NIEUWE TËt Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. |g| Gemeenteraad. EENE MÉSAILLIAHCE No. 26. Zaterdag 30 Maart 1918. 47e jaargang. VËBSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG: Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden 1. Franco per post door het geheele Rijk 1.15. Afzonderlijke Nnmmers 6 Cent. Ingezonden stnkken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bure«u: Langestraat 17. Telephoonn. (9. ADVER1 ENTIËN: Van 16 regels 0.90; iedere regel meer 15 Cent. Groote letters on vignetten naar plaatsruimte. In de j.l Dinsdagavond door dan burgemeester Mr. Graaf van Randwijck gepresideerde openbare vergadering van den gemeenteraad was de heer Tromp van Holst met kennisgeving afwezig. Overigens was de Raad compleet en toonden de leden een abnormalen praatlust tengevolge waarvan wilde men althans niet tot diep in den nacht vergadereneen ige belangrijke punten der agenda moesten worden aange houden. Na goedkeuring van de notulen der vergadering van 26 Februari, volgde mededeeljng der navolgende ingekomen stokken Afschrift van bel besluit van Ged. Staten van Utrecht dd 26 Februari 1918. lste Afd. No 74/121, waarbij wordt verdaagd de beslissing op het Raadsbesluit dd. 29 Januari j.l. tot aankoopen van C. Eijkelboom e.a. van enkele perceelen voor de richuge uit voering der Woningwet Voor kennis geving aangenomen. Alsvoren dd. 6 Februari 1918, le Afd. No. 73/119, waarbij wordt ver daagd de beslissing op bet Raads besluit dd. 29 Januari j.l. tot het aan koopen van de Gez. Leinweber van het perceel sectie E No. 768 aan de Muur- buizen voor f8500.Voor kennis geving aangenomen. Brief van den Minister van Staat, Minister van BiDnenlandsche Zaken, dd. 11 Maart 1918, No. 3700 Afd. O. houdende goedkeuring voor het tijdvak 1 Januari tot en met 31 Augustus 1917, van de Raadsbesluiten dd. 28 November 1916 Nos. 608 I en II tot vaststelling van eene salarisregeling voor het personeel van het Gymnasium en van de H. B. S. en waarbij even eens wordt goedgekeurd het Raads besluit dd. 18 December 1917 tot vaststelling van eene salaris regeling voor het personeel van het Gymnasium. Voor kennisgeving aangenomen. Afschrift van bet besluit van Ged. Staten van Utrecht dd. 26 Februari 1918, 3e Afd. No. 272/327 waarbij wordt goedgekeurd bet Raadsbesluit dd. 29 Januari 1918 tot onderhandsche verhuring van het perceel Hof 7 aan G. van Westerlaak. Voor kennisgeving aangenomen. Alsvoren dd. 4 Maart 1918,3e Afd. No. 412/341, waarbij wordt goedge keurd het Raadsbesluit dd. 29 Januari 1918 tot wijziging der verordening betreffende het flnantieel bebeer van do gemeente-bedrijven der gemeente Amersfoort, krachtens art. I14bis der gemeentewet. Voor kennisgeving aan genomen. AlsvoreD dd. 4 Maart 1918,3e Afd. No. 410/354, waarbij wordt goedge keurd bet Raadsbesluit d.d. 29 Jauuari 1918, tot bet aaDgaan eener geld- leening ter voorziening in de behoefte aan kasgeld groot ten hoogste f500 000.Voor kennisgeving aan genomen. Afschrift van het besluit van Ged. Staten van Utrecht dd. 4 Maart 1918, 3e Afd. No. 471/353, waarbij wordt goedgekeurd de bij Raadsbesluit van 18 December 1918 vastgestelde en op 29 Januari 1918 gewijzigde ver ordening tot regeling van bet getal en de bezoldiging van het onder wijzend personeel aan de openbare scholen voor lager onderwijs. Voor kennisgeving aangenomen. Alsvoren dd. 4 Maart 1918 No. 350/356, waarbij wordt goedgekeurd het Raadsbesluit dd. 29 Januari 1918 tot aankoop van twee huizen met de daarbij behoorende gronden aan de Barchman Wuytierslaan van den Heer H. Donker te Muiden. Voor kennis geving aangenomen. Alsvoren dd. 11 Maart 1918 No. 468/373, waarbij wordt goedgekeurd het Raadsbesluit dd 26 Februari 1918 tot kostelooze overneming van een strook groDd aan den ütrecbtscbeweg van den beer G. J. Sasbach. Voor kennisgeving aangenomen. Alsvoren dd. 18 Maart 1918 3e Afd. No. 548/412, waarbij voor zoo veel noodig wordt goedgekeurd bet Raadsbesluit dd. 26 Februari 1918 strekkende om de klassen I, II en III van de openbare lagere school H. in twee afdeelingen te splitsen en de drie meerdere afdeelingen te vestigen in twee lokalen van de ambachts school (Leusderweg) en in bet gym nastieklokaal van school B. zulke tot dat de uitbreiding van school H. ge reed is. Voor Kennisgeving aange nomen. Brief van Ged. Staten van Utrecht dd. II. Maart 1918. 5e Afd. No. 188/ 148 houdende het ontvangstbericht van de bij Raadsbesluit van 26Februari 1918 vastgestelde verordening tol wijziging der verordening houdende bet verbod van bet gebruik van gas uit de gemeentelijke gasfabriek en van electriciteit door middel van het ge meentelijk kabelnet op bepaalde plaatsen en bepaalde tijdstippen. Voor kennisgeving aangenomen. Adres dd. 5 Maart 1918 van bet personeel ter Gemeente-secretarie, houdende verzoek niet alleen voor de berekening van bet salaris van het personeel bij de politie, doch ook voor de regeling der jaarwedden van alle ambtenaren en werklieden in dienst der gemeente de vroegere dienst jaren in de gemeente doorgebracht mede te tellen. Naar het Advies van B. en W. Adres dd. 22 Maart 1918 van ambte naren der Centrale Boekhouding err van Gemeentewerken houdende een verzoek van dezelfde strekking. Naar B. en W. om advies. 1 Adres dd. 4 Maart 1918 van hetl leekenonderwijzers en onderwijzeres- senpprsoneel aan de R. K. Bijzondere scholen te Amersfoort, strekkende tot het schenken van een gratificatie, als waardeering voor door ben bewezen en nog te bewijzen diensten aan de gemeeoscbap. Naar B. en W. om advies Adres ingekomen 25 Maart 1918 van het personeel der Christelijke scholen, houdende een verzoek van dezelfde strekking. Naar B. en W. om advies. Adres dd. 4 Maart 1918 van het Bestuur der Arbeiders Tooneelver- eeniging «Kunst Da Arbeid», houdende verzoek van gemeentewege desWoens- dagsavonds een zaal beschikbaar te stellen. Naar B. en W. om advies. Adres dd. 6 Maart 1918 van bet comité ter behartiging der algemeene belangen varr het overheidspersoneel, houdende verzoek aan de door de gemeente gepeDsionneerde ofop wacht geld gestelde ambtenaren, beambten en werklieden een dnurtebijslag toe te willen kennen. Naar B. en W. om advies. Adres dd. 22 Maart 1918 van den heer J. Visser, houdende verzoek hem met ingang van 22 Maart 1918 eervol ontslag te verleenen als lid der com missie van toezicht op bet Middelbaar Onderwijs. Naar B. en W. om advies. Adres dd. 26 Februari 1918 van het Bestuur der Afdeeling Amersfoort van den Nederlandsehen Bond van werk lieden in Openbare diensten en be drijven houdende verzoek om het in komen der losse werklieden in dienst der gemeeute te verhoogen. Naar B. en W. om advies. Adres, ingekomen 5 Maart 1918, vaB de Besturen der vereenigingen Handel en Nijverheid en de Hanze, houdende verzoek de progressieve regeling der gas- en electriciteits- tarieven te herzien. Naar B. en W. om advies. Schrijven dd. 5 Februari 1918 van bet Bestuur der geitenfokvereeniging Amersfoort houdende dankbetuiging voor de toegekende subsidie. Voor kennisgeving aangenomen. Schrijven dd. 18 Maart 1918 van Jhr. Mr. W. M. de Brauw houdende mededeeling.dat de Procureur Generaal bij hel Gerechrsbof te Amsterdam con cludeerde tot vernietiging van bet vonnis in zake de Utrechiscbe Water leiding Uitspraak over 6 weken oa 18 Maart. Voor kennisgeving aangenomen. Schrijven dd. 14 Maart 1918 van B. en VV. waarbij zij ter kennisneming aanbieden een afschrift van hunne missive dd. 9 Maart 1918 betredende bijeenkomsten van hoofdambtenaren met de leiding van onderdeelen der gemeentelijke huishouding belast. Voor kennisgeving aangenomen. Schrijven dd. 22 Maart 1918 van het Burgerlijk Armbestuur waarin naar aanleiding van een door den beer Hofland in de Raadsvergadering van 26 Februari 1918 uitgesproken mee ning in zake de wijze van ondersteuning door het Burgerlijk Armbestuur, mede gedeeld wordt dat die meemng geen steun vindt in de Armenwet. (Dit punt gaf aanleiding tot langdurige discussie tusschen de heereD Hofland eenerzjjds en wethouder Mr. Verhoed en Van Kalken anderzijds over de interpretatie van de Armenwet). Schrijven dd. 25 Maart 1918 van B. en W. waarin medegedeeld wordt dat voor de industrie in het algemeen de prijs van bet gas is gesteld op 25 cent per M'. Scbryven dd. 12 Maart 1918 van B. en W. waarin medegedeeld wordt, dat het technisch gedeelte der werk zaamheden verbonden aan het secre tariaat der brandstoflencoramissie is opgedragen aan den Directeur der Bedrijven. Voor kennisgeving aan genomen. Adres dd. 25 Maart 1918 van het Hoofdbestuur van den Bond van Ex ploitanten van Nederlandscbe Bioscoop theaters, houdende verzoek bet voor stel van B. en W. in zake wijziging van den leeftijdsgrens inde vei ordening op lichtbeeldenvertooningen niet te willen aannemen. Te bebandeleu bij punt 24 der agenda. Een voorstel van B. en W. tot splitsing der klassea voor de nuttige handwerken aan school H werd z. d. of b. st. aangenomen. Besloten werd tot uitbreiding van het aantal vaste leeraren in de oude talerr aan het Gymnasium. Aan B. en W. werd een crediet verleend van f 500.tot net doen inrichten van een terrein gelegen tus- ars'uriXaXaEiToaiT. 10) Gerard liet niet lang op het antwoord wachten. Ofschoon noch dergelijke argumenten als de moeder noch als de vader aanwendende, raadde hij Filip af, aan zijn voornemen gevolg te geven. Hij vermaande hem ten sterktste, zijne neiging voor het mooie jodinnetje geweld aan te doen. Het speet hem, de indirecte oorzaak van zijne kennismaking met haar te zijn geweest, kennismaking die hij zeer betreurde, daar die tot onaange naamheid met zijne ouders geleid had. »In het algemeen," schreef hij, «ben ik tegen het huwelijk, dat mijns in ziens, meer tegen dan voor zich heeft, en vooral op onzen leeftijd is het een dwaasheid, zich aan banden te leggen, die niet weer Iob te maken zijD. Ware het eene amourette, dan zou ik zeg gen, ga je gangals er van geen trouwen sprake is, dan moet het meisje weten wat zij doet. Maar je zegt dat Saartje fatsoenlijk, deugd zaam is, en er van niets anders dan van een huwelijk kwestie kaD zijn; nu zeg ik, laat haar loopen, zoek eene andere, gemakkelijker conquête op. Je zult zien dat je dan spoediger haar vergeten zult dan je je nu verbeeldt. Trouwen: roWen! 't Is heel mooi in den beginne thuis te komen en een vrouwtje te vinden, die op je zit te wachten, maar op den duur verandert dat. De eene of de andere contrari- teit, heeft haar humeur bedorven en dan ben je er het slachtoffer van. Gesteld dat ze dol van je blijft hou den, dan komt er met der tijd een kind, met al de aanhang en onaan genaamheden van dien. In kort, vriend mijn papier schiet te kort, alle de nadeelen van 't huwelijk op te som men trouw niet. Laat Saartje juf frouw Saartje blijven, ontloop haar, en je zult weder de lieveling in huis zijn en wees niet bang, dat zij van verdriet zal sterven. Dat doet een mooi meisje nooit. Ze zal zich wel troosten. Daar Filip haar familienaam niet genoemd had, kon Gerard hem niet inlichten, dat Saartje's moeder, de woekeraarster, moeder Troost was, en die omstandigheid als een bezwaar doen dienen. Filip moest niet denken, zeide hij, dat hij zulk een raad gaf, omdat hijzelf niet verliefd van aard was. Integendeel, was hij zeer gevoe lig voor schoonheid en jeugd. Een mooi meisje bezat genoeg aantrekke lijkheid voor hem, om er een collegie om te verzuimen, en zijne droomen met haar beeld te vervullen. Geld noch tijdverlies kwam bij hem in aan merking, om te trachten zich met zulk een meisje in aanraking te stel len maar nooit dacht hij er aan, het verder dan een voorbijgaande zaak te laten komen. Filip was minderjarig, maar zelfs zijn drie-en-twintigste jaar bereikt hebbende, kon hij zijn voor nemen alleen met geweld doorzetten, maatregel die hem buiten den ouder lijken kring zou sluiten, en hem tot onderhoud van hemzelf en zijne vrouw, niets dan zijne beperkte persoonlijke verdiensten zou overlaten. "Gerard is niet verliefd,» zeide Filip »hij kan zich niet in mijne plaats stellen. Maar hoe het ook zij, de raad die hij hem gaf, was hij niet geneigd op te volgen. Hij moest dan ook voor zich zeiven alleen handelen. Inmiddels bleef het bezoeken van het Paleis voor Volksvlijt, op dezelfde wijze voortgaan, doch de heer van Hermelo sprak Filip er niet over, zoodat hij niet wist, of zijn vader vermoedde dat hij zijn omgang met de Zomer's niet opgegeven had. Als hij er bekenden zag, onttrok hij er zich, op de eene of andere wijze aan, hen te groeten. Toch bleef hij niet onopgemerkt, en de vrienden die destijds aan den heer van Hermelo medegedeeld had den, hem met den effectenhandelaar Zomer aldaar te hebben gezien, lieten niet na, hem te vertellen, hem weder in 't zelfde gezelschap aangetroffen te hebben. De heer van Hermelo wist alzoo wel, dat Filip zich niet aan het verbod stoorde, maar daar hij hem gezegd had, zijne toestemming nooit te zullen geven, achtte^ hij het onnoo- dig, hem er nogmaals over aan te spreken. Wel hinderde hem het ge drag van zijn zoon en sprak hij er dikwijls over met zijne vrouw, die inzag, dat hun verbod niet nagekomen zijnde, hij al zeer verliefd op het jood- sche meisje wezen moest. Filip's zusters vonden hem wel zeer afgetrokken en meenden dat de liefde er de oorzaak van was, maar zij waren niet door hare ouders iu^eli ht ge worden, aangaande het voorwerp zijner misplaatste liefde. Ook bij Zomer aan huis kwam Filip van tijd tot tijd. Het was dezen niet moeilijk te bespeuren, dat Saartje de magneet was, die er hem heen trok. Nochtans sprak Zomer hem niet over zijne voornemens ten haren opzichte. Hij schreef zelden en alleen over zaken aan de weduwe Saffier, die ook niet door Saartje zelve ingelicht werd, aangaande haar omgang met den jon gen Christen. Saartje bepaalde er zich bij, haar moeder te schrijven, dat zij het zeer aangenaam had bij neef Zomer, en er zich geheel thuis ge voelde. De opgeruimde toon die in hare brieven doorstraalde, gaf de weduwe groote zelfvoldoening een maatregel te hebben genomen, die Saartje buiten bereik der voor de eer, althans den goeden naam van 't meisje gevaarlijke studenten hield, al moest zij, de moeder zelve, er het gezelschap van haar kind om missen. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 1