BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. om die verliezen aan te vullen. Over de verliezen, aan Duitscbe zijde ge leden, zwijgt dit bericht echter. De geheimzinnige ziekte ook in Duitechland. De epedemie, die onlangs in Spanje woedde, beeft zich plotseling te Neu- renbirg vertoond. In verscheidene bureaux en werkplaatsen daar ter stede is op bet onverwachtst een groot aantal personen, onder verschijnselen van algemeene moeheid en koorts, ziek geworden. Naar alle waarschijn lijkheid heeft men hier te doen met een soort influenza. De districts-arts heeft een bekendmaking gepubli ceerd, waarin hij maatregelen aan geeft ter voorkoming van besmetting en de behandeling, die de lijders moe ten ondergaan, uiteenzet. Hij legt er echter tevens den nadruk op, dat er geen reden tot ernstige bezorgdheid aanwezig is, daar de ziekte een goed aardig verloop heeft. Ook in Bonn is de geheimzinnige ziekte opgedoken. Een ernstig karakter beeft ze echter ook hier niet, ofschoon zij wel een tot twee weken duurt Influenza-bacillen zijn tot heden niet gevonden. De nieuwe zilverbons. De Staatscourant van Woensdag j I. bevat een beschrijviug van de nieuwe zilverbons voor twee en een halve gulden. Aan de woorden «Wettig Betaal middel» «KoninkrijkderNederlandeno, »Zilverbon«, «Groot Twee en een halve Gulden«, «Wordt ter betaling aan genomen door De Nederlandsche Ban ken aan alle Rijkskantoren», «Inwissel baar in zilver na aankondiging», worden iD licht blauw, de overige voormelde woorden in zwart gedrukt. In het midden wordt in geel 2.50 gedrukt. Bovendien bevindt zich in het midden een lichtblauw vignet. Dit alles is gedrukt op een grijzen ondergrond, waarin een werkje iu wit is uitgespaard, en waaromheen zich een rand in blauwe kleur, vermengd met geel, bevindt. In dezen rand zijn versieringen aangebracht; delinkerzijde bevat voorts in een cirkel in groote cijfers 2.50, terwijl in de rechter- boven- en onderhoek eveneens 2 50 in kleinere cijfers voorkomt. De achterzijde vei toont in het midden het Nederlandsche wapen in lichtbruin met de woorden «Het namaken of vervalschen van zilverbons met het oogmerk om die als echt en onver- valscht uit te geven of te doen uitgeven wordt gestraft met gevangenisstraf van ten boogste negen jaren», omringd, door de woorden «Koninkrijk der Nederlanden» en «Wettig Betaalmid del» en aan beide zijden geflankeerd doorhetgetal 2.50 in verfcale richting. De cijfers 2.50 komen ook voor in alle hoeken. De achterzijde is gedrukt in licht blauw met bruin en bevat, behalve den met versieiingen aangevulden rand, een middenstuk, eveneens met versieringen aangevuld. De bons worden gedrukt op papier van ten naastenbij 12,9 bij 7,3 centi meters, waaiin roode en blauwe vezels zijn verwerkt. Nederlandsche Heidemaatschappij. In de op 26 Juni jl. te Hilversum gehouden vergadering van den Raad van Commissarissen der Nederland sche Heidemaatschappij werd besloten dientengevolge in de kamer gelaten, die het jonge echtpaar tot hun dage- lijksch woonverblijf diende. Onder de deugden die Filip zijne vrouw ten laste legde te misseo, behoorden orde en netheid. Een onverwachte gast kon zeker wezen, in de buiskamer voorwerpen te zien leggen, die op de slaapkamer en elders te buis behoor den. Clara's broeder liet zulks niet onopgemerkt. Saartje, die, wat Filip er ook van dacht, er nog zeer goed uitzag, en dank zij de vruchten van haar spaarpot, naar den laatsten smaak gekleed koD gaan, in het vertrek aan treffende, kwam hij dadelijk tot de overtuiging, dat voor van Hermelo in haar het bezwaar gelegen was, om Clara's band te vragen. Toen bij gezegd had, den heer van Hermelo te wenscben te spreken, had zij de kamer verlaten, om baar «man" te roepen, maar daarom hield hij Filip toch niet voor getrouwd. Hg wi6t zeer goed, dat de keten waarmede men zich vrijwillig aan eene vrouw hecht, moeilijk los te maken is, tenzij die begeerte van beider kanten bestaat. Het was Zondag voormiddag. Op- de Algemeene Vergadering dit jaar te houden te Utrecht op 16 Augustus a.s. en de exursie den daar opvol genden dag in de omstreken van Maarsbergen en Maarn. Uitslag van de stemming in onze Ge meente is ais volgt: Aantal kiezers 6265; uitgebracht 5680, on geldig 221, geldig 5459. LIJST No. 1 Algem. Staatspartij. Kamerline 30. Van Eeden 14. Van Essen 1. Van Ginkel 3. Zegers de Beyl 2. Repelaer 0. Lankamp 16. Polvliet 1. De Laat de Kanter 0. Totaal 67. LIJST No. 2. Christ.-Historischen, bijlijst. Knoppers 4. Rutgers van Rozenburg 6. Tilanus 0. Verkouteren 0. Van Koetsveld 0. Van den Broek 0. Schimmelpenninck 14. Weit- kamp 0. Nahuisen 3. VanMeggelen 0. Totaal 27. LIJST No. 3. Anti-Revolutionair. Idenbnrg 666. Van der Voort van Zijp 3. Van der Molen 3. De Monté ver Loren 0. Beumer 3. Rutgers 2. De Wilde 3. De Veer 0. Duymaer van Twist 2. Schouten 12. Totaal 694. LIJST No. 4. Vrijzinnig-Democraten. Ketelaar 49. Limburg 4. Aletta Jacobs 31. Roodenburg 2. Van Beresteijn 409. Snijders 2. Nolting 3. Van Raalto 1. Van Aalten 3. Klaas de Vries 2. Totaal 506. LIJST No. 5. Vrij-Liberalen, bijlijst. Gravin Van Heerdt 16. Graadt van Roggen 3. Ten Bokkel Huinink 3. Stork 4. Kneppelhout 16. Totaal 42. Lijst No. 6. Roomsch-Katholieken. Van Wijnbergen 1443, Van Schaik 4. De Wijkerslooth 9. Haazevoet 0. Bulten 1. Suring 0. Bruijsten 0. Hoogveld 0. Stoenhoffl. Van Voorst tot Voorst 2. Totaal 1460. LIJST No. 7. Christelijk-Historischen, hoofdlijst. De Savornin Lohman 111. De Visser 43. Snoeck Henkemans 0. Schokking 1. Van Veen 1. De Geer 0. Gerretson 3. Bakker 4. Ankerman 0. De Groot 0. Totaal chr.-hist. hoofdlijst 163. Bijlijst en hoofdlijst te zamen 190. LIJST No. 8. Econ. Bond. Treub 159. De Buisonjé 11. Van Lynden 4. Du Croo 0. De Clerq 0. Van Goor 2. Johanna Westerman 6. Van Blijenburgh 0. Van Waverenl. LIJST No. 9. Vrij-Liberalen, hoofdlijst. Dresselhuys 217. Visser van IJzendoorn 20. Nierstrasz 26. Drion 7. Niermeijer 3. Ter Spill 2. Knobel 4. Van Rappard 58. Boissevain 2. Van Foreest 5. Totaal vrij-lib. hoofdlijst 345, hoofd lijst en bijlijst te zamen 387. LIJST No. 10. Sociaal-Democratische Arbeiders Partij. Hugenholtz 1238. Moltmaker 68. Reijnders 2. Van Eizenga 1. Boomsma 2. Totaal 1311. LIJST No. 11. Middenstandspartij. Staalman 70. Bokhorst 17. Peters 0. Spoor 0- Van Ree 4. Van der Velden 0. Van Ree 4- Van der Velden 0. Alberda 2. Stroosnijder 0. Dreckmeier 1. Oosterbaan 1. Totaal 95. LIJST No. 12. Christ.-Democraten. Staalman 77. Hartendorf 0. Totaal 77. LIJST No. 13. Neutrale Partij. Ter Hall 12. Koopman 5. Caroline van Dommelen 0. Coppejans 0. Jansen 0. Van Biene 1. Totaal 18. LIJST No. 14. Verbond tot Democrat, der Weermacht. Wijk 174. Berghnijs 6. Dordregter 0. Mevr. LangdlaarVan Eijk 0. Burgel 0. Te Kolsté 1. Berends 1. Klooster 9. Totaal 191. LIJST No. 15. Plattelandersbond. Van den Hoven 3. Kruidenier 2. Van Meer- veld 2. Tiekstra 0. Verweij 1. Totaal 8. LIJST NO. 16. Christelijk-Sociale Partij. Van de Laar 11. Keuchenius 0. Van DorpO. Geitz 0. Cramer 0. Totaal 11. LIJST No. 17. Politiepartij. Van Beusekom 2. Thomson 7. Dozy 2. Koster Henke 5. Beunder 0. Dammers 0. CouwenberghO. Mulder 0. van der Weijden 3. Totaal 19. zettelyk had George dien dag gekozen, als, zijns inziens, de meeste kans op leverende, om Filip thuis te treffen. Werkelijk bleek dat het geval te zijn. Weldra kwam Filip binnen, maar Saartje bleef weg. Zij was nieuwsgierig, wat dit bezoek beteekenen zou, want het behoorde tot de zeldzaamheden dat er iemand bij hem aan huis kwam, die zij niet persoonlijk kende. Zij had post gevat aan de deur, die het ver trek met de slaapkamer verbondvan daar kon zij gemakkelijk hun gesprek afluisteren. Aanvankelijk stelde zij geen belang in hun onderhoud, daar Jhr. van Terlinden niet dadelijk met bet doel van zijn bezoek voor den dag kwam, en Filip verscbooning vroeg, hem te komen storen. Spoedig echter ging hij er toe over, op beleefden toon, doch op den man af, Filip naar zijne inteo- tiën te vragen, ten opzichte van zijne zuster: wie hij geruimen tqd, zoo openbaar het hof maakte, dat indien er niet spoedig een huwelijksaanvrage op volgde die hetzij eene verloving teu gevolge had, hetzij een eiudeaan bun omgang maakte freule van LIJST No. 18. Oud-Geref. Leemans 6. Gijle 3. Totaal 9. LIJST No. 19. Cbr.-Socialist. Kruyt 1. Mevr. Tjaden-v. d. Vlies 6. Eldering 0. Mevr. Kooman-Timmer 5. Honnef 0. De Wit 0. Mevr. Pabon r. Iterson 3. Perfors 0. France 0. Totaal IS. LIJST No. 20. Lib. Urne. De Muratt 118. van Kaalte 2. Breedveld 0. van Lynden 3. Siemelinlc 1. van Diïboorn 3. Kielstra 2. Bijleveld 0. Mevr. van Balen Klaar 7. Ament 1. Totaal 137. LIJST No. 21. S. D. P. Wijnkoop 69. van Bavesteijn 2. d. Visser 3. Vos 0. Ceton 0. Sterringa 3. Totaal 77. Aan het Gymnasium werden bevorderd van kl. I naar kl. II Onvoorwaardelijk. Ha Belonje Amersfoort. B. Bijleveld Ha. B. van Essen Veenendaal. La. G. van Gendt Heusden. D. Gerritsen Amersfoort. Ja C. Gerritsen G. H. van den Griendt M. C. Grondhout Ja. F. Heuvelink P. H. Kemper Ma. K. Kroisinga IJa. Middelburg Botterdam. Ea. van Oordt Nijkerk. Aa. C. Palm Amersfoort D. W. H. Patijn 's Gravenhage. Aa. J. Buys Amersfoort. Ia. E. Uyldert E. J. Veenendaal C. M. Veenhuysen Harderwijk. Aa. Tb. C. Verboeff Amersfoort. B. C. Visser Th. Weevers Voorwaardelijk. G. F. Callenbach Nijkerk. Da. A. H. Couvé Amersfoort. C. van Dusseldorp Hilversum. Ca. van der Werff Bilthoven. Niet bevorderd 5. Van kl. II naar kl. III Onvoorwaardelijk J. W. Bast Amersfoort. N. M. H. van der Burg L. W. Doude van Troostwijk 's Gravenhage. J. H. Dupont Ermelo. Ba. E. van Essen Veenendaal. Fa. G. Helder Ermelo. A. B. Heijligers Seminarium. La. M. E. Lamoor Amersfoort. Ea. M. J. Kant J. E. Sc hol tens S. C. de Vries Heeg. Pb. W. Wöbrmann Amersfoort M. A. Zwart Seminarium. Voorwaardelijk. J. H. E. Meesters Nunspeet. Niet bevorderd i. Van kl. III naar kl. IV Onvoorwaardelijk. A. D. Aigera Ondkerk W. A. AveliDgh Velp. H. N. Bierman Amersfoort. J. F. van Haselen P. G. van den Hooff G. W. Moilerufl O. Burgbardt P. J. Giskes Seminarium. J. J. Peters Ma. J. Peyrot Amersfoort. H. H. Prins Ma. M. van Kandwijck Wa. J. C. van Vollenhoven J. B. Vogelaar Achteveld. Voorwaardelijk. I. H. Scheltema de Heere Amersfoort. La. T. Lankamp Niet bevorderd 8. Van kl. IV naar kl. V Onvoorwaardelijk. Ca. A. van den Bovenkamp Amersfoort. P. van den Bnrg Ha. C. G. Kehrmann Hoogland Ma. A. Heuvelink Amersfoort. Ma. Tb. Hoog Ha. W. Kolf Tb. Moleman Seminarium Ea. C. Ongerboer Arnhem. Ma. A. Palm Amersfoort J. Visser J. M. Westra Nijkerk. Niet bevorderd 3. Van kl. V naar kl. VI: Onvoorwaardelijk J. Tb. Bakker Seminarium. J. A. Bremer Hoogland. Ja. F. van Haselen Amersfoort. Ka. F. Middelburg Botterdam. C. F. Nieuwenbuiien Seminarium. N. Prins id. S. C. van Kandwijck Amersfoort. F. J. van der Steen Seminarium. A. J. Hoekzema Voorthuizen. Niet bevorderd 1. Terlindeu ten zeerste gecompromitteerd zou zijn. Daardoor, dat zou de heer vaD Hermelo gevoelen, zou haar het aangaan van een huwelijk met een ander, haar op belangrijke wijze be moeilijkt worden. Filip zeide, dat het geenszins zijne bedoeling was, freule van Terlinden te compromitteeren. Hij had achting voor haar, en wenschte baar alle mogelijk geluk toe; hij zou hel zich zeer verwijten, indien door de om standigheid, dat hij, door hare be valligheid aangetrokken, baar gezel schap opzocht, baar het aangaan van een huwelijk bemoeilijkt werd. Nu was Saartje's jaloezie opgewekt, want hoewel de liefde zeer op den achtergrond bij haar geraakt was, vergat zij daarom toch niet dat zij rechten op Filip bad, die bem ver boden, andere vrouwen van liefde te spreken. Filip zocht zich door uitvluchten te redden. Hg gaf voor, dat het gezelschap van freule van Terlinden, hem ten hoogste aangenaam was, maar dal bij zich niet bewust was, aanleiding te hebben gegeven, tot de gevolgtrekking N» verlangd eind-examen zijn nog geslaagd T. H. Lankamp (Amersfoort) voor getuigschrift B, en mejuffrouw P. H. C. van Veen (idvoor getuigschrift A. Broodkaart 56e tijdvak loopt van 5 tot en met 12 Juli 1918. Van de boter- en vetkaarten le tijdvak is gedurende de week van 8 tot en met 13 Juli 1918 geldig de bon 6e week. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort maken bekend, dat in de week van 8 Juli tot en met 13 Juli 1918 zal worden verkrijgbaar gesteld op bon No. 76: Bruine boonen 1 ons per persoon. Gort1 Gedroogd fruit op rijstbon 76. Kaas 20 plus op kaasbon No. 5. 150 Gram per persoon (indien voorradig); van duurdere kaassoorten op erwt bon No. 76, 100 Gram per persoon (indien voorradig). Aardappelen 4 K.G. per persoon. Vleesch. 1 ons eenheidsworst, (in dien voorradig). Harde zeep op boo No. 73B 1 stuk of 1 ons per persoon. Koffie en Thee. Van 15 Juni tot 15 Augustus 1918 wordt (eenmaal) 1'/, ons thee afgeleverd op bon No. 21, uitsluitend aan die verbruikers van welke het lichaam der oude koffie-en theekaart is afgestempeld ingevolge inlevering van bon 19. Op bon No. 32 van 1 tot en met 15 Juli ons koffie. Goedkoope melk. Op bon No. 25 tot en met 30 en wel van 7 Juli tot en met 13 Juli. Kindermeel. Op bon 4 is geldig van 2 Juli tot en met 8 Juli. Buitengewoon rantsoen. Bon 4 is geldig van 2 Juli tot en met 8 Juli. Amersfoort, 5 Juli 1918. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, VAN RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. Conservatorium van de Afdeeling Amsterdam der Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst. Het Couservaioiiuni der Atdealuig Amsterdam van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst, Directeur de Heer Julius Röntgen, heeft aan het einde van bet 34ste studiejaar vier groote uitvoeringen gegeven, die door een zeer groot aantal belang stellenden bezocht werden. Op deze uitvoeringen, die in het Concertge bouw plaats vonden, werkten uit sluitend leerlingen mede, die het diploma verkregen hadden. De twee laatste avonden waren geheel uitverkocht. De bruto-ontvang- sten komen geheel ten bate van bel Studiefonds en worden gebruikt om aan talentvolle doch onbemiddelde leerlingen vrijplaatsen te geven. Twee van de uitvoeringen waren examens voor den Prijs van Uitnemend heid. Dit jaar hebben twee Violon cellisten, de heeren J. H. B. Spaander man en G. Hesse, leerlingen van den heer I. Mossel, om dezen prijs ge dongen met schitterend succes. De beroemde Cello virtuoos Professor Julius Klengel uit Leipzig was ook uitgenoodigd om deel uit te maken van de Jury en was vol bewondering over de prestaties der twee candidaten en over de begeleiding van het leer- lirigenorkest, dat sedert eenige jaren opgericht is. Dit orkest heeft ook bij de laatste uitvoering medegewerkt en heeft o.a. onder leiding van den heer die Jbr. van Terlinden er van maakte want hij was in de meening, dat George alleen afging op hetgeen hij waargenomen had. Hij raakte dan ook in zijn eigen ontkenning verstrikt, door de verklaring van George, dat zijne zuster hem, van de haar gedane liefdesverklaring en bede om weder liefde, niet onkundig had gelaten, bd het op dien grond was, dat hij den beer van Hermelo om opheldering van zijn gedrag kwam vragen. Nu kon Saartje, die met ingehouden adem, met steeds klimmende aandacht en belangstelling geluisterd bad, zich niet langer bedwingen. De deur ging open en de schoone jonge vrouw, die George eenige oogenblikken te voren mei een kalm voorkomen de kamer bad zien uitgaan, zag hij nu roet verwoede blikken, weder binnen ko men. Met een van toorn bevende stem, vroeg zij Filip af, of bet waar was, wat hem ten laste werd gelegd, en daar Filip bet hoofd boog en zweeg, verweet zij hem zijn gedrag op eene wijze die Jhr. George in zijne meeoing versterkte, dat slechts met geweld de band die hem aan die vrouw hechtte, Mossel bet Meistersinger Vorspiel van R. Wagner op schitterende wijze uit gevoerd. Het opgetogen publiek bracht aan het einde een ware ovatie aan uitvoerenden en leider. Het nieuwe schooljaar begint met September a.s. Nadere inlichtingen vindt men onder de advertenties van deze courant. De heer H. J. Nielander, rijks klerk le kl. ter inspectie der directe belastingen, wordt met I Aug. over geplaatst naar 's Gravenhage aao het Departement van Financiën. Bg de in Juni gehouden steno grafie examens van den Ned. Sten. Bond «I. Pitman" slaagden o.a. de navolgeode stadgenooten Voor diploma A dedames A. Alberts M Beck, P. van EedeD,E. Latenstein van Voorst en de heerenTh. van Haselen, H. Kooiman en A. Spieker- mann. Voor diploma B Mej. J. Ruitenberg, allen leerlingen van de Pitmanschool alhier. Op Zondag 7 Juli a.s. wordt in bet café van den heer Otte, Heiligen- bergerweg, des avonds 7 uur, ter gelegenheid van het éen-jarig bestaan der afdeeling Amersfoort voor Post-, Telegraaf- en Telefoon-personeel door de Amersfoortscbe Muziekvereeniging (onder leiding van den heer A. v. d. Branden) een concert gegeven. PKOGBAMMA. 1. Marsch. Colonel Bogey J. Alfort. 2. Ouverture. Ouverture- Joyeuze arr. M. J. H. Kessels. 3. Wals. L'Or et L'Argent par. From Lehar. 4. Marsch. Militair arr. F. Schubert. 5. The Steel-King F. J. M. Clair. Uitbreiding Veem. Naar wij vernemen ziju de tabaks pakhuizen van den heer Herschel, Nieuwstraat 9 en Stoovestraat. aan gekocht door de Centrale Crediet- en Landbouwbank, teneinde deze in te richten voor vaste opslagplaatsen. Gedurende het le halfjaar van 1918 werd bij de Nuts-Spaarbank alhier ingelegd in 256 posten een bedrag van f49.758 96 en terugbe taald in 125 posten een bedrag van f 36.045.18. Uitgegeven werden 50 nieuwe boekjes. Weder beeft te Soest een ver schrikkelijk spoorwegongeluk plaats gehad. De luitenant-vliegenier Meltzen, wonende te Soest, passeerde met zijn motorrijwiel, waarop achter zijn vrouw gezeten was, den overgangsweg der Centraal-Spoor bij den Ossendamweg, toen hij door den trein, welke om 7.45 uit Utrecht vertrekt, werd ge grepen. De luitenant werd van zijn motor geslingerd en bleef bewusteloos liggen. Bij Tb. M. binnengedragen, was geeste lijke en geneeskundige hulp spoedig aanwezig, doch zonder lot bewustzijn te zijn gekomen, stierf de officier. Zijn echtgenoote wist oog juist van het bankje te springen, zoodat ze ongedeerd bleef. Het motorrijwiel werd totaal verbrijzeld. Geheel Soest gevoelt deernis met de jonge weduwe, die met drie kin dertjes achter blijft. Binnen éen jaar tijds is dit nu ai het 3e ongeluk, waarvan twee op dezelfde plaats met doodelijken afloop, terwijl bij het andere de getrofleoe levenslang invalide zal blijven. Zal de N. C S. dan maar steeds doof blijven voor het reeds zoo dik wijls gedane verzoek, toch afsluitboo- los te maken zou zijn. Nochthans bleef hij dien band als eeD, niet door de wet bekrachtigde beschouwen, daar Filip algemeen als ongetrouwd bekend was, en in den kring waartoe zij beiden behoorden, nooit met eene vrouw aan zijne zijde verscheen. Na aan baar toorn lucht te hebben gegeven, ging Saartje de kamer weder uit, en kort daarna, hoorden de beide jonge lieden, die nog niet van den indruk bekomen, zwijgend waren ge bleven, haar het buis uitgaan. Zij bad baar hoed opgezet, met het voornemen, bij mevrouw Zomer raad te gaan vragen hoedanig zictfe te gedragen. «Ik zie," zeide Jbr. George op koelen toon eindelijk, «dat de relatie die u aan deze vrouw bindt, het voor mijne zuster niet wenschelijk zou maken, uwe vrouw te worden. Ik wil aannemen dat gij u voorgesteld had een band die niet door de wet bekrachtigd is naar willekeur te on tknoopen. Ofschoon gij onder deze omstandigheden een weigering te verwachten hebt moet mijne zusier vrij in haar besluit zijn. Als man van eer zijt gij verplicht haar uwe band aan te bieden." (Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 2