KENNISGEVING. INGEZONDEN. voor bet grootste gedeelte terug ootvaogeo, op even geheimzinnige manier als bet verdwenen was. Op het terrein van de gasfabriek wordt thans ook Erzatz-brandstof ge maakt, namelijk briketten, welke ge fabriceerd worden uit zaagsel, afkom stig van de gevelde boomen der ge meente, vermengd met leem, dat uit Zuilen (bij Utrecht) aangevoerd wordt en voorts met stof en gruis, dat op het terrein opgeveegd werd. Dit meng sel wordt in handpersjes tot briketten vervormd, welke na '24 uur bij den stoomketel gedroogd te hebben, als brandstof in de scholen dienst doen. Natuurlijk is de verbrandingswaarde veel geringer dan van gewone brand stof en de briketten dienen dan ook slechts als aanvulling, maar daaraan is het dan toch te danken dat onze scholen met bun rantsoen rond komen en dat hier het onderwijs gewoon zijn gaog kan gaan en niet gelijk elders wegens brandstoffennood heele of halve dagen behoeft stopgezet te wor den. De bereiding dezep>briketten ge schiedt onder leiding van den beer Th. v. d. Waal. Amersf. Dagbl. Handel en Nijverheid. Onder voorzitterschap van den heer L. J. Krook vergaderde de vereeni- ging Handel en Nijverheid Woensdag avond in de R. K. Leeszaal. Nadat de notulen waren gelezen en goedge keurd bracht de heer van Schaik ver slag uit van zijn bezoek aan de Post directeur. De voorlaatste bestelling blijft gehandhaafd, doch de laatste vervalt. Open telegrammen, waardoor bet telegramgebeim geschonden wordt, zullen niet meer verzonden worden, Een lid klaagde, dat er brieven, waaronder expresse, verloren raken. Opgegeven hebben zich twee nieuwe leden. Aan de ordeEtalage verlichting. Het bestuur deelde hieromtrent mede. dat het een onderhoud met den Burgemeester heeft gehad. Ge vraagd werd om toestemming tot be perkte verlichting. De heer Houbaer wil een groote vergadering van alle winkeliers hier ter stede beleggen om zoo te trachten gunstige bepalingen te verkrijgen. Na langdurige discussie kwam men tot het besluit, dat een adres aan B. en W. zal worden verzonden, liefst in vereeniging met de Hanze. Een lid leed schade door de 8 uur sluiting en wilde gedurende de zomer maanden verlof hebben tot 9 uur. Zijn vakvereeniging kon dit aanvra gen. Hierna sloot de voorzitter de ver gadering. Voetbal. De laatste door Quick op j.l. ge speelde competitie-wedstrijd is voor haar een sprekende nederlaag gewor den, Met niet minder dan 70 werd zij door N. E. C. geslagen. Wat in den laatsten tijd uiet meer voorkwam, is Zondag weer eens ge beurd; bet Quick-elftal trok met slechts 8 spelers naar Nijmegen. De andere buiten de stad woonachtige geregelde spelers konden niet tijdig genoeg meer gewaarschuwd worden. De thuisclub, volledig opkomende, is den geheelen wedstrijd door sterker geweest, al hebben de 8 A-mersfoor- ters hun best gedaan zoo goed mogelijk het gevaar te keeren. Met rust was de stand reeds 4—0 en ook na half time zijn onze paar voorhoede-spelers bineerde operatie, niet minder voor- deelig voor de weduwe was, dan de verkoop van sigaren zonder waarde, in het benedenhuis. Alleen was het tarief minder regelmatig, en hing zoo wel van de stemming waarin zij zich bevond af. als van de vermoedde ge goedheid der geldbehoeftige. De voordeelen dier beide zaken hield zij afzonderlijk. Die van den beneden- handel, diende tot onderhoud van haar zelve en haar eenig kind, Saartje ge naamd. Maar wat zij boven verdiende, kwam haar dochter's spaarpot ten goede. De weduwe was eene te goede financierster, om dat geld als een on vruchtbaar kapitaal te bewaren. Iedere belegbare penning, werd in rente- gevende waaide verwisseld. Tot deze operatiën riep zij de hulp in, van een te Amsterdam woonachtigen bloed verwant. Daar de winsten ruim waren en de beleggingen voordeelig, was langzamerhand de spaarpot van Saartje, die nu den leeftijd van achttien jaren bereikt had tot een bedrag aange groeid, dat menig burgermeisje, gaarne als bruidschat aanbrengen zou. De weduwe hield hare dochter van het bestaan en aangroeien van dien spaar- niet in sfaat geweest het vijandelijk net te vinden. Degradatiegevaar bestond ook door het verliezen van dezen wedstrijd niet meer, omdat het reeds «uitgespeelde" Wageningen al een punt op Quick ten achter was. Voor den U. P. V. B. werd ge speeld DonarH. V. C. 2, welke ont moeting in een 41 voor de jeugdige H.V.C.ers eindigde. Quick kreeg een papieren 5—0 van Utrecht cadeau. Het menu voor de Centrale Keuken voor de volgende week luidt: MaandagMacaroniesoep. Dinsdag Zuurkool. WoensdagGroentesoep met gort. Donderdag Boerekool. Vrijdag: Havermout. ZaterdagKoolrapen. Heden gaat in de Bioscoop «de Arend» de film De Clown.» Dit stuk, een levenstragedie, wordt op aangrij pende wijze door eerste artisten, weer gegeven. De monteering is schitterend. Zeer aanbevelenswaardig. Agenda van de openbare ver gadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag 29 Januari Januaii 1918 des avonds 7 uur. I. Ingekomen stukken en raededee- liogen 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om de aanstelling van den Heer H. Mooijen Jr., als tijdelijk leeraar in bet lijnteekeoen aan de Burgeravondschool met drie maanden te verlengen. 3. Benoeming vaneen Opzichter le klasse bij den Reinigings- en Ont- smettingsdienst. 4 Gunstig advies van Burgemeester en Wethouders op het adres aan de Hoofden der Openbare Lagere Scholen inzake herziening van hun salaris, (be handeling motie van bet raadslid den heer J. van der Wal Kzn. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om aan M«j. C. E. Men- sing overeenkomstig haar verzoek eer vol ontslag te verleenen als onder wijzeres in de nuttige handwerken aan de O. L. School C. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om aan den Heer Jac Hovens Gréve overeenkomstig zijn verzoek eervol ontslag te verleenen als leeraar aan de voormalige gemeen telijke Hoogere burgerschool. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders, naar aanleiding van het adres van W. de Beer, om over te gaan tot bestrating van een gedeelte van den Soesterweg. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om machtiging te ver leenen voor verbouw van het gebouw „de Zaaijer" teneinde dit in te richten als posthuis voor den reinigingsdienst. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van het per ceel Muurhuizen 113 van de dames Leinweber en om machtiging te ver leenen dit gebouw in te richten als woning voor een 5 tal gezinnen, 10. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het aangaan van een overeenkomst met J. van Keulen in zake het hebben van een erker en lichtramen aan de zijde van het plant soen voor een huis aan de Bloemen- dalschestraat. II. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop in het be lang van de Volkshuisvesting van perceelen aan de St. Jorisstraat, Hellestraat en op Rommelenburg. 12. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van een tweetal buizen en gronden gelegen bij de Barchman Wuytierslaan van H. Donker, ten behoeve van het grondbedrijf 13 Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van een perceel bouwgrond groot 950 M' a f2 25 per M* aan G. Hakvoort. 14. Voorstel van Bnrgemeester en Wethouders tot verhuur van bet per ceel Hof 7 aan G. van Westerlaak. 15 Voorstel van Burgemeester en pot onkundig. Zij leefden op hoogst eenvoudige wijze, zoowel wat de tafel als de kleeding betrof. De weduwe steeds met hare zaken bezig, was altijd thuis, maar zij belette Saartje den omgang met meisjes van haar stand en leeftijd niet. In 't algemeen is de vrouwelijke schoonheid niet van langen duur. Bij de dochteren Israels vergaat zij vooral spoedig. Het was dan ook de weduwe Saffier niet meer aan te zien, dat zij in hare jeugd dezelfde aanspraak daarop had, als thans Saartje, wie niemand kon zien en haar den naam weigeren, van een mooi meisje. {Wordt rerttljjd.) Wethouders tot het inbrengen van de gronden gekocht van het R. K. Kerk bestuur te Hamersveld, bet Burger Weesbuis en van bet St. Pieters en Bloklandsgasthuis in het grondbedrijf. 16. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleentio van een gratificatie aan den stalbaas aan den reinigingsdienst de Rijke en tot diens bevordering in den rang van opzichter tweede klasse. 17. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aanvulling der Ver ordening betreffende bet financieel beheer van de Gemeente bedrijven der gemeente Amersfoort krachtens art. I14bis der gemeentewet. 18. Gunstig advies van Burgemees ter en Wethouders op het adres van het Bestuur der Openbare Leeszaal om verhooging van subsidie. 19. Gunstig advies van Burgemees ter en Wethouders op het adres van het Bestuur der Tuinbouwvereeniging Amersfoort om een subsidie voor den tuinbouw-cursus 1917-1918. 20. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verhooging van het subsidie aan de Commissie voor Kin dervoeding over 1917. 21. Gunstig advies op het adres van de Geitenfokvereeniging «Amers foort» om een subsidie van f 100. 22. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling eener verordening inzake beperking her bergbezoek door jeugdige personen. 23. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van machtiging lot opname van kasgeld tot een bedrag van f 500.000. 24. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van een wijziging der Gemeentebegrooting dienst 1918. 25. Reclames Inkomstenbelasting dienst 1917. 26. Vaststelling eerste suppletoir kohier Straatbelasting dienst 1917. 27. Vaststelling derde suppletoir kohier Inkomstenbelasting dienst 1917. 28. Vaststelling tweede primitief kohier Straatbelasting dienst 1917. 29 Vaststelling le suppletoir ko hier Rioolbelasting 1917. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort maken bekend, dat in de week van 28 Januari tot en met 2 Februari 1918 zal worden verkrijg baar gesteld op bon No. 52: Groene erwten 1 ons per persoon. Varkensvleesch 1 Havermout j> op bon 536 Bak- en Braadvet n Gort Zeep V, Aardappelen 5 K G. per persoon. Gezouten Vleesch 1 K.G. k 70 ct. per K.G. en wel op bon 53 A.). Dit vleesch is voortaan geregeld te verkrijgen A. In het gebouw van de Keurings dienst. B. In do kiosken Soesterweg en Julianaplein. Binnenkort zal een proef worden genomen met de Distributie van versch rundvleesch. Vervolgens is goedkoope melk ver krijgbaar (voor hen, die daarvoor in de termen vallen) op bon No. 14 tot en met No. 20 van 27 Januari tot en met 2 Februari 1918. Amersfoort, 22 Januari 1918. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, VAN RANDWIJCK. De Secretaris, A R. VEENSTRA. Geachte Medeleden. Op de Bestuursvergadering van Het Democratisch Verbond, werd ik ver heugd met de mededeeliog, dat de afd. Groningen van de Ver. v. Vrouwen- kiesiecbt een spreker bad aangevraagd, om den leden in Openbare Vergadering uit te leggen, doel en strekking van het streven van H. D. V. Daar ik ruim 5 jaar Pres. van de afd. Zaandam was, weet ik hoe welkom een (gratis) spreker is, die ons op de hoogte van den toestand brengt In bet huidige geval geeft hij echter meer, namolijk een nieuw gezichtsveld om ten spoedigste ons doel opneming van het actief en passief kiesrecht voor de vrouw ie de Grondwet opge nomen te krijgen. Afgezien zelfs van het feit dat andere ons zoogenaamd welgezinde partijen die beloofden alles te doen wat in hun vermogen was om ons te helpen, dit zeer onvoldoende hebben gedaan en ons een aalmoes hebben bezorgd (waar zij zelve alles kregen) terwijl het mogelijk was geweest ons recht te laten wedervaren, afgezien ook van de daaruit voort gekomen verkiesbaarheid van Vrouwen iu Regeering en Parlement hetwelk velen, die in 't aannemen van een aalmoes niets vernederends zien een middel achten om 't Vrouwenkiesrecht in de Grondwet opgenomen te krijgen, moet H. D. V. reeds om zijn le pro grammapunt diepen indruk op U maken hetwelk luidt: I. Ten spoedigste een nieuwe Grond wetsherziening en verderduidelijk.de overwegend ernstige punten daarvoor aangeeft. Wij weten allen dat wij slechts dan van overwinning kunnen spreken, als bet kiesrecht, vastgelegd is in de Grondwet. Hierop zal onze strijd in Hoofdzaak aangestuurd moeten worden, daar onze eisch zelve, door de bespreking ervan in het Parlement reeds lang is erkend als hebbende Recht van bestaau. Deze nieuwe actie H. D. V. is ont sproten uit de kern der natie. Wat er leefde in den boezem van bet Nederlandsche Volk heeft zich naar buiten gewerkt en gevormd tot een partij die onbeschroomd als eerste eiscb op haar programma zet, wat inderdaad als basis het eerst noodige ook is: een nieuwe Grondwetsherzie ning waarin opgenomen worde: bet algemeen actief en passief kiesrecht voor mannen en vrouwen, Art. 16. Geachte medeleden, behoeft het nog betoog waarheen ons waarheidsgevoel, onze zelfachting, onze prqctiscbe kijk op de zaken, ons stuwen moet, wan neer er sprake is van ons begeven in politieke partijen of deze steunen? Het Democratisch Verbond wais van bet partijgeknoei, dat doorslaand ge bleken is, bij de laatste onvoldoende Grondwetsherziening, erkent in Art. 16 Uw recht en zal er voor stiijden. Het Democratisch Verbond de partij van mannen en vrouwen en door beide seksen bestuurd, neemt Uw bewijsgronden ter harte en zal Uw standpunt bandhaven totdat vastleg ging van Uw eisch in de Grondwet een voldongen feit is. Reeds namen 2 kiesrechtstrijdsters plaats in bet Be stuur, volgens de Statuten mogen bij een Bestuur van 7 personen het aantal vrouwen 4 zijn. De uitstekend gevoelde en door dachte actie van de A. T. A. G. (Actie Tegen Aanhangige Grondwet) die door de tijdsomstandigheden te laat werd ingezet om een practisch resultaat te boeken bij de stembus in Juni 1917, waarvan echter bewezen is, dat als de Evenr. Vertegenwoordiging toen reeds van kracht was geweest, vele barer candidaten een zetel hadden veroverd in de 2e Kamer, deze actie is de basis van Het Democratisch Verbond, hetwelk door zijn le Pro grammapunt (b) nieuwe Grondwets herziening, onmiddellijk werkt in de richting, waarvoor gij zoo lang ge streden hebt: Grondwettelijke gelijk stelling van Man en Vrouw. Laten wij Nederlandsche Vrouwen, temidden van de demoraliseerende toestanden die ons van alle kanten en op allerlei gebied omringen, de Hoofdzaken toch in 't oog houden Ons aaneensluiten en storm loopen op de verkiezingen in Juni 1918 ten einde candidaten in de 2e Kamer te ktijgen, die de slechte Grondwetsher ziening willen overdoen en verbeteren. Laten geen kleinmoedige bedenkin gen ons weerhouden. De tijd zal ons in 't gelijk stellen, indien wij ons tbans aansluiten bij Het Democratisch Verbond. Met strijdsters groeten, J.P. ODIJK— WOUTERS, Lid v/b Bestuur H. D. V. Ex-PresideDte afd. Zaandam v/d Vereen, v. Vrouwen kiesrecht. Huize «Eindenbout", Heemstede, Januari 1918. Mijnheer de Redacteur. Gaarne een plaatsje voor velgende regelen in belang van velen. De V. P. N. affaire alhier. Leden der onder afd. Amersf. en Omstreken speciaal de pluimvee houders, en zij die in de ze abnormale tijden, nog gevoel voor moraliteit en rechtsgevoel bezitten, komt allen op ter protest, (verg. 1 Febr. 6.30 Keizerskroon). Naar hetgeen van 't Rijksbureau inzake de pluimvee historie bekend is gemaakt, zal 't vele uwer intresseeren hoe het afdeelingsbestuur al hier, geadresseerd door aankleve van genoemd ba/eau heeft bewerkt, dat het gauche boeit uwer afdeeling; plm. veertigduizend gulden voor zoover als getocht en misschien het twee of meervoudige waarvan geen boeking is over legd; thans in handen der z.g.n. bedrijfsinstel- lingen V. P. N. is. De niet overlegde, (voorgegeven niet boeking) betreft alle eier- en pluimvee transacties op naam der Y. P. N. afd. uitgevoerd en door de ex-directeur vermoedelijk en Combunatie afge handeld. Zeker geen 10 pet. der leden weet of kent de wijze waarop het bestuur werd omgezet, en hoe in strijd met statuten en reglement onder convoceering van een reorganisatie van 't bedrijf het bezit aan de afd. werd vervreemd en zoogenaamd werd bestemd voor de Bedrijfs- instelling V. P. N. alhier (een stichting) Een en ander kan tevens tengevolge hebben, dat de afd. verhinderd wordt nader onderzoek te doen, naar de handelingen en Verantwoor ding van de ex-directeur etc. Leden komt allen op voor uw belangen, en behoud der rechtmatige gelden en bezittingen van uw afdetling, Verzet u tevens tegen het voorgegeven valschc argument, dat 't verkregen bezit komende door de omstandigheden hoewel rechtelijk aan u, feitelijk een andere bestemming toekwamEn dan hoe een Hoogland. Een belangstellend lid der V. P. N. MARK'! BERICHT. AMERSFOORT, 25 Januari 1918. Tarwe f 0.Rogge f 0.Boekweit f0.— appelen f 10.00 af 13.— Peren f0.a f0.Klei- Aardapp. f 0 00 a f 0.zandaardapp. f 0.00 a f 0.00 Koendereieren f13 50 a f 15.00 p. 100 st. Bruine eieren f 00.00 a t 00.00 per 100 st. Boter f 3 25 a f 3 50 per kilo. Eendeneieren f 00.00 k f 00.00. Zoetem. kaas f O.a f U.per 00 kilo. Kippen fl.a f 2 00 Kuikens f 0,00 a fO.OO Piep kuikens f 0.00 a f 0.00 Ganzen lO.a f 0.Eenden f0 00 a f 0.00 p. st. Jonge fO.OO a fO.OO. Hazen f 0.00 a fO.OO Wilde konijnen t 0.80 a f 1.00 Tamme f 1.00 a f2.00 Huiven fU.80afl.UU paai Magere varkens f 30.- a f50.-. Varkens?, exper* f 0.a f 0 Zeugen f 00.a f 00.— Biggen f 00 00 a f00 Schrammen f 0.a f 0.— Vette koeien f 000.a f 000,Guste koeien f 000. a I 000Kalf koeien f 000.a f 000.—Kalt- vaarzen f00.— a fOO—Os f000.a fOOO.— Pinkstieren f 0a f 0.00 Kalveren f 10.i f 13.— Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe heet. Rogge. heet. Boekweit. 20 heet. Appelen. 00 heet. Peren. heet. Zandaardappe- len, heet. Kleiaardappelen, 4500 stuks Hoen dereieren. 0000 stuks Eendeneieren 100 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee 30 magere varkens. Varkens voor exportslagerij 0 biggen, zeugen, 12 kalveren. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. van 21 tot en met 24 Januari 1918 Geboren: Anna Maria, d. v. Fran- cies Daem en Odille Dupont. Eli sabeth Maria d. v. Adrianus Corne- lis Johannes Gelens en Maria Elisa beth Adriana Wolsky. Abrabam z. v. Jacob Visser en Hendrika v. Vulpen. Jannetje, d. Jacob Rik sen en Elisabeth v. Dijkhuizen. Geertruida Trijntje Maria, d. v. Jo hannes Hazelaar en Froukeje Flarae- ling. Frederik Gijsbertus Wilhel mus, z. v. Johannes Hubertus Corne lls de Wit en Reinera Anna van den Hoven. Elisabeth Maria, d. v. Francicus Albertus Meeus en Maria Mets. Theodorus, z. v. Theudorus Johannes Steenaart en Theodora Uyen. Wilhelm Johannes Cornells z. v. Wilhelmus Cornells Johannes Viveen en Cornelia Theodora Rijnders. Rijk Adolf, z. v. Adolf Pothoven on Christiana Johanna Schilders. Ger- ritje, d. v. Teunts van de Vtsch en Geertrui Vlastuin. Johanna Elsina, d. v. Cornelis Bouw en Johanna v. d. Straat. Ondertrouwd Anton v. Ouwerkerk en Geertruida Bonsel. Arie v. Leeuwen en Klaasje Hek. Jan Frans Quitynen en Christina v. Daal. Gerardus Hazelaar en Gerritje Janssen. Hendrik Helmerhorst en Hendrika Geertruida Vtal. Corne lis Jacobus Wouterus v. Etmeren en Nannie Petroneila Straatman. Gehuwd Jan Scbmitz en Johanna Josioa Freketihorst. Johannes Hen- ricus Pascbedag en Gijsberta Bolke- steyn. Teunts v. der Pol en Maria Busè. Bernardus Hendrtkus Ger- hardus Byen eD Teunisje v. Zoeren. Overleden Gerrit Groenhuijzen, 73 jr., weduwnaar v. Hendrikje Boone- stroo. Geerling Jan Klaassen, 15 mnd. Johannes Kraan, 72 jr., echt- gen. v. Elisabeth v. Daal. Abra ham v. Bikkelenberg, 75 jr.Jgeschei- den echtgen. v. Naatje Schagen, weduwnaar v. Arina Stuert. Ever- tje Florijn, 19 jr. Karl Wilhelm Jaeger, 48 jr., echtgen. v. Janoetjev. Ginkel. Trijnije Ebing,, 37 jr., weduwe v. Jan Aalbert Speelberg. Johanna Cornelia Smiok, 7 jr. Jo hannes Christiaan Kreuzer, 92 jr., weduwnaar v. Hendrika Lummel, eerder v. Anna Kok. Johanna Ja- coba Slots, 7 weken. Cornelis v. der Meulen, 82 jr., weduwnaar v. Louisa Catharina v. Leeuwen. Leusden. Van 18—25 Januari 1918. Geboren Wilhelmus z. v. Wilhel mus Tymeusen en Johanna Greefhorst. OverledenPeter Knoppers, oud 68 jr. echtgen. v. Lammerdtna Hij-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 2