Plaatselijk Nieuws. scben de beek, de Watersteeg en de Van Assenraatstraat tot kinderwerk tuin en aan de vereeniging tot op richting en onderhouden van kinder- werktuinen eene subsidie verleend van f500.Enkele leden wilde die sub sidie zien gebracht op f 750.— maar na de verklaring van den wethouder van onderwijs dat met vertrouwen mocht worden aangenomen dat bij een beroep op de burgerij deze de ontbrekende f 250 zou bijeenbren gen werd het voorstel van B. en W zonder wijziging aangenomen. De beer Kroes drong nog speciaal aan op goede bewaking der tuinen met het oog op de bekende verniel zucht der Amersfoortsche jeugd. Een voorstel van B. en W. om hen een crediet te verleenen van f 2500. tot het aankoopen van schoolpantof- fels en het met f 800.verhoogen der post voor de schoolvoeding, ten einde voortaan alle kinderen die zulks wenscben daarvan gebruik te laten maken, werd na bestrijding door Mr. Stadig, die een en ander in strijd achtte met de leerplichtwet, met 14 tegen 4 stemmen aangenomen. Het reglemtnt op de schoolverga dering werd, conform het desbetref fend vooistel van B. en W. gewijzigd Vastgesteld werden de navolgende verordeningen op de heffing en in vordering van schoolgeld Verordening tot wijziging van de Verordening tot heffing van school geld voor het genot van openbaar lager onderwijs aan de scholen E F, G en H, en van bet herhalingsonder- wijs. Eenig artikel. Art. 5 te lezenDe schoolgelden zijn verschuldigd bij vooruitbetaling en wel: a. voor de scholen E, F, G en H in wekelijksche termijnen, aanvang nemende 1 Januari van elk jaar b voor het herhalingsonderwijs in wekelijksche termijnen, aanvang ne mende voor het herhalingsonderwijs voor jongens 1 September, en voor het herhalingsonderwijs voor meisjes 1 Maart van elk jaar. Art. 6 te lezenVoor leerlingen, die in den loop van het leerjaar wor den toegelaten, of de school verlaten is het schoolgeld voor de loopeode week geheel verschuldigd. Art. 7 te lezen: Indien de omstan digheid, omschreven in art. 4, ont staat in den loop van een leerjaar, wordt gedurende dat leerjaar de ver mindering van bet schoolgeld niet toegepast. Indien een dergelijke omstandigheid ophoudt te bestaan in den loop van het leerjaar wordt geduiende dat leer jaar de vermiodering van het school geld gehandhaafd. Deze verordening treedt in werking op den dag na afkondiging. Verordening op de invordering van schoolgeld voor het genot van open baar lager onderwijs aan de scholen E, F, G en H en van het herhalings onderwijs. Artikel t. Het schoolgeld op de scholen E, F, G en H en van het herhalingsonderwijs wordt ingevorderd op den eersten schooldag van elke week, volgens lijsten, door den ge meente-ontvanger opgemaakt uit de gegevens hem door de hoofden dier scholen daartoe verstrekt. De invordering geschiedt in do school door een ontvanger der school gelden, door Burgemeester en Wet houders benoemd. Art. 2. De invordering geschiedt overigens overeenkomstig de bepalin gen van de Artikelen 258262 der Gemeentewet. Art. 3. Deze verordening treedt in werking op den dag na afkondiging. II. In te trekken, met ingang van den dag waarop de sub I bedoelde verordening in werking treedt dewer- ocdening op de invordering van school geld voor het genot van openbaar lager onderwijs aan de scholen E, F en G en van het herhalingsonderwijs, vastgesteld 25 November 1913.- Het voorstel van B. en jW. tot toe kenning van presentiegeld aan de leden van den Raad werd z. d. of b. st. aangenomen. Het verzoek van B. B. van Iperen om hem voor het door hem gekochte Hotel Bellevue, als zijnde eene buiten gewone inrichting voor maatschappelijk verkeer, kosteloos »vergunning« te verleenen, op welk verzoek B. en W goedgunstig hadden geadviseerd werd na geargumenteerde bestrijding dooi den heer Leiriweber met 11 tegen 7 stemmen van de hand gewezen. Blijk baar was het giootste gedeelte vau de raadsleden overtuigd van de billijkheid, tegenover de ingezetenen, dat de door requestrant gevraagde vergunning door hem moest worden gekocht. In de vergadering van 29 Januari I. werd besloten lot aankoop van bet aan de dames Leinweber behoorende perceel Muurbuizen 113. Gedeputeerde Staten achtten het wenschelijk dat alsnog het advies der gezondheids commissie werd ingewonnen. Daar dit inmiddels is geschied be sloot de Raad onder intrekking van zijn besluit dd. 29 Januari No. 55, van de Gez. H. W. M., C. J. E. en C. J. Leinweber te Amersfoort, vrij van hypotheek en onbezwaard, met alle heerschende en lijdende erfdienst baarheden, aan te koopen het perceel Muurhuizen 113, kadastraal bekend gemeente Amersfoort Sectie E No, 748 groot 3 A. 40 cA. voor de som van f8500. Daarna werd besloten aan te koopen bet fabrieksgebouw van de voormalige stoomschoenfabriek »de Eenhoorn» aau de Papenhofstede met kantoren en winkelruimte aan de Lavendelstraat, kadaslraal bekend gemeente Amers foort, sectie E, No. 5159, groot 408 M>, nader aangeduid op de bij dit besluit behoorende teekening, voor de som van f21.500. Op het verzoek van A. B. en G. J. Diekerhof om eene tegemoetkoming in de kosten van verbouwing van bet perceel Muurhuizen 125 werd conform het advies van B. en W. afwijzend beschikt. Een verzoek der doodgravers der Algemeene Begraafplaats lot verhoo ging van bun loon vond gunstiger onthaal en werd conform het door B. en W. aangeboden ontwerp vast gesteld. In het werkliedenreglement werd, in verband met het invoeren van vrije Zondagen voor het personeel der gas- labriek, aan het slot van de derde zin- suede van artikel 18 bijgevoegd»Voor zoover de bedrijfsorganisatie zulks toe laat, hebben zij bovendien het recht op 12 rustlijden van 48 uren per jaar, waaronder steeds Zondagen vallen.» Het door B. en W. gevraagde crediet «an f2000.tot bet aankoopen van bij de a.s. verkiezingen benoodigd materieel werd z. d. of h. st. toegestaan. Besloten werd tot onteigening van eenige perceelen aan den Woestijger- weg teneinde deze waar hij uitmondt op den Bisschopsweg behoorlijk te kunnen afronden. Daar B. en W. vreesden dat het hun bij besluit van 27 Februari verleende crediet van f 115000.voor aankoopen in het belang der volkshuisvesting niet voldoende zal zijn besloot de Raad dit bedrag met f50000 te verhoogen. Het voorstel van B. en W. tot het onder de Gemeentebedrijven opnemen der Centrale Keuken lokte heel wat discussie uit. Door verschillende leden werd op de slechte kwaliteit van het voedsel gewezen, waartegen wethouder Joiissen volhield dat, behoudens bet in den aanvang zuur worden van op gewarmd eten, hetwelk aan de ge bruikte boter moest worden toege schreven, waarna steeds natuurboter is gebruikt, het eten altijd van uit muntende kwaliteit is geweest. Ten slotte werd het voorstel van B. en W. z. b. st. aangenomen en de daarbij behoorende verordening op het tech nisch beheer der Keuken eveneens z. b. st. vastgesteld. Op een door den Nederlandscben R. K. Textielai beidersbond »St. Lam- bertus» en den Nederlandscben Chi iste- lijken Textielarbeidersbond nUniias» ingediend verzoek om een steunregeling to treffen voor werklooze textiel arbeiders, werd conform hel advies van B. en W., die met het oog op het geringe aantal dier arbeiders in onze gemeente zulks niet noodzakelijk achtten, met 15 tegen 3 stemmen afwijzend beschikt. Een gelijk lot wedervoer het verzoek van de afdeeling Amersfoort der S. D. A. P. der Amersfoortsche Bestuurders- bond en de Consumentencommissie tot bet toestaan van een nieuw bedrag voor goedkoope brandstollen. Op een vraag van den heer Overeem, door wien het hout werd gezaagd en ge kloofd, daar bem ter oore was ge komen dat B. en W. voor het zagen en kloven evenveel betalen als waar voor elders het gezaagde en gekloofde hout werd verkocht, werd door den voorzitter een onderzoek toegezegd. Op do in de vergadering van 26 Febiuan in handen van B en YV. gestelde adi essen van aaidappelen- fruit- en groentenhandelaren, bou- lende verzoek om den verkoop van fruit van gemeeutewege te doen op houden, adviseerden B. en W. af wijzend te beschikken. De door hen aangevoerde argumenten lokten he'el wat debat uit, waarbij de heeren Hof land en Nynatten nog gelegenheid vonden de politiek te pas te brengen. Ten slotte werd een motie van den heer Nieuwendijk, waarin den wensch werd uitgesproken dat bij bet regelen van den prijs van consumptieartikelen de Raad worde gekend, met 16 tegen 2 stemmen aangenomen. Goedgunstig werd beschikt op het verzoek van de weduwe J. van Veen om overname van het onderhoud van een eigen graf op de Algemeene Begraafplaats. Een voorstel van de Commissie van Wetgeving tot wijziging van de Ver ordening tot toelating van kinderen tot lichtbeeldenvertooningeo, werd evenals het voorstel van B. en W. tot intrekking van bet besluit, waarbij aan de onderwijzers bij het openbaar lager onderwijs een duurtetoeslag wordt verleend, uithoofde het late uur, aangehouden. De verordening ter beperking van het tabaksverbfuik door schoolkinderen werd conform het voorstel dnr Com missie van Wetgeving gewijzigd, waar door verduidelijkt wordt dat de ver bodsbepalingen van toepassing zijn op alle tabaksartikelen. Nadat de heer Kempenaer een waarschuwend woord heeft doen hoo- ren tegen het steeds hooger opvoeren der belastingen en door hem de wen- schelijkheid was betoogd het geraamde tekort te vinden in het belasten der publieke vermakelijkheden, werd con form bet voorstel van B. en W. be sloten de factor der plaatselijke inkom stenbelasting vast te stellen op 1.6. Vastgesteld werden achtereenvolgens het 5e gedeelte primitief kohier der inkomsten belasting, het 4e suppletoir kohier dier belasting, bet 11e forensen kohier derzelfde belasting en het 2e kohier krachtens art 15a der verorde ning op de inkomsten belasting op afschrijvingen wegens vertrek en over lijden en reclames over de inkomsten belasting werd comforrn hel advies van B. en W. beschikt evenals over reclames betreffende betaald school geld aan bet Gymnasium. Een voorstel van B. en W. om voor f 30 000 deel te nemen in bet kapitaal van een op te richten N.V. Centrale Bouwmaterialen voorziening werd, nadat de Voorzitter op desbetreffende vragen bad medegedeeld, dat deel name der aankoop van materialen in de gemeente niet uitsloot, z. h. st. aangenomen. Aan mej Coenen werd op baar verzoek, met het oog op de ver bouwing van het hotel Die pforte von Cleve", dispensatie verleend van de bepalingen der verordening op locali- teiten in verband met de naleving der drankwet. Bij de rondvraag wijst de heer Overeem op het bezwaarlijke der warmwatervoorziening. Doorn de hoo- gen prijs der brandstoffen is het leveren van warm water niet loonend meer. Spr. meent dat het gemeente bestuur toch alles moet doen om de warmwatervoorziening gaande te houden. Nadat Wethouder Jorissen heeft betoogd dat de toestand niet zoo zwart is als de beer Overeem die afschildert, sluit de Voorzitter rond 11 uur de vergadering. Verlenging der broodkaart. Het Bureau voor Medeelmgen inzake de Voedselvoorziening meldt De regeering heeft moeten besluiten den duur der broodkaart leverlengen tot 14 dagen Deze verlenging treedt heden in werking. Centrale Keuken. Het menu voor de volgende week luidt Dinsdag havermout. Woensdag erwtensoep. Donderdag stamppot van savoye- kool. Vrijdag bruine booneDSoep. Zaterdag stamppot van boerekool De schoenwinkelier A. R. van Doorn is wegens het in ergerlijke mate misbruik maken van de distributie regeling van goedkoop schoenwerk door den burgemeester voor onbe- paalden tijd uitgesloten van de distributie van goedkoop schoenwerk. De Amersfoortsche Coöperatieve Vleeschbouwerij werkte al langen tijd met verlies. Dit bedraagt nu reeds f6947. De schuld wordt geweten aan te dure exploitatie, en onbetrouw baarheid van het personeel. Hierom is Donderdagavond op een ledenver gadering in »de Zwaan» met bijna algemeene stemmen besloten de zaak te liquideeren. Sommige leden ver weten het bestuur, dat het, toen met verlies gewerkt werd, de zaak eerder had moeten stop zetten. De boeken zijn door de Middenstands Credietbank bier nagezien. Elk lid zal f 10 moeten bijdragen tot delging der schuld. Door Mr. A. M. van Traa, Voor zitter der Commissie van Toezicht op bet M. O. werd j.l. Woensdagavond in tegenwoordigheid van den Wet houder van Onderwijs Mr. Dr. H. Th. A. Verhoef, leden der Commissie van Toezicht op het M. O.; en Directeur en leeraren aan 10 leerlingen der burger avondschool het door hen be haalde diploma uitgereikt. De namen dier leerlingen zijnJ. Tb. van Nes, A. Priem P. J. Maater, J. Schreuder, J. v. d. Heuvel, H Rouwentlal, L v. d, Water, J. Kraan, F. Fieede en G. H. Bergman. 17 Leerlingen werden van de le naar de 2e klasse bevorderd, aan 6 leerlingen weid den raad gegeven hpt onderwijs in de le klasse nog een jaar te volgen. Daarna werden de door de leerlin gen vervaardigde teekeningen bezich tigd. Woensdagmiddag had de lood gieter de Vries hot ongeluk te vallen uit den dakgoot van een perceel aan den Zuidsingel. Hevig bloedend uit bet hoofd werd hij, na door Dr. Schreu der voorloopig te zijn verbonden, naar het ziekenhuis vervoerd waar hij kort daarop overleed. Bij een der bewoners van bet bergkwartier werden door inbraak een aantal zilveren voorwerpen en een som gelds ontvreemd. Drie minderjarige jongens die zonder middel van bestaan hier rondzwierven werden door de politie aangehouden en naar hunne ouders teruggebracht. Voorts werd door de politie aange houden een uit het gesticht te Utrecbt ontvluchte krankzinnige. Tegen den 55 jarige C. A. v. D. alhier, die al heel wat vonnissen op zijn kerfstok heeft, werd voor de rechtbank te Utrecht 8 maanden ge vangenisstraf geëischt wegens te Leusden gepleegden diefstal van een rijwielmantel en een hakmes. Tegen J. de B. fabrikant alhier die als inkomen over 1916 en 1917 respectievelijk had opgegeven f750. en f 1780.terwijl volgens de boeken der firma zijn winstaandeel f 4000. en f8000.— had bedragen, werd door het O. M. bij de rechtbank te Utrecht f 1000.boete geëischt. Voetbal. Mogen wij onze lezers nog even herinneren aan den Liefdadigheids wedstrijd, die Quick den 2den Paascb- dag op Birkhoven speelt tegen de Belgische Geinterneerden uit Zeist? Het is een sympathiek streven van Quik om de gebeele opbrengst der ontvangsten derhalve zonder aftrek van onkosten af te staan aan het Comité voor de Belgische-Roode-Kruis- Wedstrijden en het is te hopen, dat haar bestuur in de gelegenheid zal worden gesteld een flink bedrag aan genoemd comité af te dragen. Amerika. Het land van den dollar, zoo dikwijli geroemd En vaak ook de toevluobt der zondaars genoemd, Waar vluchtende dieren en ander gespuis Gemakkelijk vonden een veilig tehuis, Is thans bij de Hollandsche natie Misschien wel voorgoed uit de gratie. Want iedereen vraagt nu: hoe komt het er bij Zich schuldig te maken aan zeerooverij? Het land van den dollar, met 'n Wilson aan 't hoofd, Die ons, kleine natie, zijn hulp had beloofd Het land van de vrijheid op ieder gebied, Dat opende ons nu een ellendig verschiet. In strijd met der volkeren zeden, In strijd met een roemrijk verleden. Nam het al onze schepen, net weigert ons brood En levert ons over aan bitteren nood. Amerika, 't land door Columbus ontdekt Dat nu onzen handel zoo bruut heeft genekt, Het heeft door die daad zijn traditie besmeurd En daarmee de achting der wereld verbeurd. De gift van Carnegie den wijze Het Vredespaleis, doet ons ijzen. En menigeen vraagt verontwaardigd zich af, Waarvoor die Carnegie dat ding ons toch gaf. De Yankees en Britten, zij schreeuwden om strijd „Wij hebben onz' kracht kleinen naties gewijd. Beschermers der zwakken, dat willen wij zijn. Wat ziet men, och arme slechts valsckheid en schijn 1 Of Nederlands Leeuw spalkt z'n kaken, 'n Vechtjas van strijdlust, moog* blaken, 'n Minister of Kamer ook fel protesteert, Geen maoht in de wereld, die 't onrecht braveert. NEBDDOS. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 22 lot 28 Maart 1918. Geboren: Johanna, d. v. Jacob Menko en Jetje de Zoete. Justine, d. v. Johannes Leemans en Lucia Nuyts. Otto, z. v. Otto van den Bor en Heintje van Essen. Jannetje, d. v. Bastiaan Jonker en Gijsberta Steenbeek. Hendrikus Petrus Her man, z. v. Petrus Johannes Meinders en Alijda van Noordenburg. Maria José Léoutine, d. v. Leopold Vanlessen en Anna Maria Elisa Tielen. Hen- ricus Franciscus, z. v. Franciscus Bols en Matia Clementina Van Oirschot. Cbristiaan, z. v. Wilhelmus Kuyten en Maaitje van Duyn. Willemina Maria, d. v. Albertus Johannes Jansen en Hendrica Willemina Houterman. Dnk, z. v. Gerrit Hagenbeuk en Jannetje v. Loen. Wilbelmina Petronella, d. v. Cornelis Johannes Schreuder en Pietje Antonia Bouw Hendrik, z. v. Wouter Bouman en Gerriije v. Essen. Elizabeth, d. v. Anthonie Jansen en Neeltje Kooy. - Wouter Albertus, z. v. Wouter Tijde- II)an en Maria Catbarina Elisabeth Huisman. Aartje d. v. Jacobus Marmus v. Gent en Christina Le Clercq. Jacob, z. v. Aart Scbuyer en Elsina Fontijn. Nicolaas Bernar- dus, z. v. Nicolaas Veger en Catharina Johanna Massa. Philip, z. v. Pbilip Jacob Kortes en Sara Eleonora Vrede- ling. Johanna Willemina Huber- tina, d. v. Herman Jozef Packbiers en Maria Christina v. 't End. Neeltje, d. v. Gerrit v. Schalm en Elisabeth v. Willigenburg. Jansje, d. v. Hilbert Joban Wagt en Msria v. d. Velden. Alijda, d. v. Nicolaas de Goede en Cornelia de Graaf. Wilhelmjjntje Cornelia d. v. Gerrit Boshuizen en Cornelia v. Veen. OndertrouwdJacob Daniël v. de Biezenbos en Jannetje v. Es. Pieter Laseur en Geertruida v. Hoeyen. Bastiaan Niemantsverdriet en Uilkje Bosma. Heimanus v. de Hee en Heintje v. de Pol. Jan Kuyper en Wilhelmina Philippina Werner. Joannes Matbys Teuwen en Hermina v. den Hooff. Hannis Zalm en Maria Leenards. Frederik Willem Dormaar en Carolina Agnes Multbaup. Joseph Theophiel Bosman en Esther Eugénie Louise Somers. Gehuwd: Keimpe Johannes van Kamp en Anna v. Voortbuizen. Overleden: Jacob v. Loon, 38 jr., echtgen. v. Maria de Jong. Johan nes Lugting, 76 jr., ongehuwd Wilhelmina Zijtveld, 3 mnd. An- lonius Joannes Kok, 6 dagen. Johanna Albertina Pen, 71 jr., weduwe v. Aloysius v. Kesteren. Godefrida Cornelia Zegwaard, 17 jr., ongehuwd. Jan de Vries, 19 jr., ongehuwd. Jan v. den Berg, 65 jr., ongehuwd. Woudenberg. Geboren: Hendrik, z. van Hendrik van Bentum en Janna van Ravenhorst. Johan z. van Hendrik Valkenburg en Henarika van de Woerd. Ondertrouwd: Klaas van Soeren en Errisje Vlastuin. Theodorus Heine en Maria Jacoba Wolfswinkel. Overleden: Sophia Haanschoten, 11 maanden. Gemeentelijke Arbeidsbeurs twens Districtsbeors voor Interconam. Arbeids bemiddeling. Achter Daviëabof No. 2. Telepboon Int. No. 374. Geopend: «11e werkdagen van 813'/» van 23 nnr; Zaterdags v»n 8'/»12'/» »ur. Aanvragen van Werkgovors op 28 Maart 1918. 1 banketbakker. 1 expediteur. 1 behanger- 1 knip in de stoffeerder. huishouding. 1 controleur. 1 monteur-voorman. 3 dagmeid. 2 sjouwers. 1 electricien. 1 sigarillomaker. 2 fabrieksarbeidsters 1 «ssistent- 1 huisnaaister. restaurateur. 12 fabrieks- 1 timmerman. timmerlieden. 4 werkvrouw. 1 beeldhouwer. 1 veldarbeider. 1 cmballeur. Aanbiedingen van Werkzoekenden op 28 Maart 1 bankwerker. 6 broodbakkers. 4 electriciens. 21 grondwerkers. 1 bestekzager. 1 huisknecht. 2 hulp in de huish. 5 kantoorbedienden (mann.) 2 kelners. 2 kleermaker. 1 letterzetters. 1 loodgieters. 2 loopknecht. 67 losse arbeiders. 8 mach.-houtbew. 1 machinist. 1 metselaars. 1 meubelmaker. 6 opperlieden. 2 rijwielhersteller. 1 schilder (huis). 6 schoenmakers. 6 sigarenmakers. 2 smeden. 3 slagers. 1 naaister. 1 pakhuisknecht. 1 steenhouwers. 1 straatmakers. 2 stukadoors. 22 timmerlieden. 4 voerlieden. 7 werkvrouwen. 1 winkelbedienden. 1 veldarbeiders. Voor aanvragen van werkkrachten door pa troons woonachtig buiten de Gemeente raadplego asen de opgave op de stads-aanplakplaatsen. Alls aanvragen en aanbiedingen te richten tot de Arbeidsbeurs, Achter Davidshof No. I. Tol. Int. 374.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 2