NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad "VlT voor de Provincie Utreciit. gfl| No. 41. Woensdag 22 Mei 1918. 47e jaargang VËfiSGHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG: DE OORLOG. BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden 1. Franco per poet door het geheele Rijk 1.15. Afzonderlijke Nummers 5 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langeetraat 11. Telephoonn. 60. ADVER1ENTIËN: Van 16 regels 0.90; iedere reg9l meer 16 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsrnimte. Pierre Renaudel over het Duitsche V redesoffensief. In «L'Humanité" van 5 Mei be spreekt Pierre Renaudel het Duilscbe Vredesoffensief en de beantwoording, die dit in de Entente pers heeft ge vonden. Na zijn instemming betuigd te hebben met de critiek welke offi- cieele enteDte-organen hebben uitge sproken op het doen »an vredes voorstellen door Duitsche geheime agenten, wier optreden dan eventueel door de verantwoordelijke Regeerin gen wederom verloochend kan worden, zegt de schrijver: «Maar wanneer men dergelijke geheime besprekingen uit schakelt, dan stel ik mij toch voor, dat men zich Diet tevreden zal stellen met geheel te zwijgen. Niets doen is een verkeerde methode indeoorlogs- diplomatie, zoowei als bij de militaire oorlogvoering." Het spreekt vanzelf, dat het naar de meening van Renaudel niet op den weg ligt der Ftanschen als zijnde de aangevallene partij, om om vrede te vragen, maar wat naar zijn meening wel zou moeten geschieden legt hij neer in de volgeüde woorden: «Onze staatslieden zouden ten overstaan van de geheele wereld hun vredesvoor waarden kunnen zeggen, niet op welke wijze zoogenaamde staatslieden soms gedroomd hebben verschillende grond gebieden te verdeelen, maar de voor waarden van een duurzamen vrede op een grondslag van rechtvaardigheid in de internationale verhoudingen. Zijn onze Regeeringen in staat om de groote rechtsbeginselen, welke zij in den oorlog zeggen te verdedigen nader aan te duiden en uit te werken in praktische vredesvoorwaarden?" Renaudel geeft toe, dat de voor waarden van Duitschland en Oosten rijk nog altijd niet nauwkeurig zijn aaügegeveD, maar zoo vraagt hij tot zijn Regeering: «Waarom dwingt gij deze landen niet, hun voorwaarden te presiseeren?" en h\j stelt verder deze vraag: «Zult gij toelaten, dat de Regeeringen der Centrale Mogend heden U nog altijd kunnen beschul digen, dat gij den wereldstrijd laat voortduren terwille van de strook gronds langs den Rijn, of zult gij duidelijk maken, dat ook naar Uw meening dit territoriale of zelfs econo mische vraagstuk, wat hiervan ook de symbolische beteekenis moge zijn, slechts van weinig beteekenis is in vergelijking met bet geweldige be lang dat op bet spel staat ten aanzien van de veiligheid van toekomstige ge slachten." Nadrukkelijk stelt Renaudel den volgenden eisch: «Wanneer Duitsch land overgaat tot een nieuw vredes offensief, dan vragen wij aan onze regeerders zich hierdoor niet te laten verrassen zooals zij zich belaas op ander gebied laten verrassen. Wij vragen hem zulk <een taal te spreken, dat de impèraiisten zich er niet aan kunnen onttrekken een duidelijk ant woord te geveD." Het artikel eindigt met enkele woor den met betrekking tot de socialis tische afgevaardigden uit de Ver- eenigde Staten, die lijdelijk in Frank rijk zijn, woorden waarin wederom tot uiting komt den eerbied, die zoowel de Arnerikaansche als de Fransche socialisten gevoelen voor President Wilson »Ik ken hun vereering voor deo man die aan bet hoofd staat van de Vereenigde Staten en aan wiens bewonderenswaardige kracht ook wij altijd hulde hebben gebracht. Ik geloof hen niet beter te kunnen begroeten dan door den vurigen wensch uit te spreken, dat deze staatsman onze staatslieden moge helpen om die woor den en daden te vinden, die, zonder dat zij den verschrikkelijken strijd verergeren, aan den volkereD tegen over wie wij strijden, mogen doen welen, dat de vrede door geweld niet aanstaande is, maar dat de vrede door bet recht onmiddellijk kan komen." Oorloge-Literatuur. De «Manchester Guardia" schrijft: «Sommige pogingen welke tijdens den oorlog zijn gedaan om alle op den oorlog betrekking hebbende lite ratuur te verzamelen, zijn mislukt omdat het materiaal te overweldi gend is. De historicus van den Staat New York. dr. James Sullivan, heeft zich er wijselijk toe bepaald, eene speciale afdeeling dezer literatuur te verza melen. Op bet Kapitool te Albany heeft hij bijeengebracht alles wat hij in handen kon krijgen dat eenig licht kan werpen op wat burgers van dien Staat in verband met den oorlog heb ben verricht. Officieele documenten en procla maties, resoluties van openbare ver gaderingen en vakvereenigingen, pro gramma's van Roode Kruis concerten, recruteeringsplakkaten, oproepen om in te teekenen op de Vrijheids-leening, brochures en strooibilletten omtrent zuinigheid met levensmiddelen, photo- graphieën van plaatselijke militaire parades en al dergelijke dingen zijn bijeengebracht om bewaard te worden. Dr. Sullivan doet vooral veel moeite om brieven van Arnerikaansche mili tairen aan het front te verzamelen." Een nieuwe oorlogsziekte. De «Times" schrijft: «Malcolm Ross, oorlogscorrespon dent bij de strijdkrachten uit Nieuw Zeeland, schrijft: Wij hebben hier aan het front een nieuwe ziekte, «loopgraaf-mond", zoo als wij reeds den «loopgraaf-voet" hebben. De wetenschappelijke naam dezer ziekte is ulcero-membraan sto matitis, of Vincentsche ziekte, en zij heeft geruimen tijd de aandacht van medischen en tandheelkundigen dienst bezig gehouden. De ziekte wordt veroorzaakt door een bacil welke opzwelling en bloeding van het tandvleesch veroorzaakt. Zij komt zoowel aan de Geallieerde als aan de Duitsche zijde van bet front voor. Men heeft ook reeds een ge neesmiddel tegen de kwaal gevonden. Het tandvleesch wordt namelijk met salversan of een andere arseenhou- dende oplossing gepenseeld. De be handeling duurt in den regel twee tot drie weken. De Duitschers schreven de ziekte toe aan bun oorlogsbrood, tenminste als bijkomstige oorzaak maar aan de Erigelscbe zijde van het front kon dit tot dusverre de oorzaak niet zijn." De 20 kaas. Van den heer G. v. d. Molen, land- bouwonderwijzer te Vlaardingen, ont vangen wij een artikel, waarin bij het opneemt voor de 20 kaas, waar van de voedingswaarde juist zoo groot is: Zeer terecht wees bet bekende Bureau inzake Mededeeliugen be treffende de voedselvoorziening er indertijd op, dat men de 20 kaas niet als genotmiddel te beschouwen had, doch vooral als voedingsmiddel, waarin niet alleen heel wat eiwit wordt 'aangetroffen, doch tevens een niet onbelangrijke hoeveelheid vet. Schr. wijst er dan op, hoe men vooral daar, waar alle vleeschomjus te maken ontbreekt in de 20 kaas een middel bezit, om van veen- aardappelen een niet onsmakelijke puree te bereideD. Men snijdt de koude (gekookte) aardappelen in schijfjes en de kaas (op een pond gekookte aardappelen een half ons kaas of iets meer) in dobbelsteentjes. Een en ander wordt (koud) dooreengemend en daarna (met een half teekopje melk en eenzelfde hoeveelheid water er onder) op het vuur gezet. Zoo nu en dan roert men de massa door, die als ze flink warm wordt in een aangenaam smakende purée verandert, welke zich zoowel uit de pan laat eten of als schoteltjes in den oven gebruind. Zonder twijfel kan ook nog wel deze of gene groente (spinazie, ge stoofde kropsla of wel een of andere vatgroente) een der ingrediënten vor men van de 20 purée. De kaas geeft er niet alleen een pikant smaakje aan, doch draagt tevens niet weinig bij aan het verhoogen van de voedings waarde. Nog zij opgemerkt, dat de dobbel steentjes kaas tijdeos het warmen vervloeien en in een'geleiacbtige massa veranderen, waardoor de geheele purée eenigszins herinnert aan macaroni met kaas, een bekend volksvoedsel in Italië. De 20+ kaas kan ook goed ver werkt worden tot een soort smeersel, op de boterham te gebruiken. Men neemt een theekopje melk, breng dit aan de kook, zet ze af en roert er de geraspte 20 kaas (voor een thee kopje melk is 75 gram voldoende) doorheen. De kaas «smelu en vormt met de melk te zamen als men geregeld blijft roeren een gelijk matig, mooi smeerbaar mengsel, dat zeker in de gelegenheid stelt heel wat boter of margarine uit te sparen. «Yad.c Hommen op Koewacht en Sas van Gent. Men meldt uit Axel: Vannacht om kwart over één zijn op de gemeente Koewacht verscheidene bommen geworpen. Het huis van den heer A. Pijl is getroffen en ingestort. Een ander huis is beschadgd. Bij Sas van Gent zijn eveueens bommen geworpen o.a. op het gehucht Staakje. Een Duitsch soldaat is gedood, een Hollandsche gewond. Door den eleotrisohen draad gedood. Een electricien, bij de gemeente in dienst en woonachtig aan de Bilderdijk- kade te Amsterdam had io zijn tuintje, waarin hij groenten verbouwde, een electrische draad gespannen om zijn groenten tegen de katten te bescher men. Vrijdagmiddag had het 4 jarig zoontje van den electricieu het ongeluk met den eleclrischen draad in aanrakiog te komen. Het kind werd naar het Wilhelmina Gasthuis gebracht en bleek bij aankomst aldaar reeds overleden te zijn. «Hbl.a De courantuitgever-afslagcr. Wij herinneren ons nog den tijd, dat de fiscus den drukker als molenaar aansloeg. Thans wordt de courant uitgever door Minister Treub onder de afslagers gerangschikt, zegt de Zw. Ct. De registratieontvangers krijgen sedert eenigen tijd van het Rijk gratis abonnementen op de couranten, ten einde na te gaan of er ook te koop aanbiedingen in staan, die volgens de opvatting van den Minister onder art. 55 e v. der Registratiewet vallen. De verkoopingen van roerende goe deren bij inschrijvingen waren onder de vorige Registratiewet niet geregeld men was vrij die te houden en de daarvan opgemaakte akten behoefden niet geregistreerd te worden. De wet 1917 eischt volgens genoemd artikel aangifte en registratie van de akte van verkoop of van een verklaring van verkoop. Er is 'A pCt. recht van de kooppenningen verschuldigd. Indien nu in advertentiën biedingen worden gevraagd onder ietter of num mer aan het bureau van een krant, moet de uitgever der krant als ver- kooper worden beschouwd, daar de krant dan niet anders doet dan een afslager. De krant geeft door de advertentie gelegenheid tot inschrijving, enz.; is die advertentie niet meer dan een aan kondiging, dan verkoopt de krant niet, maar indien zij tevens bet bureau is waar de biljetten moeten worden in geleverd, dan veilt de krant en kan haar directie worden aangesproken indieD niet is voldaan aan art. 56 der Registratiewet 1917. De uitgever-afslager diene dus toe te zien, geen advertentie te plaatsen met: Voor den meestbiedende te koop of: Bod gevraagd op onder nr bij den uitgever, want dan vliegt hij er in. Men adverteere dus b.v.Te koop aaogeboden een boek, een hit, een kinderwagen. Brieven onder nrof adres onder nrbij den uitgever. Dan heeft de fiscus geen vat op hem. Een beel sterk voorbeeld van schromelijke en willekeurige prijsop drijving, waaraan de winkelier part nog deel heeft kwam den «Midden standera dezer dagen ODder de oogen. Eén onzer groote winkeliers, die overigens buiten alle verdenking staat dat hij onredelijke winsten zou ver langen, toonde ons zoo lezen wij n.l. een factuur van een expediteur. Hij had in Engeland een artikel gekocht en betaald a 30 pond sterling. En voor vervoer van dit artikel zette de expediteur niet minder daD f287.50 aan vracht op de rekening! Daarbij de N.O.T. en andere kosten en de 5 pCt. inkomende rechten, óók van de vracht en die kosten geteld, en men komt tot ruim een verdubbeling van den kostprijs van het artikel. Onze winkelier, begrijpend dat de vervoerder speculeerde op het feit, dat bij zijn artikel in Engeland betaald had en het dus wel niet zou wei geren weigerde het wel We zijn heel benieuwd, wat nude expediteur doen za), merkt het blad op. Zondag nam Ds. Toxopeüs af scheid van zijne gemeente in hartelijke bewoordingen. Den scheidenden leeraar werden eenige fraaie foto's aangeboden van kerk en pastorie. De heer J. Stamperius, school opziener in 't arrondissement Amers foort, hoopt 1 Juni zijn veertigjarig jubileum te herdenken; al die jaren beeft Z. E. het onderwijs in verschil lende functies gediend. Een comité heeft zich samengesteld om dezen dag feestelijk in «Amicitiaa te berdenken. Den laatsten tijd hoorden we telkens van inbraken, in verschillende gedeelten der stad gepleegd, 't Is te hopen, dat de hier opgerichte Particu liere Bewakingsdienst er toe mede mag werken, dit euvel zooveel mogelijk te bestrijden. Mr. Dr. Th. A. Verhoef, onze wethouder van onderwijs, is benoemd tot lid van de schoolfilmcommissie. Erkende paedagogen hebben hunne medewerking toegezegd. Oorlogsfoto's. Gedurende een paar dagen had een Belgisch Comité eene expositie ge arrangeerd van foto's, betrekking heb-, bende op verschillende deelen van 't front, waar de oorlog in al z'n woede, vernietiging en ellende woedt. Hoewel uit den aard der zaak geen blijmoedig gezicht, was 't toch zeer interessant, en gaf een duidelijk beeld, van 't geen daar geleden wordt. Aiuersf. Zweminrichting. Een diploma voor uitstekend zwem men kon worden uitgereikt aan S. Maten. De beide Pinksterdagen muntten uit door 't fraaiste zomerweder. Niet te verwonderen alzoo, dat duizenden per fiets en spoor naar buiten trokken om van de natuur, welke thans op z'n mooist is te genieten.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 1