NIEUWE *Êt Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. ||j§ No. 21 Woensdag IB Maart 1B18. 47e jaargang VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG: DE OORLOG. BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden f 1. Franco per post door het geheele Rijk 1.15. A fxonderlij k e Nummers 5 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlnk Dinsdag en Vriidag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestrnat 17. Telephoonn. 69. I AOVERTENTIËN: Van 16 regels 0.90; iedere regel meer 15 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Een koning van Finland? »Politiken« verneemt uit Stockholm, dat er in politieke Finsche kringen geijverd wordt om prins Oskar van Piuisen tot koning van Finland te maken. Het feit, dat hij een morga natisch huwelijk beeft gesloten, doet een democratiscben roep van hem uit gaan. De president van het Noorsche Stor ting deelde de Finsche deputatie, die te Christiania vertoeft, mede, dat Finland door Noorwegen niet als zelf standig erkend zal worden, wanneer bet zich onder vreemde heerschappij stelt. Naar aanleiding van een onder zoek, gehouden omtrent de plannen tot slichting van een volkerenbond, schrijft Taft oud-presideot der Ver- eenigde Staten »Het succes der volvoering van bel plan tot oprichting van een volkeren bond om den vrede af te dwingen hangt in de eerste plaats af van de overwinning op den keizer en zijn coterie te Potsdam, die aan het westelijk front moet worden behaald. Daaraan moeten de natiën haargansche energie wijden, alsmede aan bet maken der noodige toebereidselen daarvoor. Wij zien twee of drie jaren oorlog tegemoet. Wij moeten een leger van vijf millioen man op de been brengen en deze over zee brengen als onze schepen gereed zijn. Daarmee kunnen we den oorlog winnen. Wanneer wij dien winnen, zullen alle volken, met inbegrip van het Duitsche, dat daartoe ontvankelijk zal zijn gemaakt door den val van zijn tegenwoordige misdadige regeering, verlangend zijn een bond te sluiten ter voorkoming van een nieuwen oorlog. Wij kunnen niet verder komen door nog weer met Duitschland en Oosten rijk te debatteeren. Slagen zijn thans de eenig mogelijke argumenten om een blijvenden vrede te verkrijgen.» Herkeuring van afgekeurden. De Regeering geeft in de Memorie van Antwoord nopens het voorstel tot nadere uitbreiding van den land storm toe, dat de herkeuring voor de afgekeurden een tegen valler is. Maar onbillijkheid ligt er niet in, en ook geen hardheid, wanneer men be denkt hoevelen reeds onder den last van den dienst gebukt gaan en gin gen. Om zekerheid te hebben, dat met vroeger aanwezig geachte gebreken bij de herkeuring rekening wordt ge houden, ligt het in de bedoeling in de keuringsregisters te doen vermel den bet nummer, waaronder het ge brek in bet keuringsreglement ver meld was, en om den geneeskundigen op te dragen ten aanzien van eiken aan de herkeuring te onderwerpen persoon te letten op de vroegere reden van afkeuring. Voorts zijn de genees kundigen verplicht acht te slaan op de overgelegde verklaringen, die me- dedeelingen omtrent den toestand van belanghebbenden inhouden. Met het oog op een latere herhaling van de herkeuring zal worden gehandeld in dezen geest, dat degenen, die niet geschikt worden bevonden, worden gesplitst in twee groepen n.l. onge- schtkteo en voorloopig ongeschikten, naar gelang van de uitkomsten van liet geneeskundig onderzoek. Een vol gende keuring zal dan kunnen wor den beperkt tot de voorloopig onge schikt verklaarden. Een algemeene verlaging van keu- ringseischen zal niet plaats hebben. Ü8 verlaging bepaalt zich lot som mige gebreken en gaat niet verder dan noodig is om personen, die in werkelijkheid geschikt zijn, niet lan ger om den afwijking, die geen hin der veroorzaakt, buiten den dienst te houden. Ter tegemoetkoming aan gerezen bedenkingen is thans, wat de leef tijdsgrens betreft, verschil gemaakt tusscben keuring en oproeping in werkelijke dienst. In de oproeping ter aflossing van anderen kunnen name lijk tengevolge van het opgenomen nieuwe art. 3 slechts worden betrok ken zij, die jonger dan 25 jaar zijti of in het jaar van opkomst 25 jaar wotden of zijn geworden. Ook is een bepaling opgenomen om den gekeurden een recht van be roep toe te kennen. Invoering Zomertijd t Door den Minister van Binnenland- sche Zaken is een wetsontwerp inge diend tot tijdelijke afwijking van de wet van 23 Juli 1908, tot tijdelijke invoering van den wettelijken tijd. Ter toelichting zegt de Minister, dat de tijdsomstandigheden het naar zijn meening geraden maken ook voor den aanstaanden zomer weder over te gaan tot invoering van den zg. zomertijd. In overeenstemming met de desbe treffende adviezen van deNederland- sche Spoorwegmaatschappijen is de voorgedragen regeling er, evenals ver leden jaar op gericht, dat de over gang, zoowel bij den aanvang als bij de beëindiging van den „zomertijd" plaats heeft des nachts van Zondag op Maandag en zijn als tijdstippen van overgang gekozen 1 April en 30 September. Behalve ten aanzien van den voor gestelden termijn van den duur van den zomertijd" sluit de voorgedra gen regeling zich geheel aan bij die, welke werd vastgesteld bij de wet van 13 April 1917. Het wetsontwerp bepaalt, dat de overgang geschiedt in dier voege, dat, wanneer de middelbare zomertijd van Amsterdam" op 1 April 1918 twee uur aanwijst in den voormiddag, het wordt geacht te zjju drie uur op dien voormiddag en dat, wanneer het vol gens deze wet zoude zijn, drie uur voormiddags op 30 September 1918, de tijdregeling naar den middelbaren zomertijd van Amsterdam wederom wordt ingesteld. Van 1 April 1918 af tot 30 Sep tember 1918 wordt dus de in artikel 1 der wet van 23 Juli 1908 bedoelde wettelijke tjjd met een uur vervroegd. Het defieit onier spoorwegen. Naar het M d g. Ocbtbl. ver neemt, heeft de Staat aan de beide groote Spoorwegmaatschappijen een voorschot van 1millioen verstrekt tot dekking van het over de maand Maart te verwachten tekort op de exploitatierekening. Naar het U t r. D a g b 1. ver neemt, is tot heden voor f250.000 ingeschreven voor het eerste vaste Jaarbeursgebouw, waarvoor f800.000 noodig is. Men verwacht nog tal van groote inschrijvingen. Onheilspellende geruchten. Bij geruchte vernemen wij, dat de onderhandelingen betreffende bet af sluiten eener economische overeen komst met de geassocieerde regeeringen niet al te best vlotten.» Aldus bet Haagsche Correspondentie bureau, dat mag worden verondersteld, zulk een gerucht niet te zullen ver spreiden, in dien het dit niet van officieuse zijde heeft vernomen of althans officieus bevestiging ervan heeft ontvangen. Is dit niet zoo is het gerucht uit de lucht gegrependan dient het ook zoo spoedig mogelijk te worden tegengesproken, officieel en in beslisten vorm. Maar is het gerucht juist, dan mag het Nederlandsche volk ook etschen, dat bet een zoo belangrijke mededeeling anders dan »bij geruchte» ontvangt, o.l. officieel, met een duidelijke uiteen zetting van den toestand, voor zoover zulks kan worden gepubliceerd. Het gaat hier om niets meer of minder dan een levensbelang van het volk; de voedselvoorziening. Zijn er moeilijkheden die de hoop op een kleine verbetering in onze aanvoeren dreigen te vernietigen? Laat de Re geering het dan zeggen, maar openlijk en rechtstreeks, niet bij wijze van gerucht, waarvan men niet weet in hoever het juist of onjuist is, nog veel minder wat er aan de hand is. Nu het onheilspellend gerucht juist ol niet juist, maar naar alle waarschijnlijkheid juist! eenmaal is verspreid, dient de Regeering zoo spoedig mogelijk voor den dag te komen met zoo volledig mogelijke inlichtingen. »Haagsche Ct.« 1 April a.s. zullen op het sport terrein van «Birkhovena draverijen worden gehouden, georganiseerd door de Zeister Sportvereeniging. Kamer va* Koophandel en Fabrieken. Onder voorzitting van den beer J. G. Kleber vergaderde de Kamer van Koophandel j.l. Zaterdag ten Stadhuize. Afwezig de heeren Meur- siDg en Hamers. Na opening leest de Secretaris de notulen van de 210e openbare ver gadering. Deze werden goedgekeurd. Ingekomen zijn, behalve de gewone periodieken, jaarverstagen, enz. een missive van de Kamer te *s Hertogen bosch inzake gebrek aan pasmunt. Deze Kamer wil aan den Minister verzoeken om meer pasmunt in te voeren Het gebrek hieiaan is groot en besloten wordt dit adres te steunen. De Kamer te 's Hage vraagt ad- baesie voor instelling van een han delsregister. De secretaris leest het adres voor, waarop besloten wordt deze zaak aan te houden. Dan is ingekomen een schrijven van de Commissie voor werkgelegen heid, om de werkeloosheid tegen te gaan. Gevraagd wordt o.a. welke industrieën zijn opgericht of stilstaan door gebrek aan grondstoffen, enz. De secretaris zal dit nader onder zoeken. Vragenlijsten zal hij aan de fabrikanten rondzenden met verzoek spoedig te beantwoorden. Ingekomen is van de Kamer te Breda een verzoek, haar adres inzake zegels aan den Min. te steunen. De secretaris leest een schrijven van den Inspecteur der Registratie en Belas tingen voor. De meerderheid vindt het noodig, dat hier een gelegenheid is en steunt het adres. Een missive van de Kamer te Steenwijk over het vervoer te water, vooral met het beperkte vervoer op de spoorwegen. Deze Kamer wil een vergadering te Arasterdam om de kwestie te bespreken. De heer Van Haselen acht het nuttig dat deze zaak op een algemeene vergadering wordt besproken. De prijzen van de schip perij zijn te hoog. De heer v. Vollen hoven Er ontbreekt een vast tarief. De eene schuit laat per last veel meer betalen dan de andere. Besloten wordt het voorstel-Steen- wijk te steunen. Een missive van Mr. Frederiks en Prof. Mees inzake het aanleggen van modellen voor contracten, van ver- koopingen en bestedingen, wordt aan de leden rondgezonden. Een missive van de N.V. Hollao- derveen te Rotterdam. Kennisgeving. Van bet Gemeentebestuur van Amersfoort een schrijven, dat besloten is geen makelaars te benoemen. Voor kennisgeving. Een verzoek van de Kamer te Rooseudaal om opheffing van de hooge staangelden voor spoorwagens. De heer v. Vollenhove; Het betreft vooral den lostijd. De voorzitter wijst op vele klachten omtrent de spoorwegen. Er wordt tegenwoordig op de spoorwegen veel gestolen en te weinig vergoed. Be sloten wordt een zelfstandig adres te zenden aan den raad van Toezicht. Een verzoek van de drukkerij De Fakkel om steun voor uit te geven orgaan. Aangenomen. Dan is nog ingekomen een missive over het verbod van vervoer per spoor van Amersfoort naar Amsterdam, enz., omdat hier een waterweg is De beer v. Vollenhove meent, dal het tarief niet geregeld is, waardoor te booge vracht gevraagd kan worden. De heer Dros wil eerst trachten te verkrijgen, dat Amersfoort niet als een natte stad beschouwd woidt. Aangenomen. Een missive van den heer Kamer ling Onnes inzake de tweede jaar beurs, betreffende het internationaal karakter, dat men er aan wil geven. Wordt rondgezonden. Maatschappij van Nijverheid. Onder voorzitting van den heer Joh. H. v. d. Meiden werd Maandag avond in hotel Reichmann de jaar vergadering gehouden. Na opening werden de notulen van 18 Mei '17 gelezen en ongewijzigd goedgekeurd. Aan het jaarverslag dat nu werd uitgebracht, ontleenen we, dat met genoegen op het afgeloopen jaar kan worden teruggezien. Het ledental klom van 40 tot 48, terwijl nog 22 nieuwe leden zich hebben opgegeven. Aan de beurt van aftreding zijn de heeren v. d. Meiden en Ey-ink, die niet dadelijk het kiesbaar zijn. Voor bereid werd een commissie met het doel een collectief contract te ont werpen voor kantoorbedienden en weikr.emer. Fabrieken werden be zichtigd. Onder dankbetuiging werd het jaarverslag goedgekeurd. Verslag van den Penningmeester. Het batig saldo bedroeg f 102,30. Inkomen f 232,38 Uitgaven -276 zondat er een batig saldo blijft van f 58,59. Aan de orde bestuursverkiezing wegens bedanken van den beer Wol ter en periodiek aftreden van de heeren v. d. Meiden en Eysink. De heer Wolter gaat de gemeente met ter woon veriaten. Voorgesteld wordt hem dank te betuigen voor alles, wat hij voor de Maatschappij gedaan heeft. Verder stelt de secretans "oorden heer v. d. Meiden voor vier jaren als voorzitter te herkiezen. Deze acht dit niet gewenscht en vindt het verkies lijker om zich aan hel reglement te houden. Na een uitvoerige discussie woidt eindelijk besloten, dat de voorzitter tot 1920 deze functie zal blijven waar nemen. Dan werden de heeren Dros en Verhoef nog in bet bestuur gekozen, waarna de voorzitter de vergadering sloot onder dankbetuiging voor de trouwe opkomst. Op de j.l Maandag gehouden Halfvasten paardenmarkt werden aan gevoerd ongeveer 500 paarden, 70 hitten en 20 veulens. Voor luxe paarden werd besteed f800 tot f1200; voor werkpaarden f400 tot f800. Slachtpaarden golden f150 tot 350; veulens f250 tot f500 en bitten f80 tot f300. De handel was tamelijk levendig. Gevonden voorwerpen. Een circelsnijder een zwartlederen etui met schrijfbehoeften een paar dameshandschoenea een zakmes ;een portemonnaieeen bril; een water pas. Inlichtingen te bekomen aan bet bureau van Politie alhier op werkda gen van 121 en van 47 uur 's namiddags.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 1