NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. EENE MESAILLIAMCE. No. 56 Zaterdag 17 Augustus 1818. 47e jaargang VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. GOEDHEID. BINNENLAND. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1. Franco per post door het geheele Rijk 1.15. Afzonderlijke Nummers 5 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Vrijdag. Tijdelijk slechts Zaterdags. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 17. Telephooun. 69. ADVERT ENTIËN: Van 16 regels 0.90; iedere regel meer 15 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Men erkent het bestaan van een karaktereigenschap, die goedheid heetzij maakt den omgang met andere menschen gemakkelijk, om dat zij de scherpe kanten afslijpt, die wij aan den strijd voor per soonlijke belangen, aan de botsin gen der eerzucht, aan de uitwassen der ijdelheid hebben te wijten. Wanneer de maatschappij te ver gelijken is bij een onmetelijke machine, met honderdduizenden raderen en rondselen, met assen en stangen van allerlei soort, dan is de goedheid de olie, die in ruime mate op de wrijvingspunten moet aangebracht worden om een zach- ten en regelmatigen gang te ver zekeren en te beletten dat de verschillende stukken spoedig door slijtage buiten werking geraken. En daar het spraakgebruik bij alle bekende volken nu eenmaal van het hart, de centrale spier die den bloedsomloop regelt, den zetel heeft gemaakt van het ge moedsleven, is, ter verduidelijking, de term goed®hartig"heid in zwang gekomen. Een heel mooi woord, dat epn schoone hoedanigheid aan wijst. Natuurlijk openbaart zij zich eerst in de betrekking tot wezens, op welke zij invloed heeft tot medemenschen het allermeest. Ja maar ook tot de dierenwereld. Wie zijn huisdieren slecht behan deld, wie wreed is tegenover de redelooze wezens, welker leven hem schade toebrengt of wier dood hem bevoordeeld, reden waarom wij ons veroorloven over dat leven de beschikking ons toe te eigenen als een onbetwistbaar recht, die kan onmogelijk een goed mensch genoemd worden en in het voor bijgaan mogen wij er wel met een enkel woord op wijzen, van hoe groot belang voor de karakter vorming onzer kinderen het is, dit punt niet over het hoofd te zien of met minachting te bejege nen. Hun vroegtijdig liefde inpren ten voor de dierenwereld is van groote paedagogische waarde, 'tls zoo, om daarbij volkomen conse quent te zijn, zouden wij van hen, wegens redenen van zedelijken aard vegetariërs moeten maken en hoever de menschheid het in dit opzicht over honderd jaar gebracht zal hebben, is op dit oogenblik uiterst moeilijk te zeggen. Doch de ondervinding leert, dat wij ons over deze consequentie niet al te ongerust behoeven te maken, al klinkt het ook wat vreemd, liefde voor dê dieren te prediken, op hetzelfde oogenblik dat wij ons vergasten aan het stoffelijk hulsel van een willekeurig ter dood ge bracht schepsel. Tal van zoogenaamde dieren beschermers verdedigen hun voor schriften op utiliteitsgrondenzij plaatsen zich op het standpunt, dat wie geen gevoel heeft voor het lijden van redelooze wezens, ook hard zal zijn jegens eigen natuur- genootenom het laatste te voor komen bestrijdt men het eerste. Welke geheimzinnige macht is 't, die de hen haar kiekens op zoo treffende wijze doet verzorgen, haar behagen doet vinden in een eenzame opsluiting gedurende vele weken, haar bij eenig dreigend gevaar een moed ver boven haar krachten doet ten toon spreiden En zelfs bij veel lager georgani seerde wezens komt iets dergelijks voorer zijn visschen die een nest bouwen en bewaken, uitsluitend voor het behoud van de jongere generatie, waarvan de oudere geenerlei voordeel zal hebben. Wat is dat Wij maken ons van die vraag af met het nietszeggend woord ïinstinct". Verder gaat onze wijs heid niet. Wetenschappelijke moralisten mogen uit maken of die onder scheiding juist is; er is op het gebied van het innerlijk leven, vooral wanneer men wil trachten door te dringen tot de bronnen, zeer veel raadselachtigs en als wij er een of ander wijsgeerig dogma op weten toe te passen, dan mee- nen wij de oplossing gevonden te hebben. Het lijkt er niet naar. Hoe komt het, dat zelfs bij zeer jonge kinderen, op wie de invloed der opvoeding nog weinig kan hebben ingewerkt, groote verschil len zijn waar te nemen wat betreft zekere naangeboren" goedheid? Dat die verschillen zich vertoonen bij de kleinen in een gezin van hetzelfde ouderenpaar en onder ongeveer gelijke omstandigheden opgroeiende? Met de erfelijkheids theorie zal men dat wel ten naastebij zoeken te verklaren en zoolang wij niets beters weten, moeten wij het er maar mede doen, al lijkt het eenigszins op de staart ster-explicatie van Piet of beter nog. Laten wij met betrekkig tot oorsprong en oorzaak de beschei denheid in acht nemendaaren tegen, met de verschijnselen, die we wel kunnen opmerken, ons voordeel doen. Door »De Neutrale", vereeniging voor Vrouwenkiesrecht is aan H. M. de Koningin het volgend adres ge zonden Mevrouw Ondergeteekenden, uitmakende het Dagelijksch Bestuur en in dezen ver tegenwoordigende «De Neutrale" ver eeniging voor Vrouwenkierecht, van oordeel, dat een eisch der rechtvaardigheid is, dat naast het actief mannenkiesrecbt zoo spoedig mogelijk wordt ingevoerd het actief vrouwenkiesrecht, van oordeel, dat het in dezeo tijd, nu het staatsbestuur, door de tijds omstandigheden gedwongen, meer dan ooit betreedt bet gebied van de huis vrouw, als een eerste eisch moet worden beschouwd, dat aan de vrouw medezeggenschap wordt gegeven bij het samenstellen van de vertegen woordigende lichamen, gezien hebbende, dat na de laatste wijziging der grondwet vrouwenkies recht kan worden ingevoerd per or ganieke wet, verzoekt Uwe Majesteit eerbiediglijk te willen bewerkstelligen, dat in het eerstvolgende regeeringsjaar een wets voorstel wordt ingediend tot wijziging der kieswet zoodanig, dat door die wijziging actief vrouwenkiesrecht wordt ingevoerd. Met verschuldigde eerbied. Namens ïDe Neutrale", Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht, w.g. Nine Minnema, Pres. Amsterdam. Helen Lako, Vice-Pres. Den Haag. A. Molenaar-Abbesté le Secr. Zaandam. J. Paro, 2e Secr. Utrecht. J. Bouman-de Jong, Penningen. Zaandam. Steenkolen uit Duitsohland. De aanvoer van steenkolen en cokes uit Duitscbland is thans voor onbe- paalden tijd definitief geregeld. Voor- loopig blijft de invoer bestendigd tot één trein per dag, bestaande uit ruim 50 wagons. Prijzen van huisbrand. Naar aanleiding vaD de publicaties betreffende den aanvoer van Duitscbe kolen heeft men ons gevraagd, of de prijs van den huisbrand nu ook, ge lijk ten vorigen jare berekend zal worden naar dien van de uit bet buitenland geleverde brandstof. Dat is niet bet geval. De prijzen van huisbrand zijn in den loop van April 4918 voor bet tijdvak 1 Mei 191830 April 1919 gepubliceerd. Zij zullen, onafhankelijk van den prijs der buitenlandscbe kolen, worden ge handhaafd. Wel heeft ook thans een z.g. egalisatie van prijzen plaats, maar deze geidt uitsluitend voor de industrie, de spoorwegen en de gasfabrieken. »H.bl." Turf. De heer Van Doorn beeft aan den Minister van Landbouw de volgende vragen gesteld Waaraan is het toch te wiiten, dat, terwijl in Nederland overvloed van turf is, deze niet in voldoende mate ter beschikking van particulieren en nijverheid wordt gesteld? Ligt de schuld bij de Kolendisiri- butie? En, zoo ja, waarom werkt deze de beschikbaarstelling vau turf tegen? Ligt de scbuld bij de schipperij, die weigert te vervoeren? En zoo ja, acht de Minister dan niet de tijd gekomen om vervoei plicht in te voeren Is de Minister voornemens zorg te dragen, dat tegen den a.s. winter voldoende hoeveelheid turf ter be schikking wordt gesteld? Uitvoer van Levensmiddelen. Het Hbld. deelt mee, dat de builen verwachting ongunstige ontwikkeling der omstandigheden gedurende de laatste maanden, wat de voedselvoor ziening aaDgaat, de strooming in Re- ^E-CTI3L,LE3TOiT. 28) Ware hij nog in 't land en op de hoogte der omstandigheden geweest, dan had Filip allicht de ware drijfveer van Saartje's ommekeer en toenade ring weten te doen ontdekken. De omstandigheid dat het juist na den dood van Filip's ouders was, dat zij zich tot eene verzoening geneigd toonde, zou het hem duidelijk ge maakt hebben, dat de vei beterde geldelijke positie van haar man, daar mede in bet nauwste verband stond. Redenen, waarom hij aan de oprecht heid van hare begeerte tot hereeniging zeer getwijfeld zou hebben. Op den, met den advocaat overeen gekomen dag, begaf Filip zich naar Utrecht. De weduwe gaf een bewijs van tact, door er voor te zorgen, niet by de eerste ontmoeting tegenwoordig te zijn. Filip en Saartje waren zeer jong toen zij trouwden, en daar er sedert dien tijd geen groot aantal jaren ver loopen was, waren beiden in den vollen bloei der jeugd. Filips voorkomen was niet minder gunstig dan voorheen, en Saartje's schoonheid was zelfs, door ontwikkeling der vormen, toegenomen. De zinnen lieten dan ook niet na, zoowel bij haar als bij hem, hun in vloed te doen gelden. De verzoening kwam tot stand. Filip keerde niet alleen naar Amster dam terug Saartje vergezelde hem. Even na bun huwelijksreis, namen zij bun intrek in een bótel. Hare hereenigiDg met Filip was weder een nieuwtje voor Saartje, zij was dan ook aanvankelijk zeer goed gestemd, en Filip moest erkennen, dat haar humeur zich sedert hunne scheiding verbeterd had. Hij instal leerde zich nu voorgoed te Amsterdam, en nu de tegenkanting van de zijde zijns vaders, door zijn dood opgehou den had, deelde hij zijne zusters mede, voornemens te ziju, haar zijne vrouw voor te stellen. Maar deze verzochten bem eenparig, zich die moeite te sparen. Hij had eene mésailliance willen aangaan, dan moest bij er ook de gevolgen van ondervinden. Hunne ouders hadden de vrouw die hij aan zich verbonden had, te veel beneden hen geacht, om haar in hun gezin te willen opnemen, en zij met niet minder gevoel van eigenwaarde be deeld, waren evenmin gezind, baar als schoonzuster te erkennen. Ook bij zqne bekenden leden zijne pogingen schipbreuk, vooral ook daar door, dat men het er voor hield, dat eerst nu, na den dood van zijne ouders, de band die hem aan Saartje verbond, van onwettig in wettig was overge gaan. Was er voor de voormalige grieven, op financiëel gebied, geen oorzaak meer, Saartjes eigenliefde was ten- hoogste gekrenkt, door de teleur stelling, bij voortduring voor de min dere van baar man gehouden te worden; teleurstelling die des te grooter was, omdat hare moeder haar verzekerd had, dat zijn vader alleen de hinderpaal voor Filip was geweest, om haar in zijn familie, en in zijn maatschappelijken kring, te doen op- Demen. Nadat hij, ter wille van zijne moeder, wier laatste levensdagen hij niet had willen verbitteren, door baar opnieuw te verlateb, zijne betrekking te Buenos- Ayres opgegeven had, had hij wel naar een nieuwen werkkring uitgezien, maar was bij nog niet geslaagd, toen zijn vader overleed. Na diens dood was hij, volgens het tusschen den heer van Hermelo en zijn associé bestaand contract van vennootschap, bevoegd in zijn plaats als lid der firma op te treden. De heer van Ermelo had slechts een deel van zijn vermogen in zijne handelszaken. Het aandeel, dat Filip in de beide nalatenschappen van zijne ouders toebedeeld werd, was dan ook voldoende, tot het storten van de ver* eischte kapitaalsbijdrage. Het karakter van Saartje bracht niet mede, dat zij er genoegen mede genomen zou hebben, op denzelfden voet als voor baar trouwen als gevangene, zoo als zij het noemde bij moeder in huls te wonen. Het huwelijk had baar geëmancipeerd en door de toelage, die de weduwe van Filip voor haar bedongen had, be schouwde zij zich, ook op geldelijk gebied van hare moeder onafhankelijk. Zij bad dan ook tijdens baar verblijf te Utrecht, weder met Roosje Stuk en hare overige voormalige bekenden omgegaan, en dezen naar publieke vermakelijkheden als anderzins verge zeld, zoodat zij den tijd, dien zij van Filip gescheiden leefde, niet in stille afzondering bad doorgebracht. Was bet, dat zij werkelijk deugdzame grond beginselen had, of wei, dal bet alleen daaraan toe te schrijven was, dat de weduwe Saffier zorgvuldig over haar waakte, hoe het zij, verder dan licht zinnigheid was baar gedrag Diet ge gaan. Het leven te Amsterdam, waar zij minder vrij was in baar omgang met anderen, die zich tot die met de Zomers en hunne vrienden bepaalde, begon baar eentonig te worden, toen het nieuwtje van de tweede lune de miel aan 't uitslijten ging. Langzamerhand werd haar humeur weder onaange naam en ofschoon Filip geen kosten spaarde, om hare wenschen te gemoet te komen, waren die wenscben niet altijd met geld te voldoen. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 1