BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. KENNISGEVING. Maar het ideaal moet zijn alle vier vierde gedeelten te omvatten en in ternationaal lacht en overleg te stellen in plaats van machinegeweren en gra naten. Wij moeten bij ons werk echter uitgaan van de grondslagen, die thans tot onze beschikking zijn en deze zijn gelegen in het tegenwoordige bond genootschap der Geassocieerden en naar wij mogen hopen eveneens in de welwillendheid der neutraleu. Als wij daarop voortbouwen, zelfs nu, terwijl de oorlog nog voortduurt, dan kunnen wij iets gereed hebben voor meer ver hevene en meer duurzame doeleinden, wanneer eens de oorlog geëindigd zal zijn.a De „Koningin-Regentes". In een beschouwing over het te gronde gaan der «Koningin-Regentes* schrijft het «Handelsblad* o.a. Welk motief kan de cummandant van de duikboot hebben bewogen, tot zijn misdaad over te gaan Aan een vergissing is ditmaal niet te denken hij moet hebben geweten, dat hij handelde in strijd ook met de belangen, van zijn eigen land. Niet anders dan een misdadige waanzin blijft dus over. De Duitsche regeering kon zeer ge makkelijk en zeer spoedig, bet volle licht over de zaak doen schijnen en zoo zij niet uit zichzelf zich daartoe verplicht mocht achten, zal onze Re geering het hare hebben te doen om haar daartoe te bewegen. Van eenig transport van gewonden ol gevangenen in Nederl. schepen, of zelfs maar over Nederl. gebied, kan geen sprake verder zijn, zoolang de misdaad aan de «Koningin-Regentes® begaan, niet is opgehelderd, en, zoo blijkt, dat een Duitsche onderzeeboot de schuld draagt, volledige genoeg doening is verstrekt door openlijke bestraffing van den schuldige en ver goeding van alle schade, aan personen en goederen toegebracht, wat het schip betreft oomiddellijke vervanging door een ander schip van minstens gelijke waarde. Het in te stellen onderzoek behoort op de meest loyale wijze plaats te vinden onder medewerking van door onze Regeering aan te wijzen des kundigen eenig beroep op door de oorlogvoering gevorderde geheimhou ding behoort niet te worden aanvaard. Een zoodanig gemeenschappelijk on derzoek, moet dadelijk plaats vinden, en niet zooals ten aanzien van de «Tubantia* gewacht worden, lot de oorlog voorbij is, opdat wij de zeker heid hebben dat geen bewijsstukken verloren gaan of vervalscbt worden. Wanneer het thans door onze Re geering ingestelde onderzoek aantoont, dat de «Koningin-Regentes* inderdaad is getorpedeerd, en de Duitsche regee ring legt zich daarbij niet neer, dan moet zij onmiddellijk instemmen in een gemeenschappelijk onderzoek, of zij geeft blijk de waarheid zelf niet te willen kennen. De Zuideriee wordt drooggemaakt. Het wetsontwerp tot afsluiting en droogmaking van de Zuiderzee is in de Eerste Kamer zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Minister Lely werd van alle zjjden geluk gewenscht. De inspecteur-generaal van den Wa terstaat, H. Wortman, is benoemd tot directeur-generaal der Zuiderzeedroog- making. Aardappelen voor Duitschland. Naar de Tel. verneemt worden 70.000 kisten en kratten naar ons land gezonden, die bestemd zijn voor het vervoer van nieuwe aardappelen naar Duitschland. Reeds kwamen er eeri groot aantal wagons te Langedijk aan. Iedere kist of krat kan 1 H.L. aardappelen bevatten, zoodat Duitsch land van de nieuwe aardappelen 70.000 H.L. zal ontvangen of ongeveer 60°/» van den geheelen oogst. De Duitsch-Nederlandsche onderhandelingen. De Duitsche onderhandelaars, die verleden week naar Berlijn waren teruggekeerd ten einde hun instructies aan te vullen, zijn Dinsdagavond weer in Den Haag aangekomen. Naar verluidt, zouden de Duitsche afgevaardigden van de Nederl. onder handelaars een volledige opgave ver langen van alle artikelen, die voor uitvoer in aaflmerking komen. Zoodra deze opgave is overgelegd zullen de besprekingen beginnen over ae prijsbepaling vao de sleetikoleo en ischquaestie. Onder de artikelen, die, naar Duit sche opvatting voor uitvoer in aan merking komen worden genoemd casëine, melkpoeder, gecondenseerde melk en huiden. Verbond tot democratiseering der Weermacht. Woensdagavond sprak in café «Het Boompje* de heer W. Klooster over bovenstaand onderwerp voor een volle zaal. Het verbond wil democratiseeriog van de weermacht. Dit toonde spreker aan. Bovenmenschelijke kracht is noo- dig de democratie in het leger te brengen. De weermacht is de broeikast van het conservatisme. Velen hebben reeds moeten boeten voor hun' over tuiging. De enkeling kan er niets tegen doen. Wij willen geen leger op Prui sische leest geschoeid. De weermacht is geen volkszaak. Men heeft dienst weigeraars gemaakt door een verkeerd stelsel. Treedt de democratie naar voren dan is het met de begunstiging gedaan. Ik ken beschaafde jonge mannen, die zijn uitgevloekt. In bet algemeen noemt de militair het dienen een «rotzooi*. Allen zwijgen, hoog en laag. Wij nu willen een macht vormen om al die rotte plekken uit te branden. Wij anti-militairisten zei Hugen- hols hebben berust in de mobili satie. Er is een legercommissie waarin zitten Dumaer van Twist en dergelijke heeren. Wat heeft die commissie ge daan? Niets. Ze zijn te mak. Er is geen zuinig economisch beheer. Alles blijft bij het oude. De militaire bygiène is niet tot baar recht gekomen. De opleiding van de militaire artsen is onvoldoende. Dit staat in het oflicieele rapport. Inspectie over de verlofgangers is nog nooit gehouden. De militiecom missarissen houden geen inspectie, 't Is alleen maar een gekweekt baantje, waarmee men een bepaalde kaste be voordeeld. Met dit stelsel moet ge broken worden. We hebben een straf stelsel van 100 jaren terug. Het zedelijk leven is in het leger gezonken. Met welk recht doen wij dit alles? Met welk recht passen we nog de lijfstraffen op militairen in Indië toe? Tegen dit verkeerde willen we gaan vechten, daarvoor is ons verbond. Een strijd tegen conservatisme, kastegeest enz. De democratische partijen als zoodanig zijn nooit opgekomen voor de democratiseering der weermacht. Ook zijn de woordvoerders niet ter zake kundig. We moeten hebben mannen van de praktijk. Men verwijt ons versnippering van krachten, doch zijn we niet alreeds zeer versnipperd? De democratische partijen behoeven zich niet ongerust te maken, waDt we staan aan bun zijde. Kan iemand van ons verbetering brengen als hij in de Kamer zit? Ja zeker. Ik heb. zegt spreker, enkele slechte toestanden naar voren gebracht om het bestaan van ons verbond te motieveeren. De kritipk was zeer mild. Ik heb niet alles willen zeggen. Ik betreur het, dat niet meer burgers hier zijn, want ze hebben er veel be lang bij. Maar ons volk blijft onver schillig, en daardoor blijft het een «rotzooi*. De grondslagen en het program van den Bond werden nu besproken. In het leger moeten we brengen gezonde, frissche denkbeelden. Het militairisme moet weg, dan eerst zal het leger aan ziju doel kunnen beant woorden. In de toekomst zal een goed leger noodig zijn. Onze candidaat is de heer W. Wijk. Van de gelegenheid tot debat maakte gebruik de heeren Rekkë (S.D.A.P.) en Rademaker. De eerste betoogde, dat het kapi talisme de oorzaak van den oorlog is. Hoe zal de houding zijn van de af gevaardigden van de V. D. WZal V. D. W. meedoen aan uitbreiding van leger en vloot? De heer Raderaaker beweerde, dat spreker veel heeft overdreven, vak beweging kan de misstaoden veel beter in orde brengen. De debaters werden door den heer Klooster uitvoerig beantwoord. Industrieelen die zich hier willen vestigen mogen zich vooraf wel eens op de hoogte stellen hoe treurig het m6t de scheepvaart op «de Eem* gesteld is. In stede deze zooveel mogelijk te bevorderen wordt van gemeentewege naar het schijnt alles gedaan om de geregelde vaart op die rivier onmogelijk te maken. De boot op Amsterdam, die con tractueel 4 vaarten per week moet doen is er met zeer veel moeite in geslaagd deze week slechts één reis te maken. Een groot aantal nering doenden, die gewend zijn bun goederen per boot te ontvangen of te verzenden, zijn daardoor gedupeerd. Aan klachten schijnt men zicb niet te storen, 't Is meer dan ergerlijk. Alhier werd opgericht een onder- afdeeling Amersfoort en Omstreken van den Nederlandschen Bond van Gemeente-ambtenaren. Het bestuur werd samengesteld als volgt: G. Dekker, Voorzitter, A. Boo- germao, Secretaris, P. van den Eijnden, Penningmeester, J. G. van Dreumel en R. Groenveld, leden. Door de recherche is de hand gelegd op twee Rotterdamers die Zon dagnacht in de chocoladefabriek «Wal den* aan den Arnhemschen weg waren ingebroken en daar op het kantoor op ergerlijke wijze hadden huisgehouden. Verschillende der ont vreemde voorwerpen werden nog in hun bezit gevonden. De Amersfoortsche afdeeling van het Tooneelverbond zit ook's zomers niet stil. Het wil thans Zondag 23 Juni een voorstelling organiseeren in het openluchttheater van Birkhoven. Op gevoerd zal worden Joseph in Dotban, door het gezelschap van Openlucht spelen te Valkenburg, onder leiding van Coen Hissink. Met ingang van 1 Juli a.s. is tot commies aan de secretarie alhier benoemd de heer J. Haars, belast met de waarneming der betrekking van hoofdcommies. «Am. Ct." In 1917 werd aan de vereeni- ging Handelsschool voor Amersfoort en Omstreken, ten behoeve van haren drie-jarigen handelsavondcursus voor het jaar 1918 een provinciaal subsidie verleend groot f125. Het bestuur heeft zich thans tot de Prov. Staten gericht met het ver zoek voor bet jaar 1919 een subsidie van f350 te ontvangen. Dit bedrag komt overeen met 10 pet. der totale exploitatie-kosten groot f 3500. De reden dat de exploitatie-kosten van den cursus, welke voor het jaar 1918 op f 1250 doch blijkens de nadere begrooting voor dat jaar later op f 2450 zijn geraamd, thans gestegen zijn tot f3500 op de begrooting voor 1919, is in hoofdzaak gelegen in het feit, dat door de groote toevloed van het aantal leerlingen, tot gedeeltelijke splitsing der 2de en 3de klasse zal moeten worden overgegaan. Hierdoor zullen meerdere leerkrachten noodig zijn en zal de post salarissen dienten gevolge stijgen van f2129.50 io 1918, tot f3134 in 1919. Nu B. en W. der gemeente Amers foort er van overtuigd zijn. dat aan de Vereeniging voor 1919 de van gemeentewege noodige steun niet zal worden onthouden hetgeen o.m. blijkt uit het feit dat de gemeente voor 1918 reeds een extra subsidie groot f745.03 toekende, zullen er naar de meeuing van Gedep. Staten ook voor de provincie geene bezwaren behoeven te bestaan voor deze nuttige instelling, het gevraagd subsidie voor het jaar 1919 toe te kennen en zij stellen voor tot inwilliging van bet verzoek te besluiten Door de politie werden aan gehouden een bedelaar die uit de gestichten te Veenhuizen was weg- geloopen en een welbekend zwerver, verdacht van diefstal te Hoogland en te Wagenmgen gepleegd. Het menu van de Centrale keuken voor de volgende week luidt als volgt: Maandag bruine booneosoep (2 ons bruine boonenbons). Dinsdag: Juhennesoep. Woensdag: stamppot van snijboo- nen. Donderdag: erwtesoap (2 ons erw tenbons). Vrijdag: stamppot van zuurkool. Zaterdag: Juliennesoep. Alle dagen 20 gram vetbons. Luitenant Mallinckrodt. Zijn de geruchten die ons bereiken juist zoo schrijft bet «Utr. Dagbl.i dan is luitenant Mallinckroth, de be kende Neder), infanterie-oflicier, in ons vaderland teruggekeerd. Zooals men weet, is luitenant Mal Imckrodt, (één van de officieren met het toezicht op de Belgische geïnter neerden in het kamp van Zeist belast) eeoige jaren geleden gedeserteerd naar het Oostenrijksche leger. Hij zelf schijnt van ooi deel, dat het géén desertie was, dat hij integendeel volkomen vrij was in zijn beweging, wijl bij indertijd tijdens de troebelen in Albanië ont slagen was uit het Nederl. leger. Hij is nadien wel weer in dienst getreden, maar schijnt niet opnieuw te zijn beëedigd. Hoe het zij, bij heeft dienst genomen in het Oostenrijksche leger en de laatste berichten omtrent hem zijn geweest, dat hij gewond werd. Ook in het Oostenrijksche leger beeft bij het blijkbaar niet kunnen houden. De geruchten vertellen althans, dat hij in Finland is terecht gekomen, waai bij heeft gestreden in de gelederen van de Witte Garde. Daarna is bij naar Zweden getrokken, waar hij op een of andere vrachtboot dienst nam als matroos om zoodoende het vader land te bereiken. Hier te lande aan gekomen meldde hij zich aan bij den commandant van het kamp van Zeist, waar men hem vanwege zijn desertie in arrest beeft gesteld. Jan Olieslagers ridder van het Legioen van Eer. De ook hier populaiie Belgische vlieger Jan Olieslagers, bijgenaamd de Antwerpsche duivel, is benoemd tot ridder van het Legioen van Eer. Bij 't uitbreken van den oorlog nam hij vrijwillig dienst als vlieger in 't Bel gische leger, waar hij spoedig de onderofficiersstrepeu kreeg en 30 Juni van bet vorig jaar tot luitenant-vlie ger werd bevorderd. De onderschei ding, hem thans door den president der Fransche Republiek toegekend, is de vijfde decoratie, die hij tijdens den oorlog verdiende. Hij had reeds de Leopolds orde, het Belgische en het Fransche oorlogskruis en de Russische orde van St. Stanislas. Het loopt met de sigaren op een eindDe sigarenfabriek der firma Spaan en Bertram, te Rhenen is we gens gebrek aan tabak gesloten, waar door bijna 100 arbeiders werkloos zijn geworden. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co 's Bureaux voor den Han del zijn over de afgeloopen week, eindigende 8 Juni, in Nedeiland uitgesproken 17 faillissementen tegen 15 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 JaDuari tot en met 8 Juni 1918 402 faillissementen tegenover 396 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort maken bekend, dat in de week van 17 Juni tot en met 22 Juni 1918 zal worden verkrijgbaar gesteld op bon No. 73 Groene erwten 2 ons per persoon. Bruine boonen 2 Gedroogd fruit op rijstbon 73. Kaas 20 plus op kaasbon No. 3. 150 Grarn per persoon (indien voorradig); van duurdere kaassoorten op gort bon No. 73, 100 Gram (indien voor radig). Harde zeep op bon No. 27B 1 stuk of 1 ons per persoon. Vleesch. 1 ons eenheidsworst, (in dien voorradig). Aardappelen 2 K G. per persoon. Koffie en Thee. Van 15 Juni tot 15 Augustus 1918 wordt (eenmaal) 1% ons thee afgeleverd op bon No. 21, uitsluitend aan die verbruikers van welke bet lichaam der oude koffie- en theekaart is afgestempeld ingevolge inlevering van bon 19. Op bon No. 31 van 16 tot en met 30 Juni ons koffie. Goedkoope melk. Op bon No. 4 tot en met 10 en wel van 16 tot en met 22 Juni. Olie. Op bou No. 67, 3 ons per persoon. Amersfoort, 14 Juni 1918. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, VAN RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 7 t. e. in. 13 Juni 1918. Geboren: Antoon Wijnand, z. van Leendert Lans en Jakoba Hendrika van Veen. Jan, z. van Jan Barbie en Jannetje van Schoonhoven. Ma- rinus, z. van Gerrit van Werkhoven en Rijkje van Putten. Johannes, z. van Marinus Cornelis van Wilpen en Jansje Hendrika van Rennes Gijs- bertina Lubertina, d. van Jacob Daniël van de Biezenbos en Jannetje van Es. Boutje, d. van Alle Willemsma eu Wietske de Jong. Joanna Josephine Francisca, d. van Josephus Franciscus Ludovicus Geeraerts en Anna Fran cisca Maria Lamot. Arnoldus Marinus, z. van Marinus Albertus Gouw en Petronelle Lucia van Niftrik. BernardusStephanus,z. van Wouter Adrianus van der Vorst en Engelina Battels. Abraham, z. van Abraham van Selm en Christina Berendse. Ondertrouwd: Johannes Francesco Hendrik Delsasse en Christina Midde- gaal. Antoine Joseph VaDhertreijck en Frederika Charlotta Louisa Lede- boer. Lambertus Adrianus Hen- drikus Vierdag en Geertruida Wilhel- mina Reems. Gehuwd: Nicolaas Jan Jeróme Bouvy en Maria Helena Johanna Schroder. Overleden: Hendrik Bokkers,50jr., echtgenoot van Antje Hilhorst. Gerardina Johanna Rant 66 jr., echtg. van Jonas Bolk. Jan Eiberhorst, 83 jr., weduwnaar vao Willemyna van Niekerk. Jan Vredeling, 26 jr., echtgen. van Dirkje Vahstal. Aaltje Reyers, 87 jr., weduwe van Koenraad Borman. Andreas Hendrikus Worf- fel, 67 jr., weduwnaar van Louise Stoll. Barend van 't Klooster, 2 jr. Johan Blackstone, 6 mnd. Hen drik Gerardus Snijders, 24 jronge huwd. Geertruida Boasson, 69 jr., weduwe van Joseph van Rood. Felix De Volder, 38 jr., gehuwd. Leusden. Van 714 Juni 1918. Geboren: Helena Margaretha, d. van Gijsbertus van Eyden en Anna Maria van 'tKlooster. Louisa Sophia, d. van Willem Kraaikarap en Gijsbertha Kraaykamp. Stoutenburg. Van 7-14 Juni 1918. Geboren: Gerardus Johannes, z. van Johannes Hepmeskamp en Maria Liefjens. Gemeentelijke Arbeidsbeurs tevens Districtsbeurs voor Intercoïnm. Arbeids bemiddeling. Achter Davidshof No. 2. Telephoon Int. No. 374. Geopend: alle werkdagen van 8*/*12Vs em van 61/,7'/i uur; Zaterdags van 8'/i12'/i uur. Aanvragen van Werkgevers op 13 Juni 1918. 4 banketbakker. 1 dagmeid. 1 beeldhouwer. 1 halfw meubelm. 10 fabriekstimmer- lieden). 1 coiffeur-posticheur. 1 bo termaker. 3 kleermakers. 1 kruideniersbed. 3 letterzetters. Aanbiedingen van Werkzoekenden op 13 Juni. 2 behangers-stof- 9 sigarenmakers. feerders. 1 sigarensorteerder. 1 boekbinder. 1 smeden. 4 broodbakkers. 37 slagers. 1 costuumnaaister. 1 noodhulp. 1 dienstbode. 1 schippersknecht. 1 electriciens. 2 steenhouwer. 25 grondwerkers. 1 stoker. 1 drukker. 5 straatmakers. 6 hulp in de huish. 1 stukadoors. 4 kantoorbedienden 2 timmerlieden (mann.) (leerlingen). 1 id. (vrouw.) 1 tuinman. 1 kelners. 3 voeger. 3 kindermeiden. 8 voerlieden. 2 kleermaker. 3 werkvrouwen. 2 kok. 1 winkelbedienden. 73 losse arbeiders. 3 winkeljuffrouwen. 1 mach.-houtbew. 1 zadel makersleerl. 3 machine-bankw. 1 ijzerdraaier. 1 inpakker. 1 veldarbaider. 7 opperlieden. Voor aanvragen van werkkrachten door pa troons woonachtig buiten de Gemeente raadplege men de opgave op de stads-aanplakplaatsen. Alle aanvragen en aanbiedingen te richten tot de Arbeidsbeurs, Achter Davidshof No. 2. Tel. Int. 374. 1 klompenmaker. 5 jongens. 1 likeurstoker. 1 rijwielreparateur. 3 schoenmaker. 1 smid-vuurwerker. 1 modeleur-boet- seerder. 6 timmerlieden. 2 violisten. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 14 Juni 1918. Tarwe f0Rogge f0.Boekweit f0. appelen f0.a f 00.Peren f0.— a f 0. Klei Aardapp. f 0.00 a f 0.zandaardapp. f 0.00 a fO.OO Hoendereieren f21.a f22.p. 100 st. Bruine eieren f 00.00 a f 00.00 per 100 st. Boter fO.OO a fO.OO per kilo. Eendeneieren f 00.00 a f 00.00. Zoetem. kaasfO.a f0. per 50 kilo. Hanen f0.a f0.Kuikens fO.OO a fO.OO Piepkuikens f 1.50 a f3.50 Gan zen f0. a f0. Eenden f 1.50 a f3.50 p. st. Joogen fO.OO a fO.OO. Hazen fO.OO a fO.OO. Wilde konijnen fl.a f2.Tamme fO.OO a fO.OO Duiven fl.00 a fl.50 paar. Magere varkens f000.a f000.Zeugen f140.a f300.Biggen f30.a f50.Drachtige zeugen f000.a f000.Schrammen f0.a f 0.Vette koeien f 000.a f 0000.Guste koeien f 000.a f 000.Kalfkoeien f 000. a f000.Kalfvaarzen f00.a f00.Os f000.— a f000.— Pinkstieren f0.— a fO.OO. Kalveren f15.a f24 Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe heet. Rogge heet. Boekweit. 00 heet. Appelen. 0 heet. Peren. heet. Zandaardappe- len, heet. Klciaardappelen 00000 stuks Hoen dereieren 300 stuis Eendeneieren. 00 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas stuks Vee magere varkens Varkens voor exportslagerij 30 biggen, 10 zeugen, 10 kalveren.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 2