Hel toen van Mingsttta THE AMERICAN STO PPASE Co. Filiaal 24^adelstraat DTRECHT. DE OORLOG. BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Al hooger en hooger stegen zij, en eindelijk stonden ze voor de poort van den Burcht. Daarbinnen was het gedruisch zwakker geworden. In naam van dén Vrede, open de poort!'' klonk zijn zachte heldere stem. Woeste reuzengestalten, met grijn zende gezichten en gebalde vuisten, kwamen te voorschijn boven de tinnen van den Burcht. Ze hadden oogen, vurig van woede, en den mond ge opend als om te vloeken en te tieren. En in de slotgracht lagen de ver minkte slachtollers van hun wreed bedrijf. De Graalridder zag hen rustig aan en hief de schaal met den vlammen- krans omhoog, 't Werd doodstil. De boomen stonden onbewegelijk in den nacht, 't Was of heel de natuur den adem inhield en in spanning wachtte. Langzaam deinsden de woestelingen daarboven achteruit; de gebalde vuis- teu zonken neer, de monden sloten zich. En weer klonk die zachte, heldere stem:»In naam van den Vrede, open de poort!" Toen zonken zij daarboven weg achter de tinnen, 't Bleef doodstil in den Burcht. De maan was opgekomen en haar blank licht stroomde neer over de grauwe muren. Ten derde male sprak die zachte stem nu bijna fluisterend als een vurig gebed »In naam van den Vrede, open de poort." En de zware poortdeuren gleden langzaam open. De lange stoet trok binnen, en de vlammen van den lichtkrans boven de schaal wierpen haar licht over het groote slotplein. Daar stonden ze, alle reuzen, die den Burcht hadden bebeerscht en verdedigd, de wapens naast zich op den grond. Zij bogen eerbiedig het hoofd voor den Graalridder. Hij stelde de vaandeldragers op in een rij, de banier van den Volkeren bond aan zijn rechterzij en die van bet zelfbeschikkingsrecht aan zijn linkerzij. En toen sprak hij den reu zen van de beteekenis dezer banieren. Ze hieven het hoofd, en de ruwheid en woestheid begon uit bun trekken te verdwijnen. Van dat oogenblik heerscbte de Graalridder op den Burcht van den Oorlog, en allen, die daar waren, traden in zijn dienst. En toen het voorjaar kwam, stond daar de sterke Burcht in de stralende lentezon, die muren en tinnen ver guldde. Recht en orde beerschten daarbinnen en straalden uit over ge heel de wereld. Want de Burcht van den Oorlog was de Burcht van den Vrede geworden. Waarom Duitschland vrede zocht. Henry Moigenthau, de voormalige gezant der Vereenigde Staten te Constantinopel, heeft zijn gedenk- schr'ften uitgegeven die in de World worden geplubiceerd, en daaiin een aantal uitlatingen weergegeven, in 1915 tegenover hem gedaan door Duitsche agenten, toen zij hun eerste pogingen deden om lot een ontijdige vrede te komen. Uit het aangehaalde blijkt, wat die agenten op 't oog hadden n.l. een wapenstilstand te verkrijgen, die Duitschland instaat zou stellen een nieuwen aanval op de verbondenen voor te bereiden. Hun geheele verlangen naar dien wapenstilstand kwam voort uit het feit, door hen erkend, dat hun toe bereidselen tot den oorlog nog met volkomen genoeg waren geweest. Reeds in Augustus '14 had de Duit sche gezant baron Von Wangenheirn hem gezegd«Wanneer wij binnen 30 dagen niet te Parijs zijn, dan zijn wij vetslagen." Na den slag aan de Marne zeide de baron: «Wij hebben een vergissing begaan, doordat wij geen voorraden hebben gemaakt voor een langdurige worsteling. Het was een fout, waarin wij niet meer ver vallen zullen. De volgende maal zullen wij genoeg koper en katoen opstapelen voor minstens 5 jaren." De gevolgtrekking uit deze aan halingen te maken, is dat Duitschland niets andets verlangde dan een tijde- lijken vrede, zonder welke 'het ten slotte zou ondergaan. Met zijn streven naar vrede bedoelt Duitschland dus niets anders dan een verademing te kiijgen, waarin bet zich tot een nieuwen oorlog kan geieedmaken, zegt de Engelsche draadlooze dienst. Het Bagdad van heden. De ooi logs-correspondent van de «Times® Edmund Chandler schrijft uit Mesopotamië «Toen wij verleden jaar Bagdad binnentrokken was de stad naar het leek dood, of stervende. Nu is het er zoo vol leven als in een bijenkorf. Den geheelen dag ziet men duizenden werklieden zich in de straten bewegen. De hoofdstraat is geplaveid en verlicht, het verkeer is er geweldig druk en de slaperigste oude vrouwtjes die de bazaars afloopen, hebben de kunst geleerd van Ford-automobielen te ontwijken. Er is een politiemacht georganiseerd en een brandweer. De lantaarns die men vroeger in de straten vond, zijn vervangen door electrische lampen. De waterverzorging is uitgebreid. De moskees zijn hersteld, wegen bestraat, scholen geopend, onder anderen ook een opleidingsschool voor onderwijzers. Sproeiwagens rijden door de straten, gezondheidsdienstcolonnes zijn in de meest afgelegen wijken der stad door gedrongen. Zieke, gewonde en uitge hongerde dieren zijn naar asyls ge bracht, waar zij blijven tot zij weder geschikt zijn om aan het werk te worden gezet. De markten staan onder toezicht, de overheid beeft de graan- distributie ter hand genomen en de piijzen zijn op matig peil gebracht. Op twee plaatsen zijn er bruggen geslagen over de Tigris. Dit zijn slechts enkelen van de uit wendig waarneembare veranderingen, welke toch zoowel den bewoners van Bagdad als den Engelschen en Indi- schen soldaten ten goede komen, doch zij worden waarschijnlijk door bet bezettingsleger bet minst opgemerkt. Vraagt men den soldaat op straat of bij geen groote verandering in de stad bemeikt, dan zal hij waarschijn lijk zeggen dat het er niet meer zoo erg stinkt en de boel er een beetje zindelijker uitziet en dat de stad ook levendiger is. Misschien merkt hij ook nog op dat de burgerij er tevredener uitziet en zich beter gedraagt, maar het is twjjfelacbtig of hij dit alles zal toeschrijven aan de wei kzaambeid van het Engèlsche bestuur. Het minst van al zal hij den inge- wikkelden aard van de arbeidsraachi- nerie begrijpen welke hier in bewe ging is gezet, de regeling der ver houdingen tusschen arbeiders, pach ters en landheereri, en van hen allen tot den Staat, de moeilijkheid om ieders rechten te verzekeren, om de belastingen te regelen zonder dat er zoo iets als belasting-register of een kadaster bestond. Toch is dit alles gedaan en een stelsel uitgewerkt dat de voordeelen eener moderne organisa tie biedt, doch tevens rekening houdt met de plaatselijke gebruiken en ge woonten. Er zijn nu hotels één daarvan is zelfs uitmuntend ingericht clubs en cantines. lederen dag zijn er cricket voet- bal- of hockey-wedstrijden. Er is een soldatenclub opgericht naast liet openlecht-theater dat door de genie is ingericht en waar rond reizende gezelschappen, lot welke, ook beroeps-acteurs behooren. van de ver- schillendefronten voorstellingen komen geven. Graan uit Amerika. Volgens een gisteren door de directie van den Kon. Hol I. Lloyd te Amster dam ontvangen telegram is het stoom schip «Frisia" van New-York ver trokken tot voortzetting der reis. Rundvleesch. Naar wij vernemen zal de distributie van rundvleesch '15 Augustus een aan vang nemen. N. v. d. D. De grenswacht te 's Heerenberg heeft twee Duitsche dames aange houden, die voor f 10.000 aan goud en diamanten trachtten uit te voeren. Sigaren. Het Corr. Bureau deelt mede, dat de export van ongeveer 1/4 deel der sigaren, welke in voorraad zijn, weldra geleidelijk kan geschieden. Het overige 3/4 deel komt gedeelte lijk als eenheidssigaar, gedeeltelijk als gewone, vrije merken aan de markt. De prijzen komen echter onder con- tróle van 't Rijksbureau voor tabak. Gisteren kwamen via Elteu van Duitschland 106 Duitsche kinderen onder geleide van mevrouw Nieuwen- huis. Deze kinderen worden in ver schillende plaatsen van ons land onder dak gebracht. Duitschers ontslagen Uit Batavia wordt door N. I. P. A. aan de Tel. geseind «De vereenigde Indische cultuur- ondernemingen ontslaan thans geleide lijk alle Duitsche employés die ver moedelijk door Nederlanders zullen worden vervangen. Bij de maatschappij Senembah, waar een Duitsche manager is, gebeurt het zelfde." Men weet voegt het blad er aan toe dat de Amerikaansche regeering verboden heeft handel te drijven met Indische ondernemingen, waar Duit sche employés werkzaam zijn. Boven staande maatregelen zijn van dit be sluit het gevolg. Japan en onze Koloniën. Ten aanzien van de bewering van het Russische blad Iswestia, volgens welke een zoogenaamd voorstel door de Enteute aan Japan zou zijn gedaan, waarbij de NederI. koloniën werden aangeboden als vergoeding voor bet nemen van een werkzaam aandeel in den oorlog is de Japansche legatie te 's Gravenhage door haar regeering gemachtigd te vei klaren, dat deze bewering van allen grond ontbloot is. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co 's Bureaux voor den Han del zijn over de afgeloopen week, eindigende 27 Juli, in Nedeiland uitgesproken 33 faillissementen tegen 26 in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari lot en met 27 Juli 1918 538 faillissementen tegenover 542 ovqr hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. is een êpécialiteit'\ waarvan wij bét monopolie] hebben. Eeiyfwaalfjarige ondervinding, ee/i talrijk personeel gewend a<Jn dit yverk, benevens eenig env-^swiarbbrgd materieel stelt ons in staat vlug en goedkoop te Jeveren. f ColbertcOstojiffli—13 gld. Demi-saison 9.50 gekleed costnnm Uniform 16.— De Godsdienstoefeningen in de Doopsgezinde Kerk zullen gedurende de maand Augustus een kwartier later dan gewoonlijk aanvangen en dus in- plaats van half elf, ten kwart vóór elf beginnen. De heer Tb. B Bloten, leeraar aan de Middelbare Handelsschool alhier is benoemd tot leeraar in de wiskunde aan de Christelijke Hoogere Burger school met 5-jarige cursus te Leeuwar den. Majoor L. H. C. Beyens van het 5e reg. inf. is bevorderd tot luit.-kol. van het 13e reg. Tot pror. adjudant in Zeeland is benoemd luit.-kol. S. II. Boeye, com mandant van bet 13e reg. inf. Aan Ds. Meiners is op zijn ver zoek met ingang van 1 Aug. eervol ontslag verleend als veldprediker bij bet leger te velde. In de vacature Dr. Toxopeüs is tot predikant bij de Evang. Luth. Gem. alhier beroepen Dr. de Jong, Ev. Luth. Pred. te Zierikzee. Bij de politie werd aangifte ge daan van de diefstal van een rijwiel. Een goudsmid deed aangifte van oplichting voor eenige gouden ringen. Eenaardappelendief werd op heeter- daad betrapt. De Spaansche griep maakt in onze gemeente steeds meerdere slacht offers. Het aantal aangetasten onder de militairen neemt met den dag toe. Ook onder bet politie-personeel doen zich gevallen voor. De verkoop der bloempjes voor de T.B C.-bestrijding heeft alhier f734.55 opgebracht. Tot pastoor der St. Henricus- kerk in de parochie aan den ouden Soesterweg is door dan aartsbisschop benoemd de Eerw. Heer H. J. B. Engbers, Kapelaan te Leeuwarden. Van de 5e groep voor het eind examen H B. S. slaagde alsnog de leerling C. A. Schueler van de R. H. B. S. alhier. Maandagavond omstreeks 9 uur werden de bewoners der Groote Haag en omgeving opgeschrikt door een hevigen slag, veroorzaakt door het ontploffen eener granaat, achter de woning van F. Hagenbeuk. Op de Leusdei heide gevonden had H. in plaats van haar bij de bevoegde autoriteiten in te leveren, de granaat mee huiswaarts genomen om haar te sloopen en koper en ijzer te gelde te maken. Deze handeling in strijd met de wet heeft den man zijn leven ge kost. Zijn lichaam werd totaal vaneen gereten en de ledematen weggeslingerd. Tot zelfs in de Aldegondestraat werd een zijner handen teruggevonden Zijn vrouw werd aan een been zoo ernstig verwond, dat dit moest worden afgezet. Bij een landbouwer in de Birkt zijn, onder hevig verzet, 13 vaten zachte zeep in beslag genomen. Bij een aan het Zand wonend in gezetene zijn 800 stukken harde zeep in beslag genomen. Donderdagochtend viel een werk man van een steiger der in aanbouw zijndewoningenaandenWoestijger weg. Door de politie per brancard naar een geneesheer gebracht, bleek bij de ver binding de verwonding niet van ern- stigen aard, zoodat hij huiswaarts kon vervoerd worden. De godsdienstoefening in de Re- monstrantsche kerk zal Zondag 4 Augustus geleid worden door Ds. Sirks uit Dordrecht. Op Zondag II Augustus geen dienst. In den omtrek heeft het Donder- nacht (link gevroren, waardoor aan het jonge gras, tweede snede, maar vooral aan de in bloei staande boek weit groote schade is toegebracht. Rijks-Postspaarbank. De Directeur der Rijks Postspaar bank brengt ter algemeene kennis, dat alle spaarbankboekjes, uitgegeven in de maand Aug. en waarop de rente over het afgeloopen jaar nog niet werd bijgeschreven, zoo spoedig mogelijk ter verificatie en rente- bijschrijving bij hem worden ingewacht. Voor de toezending daarvan kan gebruik gemaakt worden van omslagen met gediukt adres, kosteloos aan de kantoren der Postelijen verkrijgbaar. Afgifte der boekjes tot voornoemd 'luel aan die kantoren geschiedt tegen bewijs van ontvangst. Wijlen de heer v. Maanen te Woudenberg overleden, heeft eenige vaste goederen, ter waarde van f 55 000 vermaakt aan de Diaconie der Ned. Herv. Gemeente aldaar. Drie weken in een hooiberg. In het in de omgeving van Meppel gelegen gehucht Hesselingen heerscbte sinds eenigen tijd onder de boeren bevolking een ware paniek, veroor zaakt door de inbraken die aldaar geschiedden. De kelders werden onder zocht en alle eetbare waren werden meegenomen. Niettegenstaande alle in het werk gestelde pogingen mocht het niet gelukken den dader in handen te krijgen, totdal het de aandacht trok van een landbouwer, dal van een hooimijt een groote top hooi naar beneden viel, waarbij te voorschijn kwam een zwarte broekspijp, die haastig weid ingetrokken. De gansche bevolking kwam in rep en roer naar de mijteen klein stevig gebouwd ventje liet zich naar beneden glijden en zette het zoo bard hij kon op een loopen, doch werd door een fietsrijder achterhaald. Het bleek een Russische krijgsgevangene te zijn, die voor drie weken over de grenzen was gekomen en zich overdag in de hooi mijt verbergde. Verschillende voor werpen, w.o. een tamelijke hoeveelheid levensmiddelen, werden bij hem be vonden, tevens een stuk ijzer, dat bij, naar hij voorgaf, gebruikte om naar zijn hotel op te klauteren. De man gaf iri gebroken Duitsch te kennen, nog twee kameraden Duitsche deserteurs te hebben, maar hij wist niet waar deze zich ophielden. Handelsbl. Een slimmer! Onder Zaltbommel werd een jongen met een zak aardappelen aangehouden door een agent, die beslag legt op de aardappelen, schrijft de «Stands. Da jogen, nog klein, kijkt even treurig, neemt den zak, schudt hem leeg en zegt«De aardappelen kunt ge krijgen, maar de zak is voor mij®. De jongen gaat heen en verschuilt zich achter een boom. Da agent weet geen raad: de weg ligt bezaaid met aardappelen en hij heeft niets om ze in te doen. Onverrichterzake vervolgt de agent zijn weg, doch toen hij ver weg was, kwam de jongen te voorschijn, raapte de aardappelen in den zak en kwam verder ongemoeid er mede thuis. Tanks na den oorlog. Een Amerikaansche farmer stelt voor na den ooi log de »tanks« te gebruiken om het gedeelte van Frankrijk dat zoo zwaar geteisterd werd, weer geschikt te maken voor den landbouw. Daartoe moeten de tanks voorzien worden van ploegijzers. Dit zou wel een mooi einde zijn van deze grimmige oorlogsmachines, die trouwens eigenlijk ook voortgekomen zijn uit 't type der landbouwmotoreo. Maar eerst zal men dan toch dat terrein moeten zuiveren van de massa's beton, gebruikt bij het aanleggen van loopgraven en van het metaal der bommen, granaten en kogels. Petroleum. In Brazilië moeten heel toevallig groote hoeveelheden petroleum zijn ontdekt. De regeering heeft een com missie van ingenieurs en financiers benoemd om de bronnen en de exploi tatie mogelijkheden te onderzoeken. Volgens de staatsingenieurs zouden de bronnen genoeg opleveren um de Braziliaansche vloot, de spoorwegen en de industrie van petroleum te voorzien. Een humoristische valsche munter. Te Delft is ten postkantore een valsche zilverbon groot f2 50 in beslag genomen. De vervaardiger heeft het volgende humoristische opschrift aangebracht: Serie W.C. No. 100. Wordt ter be taling geweigerd door de Nederland- sche Bank en door ieder ander. Inwisselbaar in gevangenisstraf bij het uitgeven. 1 Augustus 100 j. v. C. Werkelijk bedriegmiddel. Het uitgeven van deze nagemaakte zilverbon geeft recht op negen jaren levensmiddelen zonder bon in een of andere strafgevangenis. (Maasbode). Soldaat iu burger. Soldaatje gaan speten was vroeger 'n kruis, Voor velen te zwaar om te dragen. Ze bleven veel liever bij moeder maar thuis, En sleten daar vredig hun dagen. En moesten ze dienen, zij deden 't met smart Want Hollanders zijn geen soldaat in hun hart. Maar 4 jaren oorlog heeft ons wat geleerd; Geleerd ook soldaatje te spelen. Het tiende der natie is afgeëierceerd, En volgt nu getrouw de bevelen Van luit'nant, sergeant en van korporaal, En staat op commando zoo recht als een paal. En wat indertijd als 'n straf werd beschouwd, Die iedereen trachtte te ODtloopen, 't Soldaat zijn heeft stellig niet velen berouwd, Want 't Rijk geeft hem voedsel bij hoopen. Zijn vleesch en zijn spek, zijn kaas en zijn kuch, Zij groeien soldaatje als 't ware op zijn rug. Hij trekt zich van gas noch van olie iets aan Distributie-wee kan bcm niet schelen. Voor visch hoeft hij niet in de rij te gaan staan Hij lacht met dat soort van bedeelen. Zijn piepers en boonen, al loopt het ook raar, Zijn snert en zijn groenten, zijn tijdig steeds gaar. Maar de burgor, die teeren moet op het rantsoen Van twee onsen brood, heele dagen, En die 't zonder vleesch, zonder vet zelfs moet doen, Die is nu met recht te beklagen. Gesloopt wordt zijn lichaam, zijn geestkracht gedood. Want vruchteloos vragen zijn kinderen om brood. NEBUDOS. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. van 26 Juli tot en met 1 Aug. 1918. Geboren: Agathe, d. van Gerard Henri Bertrand en Caroline Gabriëlle Asbacher. Antonius Jan, z. van Barend Lodewijk Venzelaar en Maria Albertina Wilbelmina Hendrika Eliza beth Tetlelaar. Jao Willem, z. van Johan Hendrik Fiöger en Cornelia Wilhelmina Geertruida Boshuizen. Elizabeth, d. van Peter Hermans en Anna Cornelia Maria Mark. Gerar- dus Josephus Maria, d. van Bemardus Antonius Berendsen en Johanna Maria Geertruida Jansen. Hendrika Alber- dina, d. van Hendrik Teunissen en Geertruida Moonen. Paul Samuel, z. van Alphonse Heuertz en Flore Thétèse Lesuisse. Maria Alberdina,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 2