Plaatselijk Nieuws. KENNISGEVING. onder toevoeging van een weinig sui ker. Een eenvoudige brij dus. De Minister vond de spijs zeer smakelijk, en ook het met Z. Exc. vroegmalende kleine gezelschap was van hetzelfde gevoelen. Het meest gelijken smaak en geur op die van havermout, maar de smaak is wat pittiger. Eigenlijk hebben we hier met een zeer oude cultuurplant te doen, want zij was bij de Inca's in gebruik. In de vakbladen zijn daarover mededee- lingen gepubliceerd door den direc teur van het Rijksproefstation voor Zaadcontróle, door welk, zooals hier boven reeds is opgemerkt, kosteloos kleine hoeveelheden zaad voor proef nemers beschikbaar zijn gesteld. De plant geeft een zeer groote opbrengst en stelt naar vei houding geringe eischen. Bij een proefneming aan het Zaadcontrólestation op sedert jaren onbemesten giond werd geen maxi male opbiengst vei kregen, wat ondei- de gegeven omstandigheden ook niet te verwachten was, maar toch werd van elk zaadje, waar van een plant geteeld werd. de dertienduizerivoudige hoeveelheid geoogst. De hoeveelheid zaaizaad per H.A. benoodigd is zeer gering 300 gram is daarvoor voldoende Indien alle verloren plekken en alle braakliggend land hiermede be zaaid werden, zou hiervan nog een totaal reusachtige oogst gewonnen kunnen worden. Ook als veevoeder, is het zaad uitstekend te gebruiken. De samenstelling is zeer gunstig en laat zich het best vergelijken met die van goede haver vooral het eiwitgehalte is betrekkelijk hoog. N Ct. Kolendistributie 1 April 1918 31 Maart 1919. De Rijkskolendistributie heeft voor het tijdvak van 1 April 1918 tot 1 April 1919 de distributie- en rant- soeneeringsregelen vast gesteld. In het algemeen is daarbij hetzelfde sy steem gevolgd als in de voorafgaande periode, alleen liep toen de regeling van November tot April. Daarom is nu het rantsoen verhoogd. Deze wor den aldus Klasse I (woningen met 1 haard stede) 11 eenheden. Klasse II (woningen met 2 baaid- steden) 14 eenbeden. Klasse III (woningen met 3 haard steden) 18 eenheden. Klasse IV (woningen met 4 haard steden 22 eenheden. Klasse V (woningen met 5 haard steden) 26 eenheden. Klasse VI (woningen met 6 haard steden) 30 eenheden. Klasse VII (woningen met 7 haard steden en meer) 34 eenheden. Kiasse V111 (woningen met centrale verwarming) 50°/» van de zoo zuinig mogelijk vastgestelde not male be hoefte. Woningen, die geen gasaansluiting hebben, kunnen voor koken bovendien tenhoogste 5 eenheden ontvangen voor het zomerseizoen. De nadruk wordt gelegd op de vraag, of de woning gasaansluiting heeft. Dan wordt zonder meer als regel aangenomen, dat er op gas wordt gekookt, tenzij het tegendeel ten genocge van de Biandstolïencom- missie wordt aangetoond. Ruiling gas tegen kolen. Gebruik van gas voor verwarming gedureade het stookseizoen zal wor den behandeld als onderdeel der bi and- stoffendistributie. Men zai eenheden van het aanvullingsrantsoen kunnen inruilen tegen gas, waarbij dan 1 brandstoffeneenheid de waarde zal hebben van 45 M3. gas (vorig jaar 30 M3). Hetzelfde geldt voor electrici- teitdaarvoor staat 1 brandstoffen- eenheid gelijk met 120 K.W.U. Geheel nieuw is de bepaling, dat buiten het kookseizoen voor kook- doeleinden als minimum 20 M3. gas per maand zal worden beschikbaar gesteld vermeerderd met 2 M3. «oor- elken-bewoner der aangesloten woning zaam was, en had zij misschien liever gezien, dat hij het jodinnetje had trachten te verleiden, als wanneer hij, na zekeren tijd, zich wel weer vrij ge maakt zou hebben, dan dat liij het, in eene achtenswaardige familie zoo als de hunne, zocht te brengen. Neen, dat moest in geen geval gebeuren dat zou een onuitwischbare smet op hun naam werpen. De schoonouders van eene geringe jodin te zijn, en die met hare dochters te laten omgaan I Neen, zulk een huwelijk was eene onmoge lijkheid. (Wordt vervolgd.) Men zal dan weder 1 M3. gas kun nen inruilen voor 4 K W.U eleclrici- teit, men zal echter niet meer dan' 30 M3. gas mogen afstaan (tegen ■120 K.W.1). dus). Voor klasse I wordt het dus in het algemeen zoo: Woning met gasaansluiting zomer maanden 1 eenheid per maand 20 M3. gas 2 M3. gas voor iederen bewoner; wintermaanden 10 eenhe den woning zonder gasaansluiting zo mermaanden 1 eenheid ten hoog ste 5 eenhedeo voor kokenwinter maanden 10 eenheden. Voor de hoogere klassen komen daarbij dan de aanvullingsraritsoenen, indien die gegeven kunnen worden. Kamerbewoners. Voor kamerbewoners wordt per be woner een rantsoen van 6 eenheden verstrekt, in dien op zijn kamer een vaste stookplaats aanwezig is. Studeerend en. Een nieuwe bepaling, die veel vol doening zal schenken, is ook die be treffende studeer- en leskamers. Voor verwarming daarvan zullen personen, die de werkzaamheden, aan hun ambi of beroep vei bonden, geheel of voor een aanzienlijk gedeelte in hun woon huis verrichten, een extia-rantsoen van 4 eenheden kunnen ontvangen. Wat de groepen B (magazijnen, winkels, enz.), C (openbare gebouwen) en D (publieke vermakelijkheden) aangaat, blijft het rantsoen vrijwel bij het oude, d.I. 5 pCt. der zoo zui nig mogelijk bepaalde normale be hoefte. Nieuw is de bepaling dat ter con- tróle van bet rantsoen kan worden aangenomen, dat voor verwarming gedurende tien uur per dag van eeu ruimte van 10 M3. éen eenheid van het stookseizoen noodig is. Ook voor deze verbruikers zal niet in minde ring worden gebracht, wat zij nog in voorraad hebben van het afgeloo- pen seizoen. Een algemeene gas- en electrici- teitranlsoeneering is nog in bewer king, maar zal wel spoedig vei schij nen. De nieuwe braudstoffenregeling. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt o.a. Omtrent de afleveriDg van brand stollen in het algemeen is bet volgen de bepaald „De verbruikers van groep A kun nen op mininium rantsoenkaarten in de maand April 1 eenheid ontvangen. Deze eenheid kan ook later, mits voor 1 October, in ontvangst worden ge nomen. Voor de woningen zonder gasaansluiting kunnen op de zomer rantsoenkaarten de rantsoenen in hel tijdvak van 1 April tot 1 October geleidelijk worden afgeleverd. Na 1 October kunnen op de zómerrantsoen- kaarten geen afleveringen meer plaats hebben. Ten einde de aflevering van brand stoffen zooveel mogelijk over het ge- heele jaar te verdeelen en een opeen- hooping van uit te voeren bestellingen in de wintermaanden te voorkomen, kan bij aanwezigheid van voldoende voorraden reeds gedurende de zomer maanden worden overgegaan tot af leveriDg van een gedeelte of bet ge heel van bet minirnum-rantsoen voor het stookseizoen bestemd. Deze aflevering, moet echter beperkt blyveu tot het minimum!antsoen, en in geen geval mag zij aan iemand worden opgedrongen. B(j de afleve ring zal er steeds op te wijzen zjju, dat de levering dei aanvulliugsrani- soeneo Diet met zekerheid in uitzicht kan worden gesteld en het minimum rantsoen eventueel zal moeten strek ken tot dekking der behoefte gedu rende het geheele stookseizovn. Voor centrale verwarming kan vóór 1 October 25 pCt. van het rantsoen worden afgeleverd. Voor ziektegevallen, spoedgevallen, enz. gelden apane iegels. Brood tot 1 Juli. In de Woensdag gehouden ziltiog der Tweede Kamer deelde Minister Poilhuriia mede; dat onze broodvoor ziening op den tegenwoordigen grond slag tot 1 Juli verzekerd is. Heeleinaal niet meer slachten? De provincialeFriesche Slagershond heefi aan Minister Posthuma telegra fisch verzocht alle slachting te ver bieden in het belang van den vee stapel. Vaart op Engeland gestaakt. Uit 's-Gravenhage wordt ons ge seind door bet Corr. Bureau Men deelt ons mede dat de vaart van Nederlandsche schepen op Enge land is stopgezet. Uit IJmuiden wordt ons bericht: Alhier is bericht ontvangen, dat geen schepen geschut mogen worden, waarvan moet worden verondersteld, dat ze voor Engelsche havens be stemd zijn. (N. v. d D.) De Directeur van het Levens middelenbureau maakt bek >nd dat op bon No. 22eenei Koffie-en Theekaari (geldig van 16 tot en met 31 Maart a.s.) 1 ons Koffie kan worden verstrekt. Dit ter rectificeering van het onjuiste bericht in de Distributiebode. Het menu van de Centrale Keuken voor de volgende week luidt: Maandag, macaronisoep. Dinsdag, stamppot van savoye kool. Woensdag, bruine boonensoep. Donderdag, stamppot van koolrapen. Viijdag, groenterisoep met gort. Zaterdag, stamppot van zuurkool. B en W. brengen ter kennis van het publiek, dat een door L. G. Porine ingediend verzoek, met bijla gen, om vergunning lot uitbreiding van een electio-technisch bureau en machine-fabriek in hot perceel achter den Vlasakkerweg no 46, op de Sec retarie der gemeente ter visie ligt en dat op Dinsdag 26 Maart gelegen heid ten Raadhuize wordt gegeven om bezwaren tegen het uitbreiden van de inrichting in te brengen. Van bevoegde zijde werd ons verzocht onze lezers te wijzen op de wenscbelijkheid om hun brandstoffen- boekje ofschoon alle bonnen reeds verbruikt zijn, niet weg te doen. De mogelijkheid bestaat dat er op ver toon van het boekje zelf nog eene éénheid zal worden uitgereikt. Naar de «Leeuw. Ct." verneemt, zal met ingang van 1 Mei a.s. weder een begin worden gemaakt met de thee-distributie. Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht, dat tot nader order liet verbo t van vervoer van goederen per spoor tusschen stations, gelegen in of nabij plaatsen, tusscben welke pen geregelde beurtbootdienst wordt onderhouden, niet van toepassing zal zijn op het vervoer van versche groen ten en fiuit, voorzoover bedoelde goederen als beslelgopd worden ver zonden. Aan het jaarverslag dei Tuin- bouwvereeniging «Amersfoort" ont- leenen wij het navolgende: De uitkomsten »an den proeftuin overtreffen die van alle voiige jaren. De geldelijke opbrengst bedroeg, dank zij de zeer hooge prijzen der producten, duizend gulden meer dan in 1916. Orn bij de algomeen gevoelde be hoefte tot uitbreiding van de teelt van voedergewassen een goed voor beeld te geven werd een terrein van 1'/, H A., tot dusverre grasland, om geploegd en met aardappelen beplant. Enkel de opbrengst dezer aardappelen bedroeg reeds f 1824.95. Niet alleen was de opbrengst dei voedergewassen in het algemeen zeer goed doch zulks was ook het geval mot hot fruit. De uitkomsten der aardbeienteelt waren verrassend: ter wijl elders over te veel droogte weid geklaagd konden uit den tuin in een één week zelfs ruim 150Q halve K.G. worden geplukt. Ook da vrucbtboomen gaven goede resultaten. De druivenka-i leverde 1570 halve K.G. eerste kwali teit druiven op. Uit deze resultaten blijkt opnieuw de zeer goede gesteld heid van den grond, ofschoon hot algemeen gebrek aan voldoende mest stoffen bij sommige cultures werd oüdervonden. In bet voorjaar werden nog een 50-tal eenruiters aangeschaft zoodat het totaal thans 459 bedraagt. Het nieuwe terrein werd met fruit- boonoen beplant om hieimede voor onze omstreken een voorbeeld te go«en van moderne fruitcultuur. Bij het bezoek der tuin zal men kunnen bemerken dat de beplante terreinen nog geruimen lijd voorden teelt van voedergewassen en groenten kunnen worden benut. (let verslag sluit met een woord van lof aan den vakkundigeri bediijfs leider den heer P. van Stralen en het immer volijverig personeel. Waar uit het bovenstaand verslag weer zonneklaar blijkt dat de grond in de onmiddelijke nabijheid onzer gemeente zoo uitnemend en winst gevend voor groenten en fruit in cultuur kan worden gebracht is het te ver wonderen dat het goede voorbeeld door de Tuinbouwvereeniging gegeven weinig of geen Davolging vindt. De Vereeniging «Amersfoortsche Industrie- en Huishoudschool" ver gadert Donderdag 21 Maart a s. in het schoolgebouw ter behandeling van: Verslag Commissie Rekening t-n Ver antwoording 1917. Jaarverslag. Pen sioenverzekering. Mededeeling van het Bestuur. In eene bijeenkomst van de leden der plaatselijke afdeeling van den Ned. Protestantenbond op den 18e dezer zal Dr. H. J Toxopeüs afscheid nemen en spreken over: De volheid des tijds voorheen en thans. Mej. W. C. v. d. Maat slaagde te Utrecht voor het examen nuttige handwerken. Van 6 tot 13 Maart deden zich in Amersfoort voor 6 gevallen van roodvonk, 2 van diphlberitis en voor het eerst sinds vele maanden, weder 1 geval van nekkramp. De 2e luitenants E. P. H. Stijns, van het 2e, en T. Hendriks, van het 17e reg. inf., zijn als leeraar geplaatst bij de le school voor verlofsofficieren alhier, ter vervanging van de le luitenants E. P. H. Haan en P J. Gaillard, die belast worden met het bevel over een compagnie van het depoi-bataljon der Vllle inf.-brigade. Bij het examen voor vaandrig zijn alhier geslaagd 30 sergeanten, waarbij 13 van de militie, 5 van de reserve en '12 van den landstorm. Hiervan zijn gedetacheerd bij Depot VI Inf. Brigade I. ter Berg, M. G. Huizer, G. J van Oss en J. Streekstra, met be stemming om te worden aangesteld bij bet 17e Reg. Inf. Gedetacheerd bij Depot VII N. G Booslen, L. G. H. Jansen. C M. Loef. P. L. Ruiter en P F. Vereecken, H. J. Hulsman, L. M. J. Kneppelhout van Sterkenburg, W. H. Meursing, V. A. Seket en G. G. J M. Verlinden. De vijf eerstgenoemden zijn be stemd voor 7e regiment, de vijf laat- sten voor 18e regiment. Gedetacheerd bij Depot VIII S. Blankstein, G. J Hoekstra, L J. A. Kardinaal. B. J van Maare, G. A. Nawijn en J. C. Vemer; P Boender- maker, E. J. Frank, W. Scbuilkes ett K. T. J. Wijsmuller. De zes eerstgenoemden zijn bestemd vOOr 8e regiment, de vier laalslen voor 19a regioient. Gedetacheaid bij depot X: T. G. J. M. van der Weerd, be stemd voor 21e Reg. Gedetacheerd bij Depot XI L. Berkhout, P. H. Coorens, S. A. van Hoogstraten, W. A. J. P. Smul ders en H. T. Zandnoordijk. Alle vijf zijn bestemd voor aanstel ling bij 22e regiment. Mej. G. A. D. Kruidenberg slaagde lo Utrecht voor het examen nuttige handwoiken. Voetbal. Quick I ontvangt morgenmiddag te 2 uur op Birkhoveo Kampong I uit Utiecht. Quick 2 gaat op bezoek bij Her cules 4. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 8 tol 14 Maart 1918. GeborenHein Hermanus, z. v. Henricus Smeets en JohaiiDa Balk, Marie José, z. v. Joannes Vaobaeren en Maria Augustina Eiisa Vangenck. Maria, d. v. Gerard Bovée en Ma ria Voskuilen. Willem, z. v. Jo hannes v. den Hooff en Marretje Koops. Antonius Johannes, z. v. Antonius v. Groenestein en Wilhel- roina Clasina Boerssen. Alberta, d. v. Johannes Asma en Pietertje Hiernstra. Johanna Alijda, d. v. Elias v 't Wel en Johanna Petronella Verheuvel. Theodorus Joseph, z. v. Johannes Antonius v. Barneveld en Gijsbertje v. Beerschoten. Frtin- ciscus, z. v. Jacobus Van Hooydonck en Johanna v. Wijck. Eric, z. v. Mozes Izak de Vries en Rosette Stop pelman. Adi iana JosephinaLouise, d. v. Jan Baptist Van Krunckelsven en Ludovica Catharina Moons. Aalljp. d. v. Egbert Vocbieloo en AlijcU Beijer. Ondertrouwd Keimpe Johannes r. Karnp en Anne v. Voorthuizen. Willem Broer en Willemiria Betlem. Gehuwd Marius Kamerbeek eo Hendrika Buitenhuis. Dirk Bleijen- burg en Hendrika Baatje. Overleden Gerardus v. do Beek, 2 jr. Arie v. Veenschoten, 10 jr. Teunis Wijnands, 44 jr. echtgen. v. Jannetje Bosch. Wilhelmus v. der Linden, 82 jr., ongehuwd. Leusden. Van 8—15 Maart 1918. Geboren: Geertruida, d. van Geurt de Kruijff en Elisabeth van Putten. Brand, z. van Dirk Pieter Hofland en Evertje van den Brink. Stoutenburg. Van 815 Maart 1918. Geboren: Willemina Johanna, d. van Hendrik van Dijk en Willemina van Burgsteden. Hendrikus Johan nes, z. van Hendrik van D(jk en Willemina van Burgsteden Woudenberg. Geboren: Hendrika, d. van Jacob Vos en Hendrika van der Wiel. Maagje Helmerdina, d. van Jan Willem Griffioen en Dirkje van Reenen. Overleden: Maarten van Mill, weduwnaar van Elizabeth van Egdom, 49 j. Albertus ten Broek, weduw naar van Reijertje ten Broek, 85 j. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort maken bekend, dat in de week van 18 Maart tot en met '23 Maart 1918 zal worden verkrijg baar gesteld op bon No. 60: Bruine Boonen 2 ons per persoon. Gort1 Bak- en Braadvet Varkensvleesch (indien voorradig) ZeepV» i Aardappelen 4 K G. Gezouten vleescb zoinier bon tegen 65 en 85 cent per K.G. Vervolgens is gogdkoopa melk ver krijgbaar (voor hen, die daarvoor in de termen vallen) op bon No. 3 tot en met 9 van 17 Maart tot en met 23 Maart 1918. Amersfoort, IF, Maart 1918. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, VAN RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. Gemeentelijke Arbeidsbeurs tsvsns Diitrictsbeor» voor Intcrcomm. Arbeids bemiddeling. Achter Davidshof No. 3Telepboon Int. No. 574. Geopend: alle werkdagen van 812l/% en van 33 uur; Zaterdags Tan 8'/j13'/i nor. Aan Tragen Tan WerkgeTera op 14 Maart 1318. 1 banketbakker. 1 behanger- stoffeerder. 3 dagmeid. 1 electricien. 2 fabrieksarbeidsters 1 fotograaf. 1 beeldhouwer. 13 fabrieks- timmerlieden. 3 metselaars. 11 meubelmaker». 1 Bchoenmaker. 2 sjouwers. 2 rijbroekmaker. 1 sigarillomaker. 1 assist.-restaurateur 2 tuinlieden. 3 werkvrouw. 1 zeepzieder. 1 stopboordmaker. Aanbiedingen van "Werkzoekenden op 14 Maart. 1 bankwerker. 1 meubelmaker. 3 broodbakker», 4 opperlieden. 2 electriciens. 1 rijwielhersteller. 20 grondwerker». 5 sehilder (huil). 1 bestekzager. 4 schoenmakers. 1 huisknecht. 2 smeden. 1 hulp in de huish. 3 slagers. 6 kantoorbedienden 1 naaister. (mann.) 2 pakhuisknecht. 3 kslners. 1 steenhouwers. 1 kleermaker. 2 straatmakers. 1 letterzetters. 3 stukadoors. 3 loodgieters. 10 timmerlieden. 1 loopknecht. 4 voerlieden. 57 losse arbeider*. 7 werkvrouwen. 4 macGinalo-hout- 1 tweede-meisje. bewerker». 1 reldarbeiders. 2 metselaars. Voor aanvragen van werkkrachten door pa- troont woonachtig buiten d» Gemeente raadplege man da opgave op de stads-aanplakplaataen. lila aanvragen .en aanbiedingen te richten tat de Arbeidsbeurs, Achter Davidskof Na. t. Tal. lat. 374. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 16 Maart 1918. Tarwe f0—Rogge f0.—Boekweit f0.— appelen f0.a f 00.Peren f0.a f 0. Klei Aardapp. f 0.00 a f 0.—. zandaardapp. f 0.00 fO.OO Hoendereieren f 11.60 a f 12.50 p. 100 st. Bruine eieren f 00.00 a f 00.00 per 100 st. Boter f3.50 a fS.50 per kilo. Eendeneieren f00.00 a f00.00. Zoetem. kaasfO—a f0.— per 50 kilo. Kippen fl.60 a f2.50 Kuikens fO.OO a fO.OO Piepkuikens fO.OO a fO.OO Gan- z«n f0. a fO.-. Eenden fO.OO h fO.OO p. at. Jongen fO.OO a fO.OO. Hazen fO.OO i fO.OO. Wilde konijnen f 0.90 a fl.10. Tamme f 1.50 a f3.— Duiven f0.80 fl.00 paar. Magere varkens f50.— i f60.—. Drachtige Zeugen f120.— a f140.— Biggen f 00.00 a £00.— Schrammen £0.— i £0.—. Vette koeien f 000.— i f0000.—Guste koeien 1000.— a f000.— Kalfkoeien J000 a f 000.—Kalfvaarzen f 00. a f 00.—, Os f 000.— a f 000 Pinkatieren f0.a £0 00. Kalveren f 12.a f8. Aangevoerd waren ongeveer beet. Tarwe heet. R<ogge hoct. Boekweit. 00 heet. Appelen. 0 heet. Peren. heet. Zandaardappe- len, heet. K leiaardappelen 15000 stuks Hoen dereieren 00(10 stuks Eendeneieren. 40 kilo boter, kilo Ma rgarine, Kilo kaas atuks Vee 8 magere vark ens Varkens voor exportalagerij 0 biggen, 2 ;ugen, 39 kalveren.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 2