NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor do Provincie Utrecht. (8 No. 29 Woensdag 10 April 1918. 47e jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. KENNISGEVINGEN. BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1. Franco per post door het geheele Rijk 1.15. Afrond r 1 g ke Nummers 5 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langeetraat 77. Telephoonn. 69. AD VERTGNTIËN: Van 16 regels f 0.90; iedere regsl meer 15 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De Burgemeester van Amersfoort gelezen circulaire No. 7472 afdeeling Crisiszaken bureau Landbouw d.d. 5 April 1918 maakt bekend dat de Mi nister van Landbouw, Nijverheid en Handel beeft goedgevondenvast te stellen de navolgende maximumprijzen voor de hieronder volgende afvallen, alle geleverd binnen de grenzen eener gemeente, en, zoo deze bestaat, aan eene door het gemeentebestuur aan gewezen opslagplaats: a. voor aardappelschillen 1.50 per 100 K.G. b. voor groenteafvallen ƒ0.75 per 100 K.G. c. voor bloed met hoogstens 80 pCt. watergehalte ƒ1.50 per 100 KG. d. voor vleezige afvallen, waaronder te verslaan voor herkauwende dieren longen, milt, lebmaag, baarmoeder, en voor paarden: maag, milt, nieren, lon gen, strot, dikke darm, hersens en ruggemergpeezen, ƒ4.per 100 KG. Amersfoort, 8 April 1918. De Burgemeester voornoemd VAN RANDWIJCK. De Burgemeester van Amersfoort gelezen circulaire No. 20533 afdeeling Crisiszaken Bureau Volksvoeding d.d. 5 April 1918 maakt bekend dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft goedgevonden: met in trekking van zijne beschikking van 24 October 1917, afdeeling Crisiszaken Bureau Volksvoeding lit A; 1. vast te stellen de navolgende maximumprijzen voor vermecelli en vermecellifiguren, verpakt of onver pakt: 1. in den groothandel 63.per 100 K.G. 2. in den tusschenhandel ƒ66.per 100 K.G. 3. inden kleinhandel 0.78 per 1 K.G., ƒ0.08 per 0.1 K.G. 2. vast te stellen de navolgende maximumprijzen voor macaroni en macaroniborens en coquilles. A. onverpakt. 1. in den groothandel ƒ100.— per 100 K.G. 2. in den tusschenhandel ƒ105.per 100 K.G. 3. in den kleinhandel 1.35 per 1 K.G. of ƒ0.15 per 0.1 K.G. B. in origineele verpakking. 1. in den groothandel ƒ115.per 100 K.G. 2. in den tusschenhandel 125.— per 100 K.G. 3. in den kleinhandel ƒ0.80 p.K.G. 3. te bepalen, dat vorenvermelde maximum groot- en tusschenhandel- prijzen zijn te verstaan franco station van bestemming, spoor, boot of laat ste veer; 4. te bepalen, dat in geval van ont breken van onverpakte roacaroui, macaronihorens en coquilles, naar bet oordeel van den Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, de maxi mumprijzen voor het onverpakte pro duct ook van toepassing zijn op het verpakte artikel. Amersfoort, 8 April 1918. De Burgemeester voornoemd VAN RANDWIJCK. De Burgemeester van Amersfoort gelezen circulaire No. 24826 afdeeling Crisiszaken Bureau Volksvoeding d.d. 5 April maakt bekend dat de Minister van Landbouw, Nijveiheid en Handel heeft goedgevonden onder intrekking van zjjne beschikking van 4 October 1916 No. 101393, afdeeling Crisiszaken bureau Nijverheid, vast te stellen de navolgende maximumprijzen voor kindermeel 1. in pakjes van K.G. a. in den groothandel ƒ0 321/». b. in den tusschenhandel ƒ0.341/». c. in den kleinhandel ƒ0 40. 2. in pakjes van V» K G. a. in den groothandel ƒ0.17. b. in den tusschenhandel ƒ0.18. c. in den kleinhandel ƒ0.21. Graan uit Amerika? Ieder Nederlander zal met het her haald krachtig protest tegen de ge welddadige inbezitneming der schepen, met onze Regeering meegaan. De vraag blijft evenwel, hoe nu verder te handelen? Onze Regeering zegt: sik kan geen verdere voorstellen doen; uw voorstel, dat wij schepen zullen uitzendon, om graan te balen, kan ik niet aanvaarden, want, al verzekert gij mij nog zoo stellig, dat gij die schepen ongemoeid zult laten, ik kan, gezien wat gij mij in het verleden hebt aangedaan, er niet meer op vertrouwen, dat gij die schepen inderdaad vrij hun bestem ming zult laten volgen". Hier ontbreekt een schakel, zegt het H.b.l. Het verleden heeft ons zeker geleerd, dat wij er niet op mogen vertroawen, dat de geassocieerden onze schepen zóó zullen behandelen als wij van met ons in vriendschap levende staten zouden mogen verwachten, noch ook, dat zij zich aan de volkenrechtelijke beginselen zullen houden maar heeft bet verleden ons ook geleerd en daarop komt het ditmaal aan dat wij niet meer kunnen vertrouwen op stellig gegeven woord, de uitdrukkelijk gedane belofte der geassocieerde regeeringen, van president Wilson in het bijzonder? Op die vraag durven wij niet een bevestigend antwoord gevenwij weten geen voorbeeld te noemen, waarbij die regeeringen in strijd met het aens gegeven woord zouden hebben gehandeld. Zij hebben in strijd gehandeld met de goede trouw, het volkenrecht ook, zooals wij het recht hebben dat te begrijpen, miskend, maar woordbrekers waren zij tot nu toe niet. Toch is het dat wat onze Regeering van hen vreest, wanneer zij zegt, dat zij ondanks de stellig gedane belofte, onze schepen niet durft laten uitvaren om het drin gend benoodigde graan voor ons te halen. Onze Regeering doet geen voor stellen, wacht af, welke voorstellen de geassocieerden ons zullen doen. Hopen wij, dat er zoodanige voorstellen zullen komen, als in staat zullen zijn het wantrouwen van onze Regeering te overwinnen, anders ziel het er met onze voedselvoorziening en onze toe komstige verhouding tot de geasso cieerden slecht uit. Geen kolen uit Duitschland. Nu van Duitsche zijde de leveling van kolen is stopgezet, worden onzer zijds de aan die levering verbonden credieten niet meer verleend. Lijnzaadhrood? Bij velen schijnt de meening, dat! hel lijnzaadbrood reeds alom wordt' gegeten, te hebben postgevat. Ten onrechte, want er worden nog slechts te Utrecht proeven mee geno men, waarbij zich de leden eener arbeiderscoöperatie als xproefkonij- neni beschikbaar hebben gesteld. In- tusschen, de proef behoeft niet als een marteling te worden beschouwd, want het lijnzaadbrood dat 5 pCt. lijnmeel, 10 pCt. gemalen erwten en verder tarwe- en roggemeel bevat schijnt wel smakelijk te zijn, terwijl het een boogere voedingswaarde dan het tegenwoordige wittebrood bezit, daar het lijnzaadmeel en de gemalen erwten in de plaats treden voor het weinig voedzame aardappelmeel. Maar één ding is in dezen tijd wel ietwat bedenkelijk: het lijnzaadbrood wekt den eetlust op De proeven te Utrecht zullen een maand duren. Eierhandel. Nu er vooreerst geen export te wachten is, en dus de afzet der eieren in 't binnenland moet plaats vinden, beeft zich de handel geheel daarnaar gevoegd. Uit den aard der zaak richtte men zich het eerst naar de groote steden, om daar voldoenden afzet te vinden. Door een tiental der voor naamste Eierhandelaren uit Gelderland en Overijsel, werd voor eenige maanden geleden eene N.V. opgericht, n.l. de sNederlandsche Eierverling*. Elke week Maandag ten 1 uur, wordt te Amsterdam in hun gebouw Plantage Middellaan hoek Parklaan, en 's Woensdags in Den Haag ten 11 uur Huigenspark 16 publiek geveild. Het is de bedoeling enkel prima ver- sche eieren te veilen, en hel is dan ook verboden, anders dan prima markteieren aan te voeren. Doordat iedere zender zijn merk, waaronder wordt aangevoerd en geveild, moet registreeren, en zijn eieren ten allen tijde aan strenge controle moet onder werpen, schijnt men er in geslaagd te zijn dit doel te bereiken. Gezien den opgang, die bovengenoemde vei lingen gemaakt hebben, komt men tot de overtuiging, dat in een behoefte is voorzien. Maandagmiddag omstreeks half 3 kwamuit de Lavendelstraat een boeren- span in woeste vaart aangehold. De bestuurder had zich even in een winkel begeven en van die gelegenheid maakte 't rossinant gebruik om er van door te gaan. 'Netjes werd de hoek bij 't Havik genomen, en de woeste tocht daarop voortgezet. Bij den ingang der Bloemendalschepoort werd 't woeste dier tot staan gebracht. Persoonlijke ongelukken of materieele schade kwa men gelukkig niet voor. 't Waren voor detoegestroomde nieuwsgierigen eenige angstige oogenblikkcn. De »Nieuw Amsterdam*, met spanning verbeid, kan heden de haven van Rotterdam binnenvallen. Ik geloof niet, dat de Zilvervloot indeitijd met meer vreugde is begroet. Naar we uit goede bron ver nemen, bestaat bij do Regeering, ook al uit voedselnood, het ernstig voor nemen, de alcohol-industrie grooten- deels stop te zetten. Alleen de fabrie ken te Delft zouden door blijven wer ken ter voorziening van gist en vee spoeling. Begrafenis Mr. W. H. de Beaufort. Zaterdagmiddag werd bet stoflelqk hulsel van Mr. W. H. de Beaufort op de begraafplaats te Oud-Leasden ter aarde besteld Vooraf was op den huize »De Treek* een lijkdienst gehouden door Ds. Scballenberg, predikant te Leusden naar aanleiding van Jesaja 40:1 15. Veel vrienden en bekenden van den overledene waren op het kerk hof verzameld om den overledene de laatste eer te bewijzen, o.a. Mr. W. J. Doude van Troostwijk als vertegen woordiger van den Minister van Biunen- landsche Zaken, bet Eerste Kamerlid Reekers en de Tweede Kamerleden Knobel, Jhr. Van Foreest, dr. Hubrecht A. T baron Van Lijnden, president en Jhr. Hooft Graafland, Secretaris van Curatoren der Universiteit te Utrecht; de professoren De Louter, Noordtzij, Kernkamp, Van den Broek, Romburg, Vogelenzang en Visser; Mr. G. Visse ring, president en Mr. Westerwoudt, commissaris der Nederlandscbe Bank de Commissaris der Koningin in de Provincie Utrecht Graaf Van Lijnden van Sandenburg, de burgemeesters van Utrecht, Leusden, Stouteoburg en Hoogland Baron Van Zuylen van Nye- velt, Kamerheer in Buitengewonen Dienst van H. M. de Koningin; Charles Boissevairi; J. T. Blankenbergb van de Nederlandscbe Vereeniging voorarmen- zorg en liefdadigheid; afgevaardigden van het Utrechtscbe Studentencorps; Mr. 's Jacob, Burgemeester van Bussum, Mr. P. van Tienhoven, directeur der Rotferdamscbe Bank, Jhr. T. van Len- nep, Herman Boogaerd, J. P. van Eeghen, Ravemaker, Schores van Nieuwerkerk. Jbr. W. A. Ortt, Direc teur der Maatschappij «Zandbergen*, Dr. Van der Gieseo, vroeger piedikant te Leusden, thans te RotterdamDe Jong, Knoppers, Lagemaat, Pothoven en Van Haselen en het Heemraadschap »de Eem* en verder vele belangstel lenden. Te halfdrie kwam de stoet op het kerkhof aanhierbij merkten we nog op den vertegenwoordiger van H. M. de Koningin-Moeder, Baron Van Ha- rinxma thoe Slooten. De baar werd door pachters ge dragen. Onder de vele kransen was er ook een van Belgische vluchtelingen uit dankbaarheid voor de verleende gastvrijheid op het landgoed. De eerste spreker was J. B. de Beaufort, oudste broeder van den overledene, die herinnerde aan het onverwachts sterven, aan alles wat hij geweest was voor zijn kinderen, opvoeder, raadsman, vriend. De heer Doude van Troostwijk sprak namens den Minister van Bui- tenlandsche Zaken een woord van eerbiedige hulde aan de nagedachte nis van den edelen staatsman, den diepen denker eD don onvermoeiden werker. Hij was gevoelvol, bescheiden, scherpzinnig, fijn van geest en be schaving. De le vredesconferentie was vereeingd met hem. Als gedelegeerd lid in de 2e had zijn woord grooten invloed. En als de derde conferentie komt, zal blijken wat hij nu reeds heeft gedaan. Na ziju ministerschap bleef zijn belangstelling in het wel en wee onzer buitenlandsche betrek kingen onverflauwd. Op de vorming van diplomaten heeft hij grooten invloed gehad. Een hoogstaande en sympathieke figuur is met mr. De Beaufort verdwenen. Baron Van Lijnden zegt curatoren der Utr. Universiteit kunnen niet zwij gen, omdat het beengaan door allen diep wordt gevoeld. We zullen zijn vriendschappelijke samenwerking moe ten missen. Als man van studie en wetenschap, was hij voor het H. V. de aangewezen verzorger. Diep gevoeld is de hulde, die de Universiteit brengt aan zijn nagedachtenis, die we blijvend zullen eerbiedigen. Prof. De Louter sprak namens den Rector-Magnificus der Utrechtsche Universiteit. Meer dan 50 jaren heeft hij hem gekend. Hij bewonderde hem. Het belang van zijn medemenschen had hij op 't oog. Hij bad groote verdiensten alsgeschiedschr ij ver.staais- man en familievader. Als staatsman stond hij bloot aan lof en blaam, doch voor beide was bij onaandoenlijk. De heer Knobel sprak namens de partij der Vi ij-Liberalen, waarvan hij een der steunpilaren was. De Kamer fractie had veel aan bem te danken. Nooit klopte men le vergeefs bij hem aan. Ds. Scballenberg, predikant te Leus den, herdacht hem als president-kerk voogd. Leusden was hem dierbaar, hier werd bij geboren, hier was hij jongeling, hier \erloefde hij het liefst. Een van zijn zoons dankte den vertegenwoordiger van H. M. de Ko ningin-Moeder, de verschillende spre kers en de vele belangstellenden voor de laatste eer zijn dierbaren vader bewezen. Wat men nu niet kan: Zoete broodjes hakken. Op heete kolen zitten. Recht door zee gaan. Zich dik mak6n. Iemand zijn vet geven. Zich warm maken. Met spek schieten. Boter bij de visch doen. Om zeep gaan. Eieren voor zijn geld kiezen. Te veel hooi op de vork nemen. Zijn brood verdienen. Iets voor een appel en een ei ver- koopen. Ergens zijn licht opsteken. Iemand een hak zeiten. Haagsche Post.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 1