Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Ingezonden. echter in bet algemeen achteruitgaan de de oorzaken ziju niet ver te zoeken: weinig en dure steenkolen en weinig en duro grondstoffen. Deze omstandigheden en de steeds grootere moeilijkheden van de voed selvoorziening werpen haar schaduw leeds vooruit over het ingetreden jaar; maar moge de druk, waaron der wij meer en meer komen te ver- keeren, ten gevolge hebben, dat zij ons volk ten slotte wat geleerd heeft en dat de burgerij als het ware gelouterd uit de crisis te voorschijn treedt. De heer Van Kalken dankte den burgemeester voor de gesproken woorden. Hij meende echter zijn mederaadsleden tot het betrachten van groote zuinigheid te moeten aansporen. Amersfoort heeft zijn gulden dagen gehad en voor de middenstanders is bet thans een ernstigen tijd. Hij hoopte dan ook dat bij het innen der belasting penningen naast het recht ook het gevoel zou meespreken. - Tot opzichter de klasse bij den Gemeentelijken Reinigings- en Ont- smettingsdienst werd benoemd de heer P. Schreuder. Overeenkomstig een voorstel van B. en VV. eri naar aanleiding van het desbetielTend adres der hoofden van de openbare lagere scholen werd con form hel voorstel van deu heer J. van der Wal besloten de minimum jaar wed le» van de hoofden met f200.— te verhoogen. Aan mejullrouw C. E Mensing werd op baar verzoek eervol ontslag ver leend als onderwijzeres aan de open- bate lagere sctiool C, evenals aan den heer Jac. Hovens Greve als leeraar aan de voormalige Gemeentelijke Hoogere Burgerschool. Voorts werd aan B. en W. een creiiet vetleend van f1850.tot het doen bestraten van enkele terreinen aan den Soestei weg. Besloten werd overeenkomstig het voorstel van B. en W om bet lokaal »de Zaaiei» aan de Muurbuizen in te richten tot posthuis der Gemeente- reiniging. De kosten der verbouwing geiaamd op f5100.eveoals die der inrichting van kantoor etc. geraamd op f 1900.te voldoen uit het toe gestane crediet ten behoeve der reor ganisatie van den Reinigingsdienst. Goedgekeurd werd de aankoop van het perceel Muurbuizen 113 van de dames Leinweber voor f8500.om dit in te richten voor de huisvesting van vier gezinnen en B. en W. voor de inwendige vet bouwing een crediet veileend van 11000.—. Tevens werden B. en W. gemachtigd het perceel na de verbouwing ter bewoning in ge bruik te geven aan de daarvoor in aanmerking komende ingezetenen. Een vooistcl van B. en W. tot hel aangaan van een overeenkomst met J. van Keulen inzake het hebben van een eiker en I cbtrarnen aan de zijde van het plantsoen voor een huis aari de Bloemendal-chest raat, ontlokte aan den heer Kroes de opmeiking of B. en W. wel het recht hadden tot de door ben voorgest. bie beperkende be palingen, daar het plantsoen toch niet als particulier terrein kan worden beschouwd. De voorzitter was het hier niet mee eens en meende dat dit voor advocaten een mooi zaakje zou zijn. Na nog eenig geredekavel werd bet vooistcl van B. en W. ten slotte z. h. st. aangenomen. In het belang der verbetering van volkshuisvesting werd besloten tol aankoop van een perceel aan de St. Jorisstraat behoorende aan C. Eijkei- boom voor de som van f900.4 perceelen aan de St. Jorisstraat en Rommelenburg behoorende aan de gszusters Stö>er voor f3600.2 perceelen aan de St. Jorisstraat be hoorende aan D. do Graaf voor de som van f3472 een perceel aan de Hellestraat, toebehourende aan T. J.H. Bianchi voor de som van f2100 Eveneens werd in het belang eener voordeehge exploitatie van het grond bedrijf besloien tot aankoop vau een tweetal huizen aan de Barchman Wuijtierslaan, behoorende aan den heer H. Dooker te Muiden voor de som van f 38000 Goedgekeurd werd de verkoop van een perceel bouwgrond aan den heer G. Hakvoort, tegen f 2.25 per M» en bet verhuren van het door de gemeente aangekochte perceel Hof 7 aan den tegenwoordigen bewoner G. van Westerlaak. Besloten werd de gronden aange kocht van het R. K. Kerkbestuur te HtmersVeld, van het Burgerweeshuis en van het St. Pieters- en Bloklands- gastbuis np te nemen in bet grond bedrijf en de gemeente voor het be drag daarvan a f47033.te belasten. Op voorstel van B. en W. werd aan den stalbaasder Reinigingsdienst De Rijke, uithoofde der door hem verrichte extra werkzaamheden eene gratificatie toegekend en werd hij tevens met ingang van 1 Januari 1918 tot opzichter 2e klasse bevorderd. Voorts werd besloten 1. Art. 1 der Verordening be treffende het financieel beheer van de Gemeentebedrijven der Gemeente Amersfoort, krachtens art. 114bis der gemeentewet* aan te vullen met de volgende bedrijven: j. de Brandweer; k. het Bureau voor Maatschappelijk Werk; I. het Woningbedrijf. 2. dit besluit wordt geacht in wer king te zijn getreden ten opzichte van het bedrijf ouder j vermeld 1 Januari 1917, en van de overige be drijven 1 Januari 1918. Aan de vereeniging «Openbare Leeszaal en Bibliotheek« werd op baar verzoek een verhoogde subsidie toe gestaan van f 2500. Ook het verzoek der Tuinbouwver- eetnging »Amersfoort« om een sub sidie van f 100.vooreen te houden luinbouwwintercursus, weid ingewil ligd. In verband met de. sedert 1 Decem ber 1917 in werking getreden school- voeding werd op voorstel van B. en W. de aan de commissie van kiDder voeding toegekende subsidie verhoogd met f294.12. Aan de Geitenfok vereeniging Amersfoort» werd eveneens op haar verzoek een subsidie van f 100. verleend. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling eencr verordening inzake herbergbezoek door jeugdige peisonen, lokte heel wat discussie uit en werd in hoofd zaak bestreden door den heer Stadig. Ook andere leden waren er tegen omreden het bezoek aan melksalons door schoolgaaode kinderen, die daar hun meegebrachte boterhammen op peuzelen, onmogelijk zou wordeD ge maakt. Eerst nadat een amendement van den heer Kroes c.s. waarbij het ver bod tot bezoek niet werd uitgestrekt tot localiteiten waar uitsluitend geen alcoholhoudende dranken verkrijgbaar zijn, met 9 tegen 7 stemmen was aangenomen, werd de verordening zonder hoofdelijke stemming vast gesteld. Ten behoeve van den aankoop van voorraden voor het Levensmiddelen bureau en van materialen benoodigd voor de uitvoering van hel bouwplan aan den Woestijgerweg (450 woningen) werden B. en W. gemachtigd tot het opnemen van f 500.000 kasgeld tegen een rente van hoogstens 6'/i pet. Vastgesteld werden daarna achter eenvolgens z d. of hoofdei, st. een wijziging der gemeentebegrooting dienst 1918, het eerste suppletoir kohier der straatbelasting dienst 4917, het derde suppletoir kohier der in komstenbelasting over 1917, het 2de primitief kohier der straatbelasting dienst 1917 en h«t eerste suppletoir kohier der Rioolbelasting over het zelfde jaar. Op reclames over de Inkomsten belasting over 1917 werd conform het advies der reclamecommissie beschikt. Bij de rondvraag wijst de heer Nieuwendijk, naar aanleiding van de voorgenomen verbetering van den Soesterweg op de onhoudbare toestand van den Laaglandschenweg en Kleine Nachtegaalsteeg. Voorts vraagt hij of de toeslag aan de losse werklieden is ingetrokken en zoo ja om welke reden. Ten slotte weiischte hij te vernemen of het rookverbod voor kinderen reeds gunstige resultaten heeft opgeleverd. De voorzitter antwoordde dat omtrent de resultaten nog niet veel te zeggen viel. Omtrent het al of niet inhouden van den duurtetoeslag zegde hij een onderzoek toe, terwijl wat de aan gegeven wegen betreft, getracht zal worden aan de wenschen van den heer Nieuwendijk te voldoen. De heer Leinweber gaf een opsom ming van de door hem van de centrale keuken betrokken spijzen die hij wèl en van degeen die hij met lekker vond. Hem was gezegd dat het personeel der keuken niet voor zijn taak berekend is, waarom hij een commissie van deskundigen wenschte benoemd te zien. Ook de legitimatiekaarten zijn op hoogst slordige wijze rondgezonden. Wethouder Jori-sen meende zich te moeten verheugen in de belangstel ling die de centrale keuken genoot. Veel klachten kwamen ook bij hem in en steeds werd naar verbetering getracht. Welke de oorzaak is dat de erwten in de soep soms niet gaar kookten is niet te verklaren. Het zuur worden der spijzen bij het op- warmen wijt men aan de gebruikte boter, waarom getracht wordt andere boter te verkrijgen. Over de al of niet geschiktheid van het personeel kan het publiek niet oordeelen. De man die den heer Leinweber die opmerking maakte heeft indertijd zelf gesolliciteerd naar de betrekking van kok bij de C. K. Wat de kaarten betreft heeft men de fout.begaan deze niet te distribueeren volgens het be lastbaar doch volgens het zuiver inkomen. Sedert gelegenheid gegeven is zijn kaart in te ruilen is de toestand vrijwel normaal geworden. De heer Oosterveen meent dat de slechte erwtensoep niet aan de erwten te wijten is. Hij beeft toch van de onder linge keuken dezelfde erwten geproefd en deze waren overheerlijk. De heer Kroes kwam met een recept om de erwten spoediger gaar te koken wat evenwel volgens wethouder Jorissen reeds zonder resultaat was toegepast, en merkte op dat het eten der C. K. bij het uitdoelen aan de schoolkinderen vaak reeds koud is en vraagt daarin te vooi zien. Wethouder Joiissen zegt dat het koud worden der spijzen in de dubbelwandige bussen moet worden toegeschreven aan het tusschentijdsopenen dier bussen. Blij ven deze gesloten dan is het eten na ver loop van 20 uur nog warm. Hierop werd den vergadering door de voorzitter gesloten. Woensdagavond sprak de heer W. J. van Haren Noman voor de afdeeling Amersfoort van de Mij. van Nijver heid in Amicitia over het kanaal door de Geldeische Vallei. De zaal was goed bezet. Vele autoriteiten waren aan wezig. Spreker gaf een korte geschie denis, het wetsontweip van 1879, en het stichten van de Vereeniging in 1913. Het zijn belangen van allen, die hier behartigd worden, zoowel van Amsterdam als van Rotterdam en Dordrecht. Het kanaal moet geven een ko.te verbinding met de Zee, een uitstekende afwatering zijn en het achterland met de Zee vei binden. Aan deze eischen kan bet nieuwe Kanaal voldoen. De Keulsche Vaart voldoet niet aan de tegenwoordige eiscben. Goederen kunnen niet wach ten en moeten vlug vervoerd worden. Ook voor den landbouw is dit Kanaal van groot belang. Het doel van spre kers rede is een flinke voorstudie te maken en daarna de zaak degelijk uitvoeren. Hiervoor is veel geld noodig en den steun van allen. De heer Nierstrasz uil Amsterdam kwam in debat en trok het een en ander in twijfel. De sluizen werken belemmerend, terwijl de open rivieren veel voordeeion hebben. De inleider was het met deze beschouwingen niet eens en las een adres voor, dat reeds in 1881 was verzonden. Daar het reeds laat was, kon het debat niet: tot zijn recht komen en wordt misschien in een volgende ver gadering voortgezet. De door »Haodel en Nijverheid» en »de Hanze» belegde protestver- gadering j.l. Donderdagavond in »de Arend» gehouden werd door een 200 tal personen bezocht, waaronder eenige raadsleden. Na een zeer geanimeerde zakelijke discussie werd met overweldigende meerderheid de navolgende door de besturen voorgestelde motie aange nomen »De vergadering van de vereeni- gingen ïHandel en Nijverheid» en de •Hanze», bijeen in de zaal »de Arend» op Donderdag, 31 Januari 1918. ten einde te protesteeren tegen de enorme, ongemotiveerde verhooging der gas- en electriciteitsprijznn, gehoord de besprekingen, draagt aan de Besturen op, de noodige maatregelen te nemeD, om bij den Gemeenteraad aan te dringen op andere tarieven, die niet uitsluitend op den Middenstand drukken en indien binnen korten tijd geen verbetering is verkregen, over te gaan tot andere mogelijke maatregelen, die het beoogde doel. kunnen doen bereiken.» In de door bet Amersfoortsche Drankweercomité j.l. Donderdag be legde openbare vergadering traden als sprekers op de beeren v. d. Horst uit Utrecht en K. Vorrink uit den Haag. De heer A. Willemse was verhinderd te komen. Beide sprekers wezen er op hoe de voedselvoorziening lijdt onder de drankbereiding. Voordeel heeft men niet van bet drankgebruik, wel nadeel in de tegenwoordige omstandigheden vooral, nu het geld zooveel beter voor dringende levensbehoeften kan worden besteed. Zij wekten daarom krachtig op tot onthouding. De leden der Kruideniersver- eeniging hebben besloten hunne win kels, uitgezonderd des Zaterdags, des avonds 7 uur te sluiten. De heer Jac. de Jong staat op de voordracht voor directeur der gemeente-gymnastieksehool te Assen. De nieuwe progressieve prijs regeling beeft reeds terstond merk baren invloed gehad op het verbruik van de spijzen der Centrale keuken. Voor het tijdperk van Maandag tot Vrijdag a. s. werden besteld 7791 porties, betgeen mèt de schoolvoeding een afzet van 9343 porties beteekent; d.i. 'n gemiddelde per dag van 1558 zonder en 1861 mèt scboolvoeding. Een ander opmerkelijk verschijnsel was de vermindering van bet gebruik ouder de hoogere klassen. Er heeft een aanzienlijke verschuiving onder de afnemers plaats gevonden. Vei re- weg de meeste porties werden voor 7 cents afgeleverd. De afzet aan de Oldenbarneveltlaan bijv., vroeger het drukste distributielokaal, liep tot de helft terug. Het schijnt, dat zij, die thans 20 cent per portie zouden moeten betalen, voorlaan even voor- deelig, zoo niet voordeeliger, zelf ko ken kunnen. Het menu voor de volgende week is: Maandaggroentesoep met gort. Dinsdag: aardappelen met zuurkool. Woensdag: (wordt nader bekend gemaakt). Donderdagaardappelen met snij- boouen. VrijdagHavermout. Zaterdagaardappelen met kool rapen. De komeet van Encke. Duitsr.be en Amerikaansche sterre- wachten berichten, dat de komeet van Encke, een der meest bekende perio dieke staartsterren, weer is terugge vonden. De planeet zal zich thans verder ontwikkelen, en zal naar de deskundigen verwachten, spoedig met het bloote oog zichtbaar zijn. Men neemt aan, dat de komeet in ieder geval zal wassen tot de 51e-grootie- klasse. Of de komeet zoo helder zal worden bijv. als de komeet 1910 A of 1910 I, de helderste staartster, die sedert 1910 aan het firmament ver scheen, en die onder den naam van de komeet Drake bijna even bekend werd als de eveneens in 1910 voor bet laatst waargenomen komeet van Halley, staat te bezienverder dan de 4de- grootte-klasse brengen zelfs ook de periodieke kometen het zelden. Het is niet onaardig inzake de ko meet van Encke eenige historische bijzonderheden ten heste te geven. Aan de kosmetografie van dr. Valewink ont- leenen wij het volgende Op den 26sten November 1818 werd door Pons te Marseille een komeet ontdekt, die wegens haar zeer zwak licht slechts twee maanden lang kon worden waargenomen. Encke te Gotha berekende de baan en vond daarvoor een ellips, welke in 3 6 jaar doorloopon moest worden. Zulk een korte omloops tijd was nog nooit voor een komeet gevonden. Hij berekende verder de storingen, die de komeet van de pla neten moest ondervinden en daaruit het tijdstip, waarop ze weer moest verschijnen. In 1822 was de plaats der komeet niet gunstig voor waar nemingen uit bet noordelijk halfrond, maar in Paramatta (Nieuw-Zuid Wa les) werd ze door Rümker gezien. De terugkeer tot 't perihelium was een weinig vervroegd en daar de komeet geindentificeerd kon worden met vorige verschijningen (o.a. 1605 en 1795) kon Encke er uit besluiten, dat de terugkeer telkens iets vervroegd was. Volgende waarnemingen bevestigden telkens weer een vervroeging van ongeveer 2,5 uur bij eiken terugkeer. Hier doet zich natuurlijk de vraag voor, of dit altijd zoo zal gebeuren, want in geval van bevestiging zal volgens een wet van Kepler de ge middelde afstand tot de zon kleiner en kleiner moeten worden, zoodat de komeet zich ten slotte op de zon zal moeten storten. Enkele oorzaken van de Melkschaarste. Naar aanleiding van het groote melk tekort wenscb ik het volgende op te merken: le. Dat de geringe melkproductie niet alleen te wijten is aan de geringe hoeveelheid krachtvoer, doch hoofd zakelijk aan den veel te lagen pro ductieprijs. 2e. Dat, wanneer de productieprijs in overeenstemming was met de pro ductiekosten, er veel meer melk ge leverd zou worden, ook met deze ge ringe hoeveelheid krachtvoer, al was het dan ten koste van het individu. 3e. Dat thans met de veel te lage melkprijzen, de veehouders genood zaakt waren, om te voorkomen dat ze zich zelf en hun koeien niet te gronde molken, de dieren een langen droog- stal te geven. 4e. Dat men een degelyken melk prijs, en daarbij vanzelf een goeden wil van den veehouder, ook al was het dan grootendeels ten koste van het individu gegaan, een 800.000 melkkoeien gemiddeld 30 dagen langer waren gemolken. Met een gemiddelde melkgift van 3 L. per koe per dag, was dit gerekeud over 150 winter dagen een meerdere opbrengst per dag geweest van 480.000 L. 5e. Dat, wanneer de regeering zorg had gedragen voor een goede distri butie van pulp, bieten, hooi, strooen andere artikelen, dit ook van grooten invloed geweest zou zijn op de melk productie en we dus veilig kunnen aannemen, dat, wanneer de regeering gezorgd bad voor een voldoenden melkprijs en goede distributie, dezen winter een d8gelijksche hoeveelheid melk meer beschikbaar was geweest van 500.000 L. dan tbans het geval is. Eigenaardig is het, dat op een ver gadering in September, aan crisis, waar vertegenwoordigd waren de regeering, rnelkfabrikauten, melkinrichtingen, melkslijiers en veehouders, de melk- fabnkanten met handig in elkaar gezette berekeningen uiteen zetten, dat de winterproductie 42 pCt. zou bedragen van den zomer. Niettegenstaande praclische vee houders beweerden, dat dit althans niet hooger geschat moest worden dan 25 pCt., werden de fabrikanten toch door de regeeriogspersonen in bet gelijk gesteld. Wat toch is waarschijnlijk het geval geweest? De melkfabrikanten hebben, om dezen zomer uitvoerconsenlen voor hun artikelen te krijgen, waardoor ze enorme winsten hebben gemaakt, zich moeten verbinden om in den winter 75 pCt. van hun melk aan de regeering af te staan. Aan deze melk (zooge naamde distributiemelk) wordt eenig verlies geleden. Om dit verlies zoo gering mogelijk te maken, hadden zij belang bij een lagen winterprijs. Ze wisten wel, dat er dan bijna niet gemolken zou worden, doch redeneerden: weinig distributie- melk, vanzelf tegenover de groote winsten, kleine verhezen. Het is dan ook te hopen, èn voor den Nederlandschen melkveehouder, èn voor den gebruiker, dat de regeering zich niet meer op zoo'n manier zal laten verleiden, zcoals nu vermoedelijk gebeurd is, doch in het vervolg haar licht zal doen opgaan bij practische menschen. Een veehouder. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. van 28 tot en met 31 Januari 1918 Geboren: Robert Julius, z. v. Augusti- nus Jacobs en Joanna Maria Elisabeth Somers Clare Hendrika Petronclla, d. v. Lamberlus Koops en Ida Jacoba Nieuw boer Elisabeth Hendrika, d. v. Hen drik Verslay en WilhelininaGroll Karei Peler Joseph, z. v. Karei Peter Joseph Wiss en Adriana Walerkoort Anlonia Maria, d. v. Gijsbertus Koppen en Maria Groeneslein Theodorus Joannes, z. v. Joannes Bernardus Jansen en Martha Hele na v. Zuilen Jacobus Hendrikus, z. vs Johannes v. Nimwegen en Albarla v. Heil. Lamberlus, z. v. Lammert Ooslerbos en Peternellelje v. Essen Hendrik, Geerlruida Gerarda, d. v. Hendrikus Bek kers en Calharina Dijkhuis Cornelia Gerardus, z. v. Johannes Cornelis Hoef sloot en Maria v. Dijk Mageretha Chalharina, d. v. Christiaan v. Velzen en Magarelha Calharina Cossé Coosen, z. v. Pieler Jan v. Leeuwen en Alida Geijten- beek Johanna Eveline Maria Petronella d. v. Laurens Jan Norenburg en Cornelia Maria van Seters Frederika Jacoba, d. v. Pieler Teunis Stoets en Jantje de Vries. Ondertrouwd Alphonse Henri Vande- moere en Maria Johanna Josephina Gal Jacobus Hendrik Giljam en Adrianna Ber- keloo Jacob Willem v. Eist en Johanna Hendrika v. den Hengel Pieter Joseph Kemink en Woulera v. der Veen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 2