Bel teen van Kleedden Plaatselijk Nieuws. THE AFRICANSTOPPA&E Co. Filiaal 2d S^MÜTRECET. Colbertcostnnm Demi-saison 9.50 gekleedcestoom 16— Uniform 16.— geeringskringen tegen elkeu uitvoer van vee zeer beeft versterkt. Men kan er dus zeker van zijn, dat daartoe slecbts in geval van uiterste noodzakelijkheid wordt overgegaan. Men zal intusschen goed doen zich vertrouwd te maken met bet denk beeld, dat toch in ieder geval uitvoer in eenigerlei vorm zal moeten plaats hebben, wanneer de nieuwe Regeering tenminste niet een algeheel isolement als basis voor haar handelspolitiek kiest. Het Haagsch Gemengd Koor nOnder Ons" eerevoorzitter de Com missaris der Koningin in Zuid-Hol land, organiseert in begin Mei 1919 groote Nationale zangwed strijden voor zangvereenigingen. Deze wedstrijden hebben plaats met oftlcieelen stenn en om zeer hooge geldprijzen, terwijl al reeds een zeer groot waarborgkapitaal als garantie bij een bank gedeponeerd is. De wed strijden worden verdeeld in 10 af- deelingen, waaronder voor 't eerst op een Nationalen zangwedstrijd een speciale division d'honneur. Aardappelen. Met de aardappeleudisiributie gaat bet al heel mal: 'tis een janboel. Waar Amsterdam, Rotterdam, Utrecht Dordrecht Leiden en andere groote plaatsen herhaaldelijk sukkelen mat geringen aanvoer en dan vaak van mindere qualiteit aardappelen, van heinde en ver bijeengebracht, beeft men in andere plaatsen een groot te veel. In Deventer b.v. heeft men, naar De Tijd meldt, nu reeds weken ach tereen 8 kilo aardappelen per persoon. Hierbij komt, dat men een centrale keuken heeft, door de gemeente ge ëxploiteerd, welke keuken tweemaal per dag warm eten verschaft, zonder inlevering van aardappelenbons. Hieruit volgt dus, dat het zelfs mogelijk is 13 K.G. aardappelen per persoon en per week te ontvangen, de laatste 5 K.G. dan in gekookten toestand. Wat doen de menschon met dien overvloed, zal men vragen Men maakt er aardappelenmeel van en voert er verder kleinbuisvee medehonden, katten, konijnen en kippen. Een enkele krulstaart zal er ook wel z(jn portie van krijgen. Dat de huiselijke fabricatie van aardappelenmeel, dat tevens als stijfsel gebruikt wordt, werkelijk grooten om vang heeft aangenomen, kan men bewijzen uit den drukken verkoop gedurende de laatste weken van een soort groote blikken raspen of rijven, die bet eenige gereedschap der huis moeders voor deze fabricatie uitmaken. De winkels van huishoudelijke artikelen waren dikwijls uitverkocht met dit artikel, ofschoon zij er groote hoeveel heden van hadden ingeslagen. En dan te moeten lezen, dat het rantsoen door den Minister, uit vrees voor latere tekorten, is ingekrompen van 5 op 4 K.G. per week Nog fraaier staaltjes deelt de Veld bode mede: De gemeente Amby vroeg 5000 K.G. aardappelen en kreeg viermaal zoo veel Geleen vroeg per 10 dagen 20.000 K.G. en ontving 3maal zooveel; Gulpen vroeg voor dezelfde tijdsruimte 20.000 K.G. en ontving 105.000 K.G. en weigerde nog 40.000 K G. Itteren bestelde per 10 dagen 3000 K.G. en kreeg bijna zevenmaal zooveel. Het zou iets zijn om er een klucht spel over te schrijven, als de gevolgen van het wanbedrijf niet zoo treurig waren. Agenda van de openbare ver gadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag, 20 Aug. 1918, des namiddags 2!4 uur. Ingekomen stukken en mededee- lingen. 1. Benoeming van een tijdelijk leer- aar in de natuurkunde aan de Bur geravondschool. 2. Benoeming van een tijdelijk leer- aar in het lijnteekenen aan de Bur geravondschool. 3. Benoeming van een tijdelijk leer- aar in de oude talen aan het Gym nasium. 4. Benoeming van een tijdelijk leer- aar in de wiskunde aan het Gymnasium. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van eervol ontslag aan den heer J. Visser als lid der Commissie van Toezicht op bet Middelbaar Onderwijs. Benoeming van een lid der Com missie van Toezicht op het Middel baar Onderwijs. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van eervol ontslag aan Mevr. Toxopeüs Stoppendaal als lid der Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot samenstelling eener opgave ter benoeming van drie leden van het College van Zetters. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der instruc tie van den Sluiswachter aan bet Kleine Spui. 10. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verbooging van het uurloon voor brandwachtdiensten door politie-agenten. 11. Vuorstel van Burgemeester en Wethouderstotaankoopvan een schuur met grond van W. J. Gei ritsen in bet belang der Volkshuisvesting. 12. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van een complex huizen met erven aan de Hellestraat en St. Jorisstraat van A. van den Berg in het belang der Volks huisvesting. 13. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van een bergplaats en woning met erven en grond aan den Utrechtschenweg van G. J. Sasbach. 14. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van een strook grond aan het Sint Janskerkhof van B. H. Lensing. 15. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van een tweetal woningen aan de Hellestraat van H. en A. Martens in het belang der Volkshuisvesting. 16. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verhuur van een buis met schuur en bouwland, gelegen aan den Isseltschenweg, aan B. van den Hagel. 17. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het in gebruik geven van een gedeelte van het gebouw »De Zaaier» aan den Concierge G. van den Brink. 18. Missive van Burgemeester en Wethouders inzake het verleenen van toestemming aan de afd. Amersfoort van den Jongelieden-Geheel-Ontbou- ders-Bond tot het kampeeren op ge- meeote-terrein. 19. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot oprichting eener Stichting voor exploitatie van ge- raeentewoningen. 20. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot bet verleenen van een crediet, groot f 100, aan de Com missie van onderzoek inzake Gemeente lijken Woningbouw. 21. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om hen te machtigen mede te werken tot de stichting van een afdeeling Utrecht van de Ver- eeniging van Nederlandscbe gemeenten 22. Advies van Burgemeester en Wethouders op het verzoek van bet Hoofdbestuur der vereeniging voor Facultatieve Lijkverbranding tot stich ting van een gemeentelijk crematorium. 23. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot bet verleenen van subsidie aan de vereeniging van Gas- tabrikanten. 24. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot herziening der voor waarden, waaronder aan vereenigingen en instellingen, werkzaam in het alge meen belang, subsidien uit de Ge meentekas worden verleend. 25. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot nadere bepaling van het ingevolge art. 5 der verordening houdende regelen aangaande het fonds ter bestrijding van uitgaven voor pensioenen ten behoeve van gemeente ambtenaren, in gemeld fonds te storten bedrag. 26. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om hen een crediet te verleenen voor den bouw van een 4-stands-Urinoir aan den Zuidsingel en voor bet verplaatsen van het daar aanwezige Urinoir naar het plantsoen, boek St. Andriesstraat. 27. Voorstel van Burgemeester en •Wethouders tot het beschikbaar stel len van f500, teneinde met bet baggeren der haven te kunnen door gaan. 28. Advies van Burgemeester en Wethouders op het adres van H. Voskuilen e.a. inzake rioleering der Achter Bergstraat. 29. Advies van Burgemeester en Wethouders op het schrijven van den Ned. R K. Textielarbeidersbond »St. Lambertus" en den Ned. Chr. Textielarbeidersbond vUnita" inzake steunregeling voor werklooze textiel arbeiders. 30. Missive van Burgemeester en Wethouders houdende mededeelirig omtrent bet geven van verlof op R.K. feestdagen. 31. Missive van Burgemeester en Wethouders, houdende mededeeling omtrent de regeling van het ver- leeneu van melktoeslag. 32. Voorstel van Burgemeester en Wethouders inzake den bouw van 51 één-gezinswoningen aan den Arnhemscben weg. 33. Wijziging van de begrooting van het Levensmiddelenbedrijf, dienst 1918. 34. Wijzigingen van de Gem. be- grooting, dienst 1918. 35. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreiïende reclames tegen den aanslag in het vergunnings recht van O. G Coenen c. s. 36. Vaststelling van bet eerste en tweede primitief kohier der Straat- belasting, dienst 1918, het eerste en tweede primitief kohier der Rioolbe lasting, dienst 1918 en bet tweede kohier der Hondenbelasting dienst 1918. 37. Reclames Straaibelasting, dienst 1917, Rioolbelasting, dienst 1917, Schoolgelden, dienst 1917/1918. is een spécialiteit waarvan wij het igfjiiftpolie hebben. Een twaalfjarige ondervinding, een talrijk personeel gewénd aan dit werk, benevens eenig en gewaarborgd ipaferieel stelt -Ons in staat vlug en goedtybop te leveren. Wij werden in de gelegenheid gesteld de restauratie van onze Lieve Vrouwe-toren, welke geschiedt onder de voortreffelijke leiding van C. G. Beltman, Directeur der O. W., te bezichtigen, na eerst eenige inlichtin gen te hebben ontvangen in de directie keet op 't plein vóór den toren. De herstellingen vóór 1900 waren van geringen omvang. In 1905 maakte de heer A. Mulder, rijksarchitect voor monumenten de opmerking, dat de toestand des torens nauwkeuriger beschouwing vereischte. De heer W. H. Kamp stelde in 1906 een onderzoek in, waarvan hij rapport uitbracht. Dit onderzoek, zonder steiger en met een binocle geschiedende bewees, dat de N.W. en Z.W. hoek bij den 2en omloop in zeer desolaten toestand verkeerden, en 't metselwerk was ver gaan. Een 4-tal pijlers, waarop de kroon rust, werd met ijzeren ankers verzekerd. Enkelen bleken zelfs 40 c.M. uit 't lood gezakt, ja, zelfs werd ge constateerd, dat de spits tot op 't gewelf was doorgezakt, zoodat 't mid den der spits op 't sluitstuk daarvan rustte. Gevolg hier van was, dat de druk van den bovenbouw zijdelings in werkte, wat de uitbuiging voornoemd tengevolge moest hebben. Deze pijlers zjjn zeer slecht, 't met selwerk (de Kern) is vergaande ontmanteling van zandsteen is ver weerd. Ze moeten dus stuk voor stuk worden onderhanden genomen en suc cessievelijk hersteld waarna de Kroon omhoog moet gevoerd worden. Bij 't onderzoek voorn, bleek ook, dat de 2e en 3e omloop sterk waren ingewaterd, wat ook met de pijlers het geval was, waarvan de kern zoo goed als geheel was verteerd. Dit laatste euvel werd nog vergroot door bet feit dat de bemanteling zonder toevoeging van specie op leien was gesteld, zoodat bet water vrij kon binnendringen. Dit eerste onderzoek was slechts gebrekkig, wat ten sterkste bleek, toen men aan 't werk toog. Bij bet uitbreken van het metsel werk onder den 2e omloop was b.v. gerekend op 25 M' metselwerk, maar bet liep op tot 8 M3 voor iederen hoek. Bij een der pijlers zakte een deel der kern weg, zoodat stutten moesten worden aangebracht, om verdere ver zakking te voorkomen. Na deze voorziening begon men met het horstel der pijlers. Had men eerst gehoopt dezen bij gedeelten door uitneming van eenige stukken der zandsteenen ontmanteling te vernieuwen, spoedig bleek, dat zij geheel afgebroken moesten worden en opnieuw opgebouwd. Het voordeel hiervan is, dat een zuivere lijn wordt verkregen. Vóór de vernieuwing der pijlers moest echter de Kroon sterk ondersteund wordenwaarvoor een vloer werd gelegd van gewapend beton- balken 90 c.M. hoog en 40 c.M. breed, 70 c.M. inlaag iedere balk met 4000 ijzeren bewapening. Ook dit eischte weer een versterking, alvorens de gaten in den voet der pijlers konden worden ingehakt. Deze versterking bestaat uit een houten ring, waarover een ijzeren dito, op 2 plaatsen aangebracht, waar van één met zware trekstangen, het metselwerk bijeenhoudt. De stutten boven vermeld beslaan uit palen van 14191/, M. lengie. De hoofdstutten buiten (6 palen) dra gen 50.000 K.G. en de hoofdstut binnen (12 palen) draagt 100.000 K.G. terwijl de 4 sluiten voor de bogen samen 120.000 K.G. draagkracht be zitten, berekend op 5% windbelasting. Deze cijfers zijn voldoende om te bewijzen, dat het werk alle zorg en nauwkeurigheid eischt, afgezien nog van de vele verrassingen, welke zich telkens kunnen voordoen. Voor met den afbraak van een der pijlers te beginnen, moest de zijdelingsche druk worden opgevangen, waarvoor de 2 zware noodkettingen, bovenvermeld, om de koppen der pijlers werden aan gebracht. Dat de werksteigers in verhouding tot het werk stevig en deugdelijk zijn, terwijl in alles voor de veiligheid dient gezorgd te worden, is duidelijk. Twee hijschinrichtingen, een van den beganen grond tot den 2e omloop en een (verplaatsbaar) van bier naar bet werk brengen het materiaal aan of voeren afbraak af. Om het inwateren der vloeren te voorkomen zijn deze waterdicht ge maakt door een cementlaag met prufit vermengd. Zijn de pijlers gereed en de wins- bergen in orde, dan wordt de spits opgehaald, waarvoor een ijzeren boog constructie is ontworpen. Bij het opmetselen der nieuwe pijlers is een z g. draineerstelsel in gebruik, terwijl door ventilatie de verdamping van bet water wordt bevorderd, zoo dat men hierdoor bet kwaad van inwateren hoopt te voorkomen. Het aantal treden van den toren tot den derden omloop bedraagt 348. De kosten der reparatie worden door Rijk en Gemeente gedragen, ieder voor de helft. Van Rijkswege is verzocht de uitvoering optedragen aan den Rijksbouwmeester P. J. C. Cuijpers, den nestor onzer bouwkundigen. Na deze technische uiteenzetting van het werk beklommen wij den toren, daarbij begeleid door den heer C. G. Beltman, Directeur der open bare werken en den opzichter. Aan de steigers gekomen en de verschillende deelen van het werk, bezichtigende wisten wij niet wat ge noeg te bewonderen. Alles is even nauwkeurig en juist opgezet en het reeds afgewerkte gedeelte geeft reeds een klein idee van hetgeen te zien zal zijn als het geheele werk is af geleverd. De restauratie zal, naar ons werd meegedeeld, waarschijnlijk in 1924/25 gereed zijn. Door de Vereeniging tot Bevor dering der Gezondheid in de Grafische Vakken" zal op Zondag 18 Augustus a.s. in verschillende plaatsen van ons land, en zoo ook in deze gemeente, een bloemendag worden georganiseerd, waarvan de geheele opbrengst strekt tot verpleging van tuberculose lijdende typografen. Om eenig denkbeeld te geven van den nuttigen arbeid door deze vereeniging verricht, volge hier enkele gegevens uit bet laatste jaar verslag. Zoo werden aan verplegings- en ondersteuningskosten in het af- geloopen jaar uitgegeven in totaal f4427.101/, waarvan 24 patiënten in de verschillende sanatoria werdeo verpleegd, tevens werden nog aan verschillende patiënten bij de huis- verpleging versterkende middelen, kleeding, enz. verstrekt. Deze vereeni ging heeft hare vertakkingen over alle voorname plaatsen van Nederland, zoodat oveial vandaan hare patiënten genezing in de herstellingsoorden zoeken. Door de groote uitgaven die aan de verpleging van tuberculose lijders verbonden zijn en de Vereeni ging uit den aard der zaak slecbts geringe inkomsten toevloeien, heeft zij voortdurend rnet tekort aan mid delen te kampen, in weerwil dat'alle arbeid en geneeskundige controle geheel belangeloos geschiedt. Om hierin te voorzien wordt een beroep gedaan op den weldadigheidszin van het publiek, in den vorm van het te koop aanbieden vaD een bloempje, waarvoor bereids bij de gemeentelijke autori teiten vergunning gevraagd en ver kregen is. Door het koopen van een bloempje doet elk een goed werk. In de grafische vakken is de tuberculose nog altijd de gevreesde ziekte, die vele jonge menschen ten grave sleept. Velen zijn er echter behouden kunnen worden, dank zij den steun, welke hen door de hierboven genoemde ver eeniging verstrekt werd. Bij de dezer dagen in Den Haag gehouden examens slaagden o.a. de navolgende stadgenootende heer J. W. Riel voor Hoogduitsch L. O. mej. W. J. Graansma voor schoon schrijven; de heer J. C. Versluys voor Franscb M.O. A. Aan de adjudant-onderofficier der cavalerie G. J. van Kuyk is Don derdagochtend in het Kamp van Zeist, alwaar hij gedurende de mobilisatie is werkzaam geweest, de gouden me daille voor 36-jarigen dienst uitge reikt. Het aantal diefstallen alhier wil nog maar niet minderen. Uit de woning eener weduwe werd f lOO aan papieren geld gestolen ten nadeele der H. IJ. S. M. zijn koperen gewichten ontvreemd; drie rijwielen weiden gegapt; een groote partij lijn olie werd gestolen en tegen een 15- jarige jongen werd proces-verbaal opgemaakt wegens diefstal van hazel noten. Het Bestuur der Handelsdag- school heeft deels wegens uitbreiding van personeel, deels met het oog op de bestaande vacatures, de volgende voordrachten aan den Minister van Binnenlandsche Zaken ter goedkeuring aangeboden a. Duitsche taal en correspondentie: Mej. Hélène de Beer, leerares M. O. Duitsche taal en letterkunde te Am sterdam b. Idem: 1. H. van den Tol, leeraar aan het Chr. Instituut lOranje Nassau" te Rotterdam. 2. J. H. Penning, onderwijzer aan een openbare M. U. L. O. school te Amsterdam. c. Wiskunde: I. H. Schooien, on derwijzer aan de M. U. L. O. school te Watergraafsmeer. 2 J. C. van der Lecq, onderwijzer aan de Geref. M. U. L. O. school te Amsterdam. d. MachineschrijvenMevr. Meinesz- van Santen, directrice der Pitman- scbool alhier. Morgen houdt de Utrechtsche Provinciale Zwem bond zijn eersten Provincialen Zwemdag te Amersfoort. Het programma vermeldt: 100 M. borstzwemmen, (kamp. U. P. Z. B.) 50 M. borstzwemmen voor aspiranten 50 M. borstzwemmen voor dames; Estafette 5 X 40 M. wisselslag voor heeren50 M. rugzwemmenEstafette 4 X 23 M. voor dames; popduiken; schoonspriBgen en tot slot een polo wedstrijd tusschen een Utrechtsch provinciaal zevental eu een Amster- damsch zevental. Aan de zwemnummers kan alleen deelgenomen worden door leden van vereenigingen, aangesloten bij den U..P. Z. B. Gistermorgen omstreeks 9 uur werden door brand een hooiberg en een korenberg tan den landbouwer D. van 't Klooster, wonende te Hoog land, Langenoord bij de kerk, ver nield. Waarschijnlijk is hier boosopzet in 't spel; men zag u.l. bij 't uit breken van den brand een jongen zifch ijlings uit de voeten maken. De brandweer, welke spoedig aan wezig was, wist erger te voorkomen. De inboedel was verzekerd bij de onderlinge verzekering ter plaatse. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co 's Bureaux voor den Han del zijn over de afgeloopen week, eindigende 10 Aug., in Nederland uitgesproken 20 faillissementen tegen 26 in dezelfde week van het vorige jaar.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 2