aan geboden. De j.l. Zaterdag opgemaakte de finitieve groslijst van de Liberale Unie leden in den kieskring Utrecht luidt als volgt: Jbr. R. de Muralt, ingenieur te 's-Gravenhage, mr. dr. baron van Lijnden, oud-burgemeester van Utrecht prof. dr. B. Eerdmans te Leiden, prof. mr. van Hamel te Amsterdam, prof. mr. Heeres te Leiden, M. J. Bijleveld, industrieel te 's-Gravenhage, ds. Kiel- stra, schoolopziener te Zeist, mr. Tb. van Doorn, advocaat te 's-Gravenhage, mr. dr. van Gijn, oud-Minister te 's-Gravenhage, mr. R. J. H. Patijn, thesaurier van Firiantiën en generaal op non-activiteit, te 's-Gravenbage. Hedenavond vergadert de vei- eeniging Handel en Nijverheid« in hët gebouw der R. K. openbare leeszaal. Deagendabevato m. «Mededeelmgen in zake etalageverlichtiug.# De Centrale Keuken heeft verleden week opnieuw een record bereikt Er werden n.l die week, ongerekend de schoolvoeding, bijna 7800 porties al- geleverd. Tot dusver was bet week- cijfer niet hooger geweest dan lot 7600. Voor scboolvoedint; wordt thans dagelijks ongeveer 300 L. gebruikt. Ook bet St. Pieters- en Bloklands gasthuis betrekt eenige dagen in de week bet middagmaal van de Centrale Keuken. Ook de R. K. scholen maken tiu van de kindervoeding van de Centrale Keuken gebruik. De plaatselijke leden van bet departement der Maatschappij van Nijverheid zullen binnen kort een bezoek biengen aan 's Rijks Munt te Utrecht. Voor de afd. Amersfoort van de Ned. Vereeniging van Huisvrouwen, zal Dinsdag 5 Februari a.s. des na- I middags in Maisou de Haas, de beer De Bloeme, directeur van den Post- 1 cheque en Giro-dienst, van'sGraven- hage, een voordracht bouden over dien dienst. Het is sprekers bedoeling in 't bij zonder te wijzen op bet nut en gemak, dat ook voor de buisvrouw, de Post cheque en Giro-dieost kan ople veren bij het doen vaD betalingen. Volgens de Tel. beeft de beer Laokamp den beer mr. M. Slingen- berg, rechtsgeleerde en raadsman der exporteurs, medegedeeld, dat bij tot zijn spijt en met alle deferentie voor mr. Heemskerk bezwaar maakt, ver der de vergaderingen van de Commissie van Onderzoek bij te wonen, daar hij dit onderzoek moeilijk au sérieux kan nemen. Met ingang van 16 Februari a.s. is benoemd tot inspecteur van politie alhier de beer W. Veldkamp, tbaos inspecteur van politie te 's-Graven- De rechtbank te Utrecbt ver oordeelde j.l. Maandag den 39-jarigen timmermansknecht van bier, die ver leden week terechtstond wegens twee diefstallen, tot drie maanden met af trek van bet voorarrest. Te Hilversum zijn ten nadeele van een brandstoffenbandelaar op één nacbt uit een naburig bosch 80 boomen gerooid en spoorloos ver dwenen

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 1