NIEUWS Nieuws- en Advertentieblad IÉT voor de Provincie Utrecht. j||| Geld Gil waarde in dezen crisis-tijd. Plaatselijk Nieuws. EENE MESALLIANCE. No. 8. Zaterdag 26 Januari 1918. 47e jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG: Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden 1. Franco per post door het geheele Rijk 1.15. Afzonderlijke Nummers 5 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrpdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 17. Telephoonn. 09. ADVERTENTI&N: Van 16 regels 0.90; iedere reg9l meer 15 Cent. Giroote letters en vignetten naar plaatsruimte. Groote volksgroepen, allen na melijk, die leven van een vast loon, zijn door den oorlog en de economische crisis, die er ver band mee houdt, in moeielijkheden geraakt, wijl alles in waarde toe nam, behalve het geld, zoodat de koopkracht van hun loon steeds is verminderd. Met duurtetoeslagen is daaraan voor een deel tegemoet gekomen, maar een goede oplos sing voor dit nijpende geval is er nog niet, en slechts langzaam zal die worden gevonden. Immers onze denkbeelden over geld en waarde zijn tijdens de oorlogscrisis geducht aan het schommelen geraakt, en menig economisch vraagstuk, dat in den weeldetijd der laatste jaren vóór Augustus 1914 sliep in de boeken over staathuishoudkunde, is nu gewekt en spookt weer in de hoofden van vóór- en tegen standers. Werd onlangs niet bericht, dat de Vereenigde Staten 't weer eens willen gaan probeeren met den dubbelen standaard, en gouden en zilveren dollars willen aan- munten in een gewichtsverhouding van I tot 14. Wat nu ongeveer met den koers op de markt der edele metalen overeenkomt, maar overigens zoo willekeurig is als elke voor den dubbelen standaard vastgestelde verhouding tusschen goud en zilver steeds bleek, tot nadeel van den staat, die den dubbelen muntstandaard voerde En die, naar gelang hij meer goud of meer zilver gaf aan muntspecie, dan de marktwaarde aangaf, zijn metalen geld uitvoeren of ver smelten zag, en dus om de te houden voortdurend goud of zilver aan staven koopen moest, om ze, met het nadeel van het koersverschil, opnieuw tot munten te slaan. Wie dus meende, dat de prac- tijk voor goed de onhoudbaarheid van den dubbelen muntstandaard bewezen had, ziet nu zijn vergis sing. ïAlles vloeit®, zeide de oude Thales van Milete reeds, en zeker de leer der economisten niet het minst, al kan het, dat de moderne Ainerikaansche bimétallisten in deze crisis het »vergif<r van den dubbelen standaard slechts als geneesmiddel bedoelen aan te prij zen, en niet als voedzame spijs. Met andere economische denk beelden is 't al niet anders. Veel sprake komt er weer over natio naal vermogen in verschillende landen. De Duitsche professor Wolff is dezer dagen opgekomen tegen de waan-idée in zijn land, dat de verhoogde cijfers van het marken-aantal ook vermeerderd nationaal vermogen zouden be duiden. De oorlog beteekent overal economisch verlies, en ook als bij ons zoowel bet in de spaar banken belegde kleine, als het elders belegde groote geldkapitaal volgens de cijfers schijnt toege nomen, dan komt dat wijl de ruil waarde van marken en guldens nu een heel andere is dan de ruilwaarde daarvan vóór den oor log. Wil men aannemen, dat men gemiddeld tweemaal meer voor een gulden kocht in het begin van 1914 dan nu, dan kan ons natio naal vermogen met een vierde zijn verminderd, terwijl het in guldens uitgedrukt, met de helft vermeerderd lijkt. nen begrijpen het verschil tusschen geld en vermogen. Geld is enkel de waardemeter. Wie 1000 gulden heeft, heeft daaraan enkel iels, als anderen hem in ruil voor deze som hun arbeid of de voortbreng selen van hun arbeid willen leveren. Waar broodgebrek is, zal de man met brooden veel gemakkelijker en voordeeliger ruilen dan de man met goudstukken. Om die reden ligt het voor de hand, dat men in tijden van schaarschte aan geld veel minder heeft dan menigeen onderstelt, die in de gelijkmatige verdeeling van het nationaal geld kapitaal onder alle burgers heil waant. Wat den bezitters van veel geld een voorsprong geeft, is dat ze van zeer kleine voorraden koop waar iets kunnen bemachtigen. Maar dat is zeer betrekkelijk, om dat ze het gekochte veel te duur moeten betalen, en anderen dus feitelijk de baat hebben. Bovendien zou 't onmogelijk wezen om zulke kleine partijen luxe-waar onder allen te distribueeren, en goed beschouwd betaalt hij, die zich nu tegen een onmogelijk hoogen pi ijs luxe-aankoopen veroorlooft, een zeer zware, zij 't vrijwillige be lasting. circuleerende geldmassa op peil] Wie dat inziet, moet ook kun- Men verwart te vaak geld met kapitaal. Omdat men kapitalen 1 gewoonlijk met de geldmaat meet en als geldsommen berekent, ont staat die verwarring gemakkelijk Maar ze oefent daarom op het denken van velen geen minder verkeerden invloed uit. Het beetje munt, dat er in een land is, heeft, vergeleken althans met het natio naal vermogen, niet veel te be- teekenen. Doch al zou, ten koste van enorm nadeel, dat geld te verdeelen wezen, het nationaal vermogen is dat niet. De maat schappij is een levend organisme, zoo goed als 't enkele individu, ze verdraagt allerlei crisistoestanden en verminkingen, maar zoo min als een boom of een dier of een mensch in gelijke deel n verdeeld worden kan, kan zulks het nationaal vermogen. Het kan groeien en vergroeien als b.v. een appelboom, de vruchten kunnen anders ver deeld worden dan nu, maar ver- deeling van het nationaal vermo gen leidt onvoorwaardelijk tot het wegsterven van alle economisch leven. De vruchten van het nationaal vermogen kunnen echter anders verdeeld worden. We zien het al aan de distributie van allerlei primaire levensbehoeften als brood, aardappels, vet. melk, enzoovoorts tegen lageren prijs dan de pro ductie ervan vergt. We zien het aan de uitdeelingen van de steun comités, aan de stichting van reser ves van havenarbeiders, en even tueel ook van andere werklieden. Komen deze maatregelen op het oogenblik zooal niet meer op ver- deeling van, dan toch op uitdeeling uit het nationaal vermogen, in de toekomst als de arbeid weer her vat kan worden, zullen ze zeker moeten worden bestreden uit be drijfsbelastingen en dus in min dering komen van de als nationaal vermogen zich ophoopende meer dere waarde de méér-waarde die de bedrijfsorganisatie aan den arbeid van den enkeling geeft. Zonder twijfel zal dan, wanneer de felle klop van den levensstroom weer met kracht tot in de uiterste vertakkingen van het maatschap pelijk organisme jaagt, ook de loonschaal weer meer en meer zich aanpassen aan de rechtmatige be hoeften van den vast bezoldigde, hij zij arbeider of ambtenaar. De Weleerw. Heer C. van Dijk Kapelaan der parochie van den H. Franciscus Xaverius alhier is door den aartsbisschop van Utrecht be noemd tot pastoor der parochie 11. Maria Hemelvaart te Assen. Eindelijk worden de ruines der indertijd afgebrande zeepfabriek aan den vlasakkerweg opgeruimd. De eigenaar die uit spijt dat hem den wederopbouw geweigerd weid bouwvallen zooveel jaren liet staan, denkend het gemeentbestuur daar door te ergeren is blijkbaar eindelijk tot beter inzicht gekomen. Het perceel Kamp-traat no 66 door notaris A. P. Schrö ier j.l. Woensdagavond in botel de Zwaan" publiek geveild is voor f8800 overge gaan aau den heer H. Vicbvoyer te Rotterdam. De recblbank te Utrecht beeft tegen verwachting de apotheker T. C. V. ter M. toch nog veroordeeld tot f 10 boete subs. 10 dagen hech tenis. De bakker W. M. die zijn kostbaas bestal kreeg 6 weken gevangenisstraf. Naar wij vernemen moet naar aanleiding der invoering van een kerkelijke hoofdelijke omslag bij een zeer groot aantal vrijzinnige lidmaten der Ned Her», gemeente alhier bet voornemen bestaan om, wanneer bij de benoeming vau een vierde predikant met hunne wenschen geen rekening wordt gehouden, hun lidmaatschap der Kerk op te zeggen. De beer de H. ten wieDS nadeel de vorige week een geslacht varken werd ontvreemd heeft dit beestje ir,Ei-crii_,xJE],x,oisr. «In Godsnaam I" zuchtte Gerard. De Jodin ging naar binnen en kwam eenige oogenblikken later, met een zakje terug, dat zij zeide de bewuste zes Pestadores te bevatten. «En Mijnheer vroeg zij, thans het woord tot Filip richtende. Mijnheer heeft genoeg voorraad," zeide Gerard, terwijl hij het zakje hij zich stak. Hij knoopte zijn jas weder toe en zij vertrokken; ditmaal in de richting van het sociëteitsge bouw. Gerard behoorde tot die soort van lieden, die er geen zwarigheid in zien, hun' vrienden een blik in hun hart te gunnen, maar die zorgvuldig den staat van hunne portemonnaie voor hen verborgen honden. Met de meeste openhartigheid had hij Filip deel genoot gemaakt van zijne amourettes; maar dat hij zich door een kunst middel geld verschafte, om niet in de noodzakelijk te geraken, de beurs van zijn ga9t aan te spreken, had hij Filip niet willen zeggen. Allicht heeft de lezer begrepen, dat het in bewaring geven van zijn horloge, een ander doel had, dan het voor verlies of diefstal te vrijwaren, daar hij het eenvoudig thuis had kunnen laten. Het werkelijke doel was, om het tot onderpand voor eene geldleening te doen dienen. De bijnaam van Stinkedores voor sigaren, van tabak gemaakt, die een walgelijke lucht verspreidt, is van algemeene bekendheid. Daar volgens de Btudenten, het bewuste soort in dat opzicht het maximum bereikte had een hunner ter aanduiding van den verpestenden damp die zij gaven, er den spaansch klinkenden naam van Pestadorus aan gegeven; die spoedig aan de academie burgerrecht verkregen had. De Jodin was met de benaming bekend geraakt, en wist dan ook, wat de vraag naar dat merk te beduiden had. Op bedekte, voor de omstanders onverstaanbare wijze, werd de be geerte, geld ter leen te verkrijgen, er mede te kennen gegeven. Want voor de sigaren zelveD, zou niemand ze kóopenze waren zoo ongeniet baar, dat een kruier of oppasser, er eenmaal kennis mede gemaakt heb- hende, ze niet meer aannemen wilde. Bij "moeder Troost" zoo als de studenten, wegens de financieele hulp die zij bij haar vindeD konden, de sigaren verkoopster noemden stond de levering van Pestadores met eene geldleening in verhand. Zij deed den j ongelieden voorschotten en wel rente loos, maar het was eene stilzwijgende conditie, dat tegen ieder geleend tientje, een dier Bigaren gekocht werd. Daar zij ze voor vijftig cents het stuk in rekening bracht, en de sigaren haar zoo goed als niets kostten, maakte zij alzoo op indirecte wijze, een goede interest van haar geld, en wel zoo, dat er nooit onaangenaam heden door ontstaan konden; terwijl het onderpand zoogenaamdJ~ter reparatie of in bewaring gegeven voldoende waarborg voor de terug betaling opleverde. In de conventioneele, voor den oningewijden Filip onverstaanbare taal, had Gerard alzoo door de vraag om tien sigaren, honderd gulden voor sehot op zijn horloge gevraagd. Hij had zich echter inet zestig tevreden moeten stelleneen som, die hij, zonder het noodig te achten er in den winkel onderzoek naar te doen, volkomen zeker was, bij de sigaren in 't zakje te vinden. Moge de student zich schatten weten te vergaren, wat kennis aangaat, het geld dat hij in handen krijgt, blijft niet lang in zijn bezit. De sigarenhandelaarster kon er dan ook staat op maken, dat den avond van het gemaskerd bal, Gerard Oudsteen de eenige niet wezen zou, die Pestadores koopen kwam. Niettegenstaande haar beweren, was de voorraad dier sigaren, zoowel als die van gouden tientjes en muntbil jetten, groot genoeg om de geheele academie, de professors inbegrepen, aan geld te helpen. Zooals zij verwachtte, maakte menig student denzelfden omweg als Gerard en Filip. Het gevolg was, dat het haar toen zg na het sluiten van den winkel, hare kas opmaakte, bleek, dat zij een aardig duitje verdiend had. Risico liep zij niet, want door de onderpanden, was zij voldoende gedekt voor haar uitgeschoten geld. Haar kennis van goudwaren en edelgesteenten, waar borgde haar voor overschatting en het voordoen van valsch voor echt. Naast den sigarenwinkel was de deur van 't bovenhuis. Op die deur j was een plaatje bevestigd, waarop: '"Weduwe Saffier, in goud- en zilver werk," te lezen stond. Die cumulatie want de zoogenaamde «moeder Troost" van beneden, was diezelfde Weduwe Safier van boven leverde geen bezwaar op, daar er van binnen eene communicatiedeur was, en men bovendien voor 't bovenhuis schellen j moest, om toegang te verkrijgen. Even als aan den sigarenhandel, was aan dien in gouden en zilveren voorwerpen een geheimen tak verbonden. Overtuigd dat niet alleen studenten om geld verlegen zijn, maar zich die behoefte eveneens, bij wijlen, bij het vrouwelijke geslacht doet gevoelen, was zij boven voor de dames, even eens «moeder Troost". Die een paar stuks tafelzilver, een armband, alsan- derszins bij de Weduwe Saffier bracht, om er zooals het heette iets aan te veranderen of te herstellen, was genoodzaakt, het een of ander te koo pen, en zoo veel boven de werkelijke waarde te betalen, dat de gecoaa-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 1