BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. RAADSSTUKKEN. massa gedemobiliseerde soldaten, waar van veleo niet eens van plan zijn, naar huis terug te keeren, maar een half bewust nomadenbestaan voeren. In- tusschen is ieder ander verkeer on mogelijk. Mijn persoonlijke opinie is, dat het vele jaren zal duren, voordat de demobilisatie van het Russische leger is afgeloopen en de grijze massa, die doelloos rondzwerft, eindelijk tot rust komt. De toestand is wanhopig. De Duitschers drijven tezamen met de aanhangers van de Rada den aan hang van de Soviet uit de Oekrainsche korenschuur. Datbeteekent niet alleen, dat groote graanvoorraden in banden van Duitschland vallen, maar vernie tigt ook het laatste beetje hoop, dat er nog graan zou kunnen worden verkregen voor het verhongerend Rus land. De duizenden, die thans langs de wegen en spoorwegen Petersburg verlaten en bereid zijn, bun leven te wagen, doordat zij 500 tot 1000 mijlen op het dak van een wagon of op de buffers reizen, doen dit meer om voedsel te vinden dan om aan de Duitschers te ontkomen. De corres pondent schiijft ten slotte, dat een optreden van Japan ju Siberië gebrek aan vleesch zou voegen bij het absoluut ontbreken van graan. Het zou de nationale catastrophe niet alleen on vermijdelijk, maar ook onherstelbaar maken. De schepenroof. President Wilson beeft naar Reuter meldt Woensdagavond een proclamatie uitgevaardigd, waarbij machtiging wordt verleend tot inbe slagneming der Nederlandscbe schepen, die in Amerika liggen. Deze stap is genomen, nadat de Oorlogshandelsraad bericht had ge kregen, dat Nederland het ultimatum van Amenka tot overdracht der schepen verworpen had. Wij doen hierbij opmerken: VolgeDS Reuter zou de proclamatie, waarbij machtiging tot inbelagneming wordt verleend, zijn uitgevaardigd. Dit staat nog niet geheel gelijk met de inbeslagneming zelve. Maar kan en zal waarschijnlijk er toe leiden. Tusschen Reuter's bericht, dat het ultimatum door ooze Regeering zou zijn verworpen en de mededeeling van Minister Loudon in de Tweede Kamer, dat het ultimatum was aangenomen, lijkt nogal eenig verschil. De oplossing daarvan moet ongetwijfeld gezocht worden in de voorwaarden, die onze Regeering stelde. Onvoorwaardelijke inwilliging van den eisch der geasso cieerden zal verlangd zijn geweest. En behalve het voorgaandeofficieel is Reuter's bericht uit Washington niet. De schepenroof voltooid. Blijkens op 21 dezer, des avonds aan het Ministerie van Buitenl. Zaken ont vangen telegram van Hr. Ms. gezant te Londen, beeft de Britsche regee ring in antwoord op de mededeeling der Nederlandsche Regeering, hou dende de voorwaarden waaronder zij bereid is aan de Nederlandscbe sche pen vergunning te verleenen, om ten behoeve van de geassocieerde landen te varen in de gevaar-zóne te kennen gegeven, dat de verbonden regeerin gen onmiddelijk zullen beginneu met de inbeslagneming der schepen. Van Hr. Ms. gezant te Washington is nog geen bericht ter zake ontvan gen. Drooglegging der Zuiderzee aangenomen. De Tweede Kamer beeft Donder dagavond met algemeene stemmen en onder ovaties aan den Minister van Waterstaat het wetsontwerp tot drooglegging der Zuiderzee aangeno men. Bloembollenvelden t In de geheele bloembollenstreek staan de narcissen in vollen bloei. Langs hoofd en zijwegen, dus langs spoor- en trambanen kan men volop genieten van de vakken zuiver wit en zuiver geel en blauw in allerlei schakeeringen. De hyacinthen beginnen langzamer hand kleur te bekennen. N' Ct. gegeven omstandigheden te moeten handelen. Hij zette zich tot schrijven neder en gaf Gerard een volledig verslag, van hetgeen er tusschen hem en zijn ouders voorgevallen was. De brief werd dienzelfden avond verzonden. (Wordt vervolgd.) In de heden gehouden Algemeene Ledenvergadering der Vereeniging tot bet houden van jaarbeurzen in Neder land is aan den Raad van Beheer machtiging verleend lot het voorbe- reideu van een 3de Nederlandsche Jaarbeurs, welke te Utrecht zal ge houden worden in het voorjaar van 1919. Het weekmenu voorde Centrale Keuken luidt: Maandag havermout in melk ge kookt met boter en suiker. Dinsdag stamppot van andijvie. Woensdag erwtensoep. Donderdag stamppot van appelen. Vrijdag vermicellisoep. Zaterdag stamppot van boerekool. De minister van landbouw,nijver heid en handel beeft: 1. voor de gemeente Amersfoort vastgesteld een maximumgroothandel- prijs voor volle consumpliemelk van 16'/, cent per liter, franco huis melk- slijter of melkinrichting: 2. bepaald, dat aan den tn»lksljjter of melkinrichting de keus is gelaten te bepalen, of de melk geleverd zal worden franco boerderij dan wel franco slijterij of inrichting, met dien ver stande, dat de leverancier die tot dusver franco boerderij leverde, niet verplicht is thans franco slijterij of inrichting te leveren. (St.Ct.) Hier ter stede is opgericht eene afdeeling van het»Verbond tot Domo- cratiseering der weermacht"(V. D. W.), aanvankelijk met 200 leden. Hel voorloopig afdeelingsbestuur bestaat uit de heeren: K. Tomas, Administrateur militaire magazijnen, D. Oiten, Seigeant Dep. Bataljon VIII I. B.; H Kooreman, milicien Sergeant idem en D. van Buuren,Tuinstraat 3, alhier. Door onze politie zijn niet minder dan vier beruchte rijwieldieven ge arresteerd. Het aantal diefstallen in de buitenwijken onzer gemeente neemt toe. Men zij derhalve op zijn hoede en zorge voor goede sluiting. Mejuffrouw J. Kerkhof! slaagde te Utrecht voor het examen nuttige handwerken. Amersfoortsche Industrie- en Huishoudschool. Onder voorzitting van den heer Kolfl vergaderde bet Bestuur van deze school Donderdagmiddag in hetschoolgebouw. Na opening las de secretaris, de heer Wesseling, de notulen van 29 October 1917, welke onveranderd wer den goedgekeurd. Aan de orde de rekening en verant woording. Ontvangsten Subsidie van het Rijk f 8000. Provincie - 1950. Gemeente - 3250. Contributie- 390. Kost en schoolgeld -13413.15 Verkochte spijzen - 1624.20 Rente- 4.37 Voordeelig saldo - 162.78 Nadeelig saldo expl. 1917 - 3176.98 Uitkeering faillissement Latnaison, Bouwer en Co. - 237.25 Totaal f 32208.73 f 11678.01. - 1407.56 - 734.62 - 791.17' - 792.49. - 1642.22 - 183.24 - 3571.03' 20.20 - 425.31* - 8111.02 - 214 27 Uitgaven Tractementen Concierge Ondeihoud gebouw Inventaris Leermiddelen Vuur, licht en water Belasting Rente aflossing Aankoop Middenstands Credietbank Drukwerk, advert, enz. Huishouding enz. Diversen Faillissement Lamaison Bouwer Co. Totaal f 32208.73 Door de buitengewoue tijdsomstan digheden zijn veel posten hooger dan de raming. Namens de commissie tot nazien der rekening en verantwoording brengt Mevr. Hoog verslag uit. Alles is nauw keurig nagezieD en in orde bevonden, waarna de Penningmeester werd ge dechargeerd onder dank voor zijn uitstekend beheer. Aan het jaarverslag ontlrenen we: Het ledental bediaagt thans 139. Mevrouw Hamers, die gekozen was inplaats van Mevr. Schimmelpenninck, beeft de beDoeming niet aanvaard. f 29572.66 - 2636.07 Het aantal leerlingen bedroeg 297, tegen 268 het jaar te voren. Het kostgeld bedraagt f800 en wordt 1 Sept. op 850 gebracht. Het internaat telt 12 leerlingen. In 1917 ward een cursus in koken gegeven aan de meisjes van de 2o klasse der Herhalingsschool. De school wil dit uitbreiden ook tol de le klasse. Voordrachten zijn gehouden over de bereiding van voedsel eu de samen stelling van maaltijden. Ook is gehouden een tentoonstelling van voorwerpen vervaardigd van courantenpapier, allen dienende om warmte te bewaren. De heer J. Peper bedankte voor leeraar boekhouden, wegens drukke werkzaamheden. Het gebouw heeft eenige verbete ringen ondergaan. De school ondervond ook de druk der tijden, doch het nadeelig saldo is betrekkelijk niet groot. Er moet naar vermeerdering der inkomsten worden uitgezien en zuinig heid worden betracht. Om gas te besparen is electrisch licht aangelegd. Medegedeeld werd, dat het bestuur beeft besloten hoogtre subsidie te verkrijgen. Dan is nog besloten voor het personeel een pensioenverzekering te sluiten in te gaan op 60-jarigen leeftijd. Het. personeel zal 3 pCt. van het salaris bijdragen. De kosten voor de school zuilen f 1700 bedragen. De school is aangesloten bij den Bond van Vakscholen in Nederland. Het personeel verrichtte zijn taak met groote ijver. De duurtebijslag van het Rijk zal aan het personeel worden uitgekeerd. Ook is ingesteld een Rijks cursus in natuur- en scheikunde. De pas gehouden tentoonstelling is druk bezocht. De vooruitzichten van de school zijn goed. Handel en Nijverheid. Vrijdagavond vergaderde Handel en Nijverheid in het gebouw van de Middenstands-credietbank onder voor zitting van den beer Krook. Besioten werd de contributie niet te verhoogen. In de finantieele com missie werden gekozen de heeren Kraal, Berends en Grobbink. Besloten werd weer f 20 aan Han delsschool toe te staan. Het rapport omtrent lichtverbruik is bij den Raad ingediend. Daarna deelde de voorzitter mede, dat in bespreking is de oprichting van een Veem, en dat deze zaak morgei) zal besproken worden in een vergadering, waar de heer Houbaer Handel en Nijverheid zal vertegen woordigen Tuberculoze-vereeniging. Onder voorzitterschap van Gravin Van Randwijck vergaderde deze ver eeniging gisterenavond. Na opening bracht dr. v. d. Hoeven een uitge breid jaarverslag uit, dat onder dank werd goedgekeurd. Vervolgens werd dr. Aghma als bestuurslid herkozen. In de finantieele commissie werden verkozen do heer Reygersberg Ver- sluys en mevr. Lelyveld. Hierna werd de vergadering ge sloten. Agenda voor de openbare vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag 16 Maart 1918 des avonds 7 nur. 1. Ingekomen stokken en mededeelingen. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot splitsing der klassen voor de nnttige band- werken aan sohool H. 3. Voorstel van Burgemeester on Wethouders tot uitbreiding van het aantal vaste leeraren in de oude talen aan bet Gymnasium. i. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om aan bet Bestuur der Vereeniging tot oprichten en onderhouden van Kinderwerktuinen een ter rein in bruikleen af te staan en een subsidie toe te kennen. 5. Voorstel van Bnrgemeoster en Wethouders tot het verleenen van een crediet voor het ver strekken- -van schoolpantoffels, kindervoeding en kleeding. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot herziening van het Reglement voor de school vergaderingen. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der Verordeningen op de heffing en invordering van schoolgeld aan de scholen E, F, G en H. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders met advies der ingestelde raadscommissie inzake de regeling van het presentie-geld voor de ledeq van den Raad. 9. Advies van Burgemeester en Wethouders op het verzoek van B. B. van Iperen om ver gunning voor een buitengewone inrichting voor maatschappelijk verkeer voor het perceel Stations plein No. 6. 10. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van het besluit tot aankoop van het perceel Muurhuizen 113 van de dames' Lein- weber. 11. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van het perceel aan de Lavendel- straat an Papenhofstede, waarin was gevestigd de schoenfabriek „De Eenhoorn" met annexen. 12. Afwijzend advies van Burgemeester en Wethouders op het verzoek van A. B. en G. J. Diekerhof tot het verleenen van een subsidie voor verbouw van het perceel Muurhuizen 125. 13. Advies van Burgemeester en Wethouders j op het verzoek van de doodgravers der Algemeone Begraafplaats tot vwhooguig vu hun loon. j 14. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling eener Instructie voor de Op zichters bij den reinigingsdienst. 15. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van het werkliedenreglement, in ver band met het invoeren van vrije Zondagen voor het personeel aan de Gasfabriek. 16. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van een crediet voor het aan schaffen van benoodigdheden voor de uitbreiding van de stembureau!. 17. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot toepassing der wet van 27 Maart 1915 ten aanzien van onteigening van eenige perceelen aan den Woeatijgerweg. 18. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verhooging van het voorschot voor aankoo- pen in het belang der Volkshuisvesting. 19. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het als bedrijf inrichten der Centrale Keuken, en het nemen van verdere maatregelen in ver band met de exploitatie. 20. Afwijzend advies van Burgemeester en Wethouders op het verzoek van textielarbeiders- bonden om een stennregeling voor textielarbei ders. 21. Afwijzend advies van Burgemeester en Wethouders op het verzoek van de Afd. Amers foort der S. D. A. P., den Amersfoortschen Bestunrdersbond en de Consumenten-commissie inzake het toestaan van een nieuw bedrag voor goedkoope brandstoffen. 23. Afwijzend advies van Burgemeester en Wethouders op de adressen van fruitverkoopers om den verkoop van fruit van gemeentowege te doen ophouden. 23. Advies van Burgemeester en Wethouders op het verzoek van de Wed. J. van Veen, om over te nemen het onderhoud van een eigen graf op de Algemeene Begraafplaats. 24. Voorstel van de Commissie van Wetge ving tot wijziging van de Verordening tot toe lating van kinderen tot lichtbeeldenvertooningon. 36. Voorstel van de Commissie van Wetge ving tot wijziging van de Verordening ter be perking van het tabaksverbruik door school kinderen. 36. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot vaststelling van den factor der Inkom stenbelasting, dienst 1918. 37. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot intrekking van het besluit, waarbij aan de onderwijzers bij het Openbaar Lager Onderwijs duurtetoeslag wordt verleend. 28. Vaststelling 5e gedeelte primitief kohier der Inkomstenbelasting, dienst 1917. 29. Vaststelling 4e suppletoir kohier der Inkomstenbelasting, dienst 1917. 30. Vaststelling lie forensen kohier der Inkomstenbelasting, dienst 1917. 31. Vaststelling 2e kohier krachtens art. 16a der Verordening op de Inkomstenbelasting, dienst 1917. 32. Afschrijvingen Inkomstenbelasting wegens vertrek en overlijden, dienst 1917. 33. Reclames Inkomstenbelasting, dienst 1917. 34. Reclames schoolgeld gymnasium, dienst 1917/1918. 35. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot het deelnemen in het kapitaal van de op te richten N.V. Centrale Bouwmaterialen- voorueniag. Verordening rookverbod. Burgemeester en Wethouders schre ven aan den gemeenteraad Het is ons gebleken, dat bet wen- schelijk is de artikelen 1 en 2 van de Verordening ter beperking van het tabaksverbruik door kinderen te wijzigen in dier voege, dat bet niet twijfelachtig is, dat die verbodsbepa lingen van toepassing zijn ten aan zien van alle tabaksarlikelen. Materieel verkiezingen. De in bet »or ig jaar in de Kieswet aangebrachte wijziging heeft bet aan zienlijk vermeederd. Door de tengevolge daarvan ver- eisebte uitbreiding der sternbureaux is bet noodig, dat de volgende mate rialen worden aangeschaft. 12 stembussen, 27 stemlessenaars, 8 groote tafels 8 kleine tafels en 6 balustrades. De kosten daarvan worden geraamd op f2000 Wij hebben de eer U te verzoeken, ons tot dit bedrag een crediet te ver leenen. Begraafplaatsen. In Uwe Vergadering van 29 Januari 1918 werd in onze banden om ad vies gesteld een adres d.d 22 Januari 1918 van de doodgravers der Alge meene begraafplaats, waarbij zij ver zoeken, bun loon te ver hoogen of in aanmerking te mogen komen voor duurtetoeslag. Daaraan voldoende hebben wij de eer U het volgende mede te deelen Het loon der doodgravers is laat stelijk bij besluit van Uwen Raad van 30 Januari 1917 No. 63 verhoogd en wel a. van fltot fl.25 voor het begraven «an het lijk van een persoon van 12 jaar of ouder; b. van f0.45 tot f 0.50 voor het begraven van bet lijk van een persoon beneden den ouderdom van 12 jaar. In verband met de plaats gebad hebbende herziezing van de wedden en loonen waaronder de doodgra vers niet zijn begrepen geworden acl.ten wij bier eenige loonsverhoo- grng billijk. Liebtbeeldenvertooningen. Bij arrest van den Hoogen Raad d.d. 9 October 1916 werden de arti kelen 1 eu 2 van de Lichtbeelden- terordening voor de gemeente Utrecht onverbindend verklaard, daar laatst genoemd artikel, het dispensatierecht gevende aan Burgemeester en Wet houders, in strijd werd geacht met artikel 188 der Gemeentewet. In verband hiermede is bet nood zakelijk in artikel 2 der »Verordening betreffende bet toelaten van kinde ren tot lichtbeeldenvertooningen» in deze gemeente de woorden »Burge- meester en Wethouders» te verande ren in »den Burgemeester»* Tevens komt het ons, na ingewon nen advies van de betrokken com missie gewensebt voor, dat de le«f- lijdsgreos genoemd in artikel 1 dier verordening, wordt gebracht van 16 op 18 jaren. Regeling van bet presentiegeld. Naar aanleiding van bet door Uwen Raad bij ons voorstel dd. 7 December 1917, Afd. I, No. 3413, ter vaststel ling aangeboden ontwerp-besluit tot regeling van het presentiegeld werd in de vergadering van 18 December 1917 eene commissie benoemd tot nader ooderzoek dier regeling. Die commissie heeft in overleg met ons college thans rapport uitgebracht, met de strekking waarvan wij volko men accoord gaan. In verband daarmede hebben wij de eer U voor te stellen de met het oog op dit rapport door ons ontwor pen gewijzigde regeling van het pre sentiegeld goed te keuren en daartoe le nemen het in ontwerp hierbij ge voegd besluit De Raad der Gemeente Amersfoort, Gelezen bet voorstel van Burge meester en Wethouders, dd. 18 Maart 1918. le Afd. No. 768, Gelet op de Gemeentewet, BESLUIT aan artikel 10 vaD het huishoudelijk Reglement voor de vergaderingen van den Raad der Gemeente Amersfoort, vastgesteld bij Raadsbesluit van 30 September 1913, no. 423, toe te voegen »De leden, die de presentielijst heb ben geteekend voor het verstrijken van het tijdstip, bedoeld in art. 12, ontvangen, behoudens het hierna be paalde, voor bet bijwonen der verga deringen een presentiegeld, zulks met ingang van 1 Januari 1918. Het presentiegeld wordt niet geno ten door de leden, die de vergadering verlaten vóór dat deze drie uur ach tereen beeft geduurd. Indien de vergadering op één dag niet is afgeloopen, wordt elke dag, dien zij langer duurt voor de toeken ning van het presentiegeld als een afzonderlijke vergadering aangemerkt. Het presentiegeld, berekend met inachtneming van het vorenstaande, wordt per drie maanden aan de leden uitgekeerd.» Volkshuisvesting. In Uwe vergaderingen van 19 Juni 1913 werd besloten een bedrag van f3000 beschikbaar te stellen voor het doel omschreven in artikel 32c der Woningwet welk bedrag laatstelijk bij Uw besluit van 27 Februari 1917 werd verhoogd tot f 115000. Met bet oog op nog te verwachten aankoopen van verschillende percee len voor dat doel, is te voorzien, dat dit bedrag ontoereikend zal worden. In verband biermede is het noodig, dat bet beschikbaar gestelde bedrag wordt verhoogd met f 50000. Wij hebben de eer U voor te stel len, door vaststelling van bijgaand ontwerp-besluit daartoe over te gaan en, ter bestrijding van de uitgaven, overeenkomstig 8 der Woningwet een suppletoir voorschot en eene bjj- drage uit 's Rijks kas aan te vragen. De Gezondheids-commissie kan zich, blijkens haar voor U ter inza ge nedergelegd advies, met bet boven staande vereenigen. BURGERLIJKE STANDEN. Amarafoort. Van 15 tot 14 Maart 1918. Geboren Henricus Gregorius, z. v. Hendrik v. de Velden en Maria Sand- brink. Rijntje, d. v. Evert v. den Hoek en Aaltje v. d9 Velden. Henriette Freuerike en Reinhart Leo nard, z. en d. v. Leonard Cornells Beyen en Henriette Frederike Hint zen. Antonius Joannes, z. v. Joan nes, Kok en Wilhelmina Koenen. Johannes Roelof Cornelis, z. v. Roe lof Schuiten eu Cornelia Petronella Boensma. Reoé Emile Julien, z. v. Henri Gilson, en Marie Reenaers. Josephina Maria, d. v. Hendrikus van Keulen en Gijsberta v. de Burg. Andreas Marinus Joseph, z. v. Everar- dus Wilhelmus de Wit en Agues

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 2